Jump to content

Android Tablets: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις


rigasnic1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά.

 

Θέλω να αγοράσω ένα vfm tablet, να τρέχει Android (για ρουτάρισμα/ξεκλείδωμα) και κατά προτίμηση με 2 Gb RAM.

Κίνα/Ελλάδα δεν με απασχολεί.

Το θέλω για σερφάρισμα και παρακολούθηση ταινιών/video.

 

Με τα κινητά ήταν εύκολο να διαλέξεις. Xiaomi και ξεμπέρδεψες.

Με τα tablet δεν είναι τόσο ξεκάθαρα τα πράγματα και έχω μπερδευτεί.

 

Έχετε κάτι να προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδιά.

 

Θέλω να αγοράσω ένα vfm tablet, να τρέχει Android (για ρουτάρισμα/ξεκλείδωμα) και κατά προτίμηση με 2 Gb RAM.

Κίνα/Ελλάδα δεν με απασχολεί.

Το θέλω για σερφάρισμα και παρακολούθηση ταινιών/video.

 

Με τα κινητά ήταν εύκολο να διαλέξεις. Xiaomi και ξεμπέρδεψες.

Με τα tablet δεν είναι τόσο ξεκάθαρα τα πράγματα και έχω μπερδευτεί.

 

Έχετε κάτι να προτείνετε;

Ε τότε με τέτοια λογική πάρε Xiaomi tablet.

Δεν χρειάζεται να σου πούμε κάτι.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω tablet 2gb ram battery>4000 mah screen > 7"

 

ενδιαφέρομαι να το πάρω είτε από Ελλάδα είτε από Ευρώπη - Ευρωπαϊκή αποθήκη.

 

είδατε καμία καλή προσφορά?:rolleyes:

 

Update

 

πήρα αυτό https://www.kimovil.com/en/where-to-buy-chuwi-hi10-pro

από εδώ στα 179 (με τη θήκη-πληκτρολόγιο τζάμπα και 15 ευρώ μεταφορικά 3-7 εργάσιμες - Ευρωπαϊκή αποθήκη)

Edited by ntopas

http://www.youtube.com/user/UbuntuNoobGr?ob=0&feature=results_main

Jiayu G4TΗ first G4H20130515-202809, then MIUI v5:cry:

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω tablet 2gb ram battery>4000 mah screen > 7"

 

ενδιαφέρομαι να το πάρω είτε από Ελλάδα είτε από Ευρώπη - Ευρωπαϊκή αποθήκη.

 

είδατε καμία καλή προσφορά?:rolleyes:

 

Update

 

πήρα αυτό https://www.kimovil.com/en/where-to-buy-chuwi-hi10-pro

από εδώ στα 179 (με τη θήκη-πληκτρολόγιο τζάμπα και 15 ευρώ μεταφορικά 3-7 εργάσιμες - Ευρωπαϊκή αποθήκη)

 

 

 

Τι εννοεις τσαμπα ?? στο λινκ που εχεις δωσει δεν γραφει οτι μεσα στην τιμη ειναι και το πληκτρολογιο καιη θηκη...ή κανω λαθος??

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις τσαμπα ?? στο λινκ που εχεις δωσει δεν γραφει οτι μεσα στην τιμη ειναι και το πληκτρολογιο καιη θηκη...ή κανω λαθος??

 

Ψάχνω tablet 2gb ram battery>4000 mah screen > 7"

 

ενδιαφέρομαι να το πάρω είτε από Ελλάδα είτε από Ευρώπη - Ευρωπαϊκή αποθήκη.

 

είδατε καμία καλή προσφορά?:rolleyes:

 

Update

 

πήρα αυτό https://www.kimovil.com/en/where-to-buy-chuwi-hi10-pro

από εδώ στα 179 (με τη θήκη-πληκτρολόγιο τζάμπα και 15 ευρώ μεταφορικά 3-7 εργάσιμες - Ευρωπαϊκή αποθήκη)

σε αυτά τα τάμπλετ με 64 γίγα χώρο και dual boot πόσος χώρος μένει για το κάθε λειτουργικό περίπου;

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σε αυτά τα τάμπλετ με 64 γίγα χώρο και dual boot πόσος χώρος μένει για το κάθε λειτουργικό περίπου;

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στο αντίστοιχο cube, 8gb για Android και 45gb για Windows.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Στο αντίστοιχο cube, 8gb για Android και 45gb για Windows.

 

 

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

 

δεν υπαρχει περιπτωση όταν σε chwi hi10 με ΜΟΝΟ windows μετα από reset και καθαρα windows μενουν 44 ελευθερα...

 

 

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει περιπτωση όταν σε chwi hi10 με ΜΟΝΟ windows μετα από reset και καθαρα windows μενουν 44 ελευθερα...

 

 

 

Sent from mTalk

Μια γενική διαπίστωση πρώτα: χωρίς να γνωρίζεις, λες κάτι.

Είναι μεγάλο λάθος και κοίτα να το διορθώσεις.

 

Στο θέμα μας τώρα: εφόσον δεν έχεις το ταμπλετ, πώς ξέρεις τι ισχύει;

Λοιπόν, μόλις τσεκαρα το Windows explorer και γράφει στο Iwork10: 18.6gb free of 46.1gb

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

σε αυτά τα τάμπλετ με 64 γίγα χώρο και dual boot πόσος χώρος μένει για το κάθε λειτουργικό περίπου;

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εξαρτάται το τάμπλετ. Πχ, σε teclast tbook 16 pro, 16GB για Android, ενοποιημένος χώρος όλος για εφαρμογές, και τα υπόλοιπα για Windows.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μια γενική διαπίστωση πρώτα: χωρίς να γνωρίζεις, λες κάτι.

Είναι μεγάλο λάθος και κοίτα να το διορθώσεις.

 

Στο θέμα μας τώρα: εφόσον δεν έχεις το ταμπλετ, πώς ξέρεις τι ισχύει;

Λοιπόν, μόλις τσεκαρα το Windows explorer και γράφει στο Iwork10: 18.6gb free of 46.1gb

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

 

εμ έλα που εσύ δεν γνωρίζεις.... όταν ΆΝΟΙΞΑ και εγώ καθαρό το τάμπλετ έλεγε 44.2 free of 57 gb, .αρα μετά από καθαρή εγκατάσταση ελεύθερα ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΤΑ 57 ΑΛΛΑ ΤΑ 44.2.

Και στην περίπτωση την δική σου σίγουρα λιγότερα.Εγώ λέω τα gb που μένουν ελεύθερα με καθαρή εγκατάσταση στα windows σε dual boot tablet.

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ερώτηση από το παρελθόν:

Έχω ένα Nook Color από το 2011. Δεν είναι root, είναι όπως ήρθε από ΗΠΑ. Το χρησιμοποιεί ο πατέρας μου για browsing. Είναι πολύ αργό και τα βαριά σάιτ αργούν να φορτώσουν ή δεν φορτώνουν ποτέ. Δεν θέλω να το πετάξω επειδή η οθόνη του μου αρέσει ακόμα και με τα σημερινά δεδομένα. Μπορώ να κάνω κάτι για να το βοηθήσω; Θα βοηθήσει ένα factory reset; -δεν του έχουμε κάνει ποτέ. Είναι δυνατόν να βρεθεί κάποιος να του αλλάξει ρομ; (Εγώ δεν πιστεύω ότι μπορώ να το κάνω). Πού και πώς θα τον βρω;

Ευχαριστώ και συγνώμη για την άσχετη ερώτηση! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση από το παρελθόν:

 

Έχω ένα Nook Color από το 2011. Δεν είναι root, είναι όπως ήρθε από ΗΠΑ. Το χρησιμοποιεί ο πατέρας μου για browsing. Είναι πολύ αργό και τα βαριά σάιτ αργούν να φορτώσουν ή δεν φορτώνουν ποτέ. Δεν θέλω να το πετάξω επειδή η οθόνη του μου αρέσει ακόμα και με τα σημερινά δεδομένα. Μπορώ να κάνω κάτι για να το βοηθήσω; Θα βοηθήσει ένα factory reset; -δεν του έχουμε κάνει ποτέ. Είναι δυνατόν να βρεθεί κάποιος να του αλλάξει ρομ; (Εγώ δεν πιστεύω ότι μπορώ να το κάνω). Πού και πώς θα τον βρω;

 

Ευχαριστώ και συγνώμη για την άσχετη ερώτηση! :rolleyes:

 

Το ειχα και εγώ, αλλα μετά από 2 χρονια δεν μπορούσε να ανταποκριθεί σε βαριά site και εφαρμογές.

 

Εχει λίγη μνήμη και αδύναμο CPU.

 

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

 

Μονο μουσική και e reader.

 

Sent from mTalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα και εγώ, αλλα μετά από 2 χρονια δεν μπορούσε να ανταποκριθεί σε βαριά site και εφαρμογές.

 

Εχει λίγη μνήμη και αδύναμο CPU.

 

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

 

Μονο μουσική και e reader.

 

Sent from mTalk

 

Ευχαριστώ για την απάντηση! Πράγματι, αυτά τα ειδησεογραφικά σάιτ τύπου Πρώτο Θέμα το ζορίζουν. Αλλά και για φωτογραφίες που το ήθελα για να τις περνάω και να τις βλέπει ο πατέρας μου, κολλάει η στοκ εφαρμογή και δεν τις δείχνει, δείχνει μαύρο. Και όσο είμαστε στην Ελλάδα δεν μπορώ να κατεβάσω άλλη εφαρμογή.

Για e-reader θα το ήθελα να το κρατήσω αλλά δεν νομίζω ότι όσο είμαι στην Ελλάδα μπορώ να κατεβάσω βιβλία, αφού ακόμα και τα δωρεάν πρέπει να είσαι στις ΗΠΑ για να τα κατεβάσεις. Ίσως μόνο Public domain από τα ειδικά σάιτ που τα έχουν για κατέβασμα, θα το δοκιμάσω τώρα! Αν ξέρεις κάτι σχετικά με όλα αυτά τα κατεβάσματα, παρακαλώ γράψε μου! Ευχαριστώ πολύ!

Και θα πάω να πάρω ένα άλλο τάμπλετ για τον πατέρα μου ;),

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους!!! :)

Ψαχνω για αγορα απο Ελλαδα tablet απο 8" και πανω με μεγιστο ποσο τα 100€ !!! :rolleyes:

Το ξερω οτι δεν ειναι τρελο το ποσο αλλα δεν ειναι τρελες και οι απαιτησεις μου (ιντερνετ και κανα video στο youtube) , απλα δεν εχω ασχοληθει ποτε ακομα και οι μαρκες τους μου ειναι αγνωστες γ'αυτο ζηταω τη βοηθεια σας!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένα ΦΤΗΝΟ κινεζοτάμπλετ 10ιντσο για πολύ βασική χρήση; Μιλάμε για χρήση μόνο browsing, social media και eBook reading. Άντε και κανά Skype. Έλεγα μήπως πάρω δώρο στην κοπέλα μου, αλλά με βάση την χρήση για την οποία προορίζεται δεν αξίζει να πάρει τίποτα πιο επώνυμο/ακριβό...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένα ΦΤΗΝΟ κινεζοτάμπλετ 10ιντσο για πολύ βασική χρήση; Μιλάμε για χρήση μόνο browsing, social media και eBook reading. Άντε και κανά Skype. Έλεγα μήπως πάρω δώρο στην κοπέλα μου, αλλά με βάση την χρήση για την οποία προορίζεται δεν αξίζει να πάρει τίποτα πιο επώνυμο/ακριβό...

Για Πόσο φτηνό μιλάμε? Καλά, μην είσαι και σίγουρος ότι δεν αξίζει να πάρει επώνυμο για αυτή τη χρηση...

 

Sent from my TbooK 16 Pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πρώτη φορά σε αυτό το τόπικ. Αναζήτησα τόπικ για mls (υπέθεσα θα υπάρχει ένα έστω για όλες τις ταμπλέτες της εταιρίας) αλλά από ό,τι καταλαβαίνω δεν υπάρχει. Θέλω να πάρω μια 10άρα του μικρού μου γιου, για απλή χρήση (κυρίως ίντερνετ και... minecraft). Είδα την mls spin που διαθέτει αυτές τις μέρες αλυσίδα στα 150 € (και με άτοκες, κάτι που διευκολύνει). Στα θετικά της το android 6.0. Υπάρχει κάποιος λόγος να την αποφύγω; Υπάρχει κάτι άλλο στα 150 (συν ή πλην) με τα ακόλουθα χαρακτηριστικά;

 

  • αγορά από Ελλάδα
  • σχετικά ποιοτική οθόνη για την κατηγορία τιμής
  • android 5 ή 6, όσο το δυνατόν λιγότερο πειραγμένο από την εταιρία
  • 2 γίγα Ram
  • εναλλακτικά, θα κοίταγα μια καλή πρόταση και για 8άρα, όχι μικρότερη
  • 3G δεν απαιτείται

 

Ευχαριστώ.

Edited by nikosal

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους!!! :)

Ψαχνω για αγορα απο Ελλαδα tablet απο 8" και πανω με μεγιστο ποσο τα 100€ !!! :rolleyes:

Το ξερω οτι δεν ειναι τρελο το ποσο αλλα δεν ειναι τρελες και οι απαιτησεις μου (ιντερνετ και κανα video στο youtube) , απλα δεν εχω ασχοληθει ποτε ακομα και οι μαρκες τους μου ειναι αγνωστες γ'αυτο ζηταω τη βοηθεια σας!!! :)

ενδιαφέρομαι κι εγώ αν υπάρχει κάποια τίμια πρόταση (άντε.. +20€)

ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου

Link to comment
Share on other sites

Τελικώς πήρα την MLS spin και θα επανέλθω μετά από μερικές μέρες χρήσης με εντυπώσεις.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους!!! :)

Ψαχνω για αγορα απο Ελλαδα tablet απο 8" και πανω με μεγιστο ποσο τα 100€ !!! :rolleyes:

Το ξερω οτι δεν ειναι τρελο το ποσο αλλα δεν ειναι τρελες και οι απαιτησεις μου (ιντερνετ και κανα video στο youtube) , απλα δεν εχω ασχοληθει ποτε ακομα και οι μαρκες τους μου ειναι αγνωστες γ'αυτο ζηταω τη βοηθεια σας!!! :)

 

ναι ρε παιδιά, ψαχνω και εγώ για 8αρι, εκει γύρω στο 100αρικο (αλλά γλυκοκοιτάζω και το mipad 2 που αγγίζει τα 160€.. αυτή η οθόνη του μου κλείνει το μάτι!)..

Είχα 10αρι αλλά έπεσε ράγισε και δεν ακούει και το touch πλέον..και μου φαινόταν και βαρύ για τη χρήση που του έκανα!..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους!!! :)

Ψαχνω για αγορα απο Ελλαδα tablet απο 8" και πανω με μεγιστο ποσο τα 100€ !!! :rolleyes:

Το ξερω οτι δεν ειναι τρελο το ποσο αλλα δεν ειναι τρελες και οι απαιτησεις μου (ιντερνετ και κανα video στο youtube) , απλα δεν εχω ασχοληθει ποτε ακομα και οι μαρκες τους μου ειναι αγνωστες γ'αυτο ζηταω τη βοηθεια σας!!! :)

 

τα ιδια ζηταγα και εγω απο ενα ταμπλετ και τελικα πηρα alcatel pixi3 8' εδω και μια εβδομαδα ολα καλα... ελπιζω στο μέλλον να μην μου βγαλει τιποτα.

προσωπικο μου: LeEco pro3 x722

εργασιας : Bluboo Picasso

Alfa Romeo 156 - Gibson Thunderbird

Link to comment
Share on other sites

τα ιδια ζηταγα και εγω απο ενα ταμπλετ και τελικα πηρα alcatel pixi3 8' εδω και μια εβδομαδα ολα καλα... ελπιζω στο μέλλον να μην μου βγαλει τιποτα.

ALCATEL ταμπλετ;;

Πού τις βρίσκετε βρε παιδιά αυτές τις μάρκες.

Τόσα γνωστά μοντέλα υπάρχουν.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξε φίλε μου καμία προτασούλα για 8" κατα προτίμηση dual os με καλη οθονούλα για βασικά πραγματάκια..browsing κατά κύριο λόγο..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...