Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φυσικα δεν ειπα οτι αμφιβαλω για αυτο, μολις τον περναω ειχα γυρισει ακομα μια φορα σε voodoo τις τελευταιες 2 μερες.

 

Sry πάντως δεν υπονόησα οτι αμφέβαλες να ξέρεις σκέψου οτι έκανα το πόστ και μετά είδα το δικό σου :p (δεν είχα κάνει refresh xD)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Sry πάντως δεν υπονόησα οτι αμφέβαλες να ξέρεις σκέψου οτι έκανα το πόστ και μετά είδα το δικό σου :p (δεν είχα κάνει refresh xD)

 

Κανενα προβλημα φιλε μου, ουτε εγω υπονοησα οτι υπονοησες οτι αμφεβαλα. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει τον κοπο να περασω ρην speedmod k10j παιδια;η θα παθει καμια ζημια το μηχανημα; το εχει κανει κανεις.σας;

 

Την εφαρμογη αυτη τη βρηκα.στο μαρκετ... Λεει οτι περνιεται απο.το κινητο χωρις.πισι...

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Dιαβαζω οτι βγηκε καινουργιος kernel ε?:O

 

Λοιπον εχω τον speedmod-K12p-500hz#26 και εχω το γνωστο "προβλημα" ακομα και μετα απο πολλες φορτισεις με το που βγαζω τον Γαλαξια απο τον φορτιστη στο 98% (μια μερα στην πεμπτη φορτιση μονο δεν μου το εκανε αυτο,χαρηκα αλλα μετα ξανακυλισε...).

Απο την αυτονομια ειμαι ευχαριστημενος μιας και κραταει δυο μερες μια χαρα με ολες τις ρυθμισεις του Stinger εκτος απο το SetCpu.Ο καινουργιος kernel εξαλειφει αυτο το προβλημα με το bug του 98%?Αξιζει να μπει αν εχει τοση μεγαλη διαφορα σε καταναλωση απ'οτι διαβαζω ε?:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Dιαβαζω οτι βγηκε καινουργιος kernel ε?:O

 

Λοιπον εχω τον speedmod-K12p-500hz#26 και εχω το γνωστο "προβλημα" ακομα και μετα απο πολλες φορτισεις με το που βγαζω τον Γαλαξια απο τον φορτιστη στο 98% (μια μερα στην πεμπτη φορτιση μονο δεν μου το εκανε αυτο,χαρηκα αλλα μετα ξανακυλισε...).

Απο την αυτονομια ειμαι ευχαριστημενος μιας και κραταει δυο μερες μια χαρα με ολες τις ρυθμισεις του Stinger εκτος απο το SetCpu.Ο καινουργιος kernel εξαλειφει αυτο το προβλημα με το bug του 98%?Αξιζει να μπει αν εχει τοση μεγαλη διαφορα σε καταναλωση απ'οτι διαβαζω ε?:)

 

Προχώρα γρήγορε! (Καλημέρα). Κατεβάζεις την έκδοση για CWM, περνάς το αρχείο στην SD, μπαίνεις CWM install zip from sdcard, choose zip το διαλέγεις και τελος :cool:

 

http://touristinparadise.blogspot.com/2010/11/samsung-galaxy-s-download-speedmod.html

 

CWM

(SpeedMod K12U with HZ=500 CWM)

Link to comment
Share on other sites

1)Τις darky's roms τις έχει δοκιμάσει κανείς να μας πει τα αποτελέσματα?Αυτές οι rom με ποια kernel είναι συμβατές?

 

2)Αυτό τι σημαίνει (Το διάβασα στα specs του speedmod)?

Basic features

{

- Based on JPX Froyo kernel source code

- 340MB RAM

}

Μόνο 340 mb ram αναγνωρίζει ή κάτι κατάλαβα λάθος?

Edited by ntragas
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα και εγώ το νέο kernel (k12u του hardcore) και περιμένω να δω πως θα πάει, ελπίζω να αναστηθεί λίγο η μπαταρία γιατι σα να έπεσε πολύ τελευταία (ιδίως μετά το φλασάρισμα της 2.2.1 JS3 "ψόφησε:mad:")...
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

1)Τις darky's roms τις έχει δοκιμάσει κανείς να μας πει τα αποτελέσματα?Αυτές οι rom με ποια kernel είναι συμβατές?

 

2)Αυτό τι σημαίνει (Το διάβασα στα specs του speedmod)?

Basic features

{

- Based on JPX Froyo kernel source code

- 340MB RAM

}

Μόνο 340 mb ram αναγνωρίζει ή κάτι κατάλαβα λάθος?

 

Για το (2) απο ότι κατάλαβα μιλάς για τον kernel του speemode (που πέρασα και εγώ)...

340 Mb αναγνωρίζει ο kernel, όσο και κανονικά το τηλέφωνο μας με όλες τις official roms... 512 mb είναι η συνολική μνήμη του κινητού- μη μπερδεύεσαι (κοίτα και σε προηγούμενα ποστ για περισσότερα)...

 

To "- Based on JPX Froyo kernel source code" σημαίνει πως απλά βασίστηκε στον πηγαίο κώδικα (android=open source OS based on linux) της επίσημης (απο τη samsung) JPX rom τον οποίο τροποποίησε...

 

ΓΙΑ το (1) περι darkys δεν θα εκφέρω γνωμη καθόσον δεν γνωρίζω... Το αφήνω στους καλύτερα γνωρίζοντες!!!:lol:

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Με τον οδηγό για το port οποιουδήποτε battery mod, μπορούμε να κάνουμε port και bat mods απο Desire πχ? :)
Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι μετά από την έκδοση 2.2 το λειτουργικό αναγνώριζε και τα 512 mb μνήμης.Για αυτό μου φάνηκε περίεργο το 340mb.

Ή απλά τα υπόλοιπα τα καταναλώνει το σύστημα και δεν στα εμφανίζει καν?

Edited by ntragas
Link to comment
Share on other sites

1)Τις darky's roms τις έχει δοκιμάσει κανείς να μας πει τα αποτελέσματα?Αυτές οι rom με ποια kernel είναι συμβατές?

 

2)Αυτό τι σημαίνει (Το διάβασα στα specs του speedmod)?

Basic features

{

- Based on JPX Froyo kernel source code

- 340MB RAM

}

Μόνο 340 mb ram αναγνωρίζει ή κάτι κατάλαβα λάθος?

 

Eγώ χρησιμοποιώ την τελευταία του darky και είμαι πολύ ευχαριστημένος σε συνδιασμό με το τελευταίο kernel του hardcore,speedmod k12u.

Για το 2 ήδη πήρες απάντηση :)

Link to comment
Share on other sites

εγώ πέρασα χτες :D την v9.2 darky με την Κ12U (Β) no wipe, χωρίς hard reset μετα..

και είμαι σήμερα αυτην τη στιγμή στις 7.27 ώρες με 76% με κλειστά 3g και wifi, φωτεινότητα auto, synch κλειστό, με καμιά 10αριά τηλέφωνα, λίγο twitter και τίποτα άλλο...

όχι τίποτε εξωπραγματικό δηλαδή..:O

με αυτούς τους ρυθμούς βλέπω να μου κρατάει γύρω στις 2 μερες..αλλά πάλι ποτέ δεν συμβαίνει αυτό γιατί το βράδι στο σπίτι το λειώνω:lol:

Δεν επιτρέπονται αγγελίες εκτός Buy&Sell.
Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι μετά από την έκδοση 2.2 το λειτουργικό αναγνώριζε και τα 512 mb μνήμης.Για αυτό μου φάνηκε περίεργο το 340mb.

Ή απλά τα υπόλοιπα τα καταναλώνει το σύστημα και δεν στα εμφανίζει καν?

 

To linux οπως και το android, αλλα και το αγαπημενο (:lol:) ios ειναι unix based. Παμε αλλο ενα παραδειγμα για να καταλαβεις οτι το τηλ εχει κανονικα 512 ram αλλα και γιατι το λειτουργικο "βλεπει" αρκετα λιγοτερη απο την ονομαστικη. Θα εχεις δει φανταζομαι ειδικοτερα σε καποια laptops τεχνολογιες οπως η turbocache (της nvidia αν δε με απατα η μνημη μου) που μπορεις να ορισεις μεσω bios το ποσοστο ram που θες να δεσμευτει απο το κυκλωμα της καρτας γραφικων. Εστω οτι σε ενα συστημα με 2gb ram δεσμευεις τα 512 της συνολικης ram του μηχανηματος, στην επομενη επαννεκινηση ακομα και μεσα στις πληροφοριες συστηματος, η και με την εντολη free μεσα σε περιβαλλον linux αν προτιμας, η διαθεσιμη συνολικη ram συστηματος πεφτει στο 1,5gb μιας και τα 512 τα κανει χρηση shared η καρτα γραφικων. Ακριβως το ιδιο συμβαινει και με το galaxy. Περι των 170mb (εξαρταται απο το kernel καθε φορα) ειναι shared απο τη συνολικη ram του συστηματος σε gpu, radio (δεν αναφερομαι στα fm), kai camera.

 

10 χαρακτηρες. :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

μολις εγκατεστησα στον γαλαξια μου τη darky's rom v9.2.

Όλα καλά με την εγκατασταση, απλα το προβλημα ειναι οτι το κουμπι (κατω δεξια) back λειτουργει σαν το μεσαιο!! Δεν τερματιζει τις εφαρμογες, και δεν παει πισω, αλλα μονο στην αρχικη οθονη!! Δεν ξέρω τι να κανω..

Μπορει καποιος να με βοηθήσει???

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί εδώ ξανά. Είναι bug της modded gallery. Για να αποκατασταθεί το πρόβλημα πρέπει να ξαναπεράσεις την μαμίσια gallery. Δεν υπάρχει άλλη λύση.

 

Υπάρχει τώρα, κοίτα στον Οδηγό του Stinger για τη μπαταρία..

 

Καλησπερα,

μολις εγκατεστησα στον γαλαξια μου τη darky's rom v9.2.

Όλα καλά με την εγκατασταση, απλα το προβλημα ειναι οτι το κουμπι (κατω δεξια) back λειτουργει σαν το μεσαιο!! Δεν τερματιζει τις εφαρμογες, και δεν παει πισω, αλλα μονο στην αρχικη οθονη!! Δεν ξέρω τι να κανω..

Μπορει καποιος να με βοηθήσει???

Ευχαριστώ

 

Ακούγεται σα να έβαλες από απροσεξία rom για άλλο Galaxy S, π.χ. το vibrant ή το Captivate, τα αμερικάνικα μοντέλα δηλαδή, που δεν έχουν μεσαίο κουμπί. Το ότι δουλεύει ακόμα το κινητό είναι θαύμα. Αν μπορείς να μπεις σε download mode, φλάσαρε μια stock rom και θα είσαι οκ

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Για το (2) απο ότι κατάλαβα μιλάς για τον kernel του speemode (που πέρασα και εγώ)...

340 Mb αναγνωρίζει ο kernel, όσο και κανονικά το τηλέφωνο μας με όλες τις official roms... 512 mb είναι η συνολική μνήμη του κινητού- μη μπερδεύεσαι (κοίτα και σε προηγούμενα ποστ για περισσότερα)...

 

To "- Based on JPX Froyo kernel source code" σημαίνει πως απλά βασίστηκε στον πηγαίο κώδικα (android=open source OS based on linux) της επίσημης (απο τη samsung) JPX rom τον οποίο τροποποίησε...

 

ΓΙΑ το (1) περι darkys δεν θα εκφέρω γνωμη καθόσον δεν γνωρίζω... Το αφήνω στους καλύτερα γνωρίζοντες!!!:lol:

 

Ο darky ειναι καταπληκτικος,εχω δοκιμασει ολες τις εκδοσεις και η τελευταια 9.2 ειναι οτι καλυτερο υπαρχει.

captsakis:)

Link to comment
Share on other sites

Ο darky ειναι καταπληκτικος,εχω δοκιμασει ολες τις εκδοσεις και η τελευταια 9.2 ειναι οτι καλυτερο υπαρχει.

captsakis:)

 

Κακος δεν ειναι, αλλα το οτι καλυτερο υπαρχει δε με βρισκει συμφωνο. Οτι καλυτερο κατεμε ειναι η κουζινα του Doc και οντως πως γινεται να μην ειναι οτι καλυτερο μια προσωπικη rom στα μετρα του καθενος.

Link to comment
Share on other sites

Κακος δεν ειναι, αλλα το οτι καλυτερο υπαρχει δε με βρισκει συμφωνο. Οτι καλυτερο κατεμε ειναι η κουζινα του Doc και οντως πως γινεται να μην ειναι οτι καλυτερο μια προσωπικη rom στα μετρα του καθενος.

 

Από την στιγμή που άρχισες να ποστάρεις εδώ φίλε Νίκο έχω βρεί την χαρά μου:lol::p Συμφωνούμε στα 99% των λεγόμενών σου και με έχεις ξεκουράσει αφάνταστα στο να απαντάω συνέχεια τα ίδια και τα ίδια :thanks: :cool:

Link to comment
Share on other sites

Η kitchen του Doc απλα σε γλυτωνει λιγο χρονο απο το να κανεις custoμιες στην rom που περνας.

Πλεον ΚΑΙ με του Darkyy και τον configurator που εφτιαξε πετυχαινεις το ιδιο.

 

Βεβαια 7 στους 10 περνανε απλα μια rom, και τελειωνει η υποθεση σε αντιθεση με αλλους που περνανε kernels, modems κλπ ...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Το Σάββατο φλάσαρα την Darky's v9.2 Extreme Edition με Kernel Voodoo stable 5.4 (recomended από τον Darky). Μπορώ να περάσω τον Kernel Κ12U από πάνω; θα χρειαστεί να περάσω προγράμματα και ρυθμίσεις ξανά;
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Το Σάββατο φλάσαρα την Darky's v9.2 Extreme Edition με Kernel Voodoo stable 5.4 (recomended από τον Darky). Μπορώ να περάσω τον Kernel Κ12U από πάνω; θα χρειαστεί να περάσω προγράμματα και ρυθμίσεις ξανά;

 

Ναι μπορεις, με την προυποθεση οτι εχεις κανει disable απο recovery τα default lagfix που εχει enable ο voodoo kernel. Εχει αναφερθει παμπολλες φορες οτι ο kernel ειναι ξεχωριστο μερος απο τη rom... Μη γραφουμε σε καθε σελιδα τα ιδια πραγματα. Το flashαρισμα ενος kernel δεν επηρεαζει τις οποιες ρυθμισεις/εφαρμογες/games εχεις περασμενα στο τηλεφωνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεις, με την προυποθεση οτι εχεις κανει disable απο recovery τα default lagfix που εχει enable ο voodoo kernel. Εχει αναφερθει παμπολλες φορες οτι ο kernel ειναι ξεχωριστο μερος απο τη rom... Μη γραφουμε σε καθε σελιδα τα ιδια πραγματα. Το flashαρισμα ενος kernel δεν επηρεαζει τις οποιες ρυθμισεις/εφαρμογες/games εχεις περασμενα στο τηλεφωνο σου.

 

μπορεις και χωρις...κανενα προβλημα..το γραφει και στα fag της speedmod

Link to comment
Share on other sites

μπορεις και χωρις...κανενα προβλημα..το γραφει και στα fag της speedmod

 

Από voodoo σε speedmod και το αντίθετο καλό είναι να απενεργοποιείς τα lagfixes,γιατί έχουν ασυμβατότητες,απο speedmod σε speedmod ή απο voodoo σε voodoo κάνεις αλλαγή χωρίς να χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...