Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φιλε bbb μπορεις να μου δωσεις link για την Ginger του mdj μηπως ειναι η Cyanogen γιατι αυτη δεν τα καταφερα να την βαλω οπως ειπα!

[22 JAN] -=MDJ's CyanogenMod 7 v. 2.6 [A2SD+][GRH78C][RMNET][Kernel: MDJ S10.4 OC]

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

εβαλα την markinux hd 1.7 και μου λεει ελευθερο χωρο στην συσκευη 92Μb αλλα ειμαι με TMOUS οποτε κατι παιζει σωστα?

Βεβαια αναφερει πιο κατω: "!ONLY IF YOU HAVE A WORKING CMR WITH CORRECT PARTITION LAYOUT(CACHE ON END) OR ON TMOUS 1024 YOU CAN USE THIS!"

Εννοει οτι αν την βαλω την ρομ μεσω cmr και οχι μεσω dft θα μου βλεπει κανονικα τον σωστο υπολειπομενο χωρο?

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

Μaxairo ευχαριστο αλλα απο χτες παλευω να την βαλω και οταν τρεχω το istall στο pc για να κανω εγκατασταση την rom αυτο μου βγαζει error οταν παει να συνδεθη με το κινητο για να κανει την εγκατασταση! μηπως φταιει που εχω το magldr 1.13. δοκιμασα να την ξανα κατευασω την rom αλλα τιποτα ενω την markinux hd 1.7 την εγκαταστησα κανονικα!

 

Πέδες τελικα τα καταφερα μετα απο πολλες προσπαθειες μου την εκανε εγκαταστη. παντος ευχαριστο ολους!

Edited by enick
Link to comment
Share on other sites

Μaxairo ευχαριστο αλλα απο χτες παλευω να την βαλω και οταν τρεχω το istall στο pc για να κανω εγκατασταση την rom αυτο μου βγαζει error οταν παει να συνδεθη με το κινητο για να κανει την εγκατασταση! μηπως φταιει που εχω το magldr 1.13. δοκιμασα να την ξανα κατευασω την rom αλλα τιποτα ενω την markinux hd 1.7 την εγκαταστησα κανονικα!

 

Πέδες τελικα τα καταφερα μετα απο πολλες προσπαθειες μου την εκανε εγκαταστη. παντος ευχαριστο ολους!

Ωραίος. Πάντως καλύτερα να βάλεις ClockworkMod Recovery 1.3 και από δω και πέρα να περνάς τις ROM μέσω του .zip από την SD (στις περισσότερες ROM οι developers δίνουν και CWM .zip link). Είναι πιο βολικό και γενικά το Recovery είναι must για κάθε χρήστη Android γιατί παρέχει και άλλες δυνατότητες όπως backup/restore κλπ.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ωραίος. Πάντως καλύτερα να βάλεις ClockworkMod Recovery 1.3 και από δω και πέρα να περνάς τις ROM μέσω του .zip από την SD (στις περισσότερες ROM οι developers δίνουν και CWM .zip link). Είναι πιο βολικό και γενικά το Recovery είναι must για κάθε χρήστη Android γιατί παρέχει και άλλες δυνατότητες όπως backup/restore κλπ.

 

Είναι και μακράν πιο ασφαλές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Οκ' την ξαναπερναω με clockworkmod παντως οταν περασα την rom που μου προτεινες σε καποια παιχνιδια που ειχα και τα περασα στην rom οταν παταω για να παιξουν μου εμφανιζει Το γνωστό λυπούμαστε και μετά κλείνει η εφαρμογή ενω σε αλλες rom δεν ειχα προβλημα οπως και με εναν emulator για snes δεν μου φορτωνει τα roms σε αυτην την rom καταταλα ειναι παρα πολυ καλη σαν rom. Eυχαριστο παντος για ολα!
Link to comment
Share on other sites

Οκ' την ξαναπερναω με clockworkmod παντως οταν περασα την rom που μου προτεινες σε καποια παιχνιδια που ειχα και τα περασα στην rom οταν παταω για να παιξουν μου εμφανιζει Το γνωστό λυπούμαστε και μετά κλείνει η εφαρμογή ενω σε αλλες rom δεν ειχα προβλημα οπως και με εναν emulator για snes δεν μου φορτωνει τα roms σε αυτην την rom καταταλα ειναι παρα πολυ καλη σαν rom. Eυχαριστο παντος για ολα!

Τα παιχνίδια και τις εφαρμογές που σου κλείνουν μετέφερέ τες από την SD στην μνήμη του τηλεφώνου. Ρυθμίσεις > Εφαρμογές > Διαχείριση Εφαρμογών

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,μολις τελειωσα το στισιμο..ερωτηση επανεφερα ολες της εφαρμογες με το titanium.εχω ομως το εξης προβλημα.στο μαρκετ στις ληψεις μου βλεπει μονο της 5νεες και οχι της υπολοιπες 100.ετσι δεν ξερω αν εχουνε update η να κανω απεγκατασταση μεσα απο το market

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω απο χτες να καταλαβω πως να περναω ρομ με clockwork.εχω την tmous εκδοση οποτε δεν με ενδιαφερει να περναω εφαρμογες στην καρτα μνημης εχω χωρο στην συσκευη.Δεν μπορω να καταλαβω τι βηματα να κανω και ποια να μην κανω.Στους τιτλους που λεει κατι Data2SD/Ext4/aps2sd κτλ.τι ειναι ολα αυτα?Και μια ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΡΗ.Ειναι ευκολο καποιος να κανει καποιο μινι guide και να μου στειλει σε Pm πως να βαζω ρομ?οπως ειπα δεν θελω να χρησιμοποιω την καρτα μνημης καθολου αρα δεν με νοιαζει μορφοποιηση-partitions κτλ.Απλα τα βηματα ενα-ενα γιατι εχω μπερδευτει πολυ

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Nikolis2000 αν θες να περασεις rom με ClockworkMod δες στην προηγουμε σελιδα αναφερετε ling απο το xda για ClockworkMod rom και περιεχει και video πολυ καλο εγω ετσι την περασα!

Πέδες εσας ποσο μνημη εχει το κινητο σας εμενα με την clockworkmod 1.3 συνολικο χωρο εχει 150 mb και διαθεσιμο χωρο 65 mb ειναι λογικο;

Edited by enick
Link to comment
Share on other sites

θέλω να περάσω μία ClockworkMod ρομ.

μπορείτε να μου προτείνετε κάποια ρομ

που έχει το φάκελο data2sd στην κάρτα μνήμης

χωρίς να χρειάζετε να κάνω patrioton. θέλω δηλαδή

μία γρήγορη ρομ να είναι ClockworkMod και το data

να είναι στην κάρτα μνήμης έτσι ώστε να έχω

πολύ αποθηκευτικό χώρο .ποια προτείνετε ?

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

μετα απο δοκιμη τουλαχιστον 10 ρομ κατεληξα σε μια αψογη...δουλευουν τα παντα ρολοι δεν κολλαει πουθενα ταχυτατη ολα κομπλε!!

ΜDJ'S cyanogen mod 7 (v.2.6)A2SD+\

εχω κατεβασει τα κερατα μου απο market και applanet και δεν κολλησε σε τιποτα...παιχνιδια μια χαρα,gps ok, wifi, καμερα ολα...εχει κανει φοβερη δουλεια ο τυπος παει καλυτερα και απο το galaxy s που ειχα

Edited by devilos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο team!

Ταλαιπορήθηκα λίγο με τα WP7 και λέω να τα πετάξω. Ήθελα να τα δω απλά αλλά τελικά πολύ κόπος για το τίποτα.

Επειδή έλειπα καιρό από το θέμα, έχετε να μου προτίνεται καμιά καλή ROM Android για να nand? Τώρα με Windows Phone 7 τι διαδικασία χρειάζεται για να γίνει αλλαγή ROΜ?

 

Επίσης επειδή έχω ξεχάσει κάποια πράγματα μέσα στη παλιά Android rom που φορούσα και έτρεχε από sd card σε WM6.5, πως μπορώ να την ξαναφορτώσω εκείνη την rom? Γίνετε με τον ίδιο τρόπο που γινόταν και στα WM6.5?

Βασικά θέλω Angry Birds έτσι όπως το είχα να παραμείνει :) Μήπως είναι κάποιο αρχείο που αν το περάσουμε στην καινουργια εγκατάσταση θα δεις το progress που έχω κάνει στην συγκεκριμένη εφαρμογή?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

μετα απο δοκιμη τουλαχιστον 10 ρομ κατεληξα σε μια αψογη...δουλευουν τα παντα ρολοι δεν κολλαει πουθενα ταχυτατη ολα κομπλε!!

ΜDJ'S cyanogen mod 7 (v.2.6)A2SD+\

εχω κατεβασει τα κερατα μου απο market και applanet και δεν κολλησε σε τιποτα...παιχνιδια μια χαρα,gps ok, wifi, καμερα ολα...εχει κανει φοβερη δουλεια ο τυπος παει καλυτερα και απο το galaxy s που ειχα

 

Κι εγώ με MDJ ήμουν αρκετό καιρό χωρίς προβλήματα. Μόνο τα χειριστήρια απο το hands free δεν λειτουργούσαν.

 

Τις τελευταίες μέρες έβαλα την "TyphooN CyanogenMod 7" και είμαι ακόμα πιο ευχαριστημένος.Έχει ενημερώσεις σχεδόν κάθε μέρα και επιτέλους λειτουργούν και τα ακουστικά μου.

 

Στην τελευταία αναβάθμιση έχει εφαρμόσει και την SuperRAM του Darkstone

Edited by anothersunnyday
Φιλικά : Κωστής
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες,μια γρηγορη ερωτηση,αν και εκτος θεματος.Μολις ξαναπηρα κι εγω το HD2,και περασα μια nand rom.Συγκεκριμενα του MDJ την cyano 7.Ολα καλα μεχρι στιγμης.Η ερωτηση αφορα το αν μπορει με καποιο τροπο να γινει συγχρονισμος του outlook με το τηλ για τις επαφες...Υπαρχει τροπος?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο team!

Ταλαιπορήθηκα λίγο με τα WP7 και λέω να τα πετάξω. Ήθελα να τα δω απλά αλλά τελικά πολύ κόπος για το τίποτα.

Επειδή έλειπα καιρό από το θέμα, έχετε να μου προτίνεται καμιά καλή ROM Android για να nand? Τώρα με Windows Phone 7 τι διαδικασία χρειάζεται για να γίνει αλλαγή ROΜ?

 

Επίσης επειδή έχω ξεχάσει κάποια πράγματα μέσα στη παλιά Android rom που φορούσα και έτρεχε από sd card σε WM6.5, πως μπορώ να την ξαναφορτώσω εκείνη την rom? Γίνετε με τον ίδιο τρόπο που γινόταν και στα WM6.5?

Βασικά θέλω Angry Birds έτσι όπως το είχα να παραμείνει :) Μήπως είναι κάποιο αρχείο που αν το περάσουμε στην καινουργια εγκατάσταση θα δεις το progress που έχω κάνει στην συγκεκριμένη εφαρμογή?

 

ευχαριστώ

Βάλε το titanium backup

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπερα παιδες,μια γρηγορη ερωτηση,αν και εκτος θεματος.Μολις ξαναπηρα κι εγω το HD2,και περασα μια nand rom.Συγκεκριμενα του MDJ την cyano 7.Ολα καλα μεχρι στιγμης.Η ερωτηση αφορα το αν μπορει με καποιο τροπο να γινει συγχρονισμος του outlook με το τηλ για τις επαφες...Υπαρχει τροπος?

 

http://www.talkandroid.com/383-android-outlook-syncing-app/

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πέδες εχω την rom ΜDJ'S cyanogen mod 7 και οταν πατω το κουμπι της κλεισει αντι να μου ανοιγει τον dialer μου ανοιγει είτε από την επιλογη αρχειο ειτε από της επαφες και μετα εγω επιλεγω την επιλογη τηλεφωνο. μπορω να το ριθμησω να ανοιγει κανονικα ο dialer; και κατι αλλο ποσο αποθηκευτικο χωρο εχει το κινητο σας γιατι εμενα λεει 150 mb με 60 mb ελευθερα.
Link to comment
Share on other sites

Ο ελεύθερος χώρος ποικίλει από 260 εώς 150,ανάλογα τον τρόπο που φλασάρεις την ρομ.αν έχεις την clockwork version και έχεις κάνει partition 250mb,τότε ο χώρος που βλέπεις ειναι φυσιολογικός.Αν φλασάρεις partition 150mb θα έχεις +100mb ελεύθερο χώρο.από εκεί και πέρα το πόσα θα σου μείνουν ελεύθερα αφού έχεις εγκαταστήσει τις εφαρμογές σου,εξαρτάται από το αν έχεις κάνει στην sd σου ext partition για να πηγαίνει εκεί ένα μέρος των εφαρμογών αυτόματα.
Link to comment
Share on other sites

Και αμα κάνω ext partition στην κάρτα ότι πρόγραμμα θέλει να τρέχει στο τηλέφωνο θα τρέχει κανονικά και από την κάρτα; αν ναι μπορείς να μου πεις πως κάνω extra partition
Link to comment
Share on other sites

σε κάποιες ρομ που υποστηρίζουν data2ext οι εφαρμογές ολόκληρες πηγαίνουν στο ext partition,δηλαδη ως εσωτερική μνήμη αναγνωρίζεται το ext partition.στη ρομ του mdj στην εσωτερική μνήμη,αποθηκεύονται τα δεδομένα των εφαρμογών (φάκελος data) και στην κάρτα πηγαίνουν τα apk και η dalvik-cache. έτσι η εσωτερική μνήμη,συνεχίζει να μειώνεται αλλά με μικρότερο ρυθμό.τώρα για το partition,μπορείς να το κάνεις είτε στο pc είτε στο κινητό μέσω clockwork

έχεις βάλει magldr 1.13 και το clockwork 1.3; http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=898913

φλάσαρε αυτό των 150mb.εγώ προσωπικά πριν φλασάρω άνοιξα στο pc με το σημειωματάριο το αρχείο flash.cfg και εκεί που λέει

misc ya 1M

recovery rrecov|ro|nospr filesize recovery-raw.img

boot yboot|ro 5M

system ya 150Μ--->Το έβαλα 132 και έχω κάπου 235mb εσωτερική μνήμη μιας και η rom του mdj είναι γύρω στα 125mb,οπότε τα 18mb που κερδίζω από το /system ya τα έχω για αποθήκευση εφαρμογών

cache ya 44M

userdata ya|asize|hr allsize

αποθηκεύεις και μετά από τον magldr πας στην επιλογή 8.ad recovery και ξεκινάει το clockwork

πας στο advanced--->partition sd card και επιλέγεις το μέγεθος του ext partition και swap 0.

η κάρτα θα γίνει φορματ,οπότε πριν το κάνεις αυτό κρατάς στο pc ένα backup.

αφού τελειώσει το partition αντιγράφεις στην sd το zip της rom,ξεκινάς το clockwork και την φλασάρεις.με το που ξεκινήσει θα αναγνωρίσει αυτόματα το ext partition

Link to comment
Share on other sites

μολις περασα την πρωτη μου ρομ (HyperDroidGBXv3.0)με ClockworkMod Recovery συμφωνα με την υποδειξη του χρηστη enick(τον ευχαριστω για το link).Τα περιμενα πιο "δραματικα" τα πραματα συνηθισμενος τοσο καιρο με Wm που κατι δεν καθοταν συμφωνα με το καθε guide(λαθος drivers , unknown errors etc etc).Δεν ξερω αν ειναι καλυτερη η μεθοδος που μαλλον θα ειναι για να το λενε ολοι αλλα μου φαινοταν πιο απλο με τον DFT Flasher:next next next finish.Αντε καλη μου αρχη και μ'αυτο το τροπο και καλα φλασαρισματα να εχουμε :p

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το titanium backup

 

το εχω ήδη αλλα δεν εχω κανει save το progress μεχρι το σημείο εκείνο. Γι αυτό λέω, θα πρέπει να την φορτώσω την rom εκείνη όπως και να 'χει.. :/

 

καμιά "καλή" nand rom?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...