Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τί θα γίνει ρε παιδιά?

Πολύ ησυχία έχει πέσει με τις ROMS...:lol:

Δεν κουνιέται φύλλο από καινούρια firmwares....

Αν συνεχίσουμε έτσι, θα ξεχάσουμε πώς φλασάρουμε!! :p

 

Καλυτερα, να ξελαμπικαρουμε λιγο και να ηρεμησουμε, δεν μπορω να φλασαρω ΚΑΙ στην παραλια:p

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τί θα γίνει ρε παιδιά?

Πολύ ησυχία έχει πέσει με τις ROMS...:lol:

Δεν κουνιέται φύλλο από καινούρια firmwares....

Αν συνεχίσουμε έτσι, θα ξεχάσουμε πώς φλασάρουμε!! :p

 

Φρέσκια darky 10.2 και sh 4.0..

πριν 3 μέρες έβαλα 10.2 και χθες την sh4

 

Που την είδες την ησυχία; ;)

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φρέσκια darky 10.2 και sh 4.0..

πριν 3 μέρες έβαλα 10.2 και χθες την sh4

 

Που την είδες την ησυχία; ;)

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

μάλλον για official (έστω και leaked) μιλάμε :) , ναι όντως πέρασε καιρός , άντε βαρέθηκα :)))

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση... Εχω 2.2.1 επίσημη Πορτογαλίας ακολουθησά τον οδηγό του myphone και έγινα root και μετά έβαλα το autokiller και το κινητό απλά πετάει είδα μεγάλη διαφορά. Αυτό που θέλω να ρωτήσω ειναι: αν βάλω καποιο lag fix θα βελτιωθεί η απόδοση του κινητού μου? και ποια μου προτείνεται εσεις?

(κατέβασα το oclf απλα δεν κάνω τιποτά ακομά γιατι θέλω να σιγουρευτώ οτι ταιριάζει με το firmware που έχω)

Edited by xenon2010
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση... Εχω 2.2.1 επίσημη Πορτογαλλίας ακολουθησά τον οδηγό του myphone και έγινα root και εγω μετά έβαλα το autokiller και το κινητό απλά πετάει είδα μεγάλη διαφορά. Αυτό που θέλω να ρωτήσω ειναι: αν βάλω καποιο lag fix θα βελτιωθεί η απόδοση του κινητού μου? και ποια μου προτείνεται εσεις?

(κατέβασα το oclf απλα δεν κάνω τιποτά ακομά γιατι θέλω να σιγουρευτώ οτι ταιριάζει με το firmware που έχω)

 

To οclf δεν κανει για την εκδοση που εχεις. Μην κανεις τιποτα γιατι θα προκαλεσεις προβλημα στο κινητο. Η συμβουλη μου ειναι να μην ασχοληθεις με lagfix κλπ, με την 2.2.1 το κινητο δουλευει απροβληματιστα.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Η Simply Honey 4.0 κανει για JVQ 2.3.4 ?

 

 

Μα για την 2.3.4 ειναι στημενη! επιπλέον, ρωτάς σε λάθος τόπικ, υπάρχει ολόκληρη υποενότητα για αυτήν :p

Edited by dimitrisioak

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Η Simply Honey 4.0 κανει για JVQ 2.3.4 ?

 

 

Βεβαιως.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

I9000XXJPP

KERNEL - 2.6.32.9 ROOT@SE-S608#1

FROYO.XWJPH

Εχω τα παραπάνω και θέλω να αναβαθμίσω, είμαι ανάμεσα στην JVI και JVQ. Εσείς ποιά προτείνεται? Παραπάνω διάβασα οτι η JVI έχει ψιλοπροβλήματα αλλά έχει Ελληνικό πληκτρολόγιο και Swype ενώ στην JVQ θα τα χρειαστώ. Επίσης σε όποια τελικά καταλήξω χρειάζεται repartition ή όχι? παραπάνω διάβασα οτι χρειάζεται ενώ ο οδηγός λέει να μην κάνω:<<αν γενικά ξέρεις ότι το pit file που αντιστοιχεί στο τηλέφωνό σου είναι το 512.pit, πήγαινε ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ στο 2ο βήμα>> τι είναι το σωστό?

Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

I9000XXJPP

KERNEL - 2.6.32.9 ROOT@SE-S608#1

FROYO.XWJPH

Εχω τα παραπάνω και θέλω να αναβαθμίσω, είμαι ανάμεσα στην JVI και JVQ. Εσείς ποιά προτείνεται? Παραπάνω διάβασα οτι η JVI έχει ψιλοπροβλήματα αλλά έχει Ελληνικό πληκτρολόγιο και Swype ενώ στην JVQ θα τα χρειαστώ. Επίσης σε όποια τελικά καταλήξω χρειάζεται repartition ή όχι? παραπάνω διάβασα οτι χρειάζεται ενώ ο οδηγός λέει να μην κάνω:<<αν γενικά ξέρεις ότι το pit file που αντιστοιχεί στο τηλέφωνό σου είναι το 512.pit, πήγαινε ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ στο 2ο βήμα>> τι είναι το σωστό?

 

H JVQ ειναι ανωτερη απο την JVI αλλα θα πρεπει να ταλαιπωρηθεις λιγο με τα πληκτρολογια. Οταν λεω να ταλαιπωρηθεις δεν εννοω και τιποτα φοβερο, απλα πρεπει να περασεις εναν custom kernel και απο το cwm να περασεις τα πληκτρολογια. Συνολικα ειναι δουλεια 10λεπτου. Repartition θα κανεις.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

i9000XXJPY

KERNEL 2.6.32.9 ROOT@DELL105 #1

FROYO.XWJS5

Γινεται να βαλω speedmod? θα δω διαφορά? Ποιον κερνελ μου προτείνεται εσεισ? Αν υπαρχει καποιος οδηγος θα με βοηθουσατε πολυ...

Link to comment
Share on other sites

φορτιζω το κινητο αυτη τη στιγμη και εχω παρατηρησει κατι πολυ περιεργο..

το εχω 2μιση ωρες στη φορτιση (τελειως αδεια μπαταρια) και ειναι στο 55% τωρα.. καθε φορα που το φορτιζα απο 0% μπαταρια, εκανε 3 ωρες και 5-10 λεπτα για να παει 100%.. αντε 3μιση ωρες το πολυ να μου εχει τυχει 1-2 φορες..

εχει παρατηρησει κανεις κατι αναλογο? προσφατα εκανα calibrate την μπαταρια βεβαια, αλλα δεν το ξαναειδα αυτο μετα απο calibrate..

 

edit: τωρα επισης παρατηρησα οτι μετα το 50% η μπαταρια "φαινεται" να φορτιζει πιο γρηγορα.. τωρα ειναι στο 63%..

και μια ερωτηση, ποσο θελει το OS περιπου για να φτιαξει batterystats? (και σε ποιο φακελο βρισκεται?) ρωταω γιατι ανοιγα πριν λιγες μερες το spare parts + και οταν πατουσα battery history, ελεγε οτι δεν μπορει να βρει battery stats.. (καιρο μετα απο calibrate..)

 

edit 2: τωρα εφτασε 100% (και ακομα φορτιζει..). μετα απο σχεδον 4μιση ωρες..

ελπιζω να μην κανει κανενα "μπαμ,κραου,μπιου,φσσσσ ΠΑΦ" η κατι παρομοιο σημερα..! :lol:

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.

 

Ειναι εδω και δυο βδομαδες που παιδευομαι με ενα Galaxy S ενως συναδελφου.

 

Εχω δοκιμασει τηn 5,2 του Juwe's και την Simply Honey και Kernels, Semaphone, Darkcore και

speedmod και Base rom την JVQ με ή χωρις lagfix.

 

To προβλημα ειναι οτι ο συναδελφος καθε μερα που του κανω καποια αλλαγη μου κανει το ιδιο

παραπονο, οτι το κινητο κανει autorestart, ειδικα οταν κανει browsing ή οταν παει να κατεβασει

τα data καποιου παιχνιδιου πχ Asphault.

 

Θεμα στησιματος δεν ειναι 1000% μiας και εχω δοκιμασει απειρους συνδυασμους οπως επισης εχω διαβασει παρα πολλους επισημους αλλα και ανεπισημους οδηγους φλασαρισματος.

 

Η ερωτηση μου λοιπον ειναι η εξης. Ειναι σταθερες οι Custom Ρομ ή δεν αξιζουν για εναν ανθρωπο

που δεν πολυ ασχολειται? Επισης επειδη εχω φλασαρει παλιοτερα επι Froyo εποχες Galaxy χωρις προβληματα, μηπως πρεπει να παω σε 2.3.3 που ξερω οτι εχει βγει και επισημα και να παρατησω την

2,3,4 ?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αν απλά του περάσεις την JVQ stock και έναν kernel semaphore 1.3.2 ή 1.3.3 και ένα ελληνικό πληκτρολόγιο (ας πούμε το MultiLing) θα είναι άρχοντας (ext 4 εάν θέλεις).

Με αυτόν τον συνδυασμό δεν είχα παρατηρήσει κανένα autorestart.

Autoresart έχω πάντα σε custom roms εκτός την surface 2.1. Έχει βγει και η surface 2.2 αλλά ακόμα δεν την έχω δοκιμάσει.

Ότι ξετρέχει κανείς, του τρέχει
Link to comment
Share on other sites

Τα νευρα μου εχω..... Να μην τα πολυλογω ειχα μια υπεροχη ολλανδικη 2.2.1 η οποια μετα απο κατι μηνες τα παιξε και αναγκαστηκα να περασω σε μια jvp. Την κρατησα κανενα μηνα γιατι δεν πηγαινε αλλο με τα προβληματα των χαμενων κλησεων, των forced close και του προβληματικου bluetooth. Διαβασα καλα σχολια για την jvp οποτε πηγα προς τα εκει. Τα πραγματα πηγαιναν καλα τον πρωτο καιρο μεχρι που χθες απο το μεσημερι και μετα το κινητο ηταν μουγγα...Απορησα γιατι δεν χτυπησε τοσες ωρες το τηλεφωνο...Ρε μπας και δε με συμπαθει κανενας πια; Δεν παιζει, λεω και μου κανω μια κληση. Το κινητο πραγματι αρνουνταν πεισματικα να χτυπησει, χωρις ομως να δειχνει οτι ηταν κλειστο. Επανεκκινηση και ολα οκ. Σημερα το βαζω παλι μπρος και παρατηρω οτι το μπλε δοντι δεν δουλευε. Επανεκκινηση και ολα ενταξει παλι. Μετα απο λιγο στα καλα καθουμενα, και εκει που εκανα κατι απλο, τσουπ επανεκκινηση απο μονο του... Αρχιζω να σπαζομαι που ειμαι το πειραματοζωο της σαμσουνγκ με δηθεν διαρροες στις ρομς, λειψες και προβληματικες επισημες 2.3.3, και μια ελληνικη αντιπροσωπεια κολλημενη στην απαρχαιωμενη 2.2...Να μην πουμε οτι εδω και 6 μηνες εχω ξεχασει την εγγυηση με αυτες τις ρομς που εχω περασει....
Link to comment
Share on other sites

Βγηκε νεο kies 29/11/2011 ειναι ακομα πιο νεα εκδοση...αμα πατησετε ενημερωση του Kies μεσω του Kies λεει οτι δεν εχει βγει αλλα στην ιοστοσελιδα βγηκε

http://www.samsung.com/gr/consumer/mobile-phone/mobile-phone/smart-phones/GT-I9000HKAEUR/index.idx?pagetype=prd_detail&tab=support

 

εκδοση 2.0.2.11071_128_2

Edited by Madness
Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπερα , εβαλα μια custom 2.3.4 JVQ και αντιμετωπιζω το εξης προβλημα.

οταν πηγα να κανω εγκατασταση το swype απο αρχειο που βρηκα εδω στο forum (gingerswypegr.zip) απο cwm

μετα την εγκατασταση δεν αναγνωριζει καμια γλωσσα στο swype . μηπως αυτο το αρχειο δεν ειναι για 2.3.4 και πως μπορω να περασω ελληνικο swype ?? ευχαριστω για οποιαδηποτε βοηθεια .

Edited by nik4energy
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πρόβλημα μεγάλο. Πήγα να κάνω περάσω την 2.3.4 στο samsung galaxy S έκανα το partition και μόλις πήγα να περάσω την rom έγινε αυτό που έχω στα συνημένα.

 

Απο εκεί που ήταν στο download mode έκλεισε και τώρα το κινητό δεν ανοίγει..... Πείτε μου οτι μπορώ να το φτιάξω και δεν θέλει service.......:(:(:(:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πρόβλημα μεγάλο. Πήγα να κάνω περάσω την 2.3.4 στο samsung galaxy S έκανα το partition και μόλις πήγα να περάσω την rom έγινε αυτό που έχω στα συνημένα.

 

Απο εκεί που ήταν στο download mode έκλεισε και τώρα το κινητό δεν ανοίγει..... Πείτε μου οτι μπορώ να το φτιάξω και δεν θέλει service.......:(:(:(:(:(:(

 

Δοκίμασε να βγαλεις την μπαταρια και να τη ξαναβαλεις. Δες αν κανει boot. Ξαναδοκίμασε download mode

Link to comment
Share on other sites

δεν κάνει τίποτα. Ούτε boot ούτε download mode έβγαλα μπαταρία και την ξαναέβαλα αλλά τίποτα.......... πφφφφφφφφφφ
Link to comment
Share on other sites

δεν κάνει τίποτα. Ούτε boot ούτε download mode έβγαλα μπαταρία και την ξαναέβαλα αλλά τίποτα.......... πφφφφφφφφφφ

 

Είχες φορτισμένη μπαταρία πριν δοκιμάσεις το φλασαρισμα;

Link to comment
Share on other sites

ναι η μπαταρία φουλ ήτανε ....... εκεί που ξεκίνησε το φλασάρισμα έβγαλε το σφάλμα και πριν προλάβω να το πάρω στα χέρια μου έκλεισε τελείως και δεν ανοίγει με τπτ....ουτε σε download mode ουτε τπτ....... :/

 

υπάρχει τρόπος να κάνω τίποτα στο κινητό έτσι οπως είναι χωρίς να μπεί σε download mode?

Link to comment
Share on other sites

ναι η μπαταρία φουλ ήτανε ....... εκεί που ξεκίνησε το φλασάρισμα έβγαλε το σφάλμα και πριν προλάβω να το πάρω στα χέρια μου έκλεισε τελείως και δεν ανοίγει με τπτ....ουτε σε download mode ουτε τπτ....... :/

 

υπάρχει τρόπος να κάνω τίποτα στο κινητό έτσι οπως είναι χωρίς να μπεί σε download mode?

 

Δεν θέλω να σ' απογητευσω αλλα η διαδικασια απ' οτι ειδα στο screenshot κόλλησε στο bootloader. Που σημαινει δυσκολα τα πραγματα. Δοκιμασε μερικες φορες ακομα (βγαλε μπαταρια για μερικα λεπτα)

Τελευταια λύση jig... Εκτος αν καποιος αλλος εχει καμια ιδεα...

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...