Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σωστά, αλλα φίλε μου δεν ξέρω με ποιο τροπο να το κάνω στην έκδοση 4.3.3 του iPhone οκ;
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα ένα μήνυμα στο 1284 μετά από πολύ καιρό και μου λέει ότι τα δωρεάν ΜΒ του προγράμματος internet είναι μέχρι 19/4 που εκδίδεται και ο καινούργιος μου λογαριασμός. Δεν θα έπρεπε να λέει μέχρι 30/4? Τα mobile internet έπαψε να χρεώνει από 1η μέχρι τέλος του μηνός?
Link to comment
Share on other sites

παιζει καμια προσφορα σε internet σε pc τωρα;

θελω 1GB\ΜΗΝΑ.

στικακι εχω,ελπιζω να μην ειναι κλειδωμενο

Link to comment
Share on other sites

500 MB με 5 ευρώ . Το ενεργοποιείς δύο φορές και έχεις 1GB με 10 ευρώ.

Σε καρτοκινητό Vodafone , cu, international, ολυμπιακός

το βάζεις στο στικάκι και ρυθμίζεις το APN : internet.vodafone.gr ή webkarta.vodafone.gr

Αν έχεις σύνδεση Vodafone, πέρνεις 1GB τον μήνα με 10 ευρώ, με συμβόλαιο για 1 χρόνο

Link to comment
Share on other sites

500 MB με 5 ευρώ . Το ενεργοποιείς δύο φορές και έχεις 1GB με 10 ευρώ.

Σε καρτοκινητό Vodafone , cu, international, ολυμπιακός

το βάζεις στο στικάκι και ρυθμίζεις το APN : internet.vodafone.gr ή webkarta.vodafone.gr

Αν έχεις σύνδεση Vodafone, πέρνεις 1GB τον μήνα με 10 ευρώ, με συμβόλαιο για 1 χρόνο

ΔΕΝ εχω συνδεση voda,μονο ιντερνετ θελω σε pc να εχω, πιο οικονομικο απο cosmote.

δεν εχω δει κατι στο site της voda...

Link to comment
Share on other sites

Πλέον τα ΜΒ ανανεώνονται μαζί με το χρόνο ομιλίας και τα sms.

 

Καιρός ήταν, μέχρι τώρα έκαναν ό,τι μπορούσαν για να μας μπερδεύουν! Αν βελτίωναν λίγο και τις ταχύτητες του δικτύου τους θα ήταν ακόμα καλύτερα...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Καιρός ήταν, μέχρι τώρα έκαναν ό,τι μπορούσαν για να μας μπερδεύουν! Αν βελτίωναν λίγο και τις ταχύτητες του δικτύου τους θα ήταν ακόμα καλύτερα...

 

Μπέρδεμα επειδή ήξερες ότι την 1η μέρα του μήνα αρχίζει η χρήση του προγράμματος data και την τελευταία μέρα τελειώνει;:wacko: Πιο μπερδεμένο είναι τώρα, ιδίως για όσους δεν γνωρίζουν και πολλά περί ημερομηνίας έκδοσης του λογαριασμού κλπ. Αλλά, ok, υπάρχουν απόψεις και απόψεις γι'αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω αν είμαι offtopic, θέλω να ρωτήσω κάτι: η Vodafone επιμένει να με χρεώνει στο λογαριασμό μου για χρήση ίντερνετ, ενώ έχω τη κίνηση δεδομένων μονίμως απενεργοποιημένη. Ξέρετε που και πως μπορώ να το καταγγείλω γιατί δεν βγάζω άκρη με δαύτους?

LG D802 G2 - AOSP - Android N

ROM: Ressurection Remix 7.1.1

-Δημήτρης-

Link to comment
Share on other sites

θα σου έλεγα ότι μετά από χιλιάδες μηνύματα σαν το δικό σου , το αποτέλεσμα ήταν πάντα κάπιο ξεχασμένο προγραμμα που έκανε update.

H μόνη λύση είναι να πάρεις την εξυπηρέτηση πελατών στο 13830 και να ζητήσεις να σου απενεργοποιήσουν το Internet.

Από εκείνη την στιγμή , δεν πρόκειται να ξαναχρεωθείς ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε πει και σε άλλα θέματα: είναι πραγματικά "παράξενα" τα λάθη τα οποία κάνει το σύστημα της vodafone και τα οποία οδηγούν πάντα σε δική σου μεγαλύτερη χρέωση... Αν δεν δουλεύει καλά το σύστημά τους, να το φτιάξουν αντί να τρέχει ένα σωρό κόσμος να βρει το δίκιο του...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Είμαι στο πρόγραμμα Vodafone Unlimited 50 (με έκπτωση 55%) και έχω 500mb internet τον μήνα.

 

Έχω επίσης το Huawei K4505 usb stick (Vodafone Branded, αλλα με το original Software) και θέλω να ρωτήσω αν η πρόσβαση απο αυτό είναι εντώς του πακέτου η θα έχω έξτρα χρέωση?

 

Το ίδιο θέλω να ρωτήσω και για το what's up μου...

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Είμαι στο πρόγραμμα Vodafone Unlimited 50 (με έκπτωση 55%) και έχω 500mb internet τον μήνα.

 

Έχω επίσης το Huawei K4505 usb stick (Vodafone Branded, αλλα με το original Software) και θέλω να ρωτήσω αν η πρόσβαση απο αυτό είναι εντώς του πακέτου η θα έχω έξτρα χρέωση?

 

Το ίδιο θέλω να ρωτήσω και για το what's up μου...

 

Ευχαριστώ!

 

Kαι στην Vodafone αλλά και στο what's up τα δεδομένα καταναλώνονται από το πακέτο που έχεις. :)

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Στα προγράμματα που βλέπουμε εδώ ποιο είναι το τελικό κόστος που έρχεται στο μήνα, εφόσον δεν υπερβούμε τα δωρεάν mb και δε στείλουμε καθόλου sms;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Η τελική τιμή είναι αυτή ακριβώς που βλέπεις. Δεν υπάρχει φόρος κινητής τηλεφωνίας , στα προγράμματα με αποκλειστικό Internet ( ούτε SMS μπορείς να στείλεις - παρά μόνο τα SMS ελέγχου ) Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους! Έχω εταιρικό πακέτο με 4 γραμμές και στη μια γραμμή, τη δική μου, έχω unlimited internet. Λόγω πολλής χρήστη, κατάφερα και ξεπέρασα τα 3GB που είναι το όριο του μήνα, και απο δω και πέρα η ταχύτητα είναι εξαιρετικά χαμηλή. Το έχει παρατηρήσει κι άλλος αυτό το φαινόμενο; Η vodafone ανακοινώνει ότι μειώνει την ταχύτητα, αλλά περίμενα ότι θα τη μειώσει π.χ. στο μισό, το πολύ 1/3 ή 1/4.. Μου φαίνεται ότι τη ρίχνει στο 1/100 από ότι πριν τα 3GB... Εχω απενεργοποιήσει τις εικονες στους browsers, και με το ζόρι φορτώνουν οι σελίδες.. και πολύ αργά...

 

Υ.Γ. Η συσκευή μου ειναι Sony Ericsson Ray.

Edited by sapphire86
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Έχω εταιρικό πακέτο με 4 γραμμές και στη μια γραμμή, τη δική μου, έχω unlimited internet. Λόγω πολλής χρήστη, κατάφερα και ξεπέρασα τα 3GB που είναι το όριο του μήνα, και απο δω και πέρα η ταχύτητα είναι εξαιρετικά χαμηλή. Το έχει παρατηρήσει κι άλλος αυτό το φαινόμενο; Η vodafone ανακοινώνει ότι μειώνει την ταχύτητα, αλλά περίμενα ότι θα τη μειώσει π.χ. στο μισό, το πολύ 1/3 ή 1/4.. Μου φαίνεται ότι τη ρίχνει στο 1/100 από ότι πριν τα 3GB... Εχω απενεργοποιήσει τις εικονες στους browsers, και με το ζόρι φορτώνουν οι σελίδες.. και πολύ αργά...

 

Υ.Γ. Η συσκευή μου ειναι Sony Ericsson Ray.

 

Ετσι γινεται! Το ριχνει σε απελπηστικη αργη ταχυτητα, πιο αργη δε γινεται! Ουτε καν σε ταχυτητα 2G.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

64 kbps

Παρεπιπτόντως, αν κάνεις τις πράξεις θα δεις ότι το σε κόβει στα 3GB υπολογισμένα με 1000 bytes = 1 KB, κτλ

Η αναφορά υπολοίπου μετράει με 1024 bytes = 1 KB

Η διαφορά είναι περίπου 200 MB

Έχω απελπιστεί να τους κάνω παράπονα για λάθη των συστημάτων τους, ειλικρινά, νίκησαν τον πόλεμο της βαρεμάρας

Edited by georgemv
Link to comment
Share on other sites

Παιδια , μια απλη ερωτηση,

επειδη ετοιμαζομαστε για διακοπες , 3 μελη της οικογενειας εχουμε unlimited 15 , με 50 mb δωρεαν (μες στην τιμη δηλαδη :))

η ερωτηση μου ειναι , μπορω να κανω tethering χωρις καμια χρεωση μεχρι τα 50 mb σε καθε συσκευή ετσι; Επειδη κατι διαβασα πιο πριν στο ιντερνετ , θελω να βεβαιωθω οτι δεν θα εχω καποια εκπληξη οταν επιστρεψω Αθηνα..

 

[τα κινητα ειναι symbian/bada/android]

 

( και αν ειναι ευκολο , σε περιπτωση που περασω καταλαθως καποια MB , η χρεωση ειναι ιδια με αυτη που θα ειχα , αν εμπαινα κανονικα απο το κινητο; )

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια , μια απλη ερωτηση,

επειδη ετοιμαζομαστε για διακοπες , 3 μελη της οικογενειας εχουμε unlimited 15 , με 50 mb δωρεαν (μες στην τιμη δηλαδη :))

η ερωτηση μου ειναι , μπορω να κανω tethering χωρις καμια χρεωση μεχρι τα 50 mb σε καθε συσκευή ετσι; Επειδη κατι διαβασα πιο πριν στο ιντερνετ , θελω να βεβαιωθω οτι δεν θα εχω καποια εκπληξη οταν επιστρεψω Αθηνα..

 

[τα κινητα ειναι symbian/bada/android]

 

( και αν ειναι ευκολο , σε περιπτωση που περασω καταλαθως καποια MB , η χρεωση ειναι ιδια με αυτη που θα ειχα , αν εμπαινα κανονικα απο το κινητο; )

 

Ναι, μπορείς.

Αν ξεπεράσεις τα 50 ΜΒ χρεώνεσαι +5 ευρώ για άλλα 100 ΜΒ κλπ,κλπ

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ο τιμοκατάλογος είναι εδώ και λέει ότι στο 20 η χρέωση είναι 2 ευρώ τα 30 ΜΒ

για το 15 δεν λέει διότι έχει καταργηθεί

http://www.vodafone.gr/portal/client/eshop/tariffDetails.action?tariffPlanId=14280

άλλαξε το APN σε WEB.session , και αγόρασε πακέτο Internet 20 Ευρώ με χρέωση του κινητού σου 2GB 15 ημέρες .

ή 3 ημέρες 1Gb 10 ευρώ.

τα 50 ΜΒ δεν φτάνουν για τίποτα !

Βασικά με κάρτα γίνεται . Με σύνδεση δεν έχω δοκιμάσει.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Μα πως γινεται να εχει καταργηθει , αφου το εχω ακομα; :wacko: (εχω αυτη τη στιγμη 100 sms προς ξενα δικτυα , 50mb κτλ..οτι δινει το unlimited 15 δηλαδη)

 

Παντως εχεις δικιο 50 mb δεν φτανουν με τιποτα , αλλα το θελω για μερικες μερες μονο ..και 50*3 mb (αφου 3 ειναι τα μελη) νομιζω θα με καλυπτααν..

 

Τωρα για το παρακατω , μπορεις σε παρακαλω να μου δωσεις περισσοτερες πληροφοριες; Εννοεις το καρτοInternet?

Eπειδη εδω δεν σε πιανω..

Ευχαριστώ και τον kotsianis7 για την βοηθεια!

 

άλλαξε το APN σε WEB.session , και αγόρασε πακέτο Internet 20 Ευρώ με χρέωση του κινητού σου 2GB 15 ημέρες .

ή 3 ημέρες 1Gb 10 ευρώ.

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...