Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήρα καινούριο κινητό κατέβασα τις ρυθμίσεις. Μου έβαλε 2 account. Το ένα wap.vodafone.gr και το άλλο internet.vodafone.gr. Ποιό από τα 2 να χρεισιμοποιώ;

 

το ίντερνετ. Αλλά άμα θέλεις να μπαίνεις στο facebook zero χρησιμοποίησε το πρώτο.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους ,

 

θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να παρακαμψω το image compression που κάνει ο transparent proxy της vodafone ετσι ώστε να μην έχω παραμόρφωση στις εικόνες κυρίως

 

Το ιντερνετ το χρησιμοποιώ για σερφάρισμα και μέσω πισι και ειναι αρκετα ενοχλητικό που ρίχνει τόσο την ποιότητα.

 

Υπάρχει τρόπος;

 

χρησιμοποιώ το webonly.vodafone.gr

 

διάβασα καπου για το internet.vodafone.gr οτι δεν συμπιέζει

 

γνωρίζει κανείς επι του θεματός;

http://www.elink.gr

 

Internet ,Προγραμματισμός ,Smartphone Apps, Κατασκευή Ιστοσελίδων, Υποστήριξη Δικτύων, Service H/Y , Graphics - Media

Link to comment
Share on other sites

Και το webonly και το internet.vodafone.gr συμπιέζουν.

Δοκίμασε όταν ολοκληρωθεί το φόρτωμα της σελίδας να πατήσεις Shift-A και δες αν διορθώνεται η ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

εγω με καρτοιντερνετ και 3g παντα ηταν θολη η εικονα....και με shift και Α δεν εβλεπα διαφορα

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

προσοχη στη καταναλωση των δωρεαν MB ιντερνετ αν εισται συνδρομητες κινητου με μηνιαιο προγραμμα .

 

ειχα ενα πακετο 300 mb για πανω απο 1 χρονο και με τη παροδο του μηνα το φτανα το πολυ εως τα 220 mb .

απο τοτε που το γυρισα στα 100 mb , μεσα σε 3 χρησεις (συνδεσεις) ελαχιστων λεπτων πεφτει στα 20 και ερχετε ενημερωτικο sms οτι αν τα εξαντλησω θα πρεπει να πληρωσω παραπανω .:lol:

 

εχει καταντησει αηδια το θεμα αυριο το κοβω και ησυχάζω , 3 χρονια συνδρομητης σε αυτους εχω βαρεθει να μου τα περνουν απο παντου :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λίγο ακατανόητο μου φαίνεται αυτό που γράφεις...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβως δε καταλαβες? με μηνιαιο παγιο χρησης 300 mb εφτανα το πολυ στα 220 / 230 mb στο τελος του μηνα

 

με το που εκανα αλλαγη στα 100 ισα ισα προλαβαινω 2 με 3 χρησεις ολιγων λεπτων πριν μου στειλουν ενημερωτικο sms οτι επιασα το οριο του 80% και αν το υπερβω θα πληρωσω .

 

οντος αυτο ειναι ακατανοητο :rolleyes:

 

EDIT: και να σημειωσω οτι ολα αυτα χωρις download αρχειων με απλη αναγνωση ιστοσελιδων ..

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβως δε καταλαβες? με μηνιαιο παγιο χρησης 300 mb εφτανα το πολυ στα 220 / 230 mb στο τελος του μηνα

 

με το που εκανα αλλαγη στα 100 ισα ισα προλαβαινω 2 με 3 χρησεις ολιγων λεπτων πριν μου στειλουν ενημερωτικο sms οτι επιασα το οριο του 80% και αν το υπερβω θα πληρωσω .

 

οντος αυτο ειναι ακατανοητο :rolleyes:

 

κατεβασες τον ογκο των δεδομενων στο 1/3 και απλα δεν σου φτανει. ισως τα 100 mb απο το πακετο των 300 τα τελειωνες σε λιγα λεπτα. μπορεις να αλλαξαν οι αναγκες σου αλλα αν δεν μας πεις τι κανεις και τα τρως τοσα γρηγορα, εγω προσωπικα δεν μπορω να πιστεψω αυτο που λες..:confused:

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβως δε καταλαβες? με μηνιαιο παγιο χρησης 300 mb εφτανα το πολυ στα 220 / 230 mb στο τελος του μηνα

 

με το που εκανα αλλαγη στα 100 ισα ισα προλαβαινω 2 με 3 χρησεις ολιγων λεπτων πριν μου στειλουν ενημερωτικο sms οτι επιασα το οριο του 80% και αν το υπερβω θα πληρωσω .

 

οντος αυτο ειναι ακατανοητο :rolleyes:

 

EDIT: και να σημειωσω οτι ολα αυτα χωρις download αρχειων με απλη αναγνωση ιστοσελιδων ..

 

Μα πραγματικά δεν σε καταλαβαίνω.. Καταρχήν και εγώ έχω 100μβ και με 5-10 λεπτά καθημερινής χρήσης άνετα δεν τα ξεπερνάω... (εντάξει δεν βλέπω και videos βέβαια).

Τώρα τι εννοείς να στα πάρουν από παντού ? Αφού ξεπερνάς τα 100 φυσικό δεν είανι να χρεωθείς παραπάνω? Και πάλι καλά να λες που υπάρχει και αυτό τώρα.. Παλιότερα αν από χαζομάρα κάποιου ξεπέρναγες το πακέτο υπήρχε χρέωση 90 λεπτά /mb . Τώρα τουλάχιστον είσαι λίγο πιο ασφαλής.

 

Επίσης αφού δεν σου φτάνουν θα σου λεγα να πάρεις και το πακέτο mobile internet small σαν έξτρα πακέτο με 5 ευρώ και θα έχεις και άλλα 100mb δηλαδή συνολικά 200mb.

Link to comment
Share on other sites

κατεβασες τον ογκο των δεδομενων στο 1/3 και απλα δεν σου φτανει. ισως τα 100 mb απο το πακετο των 300 τα τελειωνες σε λιγα λεπτα. μπορεις να αλλαξαν οι αναγκες σου αλλα αν δεν μας πεις τι κανεις και τα τρως τοσα γρηγορα, εγω προσωπικα δεν μπορω να πιστεψω αυτο που λες..:confused:

 

φιλε μου ουτε και εγω καταλαβαινω γιατι τρωγονται τοσο γρηγορα (πλεον) για αυτο και παραθετω την εμπειρια μου εδω μεσα !

κατεβηκα απο το medium τον 300 mb στο small των 100 mb για το λογο οτι πανω στο μηνα ποτε δεν επεφτα κατω απο τα 200 mb (και φυσικα για οικονομικους λογους) .

 

η χρηση μου και τοτε και τωρα ειναι αποκλειστικα ενα app google reader , αναγνωση email παλι απο app και λιγο facebook (ποτέ download) .

 

πλεον οπως ανεφερα και παραπανω με 2 / 3 εισοδους μερικων λεπτων κανωντας πανω κατω αυτο που εγραψα ηδη ερχετε το ενημερωτικο ... αν ειναι να πληρωνω για αυτο το πραγμα γυρω στα 8 ευρω (με φπα) τι καταλαβα? και για αυτο θα το κόψω . μια ευκολια παρειχε η voda την χαλασε και αυτη

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ουτε και εγω καταλαβαινω γιατι τρωγονται τοσο γρηγορα (πλεον) για αυτο και παραθετω την εμπειρια μου εδω μεσα !

κατεβηκα απο το medium τον 300 mb στο small των 100 mb για το λογο οτι πανω στο μηνα ποτε δεν επεφτα κατω απο τα 200 mb (και φυσικα για οικονομικους λογους) .

 

η χρηση μου και τοτε και τωρα ειναι αποκλειστικα ενα app google reader , αναγνωση email παλι απο app και λιγο facebook (ποτέ download) .

 

πλεον οπως ανεφερα και παραπανω με 2 / 3 εισοδους μερικων λεπτων κανωντας πανω κατω αυτο που εγραψα ηδη ερχετε το ενημερωτικο ... αν ειναι να πληρωνω για αυτο το πραγμα γυρω στα 8 ευρω (με φπα) τι καταλαβα? και για αυτο θα το κόψω . μια ευκολια παρειχε η voda την χαλασε και αυτη

 

αλλο τελειωνει γιατι τελειωνει και αλλο επειδη κατεβηκες προγραμμα η vodafone σου τρωει...:) το οτι τελειωνει σημαινει πως δεν σου φτανει απλα ξαναβαλε το μεγαλο η κοψε κατι!!!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αφού δεν σου φτάνουν θα σου λεγα να πάρεις και το πακέτο mobile internet small σαν έξτρα πακέτο με 5 ευρώ και θα έχεις και άλλα 100mb δηλαδή συνολικά 200mb.

 

Σε Unlimited δεν μπορείς να προσθέσεις πακέτο Mobile Internet

Link to comment
Share on other sites

Σε Unlimited δεν μπορείς να προσθέσεις πακέτο Mobile Internet

 

μου είπανε ότι όντως δεν μπορείς να προσθέσεις αλλά μπορείς να βάλεις το μοναδικό πακέτο με 30μβ ίντερνετ με 2ευρώ το οποίο μπορείς να το ενεργοποιήσεις περισσότερες από μια φορές. Ή άμα δεν ενεργοποιήσεις το παραπάνω πακέτο θα χρεώνεσαι 0,10€/μβ ίντερνετ.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά εχω ενα πρόβλημα με τα μμσ μου απο τοτε που χρησιμοποιώ smartphone.

και ενω οι ρυθμίσεις ειναι σωστες, τσεκαρισμένο και απο αυτες που μου έστειλε η βοντα αλλα και απο τον τροπο με το αππλικατιον apn backup and restore , akoma δεν εχω καταφέρει να στείλω η να λάβω μμσ.

να τονίσω οτι το ιντερνετ λειτουργεί κανονικά.

 

την μεταφορα δεδομένων την εχω απενεργοποιημένη και θεωρώ οτι αμα έρθει μμσ δεν θα μπορώ να το δω και τότε θα την ανοίξω για να κατευει στο κιν μου το μμσ,λεω κατι λάθος.?

 

απο την αλλη και οταν την εχω ανοιχτή και προσπαθώ να στειλω εγω μμσ παλι δεν στελνει.(παρολο που δειχνει το σηματακι πανω οτι στέλνω δεδομένα προς το δίκτυο κινητής κλπ)

 

τι στο καλο φταίει,μου διαφεύγει κατι?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Η vodafone σήμερα σταμάτησε επίσημα να χρεώνει το thethering (χρησιμοποίηση του κινητού ως modem με το πρόγραμμα data που έχουμε). Η αναβάθμιση αυτή πέρασε από update carrier στo iTunes.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανεις αν στην περιοχη της Αταλαντης εχει καλο σημα 3g η Voda?Θελω να βαλω ενα προγραμμα Mobile Internet 10 gb αλλα δε ξερω τι γινεται με το σημα..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανεις αν στην περιοχη της Αταλαντης εχει καλο σημα 3g η Voda?Θελω να βαλω ενα προγραμμα Mobile Internet 10 gb αλλα δε ξερω τι γινεται με το σημα..

 

Δωσε μου Νομό/Περιοχή/Οδό :cool:

Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πως μπορω να ενεργοποιησω το Mobile Internet Small/Medium κτλ μεσω του My account? Το παλευω εδω και λιγη ωρα αλλα δεν βρισκω επιλογη "αγορα, προσθήκη στο καλαθι κτλ".
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πως μπορω να ενεργοποιησω το Mobile Internet Small/Medium κτλ μεσω του My account? Το παλευω εδω και λιγη ωρα αλλα δεν βρισκω επιλογη "αγορα, προσθήκη στο καλαθι κτλ".

 

Αν δεν κάνω λάθος μόνο απο κατάστημα μπορείς!

Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

Δωσε μου Νομό/Περιοχή/Οδό :cool:

 

χεχε...το ακριβεστερο που εχω ειναι Κυπαρισσι Αταλαντης!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πως μπορω να ενεργοποιησω το Mobile Internet Small/Medium κτλ μεσω του My account? Το παλευω εδω και λιγη ωρα αλλα δεν βρισκω επιλογη "αγορα, προσθήκη στο καλαθι κτλ".

 

Αν δεν κάνω λάθος μόνο απο κατάστημα μπορείς!

 

Όχι, και από το MyAccount γίνεται.

Συνδέεσαι στο λογαριασμό που ήδη πρέπει να έχεις και επιλέγεις το μενού Οι Συνδέσεις μου. Εκεί, επιλέγεις το εικονίδιο της αλλαγής υπηρεσιών για τον αριθμό που σε ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Οκ την βρήκα την λύση τελικά :p Thanks. Να ρωτησω και κατι αλλο, το όλο εγχειρημα με την live Nova συνεχίζεται? Εψαχνα χτες το βραδυ αλλα δεν βρηκα link που να δουλευει για να το ενεργοποιησω.

 

Επισης κατι άλλο. Ειμαι χρήστης καρτοπρογράμματος και μεχρι πριν ενα μηνα εβαζα κανονικα προγραμματα mobile internet (κυριως το Surf and Email 60). Εδω και λιγες εβδομαδες δεν με αφηνει, μου λεει οτι δεν εχω επαρκες υπόλοιπο. Στην εξυπηρετηση πελατών μου είπαν ότι δεν γινεται να χρησιμοποιω τα χρηματα απο το παγιο σε τετοια πακετα. Οταν της ειπα οτι μεχρι πρότινος χρησιμοποιούσα τέτοια πακέτα της φάνηκε παράξενο. Καμιά ιδέα για το τι παίζει; Άλλαξαν οι όροι και τωρα πρέπει να βαζω κάρτα για ιντερνετ?

Edited by Dimis13
Link to comment
Share on other sites

Οκ την βρήκα την λύση τελικά :p Thanks. Να ρωτησω και κατι αλλο, το όλο εγχειρημα με την live Nova συνεχίζεται? Εψαχνα χτες το βραδυ αλλα δεν βρηκα link που να δουλευει για να το ενεργοποιησω.

 

Επισης κατι άλλο. Ειμαι χρήστης καρτοπρογράμματος και μεχρι πριν ενα μηνα εβαζα κανονικα προγραμματα mobile internet (κυριως το Surf and Email 60). Εδω και λιγες εβδομαδες δεν με αφηνει, μου λεει οτι δεν εχω επαρκες υπόλοιπο. Στην εξυπηρετηση πελατών μου είπαν ότι δεν γινεται να χρησιμοποιω τα χρηματα απο το παγιο σε τετοια πακετα. Οταν της ειπα οτι μεχρι πρότινος χρησιμοποιούσα τέτοια πακέτα της φάνηκε παράξενο. Καμιά ιδέα για το τι παίζει; Άλλαξαν οι όροι και τωρα πρέπει να βαζω κάρτα για ιντερνετ?

Αυτό είχε γίνει τον Ιούνιο αν θυμάμαι καλά. Μόλις είχα έρθει από καρτοκινητό σε ΚαρτοΠρο, και μετά από 10 μέρες, έρχεται η ενημέρωσει πως δεν μπορώ να βάλω πακέτα ίντερνετ/sms/ομιλίας, από το διαθέσιμο πάγιο και ότι έπρεπε να βάλω επιπλέον κάρτα. Αν εσύ μέχρι πρότεινος μπορούσες να ενεργοποιήσεις, ίσως ήταν κάποιο σφάλμα στο σύστημα. Εγώ πάντως πήγα σε Σύνδεση, και πέτυχα 45% έκπτωση με τελικό κόστος 15,6€ (Vodafone Unlimited 25, με τα όποια μειονεκτήματα πιθανής υπερχρέωσης άνωθες αυτού του ποσού)

Link to comment
Share on other sites

Στο mobile internet με stickaki παραλληλα με τον μετρητη MB σε 3G υπαρχει και ενας αλλος μετρητης GPRS..τι ακριβως παιζει με χρεωσεις κτλ? Edited by John_Locke

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...