Jump to content

Android Tablets: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις


rigasnic1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι πολύ καλό. Σχεδόν ίδιο με το heropad C8-Dropad A8 με Bluetooth GPS λίγο υποδιαίστερο επεξεργαστή Samsung (110 αντί 210) metal case και 8gb μνήμη και περίπου 30$πιο ακριβό από τα προηγούμενα. Αν και από τα πιο όμορφα το κορυφαίο παραμένει το herotab mid 816R2 στο οποίο ήδη ετοιμάζεται custom Rom Honeycamp και 10$πιο ακριβό από το Α8x.

 

Νομίζω ότι είναι ίδιοι επεξεργαστές, αλλά ο 110 είναι πολύ καλύτερος ενεργειακά που σημαίνει ότι θα κρατάει και πολύ περισσότερο η μπαταρία.

http://www.gadgetsbing.com/2011/05/dropad-a8x-surfaces-with-samsung-s5pc110-processor/

 

Επίσης βλέπε και wifi b/g/n!

 

Εμφανιακά πάντως συμφωνώ ότι herotab (και rena3 που βλέπω συχνά) είναι ομορφότερα.

Edited by gio_dim
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καταρχην γεια χαρα σε ολους

σκεφτομαι να αγορασο ενα epad για γενικη χρηση...εχω καταλιξει σε αυτο http://www.ricardo.gr/buy/%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AD%CF%82-%CE%B4%CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%B1/tablet-pc/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1/epad-tablet-7-%CE%AF%CE%BD%CF%84%CE%B6%CE%B5%CF%82-%CE%BC%CE%B5-android-22-wifi-ethernet/v/an642983860/ αλλα δεν ειμαι σιγουρος:wacko:

διαθετω μεχρι 100 ευρο θα ειθελα να μου πειτε εαν αξιζει?

και εαν υπαρχει κατι καλιτερο στα ιδια λεφτα?

ευχαριστο πολυ

Link to comment
Share on other sites

Ο 110 είναι πιο mobile και χρησιμοποιείται κυρίως σε κινητά. Είναι ελαφρώς υποδιαίστερος και έχει μικρότερη κατανάλωση. Λόγω αυτού δύσκολα γίνεται overclock
Link to comment
Share on other sites

κατα την αποψη μου βασικο κριτηριο επιλογησ ειναι τα Ελληνικα, οποτε καλο θα ηταν να γινεται παντα αναφορα αν υποστηριζονται εγγενωσ η με ad on
Link to comment
Share on other sites

με το morelocate μπορεις να εχεις ελληνικα. Τα Dropad A8 k A8X υποστηριζουν ελληνικα. τα RENA 3, sENSE7 K MID816 οχι
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ας βοηθησει καποιος γιατι εχω μπερδευτει:

Flytouch 3 η mid816(xωρις capacitive screen, 8Gb)????

 

Flytouch 3 με κλειστά μάτια...Η οθόνη του είναι τόσο ευαίσθητη που αμφιβάλλω πολύ αν έχει σημαντικές διαφορές στην πράξη από μια capacitive οθόνη...

Link to comment
Share on other sites

Flytouch 3 με κλειστά μάτια...Η οθόνη του είναι τόσο ευαίσθητη που αμφιβάλλω πολύ αν έχει σημαντικές διαφορές στην πράξη από μια capacitive οθόνη...

 

 

Νομιζω το multitouch ειναι μια σημαντικη διαφορα :p

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Flytouch 3 με κλειστά μάτια...Η οθόνη του είναι τόσο ευαίσθητη που αμφιβάλλω πολύ αν έχει σημαντικές διαφορές στην πράξη από μια capacitive οθόνη...

 

Σε συσκευές με android, η ύπαρξη capacitive οθόνης και κατά συνέπεια multitouch είναι σημαντικό προνόμιο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε συσκευές με android, η ύπαρξη capacitive οθόνης και κατά συνέπεια multitouch είναι σημαντικό προνόμιο.

 

Και οι resistive έχουν multitouch

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα? Δεν εχω δει κανενα με resistive multitouch.. ενδιαφερον.

 

Ο rakomelo μπορεί να στα πει καλύτερα. Απ ότι κατάλαβα δεν έχουν το φοβερό multitouch, αλλά δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

σκέφτομαι να παρω και εγω ενα tablet να το χρησημοποιω κυριως για σερφαρισμα και εμαιλ

 

εχω βρει στο ebay αυτο

http://cgi.ebay.com/10-2-Android-2-2-Flytouch-3-Tablet-HDMI-GPS-Camera-3G-/120699700413?pt=US_Tablets&hash=item1c1a4344bd

 

να το παρω τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

σκέφτομαι να παρω και εγω ενα tablet να το χρησημοποιω κυριως για σερφαρισμα και εμαιλ

 

εχω βρει στο ebay αυτο

http://cgi.ebay.com/10-2-Android-2-2-Flytouch-3-Tablet-HDMI-GPS-Camera-3G-/120699700413?pt=US_Tablets&hash=item1c1a4344bd

 

να το παρω τι λετε?

 

Τα flytouch θεωρούνται πολύ καλά.

Κατα την άποψη μου παρ' το.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να αποφύγεις το ebay. Προτιμότερο είναι από κάτι τέτοιο http://www.merimobiles.com/Flytouch_3_1Ghz_Android_2_2_Built_in_GPS_512MB_4G_p/meri0546.htm με κουπόνι welcome και οποσδήποτε EMS Postage
Link to comment
Share on other sites

Ο rakomelo μπορεί να στα πει καλύτερα. Απ ότι κατάλαβα δεν έχουν το φοβερό multitouch, αλλά δουλεύει.

ναι ετσι ειναι multitouch λιγοτερων σημειων ας πουμε αλλα λειτουργει και ειδικα στο flytouch 3 ειναι σε εξαιρετικο επιπεδο...

tablets thread τελικα δεν υπαρχει? δηλαδη αν δεν ειναι επωνυμη η ταμπλετα (acer,samsung κλπ) και ειναι viewsonic,flytouch κλπ. που θα ανοιξει καποιος thread? στο chat and fun?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, αν μια 7 οθόνη είναι αρκετή κατα τη γνώμη μου το καλύτερο είναι το dropad a8x.

Δεν έχω βρει άλλο που να έχει capacitive multitouch, bluetooth, gps, wifi (b/g/n), ελληνικά και ικανή μπαταρία.

Με 512 μεμ, και 8GB.

Και η τιμή του είναι αρκετά καλή. Με την σημερινή ισοτιμία βγαίνει το πολύ 160Ε.

Edited by gio_dim
Link to comment
Share on other sites

Αν και συμφωνώ με το Α8Χ που αναμφίβολα είναι το πιο όμορφο λόγω του πιο mobile επεξεργαστή ( όπως το galaxy s ) θα το ξανάσκεφτόμουν.Στην ίδια τιμή περίπου είναι το herotouch mid816R2 με +10$ που σε γενικές γραμμές υπερτερεί και λόγω πιο βολικού μεγέθους και πιο γρήγορο και με πολύ καλή υποστήριξη από developers. Εγώ πάντως αν μπορούσα να ακυρώσω το C8 μάλλον στο 816R2 θα πήγαινα μιας και δε με ενδιαφέρει το Gps και αφού θα είναι και το πρώτο από τα οικονομικά που μάλλον θα πάρει custom 3.1 ice cream sandwich
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να αποφύγεις το ebay. Προτιμότερο είναι από κάτι τέτοιο http://www.merimobiles.com/Flytouch_3_1Ghz_Android_2_2_Built_in_GPS_512MB_4G_p/meri0546.htm με κουπόνι welcome και οποσδήποτε EMS Postage

 

απο οτι βλεπω ειναι ακριβως το ιδιο με αυτο που βρηκα στο ebay με τη διαφορα οτι αυτο εχει μεγαλυτερη μπαταρια και ειναι σχεδων στην ιδια τιμη

φανταζομαι θα ειναι αξιοπιστο καταστημα αφου το πρωτεινουν αρκετοι εδω μεσα.

ξερει κανεις αν το στελνουν σαν gift μην εχω προβλημα με το τελωνειο? αυτος στο ebay το δηλωνει και χαμηλοτερη τιμη στη συσκευασία.

 

EMS Postage ειναι το εξπρες του ταχυδρομειου?

να μην το παρω με απλο συστημενο που ειναι δωρεαν αποστολη?

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία πρέπει να είναι ίδια άσχετα με το τι γράφουν που στη πραγματικότητα είναι 2300 mAh και όχι 4600. Με απλό ταχυδρομείο δύσκολα θα περάσει τελωνείο ενώ με EmS συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα. Εγώ πάντως δε ζήτησα να γράφει μικρότερο πόσο κάτι το οποίο πιθανόν να γίνεται
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα αλλά έχω μπερδευτεί! Flytouch 3 στις 10", Herotab MID816R2,Capacitive 8' ή Haipad M7 Capacitive 7" (Dropad A8/Herotab M8); Ψάχνω ένα οικονομικό tablet για σερφάρισμα, videoκλήση skype, κτλ, gps αδιάφορο!
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα το μεσημέρι από το καρφουρ και σύγκρινα τα 2 tablets που έχει.Δεν ξέρω για τις δυνατότητές τους αλλά τελικά το μέγεθος μετράει.Η 7ιτση μοιάζει με παιδικό παιχνίδι.
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα το μεσημέρι από το καρφουρ και σύγκρινα τα 2 tablets που έχει.Δεν ξέρω για τις δυνατότητές τους αλλά τελικά το μέγεθος μετράει.Η 7ιτση μοιάζει με παιδικό παιχνίδι.

 

και γω το ιδιο εκανα πριν καμια βδομαδα...νομιζω μονο τα 9.7'' και 10.1'' tablets εχουνε ικανοποιητικο μεγεθος...

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα το μεσημέρι από το καρφουρ και σύγκρινα τα 2 tablets που έχει.Δεν ξέρω για τις δυνατότητές τους αλλά τελικά το μέγεθος μετράει.Η 7ιτση μοιάζει με παιδικό παιχνίδι.

 

Συμφωνώ. Παίρνεις που παίρνεις tablet πάρτο 10 ίντσες :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Παίρνεις που παίρνεις tablet πάρτο 10 ίντσες :)

 

Σωστά ..... το θέμα ειναι ποιο....

Εγω καλοβλέπω πάντως κατι σαν αυτό

 

http://cgi.ebay.co.uk/IPS-9-7-Inch-Android-2-2-A8-Tablet-PC-WiFi-Camera-/250820851584?_trksid=p5197.m7&_trkparms=algo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D5%26po%3DLVI%26ps%3D63%26clkid%3D626241448218750509

 

Ασχετα με το ebay ..... οπου υπάρχει φθηνότερο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...