Jump to content

Android - το μέλλον του ανήκει;


TN97
 Κοινοποίηση

Ποια είναι η εικόνα που έχετε σχηματίσει για το Android;  

691 members have voted

  1. 1. Ποια είναι η εικόνα που έχετε σχηματίσει για το Android;

    • Θετική... πιστεύω ότι το μέλλον του ανήκει
      420
    • Ουδέτερη... θεωρώ ότι πρέπει να «ωριμάσει» και άλλο
      182
    • Αρνητική... η φιλοσοφία και ο τρόπος υλοποίησής του δεν με ικανοποιούν
      35
    • Δεν έχω σχηματίσει κάποια εικόνα
      54


Recommended Posts

Αν το android ειναι στασιμο που μεσα σε ενα χρονο και κατι εχει βγαλει τοσες αναβαθμισεις τοτε το ios της apple τι ειναι?:p

 

τεσπα καλο ειναι να υπαρχει ανταγωνισμος στις δυνατοτητες των smartphones για εμας.

 

Δεν ειπα οτι ειναι στασιμο η κατι τετοιο...απλα μου φαινεται πολυ προχειρο δεν ξερω γιατι ετσι μου φαινεται! απο αναβαθμισεις εχουν βγαλει απειρες δεν λεω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 112
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γινεται πανικος κτλ για το open source χαρακτηρα του(ΤΖΑΜΠΑ) και αυτο πιστευω ειναι που θα το καψει.Πολυ fragmentation και δεν εχει καποιος μια σαφη εικονα του λειτουργικου.Αν δεν βαλει η Google "περιορισμους" και δεν αρχισει να το συμμαζευει:

-ενα λειτουργικο σε ολα που να αναβαθμιζεται αμμεσα π.χ το Χ10 2.3 μετα απο καιροοοοοοοοοο τα χ10 μινι 2.1 και τελος.

-το ιδιο λειτουργικο σε ναυαρχιδες και σε συσκευες των 80 ευρω(resistive οθονη 240χ320 με 400 επεξεργαστη) οποτε καποιος που δεν ειναι hardcore χρηστης ακουει αντροιντ και την παρει την συγκεκριμενη συσκευη να απογοητευεται και τελικα οχι απο την συσκευη αλλα απο το λειτουργικο.

Γενικα πολυ ξεφραγο αμπελι εγινε και αυτη η "open sourcιμοτητα" δεν θα της βγει σε καλο.κατι ξερει η apple k ms που τα εχουν ολα κλειδωμενα/ελεγχομενα και εχεις πληρη "λειτουργια-απόλαυση της συσκευης-λειτουργικου που αγορασες

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

γινεται πανικος κτλ για το open source χαρακτηρα του(ΤΖΑΜΠΑ) και αυτο πιστευω ειναι που θα το καψει.Πολυ fragmentation και δεν εχει καποιος μια σαφη εικονα του λειτουργικου.Αν δεν βαλει η Google "περιορισμους" και δεν αρχισει να το συμμαζευει:

-ενα λειτουργικο σε ολα που να αναβαθμιζεται αμμεσα π.χ το Χ10 2.3 μετα απο καιροοοοοοοοοο τα χ10 μινι 2.1 και τελος.

-το ιδιο λειτουργικο σε ναυαρχιδες και σε συσκευες των 80 ευρω(resistive οθονη 240χ320 με 400 επεξεργαστη) οποτε καποιος που δεν ειναι hardcore χρηστης ακουει αντροιντ και την παρει την συγκεκριμενη συσκευη να απογοητευεται και τελικα οχι απο την συσκευη αλλα απο το λειτουργικο.

Γενικα πολυ ξεφραγο αμπελι εγινε και αυτη η "open sourcιμοτητα" δεν θα της βγει σε καλο.κατι ξερει η apple k ms που τα εχουν ολα κλειδωμενα/ελεγχομενα και εχεις πληρη "λειτουργια-απόλαυση της συσκευης-λειτουργικου που αγορασες

Θα συμφωνήσω ως προς το fragmentation, αλλά θα διαφωνήσω ως προς την τελευταία φράση σου. Όχι να φτάσουμε και στο άλλο άκρο, αυτό της Apple...

Η μέση λύση, αυτή που εφήρμοζε η Nokia τα τελευταία χρόνια ήταν για μένα η πιο σωστή: Open-source εξέλιξη του λειτουργικού, αλλά με ενιαία ενσωμάτωση στο hardware. Κλείδωμα μεν, αλλά όχι περιορισμός στις λειτουργίες.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω ως προς το fragmentation, αλλά θα διαφωνήσω ως προς την τελευταία φράση σου. Όχι να φτάσουμε και στο άλλο άκρο, αυτό της Apple...

Η μέση λύση, αυτή που εφήρμοζε η Nokia τα τελευταία χρόνια ήταν για μένα η πιο σωστή: Open-source εξέλιξη του λειτουργικού, αλλά με ενιαία ενσωμάτωση στο hardware. Κλείδωμα μεν, αλλά όχι περιορισμός στις λειτουργίες.

 

Συμφωνώ κι εγώ το fragmentation του android είναι ανυπόφορο, όμως το κλείδωμα δεν είναι λύση καθώς θα χάσει τον χαρακτήρα του open source.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ συμπαθώ πολύ τη λογική του open source αλλά όπως η εμπειρία έχει δείξει (βλέπε linux με τις άπειρες διανομές) δεν είναι κάτι που επικρατεί. Και υπάρχουν λόγοι. Όσο χειρότερα θεωρείτε τα windows πολλοί από εσάς, έχουν επικρατήσει για πολύ απλούς λόγους που προκύπτουν από το γεγονός ότι είναι closed source. Δύο απλά που μου έρχονται στο μυαλό:

 

- Δεν κάνει ο καθένας ότι θέλει. Οι developers δημιουργούν με βάση τους πόρους που παρέχει το λειτουργικό. Δε "χώνονται" βαθιά στο λειτουργικό να τροποποιήσουν από τα πιο απλά μέχρι τον ίδιο τον πυρήνα για να δουλέψει αυτό που θέλησαν να σχεδιάσουν.

- Υπάρχουν 2; 3; 5 εκδόσεις του λειτουργικού που όλες είναι απόλυτα συμβατές μεταξύ τους. Μια εφαρμογή πάρα πολύ σπάνια θα παραπονεθεί ότι δεν έχεις πχ την τάδε έκδοση του λειτουργικού για να μην λειτουργήσει.

 

Με λίγα λόγια, ένα closed source λειτουργικό δουλεύει πάντα σε όποια συσκευή κι αν "καθήσει" με τον ίδιο τρόπο, αρκεί να την υποστηρίζει. Πχ στο iOS δεν έχω άλλο iOS εγώ με το 3Gs από αυτόν που έχει iPhone 4. Έχουμε και οι δύο το ίδιο με τις ίδιες δυνατότητες. Ότι δουλεύει στο 4 θα δουλέψει και στο 3Gs εκτός κι αν κάνει χρήση hardware που το ένα διαθέτει ενώ το άλλο όχι. Κοινώς, τα κλειστά λειτουργικά, αν κάτι μπορούν να προσφέρουν που τα ανοιχτά δε μπορούν είναι το να είναι universal. Κλειστό λειτουργικό που δεν είναι universal θα ήταν πλήρης αποτυχία. Εκεί πατάει και το κλειστό λειτουργικό και πουλάει. Σου λέει "είμαι ένα και τα κάνω όλα". Το ανοιχτό σου δίνει δυνατότητα επιλογής αλλά ότι και να επιλέξεις πρέπει να κάνεις υποχωρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Αλλαγή ψήφου σε θετική. Οταν έγινε η δημοσκόπηση, δεν είχα καν Android, ούτε κάποιος γνωστός μου, οπότε δεν μπορούσα να πάρω θέση.
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή ψήφου σε θετική. Οταν έγινε η δημοσκόπηση, δεν είχα καν Android, ούτε κάποιος γνωστός μου, οπότε δεν μπορούσα να πάρω θέση.

Ειχες παρει ομως θεση.:lol:

Αλλωστε, για να λεμε και το σωστο, για να παρει καποιος θεση, κανονικα θα πρεπει να εχει δομικασει ολα τα λειτουργικα, τουλαχιστον τα πιο εμπορικα..

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ειχες παρει ομως θεση.:lol:

Αλλωστε, για να λεμε και το σωστο, για να παρει καποιος θεση, κανονικα θα πρεπει να εχει δομικασει ολα τα λειτουργικα, τουλαχιστον τα πιο εμπορικα..

Εχεις απόλυτο δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Κατοχος εδω και 7 μηνες συσκευων android μπορω να πω οτι εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος,σε σημειο να μη θελω να ξαναδω συσκευη Windows!!Σιγουρα θελει δουλεια ακομη αλλα πιστευω ακραδαντα και με την υποστηριξη που εχει,το Android εχει μελλον μπροστα του και ξεχυνεται σε οδους ταχειας κυκλοφοριας με τερμα τα γκαζια!!
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 6 months later...
Στο παρελθόν είχα WindowsCE και Symbian μέχρι πέρυσι που έπιασα το Android και πιστεύω ότι το μέλλον του ανήκει, αλλά είμαι επιφυλακτικός για τα Windows Mobile 8 που πιστεύω ότι ετοιμάζουν θεαματικό come back!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...