Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια εδω ειναι το πρωτο βιντεο απο τα 5 που εχει ανεβασει ενας τυπος που σου δειχνει πως ακριβως να κανεις sim unlock, μετα root, μετα cwm rcovery, μετα να βαλεις custom rom και kernel.

Πιστευω ειναι πιο ευκολο για καποιον να δει αυτο και μετα να παει να flashαρει.

Δυο πραγματα δεν ειμαι σιγουρος γιατι τα εκανε:

1) Γιατι περασε no wipe rom, βλακεια δεν εκανε? Δεν παταει καλυτερα με wipe?

2) Αυτο το voodoo lagfix ειναι το γνωστο (σκετο) lagfix? Πρεπει να το βαζουμε στις καινουριες custom η οχι?

Αυτααα....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια εδω ειναι το πρωτο βιντεο απο τα 5 που εχει ανεβασει ενας τυπος που σου δειχνει πως ακριβως να κανεις sim unlock, μετα root, μετα cwm rcovery, μετα να βαλεις custom rom και kernel.

Πιστευω ειναι πιο ευκολο για καποιον να δει αυτο και μετα να παει να flashαρει.

Δυο πραγματα δεν ειμαι σιγουρος γιατι τα εκανε:

1) Γιατι περασε no wipe rom, βλακεια δεν εκανε? Δεν παταει καλυτερα με wipe?

2) Αυτο το voodoo lagfix ειναι το γνωστο (σκετο) lagfix? Πρεπει να το βαζουμε στις καινουριες custom η οχι?

Αυτααα....

 

1) ισως αλλα ειναι πιο ελαφρια...εξαλου το κινητο ηταν καινούριο...

2) στις καινουριες custom δεν χρειαζεται...εγω που εχω kitchen ...οχι...

LG G4
Link to comment
Share on other sites

1) ισως αλλα ειναι πιο ελαφρια...εξαλου το κινητο ηταν καινούριο...

2) στις καινουριες custom δεν χρειαζεται...εγω που εχω kitchen ...οχι...

 

Αν ομως εχεις περασει αλλη custom και θες να αλλαξεις, καλυτερα wipe ετσι?

Και τοτε γιατι με το voodoo lagfix που εκανε απο 1200 πηγε 1500 στο quadrant?

Link to comment
Share on other sites

Αν ομως εχεις περασει αλλη custom και θες να αλλαξεις, καλυτερα wipe ετσι?

Και τοτε γιατι με το voodoo lagfix που εκανε απο 1200 πηγε 1500 στο quadrant?

ναι καλυτερα.....

το quadrant ειναι μια αποψη...οχι μετρο συγκρισης...για εμενα...εξαλλου στο faq speedmod αναφερει οτι ειναι συμβατο το Voodoo lagfix και προτεινει EXT4 All lagfix...

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη, αλλα δεν το καταλαβα αυτο.

 

h**p://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=804317

 

 

βγηκε και FIX UPDATE: 19.Jan.2011_110% SAFE 3-Button Combo FiX for Selected/ALL Firmwares...!!!

Edited by cyberbop
LG G4
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια εβαλα με odin την JS3 σκετο το PDA, χωρις pit kai τικ στο repartition, οταν μου ανοιγει εκει στο αρχικο μενου που λεει insert sim και παταμε συνεχεια , κολλαει και δεν με αφηνει να κανω τιποτα (κανει συνεχομενα force close), δοκιμασα και με sim μεσα...μου ζηταει το pin και μετα παλι κολλαει στην ενδειξη φορτωση σιμ, το δοκιμασα το flash kai με PDA και PIT , χωρις τικ στο repartition και παλι τα ιδια.

Δεν το εκανα με τον τον ποιο απλο τροπο του τυχερακια διοτι το kies δεν αναγνωριζει το τηλεφωνο, εχω win7 64bit, και εχω κοιταξει και για αρχεια με μεγαλο ονομα με ενα patch απο ενα ποστ εδω μεσα, kies εκδοση 1.5.3 ( σαν συσκευη αποθηκευσης αναγνωριζεται κανονικα απο το laptop)

 

TEΛΙΚΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ...ΕΚΑΝA FACTORY RESET ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ RECOVERY MODE KAI ΕΦΤΙΑΞΕ ΟΥΦ!!

Edited by vraptis114
Link to comment
Share on other sites

h**p://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=804317

 

βγηκε και FIX UPDATE: 19.Jan.2011_110% SAFE 3-Button Combo FiX for Selected/ALL Firmwares...!!!

 

Αυτη ειναι η μεθοδος που υπαρχει στους οδηγους. Το update ειναι καποιες επεξηγησεις σχετικα με την μεθοδο μεσω heimdall. Θα ενημερωσω τον Αλεξ αν θελει να προσθεσει κατι στους οδηγους.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση και συγνωμη αν εχει αναφερθει και δεν το ειδα ποιος ειναι ο πιο ευκολος τροπος να κανω root στην εκδοση 2.2.1. ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση και συγνωμη αν εχει αναφερθει και δεν το ειδα ποιος ειναι ο πιο ευκολος τροπος να κανω root στην εκδοση 2.2.1. ?

 

superoneclick ;)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους παιδια. Εχω ενα προβληματακι. Αφου εκανα install to darky's v 8.1, πλεον μου λεει οτι τα maps δεν ειναι installed, και το android market de με βαζει, λεει network error. Εχει συναντησει κανενας αλλος αυτο το προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

μαγειρευτηκε και η js3 οποιος πιστος αποτην κουζινα ας περασει.....:)

 

και απο οτι βλεπω εχει Internet Browser Android 2.2.1 Browser JS3 ....????

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει καποιος να με βοηθησει με τις επιλογες στην kitchen?

Δεν ξερω τι ειναι η καθε επιλογη (μονο τα βασικα)...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει καποιος να με βοηθησει με τις επιλογες στην kitchen?

Δεν ξερω τι ειναι η καθε επιλογη (μονο τα βασικα)...

 

οπως......αυτο σε βοηθαει..???--->https://spreadsheets.google.com/ccc?key=0AogZWrkhKqgQdE8yMWI2LWlSR3IwM0dnYmdLX2kzMEE&hl#gid=0

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια βρηκα αυτο στο XDA και με τα ελαχιστα Αγγλικα μου νομιζω κατι λεει για καποιο fix για την μπαταρια . Αlex η οποιος αλλος φιλος μπορει ας κανει μια μεταφραση .

 

Originally Posted by lpy View Post

Minor battery drain bug found

 

[Tested on SpeedMod kernel - but may work the same on other kernels with bootanimation.zip support]

 

This applies to anyone with a custom boot animation with/or boot sound disabled.

 

What does the bug do?

It consumes an extra 8mA in standby, which isn't a great deal, but also may not allow you to achieve that magical 1% overnight loss.

 

What causes it?

I don't know the specifics - possibly something to do with the audio driver? - but I do know that once a sound is played, the bug is dead, until the next reboot. Because the default Samsung boot screen includes the sound file, the bug never existed, by default. However, once you alter the bootup by using a custom bootanimation.zip (which also disables the bootup sound), the battery drain bug is present, until, as I mentioned, a sound is played - such as an mp3, notification sound, etc...

 

How do I find bootanimation.zip?

Either in /system/media/bootanimation.zip or /data/local/bootanimation.zip

 

The default startup sound sucks, how can I change it?

Edit /system/etc/PowerOn.wav. I changed mine to a little "beep", so I know for sure the sound file has been played.

 

You typed stuff in bold, is the bug really that bad?

Nah, it's only minor. But now that you know, you can do something about it

ΓΙΑΝΝΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην το τραβάμε άλλο δεν έχει νόημα. Δε χρειάζονται τέτοιες αντιπαραθέσεις, όλοι να βοηθήσουμε προσπαθούμε. Τα προηγούμενα μηνύματα αφαιρέθηκαν, και θα παρακαλέσω να τελειώσει εδώ το θέμα... Θα διορθώσω τους οδηγούς προσθέτοντας 2.2.1 όπου χρειάζεται.
- Alex
Link to comment
Share on other sites

 

Ναι, σε ευχαριστω πολυ! Το διαβαζω τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια βρηκα αυτο στο XDA και με τα ελαχιστα Αγγλικα μου νομιζω κατι λεει για καποιο fix για την μπαταρια . Αlex η οποιος αλλος φιλος μπορει ας κανει μια μεταφραση .

 

Aυτό αφορά μόνο αυτούς που έχουν βάλει κάποια custom rom που αλλάζει την αρχική οθόνη όταν το τηλέφωνο ανοίγει (αυτή με το γαλαξία που γυρνάει), η οποία rom σβήνει και τον ήχο εκκίνησης.

Αυτός λέει ότι αν δεν παιχτεί κάποιος ήχος από το τηλέφωνο , παρατηρεί ότι η μπαταρία χάνει ισχύ. Και ότι δεν το είχανε δει πιο πριν, γιατί παιζότανε ο ήχος εκεί στην εκκίνηση. Το γιατί χάνει ισχύ δεν είναι γνωστό, υποθέτει ότι κάτι δεν πάει καλά με τους drivers του ήχου.

 

Δεν έχω ιδέα αν ισχύει αυτό, αλλά αν δεν έχεις βάλει κάποια ρομ που σου έχει αλλάξει την εικόνα εκκίνησης σε κάτι χωρίς ήχο, δε σε αφορά.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Aυτό αφορά μόνο αυτούς που έχουν βάλει κάποια custom rom που αλλάζει την αρχική οθόνη όταν το τηλέφωνο ανοίγει (αυτή με το γαλαξία που γυρνάει), η οποία rom σβήνει και τον ήχο εκκίνησης.

Αυτός λέει ότι αν δεν παιχτεί κάποιος ήχος από το τηλέφωνο , παρατηρεί ότι η μπαταρία χάνει ισχύ. Και ότι δεν το είχανε δει πιο πριν, γιατί παιζότανε ο ήχος εκεί στην εκκίνηση. Το γιατί χάνει ισχύ δεν είναι γνωστό, υποθέτει ότι κάτι δεν πάει καλά με τους drivers του ήχου.

 

Δεν έχω ιδέα αν ισχύει αυτό, αλλά αν δεν έχεις βάλει κάποια ρομ που σου έχει αλλάξει την εικόνα εκκίνησης σε κάτι χωρίς ήχο, δε σε αφορά.

 

Την Darky 8.2 εχω βαλει και εχω αλλαξει bootanimation χωρις ηχο κατα την εκκινηση .

ΓΙΑΝΝΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Την Darky 8.2 εχω βαλει και εχω αλλαξει bootanimation χωρις ηχο κατα την εκκινηση .

 

Ok, τότε αυτός λέει ότι χάνει το τηλέφωνό σου ισχύ μέχρι να παίξεις κάποιον ήχο. Ή βάλε το αρχικό bootanimation, ή παίξε κάποιον ήχο :p

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Το διαβασα το RomKitchen Help Sheet και μονο στο csc και στο keyboard δεν ξερω τι επιλογες να βαλω...(θελω ελληνικο και αγγλικο απλο και ελληνικο και αγγλικο swype!)

Να σας πω και τις βασικες επιλογες μην εχω κανει καμια πατατα!

Base Rom: JS3 wipe

CSC: περιμενω τι θα μου πειτε

Kernel: Hardcore

Modem: JPY

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...