Jump to content

Android Tablets: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις


rigasnic1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ παιδιά για της άμεσες απαντήσεις ! :up:

 

Αφού δεν υπάρχει όποτε αυτό κάποιο στα ίδια χαρακτηριστικά 8’’ έχετε να μου προτείνετε ??

Για αυτό το 7’’ τι γνώμη έχετε ??

http://www.pandawill.com/ainol-novo-7-aurora-16gb-version-android-40-tablet-pc-ips-hd-screen-7-inch-1gb-ram-camera-hdmi-black-p55587.html

Edited by katrisk
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Απίστευτο value for money πιστεύω. Το μόνο κινέζικο 7ιντσο που θα αγόραζα.
Owned HandSets: Nokia 3330- Nokia 6510- Nokia 6600- Samsung D830- Nokia E51- iPhone 3G- Nokia E5- Nokia N9
Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο value for money πιστεύω. Το μόνο κινέζικο 7ιντσο που θα αγόραζα.

 

Εγώ ήδη το έχω παραγγείλει εδώ και μέρες ... το περιμένω πως και πως να έρθει....

 

Αυτό (Ainol NOVO Aurora IPS HD screen ICS 4.0 8GB 1GB RAM 1.5GHz CPU HDMI 1080p + Free Hdmi Cable) και το Ramos W6HD είναι τα καλύτερα...

Υπάρχει και το Ainol NOVO 7 ELF ICS 4.0 8GB 1GB RAM 1.5GHz CPU HDMI 1080p 7inch 1024*600px + Free Hdmi Cable

 

και τα 3 είναι απίστευτα....

 

Δείτε εδώ χαρακτηριστικά και βίντεο παρουσιάσεις...

http://www.merimobiles.com/Ainol_NOVO_Aurora_IPS_HD_screen_ICS_4_0_8GB_1GB_p/meri0729.htm

http://www.merimobiles.com/Ainol_NOVO_7_ELF_ICS_4_0_8GB_1GB_RAM_1_5GHz_CPU_p/meri0728.htm

http://www.merimobiles.com/Ramos_W6HD_ICS_4_0_7inch_High_Resolution_Dual_p/meri0738.htm

 

 

:lol:

Edited by nsourtgr

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήδη το έχω παραγγείλει εδώ και μέρες ... το περιμένω πως και πως να έρθει....

 

:lol:

 

τι έγινε τελικά το ραμος ; καμία ελπίδα να φτιαχτεί ;

Link to comment
Share on other sites

Τι να φτιαχτεί? Ta ainol ειναι πολυ καλα αλλά υπάρχει θεμα με τον επεξεργαστή και με το τι εφαρμογές τρέχει

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

τι έγινε τελικά το ραμος ; καμία ελπίδα να φτιαχτεί ;

 

Το Ramos W6HD το έχω στείλει για αλλαγή - επισκευή .... και σκοπεύω να το δώσω στη γυναίκα μου...

Ήθελα να πάρω το Ramos W13HD αλλά δεν ξέρω πότε θα βγει καθώς απ' ότι διαβάζω σκοπεύουν να βάλουν dual core και είναι άγνωστη η ημερομηνία κυκλοφορίας....

 

Οπότε παράγγειλα το Aurora.... μαζί με screen protection, θηκούλα.... για τη δουλειά που το θέλω είναι ότι πρέπει .... και το Ramos 6WD είναι βέβαια... αλλά εγώ το θέλω άμεσα το tablet .... οπότε....

 

Πάντως και το Ramos ήταν απίστευτο.... αλλά για κάποιο λόγω ενώ ήταν σε stand by mode, έσβησε και μετά όταν το άνοιγα κολλούσε με αποτέλεσμα να το στείλω πίσω (το πρόβλημα αυτό το έχουν και άλλοι, αλλά λένε ότι διορθώθηκε με το τελευταίο firmware) ... δεν πρόλαβα να βάλω και το τελευταίο firmware το οποίο λύνει πολλά προβλήματα...

 

:)

Edited by nsourtgr

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα?λυπαμαι πολυ.εγω το μονο θεμα που ειχα ηταν με το να κλεινει καμια φορα σε κατασταση αναμονης.σε αλλαγη ρομ πηγαινε σφαιρα.τωρα δεν εχω θεμα,ολα καλα.καλη παραλαβη.

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το aoson m19 ειναι ακόμα το μονο 9,7" που τα κανει ΟΛΑ εκει στην τιμη 280$ ή εχει βγει κανα πιο καινούριο;;;

 

Επίσης το Μ19 απέναντι σε ενα hp touchpad 16gb ποια η γνώμη σας;;;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το aoson m19 ειναι ακόμα το μονο 9,7" που τα κανει ΟΛΑ εκει στην τιμη 280$ ή εχει βγει κανα πιο καινούριο;;;

 

Επίσης το Μ19 απέναντι σε ενα hp touchpad 16gb ποια η γνώμη σας;;;

 

Δεν τα κάνει όλα ή μάλλον δεν τα έχει όλα για να είμαι πιο ακριβής. Την έλλειψη bluetooth την θεωρώ σημαντική και αδικαιολόγητη, ενώ και ένσωματωμένο GPS δεν θα με χαλούσε καθόλου.

 

Σε σχέση με το touchpad το Μ19 υπερέχει λόγω συνδεσιμότητας και του έτοιμου android που έχει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα κάνει όλα ή μάλλον δεν τα έχει όλα για να είμαι πιο ακριβής. Την έλλειψη bluetooth την θεωρώ σημαντική και αδικαιολόγητη, ενώ και ένσωματωμένο GPS δεν θα με χαλούσε καθόλου.

 

Σε σχέση με το touchpad το Μ19 υπερέχει λόγω συνδεσιμότητας και του έτοιμου android που έχει.

 

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση ,

Το οτι μπαίνει με hdmi + με ενα ποντίκι μπορείς να σερφαρεις στην tv ειναι μεγάλο προσόν που εχει σε σχεσει με το Hp!

Ναι Gps θα το ήθελα και εγω , αλλα δεν βλεπω και κάποιο αντίστοιχο 9,7 να εχει σε αυτη την τιμή!

Το Bluetooth δε ξερω που θα μου χρησίμευε?? Για κάποιο πληκτρολόγιο ή ακουστικό;;;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση ,

Το οτι μπαίνει με hdmi + με ενα ποντίκι μπορείς να σερφαρεις στην tv ειναι μεγάλο προσόν που εχει σε σχεσει με το Hp!

Ναι Gps θα το ήθελα και εγω , αλλα δεν βλεπω και κάποιο αντίστοιχο 9,7 να εχει σε αυτη την τιμή!

Το Bluetooth δε ξερω που θα μου χρησίμευε?? Για κάποιο πληκτρολόγιο ή ακουστικό;;;

 

To BT θα χρησίμευε κυρίως για GPS με έναν εξωτερικό BT δέκτη και για μεταφορά αρχείων όπου και όταν χρειαζόταν.

 

Tablets 9.7 ιντσών με GPS υπάρχουν 2 και το ένα σκέφτομαι να το χτυπήσω κάποια στιγμή να δω τι λέει.

Link to comment
Share on other sites

Με usb αν βάλουμε εναν ανταπτορα ΒΤ δε θα τον βλέπει ε;;;

 

Ποια ειναι τα 2 μοντελα που υποστηρίζουν και ειναι καλα κατα την γνώμη σου;

Edited by vasiliou
Link to comment
Share on other sites

Με usb αν βάλουμε εναν ανταπτορα ΒΤ δε θα τον βλέπει ε;;;

 

Ποια ειναι τα 2 μοντελα που υποστηρίζουν και ειναι καλα κατα την γνώμη σου;

 

USB BT αντάπτορα δεν αναγνωρίζει, το δοκίμασα. Ίσως με την αναβάθμιση του σε ICS.

 

Tα 2 μοντέλα που έχουν GPS , είναι το ZPad P200 και Herotab S1 αλλά δεν έχω ιδέα αν και πόσο καλά είναι προς το παρόν. Πάντως, καλοβλέπω το δεύτερο........

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου φαίνετε θα χτυπήσω ένα Ainol NOVO Aurora 7''

Ήθελα να το πάρω από το merimobiles αλλά έχει μόνο με τα 8GB εγώ λέω να πάρω με τα 16GB και το έχει μόνο το pandawill , θα το διακινδυνεύσω μου φαίνετε .

Edited by katrisk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ,

Μόλις το τσίμπησα από pandawill με EMS όταν το παραλάβω ( ελπίζω σύντομα ) θα σας πω εντυπώσεις .

http://www.pandawill.com/media/catalog/product/cache/1/image/309d7dc39e373b178fdbbfcc3c9523fd/s/k/sku20272.jpg

 

 

 

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Dear Customer,

 

We are sorry to inform you that your Ainol Aurora shipment will be delayed. Most of the Ainol Aurora that we received have to be replaced as they did not pass the Quality Control check due to inconsistencies with the screen colors/white spots. The Ainol Factory will recticfy the issue and should be able to supply to us the Aurora Model by the end of Next week. We offer a free 8GB memory card due to the inconvenience if you accept to wait, we understand that some of you may not be able to wait in this case the free 8GB memory card can be applied to any other product in stock or we can refund your order

 

We sincerely apologize for the inconvenience, please advise us with your decision

 

Thank you

Philip

Merimobiles Service Team Manager

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Dear Customer,

 

We are sorry to inform you that your Ainol Aurora shipment will be delayed. Most of the Ainol Aurora that we received have to be replaced as they did not pass the Quality Control check due to inconsistencies with the screen colors/white spots. The Ainol Factory will recticfy the issue and should be able to supply to us the Aurora Model by the end of Next week. We offer a free 8GB memory card due to the inconvenience if you accept to wait, we understand that some of you may not be able to wait in this case the free 8GB memory card can be applied to any other product in stock or we can refund your order

 

We sincerely apologize for the inconvenience, please advise us with your decision

 

Thank you

Philip

Merimobiles Service Team Manager

 

Πότε έκανες την παραγγελία; Γιατί εγώ την έκανα 3/2/12 και δεν μου ήρθε τέτοιο email...!

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν το μόνο mail που έλαβα είναι η επιβεβαίωση της παραγγελίας . και ελπίζω να μην λάβω ………:cry:
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν το μόνο mail που έλαβα είναι η επιβεβαίωση της παραγγελίας . και ελπίζω να μην λάβω ………:cry:

 

Την παραγγελία την έχω κάνει εδώ και 10 - 12 μέρες

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

κάποιος που έχει tablet στις 7" μπορεί να μου πει αν βολεύει το μέγεθος για browsing γενικότερα και ανάγνωση pdf κ.α;

εννοώ αν χρειάζεσαι scroll όλη την ωρα για να δεις ένα site...

Link to comment
Share on other sites

κάποιος που έχει tablet στις 7" μπορεί να μου πει αν βολεύει το μέγεθος για browsing γενικότερα και ανάγνωση pdf κ.α;

εννοώ αν χρειάζεσαι scroll όλη την ωρα για να δεις ένα site...

 

Oριακά και αν έχεις πολλή υπομονή και καλή όραση. Γενικά το 7ιντσο δεν ενδείκνυται για pdf και σερφάρισμα, τουλάχιστον για πολλή ώρα.

 

Το scroll και το zoom in & out είναι οι καλύτεροι φίλοι του 7ιντσου tablet :)

Link to comment
Share on other sites

κάποιος που έχει tablet στις 7" μπορεί να μου πει αν βολεύει το μέγεθος για browsing γενικότερα και ανάγνωση pdf κ.α;

εννοώ αν χρειάζεσαι scroll όλη την ωρα για να δεις ένα site...

 

Προσωπικά το browsing γίνεται μια χαρά.... στα βιβλία πάλι ΟΚ (το γυρνάς στο πλάι αν είναι και διαβάζεις καλύτερα) .... Όλα έχουν τα πάνω και τα κάτω τους...

Μέγεθος - βάρος vs Μεγαλύτερη οθόνη ...

 

Το θέμα είναι ΠΟΤΕ το χρειάζεσαι? Αν είσαι σπίτι ΟΚ... πάρε ένα 9,7'' ή 10,1'' .... αν είσαι on the go τότε ένα 7'' ... και το 8'' καλό είναι αλλά είναι 4:3 και εγώ προτιμώ 16:9....

 

Αν μπορείς παίρνεις δύο φθηνά ένα 7'' και ένα 9.7'' και απλά αλλάζεις την καρτούλα SD με τα βιβλία από το ένα στο άλλο...

 

:lol:

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παίδες,

βασικά δεν το θέλω για κάτι ιδιαίτερο το tablet, πέρα απο browsing, pdf ,ίσως κάποιο streaming, στο σπίτι.οχι καθημερινή μετακίνηση πουθενά.

ίσως και να μου είναι άχρηστο κάτι τετοιο, απλά έχω μπει στο τρυπάκι αγοράς τωρα και κοιτάω να δω τι επιλογές υπάρχουν .

Link to comment
Share on other sites

κάποιος που έχει tablet στις 7" μπορεί να μου πει αν βολεύει το μέγεθος για browsing γενικότερα και ανάγνωση pdf κ.α;

εννοώ αν χρειάζεσαι scroll όλη την ωρα για να δεις ένα site...

 

Καλημέρα

Πρόσεξε το βάρος αν πας σε 9,7” ή 10” γιατί φαντάσου ότι θα το κρατάς με το ένα χέρι ενώ με το άλλο θα πληκτρολογείς ,θα κάνεις scroll στης σελίδες , zoom in – zoom out ……. Εγώ πάντως ένα 10” που έχω είναι κουραστικό να το κρατάς ώρα . όλα αυτά βέβαια είναι πάντα σχετικά .:O

Link to comment
Share on other sites

motorola xoom στο Media Markt στα 400 €! Ρώτησα και στο αντίστοιχο θέμα. Μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας? Αξίζει η αγορά του?Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...