Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιας και εισαστε στην τρελη χαρα και βαριεστε δεν βαζει καποιος την htc ρομ να μας πει εντυπωσεις!!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Ωραίος ο Αλέκος :lol:. Βαριέται βλέπεις ο ίδιος να ξαναστήνει το κινητό του και σου λέει ας χοροπηδήξει άλλος μάγκας :lol:. Χωρίς πλάκα τώρα, από ότι διάβασα η htc rom έχει τα ίδια κουσούρια με την cm7. Μετά από την φάπα που έφαγα δεν ξανακουμπάω cm7 πριν γίνει stable.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ωραίος ο Αλέκος :lol:. Βαριέται βλέπεις ο ίδιος να ξαναστήνει το κινητό του και σου λέει ας χοροπηδήξει άλλος μάγκας :lol:. Χωρίς πλάκα τώρα, από ότι διάβασα η htc rom έχει τα ίδια κουσούρια με την cm7. Μετά από την φάπα που έφαγα δεν ξανακουμπάω cm7 πριν γίνει stable.

 

Ετσι ειναι, βασιζεται στην cm7. Ας βγει stable η cm7 και μετα να κουμπωσω και αυτο απο πανω και να ειμαι κυριος και να σας πω και οτι εντυπωσεις θελετε. Ως τοτε ο κυριος saliez μπορει να συνεχιζει να ταλαιπωρει το κινητο του (και την πλακετα του και την internal sd που καιγονται κιολας:devil::devil: )

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Xαχαχα ειχα καταντησει γραφικος μια περιοδο, τοτε με το froyo που λεει και ο φιλος μου ο Μακης αλλα επειδη παλι τα ιδια εχουμε και θα εχουμε κλπ θα κατσω ηρεμος στη γωνια μου. Οποιος επαθε και εμαθε καλως, οι υπολοιποι δυστυχως θα το ριξουν στη τυχη :)

 

@tonysac το ποστ εκεινο αν θυμασαι Αντωνη ειχα προτεινει κι εγω να χτυπηθει στο πρωτο ποστ των οδηγων. Αν και δεν νομιζω να ειχε επιτυχια, εστω και ενας αν το διαβαζε και εσωζε το κινητο απο μελλοντικο καψιμο, θα εφτανε.

 

Χαχα, ναι έχεις δίκιο, για αυτό λέω μπας και...

 

Sent from Galaxy

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πάρα πολύ δύσκολα θα βάλω τη sense rom. Είχα htc και πάντα έβαζα custom roms aosp.

Δεν μου προσφέρει κάτι δηλαδή. Ενώ η samsung έχει εμπλουτίσει το κινητό, και σε λειτουργικότητα και σε ομορφιά, χωρίς να γίνεται πιο αργό.

Link to comment
Share on other sites

με αυτη τη ram ρε παιδια τι θα γινει στην 2.3?

τρεχει σε υπερβολικα ψηλα επιπεδα και αναγκαζεται να κλεινει εφαρμογες πολυ ευκολα

στην 3η εφαρμογη που θα ανοιξω μου εχει κλεισει ηδη την πρωτη

ελπιζω να βγαλουν μια ολοκληρωμενη ginger συντομα και να ειναι και η τελικη εκδοση :(

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι να ανοίξω ένα θέμα καινούριο για όσους έχουνε 2.3.3 να βγάλουμε άκρη με τα minfree settings(autokiller settings)

Πραγματικά δεν παλεύεται άλλο, είμουνα πριν με το κινητό ανοίγω tapatalk πατάω home ανοίγω twitter βλέπω μια σελίδα στον opera πάω να γυρίσω στο tapatalk και μου έχει κλείσει την εφαρμογή και την ξαναφορτώνει για να χάσω χρόνο και data.

 

Σοβαρά οι ρυθμίσεις που έχει προτείνει ο darky και έχει και ο cfkernel(ram: min-free) είναι απίστευτα καρκινοειδείς.

 

Να ανοίξω καινούριο θέμα μπας και βγάλουμε άκρη όσοι έχουμε 2.3.3; (jv1/k/b/a)

 

@μπιλλ ναις μαν, ακριβώς αυτό.

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι να ανοίξω ένα θέμα καινούριο για όσους έχουνε 2.3.3 να βγάλουμε άκρη με τα minfree settings(autokiller settings)

Πραγματικά δεν παλεύεται άλλο, είμουνα πριν με το κινητό ανοίγω tapatalk πατάω home ανοίγω twitter βλέπω μια σελίδα στον opera πάω να γυρίσω στο tapatalk και μου έχει κλείσει την εφαρμογή και την ξαναφορτώνει για να χάσω χρόνο και data.

 

Σοβαρά οι ρυθμίσεις που έχει προτείνει ο darky και έχει και ο cfkernel(ram: min-free) είναι απίστευτα καρκινοειδείς.

 

Να ανοίξω καινούριο θέμα μπας και βγάλουμε άκρη όσοι έχουμε 2.3.3; (jv1/k/b/a)

 

και εγω αυτο το θεμα εχω αλλα δεν νομιζω οτι ειναι θεμα minfree

απο την στιγμη που η μαμα rom λειτουργει ηδη με πολυ χρηση της ραμ αναγκαζεται το λειτουργικο να κλεινει εφαρμογες

αμα βαλεις κερνες κτλ που εχουν tweaks για περισσοτερη ελευθρη μνημη κλεινει ακομη πιο γρηγορα τις ανοικτες εφαρμογες :mad:

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο το θεμα εχω αλλα δεν νομιζω οτι ειναι θεμα minfree

απο την στιγμη που η μαμα rom λειτουργει ηδη με πολυ χρηση της ραμ αναγκαζεται το λειτουργικο να κλεινει εφαρμογες

αμα βαλεις κερνες κτλ που εχουν tweaks για περισσοτερη ελευθρη μνημη κλεινει ακομη πιο γρηγορα τις ανοικτες εφαρμογες :mad:

 

Αν αναλογιστούμε οτι η 2.3 υποτίθεται κάνει καλύτερη χρήση εφαρμογών πιστεύω οτι φταίνε καθαρά οι τιμές..

αυτό που σκέφτομαι να κάνω και να πειραματιστώ είναι να αυξήσω τις 3 πρώτες τιμές και παράλληλα να μειώσω τις 3 κάτω...

Ίσως και να καθαρίσω κάποια μαμίσια...

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα να βρω αυτό! μέσα σε αυτό το χάος, διαβάστε αυτό το ωραίο ποστ του αντώνη που τα εξηγεί αρκετά καλά.

Όσοι είσαστε αρκετά καμένοι μπορείτε να κάνετε πειράματα αυτές τις μέρες όσοι έχετε ζωή Καλό Πάσχα, το επόμενο μου ποστ θα είναι μετά τα κοψίδια της Κυριακής, ελπίζω με συμπεράσματα.

Καλή Ανάσταση μάγκες.

 

 

funny fact; συνηδειτοποιήσα πως έχω διαβάσει και τις 563 σελίδες του θέματος. :ninja:

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προτεινετε μου εναν Kernel που να ειναι οσο πιο κοντα γινεται στον stock με bln για JS8.

Εγω ειμαι με Speedmod, αλλα επειδη το ΣΚ (τρωγοντας αρνι) θα φλασαρω το Galaxy ενος φιλου, εντελως ασχετου χωρις σκοπο να ψαχθει, θελω το παραπανω ουτως ωστε να ειμαι 100% σιγουρος πως δεν θα βγαλει κανενα προβλημα. Δεν με ενδιαφερουν lagfix κλπ, θελω μοναχα να του προσθεσω το bln feature και root :)

ΕΝΤΙΤ: Αλεκο, εγω εχω διαβασει και τα Επισημα Threads απο την 1 σελιδα. Beat that :lol:

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Για bln μπορείς να το κάνεις απο εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=813389

Ένας kernel είναι, ελάχιστα πειραγμένος. Έχει και recovery 2e, λογικά δίνει και root, αλλιώς το κάνεις root με άλλη μέθοδο, χωρίς αλλαγή kernel δηλαδή.

 

Αλλά προτείνω να του βάλεις voodoo stable ή speedmod. Στον πρώτο απενεργοποίησε το lagfix βάζοντας το κατάλληλο αρχείο στην sd. Υπάρχουν οδηγίες, δεν θυμάμαι πως πρέπει να είναι.

Είναι απίστευτα σταθεροί και οι δύο, και ίσως εγώ πήγαινα σε speedmod αν δεν ήθελα lagfix.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προτεινετε μου εναν Kernel που να ειναι οσο πιο κοντα γινεται στον stock με bln για JS8.

Εγω ειμαι με Speedmod, αλλα επειδη το ΣΚ (τρωγοντας αρνι) θα φλασαρω το Galaxy ενος φιλου, εντελως ασχετου χωρις σκοπο να ψαχθει, θελω το παραπανω ουτως ωστε να ειμαι 100% σιγουρος πως δεν θα βγαλει κανενα προβλημα. Δεν με ενδιαφερουν lagfix κλπ, θελω μοναχα να του προσθεσω το bln feature και root :)

ΕΝΤΙΤ: Αλεκο, εγω εχω διαβασει και τα Επισημα Threads απο την 1 σελιδα. Beat that :lol:

 

Εχει και ο voodoo το BLN στην JS8 αλλα νομιζω πως πας για speedmod χωρις δευτερη σκεψη Πετρο. Και αν ποτε ασχοληθει το φιλαρακι σου και θελησει ενεργοποιει οτι tweaks/lagfix θελει.

 

Btw κι εγω εχω διαβασει το Μερος Ι, ΙΙ και ΙΙΙ απο την αρχη οπως επισης το hacks/root αλλα και τον οδηγο για νεους χρηστες (οκ αυτο ειναι μικρουλι). Επισης προσθεσε το θεμα του nexus s αλλα και του sgs 2 (απο την πρωτη σελιδα και τα 2 εννοειται). Μηπως τελικα ειμαστε ψιλοκαμμενοι με το φορουμ και θελουμε ψυχιατρικη βοηθεια?:lol:

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Thanks για τις προτασεις, εβαλα σε ενα φλασακι και τους δυο και βλεποντας και κανοντας :)

Χαχαχα Πανο, οντως εχουμε καει με αυτo το forum :lol:

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε να γίνετε και επίσημα οι ποιο καμένοι κάντε το εξής:

Μ. Σάββατο MiUi , Κυριακή του Πάσχα Sense Rom.

 

btw red, έχω κολλήσει σε download/recovery/cwm/2e/3e/voodoo/speedmod/black-screen-of-doom/cm7-initial-kernel, μήπως ξέρεις τι μπορώ να κάνω ;

WE WE WE SO EXCITED. WE SO EXCITED.

WE GONNA HAVE A BALL TONIGHT.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε να γίνετε και επίσημα οι ποιο καμένοι κάντε το εξής:

Μ. Σάββατο MiUi , Κυριακή του Πάσχα Sense Rom.

 

btw red, έχω κολλήσει σε download/recovery/cwm/2e/3e/voodoo/speedmod/black-screen-of-doom/cm7-initial-kernel, μήπως ξέρεις τι μπορώ να κάνω ;

 

Χαχα μπα ΑΝ φλασαρω ξανα απο βδομαδα και μονο αν πειστω για την πληρη ανωτεροτητα της juwentus εναντι τις simply η αν βγαλουν stable cm7.

 

Που κολλησες ακριβως? Δεν καταλαβα...

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Χαχα μπα ΑΝ φλασαρω ξανα απο βδομαδα και μονο αν πειστω για την πληρη ανωτεροτητα της juwentus εναντι τις simply η αν βγαλουν stable cm7.

 

Που κολλησες ακριβως? Δεν καταλαβα...

 

εκεί που φλάσαρα τον voodoo κόλλησε σε download..

μετά μπαίνω στην CWM που πάνω γράφει 3e προσπαθώ να κάνω αναβάθμιση την cfroot και για κάποιο περίεργο λόγο μου κάνει force close σε όποια εφαρμογή και να πατήσω και μετά μου βγάζει οτι έχω την jv1 ενώ εγώ εβαλα την speedmod μέσω 2e..

Σε παρακαλώ βοήθησε με...

WE WE WE SO EXCITED. WE SO EXCITED.

WE GONNA HAVE A BALL TONIGHT.

Link to comment
Share on other sites

εκεί που φλάσαρα τον voodoo κόλλησε σε download..

μετά μπαίνω στην CWM που πάνω γράφει 3e προσπαθώ να κάνω αναβάθμιση την cfroot και για κάποιο περίεργο λόγο μου κάνει force close σε όποια εφαρμογή και να πατήσω και μετά μου βγάζει οτι έχω την jv1 ενώ εγώ εβαλα την speedmod μέσω 2e..

Σε παρακαλώ βοήθησε με...

 

Με odin τον φλασαρες η μεσω CWM? Bασικα και παλι δεν καταλαβα τι προσπαθησες να κανεις εβαλες πρωτα voodoo, μετα ηθελες να βαλεις cf root αλλα σου εβγαλε speedmod? Δεν βγαζω ακρη δυστυχως...Ετσι οπως τα γραφεις φιλε δυστυχως δεν νομιζω κανεις να μπορει να βοηθησει. Μαλλον δεν καταλαβες ουτε εσυ τι εκανες...

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

@red: don't feed the trolls man..

 

 

Λοιπόν κατόπιν συνενοήσεως με τον Αντώνη(Tonyk) ξετίκαρα το Ram:Min-free (για όσους έχουνε τον καινούριο CFroot 2.3.3) και πείραξα στον autokiller μόνο τα 3 τελευταία κουτάκια.

Έβαλα τιμές 50/55/90 και το multitasking είναι πολύ ανώτερο, επίσης δεν παρατήρησα το γνωστό κρέμασμα.

 

Όσοι έχετε 2.3.3 παρακαλώ κάντε κάποια δοκιμή :) Εγώ τρέχω την Juwe αλλά είναι καθαρά θέμα firmware/kernel οπότε τα αποτελέσματα πιθανότατα θα είναι ακριβώς τα ίδια και στις υπόλοιπες custom/stock 2.3.3.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

@red: don't feed the trolls man..

 

 

Λοιπόν κατόπιν συνενοήσεως με τον Αντώνη(Tonyk) ξετίκαρα το Ram:Min-free (για όσους έχουνε τον καινούριο CFroot 2.3.3) και πείραξα στον autokiller μόνο τα 3 τελευταία κουτάκια.

Έβαλα τιμές 50/55/90 και το multitasking είναι πολύ ανώτερο, επίσης δεν παρατήρησα το γνωστό κρέμασμα.

 

Όσοι έχετε 2.3.3 παρακαλώ κάντε κάποια δοκιμή :) Εγώ τρέχω την Juwe αλλά είναι καθαρά θέμα firmware/kernel οπότε τα αποτελέσματα πιθανότατα θα είναι ακριβώς τα ίδια και στις υπόλοιπες custom/stock 2.3.3.

 

Το εκανα ηδη στην simply. Για να δουμε τι θα δουμε.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα ηδη στην simply. Για να δουμε τι θα δουμε.

Καλησπέρα φίλε,

Χρόνια πολλά σε όλους και καλή ανάσταση.

Λοιπόν, θέλω με τις τιμές που είπε ο αλέκος (50, 55, 90) να δοκιμάσετε το εξής :

1) Ανοίξτε τον μαμα browser. Ανοίξτε 3 tabs και φορτώστε 3 σελίδες οποίες θέλετε. Κάντε minimise τον browser.

 

2) ανοίξτε την συλλογή. Ανοίξτε μια φώτο. Κάντε minimise και εδώ.

 

3) ανοίξτε 3-4 εφαρμογές με τον ίδιο τρόπο, κάνοντας τις minimise πάντα.

 

4) ανοίξτε και 2-3 παιχνίδια. Παίξτε λίγο και βγείτε έξω κανονικά. Μην κάνετε minimise.

 

5) ανοίξτε την διαχείριση εφαρμογών πατώντας πατημένο το κεντρικό πλήκτρο. Παρατηρήστε ότι ο μαμα browser δεν είναι ανοιχτός στην μνήμη ενώ τον είχατε κάνει minimise.

Αυτό έγινε γιατί ανοίξατε πολλά πράγματα και τον έκανε kill το android.

 

6) βγείτε από την διαχείριση εφαρμογών και ανοίξτε πάλι τον browser. Θα δείτε ότι ενώ στην μνήμη ήταν κλειστός, θα σας ανοίξει πάλι τα 3 tabs με τις ίδιες σελίδες που είχατε αφήσει ανοιχτές όταν κάνατε minimise.

 

Πείτε μου τις εντυπώσεις σας μετά από μια τέτοια χρήση. Πως σας φάνηκε ? Ήταν γρήγορη η λειτουργία του κινητού με αυτές τις τιμές ?

 

Μόλις κάνετε τα παραπάνω, κάντε ξανά όλα τα βήματα με την ίδια σειρά, αλλά σε κάθε εφαρμογή να μην κάνετε minimise αλλά να βγαίνετε με το πλήκτρο back.

Πως σας φάνηκε τώρα η λειτουργία του κινητού ?

 

Περιμένω τις εντυπώσεις σας.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε,

Χρόνια πολλά σε όλους και καλή ανάσταση.

Λοιπόν, θέλω με τις τιμές που είπε ο αλέκος (50, 55, 90) να δοκιμάσετε το εξής :

1) Ανοίξτε τον μαμα browser. Ανοίξτε 3 tabs και φορτώστε 3 σελίδες οποίες θέλετε. Κάντε minimise τον browser.....

Περιμένω τις εντυπώσεις σας.

Kαλημερα,χρονια πολλα και καλη ανασταση.

Αντωνη εχω βαλει τις ρυθμισεις που προτεινεις εδω και μιση ωρα και το πρεσαρω,καλα παει ως στιγμης ;)

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα,χρονια πολλα και καλη ανασταση.

Αντωνη εχω βαλει τις ρυθμισεις που προτεινεις εδω και μιση ωρα και το πρεσαρω,καλα παει ως στιγμης ;)

 

 

Χάνει κάτι από το smoothness ή είναι ιδέα μου; Ας πούμε όταν ανοίγω tapatalk το fly in animation έρχεται λίγο σπαστά, οπως επισης όταν γράφω με swype ψιλοκολαει (juwe)

Sent from Galaxy

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Χάνει κάτι από το smoothness ή είναι ιδέα μου; Ας πούμε όταν ανοίγω tapatalk το fly in animation έρχεται λίγο σπαστά, οπως επισης όταν γράφω με swype ψιλοκολαει (juwe)

Sent from Galaxy

Ναι το παρατηρησα κι εγω γμτ,πολυ ελαχιστα βεβαια αλλα το κανει
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...