Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο mobile internet με stickaki παραλληλα με τον μετρητη MB σε 3G υπαρχει και ενας αλλος μετρητης GPRS..τι ακριβως παιζει με χρεωσεις κτλ?

 

Δεν παίζει κάτι διαφορετικό, άπλα το άθροισμα και των 2 σου βγάζει το σύνολο των δεδομένων που έχεις καταναλώσει.

 

Για να μην μπερδεύεσαι όμως με τον μετρητή της εφαρμογής μπορείς να βλέπεις on-line τι πραγματικά έχεις καταναλώσει στο

http://www.vodafone.gr/myvmb

 

Για τις χρεώσεις ποία δεν υπάρχει φόβος, από την στιγμή που στο 80% σε ενημερώνει, και στο 100% στο κόβει.

Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή στα συμβόλαια vodafone mobile broadband όταν φτάσεις στο 100% σε κόβει και δεν σε αφήνει να μπει? Είναι σίγουρο αυτό? Γιατί αυτό ήταν το μοναδικό που με απωθούσε τόσα χρόνια στην πραγματοποίηση τέτοιου συμβολαίου.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή στα συμβόλαια vodafone mobile broadband όταν φτάσεις στο 100% σε κόβει και δεν σε αφήνει να μπει? Είναι σίγουρο αυτό? Γιατί αυτό ήταν το μοναδικό που με απωθούσε τόσα χρόνια στην πραγματοποίηση τέτοιου συμβολαίου.

 

100% :) :) :) :)

Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή στα συμβόλαια vodafone mobile broadband όταν φτάσεις στο 100% σε κόβει και δεν σε αφήνει να μπει? Είναι σίγουρο αυτό? Γιατί αυτό ήταν το μοναδικό που με απωθούσε τόσα χρόνια στην πραγματοποίηση τέτοιου συμβολαίου.

 

ακριβώς! Ναι ισχύει το διαφημίζει κιόλας!. Και είναι τέλειο αυτό!. Διότι ξέρεις πόσα χρήματα θα σου έρθει ο λογαριασμός αφού άμα καταναλώσεις τον όγκο αγοράζεις όγκο που θέλεις!. Από ότι είδα και η γουίντ το εφάρμοσε. Ενώ η κόσμοτε όχι!.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας... Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια γιατί από τέτοια πράγματα δεν ξέρω και πολλά... Έχω ένα Nokia 5800 από το οποίο μπαίνω στο internet είτε μέσω wifi, είτε στο 0.facebook μέσω vf live prepay. Είμαι απολύτως σίγουρη ότι χρησιμοποιώ τα σωστά προφίλ για να συνδεθώ αντίστοιχα και στα δυο και τώρα τελευταία παρατήρησα ανεξήγητες χρεώσεις που δεν έχουν να κάνουν με κλήσεις ή μηνύματα, ούτε έκανα κάποια αλλαγή ρυθμίσεων. Από την εξυπηρέτηση της vodafone μου είπαν ότι για κάποιο λόγο που ούτε αυτοί γνωρίζουν χρεώνομαι 1Ε ημερησίως μάλλον όταν συνδέομαι στο 0.facebook, χωρίς να έχω ενεργοποιημένο κάποιο πακέτο internet στο κινητό για να το δικαιολογήσω. Επίσης ανακάλυψα από το μητρώο, ότι κάθε 3 ώρες το κινητό συνδέεται σε κάποιο vf gprs για 4:05 λεπτά και λέει κάτι για 2kb σταλθέντα. Είναι αυτό κάτι χρεώσιμο ή τι είναι τέλος πάντων αυτό; Έχω την αίσθηση ότι δεν το έκανε παλιότερα. Μήπως γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να φταίει και τι μπορώ να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας... Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια γιατί από τέτοια πράγματα δεν ξέρω και πολλά... Έχω ένα Nokia 5800 από το οποίο μπαίνω στο internet είτε μέσω wifi, είτε στο 0.facebook μέσω vf live prepay. Είμαι απολύτως σίγουρη ότι χρησιμοποιώ τα σωστά προφίλ για να συνδεθώ αντίστοιχα και στα δυο και τώρα τελευταία παρατήρησα ανεξήγητες χρεώσεις που δεν έχουν να κάνουν με κλήσεις ή μηνύματα, ούτε έκανα κάποια αλλαγή ρυθμίσεων. Από την εξυπηρέτηση της vodafone μου είπαν ότι για κάποιο λόγο που ούτε αυτοί γνωρίζουν χρεώνομαι 1Ε ημερησίως μάλλον όταν συνδέομαι στο 0.facebook, χωρίς να έχω ενεργοποιημένο κάποιο πακέτο internet στο κινητό για να το δικαιολογήσω. Επίσης ανακάλυψα από το μητρώο, ότι κάθε 3 ώρες το κινητό συνδέεται σε κάποιο vf gprs για 4:05 λεπτά και λέει κάτι για 2kb σταλθέντα. Είναι αυτό κάτι χρεώσιμο ή τι είναι τέλος πάντων αυτό; Έχω την αίσθηση ότι δεν το έκανε παλιότερα. Μήπως γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να φταίει και τι μπορώ να κάνω;

 

Μερικές ερωτήσεις.

 

1. όταν μπαίνεις facebook στο κινητό προσπαθείς να δεις φωτογραφίες η τίποτα άλλο?

2. τι έχεις ? συμβόλαιο/καρτοκινητό?

Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

Μερικές ερωτήσεις.

 

1. όταν μπαίνεις facebook στο κινητό προσπαθείς να δεις φωτογραφίες η τίποτα άλλο?

2. τι έχεις ? συμβόλαιο/καρτοκινητό?

 

1. Οχι, ούτε φωτογραφίες βλέπω, ούτε ανοίγω άλλα links.

2. Καρτοκινητό έχω...

 

Σήμερα για δοκιμή δεν μπήκα καθόλου και όντως δεν έχει μειωθεί καθόλου η κάρτα μου...Υπάρχει περίπτωση να έχει έχει γίνει κάποια αυτόματη αλλάγή σε κάποια ρύθμιση του τηλεφώνου που εγώ δεν γνωρίζω και γι' αυτό να χρεώνομαι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να σκεφτω κατι, παρα μονο οτι κατι μπορει να παιζει με την συσκευη. Η ακραια περιπτωση για καποιο χρονικο διαστημα το 0.facebook.com να ηταν κατω και να σε εκανε redirect στο m.facebook.com που ειναι διαφορετικο.
Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά συνδέθηκαν κάποιες εφαρμογές εν αγνοία σου και χρεώθηκες 1 ευρώ/ημέρα.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα γιατί χρεώνομαι, αλλά εδώ και μια εβδομάδα τηλεφωνώ καθημερινά στην εξυπηρέτηση πελατών της vodafone, γιατί ό,τι και να μου έχουν προτείνει οι υπεύθυνοι δεν έχει αποτέλεσμα με αποτέλεσμα να έχω χαλάσει αρκετά ευρώ και ο καθένας μου λέει το μακρύ του και το κοντό του...Μήπως γνωρίζει κάποιος εδώ να μου πει για nokia 5800 πέρα από το προφίλ vf live prepay όλες τις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω στη συσκευή για να μπω στο 0.facebook δωρεάν; Οποιαδήποτε ιδέα ευπρόσδεκτη γιατί πραγματικά έχω απογοητευτεί...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα γιατί χρεώνομαι, αλλά εδώ και μια εβδομάδα τηλεφωνώ καθημερινά στην εξυπηρέτηση πελατών της vodafone, γιατί ό,τι και να μου έχουν προτείνει οι υπεύθυνοι δεν έχει αποτέλεσμα με αποτέλεσμα να έχω χαλάσει αρκετά ευρώ και ο καθένας μου λέει το μακρύ του και το κοντό του...Μήπως γνωρίζει κάποιος εδώ να μου πει για nokia 5800 πέρα από το προφίλ vf live prepay όλες τις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω στη συσκευή για να μπω στο 0.facebook δωρεάν; Οποιαδήποτε ιδέα ευπρόσδεκτη γιατί πραγματικά έχω απογοητευτεί...

 

Στο facebook zero μπαινεις μονο με ρυθμισεις wap.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Πάντως τώρα που δίνει ακόμα 30 mb την εβδομάδα, συμφέρει καλύτερα το πρόγραμμα chat me olous
Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα γιατί χρεώνομαι, αλλά εδώ και μια εβδομάδα τηλεφωνώ καθημερινά στην εξυπηρέτηση πελατών της vodafone, γιατί ό,τι και να μου έχουν προτείνει οι υπεύθυνοι δεν έχει αποτέλεσμα με αποτέλεσμα να έχω χαλάσει αρκετά ευρώ και ο καθένας μου λέει το μακρύ του και το κοντό του...Μήπως γνωρίζει κάποιος εδώ να μου πει για nokia 5800 πέρα από το προφίλ vf live prepay όλες τις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω στη συσκευή για να μπω στο 0.facebook δωρεάν; Οποιαδήποτε ιδέα ευπρόσδεκτη γιατί πραγματικά έχω απογοητευτεί...

 

Αλλαξε το apn σου σε wap.vodafone.gr

Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αγόρασα προσφατα ενα ταμπλετ και θελω να του βάλω μια καρτα δεδομένων. Γνωριζει κανεις ποιο ειναι το οικονομικότερο πακετο κατα προτίμηση χωρις συμβόλαιο για εναν ογκο γυρω στα 2-3 GB
Link to comment
Share on other sites

Η υπηρεσία ενεργοποιείται αυτόματα από 1/10/2011, για όλους τους συνδρομητές συμβολαίου, ιδιώτες και εταιρικούς πελάτες.

 

Η νέα υπηρεσία HIGH SPEND PROTECTION σε προστατεύει πλήρως, γιατί σε ενημερώνει σε πραγματικό χρόνο μόλις η χρέωσή σου φθάσει τα €400 (συμπεριλ. Φ.Π.Α.) και μπορείς να συνεχίσεις τη χρήση και πέραν των €500 (συμπεριλ. Φ.Π.Α.) μόνο εάν στείλεις επιβεβαίωση μέσω SMS στο 1230. Σε αντίθετη περίπτωση διακόπτεται αυτόματα η χρήση μόλις φθάσει τα €500 (συμπεριλ. Φ.Π.Α.).

 

Η απενεργοποίηση της υπηρεσίας για τους ιδιώτες συνδρομητές γίνεται μέσω κλήσης στο 13830 ή στο 1399 για τους εταιρικούς πελάτες.

 

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=10781

Link to comment
Share on other sites

Η υπηρεσία ενεργοποιείται αυτόματα από 1/10/2011, για όλους τους συνδρομητές συμβολαίου, ιδιώτες και εταιρικούς πελάτες.

 

Η νέα υπηρεσία HIGH SPEND PROTECTION σε προστατεύει πλήρως, γιατί σε ενημερώνει σε πραγματικό χρόνο μόλις η χρέωσή σου φθάσει τα €400 (συμπεριλ. Φ.Π.Α.) και μπορείς να συνεχίσεις τη χρήση και πέραν των €500 (συμπεριλ. Φ.Π.Α.) μόνο εάν στείλεις επιβεβαίωση μέσω SMS στο 1230. Σε αντίθετη περίπτωση διακόπτεται αυτόματα η χρήση μόλις φθάσει τα €500 (συμπεριλ. Φ.Π.Α.).

 

Η απενεργοποίηση της υπηρεσίας για τους ιδιώτες συνδρομητές γίνεται μέσω κλήσης στο 13830 ή στο 1399 για τους εταιρικούς πελάτες.

 

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=10781

 

:lol: 400 ΕΥΡΩ? Ο μέσος χρήστης δηλαδή!!!

Link to comment
Share on other sites

Η υπηρεσία ενεργοποιείται αυτόματα από 1/10/2011, για όλους τους συνδρομητές συμβολαίου, ιδιώτες και εταιρικούς πελάτες.

 

Η νέα υπηρεσία HIGH SPEND PROTECTION σε προστατεύει πλήρως, γιατί σε ενημερώνει σε πραγματικό χρόνο μόλις η χρέωσή σου φθάσει τα €400 (συμπεριλ. Φ.Π.Α.) και μπορείς να συνεχίσεις τη χρήση και πέραν των €500 (συμπεριλ. Φ.Π.Α.) μόνο εάν στείλεις επιβεβαίωση μέσω SMS στο 1230. Σε αντίθετη περίπτωση διακόπτεται αυτόματα η χρήση μόλις φθάσει τα €500 (συμπεριλ. Φ.Π.Α.).

 

Η απενεργοποίηση της υπηρεσίας για τους ιδιώτες συνδρομητές γίνεται μέσω κλήσης στο 13830 ή στο 1399 για τους εταιρικούς πελάτες.

 

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=10781

 

πόσο; πεντακόσια ευρώ; καλά πάμε καλά; δηλαδή για να καταλάβω καλά σταματάει στα 4ευρώ και μετά στέλνεις μύνημα για ξανά ενεργοποιηθεί και μπορεί να φτάσει και τα πεντακόσια ευρώ;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η Βόνταφον προσπαθεί να προστατέψει τα κέρδη της, παρά την τσέπη του πελάτη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:lol::lol::lol:

 

Να προτιμήσω δηλαδή την Wind και την Cosmote για να φτάσει πάνω απ'το 1000άρικο ο λογαριασμός;

Link to comment
Share on other sites

Να προτιμήσω δηλαδή την Wind και την Cosmote για να φτάσει πάνω απ'το 1000άρικο ο λογαριασμός;

 

Δεν έκανα καμία σύγκριση εταιρειών.... Πολύ πατριωτικά το πήρες! Και εγώ Βόνταφον έχω, αλλά δεν κάνω έτσι πια! Βασικά δεν ξέρω καν τι ισχύει στις άλλες, αλλά δεν το βρίσκω και τόσο φιλικό προς το πελάτη από τη στιγμή που υποτίθεται ότι υπάρχει η πρόθεση να σε προστατέψει και συν τοις άλλοις ο ΤΡΟΠΟΣ να το κάνει να θεωρεί εμμέσως πλην σαφώς ότι τα 400 ευρώ είναι λογικά για ένα μέσο χρήστη όταν βρίσκεται σε ταξίδι....;)

Δηλαδή αν το όριο ήταν τα 100 ευρώ θα την έπεφτε ο πωπούλης της Βόνταφον ε;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, μην παίρνεις φόρα, δεν το πήρα πατριωτικά.

Μια ερώτηση έθεσα. Να προτιμήσω λοιπόν τις άλλες 2 για να πληρώσω πάνω από 1000-1500 ευρώ ή την VF που θα με κόψει στα 500 στάνταρ;

Απ'όλα τα στραβά επιλέγω το λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Έχει αποθρασυνθεί η vodafone τώρα τελευταία. Αυξήσεις στα mobile brodband προγράμματα. Όρια χρέωσης στον πελάτη (400 ευρώ) που είναι για γέλια. Γι' αυτό και εγώ τους τιμώρησα καταργώντας το συμβόλαιό μου. Ας γίνουμε όλοι μας σωστοί καταναλωτές. Χρόνια πολλά.
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Να προτιμήσω δηλαδή την Wind και την Cosmote για να φτάσει πάνω απ'το 1000άρικο ο λογαριασμός;

 

H WIND έχει fraud για χρεώσεις εδώ και πολλά πολλά χρόνια. Δε θα φτάσεις 1000άρικο αν ο μέσος λογαριασμός σου δεν είναι χιλιάρικο.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μην το λες σε μένα. Πες το σε όσους εδώ μέσα, τον τελευταίο χρόνο, βρέθηκαν με 1000άρικα και βάλε λογαριασμούς:p

Όπως και νά'χει, καλύτερα να ξέρω πως στα 400 ευρώ στανταρ θα με κόψει, παρά να ξέρω ότι π.χ. θα φτάσω 700+ και θα με ενημερώσει, αν με ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μην το λες σε μένα. Πες το σε όσους εδώ μέσα, τον τελευταίο χρόνο, βρέθηκαν με 1000άρικα και βάλε λογαριασμούς:p

Όπως και νά'χει, καλύτερα να ξέρω πως στα 400 ευρώ στανταρ θα με κόψει, παρά να ξέρω ότι π.χ. θα φτάσω 700+ και θα με ενημερώσει, αν με ενημερώσει.

 

Δε μου έχει τύχει να κάνω ασυνήθιστη κίνηση σε WIND και να μη με ειδοποιήσουν/σταματήσουν...! Στο double ποσό τουλάχιστον ειδοποιούν. Είναι πολύ περιέργο αυτό που λες!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...