Jump to content

[Επίσημο] Nokia X3-02 "Touch & Type"


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω το κινητάκι εδώ και μια εβδομάδα στα χέρια μου. Ένα έχω να πω: Απλά υπέροχο, είναι αυτό που περίμενα εδώ και 2 χρόνια. Άργησε, αλλά ήρθε. Μικρό, οθόνη αφής, πλήρες πληκτρολόγιο για "τυφλή δακτυλογράφιση σε ώρα οδήγησης. Το μοναδικό θέμα που έχω μαζί του μέχρι στιγμής είναι με το ίντερνετ. Κάποιες φορές συνδέεται στο ίντερνετ και κάποιες φορές όχι. π.χ. με τον Opera δεν συνδέεται ενώ με τον ενσωματωμένο περιηγητή, μια χαρά. Καμιά ιδέα, κάποιος για λύση του προβλήματος;

 

πιστευω πως το οπερα ειναι πολυ πιο γρηγορο και γενικα καλυτερο...εγω προβληματα με ιντερνετ δεν εχω...θα ελεγα αμα μπαινεις απο την μεταβαση να δοκιμασεις να μπεις απο το μενου(και να πατησεις το ονομα του ασυρματου δικτυου που εχεις συνδεθει μολις πληκτρολογησεις μια ιστοσελιδα και σου βγαλει το παραθυρακι.....που μαλλον αυτο κανεις)ελπιζω να βοηθησα

Τα πουλια πετανε γιατι περπατανε πολυ αργα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 585
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παίδες, να ρωτήσω κάτι, αν το πάρω απο Αγγλία το τηλ αυτό, θα μπορω να του βάλω ελληνικά (βασικά ελληνικα στα μηνυματα.Το μενου παντα αγγλικο το έχω)? Μεσω του software update γίνεται? Απο ebay το βρίσκω 140€ μαζί με τα μεταφορικά και ο seller που εχει 100% σε μηνυμα μου, μου απαντησε οτι ειναι η αυθεντικη συσκευασια με κομπλε καρτες μνημης κτλ όπως θα την έπαιρνα απο το κατάστημα. Τα ελληνικα στο πληκτρολόγιο δεν με ενδιαφέρουν.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει κάποιος να ανεβάσει ενα backup γιατι εκανα update στο νεο firmware και απλα πλέον δεν εχει κανένα απο τα software που είχε εγκατεστημένα...ούτε καν default ηχους.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και γω, με τους χαρτες καμια καλή εφαρμογή ξερετε? το πήρα σήμερα το κινητό..αρκετά καλό για τα λεφτά του..ελαφρύ,βολικό,ανετο...μέσα στους επόμενους μήνες θα βγουν ελπίζω και τα τσιμπιτζιλίκια.. :P
Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως το οπερα ειναι πολυ πιο γρηγορο και γενικα καλυτερο...εγω προβληματα με ιντερνετ δεν εχω...θα ελεγα αμα μπαινεις απο την μεταβαση να δοκιμασεις να μπεις απο το μενου(και να πατησεις το ονομα του ασυρματου δικτυου που εχεις συνδεθει μολις πληκτρολογησεις μια ιστοσελιδα και σου βγαλει το παραθυρακι.....που μαλλον αυτο κανεις)ελπιζω να βοηθησα

 

Άσε φίλος, τίποτα δεν γίνεται. Δοκίμασα τα πάντα, ακόμα και αναβάθμιση του λογισμικού αλλά το πρόβλημα παραμένει. Μπαίνει στο ίντερνετ κανονικά, αλλά ΟΧΙ με τον Όπερα. Πολύ παράξενο, δεν μπορώ να το καταλάβω ρε γμτω...Το θέμα είναι πως την πρώτη ημέρα μπόρεσα και μπήκα. Μετά έκανα επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις το κινητάκι, και από τότε ο Όπερα δεν μπαίνει στο ίντερνετ μέσω του δικτύου κινητής τηλεφωνίας παρά μόνο με το Γουάι Φάι. Τί να πώ, καταθέτω τα όπλα πια!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω και γω 3 θεματακια αν ξέρει κανείς :

 

1. Κάποιες φορές, οταν δεν το εχω χρησιμοποιήσει ώρα, πάω να το χρησιμοποιήσω και δεν ανοίγει η οθόνη. Όταν το παίρνω τηλέφωνο, χτυπάει κανονικα αλλα η οθόνη δεν ανάβει. Αμα βγάλω την μπαταρία και την ξαναβάλω, ολα οκ.

 

2. Έχω βαλει το νεο firmware και εω έχω λάβει απο την cosmote τις ρυθμισεις για το GPRS κτλ, μολις πάω να μπω στο internet με τον default browser, μου λέει οτι δεν έχω κάποιο πακέτο δεδομένων. Αντίθετα, με τον opera που τον έχω κατεβάσει και παίζει portable, μπαίνει κανονικά.

 

3. Κάθε φορά που κλείνω και ανοίγω τη συσκευη, χάνονται οι ρυθμισεις που έχω κάνει στην προστινή οθόνη σχετικα με συντομεύσεις κτλ. Στη "μετάβαση" όλες οι συντομευσεις χάνονται.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Είχα την συγκεκριμένη συσκευή για λίγες μέρες στα χέρια μου.

Δεν την δούλεψα με κάρτα sim για να γνωρίζω τι "παίζει" σε ότι έχει να κάνει καθαρά με την λειτουργία της ως τηλέφωνο.

Πρέπει να ομολογήσω ότι έμεινα έκπληκτος,λαμβάνοντας ειδικά υπόψιν ότι είναι η πρώτη παρουσία με οθόνη αφής της nokia στα Series 40,έστω και αν πρόκειται για υλοποίηση που περιλαμβάνει και πληκτρολόγιο μαζί.Πολύ καλή η ανταπόκριση της,χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν περιθώρια για περαιτέρω βελτίωση,καθώς επίσης πολύ καλή η αίσθηση που αφήνει το UI.Προσωπική άποψη,το series 40 στην καλύτερη του στιγμή.Και αυτό ακριβώς είναι που αφήνει την φαντασία μου να ξεφεύγει και να έρχονται στο μυαλό σκέψεις για μία συσκευή(Nokia ακούς; ) με πλήρη οθόνη αφής,βασισμένη πάνω στο Series 40.

Πολύ καλό και εύχρηστο το πληκτρολόγιο παρόλο το μικρό του μέγεθος.

Επίσης έμεινα με πολύ καλές εντυπώσεις από το wifi της συσκευής.Στα θετικά που προκύπτουν από την δυνατότητα σύνδεσης σε WLAN δίκτυα η υποστήριξη αναβάθμισης ασύρματα,χωρίς να είναι αναγκαία η σύνδεση με υπολογιστή. Και,τηρουμένων των αναλογιών βέβαια,καλές εντυπώσεις μου άφησε ο browser της συσκευής.

Οι επιδώσεις της κάμερας,και σε φωτογραφίες και σε βίντεο ικανοποιητικές,λαμβάνοντας υπόψιν φυσικά τα χαρακτηριστικά της και την έλλειψη αυτόματης εστίασης.Μείον αποτελεί φυσικά η έλλειψη ενός led το οποίο σε κάποιες στιγμές με χαμηλό φωτισμό θα μπορούσε βγάλει ασπροπρόσωπο τον κάτοχο της συσκευής.

Ευχάριστη έκπληξη,για την συγκεκριμένη κατηγορία,η υιοθέτηση του USB OTG.Με ότι συσκευές έκανα δοκιμή δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.Σε ένα usb stick μάλιστα έτυχε να έχω μέσα κάποιες ταινίες και έκπληκτος είδα να μπορεί να αναπαράγει avi αρχεία.

Πολύ καλές εντυπώσεις μου άφησε και το ηχείο της συσκευής,κυρίως όσον αφορά την ένταση του.

Το μεγάλο αρνητικό,προσωπικά για μένα,το πολύ μικρό μέγεθος και ο μικρός όγκος αυτής χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο οποιοσδήποτε υποψήφιος κάτοχος θα πρέπει να έχει τον ίδιο προβληματισμό.Να σημειώσω πως ο κάτοχος της,για τον οποίο άλλωστε προοριζόταν η αγορά,κάθε άλλο παρά μικροκαμωμένος είναι και έχει μείνει απόλυτα ευχαριστημένος.

Πολύ καλή και η αίσθηση της ποιότητας κατασκευής.

Αυτές ήταν οι εντυπώσεις που μου άφησε το εν λόγω τηλέφωνο μετά από λίγες μέρες ουσιαστικά "παιχνιδιού" μαζί του.Για τις δυνατότητες,την καθημερινή ευχρηστία,την αντοχή και την αξιοπιστία της εν λόγω συσκευής ο λόγος ανήκει φυσικά στους κατόχους-χρήστες αυτής.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω και γω 3 θεματακια αν ξέρει κανείς :

 

1. Κάποιες φορές, οταν δεν το εχω χρησιμοποιήσει ώρα, πάω να το χρησιμοποιήσω και δεν ανοίγει η οθόνη. Όταν το παίρνω τηλέφωνο, χτυπάει κανονικα αλλα η οθόνη δεν ανάβει. Αμα βγάλω την μπαταρία και την ξαναβάλω, ολα οκ.

 

2. Έχω βαλει το νεο firmware και εω έχω λάβει απο την cosmote τις ρυθμισεις για το GPRS κτλ, μολις πάω να μπω στο internet με τον default browser, μου λέει οτι δεν έχω κάποιο πακέτο δεδομένων. Αντίθετα, με τον opera που τον έχω κατεβάσει και παίζει portable, μπαίνει κανονικά.

 

3. Κάθε φορά που κλείνω και ανοίγω τη συσκευη, χάνονται οι ρυθμισεις που έχω κάνει στην μπροστινή οθόνη σχετικα με συντομεύσεις κτλ. Στη "μετάβαση" όλες οι συντομευσεις χάνονται.

 

Ευχαριστώ

 

1. Έχω μία προσωρινή λύση. Συνδέεις τον φορτιστή και "ξυπνάει" το κινητάκι. Πιστεύω πως είναι καθαρό πρόβλημα τροφοδοσίας του.

Για τα άλλα δύο ερωτήματά σου δυστυχώς δεν έχω λύση φίλος.

Edited by achillefs76
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα usb stick μάλιστα έτυχε να έχω μέσα κάποιες ταινίες και έκπληκτος είδα να μπορεί να αναπαράγει avi αρχεία.

 

φιλε εχω κατεβασει μια ταινια και μορφης avi αλλα στο κινητο το βγαζει σαν τραγουδι και δεν μπορω να την δω αν ξες κατι πες μου

Τα πουλια πετανε γιατι περπατανε πολυ αργα
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις αντιμετωπισει "κολλημα" της οθονης αφης, δηλ να μην ανταποκρινεται κανενα πληκτρο της οθονης (οπως "μενου" κλπ?). μου εχει συμβει κανα 2 φορες , εαν θυμαμαι καλα αμεσως μετα απο τερματισμο κλησης, και η μονη λυση για να ξεμπλοκαρει ηταν να το κανω restart.
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις αντιμετωπισει "κολλημα" της οθονης αφης, δηλ να μην ανταποκρινεται κανενα πληκτρο της οθονης (οπως "μενου" κλπ?). μου εχει συμβει κανα 2 φορες , εαν θυμαμαι καλα αμεσως μετα απο τερματισμο κλησης, και η μονη λυση για να ξεμπλοκαρει ηταν να το κανω restart.

Μου ετοιχε εμενα. Λογικα ειναι θεμα λογισμικου. Καλο θα ηταν να πουμε ποιες εκδοσεις λογισμικου εχουμε ο καθενας, διοτι εμενα δεν μου παρουσιασε κανενα αλλο προβλημα εκτος απο αυτο που αναφερεις εσυ και μονο μια φορα.

Εγω εχω την 5.65

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι καινουριος κατοχος του κινητου. Δεν κανει καθολου αναπαραγωγη του youtube.. Μπορει καποιος να βοηθησει??
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι καινουριος κατοχος του κινητου. Δεν κανει καθολου αναπαραγωγη του youtube.. Μπορει καποιος να βοηθησει??

Πως προσπαθείς να αναπαράγεις τα video ? με opera ?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορει κάποιος να ανεβάσει ενα backup γιατι εκανα update στο νεο firmware και απλα πλέον δεν εχει κανένα απο τα software που είχε εγκατεστημένα...ούτε καν default ηχους.

just for future reference. Εκανα Update ξανά και έπαιξε.:ninja:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πως προσπαθείς να αναπαράγεις τα video ? με opera ?

 

Πηγαινω στην ιστοσελιδα του youtube..γραφω πιο βιντεο θελω στην αναζητηση, το παταω να ανοιξει, ανοιγει αυτοματα το player αλλα δεν κανει τιποτα ουτε με οπερα ουτε με explorer..

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινω στην ιστοσελιδα του youtube..γραφω πιο βιντεο θελω στην αναζητηση, το παταω να ανοιξει, ανοιγει αυτοματα το player αλλα δεν κανει τιποτα ουτε με οπερα ουτε με explorer..

 

το ιδιο προβλημα εχω και εγω, να φανταστω μπαινεις απο wi-fi οποτε εχω διαβασει πως αυτο μπορει να οφηλειται στο wi-fi δοκημασε να μπεις σε αλλη ασυρματη συνδεση...ελπιζω να βοηθησα πες μου τα αποτελεσματα:wink:

Τα πουλια πετανε γιατι περπατανε πολυ αργα
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινω στην ιστοσελιδα του youtube..γραφω πιο βιντεο θελω στην αναζητηση, το παταω να ανοιξει, ανοιγει αυτοματα το player αλλα δεν κανει τιποτα ουτε με οπερα ουτε με explorer..

Για δοκιμασε με καποιον αλλο player τυπου KD

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μου ετοιχε εμενα. Λογικα ειναι θεμα λογισμικου. Καλο θα ηταν να πουμε ποιες εκδοσεις λογισμικου εχουμε ο καθενας, διοτι εμενα δεν μου παρουσιασε κανενα αλλο προβλημα εκτος απο αυτο που αναφερεις εσυ και μονο μια φορα.

Εγω εχω την 5.65

 

ευχαριστω χ8052 και chryant για τις απαντησεις, εχω εκδοση λογισμικου 5.60, δοκιμασα να κανω αναβαθμιση μεσω του κινητου και του wifi αλλα το κινητο γραφει οτι δεν υπαρχει νεοτερη εκδοση. Το site της nokia εχει την 5.65 περασμενη στα news αλλα δεν μπορω να την βρω. καμια ιδεα?

Edited by camel555
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω χ8052 και chryant για τις απαντησεις, εχω εκδοση λογισμικου 5.60, δοκιμασα να κανω αναβαθμιση μεσω του κινητου και του wifi αλλα το κινητο γραφει οτι δεν υπαρχει νεοτερη εκδοση. Το site της nokia εχει την 5.65 περασμενη στα news αλλα δεν μπορω να την βρω. καμια ιδεα?

Kαεβασε το ΝSU (Nokia software updater), kαι κανε την διαδικασια αναβαθμησης απο εκει. Αν σου πει πως δεν υπαρχει αναβαθμηση και εκει τοτε θα πρεπει να περιμενεις λιγο ακομα

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...