Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν γνωριζω που βρισκεται ο φακελος συστηματος στο κινητο μου

και δεν εχω περασει κανενα ρουτ explorer.

 

Ναι, αλλά μερικά μηνύματα πριν σου είπα να περάσεις root explorer. Αλλιώς είναι δύσκολο να βρεις το φάκελο που ψάχνεις... Γιατί είναι τόσο δύσκολο αυτό;

Αν ξέρεις να χειρίζεσαι το adb ή έχεις κάποιον terminal emulator μπορώ κι από κει να σου πω τί να κάνεις... αλλά αυτό που σου πρότεινα είναι η πιο εύκολη λύση.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

γεια σου Αλεξ, μπορεις παρακαλω να μου πεις μια καλη ROM σε JP6 που να εχει και καλη μπαταρια? Τωρα θα δοκιμασω την SuperLite του Tayutama με Voodoo-5-pre3-Froyo. φοβαμαι το θεμα της διαρκιας της μπαταριας λιγο
Link to comment
Share on other sites

γεια σου Αλεξ, μπορεις παρακαλω να μου πεις μια καλη ROM σε JP6 που να εχει και καλη μπαταρια? Τωρα θα δοκιμασω την SuperLite του Tayutama με Voodoo-5-pre3-Froyo. φοβαμαι το θεμα της διαρκιας της μπαταριας λιγο

 

Όχι δε μπορώ, γιατί δεν έχω Froyo, sorry. Ρώτα στο κύριο θέμα του Galaxy S τα παιδιά που το έχουν βάλει θα ξέρουν.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

pda xwjm2

phone xxjm1

cscxxjm1

 

τι ειναι αυτα ποιο ειναι το φιρμ? και ποιο αλλαζω τελικα.

και σε μια σελιδα με firmware http://www.androidworld.it/forum/firmware-e-modding-samsung-galaxy-s-79/tutti-i-firmware-ufficiali-per-galaxy-s-i9000-3612/

που διαβασα δεν βρηκα το δικο μου γιατι?(υποτιθεται εχει ολα τα φιρμ.)

ευχαριστω και σορρυ αλλα δεν εβγαλα ακρη οσο τα διαβασα.

Edited by kinitos
Link to comment
Share on other sites

pda xwjm2

phone xxjm1

cscxxjm1

 

τι ειναι αυτα ποιο ειναι το φιρμ? και ποιο αλλαζω τελικα.

και σε μια σελιδα με firmware http://www.androidworld.it/forum/firmware-e-modding-samsung-galaxy-s-79/tutti-i-firmware-ufficiali-per-galaxy-s-i9000-3612/

που διαβασα δεν βρηκα το δικο μου γιατι?(υποτιθεται εχει ολα τα φιρμ.)

ευχαριστω και σορρυ αλλα δεν εβγαλα ακρη οσο τα διαβασα.

 

Aν διαβάσεις το θέμα εδω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=283153 , θα βρεις το firmware που ζητάς, και οδηγίες για εγκατάσταση.

Επίσης το καλύτερο site για firmwares είναι το http://www.samfirmware.com/

- Alex
Link to comment
Share on other sites

εβαλα το lagfix 2.2.3 πρεπει να κανω enable ολα αυτα που εχει σαν available?

αν ναι πρεπει καθε φορα που το αναβω να το κανω?

και τελος χανω τιποτα απο αρχεια?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά μερικά μηνύματα πριν σου είπα να περάσεις root explorer. Αλλιώς είναι δύσκολο να βρεις το φάκελο που ψάχνεις... Γιατί είναι τόσο δύσκολο αυτό;

Αν ξέρεις να χειρίζεσαι το adb ή έχεις κάποιον terminal emulator μπορώ κι από κει να σου πω τί να κάνεις... αλλά αυτό που σου πρότεινα είναι η πιο εύκολη λύση.

 

και ναι λοιπον τα καταφερα....το κατεβασα το ρημαδι και τον εσβησα το φακελο....

μου φαινεται ομως λιγο επικινδυνο αυτο το ρουτ γιατι μπορει αθελα μας να καταστρεψουμε το κινητο μας εμεις οι ασχετοι...

κ σαφως θα βαρεθηκες να το ακους αλλα 10000000000 ευχαριστω:p:yahoo:

Link to comment
Share on other sites

και ναι λοιπον τα καταφερα....το κατεβασα το ρημαδι και τον εσβησα το φακελο....

μου φαινεται ομως λιγο επικινδυνο αυτο το ρουτ γιατι μπορει αθελα μας να καταστρεψουμε το κινητο μας εμεις οι ασχετοι...

κ σαφως θα βαρεθηκες να το ακους αλλα 10000000000 ευχαριστω:p:yahoo:

 

Γι'αυτό τώρα που έκανες root και έλυσες το πρόβλημα δε χρειάζεται να συνεχίσεις να το σκαλίζεις :) Το πρόβλημα που έλυσες ήτανε bug στα παλιότερα firmwares, η Samsung το έχει ήδη διορθώσει.

Αλλά ναι, συμφωνώ ότι είναι απαράδεκτο να χρειάζεται να το κάνεις εσύ.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

εβαλα το lagfix 2.2.3 πρεπει να κανω enable ολα αυτα που εχει σαν available?

αν ναι πρεπει καθε φορα που το αναβω να το κανω?

και τελος χανω τιποτα απο αρχεια?

 

με τα απο βοηθεια του tyxerakia περασα εχω κανει ροοτ απο το οδηγο του .

εβαλα το παραπανω lagfix εκανα ext2 και τη μνημη αλλα στο quadrant δεν αλλαξε τιποτα κατι δεν εκανα καλα λογικα αλλα τι?

Link to comment
Share on other sites

με τα απο βοηθεια του tyxerakia περασα εχω κανει ροοτ απο το οδηγο του .

εβαλα το παραπανω lagfix εκανα ext2 και τη μνημη αλλα στο quadrant δεν αλλαξε τιποτα κατι δεν εκανα καλα λογικα αλλα τι?

 

Δεν έκανες το OneClickLagfix v.2.2+ προφανώς... :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανες το OneClickLagfix v.2.2+ προφανώς... :)

 

btw εχω το oclf V2+ και μου πεταξε ενα update για το 2.2+ αλλα αποτι ειδα ειναι απλα για το captivate. Διορθωνει κατι αλλο? Αξιζει να το περασω?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

btw εχω το oclf V2+ και μου πεταξε ενα update για το 2.2+ αλλα αποτι ειδα ειναι απλα για το captivate. Διορθωνει κατι αλλο? Αξιζει να το περασω?

 

Όχι απ'όσο ξέρω, δε διορθώνει κάτι άλλο, αν σου δουλεύει αυτό που έχεις κράτα το...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα froyo JP6 και voodoo lag fix. Το μόνο που μου λείπει πριν αρχίσω να στείνω το κινητό από την αρχή , είναι το ελληνικό swype. Κάποιος εύκολος τρόπος ; Το xda είναι λίγο χάος σε αυτό τον τομέα ...

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα froyo JP6 και voodoo lag fix. Το μόνο που μου λείπει πριν αρχίσω να στείνω το κινητό από την αρχή , είναι το ελληνικό swype. Κάποιος εύκολος τρόπος ; Το xda είναι λίγο χάος σε αυτό τον τομέα ...

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3335181#post3335181

 

Mάλλον αυτό ψάχνεις.

Edited by Tyxerakias
Kαινούριο Swype.
- Alex
Link to comment
Share on other sites

ακολουθωντας τον οδηγο του αλεξ(τυχερακια) καταφερα και ενεργοποιησα τα 3 πληκτρα(το αρχικο αρχειο ηταν e-fused)

η ερωτηση μου ειναι η εξης,οταν με το καλο αναβαθμιστουμε στο γιαουρτι θα πρεπει να κανουμε παλι την διαδικασια για να τα ενεργοποιησουμε η παραμενει και δεν θα χρειαστει?

Edited by chocbhed_6630
Link to comment
Share on other sites

Όπως υποσχέθηκα, γράφω και τον τρόπο που μπορούμε να αλλάξουμε τον secondary bootloader που έχει πρόβλημα σε κάποια κινητά και αποκλείει τα 2e recovery και download modes.

9. Γράψε μας ότι δούλεψε.

 

e-fused.... Δουλεύει κανονικόΤΑΤΑ :p :)

Thumbs up! :up:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα εχω το kies κανονικα εγκατεστημενο προσπαθω να κανω τα 3 κουμπια αλλα :(:(ΤΠΤ:(:( κατεβασα το adb το ξεζιπαρα στο c: συνδεω το κινητο με usb debu τσεκαρισμενο και μετα ανοιγω γραμμη εργαλιων cmd enter γραφω adb shell και βγαζει:

'adb' δεν αναγνωριζετε ως εσωτερικη ή εξωτερικη εντολη (και τα υπολοιπα)

τι κανω λαθος?? τρεχω windows 7 στο pc.

Link to comment
Share on other sites

καποιο λαθος με την εντολη η με το directory που επιλεγεις πρεπει να ειναι,το λεω γιατι και γω στην αρχη παρομοιο λαθος εκανα και δεν δουλευε.

ακολουθησε κατα γραμμα τις οδηγιες στην υπογραφη του αλεξ(tyxerakias)

Link to comment
Share on other sites

Σύνδεσε το τηλέφωνο στον υπολογιστή, άνοιξε μια γραμμή εντολών και γράψε

adb shell (enter)

su (enter) (Θα πεταχτεί στο τηλέφωνο το Δικαιώματα, δέξου)

dd if=/dev/block/bml1 of=/sdcard/bml1.dump

(το παραπάνω φυσικά μπορεί να γίνει και με έναν terminal emulator πάνω στο τηλέφωνο, χωρίς την πρώτη γραμμή)

 

 

αυτα γραφει τι λαθος μπορει να εκανα? :worry: ειμαι και root user και lag fix

Link to comment
Share on other sites

Πιο πανω γραφεις οτι θες να κανεις το κολπο με τα 3 πληκτρα αν δεν κανω λαθος

αρα αλλες ειναι οι εντολες που πρεπει να γραψεις

διαβασε τον οδηγο του τυχαρακια,στο κομματι που αφορα την ενεργοποιηση των τριων πληκτρων

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω το kies κανονικα εγκατεστημενο προσπαθω να κανω τα 3 κουμπια αλλα :(:(ΤΠΤ:(:( κατεβασα το adb το ξεζιπαρα στο c: συνδεω το κινητο με usb debu τσεκαρισμενο και μετα ανοιγω γραμμη εργαλιων cmd enter γραφω adb shell και βγαζει:

'adb' δεν αναγνωριζετε ως εσωτερικη ή εξωτερικη εντολη (και τα υπολοιπα)

τι κανω λαθος?? τρεχω windows 7 στο pc.

 

Nαι πρέπει πρώτα να μπεις στο φάκελο που κατέβασες το adb...

Μετά το cmd κάνε cd \ (enter) cd adb (enter). Στη γραμμή εργαλέιων τότε θα βλέπεις C:\adb> , και όχι C:\Users\Tas6s (ή ό,τι λέει αρχικά).

- Alex
Link to comment
Share on other sites

ok τα καταφερα ειμαι c:\adb> αλλα το su που παταω μου βγαζει τα ιδια με πριν..δεν αναγνωριζετε ως.. Edited by Tas6s
Link to comment
Share on other sites

ok τα καταφερα ειμαι c:\adb> αλλα το su που παταω μου βγαζει τα ιδια με πριν..δεν αναγνωριζετε ως..

Ναι, γιατί δεν ακολουθείς τις οδηγίες... πρέπει πρώτα να γράψεις adb shell.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

ξανα κολλησα γραφω αυτο adb pull /sdcard/bml1.dump

και δεν γραφει τπτ στον φακελο του υπολογιστη και στο run

αυτο adb pull /sdcard/bml1.dump not found

αλλα πριν που εγραψα αυτο dd if=/dev/block/bml1 of=/sdcard/bml1.dump

εγραψε απο κατω dd if=/dev/block/bml1 of=/sdcard/bml1.dump

 

 

http://img100.imageshack.us/img100/7535/90387234.jpg

Edited by Tas6s
Link to comment
Share on other sites

ξανα κολλησα γραφω αυτο adb pull /sdcard/bml1.dump

και δεν γραφει τπτ στον φακελο του υπολογιστη και στο run

αυτο adb pull /sdcard/bml1.dump not found

αλλα πριν που εγραψα αυτο dd if=/dev/block/bml1 of=/sdcard/bml1.dump

εγραψε απο κατω dd if=/dev/block/bml1 of=/sdcard/bml1.dump

 

 

http://img100.imageshack.us/img100/7535/90387234.jpg

 

Aφού δε βάζεις space και τα γράφεις όλα μονοκόματα... please γράψτα όπως λένε οι οδηγίες... και αν έχεις πρόβλημα καλύτερα στείλε μου πμ μη γεμίζουμε το θέμα με ανούσια συζήτηση...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...