Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4 απορίες πριν προχωρήσω σε αναβάθμιση σε 2.2.1 JS5 σύμφωνα με το οδηγό (αυτή τη στιγμή έχω JPH από JG1 μέσω Κies patcher):

1. Είναι απαραίτητο το πρώτο βήμα του οδηγού για re-partition;

2. To κινητό είναι αγορασμένο από cosmote με sim cosmote. Παίζει να υπάρχει πρόβλημα με κάποιο κλείδωμα;

3. Για όσο το δυνατόν καθαρότερη εγκατάσταση προτείνετε hard reset τόσο πριν όσο και μετά την αναβάθμιση;

4. Πριν προχωρήσω προτείνετε να το κάνω un-root;

 

Ευχαριστώ!

 

α και ένα τελευταίο...ξέρει κανείς πως μπορώ να διατηρήσω και να επαναφέρω τις συνδέσεις των επαφών μου μετά από reset;

οπως στα ειπε ο Βασιλης πιο πανω,προσωπικα θα προτεινα επιπλεον,ενα φορματ της εσωτερικης sd και wipe data πριν και μετα το φλασαρισμα.

Για τις επαφες μπορεις να τις κανεις εξαγωγη σε αρχειο στην sd και μετα το φλασαρισμα να τις ξαναπερασεις με τον αντιστροφο τροπο πανευκολα,προσεξε μονο το αρχειο που θα δημιουργηθει να ειναι στην εξωτερικη sd (αν θυμαμαι καλα,απο default παει στην εξωτερικη,τσεκαρισετο ομως) γιατι με το φορματ δεν θα μεινει τιποτα ορθιο στην εσωτερικη.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αφου βρηκα ελαχιστο χρονο απο το διαβασμα της εξεταστικης και μετα απο αισθηματικο καυγαδακι με το ετερον ημισυ, καπου επρεπε να αποφορτιστω. Τι καλυτερη ευκαιρια λοιπον απο αυτην για το περασμα ενος kernel:cool:

 

Περασα τον νεο speedmod K13C και περιμενω να δω πως θα τρεξει τις επομενες ημερες. Το εχει περασει κανεις? Τι απο τα tweaks αξιζει οντως να ενεργοποιησω? Ειναι η πρωτη φορα που περναω custom kernel και δεν εχω καθολου χρονο για να πειραματιστω γιαυτο ρωταω.

 

Υ.Γ. Καλη φαση το BLN:)

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Είχα περάσει τον K13C με Doc's JS5 αλλα δεν έμεινα ευχαριστημένος απ' τη μπαταρία οπότε ξαναγύρισα στον αγαπημένο μου K12U-T4.. :) Απο tweaks είχα ανέκαθεν ενεργοποιημένα όλα τα recommended χωρίς lagfix :D

tonysac είδα οτι δοκίμασες/δοκιμάζεις τον Ultimate kernel του DamianGTO.. :D Εντυπώσεις?Ταχύτητα,μπαταρία? :grin:

By the way..Έβαλα πάλι το ZSJPE modem και μπορώ να πώ οτι απο θέμα μπαταρίας είναι καλύτερο απο JPY..Όποιος έχει το μικρόβιο του flashing ας το δοκιμάσει :D

Link to comment
Share on other sites

Είχα περάσει τον K13C με Doc's JS5 αλλα δεν έμεινα ευχαριστημένος απ' τη μπαταρία οπότε ξαναγύρισα στον αγαπημένο μου K12U-T4.. :) Απο tweaks είχα ανέκαθεν ενεργοποιημένα όλα τα recommended χωρίς lagfix :D

tonysac είδα οτι δοκίμασες/δοκιμάζεις τον Ultimate kernel του DamianGTO.. :D Εντυπώσεις?Ταχύτητα,μπαταρία? :grin:

By the way..Έβαλα πάλι το ZSJPE modem και μπορώ να πώ οτι απο θέμα μπαταρίας είναι καλύτερο απο JPY..Όποιος έχει το μικρόβιο του flashing ας το δοκιμάσει :D

 

Για το θεμα της μπαταριας διαβασα καλες εντυπωσεις στο xda. Υποψιν οτι εχω εφαρμοσει και τις οδηγιες του κυβοχια-stinger και το κινητο φυσσαει απο θεμα μπαταριας. Για να δουμε τωρα πως θα τα παει και με τον νεο κερνελ...

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχει 2 εβδομάδες τώρα που στέλνει μήνυμα όποτε έχει κέφια...

Είμαι με JS3 από Doc και Κ13Α.

Μόλις πατήσω "αποστολή" με βγάζει "Αποτυχία αποστολής":mad:

Καμιά φορά το στέλνει αλλά συνήθως όχι....

 

Καμιά ιδέα;Έχει καταντήσει πολύ εκνευριστικό

Link to comment
Share on other sites

Αφου βρηκα ελαχιστο χρονο απο το διαβασμα της εξεταστικης και μετα απο αισθηματικο καυγαδακι με το ετερον ημισυ, καπου επρεπε να αποφορτιστω. Τι καλυτερη ευκαιρια λοιπον απο αυτην για το περασμα ενος kernel:cool:

 

Περασα τον νεο speedmod K13C και περιμενω να δω πως θα τρεξει τις επομενες ημερες. Το εχει περασει κανεις? Τι απο τα tweaks αξιζει οντως να ενεργοποιησω? Ειναι η πρωτη φορα που περναω custom kernel και δεν εχω καθολου χρονο για να πειραματιστω γιαυτο ρωταω.

 

Υ.Γ. Καλη φαση το BLN:)

Βαλε την εφαρμογη BLN Pro, ειναι πιο παραμετροποιησιμο ετσι ;)

Θα το βρεις εκει που ψωνιζεις :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Βαλε την εφαρμογη BLN Pro, ειναι πιο παραμετροποιησιμο ετσι ;)

Θα το βρεις εκει που ψωνιζεις :)

 

Μαλλον εννοεις BLN control Pro Πετρο ετσι? Ευχαριστω το δοκιμαζω αμεσα:)

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, πέρασα με odin την js5 αλλά δεν μπορώ να σβήσω τις ολλανδικές εφαρμογές , χρησιμοποιώ root explorer. Τι κάνω λάθος ή μάλλον τι πρέπει να κάνω, όταν πατάω πάνω στο.apk μου γράφει μόνο install view kai cancel.

 

Λοιπόν το βρήκα πως βγαίνουν, τώρα κάτι άλλο, το product code γράφει xen μπορώ να το αλλάξω;

Τι πρόβλημα υπάρχει αν δεν αλλαχτεί; Έψαξα να βρω πως αλλάζει, αλλά δεν μου το αλλάζει με τίποτα.

 

Συγνώμη αν σας ζαλίζω βραδιάτικα.

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το βρήκα πως βγαίνουν, τώρα κάτι άλλο, το product code γράφει xen μπορώ να το αλλάξω;

Τι πρόβλημα υπάρχει αν δεν αλλαχτεί; Έψαξα να βρω πως αλλάζει, αλλά δεν μου το αλλάζει με τίποτα.

 

Συγνώμη αν σας ζαλίζω βραδιάτικα.

 

Δεν αλλάζει, και δεν υπάρχει πρόβλημα αν δεν αλλαχτεί. Απλά πρέπει να βάλεις μόνος σου τα ελληνικά ΑPN. Που λογικά το έχεις ήδη κάνει.

 

Τα ερωτήματα είναι δύο:

- το αρχειάκι "disable lagfix" το κάνω copy paste από τον υπολογιστή μου στο sdcard/Voodoo folder του κινητού; Αν ναι, πως θα φτιάξω ένα "no extension" file στον υπολογιστή μου; Αν μπορεί κάποιος ας φτιάξει ένα και ας το ποστάρει εδώ. Επιπλέον, η ονομασία του θα πρέπει να είναι "disable lagfix", "disable_lagfix" ή "disable-lagfix"; Ξέρω ότι στο linux δεν επιτρέπονται spaces στην ονομασία των αρχείων και το android βασίζεται σε linux kernel

- αφού με κάποιο τρόπο μπει αυτό το αρχείο στο συγκεκριμένο φάκελο, η εφαρμογή του disable γίνεται μέσα από Recovery Mode -> Επιλογή Voodoo lagfix -> Επιλογή lagfix disable ή απλά βάζω το αρχείο στο φάκελο και κάνω ένα απλό reboot?

 

Δεν καταλαβαίνω τί εννοείς πώς να φτιάξεις το αρχείο.. τα spaces δεν έχουν σημασία. Φτιάξε ένα αρχείο στο pc σου με αυτό το όνομα και σβήστου το extension. (αν δε βλέπεις τα extensions, κάνε να τα βλέπεις, από το Folder options στο My computer - ξετίκαρε το Hide extensions for known file types). Υπάρχουν χίλιοι άλλοι τρόποι να το κάνεις... κάντο στο τηλέφωνο με έναν file manager. Φτιάξε ένα φάκελο στο pc σου με αυτό το όνομα, και μετάφερέ τον στο τηλέφωνο, δε χρειάζεται να είναι αρχείο. Αν πάλι θες να το στείλεις με adb, γράψε adb shell ">/sdcard/Voodoo/disable-lagfix" (βάλε μια παύλα ανάμεσα). Αν θες με ένα terminal emulator, γράψε cd /sdcard/Voodoo; touch disable-lagfix . Το ίδιο και από linux.... κτλ.. κτλ...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Εχώ αρκετό καιρο το Galaxy και βαρέθηκα την 2.2(XWJPH). Βρήκα μέσα στο xda-developers μερικά roms. Δεν έχω ξανακάνει flash και θα ήθελα λίγη βοήθεια. Είναι τα παρακάτω:

 

I9000XXJPU|2.2.1|2010 December

 

I9000XXJPX|2.2.1|2010 December

 

I9000XWJPI|2.2|2010 December

 

I9000XXJPY|2.2.1|2010 December

 

I9000XWJS3|2.2.1|2011 January

 

I9000XWJS3_XEN|2.2.1|2011 January

 

I9000XFJS2|2.2.1|2011 January

 

I9000XWJS5|2.2.1|2011 January

 

I9000XWJS5_XEN|2.2.1|2011 January

 

Ποιο αξίζει να βάλω και αν αξίζει; Τι χάνω και τι καιρδίζω;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Εχώ αρκετό καιρο το Galaxy και βαρέθηκα την 2.2(XWJPH). Βρήκα μέσα στο xda-developers μερικά roms. Δεν έχω ξανακάνει flash και θα ήθελα λίγη βοήθεια. Είναι τα παρακάτω:

 

I9000XXJPU|2.2.1|2010 December

 

I9000XXJPX|2.2.1|2010 December

 

I9000XWJPI|2.2|2010 December

 

I9000XXJPY|2.2.1|2010 December

 

I9000XWJS3|2.2.1|2011 January

 

I9000XWJS3_XEN|2.2.1|2011 January

 

I9000XFJS2|2.2.1|2011 January

 

I9000XWJS5|2.2.1|2011 January

 

I9000XWJS5_XEN|2.2.1|2011 January

 

Ποιο αξίζει να βάλω και αν αξίζει; Τι χάνω και τι καιρδίζω;

 

βαλε την XWJS5

ειναι η καλυτερη μεχρι στιγμης

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Έχω κατεβάσει και χρησιμοποιώ το es εξερεύνηση. Σήμερα που το άνοιξα μου βγάζει το μήνυμα: "Σφάλμα. Η κάρτα SD δεν είναι παρούσα ή προσαρτημένη". Ξέρουμε τι είναι αυτό;;

Επίσης βάζω τις ρυθμίσεις που είχε αναφέρει ο TonyK στο autokiller και μετά από reboot τις χάνει και βάζει τις δικές του.

Χρησιμοποιώ την Js5 με speedmod K13C 500hz

Υ.Γ.: Κάτι ακόμα.. το είχα διαβάσει μέσα στο forum κάποια στιγμή αλλα δεν θυμάμαι που είναι. Μετά το φλασάρισμα με js5 η μπαταρία φτάνει στα 97% το πολύ(όπως φαίνεται σε ενα widget που έχω βάλει) και ποτέ δεν δείχνει πάνω αριστερά το εικονίδιο "100%" της πλήρους φόρτισης.. υπάρχει κάποιο lag; Διορθώνεται;

Edited by Wishmaster87

Κωνσταντίνος

--------------------------------------

Samsung Galaxy S23 256GB - Samsung Galaxy Note 8 Dual Sim 64 GB - Microsoft Lumia 640 Dual Sim

Link to comment
Share on other sites

Έχω κατεβάσει και χρησιμοποιώ το es εξερεύνηση. Σήμερα που το άνοιξα μου βγάζει το μήνυμα: "Σφάλμα. Η κάρτα SD δεν είναι παρούσα ή προσαρτημένη". Ξέρουμε τι είναι αυτό;;

Επίσης βάζω τις ρυθμίσεις που είχε αναφέρει ο TonyK στο autokiller και μετά από reboot τις χάνει και βάζει τις δικές του.

Χρησιμοποιώ την Js5 με speedmod K13C 500hz

Υ.Γ.: Κάτι ακόμα.. το είχα διαβάσει μέσα στο forum κάποια στιγμή αλλα δεν θυμάμαι που είναι. Μετά το φλασάρισμα με js5 η μπαταρία φτάνει στα 97% το πολύ(όπως φαίνεται σε ενα widget που έχω βάλει) και ποτέ δεν δείχνει πάνω αριστερά το εικονίδιο "100%" της πλήρους φόρτισης.. υπάρχει κάποιο lag; Διορθώνεται;

 

H Js5 δεν χρειάζεται autokiller εκτός αν είσαι γνώστης οπότε μην σε απασχολεί.

 

Το 100% της μπαταρίας έχει συζητηθεί πολλές φορές, δεν υπάρχει lag είναι "κόλπο" του ίδιου του συστήματος.

Οπότε ούτε αυτό να σε απασχολεί.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει στο κινητό την js5 απο το πρώτο post και έβαλα και τον CF-root kernel.Μπορώ να περάσω μέσω odin κατ ευθείαν άλλον kernel?(πχ τον speedmod) και αν ναι ποιόν kernel να προτιμήσω?
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τί εννοείς πώς να φτιάξεις το αρχείο.. τα spaces δεν έχουν σημασία. Φτιάξε ένα αρχείο στο pc σου με αυτό το όνομα και σβήστου το extension. (αν δε βλέπεις τα extensions, κάνε να τα βλέπεις, από το Folder options στο My computer - ξετίκαρε το Hide extensions for known file types). Υπάρχουν χίλιοι άλλοι τρόποι να το κάνεις... κάντο στο τηλέφωνο με έναν file manager. Φτιάξε ένα φάκελο στο pc σου με αυτό το όνομα, και μετάφερέ τον στο τηλέφωνο, δε χρειάζεται να είναι αρχείο. Αν πάλι θες να το στείλεις με adb, γράψε adb shell ">/sdcard/Voodoo/disable-lagfix" (βάλε μια παύλα ανάμεσα). Αν θες με ένα terminal emulator, γράψε cd /sdcard/Voodoo; touch disable-lagfix . Το ίδιο και από linux.... κτλ.. κτλ...

 

OK, έχεις δίκιο μου φαίνεται ότι έχω χαζέψει! :rolleyes: (τουλάχιστον σε ότι αφορά τη δημιουργία αυτού του αρχείου στο pc γιατί με τις εντολές σε terminal δεν είμαι εξοικειωμένος)

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Δεν μου Βλεπει το Κινητο Καθολου μεσον usb συνδεσης σε windows visτα ενω πριν το εβλεπε κανονικα ? ξερει κανεις τι παιζει .....Εχω βαλει το kies2...

Eyχαριστω

userbar.gif
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω έχουμε προτεινόμενες ρομ για το galaxy? Κάτι που να είναι ελαφρύ... γιατί με την 2.2.1 κολλάει πολύ...

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση τα battery stats τα κανουμε wipe οταν το κινητο ειναι φορτισμενο (οπως λενε οι περισσοτεροι) η αφορτιστο (οπως λεει ο Stinger)?

Ακουστε τι επαθα χθες ξεφορτισα το κινητο εσβησα τα battery stats οταν φορτισε το εβγαλα απο τον φορτιστη αλλα τα touchpad δεν εσβηναν βγαζω την μπαταρια και την ξαναβαζω αλλα αυτη ειχε παει στο 93%! το κλεινω το ξαναφορτιζω το ανοιγω η μπαταρια ειχε παει 98% σβνηνω ξανα τα battery stats και τωρα περιμενω να αδειασει για να το φορτισω να δω αν θα παει 100% αυτο με τα touchpad εχει τυχει σε κανεναν αλλο?

υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Και ενω ολα πάνε μια χαρα(I9000XWJS5_XEN|2.2.1|2011-hardcore@speedmode-k13c/500hz=24 ) σφαίρα το κινητό,ΔΕΝ μπορώ με ΤΙΠΟΤΑ να πάρω backup επαφών.ΟΥΤΕ με kies ουτε με συγχρονισμό.Μπορώ να κάνω κάτι άλλο??
Link to comment
Share on other sites

Και ενω ολα πάνε μια χαρα(I9000XWJS5_XEN|2.2.1|2011-hardcore@speedmode-k13c/500hz=24 ) σφαίρα το κινητό,ΔΕΝ μπορώ με ΤΙΠΟΤΑ να πάρω backup επαφών.ΟΥΤΕ με kies ουτε με συγχρονισμό.Μπορώ να κάνω κάτι άλλο??

πηγαινε στις επαφες, πατησε το δεξιο πληκτρο και βρες την επιλογη "εισαγωγη/εξαγωγη".

πατησε και κανε εξαγωγη. θα σου φτιαξει ενα αρχειο .vcf μεσα στο \sdcard το οποιο θα εχει ολες σου τις επαφες.

οποτε κανεις hard reset, το κανεις εισαγωγη με τον ιδιο τροπο και εισαι ετοιμος.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ασχοληθει με το Captivate οποτε ας σου πει καποιος φιλος που ξερει. Απλως ποσταρω για να προλαβω ενδεχομενο λαθος κατα την αναμονη για καποιον που γνωριζει.

ΔΕΝ θα βαλεις οποια rom θελεις, και ΔΕΝ υπαρχει επισημη ελληνικη για Captivate αφου το μοντελο δεν κυκλοφορει στην Ελλαδα. Αν εννοεις να βαλεις την JPH η οποια ειναι η επισημη ελληνικη για το Galaxy, ΔΕΝ μπορεις να την βαλεις.

Οσο για το sim unlock, λες πως το ειχες οταν ησουν Αμερικη. Υποθετω πως τωρα εισαι Ελλαδα. Γιατι δεν βαζεις μια σιμ για να δεις? :)

Edit: Ενα καλο repositοry με διαθεσιμες ρομ βρισκεται εδω παντως http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=706

 

Απ' ο,τι καταλαβα πρεπει να βρω συγκεκριμενη ρομ για το συγκεκριμενο firmware, σωστα? Απλα θελω να ειναι ελληνικη. Σκεφτομουν για την επισημη αφου κ το captivate ουσιαστικα galaxy s ειναι. Ενα htc touch pro2 της t-mobile που ειχα με ενα απλο hard spl επαιρνε την official ελληνικη της htc, παρολο που δεν ηταν ευρωπαικο μοντελο, κ αναρωτιομουν αν γινοταν το ιδιο απλα κ με το captivate. Εχω 2 captivate, ενα με jf6 κ ενα με jh7 firmware. Βοηθηστε με αν ειναι ευκολο γιατι στο xda δεν εβγαλα ακρη. Το sim lock δεν υπαρχει πλεον σε κανενα απ' τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε στις επαφες, πατησε το δεξιο πληκτρο και βρες την επιλογη "εισαγωγη/εξαγωγη".

πατησε και κανε εξαγωγη. θα σου φτιαξει ενα αρχειο .vcf μεσα στο \sdcard το οποιο θα εχει ολες σου τις επαφες.

οποτε κανεις hard reset, το κανεις εισαγωγη με τον ιδιο τροπο και εισαι ετοιμος.

 

:) Ολα οκ ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

H Js5 δεν χρειάζεται autokiller εκτός αν είσαι γνώστης οπότε μην σε απασχολεί.

 

Το 100% της μπαταρίας έχει συζητηθεί πολλές φορές, δεν υπάρχει lag είναι "κόλπο" του ίδιου του συστήματος.

Οπότε ούτε αυτό να σε απασχολεί.

 

Η μεγαλυτερη βλακεια που θα μπορουσαν ποτε να κανουν ειναι σε ενα κινητο 500+ Ευρω, να μην μπορεις ποτε να το φορτισεις 100%! Τι και αν το κανουν για να προστατευσουν την μπαταρια;! Και μενα - τον απλο χρηστη - τι με νοιαζει! Υπαρχουν τροποι να προστατευσεις τις μπαταριες και δεν χρεαζεται να το ξερω σαν χρηστης, ή στην χειροτερη να αναρωτιεμαι σαν κανενας χαζος τι λαθος εκανα και δεν φορτισε μεχρι τελους 100%.

 

Ή μήπως αποτελει και αυτο καινοτομια της Samsung; Και γιατι κανενα αλλο κινητο δεν το εχει αυτο το "feature";

 

Οπως και να εχει πολυ αμφιβαλω αν προκειται για feature [απο ποτε τα bugs τα ονομαζουμε και features;!], καθως εγω πλεον βλεπω την μπαταρια μου στο 100% μετα απο καθε φορτιση. Που πηγε λοιπον το πρωτοτυπο αυτο feature της Samsung που προστατευει την μπαταρια μου; Ή μηπως η δικια μου μπαταρια θα χαλασει πιο γρηγορα απο καποιου αλλου που δειχνει 97%;

 

Λοιπον για οσους θελουν να ξεπερασουν το 97-98% (και να χαλασουν γρηγοροτερα την μπαταρια τους :p) οταν το κινητο δειξει 100% το κλεινετε. Αφηστε το να φορτισει μεχρι να ξαναδειξει 100%. Αφηστε το παλι να παραμεινει στη φορτιση καμια ωρα+ ακομα. Μετα ανοιξτε το. Αφηστε το να συνεχισει να φορτιζει ανοιχτο μεχρι να ξαναδειξει 100%. Οταν δειξει 100% αφηστε το ανοιχτο πλεον καμια ωρα ακομα να φορτιζει. Βγαλτε το στο τελος και θα εχετε το 100% που θελετε. (Την πρωτη φορα ισως σας δειξει 99%. Την δευτερη θα δειξει 100%). Απο κει και περα θα σας δειχνει παντα 100%. (Ολα αυτα χωρις να αποσυνδεσετε το κινητο απο τον φορτιστη ή το καλωδιο USB. Θυμιζει bump charge αλλα δεν ειναι.)

 

Αν αυτο λοιπον ηταν feature τοτε με τιποτα δεν θα μπορουσα να το παρακαμψω στην φορτιση του κινητου.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω έχουμε προτεινόμενες ρομ για το galaxy? Κάτι που να είναι ελαφρύ... γιατί με την 2.2.1 κολλάει πολύ...

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

????

κολαει πολυ με την 2.2.1?? :rolleyes:

Απ' ο,τι καταλαβα πρεπει να βρω συγκεκριμενη ρομ για το συγκεκριμενο firmware, σωστα? Απλα θελω να ειναι ελληνικη. Σκεφτομουν για την επισημη αφου κ το captivate ουσιαστικα galaxy s ειναι. Ενα htc touch pro2 της t-mobile που ειχα με ενα απλο hard spl επαιρνε την official ελληνικη της htc, παρολο που δεν ηταν ευρωπαικο μοντελο, κ αναρωτιομουν αν γινοταν το ιδιο απλα κ με το captivate. Εχω 2 captivate, ενα με jf6 κ ενα με jh7 firmware. Βοηθηστε με αν ειναι ευκολο γιατι στο xda δεν εβγαλα ακρη. Το sim lock δεν υπαρχει πλεον σε κανενα απ' τα δυο.

ρομ με ελληνικα πιστευω οτι μπορεις να βαλεις

επισημη ελληνικη, χλωμο

Η μεγαλυτερη βλακεια που θα μπορουσαν ποτε να κανουν ειναι σε ενα κινητο 500+ Ευρω, να μην μπορεις ποτε να το φορτισεις 100%! Τι και αν το κανουν για να προστατευσουν την μπαταρια;! Και μενα - τον απλο χρηστη - τι με νοιαζει! Υπαρχουν τροποι να προστατευσεις τις μπαταριες και δεν χρεαζεται να το ξερω σαν χρηστης, ή στην χειροτερη να αναρωτιεμαι σαν κανενας χαζος τι λαθος εκανα και δεν φορτισε μεχρι τελους 100%.

 

Ή μήπως αποτελει και αυτο καινοτομια της Samsung; Και γιατι κανενα αλλο κινητο δεν το εχει αυτο το "feature";

 

Οπως και να εχει πολυ αμφιβαλω αν προκειται για feature [απο ποτε τα bugs τα ονομαζουμε και features;!], καθως εγω πλεον βλεπω την μπαταρια μου στο 100% μετα απο καθε φορτιση. Που πηγε λοιπον το πρωτοτυπο αυτο feature της Samsung που προστατευει την μπαταρια μου; Ή μηπως η δικια μου μπαταρια θα χαλασει πιο γρηγορα απο καποιου αλλου που δειχνει 97%;

 

Λοιπον για οσους θελουν να ξεπερασουν το 97-98% (και να χαλασουν γρηγοροτερα την μπαταρια τους :p) οταν το κινητο δειξει 100% το κλεινετε. Αφηστε το να φορτισει μεχρι να ξαναδειξει 100%. Αφηστε το παλι να παραμεινει στη φορτιση καμια ωρα+ ακομα. Μετα ανοιξτε το. Αφηστε το να συνεχισει να φορτιζει ανοιχτο μεχρι να ξαναδειξει 100%. Οταν δειξει 100% αφηστε το ανοιχτο πλεον καμια ωρα ακομα να φορτιζει. Βγαλτε το στο τελος και θα εχετε το 100% που θελετε. (Την πρωτη φορα ισως σας δειξει 99%. Την δευτερη θα δειξει 100%). Απο κει και περα θα σας δειχνει παντα 100%. (Ολα αυτα χωρις να αποσυνδεσετε το κινητο απο τον φορτιστη ή το καλωδιο USB. Θυμιζει bump charge αλλα δεν ειναι.)

 

Αν αυτο λοιπον ηταν feature τοτε με τιποτα δεν θα μπορουσα να το παρακαμψω στην φορτιση του κινητου.:rolleyes:

ο φιλος saliez το χαρακτηρισε χαριτολογοντας φανταζομαι feature

φυσικα και ειναι bug

εγω παντως εχω την αισθηση οτι ακομη και που πεφτει στο 97% μεχρι να πεσει η μπαταρια στο 95-94 % πεφτει αρκετα αργα σε σχεση με την υπολοιπη κλιμακα, οποτε νομιζω οτι η μπαταρια ειναι γεματη απλα για εναν λογο δειχνει οτι ειναι στο 97%

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

ο φιλος saliez το χαρακτηρισε χαριτολογοντας φανταζομαι feature

φυσικα και ειναι bug

εγω παντως εχω την αισθηση οτι ακομη και που πεφτει στο 97% μεχρι να πεσει η μπαταρια στο 95-94 % πεφτει αρκετα αργα σε σχεση με την υπολοιπη κλιμακα, οποτε νομιζω οτι η μπαταρια ειναι γεματη απλα για εναν λογο δειχνει οτι ειναι στο 97%

 

Το εχω μετρησει με 100% και χρηση με Wi-Fi, εκανε 8 λεπτα να πεσει στο 99%, οποτε μεχρι το 97-98% και ακομα περισσοτερο το 95% ειναι πολλα λεπτα λειτουργιας και ακομα περισσοτερα αναμονης.

 

Απορω ομως πως δεν εχει βγει κανενα fix για το θεμα αυτο.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...