Jump to content

Το iPhone 4 στην Ελλάδα και ο τελικός απολογισμός


TN97
 Κοινοποίηση

Το iPhone 4 κυκλοφόρησε και στην χώρα μας. Θα το αγοράσετε;  

905 members have voted

  1. 1. Το iPhone 4 κυκλοφόρησε και στην χώρα μας. Θα το αγοράσετε;

    • Ναι, θα το αγοράσω, είτε τώρα είτε αργότερα
      248
    • Όχι, δεν θα το αγοράσω
      525
    • Δεν έχω αποφασίσει ακόμα...
      100
    • Το έχω αγοράσει ήδη από το εξωτερικό
      32


Recommended Posts

οθοναρα με 262 χιλ χρωματα :p τοσα ειχαν τα κινητα smartphone χμμ απο ποτε...

εδω και 5 χρονια ? κανω λαθος ???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 530
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το iphone θα το αγόραζα, άν..

 

Δεν είχε περιορισμούς στους Ελληνικούς χαρακτήρες στα sms

Eπαιζε αρχεία flash

Aν μπορούσα να ανταλλάσσω αρχεία μέσο BT

Av είχε ραδιόφωνο fm

Δυνατό ηχείο

Δεχόταν κάρτα SD

Κανονική sim

Aν το έβλεπε ο κάθε υπολογιστής, χωρίς να χρειαζόταν το καταραμένο itune

Aν είχε έξοδο HDMI ή έστω απλή ΤV

Είχε υποδοχή micro usb

Aν υπήρχε η δυνατότητα να συνδέω πάνω του usb stick

Αν δεν έχανε το σήμα του ανεξάρτητα με πιο χέρι το κρατάω

Αν έκανε βίντεο κλήση

Αν έκανε βίντεο κλήση μεταξύ κινητών διαφορετικής μάρκας..

Αν ήταν 150€ φθηνότερο...

 

Θα συμφωνήσω απολύτως! ;)

 

Οπότε για την ώρα και το Desire μου με καλύπτει εντελώς! :)

Device: Samsung Galaxy S III 32GB

Device: Motorola XOOM 3G

Device: HTC Desire

Device: iPhone 4 16GB

Device: iPad Mini 16GB

Link to comment
Share on other sites

Τα megapixel για οσους γνωριζουν απο φωτογραφια δε παιζουν κανενα μα κανενα ρολο, κοροιδευετε το marketing της apple, αλλα κανεις δεν αναφερθηκε στην ξεφρενη κουρσα των megapixel των εταιρειων για το ποια την εχει μεγαλυτερη.

Ο φακος ειναι το α και το ω στην φωτογραφια.

Τι να την κανεις την διασταση αν δεν εχεις ποιοτητα? λες και εκτυπωνουν ολοι σε A3 τις φωτογραφιες του κινητου τους!

 

Κι οσον αφορα τα χρωματα, επισης θα γνωριζετε πως το ανθρωπινο ματακι πιανει ελαχιστον ποσοστο αυτων των χρωματων.

Η αναλυση ομως ειναι ενα θεμα του 4αριου.Οντως ειναι η μεγαλυτερη που εχει βγει μεχρι στιγμης, και γινεται αντιληπτη οπουδηποτε, ειτε σε πλοηγηση, ειτε σε φωτογραφια, ειτε σε εγγραφα κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Ολο και περισσοτεροι αρχιζουν και ερχονται στα λογια μου. Πολυ ελπιδοφορο αυτο για την καταναλωτικη εικονα του Ελληνα.. Τελικα υπαρχουν και καποιοι λογικοι εδω μεσα.. Παντως, ο'τι και να τους λετε, οι i-phoners εχουν παθει πλυση εγκεφαλου απο το κρυφο λογισμικο του Jobs και δε λενε να ξεκολλησουν.. Που θα παει, δε θα βγει το νεο anti-virus?

 

@avesalom: σωστοοοοος!

Edited by mobilelove
Link to comment
Share on other sites

οθοναρα με 262 χιλ χρωματα :p τοσα ειχαν τα κινητα smartphone χμμ απο ποτε...

εδω και 5 χρονια ? κανω λαθος ???

 

δεν παιζουν κανενα ρολο τα χρωματα πλεον. Μια καλη οθονη ακομα και με 65.000 χρωματα ειναι τελεια.

Το ανθρωπινο ματι δεν καταλαβαινει διαφορες.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

δεν παιζουν κανενα ρολο τα χρωματα πλεον. Μια καλη οθονη ακομα και με 65.000 χρωματα ειναι τελεια.

Το ανθρωπινο ματι δεν καταλαβαινει διαφορες.

 

ωραια ας βαλουμε 16 χρωματα παλι στα κινητα μας :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σαν φανατικός με apple...δεν έχω να κατηγορησω το iphone 4 για κατι...δεν υφισταται προβλημα με την κεραια...ειτε με voda ειτε με cosmo...δεν με ενοχλει που δεν εχει flash...το ραδιοφωνο ειναι περιτο μιας και υπαρχουν τα mp3...δεν με ενοχλει γιατι μου δινει οσα χρειαζομαι...απο τοτε που βγηκε το iphone σταματησα να αλλαζω κινητα καθε μηνα. Ειχα και το nexus one αλλα οκ...κορυφη το android...αλλα...δεν ειναι iphone...οσα του καταλογιζουν...ειναι απλα δεν μπορουν να ειναι apple...απλο ειναι...και γιαυτο ειναι στην κορυφη...εξαλλου...η δισφημιση ειναι η καλυτερη διαφημηση

 

Άκρως τεκμηριωμένες απόψεις.... (Απλ ο θεός Απλ ισχυρός Απλ αθάνατος ελέησον ημάς) :rolleyes:

Device: Samsung Galaxy S III 32GB

Device: Motorola XOOM 3G

Device: HTC Desire

Device: iPhone 4 16GB

Device: iPad Mini 16GB

Link to comment
Share on other sites

οθοναρα με 262 χιλ χρωματα :p τοσα ειχαν τα κινητα smartphone χμμ απο ποτε...

εδω και 5 χρονια ? κανω λαθος ???

 

την εχεις δει? την εχεις τεσταρει? μολις το κανεις ξαναποσταρε ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολλά ακούγονται ότι δεν έχει signal drop το iPhone 4 στα ελληνικά δίκτυα, ή ότι έχει λυθεί το θέμα δείτε εδώ:

. Το iPhone το αγόρασα το περασμένο Σάββατο (εβδομάδα κατασκευής 32 με iOS 4.0.1). Το σήμα στην περιοχή που το δοκίμασα είναι ασθενές και στο βίντεο μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα.

Περιμένοντας λοιπόν το bumper από την Apple.

Link to comment
Share on other sites

την εχεις δει? την εχεις τεσταρει? μολις το κανεις ξαναποσταρε ;)

 

δεν ειπα οτι δεν ειναι ωραια η οθονη η οτι δεν ειναι καλη!

ειπα οτι εχει 262 χιλ χρωματα !

Link to comment
Share on other sites

γιατι οπως ειπωθηκε ανω των 65.000 το ματι ΔΕ διακρινει διαφορες. Ειναι σαν να αντεχεις να φας 5 γυρους κι εσυ να ζητας 12 ετσι για να βρισκονται :)

Οπως και το ματι δεν βλεπει πανω απο 300dpi αλλα η apple τα εβαλε ετσι για να βρισκονται.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολλά ακούγονται ότι δεν έχει signal drop το iPhone 4 στα ελληνικά δίκτυα, ή ότι έχει λυθεί το θέμα δείτε εδώ:
. Το iPhone το αγόρασα το περασμένο Σάββατο (εβδομάδα κατασκευής 32 με iOS 4.0.1). Το σήμα στην περιοχή που το δοκίμασα είναι ασθενές και στο βίντεο μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα.

Περιμένοντας λοιπόν το bumper από την Apple.

καταρχην ενα μπραβο σε σενα γιατι αντι για να αποκρυψεις το προβλημα, το αναφερεις να το δουν ολοι.

οι ποιο πολλοι δυστυχως το αποκρυπτουν γιατι δεν θελουν να τα "ακουσουν" εδω, η γιατι δεν θελουν να λενε οτι τους χανει το σημα.

 

πρεπει να καταλαβουμε ολοι οτι μονο ετσι θα μαθουμε τελικα ποια ειναι η αληθεια και αν εχει προβλημα η οχι , μικρο η μεγαλο.

μονο ετσι θα μπορεσετε εσεις οι κατοχοι Iphone να διεκδικισετε κατι απο το προβλημα της συσκευης.

 

φιλε μου, σκεφτεσαι καθολου να παρεις καποια αλλη συσκευη, η θα συμβιβαστεις προς το παρον με το bumper ?

η ερωτηση μου ειναι φιλικη και οχι ειρωνικη. το τονιζω αυτο. δυστυχως ο γραπτος λογος μειονεκτει σε τετοια θεματα εναντι του προφορικου.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα οτι δεν ειναι ωραια η οθονη η οτι δεν ειναι καλη!

ειπα οτι εχει 262 χιλ χρωματα !

 

Μόνο που κάνεις λάθος αγαπητέ μου φίλε. Περιορισμό των χρωματικών αποχρώσεων σε λιγότερο από 250.000 έχουν όλα τα LCD panels κινητών, καθώς στο σύνολό τους μέχρι στιγμής είναι τύπου TN, ο οποίος λόγω 6 bit είναι και η κύρια αιτία αυτού του περιορισμού. Το iPhone 4 όμως δεν έχει TN panel αλλά IPS με true color 16.7 εκατομμυρίων χρωμάτων.

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

καταρχην ενα μπραβο σε σενα γιατι αντι για να αποκρυψεις το προβλημα, το αναφερεις να το δουν ολοι.

οι ποιο πολλοι δυστυχως το αποκρυπτουν γιατι δεν θελουν να τα "ακουσουν" εδω, η γιατι δεν θελουν να λενε οτι τους χανει το σημα.

 

πρεπει να καταλαβουμε ολοι οτι μονο ετσι θα μαθουμε τελικα ποια ειναι η αληθεια και αν εχει προβλημα η οχι , μικρο η μεγαλο.

μονο ετσι θα μπορεσετε εσεις οι κατοχοι Iphone να διεκδικισετε κατι απο το προβλημα της συσκευης.

 

φιλε μου, σκεφτεσαι καθολου να παρεις καποια αλλη συσκευη, η θα συμβιβαστεις προς το παρον με το bumper ?

η ερωτηση μου ειναι φιλικη και οχι ειρωνικη. το τονιζω αυτο. δυστυχως ο γραπτος λογος μειονεκτει σε τετοια θεματα εναντι του προφορικου.

 

Έχω ήδη πολλές (HTC Desire, Galaxy S) οπότε θα περιμένω την θήκη :p . Πάντως όλα είναι θέμα φυσικής: εξωτερική κεραία = καλύτερο σήμα, όταν δεν την γειώνεις φυσικά.

Edited by ssarl
Link to comment
Share on other sites

Μόνο που κάνεις λάθος αγαπητέ μου φίλε. Περιορισμό των χρωματικών αποχρώσεων σε λιγότερο από 250.000 έχουν όλα τα LCD panels κινητών, καθώς στο σύνολό τους μέχρι στιγμής είναι τύπου TN, ο οποίος λόγω 6 bit είναι και η κύρια αιτία αυτού του περιορισμού. Το iPhone 4 όμως δεν έχει TN panel αλλά IPS με true color 16.7 εκατομμυρίων χρωμάτων.

 

τζαμπα η ολη ιστορια που εκανα για την οθονη εχεις δικιο !

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη πολλές (HTC Desire, Galaxy S) οπότε θα περιμένω την θήκη :p . Πάντως όλα είναι θέμα φυσικής: εξωτερική κεραία = καλύτερο σήμα, όταν δεν την γειώνεις φυσικά.

 

Μια και έχεις 3 από τα καλύτερα κινητά της αγοράς, θα ήταν καλό να έχουμε και ένα feedback σχετικά με τη χρήση τους, αν είναι εφικτό, είτε εδώ ή σε προσωπική σου σελίδα / blog :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που κάνεις λάθος αγαπητέ μου φίλε. Περιορισμό των χρωματικών αποχρώσεων σε λιγότερο από 250.000 έχουν όλα τα LCD panels κινητών, καθώς στο σύνολό τους μέχρι στιγμής είναι τύπου TN, ο οποίος λόγω 6 bit είναι και η κύρια αιτία αυτού του περιορισμού. Το iPhone 4 όμως δεν έχει TN panel αλλά IPS με true color 16.7 εκατομμυρίων χρωμάτων.

 

αχα :) να κατι που δεν ηξερα :) thanks φιλε για την ενημερωση

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολλά ακούγονται ότι δεν έχει signal drop το iPhone 4 στα ελληνικά δίκτυα, ή ότι έχει λυθεί το θέμα δείτε εδώ:
. Το iPhone το αγόρασα το περασμένο Σάββατο (εβδομάδα κατασκευής 32 με iOS 4.0.1). Το σήμα στην περιοχή που το δοκίμασα είναι ασθενές και στο βίντεο μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα.

Περιμένοντας λοιπόν το bumper από την Apple.

 

 

??:(οσο και να μας στενοχωρει το θεμα ..αλλα τοσα μπραβο σου.περιμενουμε κι αλλες αναφορες!!βεβαια να σου πω πως σε περιοχη με χαμηλο σημα 2 μετρα πιο ..κει και με το omnia 2 ..τιποτα ενω με το p1i ενταξει!!:(

Link to comment
Share on other sites

??:(οσο και να μας στενοχωρει το θεμα ..αλλα τοσα μπραβο σου.περιμενουμε κι αλλες αναφορες!!βεβαια να σου πω πως σε περιοχη με χαμηλο σημα 2 μετρα πιο ..κει και με το omnia 2 ..τιποτα ενω με το p1i ενταξει!!:(

 

Μπραβο για ποιον λογο? Επειδη το παιδι ειπε το αυτονοητο και δεν εκανε την παπια?

 

Οπως κατι αλλα παιδια που ειχαν ανεβασει βιντεο στο youtube στο οποιο και καλα αποδείκνυαν πως δεν εχει μεγαλο προβλημα με το σημα ...χαιδευοντας το κυριολεκτικα?

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μια και έχεις 3 από τα καλύτερα κινητά της αγοράς, θα ήταν καλό να έχουμε και ένα feedback σχετικά με τη χρήση τους, αν είναι εφικτό, είτε εδώ ή σε προσωπική σου σελίδα / blog :rolleyes:

αυτο θα το ηθελα κι'εγω φιλε μου αν μπορεις. ενα συντομο σχολιο για τις 3 συσκσυες που εχεις.

ο λογος ειναι οτι θελω να παρω να εχω και ενα android για να μπω σιγα σιγα σ'αυτο το λειτουργικο γιατι ολα δειχνουν οτι το μελλον παει προς το...android. και επειδη ειμαι σε διλημμα μεταξυ desire και galaxy, περιμενω ενα σχολιο σου. για το iphone δεν με ενδιαφερει γιατι δεν ειναι καθολου στα σχεδια μου.

 

Αν ειναι off topic για το θεμα εδω, στειλε μου ενα pm με το σχολιο σου, αν δεν εχεις προβλημα φυσικα.

ευχαριστω ουτως η αλλως.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο για ποιον λογο? Επειδη το παιδι ειπε το αυτονοητο και δεν εκανε την παπια?

 

Οπως κατι αλλα παιδια που ειχαν ανεβασει βιντεο στο youtube στο οποιο και καλα αποδείκνυαν πως δεν εχει μεγαλο προβλημα με το σημα ...χαιδευοντας το κυριολεκτικα?

 

Το εχω ξαναπει..η σημασια του forum ειναι να ενημερωνομαστε αντικειμενικα..κι εγω αν παρω καποια συσκευη με ελλατωμα θα κανω την σχετικη αναφορα για να μην την πατησουν και αλλοι σαν εμενα και να <<τιμωρησω>>την εκαστοτε εταιρεια!τωρα lover-hater σε πραγματα που τα αγοραζουμε δεν στεκει ρε παιδια..πληρωνω για κατι το οποιο ειναι ψιλομουφα και θα καθησω να σκεφτω αν ειμαι lover της εταιρειας?η εταιρεια τι κανει για μενα??:wacko:

Link to comment
Share on other sites

σωστο, συμφωνω απολυτα. Ολα πρεπει στο φως.

Ειναι απλα που το εν λογω θεμα εχει ειπωθει τοσο απειρες φορες σε ολα τα μηκη και πλατη του πλανητη γη που δεν εχει νοημα η συνεχιζομενη αντιπαραθεση των haters και lovers. Σε ορισμενες συσκευες απο οτι διαβαζουμε παρουσιαζεται εν μερει, σε αλλες καθολου. Ακομα δε διαβασα κανεναν που να εχει πληρη απωλεια σηματος παντου οταν το πιανει απο κει, δε ξερω αν υπαρχει και σαφως αν τυχον συνεβαινε σε μενα θα το επεστρεφα. Αν ειχε μερικη μονο απωλεια και αν διορθωνοταν πληρως με την θηκη, που το τονιζω, ουτως ή αλλως είναι απαραιτητη για το iphone (οπως και το protector) τοτε σαφως και θα το κρατουσα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

Το εχω ξαναπει..η σημασια του forum ειναι να ενημερωνομαστε αντικειμενικα..κι εγω αν παρω καποια συσκευη με ελλατωμα θα κανω την σχετικη αναφορα για να μην την πατησουν και αλλοι σαν εμενα και να <<τιμωρησω>>την εκαστοτε εταιρεια!τωρα lover-hater σε πραγματα που τα αγοραζουμε δεν στεκει ρε παιδια..πληρωνω για κατι το οποιο ειναι ψιλομουφα και θα καθησω να σκεφτω αν ειμαι lover της εταιρειας?η εταιρεια τι κανει για μενα??:wacko:

 

Που ακριβως διαφωνουμε?

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...