Jump to content

Android Tablets: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις


rigasnic1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Evmenis δεν βλέπω να λες κάτι διαφορετικό από αυτά που λέω.gerstavros2 στην τιμή θα πρέπει κανείς να προσθέσει και την εγγύηση του προιόντος.Είναι διαφορετικό γα έναν μέσο χρήστη το προβληματικό προιόν που αγοράζει να το αλλάξει την επόμενη ημέρα και άλλο να μπλέξει με αμερικανοκινέζικους διαλόγους και καθυστερήσεις.Εσύ το γνωρίζεις καλύτερα από εμένα.Εάν ένα ανάλογο κινέζικο τιμάται 150euros τότε καλό θα είναι κάποιος που ενδιαφέρεται να σκεφθεί και την λύση που προτείνω.Για μεγαλύτερο έχω παραγγείλει από το μισητό Pandawill το Ainol Hero το διπύρηνο και το περιμένω από μέρα σε μέρα.Παρεπιμπτόντως όσες αγορές έκανα από εκεί δεν είχαν κανένα πρόβλημα.¨Ολα αυτά τα γράφω μόνο για ενημέρωση και περισσότερες επιλογές.Για αυτό άλλωστε είμαστε όλοι εδώ.Φιλικά.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Evmenis δεν βλέπω να λες κάτι διαφορετικό από αυτά που λέω.gerstavros2 στην τιμή θα πρέπει κανείς να προσθέσει και την εγγύηση του προιόντος.Είναι διαφορετικό γα έναν μέσο χρήστη το προβληματικό προιόν που αγοράζει να το αλλάξει την επόμενη ημέρα και άλλο να μπλέξει με αμερικανοκινέζικους διαλόγους και καθυστερήσεις.Εσύ το γνωρίζεις καλύτερα από εμένα.Εάν ένα ανάλογο κινέζικο τιμάται 150euros τότε καλό θα είναι κάποιος που ενδιαφέρεται να σκεφθεί και την λύση που προτείνω.Για μεγαλύτερο έχω παραγγείλει από το μισητό Pandawill το Ainol Hero το διπύρηνο και το περιμένω από μέρα σε μέρα.Παρεπιμπτόντως όσες αγορές έκανα από εκεί δεν είχαν κανένα πρόβλημα.¨Ολα αυτά τα γράφω μόνο για ενημέρωση και περισσότερες επιλογές.Για αυτό άλλωστε είμαστε όλοι εδώ.Φιλικά.

 

Παντα φιλικα εννοειται δεν εχουμε τιποτα να χωρισουμε.

Θα συμφωνούσα απολυτα μαζι σου αν δεν ειμασταν στην ελλαδα και δεν ειχαμε τις εμπειριες που εχουμε απο τις ελληνικες αντιπροσωπειες ,ειναι δυσκολο να βρεις καποιον ανθρωπο που δεν ειχε "θεμα" οταν ζητησε να κανει χρηση της εγγυησης.

Αυτη η υγρασια στην μητρικη πια :X εχει γινει επιδημικο φαινομενο ,ειμαστε και χωρα με ξηρο κλιμα σκεψου να ειχαμε και το κλιμα της αγγλιας.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε εξαιρετικό ταμπλετ πάρτε τώρα το Nexus 7. Καλά και τα κινέζικα, έχω ένα πολύ καλό που το πήρα με τα μισά λεφτά, αλλά τίποτα σαν το Nexus 7 παιδιά. Πάρτε το τώρα.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

σημερα εκανα την παραγγελια μου...AUSSIEPAD 2 απο αυστραλια,παρασκευη 3 μαιου θα φυγει απο αυστραλια με hong-kong post,μεχρι την παρασκευη που θα γινει η αποστολη δεν θα παρουν τα χρηματα απο το paypal,240euros με μεταφορικα,θηκη και φορτιστη usb,μολις παραλαβω θα γραψω την εμπειρια μου,μιας και απ οτι φαινεται θα ειμαι ο πρωτος κατοχος του συγκεκριμενου ταμπλετ μεσα στο φορουμ!!

https://aussiepads.com.au/

Link to comment
Share on other sites

σημερα εκανα την παραγγελια μου...AUSSIEPAD 2 απο αυστραλια,παρασκευη 3 μαιου θα φυγει απο αυστραλια με hong-kong post,μεχρι την παρασκευη που θα γινει η αποστολη δεν θα παρουν τα χρηματα απο το paypal,240euros με μεταφορικα,θηκη και φορτιστη usb,μολις παραλαβω θα γραψω την εμπειρια μου,μιας και απ οτι φαινεται θα ειμαι ο πρωτος κατοχος του συγκεκριμενου ταμπλετ μεσα στο φορουμ!!

https://aussiepads.com.au/

πολλά τα λεφτά για ένα άγνωστο τάμπλετ..μακάρι να τα αξίζει. Επίσης, από αυστραλία δεν φεύγει με honk kong post, από Hong Kong φεύγει προφανώς, -= δηλαδή η εταιρία τα έχει μάλλον στη κίνα και τα φέρνει από κει και στέλνει από Hong Kong, δεν έχει στοκ στην αυστραλία

Link to comment
Share on other sites

πολλά τα λεφτά για ένα άγνωστο τάμπλετ..μακάρι να τα αξίζει. Επίσης, από αυστραλία δεν φεύγει με honk kong post, από Hong Kong φεύγει προφανώς, -= δηλαδή η εταιρία τα έχει μάλλον στη κίνα και τα φέρνει από κει και στέλνει από Hong Kong, δεν έχει στοκ στην αυστραλία

αυτο που λες για honk-kong ειναι λογικο,δεν το ειχα σκεφτει!

αρχικα κοιταξα ainol,onda,cube που ηταν σε πιο οικονομικες τιμες,ομως ειδα πολλες αναφορες σε προβληματα για ηχεια ,για wifi,για bugs,lags κτλ..μετα κοιταξα το vero της oktabit,πηγα στον κωτσοβολο το ειδα,καλο μου φανηκε,αλλα η τιμη του δεν ειναι για 220(παρα την εξαιρετικη υποστηριξη των παιδιων της oktabit),ειναι μεχρι 170 οχι παραπανω,μετα κατεληξα στο hyundaiT10,αλλα δεν μου αρεσε που δεν ειχε ενα site η εταιρεια για υποστηριξη και καθως εψαχνα σε ξενα forums πληροφοριες για το hyundai 10(το οποιο ειναι πιο ακριβο απο το aussiepad 2)επεσε το ματι μου σε αναφορες για το aussiepad 2 και ειδα καλα σχολια και ενα πολυ καλο site και επικοινωνια με την εταιρεια,θα δειξει,δεν ζηταω πολλα πραγματα,απλη χρηση......

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κάνα 7-8 ιντσών tablet με hd ανάλυση και τον RK3188 έχετε να προτείνεται (και όσο το δυνατών μεγαλύτερη μπαταρία φυσικά :p );
Link to comment
Share on other sites

Παιδια την παρακατω ερωτηση την εχω ποσταρει και αλλου...αλλα επειδη δεν ξερω ποιο ειναι το πιο σωστο thread για να ρωτησω....την βαζω και εδω....

Ελεγα ρε παιδια να χτυπησω αυτο το ταμπλετακι απο eshop...

Το παιρνω στα 165€....Τι λεει στα χρηματα αυτα???

Αξιζει καθολου??

Αν καποιος φιλος εχει αποψη....ας με διαφωτησει και εμενα.....

Επισης να πω οτι θα με ενδιεφερε και να ψαχτω για root.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια την παρακατω ερωτηση την εχω ποσταρει και αλλου...αλλα επειδη δεν ξερω ποιο ειναι το πιο σωστο thread για να ρωτησω....την βαζω και εδω....

Ελεγα ρε παιδια να χτυπησω αυτο το ταμπλετακι απο eshop...

Το παιρνω στα 165€....Τι λεει στα χρηματα αυτα???

Αξιζει καθολου??

Αν καποιος φιλος εχει αποψη....ας με διαφωτησει και εμενα.....

Επισης να πω οτι θα με ενδιεφερε και να ψαχτω για root.....

195€ βλέπω. Άγνωστο ΟΕΜ μοντέλο, γρήγορο αλλά με μικρή μπαταρία σε σχέση με τον ανταγωνισμό, άγνωστης ποιότητας, οθόνη που δεν ειναι IPS, ανύπαρκτη υποστήριξη. Γιατι να μην πάρεις ένα πολύ καλύτερο απ τη κίνα αμέσως; Αλλιώς δες κάνα vero tablet από oktabit

Link to comment
Share on other sites

195€ βλέπω. Άγνωστο ΟΕΜ μοντέλο, γρήγορο αλλά με μικρή μπαταρία σε σχέση με τον ανταγωνισμό, άγνωστης ποιότητας, οθόνη που δεν ειναι IPS, ανύπαρκτη υποστήριξη. Γιατι να μην πάρεις ένα πολύ καλύτερο απ τη κίνα αμέσως; Αλλιώς δες κάνα vero tablet από oktabit

 

Εχω προσφορα στο mail μου...(σαν eshop member) στα 165€...γιαυτο και το σκεφτομουν....

Ειδα και το dual στα 1.6 και ψαρωσα....

Τελος παντων...θα το σκεφτω...

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι,

Σχετικά με αυτό, ποιά η γνώμη σας?

Android 4.1 Tablet PC "Diablo" - 9.7 Inch HD, Dual Core 1.6GHz, Bluetooth, 16GB, 7600mAh

 

Android 4.1 Jellybean

9.7 Inch 10- Point Multi-touch Capacitive Touchscreen

1024x768 HD Resolution

Dual Core Cortex A9 1.6 GHz Rockchip 3066

1GB RAM DDR3

16GB Flash Memory

7600mAh Battery

Bluetooth

Το έχουν προσφορά στα 122 ΕΥΡΩ + μεταφορικά?

Edited by gpanagi
Link to comment
Share on other sites

Εγινε κι αυτο.

Κολησε για τα καλα, κρασαρε και δεν ξεκολουσε με τιποτε, ουτε με τα κουμπια κλπ, το ainol novo 7 mars, και αναγκαστικά περίμενα πότε θα τελειωσει η μπαταρια για να σβησει... :(

Υπαρχει αλλος τροπος? Τουλαχιστον, οταν μια στο τοσο συμβαινει αυτο στο android κινητο μου, βγαζω την μπαταρια και τελος άμεσα.

Στο tablet ομως, δεν μπορω να το κανω αυτο.

Υπαρχει εναλλακτικη λυση?

Link to comment
Share on other sites

Εγινε κι αυτο.

Κολησε για τα καλα, κρασαρε και δεν ξεκολουσε με τιποτε, ουτε με τα κουμπια κλπ, το ainol novo 7 mars, και αναγκαστικά περίμενα πότε θα τελειωσει η μπαταρια για να σβησει... :(

Υπαρχει αλλος τροπος? Τουλαχιστον, οταν μια στο τοσο συμβαινει αυτο στο android κινητο μου, βγαζω την μπαταρια και τελος άμεσα.

Στο tablet ομως, δεν μπορω να το κανω αυτο.

Υπαρχει εναλλακτικη λυση?

Συνεχόμενα το κουμπί power για 10 δευτερόλεπτα=reset

Link to comment
Share on other sites

Display

• 8’’: 1024 x 768 pixels, IPS,

Application Framework

• Android 4.1, "Jelly Bean"

Processor

• Dual-core A9 @ 1.6GHz Rockchip

• Quad-core GPU Mali 400 MP4

Capacity

• 8GB* + micro SD (compatible with cards up to 64GB)

RAM

• 1GB RAM

Cameras

• Front webcam

• Back 2 MP

Interfaces

• Micro USB 2.0: Mobile Transfer Protocol (MTP)

• USB host via OTG

• microSD (compatible with 64 GB cards)

• Audio Jack 3.5mm

• HDMI output (Mini HDMI / HDMI cable sold separately)

Wireless technologies

• WiFi

Miscellaneous

• Built-in speaker

• G-sensor

• Built-in Microphone

Power source

• Internal: Lithium Polymer battery

• External: Power adapter/charger

Dimensions & weight

• 200 mm x 154 mm x 9.9 mm (7.9’’ x 6’’ x 0.38’’)

• 440g (0.97 pounds)

 

http://www.archos.com/products/elements/titanium/archos_80titanium/specs.html?country=us&lang=ena

 

Το παραπάνω tablet το βρήκα προσφορά στο Amazon 109 Λίρες - 128 ευρώ και το τσίμπησα. Θα μου αποσταλεί σε δύο εβδομάδες.

Ως κάτοχος και απόλυτα ευχαριστημένος χρήστης ενός IPAD 2 έψαχνα αρκετό καιρό να βρω ένα φτηνό και καλό Android tablet 7/8 ίντσες για να το παίρνω μαζί μου σε μικρές εκδρομές - διακοπές καθώς το IPAD το χρησιμοποιώ περισσότερο ως Home Entertainment - αντι Netbook στο σπίτι.

Μόλις το πάρω στα χέρια μου θα σας πω εντυπώσεις.

 

ΥΓ. Έχει και πρόσβαση στο Google play

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,

 

Για τα tablet intenso και icoo τι γνώμη έχετε? Τελικά καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι τα αξιόπιστα tablets αξίζουν από 150 και πάνω και αποκλείεται να βρεις κάτι καλό στα 70 €?

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται! Είμαι καινούριο μέλος και επίσης καινούριος σ'αυτό το θέμα με την αγόρα κινέζικων tablet. Κατόπιν ψαξίματος κατέληξα πως το Pipo M5 θα είναι το πρώτο μου tablet και επίσης σκέφτομαι να το πάρω και από εδώ ( http://www.merimobiles.com/pipo-m5-1-6ghz-dual-core-8-inch-ips-1024-768-with-android-4-1-dual-camera-built-in-3g-hdmi_p/meri8001.htm ). Έχετε κανένα σχόλιο για το συγκεκριμένο tablet ή/και για το site από το οποίο σκέφτομαι να το αγοράσω; Έψαξα στο google αλλά δε βρήκα τίποτα σοβαρά reviews.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,

 

Για τα tablet intenso και icoo τι γνώμη έχετε? Τελικά καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι τα αξιόπιστα tablets αξίζουν από 150 και πάνω και αποκλείεται να βρεις κάτι καλό στα 70 €?

 

στα 70 μάλλον όχι αλλά γύρω στα 71 (!) υπάρχει προσφορά το Window N70HD, πολύ τίμιο για τα λεφτά του, δεν έχει bluetooth και η μπαταρία είναι στο μέσο της αγοράς, αλλά έχει οθόνη IPS και δεν έχει εμφανίσει προβλήματα (τουλάχιστον όχι όσο τα άλλα)... δες λίγο και στο σχετικό thread και θα βρεις πολύ πληροφορία.

Το μαγαζί είνια οκ, έχω φωνίσει 5 φορές χωρίς το παραμικρό πρόβλημα, βέβαια δεν έχει paypal αλλά έχει escrow, "προστασία αγοραστή" του aliexpress, δεν δίνει τα λεφτά στον πωλητή αν δεν επιβεβαιώσεις το ΟΚ - αν σου περισσεύουν τα χρήματα προτίμησε αποστολή με EMS.

http://www.aliexpress.com/store/product/7-Yuandao-Vido-N70HD-dual-core-Tablet-pc-Android-4-1-IPS-capacitive-screen-1280x800-pixel/103919_676500353.html

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, θελω τη βοηθεια σας.

Ο βασικος λογος που αγορασα το tablet (ainol novo 7 mars), ήταν κυρίως για το skype.

Ομως, κατι δεν παει καλα.

 

Η εικονα που στελνει, ειναι μια χαρα.

Το προβλημα ειναι το βιντεο που λαμβανει και δειχνει.

 

Ενω 'στελνει' καλη εικονα/βιντεο στον αλλο συνομιλητη, η εικονα του βιντεο που λαμβανει, ειναι χαλια.

Εχω δοκιμασει 3 διαφορετικα 'ζευγαρια', υπολογιστη/laptops-tablet.

Μονο σε ενα επαιξε καλα. Δηλαδη, παρουσιαζε καλη 'λαμβανομενη' εικονα.

Στις αλλες δυο περιπτωσεις, χαλια! Σπαστη εικονα, πιξελιασμενη, σχεδον ακουνητη, και θαμπη, το βιντεο που λαμβανει/δειχνει.

Δεν μπορω να καταλαβω. Η μονη σχετικη ρυθμιση που βρηκα, ειναι στις επιλογες του android application-skype, για quality of video, σε low, μηπως και το βοηθησω. Αλλα τιποτε.

Δεν καταλαβαινω τι φταιει.

Ειναι αδυναμια του tablet?

Αλλα γιατι με τον ενα συγκεκριμενο φορητο, δειχνει να λαμβανει αξιοπρεπεστατο βιντεο?

Με τους αλλους, δειχνει χαλια βιντεο, και μαλιστα σχεδον παντα πεφτει και συνομιλια, μου βγαζει μηνυμα να απενεργοποιησω το βιντεο στα skype των laptops κλπ.

Επαιξα λιγο με τις ρυθμισεις του skype σε mac και windows, αλλα δεν ειδα να μπορω να 'ριξω' την ποιοτητα του βιντεο, μηπως και 'μπουκωνει' το tablet.

Ειλικρινα, δεν μπορω να βγαλω ακρη.

Οσον αφορα το dsl, μιλαμε για 24αρα, στην πραξη 13-15mbps, οποτε δεν τιθεται θεμα internet...

 

Μπορειτε να φανταστειτε τι μπορει να φταιει κι εχω αυτα τα προβληματα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,

 

Για τα tablet intenso και icoo τι γνώμη έχετε? Τελικά καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι τα αξιόπιστα tablets αξίζουν από 150 και πάνω και αποκλείεται να βρεις κάτι καλό στα 70 €?

Φθηνιάρικα και χωρίς υποστήριξη.

Σαφώς υπάρχουν και καλά τάμπλετ με 70-80€, όπως το window n70 το απλό που νομίζω έχει πέσει κάτω από 70€, ή το ips λίγο πιο πάνω, το ainol mars, huyndai x600 (αν υπάρχει ακόμη), pipo s1, και άλλα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θελω να ρωτησω αν το παρακατω tablet ειναι καλο?Το tablet ειναι το εξης http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/tablets/tablet/Turbo-X-Tablet-Spice-IV-8-Bluetooth.htm.. Επισης αν μπορει καποιος να μου προτεινει καπιο καλο tablet με τα ιδια χαραχτηριστικα του παραπανω μεχρι 100με 130ευρω.Ευχαριστω εκ τον προτερων Edited by xrisxali
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θελω να ρωτησω αν το παρακατω tablet ειναι καλο?Το tablet ειναι το εξης http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/tablets/tablet/Turbo-X-Tablet-Spice-IV-8-Bluetooth.htm.. Επισης αν μπορει καποιος να μου προτεινει καπιο καλο tablet με τα ιδια χαραχτηριστικα του παραπανω μεχρι 100με 130ευρω.Ευχαριστω εκ τον προτερων

Δεν εμφανίζεται το link

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά. Είμαι νέος στο φόρουμ και θέλω τα φώτα σας. Ψάχνω android tablet 9-10 ιντσών με 3g και μπορώ να διαθέσω 200 εως 250 ευρω;

1) εχετε κατα νου κατι αξιόπιστο;

2) μπορώ να κάνω και αγορά απο το ebay απλως δε γνωρίζω τι γίνεται με τα τελωνεία και αν το μενου θα ειναι ελληνικο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά. Είμαι νέος στο φόρουμ και θέλω τα φώτα σας. Ψάχνω android tablet 9-10 ιντσών με 3g και μπορώ να διαθέσω 200 εως 250 ευρω;

1) εχετε κατα νου κατι αξιόπιστο;

2) μπορώ να κάνω και αγορά απο το ebay απλως δε γνωρίζω τι γίνεται με τα τελωνεία και αν το μενου θα ειναι ελληνικο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Καλησπέρα,

 

Γνωστός μου πήρε ένα 10" από Wind, στα 247 Ευρώ.

Είναι RK3066, 3G, 16G, 1G RAM, IPS, HDMI, microSD.

Μάρκα νομίζω Odyx (κάτι τέτοιο), Γερμανική εισαγωγή (2 χρόνια εγγύηση).

Τίμια πρόταση, στιβαρή κατασκευή.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...