Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το 3G στην Ελλάδα είναι στα 2100MHz

απ'όσο έψαχνα λίγο στο φόρουμ μέχρι να μου απαντήσεις (πολύ γρήγορα είναι η αλήθεια!), κατάλαβα ότι είναι τώρα στα 2100MHz αλλά προβλέπεται να αλλάξει στα 900MHz. Και αν τα είδα καλά έχουν ήδη υπογράψει (ή κάτι τέτοιο) οι εταιρίες για αυτή την αλλαγή. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Ευχαριστώ ξανά για την γρήγορη απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

απ'όσο έψαχνα λίγο στο φόρουμ μέχρι να μου απαντήσεις (πολύ γρήγορα είναι η αλήθεια!), κατάλαβα ότι είναι τώρα στα 2100MHz αλλά προβλέπεται να αλλάξει στα 900MHz. Και αν τα είδα καλά έχουν ήδη υπογράψει (ή κάτι τέτοιο) οι εταιρίες για αυτή την αλλαγή. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Ευχαριστώ ξανά για την γρήγορη απάντηση!

 

Δεν θα αλλάξει, θα προστεθούν και συμπληρωματικές συχνότητες από την μπάντα των 900MHz. Δεν θα έχεις πρόβλημα με modem στα 2100.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αλλάξει, θα προστεθούν και συμπληρωματικές συχνότητες από την μπάντα των 900MHz. Δεν θα έχεις πρόβλημα με modem στα 2100.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ειμαι σε μια παραλια 8χιλιομετρα απο το Ηρακλειο ακριβως σε ενα παραλιακο χωριο και δεν μπορει ουτε ενα βιντεο στο youtube να παιξει...μονο απο το οπερα τραβαει..μαρεσει που διαφημιζουν και το 4g.. εδω το 3g ειναι ανυπαρκτο...
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι cosmote και σκέφτομαι να φύγω, έχει κανένας να μας πει εντυπώσεις για το 3g στην ευρύτερη περιοχή της Ηπείρου από τις άλλες δύο εταιρείες?
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

να κανω μια αφελη ερωτηση....

βλεπω τη βοντα να διαφημιζει το sharing και καλα για να μοιραζονται τα mb μεταξυ κινητου, ταμπλετ, λαπτοπ, κτλ.

Μα καλα αν κανω hotspot μεσω του κινητου μου δεν μπορω να συνδεσω το λαπτοπ και να εχει ιντερνετ με αυτον τον τροπο ;

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

να κανω μια αφελη ερωτηση....

βλεπω τη βοντα να διαφημιζει το sharing και καλα για να μοιραζονται τα mb μεταξυ κινητου, ταμπλετ, λαπτοπ, κτλ.

Μα καλα αν κανω hotspot μεσω του κινητου μου δεν μπορω να συνδεσω το λαπτοπ και να εχει ιντερνετ με αυτον τον τροπο ;

 

ναι μπορεις .

 

κατι ακυρο δεν μπορω να καταλάβω το εξής:

εχω ενα στικακι kartointernet το φοιτητικο και οταν το βαζω μπαινω κανονικα στο ιντερνετ! χωρις διακοπες ενω οταν βαλω μεσα την καρτα σημ του κινητου μου με το προγραμμα 500mb internet με 5 ευρω παντα συνδεεται και μετα απο λιγο με πεταει . τι γίνεται; εχω αλλαξει το apn οταν βαζω την καρτα σημ του κινητου μου σε internet.vodafone.gr , υπαρχει ημερησιο ορίο ταχυτητας στο προγραμμα με τα 500mb internet ?. Γιατι μου το κανει αυτο; δεν εχω ενεργοποιησει ποτε το ιντερνετ ολη μερα . Το εχει παρατηρησει κανένας αυτό;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά καλή την είδα την κάλυψη σε LTE. Σε όλη την Κηφισίας από Κηφισιά μέχρι και Πανόρμου που ήμουν είχε LTE.. και πιο κάτω λογικά..

Στο Μαρούσι έπιασα και αυτή την ταχύτητα http://i42.tinypic.com/3492rmd.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά καλή την είδα την κάλυψη σε LTE. Σε όλη την Κηφισίας από Κηφισιά μέχρι και Πανόρμου που ήμουν είχε LTE.. και πιο κάτω λογικά..

Στο Μαρούσι έπιασα και αυτή την ταχύτητα http://i42.tinypic.com/3492rmd.jpg

 

Όλο το κεντρο εχει.

Και θεσ/νικη που ειδα.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι σε μια παραλια 8χιλιομετρα απο το Ηρακλειο ακριβως σε ενα παραλιακο χωριο και δεν μπορει ουτε ενα βιντεο στο youtube να παιξει...μονο απο το οπερα τραβαει..μαρεσει που διαφημιζουν και το 4g.. εδω το 3g ειναι ανυπαρκτο...
πήγαινε και έξω απ το ναύπλιο, στο Τολό. Ούτε 2G δεν έχει ολόκληρο τουριστικό χωριό, από καμιά εταιρία
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά καλή την είδα την κάλυψη σε LTE. Σε όλη την Κηφισίας από Κηφισιά μέχρι και Πανόρμου που ήμουν είχε LTE.. και πιο κάτω λογικά..

Στο Μαρούσι έπιασα και αυτή την ταχύτητα http://i42.tinypic.com/3492rmd.jpg

 

εχει η κηφισια lte ; δικτυο; σε ποιο σημειο που ειχες κινηθει εχει σημα; πανορμου εχει και η κοσμοτε lte, επισης εχω ακουσει και οτι και η κοσμοτε εχει lte! στην κηφισια. παντος το κομματι τις ομηρου και η μιση αγιου τρυφωνος ειναι ενα χαλι!! για αυτο ρωταω σε ποιο σημειο είχες τετοια κάλυψη; στην κηφισια; μαλλον στην πλατεια θα παιζει αυτο που εχει σταθμο βασης πανω απο τον οτε.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Και στην Άνω Κυψέλη είδα 4G με ταχύτητες περίπου 10-13Mbit και 6Mbit upload. Βέβαια, είναι φυσιολογικές καθώς ήταν πολύ ασθενές το σήμα (1/5).

LTE έχει και στο πεδίο του Άρεως αλλά δεν έκανα speedtest...

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

εγω θελω να μαθω τι τις κανετε αυτες τις ταχυτητες σε σχεση με τις 3G?

Το πιο γελοιο της υποθεσης ειναι τα 20 GB τον μηνα!!!

Link to comment
Share on other sites

εχει η κηφισια lte ; δικτυο; σε ποιο σημειο που ειχες κινηθει εχει σημα; πανορμου εχει και η κοσμοτε lte, επισης εχω ακουσει και οτι και η κοσμοτε εχει lte! στην κηφισια. παντος το κομματι τις ομηρου και η μιση αγιου τρυφωνος ειναι ενα χαλι!! για αυτο ρωταω σε ποιο σημειο είχες τετοια κάλυψη; στην κηφισια; μαλλον στην πλατεια θα παιζει αυτο που εχει σταθμο βασης πανω απο τον οτε.

 

Εχει στην Κηφισιά από το ύψος της eurobank αμεσως μετα την πλατεια με τα λεωφορεια..

Επισης lte αν και 1-2 γραμμες επιασα και στην ΔΟΥ κηφισιάς (αχαρνών)

Link to comment
Share on other sites

Στέλνεις στο 1285 το sms "4g NAI" και περιμένεις ενεργοποίηση.

Επειδή επίσημα δεν έχει ενεργοποιηθεί, (από κάπου διέρρευσε ο παραπάνω τρόπος), η ενεργοποίηση γίνεται σε τυχαίους συνδρομητές.

Link to comment
Share on other sites

Εχει στην Κηφισιά από το ύψος της eurobank αμεσως μετα την πλατεια με τα λεωφορεια..

Επισης lte αν και 1-2 γραμμες επιασα και στην ΔΟΥ κηφισιάς (αχαρνών)

 

οκ σε ευχαριστω πολυ για την ενημερωση πολυ καλο αυτο!! γενικα υπαρχει τροπος να μαθουμε σε ποια σημεια εχει 4g ; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

αν θυμαμαι καλα πριν κατι μηνες εσυ εχεις σοβαρο προβλημα με την vodafone στην κηφισια ετσι? ακομα να τελειωσει το συμβολαιο σου να πας σε αλλη εταιρεια?
Link to comment
Share on other sites

αν θυμαμαι καλα πριν κατι μηνες εσυ ειχες σοβαρο προβλημα με την vodafone στην κηφισια ετσι? ακομα να τελειωσει το συμβολαιο σου να πας σε αλλη εταιρεια?
Link to comment
Share on other sites

οκ σε ευχαριστω πολυ για την ενημερωση πολυ καλο αυτο!! γενικα υπαρχει τροπος να μαθουμε σε ποια σημεια εχει 4g ; .

 

 

Σε πολλά σημεία.. Σε πολυ μεγαλο μέρος της Αθήνας.. Κηφισιά, Μαρούσι, ψυχικό, Αγ Παρασκευή, Χολαργό .. Δεν το περίμενα κι εγώ ότι θα καλύπτει τοσο μεγαλο μέρος.

Link to comment
Share on other sites

αν θυμαμαι καλα πριν κατι μηνες εσυ εχεις σοβαρο προβλημα με την vodafone στην κηφισια ετσι? ακομα να τελειωσει το συμβολαιο σου να πας σε αλλη εταιρεια?

 

δεν εχω συμβολαιο. δεν υπαρχει κανενα δικτυο που να ποιανει καλυτερα στην συγκεκριμενη περιοχη της κηφισιας το προβλημα ειναι γενικο απο ολα τα δικτυα !! ειχανε κατεβει και οι 3 σταθμοι βασης και απο τα τρια δικτυα στην κηφισιας στο υψος του ζηρηνειου λιγο πιο κατω , πηγαινοντας προς την πλατεια οποτε οποιο δικτυο και να εχεις δεν θα εχεις σημα ή θα ειναι ελαχιστο και μετα κανεις κληση θα πεσει ή μολις μπεις στα μαγαζακια τις γειτονιας δεν θα ποιανει καθολου. Το θεμα ειναι οτι δεν γινεται καμια προσπαθεια βελτιωσης. Παντως που ρωτησα εναν γνωστο μας που ειχε παρει το φουλ σημα μου ειπε οτι δεν καλυπτει 110τμ που λενε και καλυπτει πολυ λιγα δωματια

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Στέλνεις στο 1285 το sms "4g NAI" και περιμένεις ενεργοποίηση.

Επειδή επίσημα δεν έχει ενεργοποιηθεί, (από κάπου διέρρευσε ο παραπάνω τρόπος), η ενεργοποίηση γίνεται σε τυχαίους συνδρομητές.

 

Εμενα παντως 2 φορες που εστειλα μου ηρθε απαντηση απο το 1234 "πως η υπηρεσια δεν ειναι προσωρινα διαθεσιμη".

μενω εκτος Αθηνων, δεν ξερω αν παιζει αυτο καποιο ρολο.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Το κοψανε μαλλον επειδη διαδοθηκε σε πολλους ενω δεν ηταν αυτος σκοπος ισως..

Μεσα στην βδομαδα (αν οσχυει οτι λενε) θα ενεργοποιηθει σε ολους

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...