Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο καθένας δικαιούται να έχει την άποψή του και είναι σεβαστή. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι το "μόνο" έφυγε κατόπιν καταγγελίας ανταγωνιστή. Κρίμα που δεν μπορούμε να μάθουμε...

Άλλωστε το παραπάνω επιχείρημα δεν στέκει διότι σν ίσχυε αυτό, θα έπρεπε να χρησιμοποιείται η λέξη "μόνο" μόνο μεταξύ 6-13/8 και όχι πριν τις 6/8... Λίγο καθυστερημένα εμφανίστηκε η... ευαισθησία στην ακριβολογία...

Edited by Nosferatu

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Το προφανές είναι, ότι μια εταιρία έχει δικαίωμα να διαφημίζει το συγκριτικό της πλεονέκτημα έναντι του ανταγωνισμού όσο νωρίτερα θέλει. Πόσο μάλλον όταν δεν απαιτεί χρήματα για αυτό! Διαφορετικά δεν έχει και κανένα νόημα να το διαφημίζει αποκλειστκά το τρέχον διάστημα.

Προσωπικά δεν διέκρινα καμία ευαίσθητη συμπεριφορά, ουτέ κάποια συνωμοσία, παρά μόνο τα αυτονόητα.

Link to comment
Share on other sites

Το κρίσιμο ζήτημα για να μπορέσουμε να συγκρίνουμε τις προσφορές των δύο δικτύων είναι αν το ανταγωνιστικό δίκτυο έδωσε "απεριόριστο" internet σε όσους δεν είχαν καθόλου δεδομένα, και αν υπήρξε κάποια διαφοροποίηση μεταξύ συμβολαίων και καρτοκινητών.

Κατά τα άλλα οι συνδρομητές των δύο εταιρειών πέρασαν και θα περάσουν έναν ευχάριστο μήνα όσον αφορά τα δεδομένα... :)

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σχετικά με την προσφορά της Vodafone με το 1,5gb για το Αύγουστο, εννοεί ότι με το που τελειώσει ο Αύγουστος, θα "λήξει" και το 1,5gb ή αναφέρεται μόνο στις ενεργοποιήσεις μέχρι τέλος του μήνα; :worry:
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

ανεβάζω κάποιες μετρήσεις που έκανα τις τελευταίες πέντε μέρες. Απογοητευτική ήταν αυτή της 14/8, καθώς έγινε πρωινές ώρες. Όλες έχουν γίνει στο κέντρο της Κατερίνης, με 4-5 γραμμές φουλ σήματος H, εκτός της πρώτης (τελευταία στη φωτό) που έγινε με 2 γραμμές σήματος H από το σπίτι μου. Περιμένω να δω νούμερα και τις επόμενες μέρες που θα ανέβω Θεσσαλονίκη.

 

edit: τώρα ανέβασα τη φωτο γιατί είχα πρόβλημα πριν

 

[ATTACH]26441[/ATTACH]

Edited by mikeone
Link to comment
Share on other sites

Οποιος τελειωσει το 1,5gb αν ανανεωσει κανα πακετο ιντερνετ θα εχει παλι αλλο 1,5gb δωρο;

 

όχι. Μια αφορά αποδίδεται σε κάθε αριθμό.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

το Η που βλεπεις στην οθονη σου ειναι το 3,5g δηλαδη καλυτερο απο το 3g αρα εχεις τις μεγαλυτερες ταχυτητες που μπορει να προσφερει στην συγκεκριμενη περιοχη που βλεπεις H το δικτυο της βονταφον. αρα καλυτεερα να βλεπεις H στην οθονη σου και οχι απλο 3g . οσο για το σημα ειναι καθαρα θεμα περιοχης ολες οι εταιρειες καλυπτουνε με πληθισμιακη καλυψη κοντα στο 100% αλλα οι εξωτερικοι παραγοντες παιζουνε πολυ σημαντικο ρολο.

 

Δεν το ήξερα αυτό! Όλοι μιλάνε για σήμα 3G,στις διαφημίσεις το ίδιο. Δεν έκαναν πότε λόγο για Η εφόσον είναι πιο δυνατό σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ήξερα αυτό! Όλοι μιλάνε για σήμα 3G,στις διαφημίσεις το ίδιο. Δεν έκαναν πότε λόγο για Η εφόσον είναι πιο δυνατό σήμα.

 

3G είναι κι αυτό, απλά είναι διαφορετική η τεχνολογία που χρησιμοποιεί. Πως πχ στις ADSL συνδέσεις μπορεί να έχει 8Mbps μια σύνδεση και μια άλλη 15? το Η σημαίνει HSPA (High Speed Packet Access) και είναι ο συνδιασμός του HSDPA (High Speed Downlink Packet Access) και του HSUPA (High Speed Uplink Packet Access). Αυτές οι δύο τεχνολογίες γρήγορου κατεβάσματος (HSDPA) και ανεβάσματος (HSUPA) δεδομένων, μπορούν να δώσουν ταχύτητες έως 42Mbps θεωρητικά, ταχύτητα η οποία είναι μέχρι στιγμής η μεγαλύτερη που μπορεί να πάρει κάποιος από δίκτυο 3G.

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση, απλά έχω μπερδευτεί επειδή η wind στη συγκεκριμένη περιοχή παίζει μεταξύ 3G και Η.

Ενώ η Vodafone από Η το ρίχνει σε Ε κάποιες φορές. Δεν έχω δει ποτέ να δείχνει 3G.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση, απλά έχω μπερδευτεί επειδή η wind στη συγκεκριμένη περιοχή παίζει μεταξύ 3G και Η.

Ενώ η Vodafone από Η το ρίχνει σε Ε κάποιες φορές. Δεν έχω δει ποτέ να δείχνει 3G.

 

Ανάλογα με τον προμηθευτή των κεραιών, κάποιες κεραίες αν δεν υπάρχει κίνηση δεδομένων σε ρίχουν σε απλό 3G από HSPA, υποτίθεται για μειωμένη κατανάλωση μπαταρίας. Όταν αρχίζει να γίνεται κίνηση δεδομένων, σε γυρίζει κατευθείαν σε HSPA. Δεν ξέρω αν στην πράξη υπάρχει μετρήσιμη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με τον προμηθευτή των κεραιών, κάποιες κεραίες αν δεν υπάρχει κίνηση δεδομένων σε ρίχουν σε απλό 3G από HSPA, υποτίθεται για μειωμένη κατανάλωση μπαταρίας. Όταν αρχίζει να γίνεται κίνηση δεδομένων, σε γυρίζει κατευθείαν σε HSPA. Δεν ξέρω αν στην πράξη υπάρχει μετρήσιμη διαφορά.

 

έχει διάφορα το απλο 3g με το Η το εχω δοκιμάσει να μου βγάζει απλο 3g σε ένα σημείο μονο στο σπίτι και σε ένα άλλο να μου βγάζει μονο Η έχει διάφορα το Η ειναι πολύ πιο γρήγορο. Όσο για το Η ή 3.5g όπως εμφανίζεται σε μερικά κινητά . Εχω παρατηρήσει ότι στην vodafone ειναι μόνιμος στο 3.5 όταν επιλέγω την umts λειτουργία πολύ σπάνια να μου βγάλει 3g κάλυψη πάντα μου βγάζει 3,5g ή αλλιώς Η. Ένω αντίστοιχα στην wind μου βγάζει μόνιμος 3g και όταν πάω να μπω στο internet γυρίζει αυτόματα σε 3.5g ή αλλιως Η. Στην κοσμοτε δεν το εχω δοκιμάσει.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

χαιρετιζω το φορουμ!

 

ξερει κανεις τι παιζει με δωρεαν τραγουδια απο το vodafone music?

ελαβα πριν μερικες ημερες το εξης sms απο vodafone:

"10 μερες εμειναν για να κατεβασεις εντελως δωρεαν ολα τα αγαπημενα σου τραγουδια απο το vodafone music χωρις χρεωση δεδομενων με χρηση 3G δικτυου! μπες εδω...(link) και φτιαξε την δικη σου Playlist!"

 

δεν ειχα δωσει πολλη σημασια και χθες το βραδυ ειπα να μπω δοκιμαστικα.

ε λοιπον, αν καταλαβα καλα, σου δινει δωρεαν 200 credits (ενα για καθε τραγουδι) για να κατεβασεις οποιο τραγουδι θελεις απο την λιστα (εχει οντως παρα πολλα!!!).

κατεβασα δοκιμαστικα 5 τραγουδια.

το εχει λαβει αλλος αυτο το sms?

προκειται οντως για εντελως δωρεαν κατεβασμα των τραγουδιων???

γιατι αν ναι, μιλαμε για πολυ καλη προσφορα!!

200 τραγουδια σε οριτζιναλ ποιοτητα δεν ειναι και μικρο πραγμα...

Link to comment
Share on other sites

χαιρετιζω το φορουμ!

 

ξερει κανεις τι παιζει με δωρεαν τραγουδια απο το vodafone music?

ελαβα πριν μερικες ημερες το εξης sms απο vodafone:

"10 μερες εμειναν για να κατεβασεις εντελως δωρεαν ολα τα αγαπημενα σου τραγουδια απο το vodafone music χωρις χρεωση δεδομενων με χρηση 3G δικτυου! μπες εδω...(link) και φτιαξε την δικη σου Playlist!"

 

δεν ειχα δωσει πολλη σημασια και χθες το βραδυ ειπα να μπω δοκιμαστικα.

ε λοιπον, αν καταλαβα καλα, σου δινει δωρεαν 200 credits (ενα για καθε τραγουδι) για να κατεβασεις οποιο τραγουδι θελεις απο την λιστα (εχει οντως παρα πολλα!!!).

κατεβασα δοκιμαστικα 5 τραγουδια.

το εχει λαβει αλλος αυτο το sms?

προκειται οντως για εντελως δωρεαν κατεβασμα των τραγουδιων???

γιατι αν ναι, μιλαμε για πολυ καλη προσφορα!!

200 τραγουδια σε οριτζιναλ ποιοτητα δεν ειναι και μικρο πραγμα...

 

το έλαβα και εγώ αλλά το αγνοήσα

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

έχω συμβόλαιο και δε μου ήρθε τέτοιο μήνυμα! καρτοκινητό έχετε παιδιά;
Link to comment
Share on other sites

έχω συμβόλαιο και δε μου ήρθε τέτοιο μήνυμα! καρτοκινητό έχετε παιδιά;

 

ναι καρτοκινητο εχω .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως εχω συμβολαιο, το οποιο μαλιστα αναβαθμισα πριν ενα μηνα.

καποιος που να του ηρθε αυτο το sms και να δοκιμασε?

 

Το δοκίμασα εγώ με συμβόλαιο και κατέβασα σχεδόν και τα 200 τραγούδια που σου δίνει.

Δε χρεώνει κάτι. Πρέπει πρώτα να ακολουθήσετε με 3G (όχι wifi!!!) το url που δίνει στο sms ώστε να πιστωθούν τα 200 credits.

Μετά πάτε στο vodafonemusic.com και κάνε εγγραφή και θα δείτε ότι έχετε 200 credits.

Κάθε φορά που αγοράζετε κάτι, πέφτει και 1 credit.

Αν θέλετε να αγοράσετε με 1 κλικ album, δεν έχουν φτιάξει τον μηχανισμό να αφαιρεί αυτόματα credits και ρωτάει ώστε να χρεώσει απευθείας τον λογαριασμό του κινητού. Πατάτε απλά άκυρο και κλικάρετε τα τραγούδια του album 1 προς 1 :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έχω εντυπωσιαστεί από τον τρόπο με τον οποίο χειρίζεται η εν λόγω εταιρεία τα προβλήματά της: μετά το συγκριτικό-κόλαφο για τη Vodafone στα 34 σημεία στην Αθήνα του PC Magazine, το οποίο την έβγαλε τρίτη και καταϊδρωμένη -ενώ πριν ένα χρόνο την έβγαζε πρώτη, έβγαλε η cosmote μια διαφήμιση στην οποία επικαλείται το συγκεκριμένο συγκριτικό (ότι δηλαδή έκανε και η Vodafone πέρσυ, και ενώ ήδη διαφημίζει η Wind ότι αναβάθμισε το 3G δίκτυο). Η vodafone λοιπόν, αντί να βελτιώσει τις ταχύτητές της, αποφάσισε να το χειριστεί... επικοινωνιακά, βγάζοντας μία άθλιας αισθητικής διαφήμιση, αυτή με το σαλιγκάρι, η οποία ούτε λίγο ούτε πολύ μας λέει ότι το δίκτυό της είναι... τέλειο, ενώ κάποιο άλλο δίκτυο είναι... σαλιγκάρι... Αναρωτιέμαι ποιό είναι αυτό το δίκτυο καθώς στο συγκριτικό βγήκε τρίτη... Νομίζω ότι είναι αθλιότητα να μην λύνεις τα προβλήματά σου και να διαφημίζεις πράγματα που δεν έχεις... Άποψή μου πάντα... Edited by Nosferatu

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Έχω εντυπωσιαστεί από τον τρόπο με τον οποίο χειρίζεται η εν λόγω εταιρεία τα προβλήματά της: μετά το συγκριτικό-κόλαφο για τη Vodafone στα 34 σημεία στην Αθήνα του PC Magazine, το οποίο την έβγαλε τρίτη και καταϊδρωμένη -ενώ πριν ένα χρόνο την έβγαζε πρώτη, έβγαλε η cosmote μια διαφήμιση στην οποία επικαλείται το συγκεκριμένο συγκριτικό (ότι δηλαδή έκανε και η Vodafone πέρσυ, και ενώ ήδη διαφημίζει η Wind ότι αναβάθμισε το 3G δίκτυο). Η vodafone λοιπόν, αντί να βελτιώσει τις ταχύτητές της, αποφάσισε να το χειριστεί... επικοινωνιακά, βγάζοντας μία άθλιας αισθητικής διαφήμιση, αυτή με το σαλιγκάρι, η οποία ούτε λίγο ούτε πολύ μας λέει ότι το δίκτυό της είναι... τέλειο, ενώ κάποιο άλλο δίκτυο είναι... σαλιγκάρι... Αναρωτιέμαι ποιό είναι αυτό το δίκτυο καθώς στο συγκριτικό βγήκε τρίτη... Νομίζω ότι είναι αθλιότητα να μην λύνεις τα προβλήματά σου και να διαφημίζεις πράγματα που δεν έχεις... Άποψή μου πάντα...

 

 

Επειδη ειδα τη διαφημιση, δεν βρισκω τι ακριβως εννοεις.

 

40% αυξηση σε 18 μηνες, ειναι βελτιωση.

34 σημεια στην Αττικη, που ειναι 2-3 Mbps πισω, δεν τα λες κολαφο. Κολαφος πχ ειναι να συγκρινεις με Wind σε επαρχια.

Και αν η voda με 10 δινει εμπειρια στο χρηστη γρηγοροτερη απο οτι cosmote με 12... οχι απλα να το διαφημισει...

καλα τα mbps αλλα παιζουν και optimizers. :p

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειδα τη διαφημιση, δεν βρισκω τι ακριβως εννοεις.

 

40% αυξηση σε 18 μηνες, ειναι βελτιωση.

34 σημεια στην Αττικη, που ειναι 2-3 Mbps πισω, δεν τα λες κολαφο. Κολαφος πχ ειναι να συγκρινεις με Wind σε επαρχια.

Και αν η voda με 10 δινει εμπειρια στο χρηστη γρηγοροτερη απο οτι cosmote με 12... οχι απλα να το διαφημισει...

καλα τα mbps αλλα παιζουν και optimizers. :p

 

Αν είδες την ίδια διαφήμιση με το σαλιγκάρι, νομίζω ότι δεν μπορεί να μην κατάλαβες ότι εννοεί ότι είναι ταχύτατη ενώ κάποιο άλλο δίκτυο είναι σαλιγκάρι. Με βάση το συγκριτικό -το ίδιο που την έβγαλε πέρσυ πρώτη- το σαλιγκάρι μεταξύ των τριών στα 34 σημεία της Αθήνας είναι η... Vodafone... Αν τώρα θέλεις να αμφισβητήσεις το συγκριτικό πάμε την κουβέντα σε επίπεδο προτιμήσεων όπου ο καθένας έχει δικαίωμα να προτιμά ένα δίκτυο αλλά όχι και να αρνείται την πραγματικότητα, πάντα τεκμηριωμένα...

 

ΥΓ: Η αύξηση 40% (κατά την ίδια την εταιρεία πάντα) μέσα σε 18 μήνες, μάλλον είναι στην επαρχία; Γιατί στην Αθήνα βγαίνει τρίτη, ενώ πέρσυ έβγαινε πρώτη, άρα μάλλον... επιδεινώθηκε το δίκτυο -κατεβασμένες κεραίες -ουπς, είπαμε τις... απαγορευμένες λέξεις!!! :lol:

 

ΥΓ2: Αν βελτίωνε το δίκτυό της με την ίδια... σπουδή με την οποία το... διαφημίζει, θα ήταν πρώτη σε όλα...

 

ΥΓ3: Νομίζω ότι τα στελέχη της εταιρείας έχουν πιστέψει ότι η πραγματικότητα είναι όπως... στις διαφημίσεις τους... Εικονική πραγματικότητα που λέμε! :)

Edited by Nosferatu

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Να τα βράσω τα 34 σημεία του pcmagazine. Κέντρο πειραια και νίκαια, η Vodafone πιάνει 3-6Mbps με γρήγορο σερφάρισμα και πολύ χαμηλά ping, η Wind 2-3Mbps με μέτρια ping και γρήγορο σερφάρισμα, κι η Cosmote είναι για κλάμματα
Link to comment
Share on other sites

Στενος μου φιλος δουλευει στην Ericsson σε υψηλοβαθμη θεση ο οποιος ειναι manager πωλησεων τεχνολογικου υλικου σε ολες αυτες τις Εταιρειες και οχι μονο. Μου εχει πει οτι τη καλυτερη οργανωση μακραν στην Ελλαδα σε επιπεδο εξοπλισμου και συστηματων το εχει η Vodafone. Σε επιπεδο καλυψης σηματος γενικα ειναι και παλι η vodafone στη πρωτη θεση. Απλα ολες οι εταιρειες αλλου εχουν αλλου καλυτερο και αλλου χειροτερο σημα.

Ειπε μαλιστα να μη πιστευουμε τετοιου τυπου ερευνες απο περιοδοκα γιατι τις περισσοτερες φορες ειναι κατευθυνομενες. Μπορει καλλιστα αυριο να κανει "ερευνα" ενα αλλο περιοδοκο και να πει οτι σε 5000 σημεια ειναι πρωτη η voda, η wind κτλ. Οι πραγματικες ερευνες ειναι μονο για τους ειδικους και οχι για τον πολυ κοσμο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω και voda, cosmote και iphone 4s, στη voda παντα με το που πεσει το 3g σημα στα 2/5 το γυρναει στο 2g, η cosmote κραταει το 3g μεχρι θανατου για να γυρισει σε 2g
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...