Jump to content

Απόψεις: Η «κούρσα των Megapixels» έφτασε στο τέλος της;


TN97
 Κοινοποίηση

Σας ενδιαφέρει να έχει το κινητό σας καλές φωτογραφικές δυνατότητες;  

434 members have voted

  1. 1. Σας ενδιαφέρει να έχει το κινητό σας καλές φωτογραφικές δυνατότητες;

    • Πολύ! Θέλω το κινητό μου να έχει όσο το δυνατόν καλύτερη κάμερα.
      105
    • Αρκετά... Με ενδιαφέρει μεν, αλλά έχω και την μηχανή μου στο κάτω-κάτω...
      169
    • Όχι ιδιαίτερα... Έτσι και αλλιώς σπάνια τραβάω φωτογραφίες με το κινητό μου.
      143
    • Καθόλου, η κάμερα στο κινητό μου είναι αχρείαστη.
      17


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 57
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εμενα μια 5αρα ή 3.2 καμερα μου αρκει.αρκει το κινητο μου να εχει wifi,micro usb,3.5mm jack,και το βασικοτερο φυσικα Symbian!!και φυσικα απιστευτη αναμονη μπαταριας.και μακρια απο την οθονη αφης!!!

 

 

σαν να φωτογραφιζω το e55 Μου :lol::lol::lol:

Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

Sharp V903. αισθητηρας CCD, με οπτικο ζουμ.

ακομα και σημερα (για κινητο) σκιζει.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι μια καμερα μεχρι 5ΜΡ ειναι καλη σε κινιτο

αλλα οσο και να το θελουν οι εταιριες την κλασικη μηχανη δν θα μπορεσουν να την αντικαταστισουν αλλα και δεν πρεπει,

εχω κινητο με σχετικα καλη καμερα αλλα την μηχανη μου δεν την αλλαζω

Link to comment
Share on other sites

Δεν με πολυενδιαφερουν τα mpixel στα κινητα, αλλωστε δεν παιζουν κατα τη αποψη μου και τεραστια σημασια στην ποιοτητα μιας φωτογραφιας μονο στην αναλυση της φωτογραφιας. Σπανια χρησιμοποιω την φωτ. μηχανη ενος κινητου, καθως εχω μια αρκετα καλη compact μηχανη για να βγαζω φωτογραφιες και βιντεο. :)

 

Το κινητο που εχω εχει 2.0mpixel καμερα..

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα με τον προλαλισαντα.Αλλα εμενα με ενδιαφερει το κιν. μου να βγαζει πολυ καλες φωτο απλα πιστευω πως πρεπει να σταματησει ο αγωνας των mp μιας που ενας καλος φακος με εναν μεγαλο αισθητηρα σαν του Ν8 και ενα φλας και με γρηγορο και σωστο λογισμικο θα εχουμε καταπληκτικες φωτο και 5mp (για να μην λεμε απλα οτι στο 2010 ειμαστε με 3,5)καλοδεχουμενο και ενα καλο βιντεο.Πιστευω λοιπον πως σιγουρα μπορουν εταιρειες σαν την Νοκια και την Σονι να παραγουν τετειες συσκευες,γιατι να κουβαλαω και φωτογραφικη μηχ. μαζι?
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου αρεσει πολυ ν΄ασχολουμαι με την καμερα του κινητου και να απαθανατιζω ανα πασα στιγμη αυτο που θελω χωρις να κουβαλαω ψηφιακη. Ετσι κατεληξα στο Pixon12 που ασχετα με τα megapixel βγαζει αψογες φωτο μερα-νυχτα! Ωστοσο πιστευω οτι δεν θα σταματησουν στα 12ρια γιατι καποιοι τσιμπανε ακομα και ειναι αρκετοι. Απλα τωρα ο περισσοτερος κοσμος εχει "μαγευτει" απο τις οθονες αφης και νοιαζεται κυριως για αυτο με δευτερη επιλογη την καμερα! Με την ελευση του N8 θ΄αρχισει νεα κοντρα...
Link to comment
Share on other sites

Σημασία δεν έχουν τα MegaPixels, αλλά η ποιότητα στη φωτογραφία! Για παράδειγμα, το Sony Ericsson W910i έχει διαφορετική ποιότητα από το W660i (τα έχω δοκιμάσει και όντως το W660i βγάζει πιο ποιοτικές φωτογραφίες των 2 MPx σε σχέση με το W910i που έχω τώρα) ή το Apple iPhone 4 με το HTC Evo στα 5 MPx ή... ό,τι θέλετε. ;)

 

Η "κούρσα των MegaPixels" πρέπει να φτάσει στο τέλος της, γιατί τώρα ο όρος MegaPixel χρησιμοποιείται ΚΑΘΑΡΑ για σκοπούς marketing. Τώρα πια πιστεύω ότι ένα κινητό με 12 MPx ίσως να έχει χειρότερη ποιότητα από ένα των 8.

 

Συγγνώμη αν σας κούρασα! :p

Link to comment
Share on other sites

Το αρχικό συμπέρασμα μάλλον πρόκειται για λανθασμένη εκδοχή του γράφοντος το άρθρο. Ο πόλεμος των κινητών όσων αφορά την κάμερα βρίσκεται σε top επίπεδα - και καλά κάνει άλλωστε, οποιαδήποτε μικρή ή μεγάλη βελτίωση στο τελικό αποτέλεσμα της φωτογραφίας καλοδεχούμενο...- .

 

Ήδη η μάχη των mobile megapixel βρίσκεται στα 12MPX, όταν στις ψηφιακές είναι αν δεν κάνω λάθος γύρω στα 14 ΜPX, και απ΄ότι φαίνεται θα τραβήξει αρκετά στο μέλλον και καλά θα κάνει....

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστεύω πώς σχεδόν ο περισσότερος κόσμος έχει ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές και είναι καλυμένος με αποτέλεσμα να μην δίνουν τόση έμφαση στην κάμερα του κινητού αλλά κυρίως στο υλικό του κομμάτι (επεξεργαστής,RAM,λογισμικό,οθόνη) καθώς και στο πόσο καλό ήχο έχει διότι και ο ήχος στα κινητά άρχισε να γίνεται ανταγωνιστικός και απαιτητικός κατά την γνώμη μου

Δεν ισχύει αυτό. Πρώτον, πολλοί δεν έχουν φωτογραφική μηχανή. Και δεύτερον, ακόμη κι αν έχουν, δεν την έχουν πάντα μαζί τους. Ενώ το κινητό είναι πάντα στην τσέπη σου, έτοιμο να αποθανατίσει κάθε στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα ποτέ δεν αποτέλεσε κριτήριο αυτό για την αγορά κινητού.

Έχω φωτογραφική, δε με ικανοποιούν οι φωτογραφίες οποιουδήποτε κινητού.

Τα τελευταία χρόνια πάντως χρησιμοποιώ τη φωτογραφική των κινητών μου για geotagging, συνήθως τραβάω μια γρήγορη φωτό με το κινητό στα μέρη που βγάζω και με τη μηχανή, για να έχω τις συντεταγμένες.

Edited by Dj kourampies
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό. Πρώτον, πολλοί δεν έχουν φωτογραφική μηχανή. Και δεύτερον, ακόμη κι αν έχουν, δεν την έχουν πάντα μαζί τους. Ενώ το κινητό είναι πάντα στην τσέπη σου, έτοιμο να αποθανατίσει κάθε στιγμή.

 

Σωστό κι αυτό.Αλλά πιστεύω ρε συ ότι δεν είναι πλέον τόσο ακριβές όπως κάποτε οι ψηφιακές με καλές δυνατότητες φωτογραφίας

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Θυμαστε οταν πρωτο ακουσαμε το ορο "megapixel"? (στα κινητα εννοω).

 

Νοκια 7610

Sharp GX30

 

^ Tα πρωτα στην Ελλαδα νομιζω. 1 megapixels ειχαν

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Σωστό κι αυτό.Αλλά πιστεύω ρε συ ότι δεν είναι πλέον τόσο ακριβές όπως κάποτε οι ψηφιακές με καλές δυνατότητες φωτογραφίας

Ναι, αλλά και τζάμπα να είναι δεν την κουβαλάς πάντα μαζί σου, όπως το κινητό. Επιπλέον, στο επίπεδο που έχουν φτάσει οι κάμερες κάποιων κινητών (των περισσότερων Nokia, ακόμη και των φτηνών) δεν αξίζει να πάρεις compact φωτογραφική μηχανή, παρά μόνο dSLR.

Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα με ένοιαζε η κάμερα κι αγόραζα κινητά που είχαν σχετικά μπόλικα Megapixel για την εποχή εκείνη (Sony K800 3.2M + Sony G900 5.0M).

Όμως δεν είναι θέμα πόση ανάλυση σηκώνει η κάμερα, αλλά η ποιότητα του φακού.

Ένα Samsung που είχα δοκιμάσει πρόπερσυ με 5αρα κάμερα (δε θυμάμαι μοντέλο) έβγαζε ελεεινές φωτογραφίες. Ενώ το τωρινό Samsung Omnia που έχει επίσης 5αρα κάμερα βγάζει αρκετά καλές φωτογραφίες.

Νομίζω ότι πλέον έχουν βελτιωθεί όλοι σχεδόν οι κατασκευαστές στο θέμα αυτό, έτσι κινητό με 5αρα κάμερα είναι ικανοποιητικό για πληθώρα περιπτώσεων.

Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσικό με το πέρασμα του χρόνου οι εταίρειες να στρέφονται στην τελειοποίηση και αλλων τεχνολογιων.Πλεον οι καμερες στα κινητά είναι πολυ καλές κατα γενικη ομολογία οπότε εχουν στραφει στη τελειοποιηση του ιντερνετ κλπ..Αυτά θέλει τώρα ο κόσμος...

 

Εξάλλου στα μεγκαπιξελς (οχι στην ποιότητα) τα κινητά εχουν πλησιασει πολυ τις φωτογραφικες μηχανες οπότε πλέον πρέπει αναγκαστικά να τελειποιήσουν κάτι άλλο

 

Η κούρσα δεν έχει τελειώσει απλά δίνεται βάση αλλού πλέον

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος να μου λύσει την απορία πώς γίνεται κινητα ακόμα και με 5MP κάμερα να τραβάνε βίντεο 720p και κάμερες 12 MP να μην τραβάνε?εντάξει καταλαβαίνω ότι άλλος ο ανταγωνισμός στα κινητά και άλλος στις φωτογραφικές αλλά και πάλι...
Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος να μου λύσει την απορία πώς γίνεται κινητα ακόμα και με 5MP κάμερα να τραβάνε βίντεο 720p και κάμερες 12 MP να μην τραβάνε?εντάξει καταλαβαίνω ότι άλλος ο ανταγωνισμός στα κινητά και άλλος στις φωτογραφικές αλλά και πάλι...

 

η τεχνογνωσια των κατασκευαστων κινητων ειναι πολυ πιο υψηλη απο ο'τι νομιζουμε. Πριν αρκετα χρονια, ειχε βγει μπαταρια κινητου που κρατουσε 1 χρονο χωρις φορτιση...ξεχαστηκε ομως.. Ολα εχουν σχεση με τις πωλησεις.. Μας δινουν λιγο λιγο για να αγοραζουμε νεες συσκευες καθε 9-12 μηνες, αλλιως θα το εκλειναν το μαγαζι..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω 2 ψηφιακές (μία απλή compact και μια ποιό "καλή") δεν αποτελει κριτίριο η κάμερα στο κινητό.

Ομως θέλω να έχει μια καλή κάμερα ώστε σε μια βόλτα με την παρέα μου ή αν δω κάτι που μου αρέσει να βγάλω μια φωτογραφία/video γιατί μην γελιόμαστε δεν κουβαλάμε πάντα πάνω μας την κάμερα.

Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος να μου λύσει την απορία πώς γίνεται κινητα ακόμα και με 5MP κάμερα να τραβάνε βίντεο 720p και κάμερες 12 MP να μην τραβάνε?εντάξει καταλαβαίνω ότι άλλος ο ανταγωνισμός στα κινητά και άλλος στις φωτογραφικές αλλά και πάλι...

 

Αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι αν η καμερα εχει απο 1280x960 δηλ 1,3mp και πανω μπορει να βγαλει 720p γιατι στην ουσια ειναι 1280x720 δηλ απλως κοβει το καδρο και γινεται επιπεδη 16:9 και επισης παιζει μεγαλο ρολο αν εχει καλο επεξεργαστη για να μπορει να βγαλει 720p εστω στα 24fps. Τωρα οσο για τα 12mp πιστευω οτι το κανουν περισσοτερο για το marketing.

Edited by KnightRider1
Link to comment
Share on other sites

το θεμα τοτε ηταν καθαρα εγωκεντρικο δηλαδη ηταν κατι το καινουργειο κατι το mast-have κατι το καινουργειο, αφου πλεον η αγορα γεμισε και η τεχνολογια δεν μπορει να κανει τοσο μικρες καμερες για κινητο ακομα μεγαλυτερης αναλυσης σε οικονομικη τιμη σταματτησε και να αποτελει κινιτρο αγορας
Link to comment
Share on other sites

Με το σατιο ειμαι και εγω πολυ ικανοποιημενος με την καμερα που εχει ειναι εξερετικα παρα πολυ καλη
Link to comment
Share on other sites

Με το σατιο ειμαι και εγω πολυ ικανοποιημενος με την καμερα που εχει ειναι εξερετικα παρα πολυ καλη

 

Οπτικο ζουμ εχει?

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Απλά, όπως και στις φωτογραφικές μηχανές, έτσι και στα κινητά τα megapixel δεν λένε και πολλά για την ποιότητα του τελικού αποτελέσματος, η οποία εξαρτάται από συνδυασμό παραγόντων....

 

Έχει δίκιο ο terrestial. Μην αγχώνεστε με τα megapixels. Όποιος έχει βασικές γνώσεις από φωτογραφία, γνωρίζει ότι υπάρχουν πολλά και πολύ πιο σημαντικά βαρόμετρα για την ποιότητας μια φωτογραφίας. Γι αυτό άλλωστε βλέπουμε κινητά με λιγότερα megapixels να βγάζουν καλύτερες φωτογραφίες από άλλα με περισσότερα.

Πάντως, κατά την γνώμη μου, ελάχιστα κινητά υπάρχουν αυτή την στιγμή στην αγορά που βγάζουν αξιοπρεπείς φωτογραφίες. Ειδικά αν πιάσει κανείς το θέμα φωτογράφιση σε περιβάλλον χαμηλού φωτισμού - νύχτα, τα αποτελέσματα είναι για κλάματα!!

Με λίγα λόγια... καλή η φωτό που πρόλαβα να τραβήξω με το κινητό μου, με τον φίλο μου τον Γιώργο να τρώει τα μούτρα του σε ανείπωτο χρόνο, όμως όταν θέλω να πάρω το πανέμορφο τοπίο απέναντι στην πλαγιά θα βγάλω την φωτογραφική μηχανή, για να είμαι σίγουρος... :happy:

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...