Jump to content

Samsung Galaxy Tab 7 / 7 Plus (P1000 / P6200)


takisme
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το υπόλοιπο 1% με τι έχει να κάνει;

Γιάννη, κάποιες εφαρμογές που δεν υποστηρίζουν την ανάλυση του tab, πιάνουν μικρότερο χώρο στην οθόνη του. Δουλεύουν κανονικά, κατά τα λοιπά.

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι παραπάνω.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Επειδή σκέφτομαι να δοκιμάσω και εγώ με καμία custom rom αλλά καλού-κακού θα ήθελα να κρατήσω την rom της Vodafone που φοράει τώρα, έχει δοκιμάσει κανένας την λύση του roto backup από το xda? Αν κατάλαβα καλά κρατάει κανονικά την rom που φοράς και μπορείς να την επαναφέρεις. Απλά μπερδεύτηκα λίγο με τον τρόπο που γίνεται και που τελικά αποθηκεύεται το backup της rom.

Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

Έχω κολλήσει με το tab. Είναι πραγματικό εργαλείο

1-2 ερωτήσεις

1) Δεν μου ανοίγει η πλοήγηση, κάνει έλεγχο διαθεσιμότητας και σταματάει εκεί; Επίσης, στους χάρτες με δείχνει με απόκλιση 5-10 μέτρα, αν και έχω ανοικτό τόσο το GPS όσο και το internet. Θέλει κάποια ρύθμιση;

2) Αν είσαι root, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το kies για αναβαθμίσεις; Δεν το έχω καταλάβει από τα μηνύματα του thread

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, κάποιες εφαρμογές που δεν υποστηρίζουν την ανάλυση του tab, πιάνουν μικρότερο χώρο στην οθόνη του. Δουλεύουν κανονικά, κατά τα λοιπά.

 

Ακριβώς.

Και οι ελάχιστες που δεν πιάνουν ολόκληρη την οθόνη, εμφανίζονται στη μέση αλλά το μέγεθός τους είναι ήδη χορταστικό :p.

 

Πάντως μετά το spare parts δεν έχω καμία σε «μικρή» ανάλυση.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγκαταστησα το sygic αλλά δεν το τρέχει....

system file not found...λέει

Γνωρίζει καποιος κάτι , τι φταίει ?

Το sygic που έκανα install είναι κανονικα

για την έκδοση froyo

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν κάποιος -έστω και ελάχιστες φορές- θελήσει να το χρησιμοποιήσει σαν τηλέφωνο και δεν έχει bluetooth, μπορεί μόνο με ανοιχτή ακρόαση;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος -έστω και ελάχιστες φορές- θελήσει να το χρησιμοποιήσει σαν τηλέφωνο και δεν έχει bluetooth, μπορεί μόνο με ανοιχτή ακρόαση;

Ή και με ενσύρματα ακουστικά. Η συσκευή δεν έχει ακουστικό στο πάνω μέρος της.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω το μύνημα του φίλου Βαγγέλη ( v@gelis )

 

Μια λυση για να κανουν σωστο scaling οι περισσοτερες εφαρμογες στο tab

 

To fix this download spare parts from the market.

 

- Open spare parts.

- Scroll all the way to "compatibility mode". it is unchecked, check it. if there is already a check mark there, uncheck and check it.

- reboot phone

- open spare parts again

- Scroll all the way to "compatibility mode". uncheck it.

- reboot phone

- done.

 

Το δοκίμασα και είμαι κατά 99 τοις εκατό καλυμένος

Το έχεις δοκιμάσει και με παιχνίδια; Θέλει root;

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις δοκιμάσει και με παιχνίδια; Θέλει root;

 

Δεν εχω κανει root την συσκευη. Στα περιπου 10-12 παιχνιδια που εβαλα κατα καιρους, τα εβλεπα σε πληρη οθονη.

Δεν υπογράφω ρε!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Και ξαφνικά σταμάτησε να παίζει .mkv. What figures? Το έχει συναντήσει ξανά κανείς;

 

Sent from my Tab using a pigeon.

Link to comment
Share on other sites

Εγκαταστησα το sygic αλλά δεν το τρέχει....

system file not found...λέει

Γνωρίζει καποιος κάτι , τι φταίει ?

Το sygic που έκανα install είναι κανονικα

για την έκδοση froyo

 

δοκιμασε το aura της sygic (οχι δηλαδη το απλο mobile maps) αυτο εχω και εγω και ειναι απλα απολαυστικο και παιζει μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα!Είμαι και εγώ ενας ευτυχής κάτοχος του Tab,εδω και δυο εβδομάδες περίπου!!!Φοβερή συσκευή,αλλά έχω παρατηρήσει ότι μάλλον αργεί να μου κλειδώσει τους δορυφόρους στο GPS.(Navigon)Οταν λέω αργεί,κανει αρκετά λεπτά.Μόνο αν είμαι σε πολύ ανοιχτο χώρο θα κλειδώσει κάπως καλύτερα, όχι όμως τόσο που να το χαρακτηρίσω γρήγορο.Αντίθετα,στο HD2 που είχα πριν,αν είχα κατεβάσει τα δεδομένα των δορυφόρων(είχε μια επιλογή από ένα πρόγραμμα,δεν το θυμάμαι ακριβως πως το λένε),κλείδωνε σε δευτερόλεπτα και κάτω από δύκολες συνθήκες!(Δέντρα,κτίρια κτλ.)Χωρίς αυτά βέβαια,είχε μια αντίστοιχη συμπεριφορα!!!Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο για το Tab?Η κάποιον άλλο τρόπο για πιο άμεσο κλείδωμα των δορυφόρων?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!
ImAgInAtiON iS mOrE ImPOrTAnt tHAN kNOWLeDgE!
Link to comment
Share on other sites

Σας έχει τύχει να παίρνει το Tab πρωτοβουλία και να σβήνει μόνο του τα εικονίδια από τις οθόνες του desktop;

 

Πώς του κόψατε τη συνήθεια;

γιατί δεν είμαι να τα ξαναφτιάχνω τρίτη φορά :mad:

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σας έχει τύχει να παίρνει το Tab πρωτοβουλία και να σβήνει μόνο του τα εικονίδια από τις οθόνες του desktop;

 

Πώς του κόψατε τη συνήθεια;

γιατί δεν είμαι να τα ξαναφτιάχνω τρίτη φορά :mad:

 

E; Όχι..ίσως κάποιο πρόγραμμα να σου κάνει αυτή τη *******, μήπως έχεις βάλει πολλές Home εφαρμογές και το καναν μπάχαλο;

Link to comment
Share on other sites

E; Όχι..ίσως κάποιο πρόγραμμα να σου κάνει αυτή τη *******, μήπως έχεις βάλει πολλές Home εφαρμογές και το καναν μπάχαλο;

 

Την πρώτη φορά το έκανε όταν άλλαξα το live wallpaper. Τα έφτιαξα.

Τώρα του ήρθε ξαφνικό: μόνο του αποφάσισε την αλλαγή.

Το τηλέφωνο έχει 9 αρχικές οθόνες (άλλες με widgets και εικονίδια, άλλες μόνο shortcuts) και δεν είναι root.

 

tapas, mapas, Tapatalk.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη φορά το έκανε όταν άλλαξα το live wallpaper. Τα έφτιαξα.

Τώρα του ήρθε ξαφνικό: μόνο του αποφάσισε την αλλαγή.

Το τηλέφωνο έχει 9 αρχικές οθόνες (άλλες με widgets και εικονίδια, άλλες μόνο shortcuts) και δεν είναι root.

 

tapas, mapas, Tapatalk.

9 αρχικες οθονες!!!:blink:

Ποιο προγραμμα launcher εχεις? Το μαμα ε? Μονο αυτο εχει τοσες αρχικες οθονες.

Παντως , κατα τη γνωμη μου, καποιο προγραμμα στην κανει τη δουλεια.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι,

Αγόρασα ένα Galaxy Tab από Ταιβάν πριν 10 μέρες. Οι πρώτες εντυπώσεις άριστες. Άλλη κλάση. Το λέω αν και είναι η πρώτη μου συσκευή Android. Μέχρι σήμερα δεν είχα κάποιο tablet και κινητό είχα το Nokia E71. Εντυπώσεις:

Σαν κινητό δουλεύει άψογα και για να πω την αλήθεια δεν περίμενα να με βολέψει τόσο. Μόνο που σκέφτομαι το καλοκαίρι, γιατί τώρα με το μπουφάν ή το σακκάκι καλά βολεύομαι...

Το πρόβλημα με το 3G το έλυσα βάζοντας τα APN της Cosmote.

Τις τελευταίες μέρες έχω ξενυχτήσει διαβάζοντας όχι μόνο το Thread από την αρχή αλλά και πολλά άλλα σχετικά sites με στόχο να λύσω κάποια «πρβλήματα» για μένα που επαναλαμβάνω είμαι άσχετος με Android. Όμως δεν έχω βγάλει άκρη.

Το δικό μου Tab έχει (τα βρήκα καλώντας το *#1234#):

PDA: P1000ZFJJ4

PHONE: P1000ZFJJ2

CSC: P1000FETJJ3

Από τα Settings/About Phone έχω:

Baseband version: P1000ZFJJ2

Firmware: 2.2

Kernel version: 2.6.32.9 root@sep-53#1

Built number: FROYO.ZFJJ4

Παρακαλώ για τη βοήθειά σας στα εξής:

  1. Εγκατέστησα τα ΚΙES χθες το βράδυ (ver.2.0.0.11011_16) και κάνοντας δεξί κλικ στο GT-P1000 το «Αναβάθμιση υλικολογισμικού» είναι γκριζαρισμένο. Φταίει που δεν είμαι ακόμα root? Με βάση τα παραπάνω στοιχεία του Tab, με ποιο τρόπο προτείνετε να το κάνω root? Ο βασικός οδηγός του tyxerakias είναι στο thread για Galaxy S. Να προχωρήσω?
  2. Αφού γίνω root, ποιο τρόπο προτείνεται για να βάλω ελληνικό πληκτρολόγιο κα ποιό? Το χρειάζομαι μόνο για να διορθώνω / επεξεργάζομαι κάποια αρχεία του Office. Τα υπόλοιπα εφαρμογές κλπ τα προτιμώ στα αγγλικά.
  3. Στο Nokia E71 έχω περίπου 700 contacts (όλα με αγγλικούς χαρακτήρες). Ο μόνος τρόπος μεταφοράς είναι μέσω Outlook? Τίποτα πιο εύκολο / γρήγορο υπάρχει?

Τέλος να σας πω ότι για τη μεταφορά αρχείων έχω βολευτεί τρομερά με το Dropbox που το χρησιμοποιούσα μεταξύ PC αλλά είδα ότι δουλέυει άριστα και εδώ.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

[*]Εγκατέστησα τα ΚΙES χθες το βράδυ (ver.2.0.0.11011_16) και κάνοντας δεξί κλικ στο GT-P1000 το «Αναβάθμιση υλικολογισμικού» είναι γκριζαρισμένο. Φταίει που δεν είμαι ακόμα root? Με βάση τα παραπάνω στοιχεία του Tab, με ποιο τρόπο προτείνετε να το κάνω root? Ο βασικός οδηγός του tyxerakias είναι στο thread για Galaxy S. Να προχωρήσω?

[*]Αφού γίνω root, ποιο τρόπο προτείνεται για να βάλω ελληνικό πληκτρολόγιο κα ποιό? Το χρειάζομαι μόνο για να διορθώνω / επεξεργάζομαι κάποια αρχεία του Office. Τα υπόλοιπα εφαρμογές κλπ τα προτιμώ στα αγγλικά.

[*]Στο Nokia E71 έχω περίπου 700 contacts (όλα με αγγλικούς χαρακτήρες). Ο μόνος τρόπος μεταφοράς είναι μέσω Outlook? Τίποτα πιο εύκολο / γρήγορο υπάρχει?

Τέλος να σας πω ότι για τη μεταφορά αρχείων έχω βολευτεί τρομερά με το Dropbox που το χρησιμοποιούσα μεταξύ PC αλλά είδα ότι δουλέυει άριστα και εδώ.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Καλημέρα φίλε

1. Δεν έχει καμμία σχέση το root με την αναβάθμιση της συσκευής μέσω KIES.

Δεν έχω μπροστά μου το KIES για να σου πω ακριβώς αλλά αν θες να κάνεις αναβάθμιση της συσκευής πατάς το εικονίδιο που είναι κάτω δεξιά στην οθόνη, νομίζω ότι έχει σε σχήμα ένα γρανάζι.

Ρουτ μπορείς να κάνεις εύκολα με αυτό το πρόγραμμα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=833953.

2. Για ελληνικό πληκτρολόγιο μπορείς να βάλεις το smart keyboard pro

3. Tις επαφές εδώ και μερικά χρόνια τις έχω περάσει στο google και έτσι έχω ησυχάσει με τους συχρονισμούς. Νομίζω ότι με κάποιο τρόπο μπορείς να τις περάσεις και από το outlook αλλά δεν ξέρω τον τρόπο, ίσως κάποιος άλλος φίλος μπορεί να βοηθησει σ αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Σας έχει τύχει να παίρνει το Tab πρωτοβουλία και να σβήνει μόνο του τα εικονίδια από τις οθόνες του desktop;

 

Πώς του κόψατε τη συνήθεια;

γιατί δεν είμαι να τα ξαναφτιάχνω τρίτη φορά :mad:

 

Μετέφερε τα προγράμματα στην εσωτερική μνήμη του κινητού και όχι στην κάρτα μνήμης, για να ξενοιάσεις από αυτό το πρόβλημα. Αν δεν γνωρίζεις τον τρόπο, πηγαίνεις στις ρυθμίσεις - Διαχείριση Εργασιών - πακέτο - επιλέγεις το πρόγραμμα που θέλεις και επιλέγειςμεταφορά στο τηλέφωνο.

 

Με τον τρόπο αυτό αποκλείεται να χάσεις συντόμευση από το desktop στο μέλλον.

 

Δοκίμασέ το και πες μου.. =

Δεν υπογράφω ρε!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

9 αρχικες οθονες!!!:blink:

Ποιο προγραμμα launcher εχεις? Το μαμα ε? Μονο αυτο εχει τοσες αρχικες οθονες.

Παντως , κατα τη γνωμη μου, καποιο προγραμμα στην κανει τη δουλεια.

 

ε, γι'αυτό έχουμε android :-)

Δεν έχω βάλει κάποιον launcher, ο original παίζει.

 

Μετέφερε τα προγράμματα στην εσωτερική μνήμη του κινητού και όχι στην κάρτα μνήμης, για να ξενοιάσεις από αυτό το πρόβλημα. Αν δεν γνωρίζεις τον τρόπο, πηγαίνεις στις ρυθμίσεις - Διαχείριση Εργασιών - πακέτο - επιλέγεις το πρόγραμμα που θέλεις και επιλέγειςμεταφορά στο τηλέφωνο.

 

Με τον τρόπο αυτό αποκλείεται να χάσεις συντόμευση από το desktop στο μέλλον.

 

Δοκίμασέ το και πες μου.. =

 

θα το δοκιμάσω γιατί όντως οι εφαρμογές είναι στην κάρτα.

Μερσί.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 7 / 7 Plus (P1000 / P6200)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...