Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω και εγώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα,

κάτι πέρασα και μου εχει ανεβάσει την κατανάλωση της μπαταρίας.

Βρήκες το πρόβλημα??

Εργαλεία - Εφαρμογές - Υπηρεσίες που εκτελούνται και δες ποιες εφαρμογές εκτός από τις τελείως απαραίτητες είναι ανοιχτές. Επίσης, εκτός από αυτό, γενικά ισχύει ότι όσο πιο πολλά widgets έχεις στις αρχικές οθόνες τόσο μεγαλύτερη είναι η κατανάλωση της μπαταρίας. Συνήθως οι περισσότεροι έχουν πρόβλημα με το SetCpu και το LED Me Know καταναλώνουν πολλή μπαταρία γιατί είναι ανοιχτά συνεχώς. Γι' αυτό είναι απαραίτητο κάποιο power save profile για screen off στο set cpu και άλλο ένα power save profile για battery 25% (ή και λιγότερο) με min 245 και max κάπου 600MHz. Επίσης, έχω πάντα κλειστό WiFi, Bluetooth, 3G, Mobile Data, Auto Sync (εκτός αν θέλω να τα χρησιμοποιήσω) και φωτεινότητα κάπου στο 15%. Τώρα ας πούμε έχω uptime από την τελευταία φόρτιση 2 μέρες και 2 ώρες και είμαι με 9% μπαταρία.

http://i56.tinypic.com/29ngo79.png

http://i53.tinypic.com/2ic9r49.png

To system info widget δείχνει το Uptime (πόσες ώρες είναι ανοιχτό το κινητό) ενώ η χρήση μπαταρίας πόση ώρα έχει κρατήσει η μπαταρία του τηλεφώνου αφού βγάλεις το καλώδιο της φόρτισης.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βάλτην άφοβα.αυτή χρησιμοποιώ χωρίς κανένα πρόβλημα. Ιδίως αν δε θες να μπλέξεις με nand rom, δηλαδή αν θες να έχεις και τα windows είναι ότι καλύτερο. Στο θέμα μπαταρίας όμως μην περιμένεις κ πολλά πολλά ...

 

Sent from my Hd2 using Tapatalk

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν με ενδιαφέρει τόσο το θέμα της μπαταρίας όσο το θέμα της ασφάλειας. Αφού λέτε ότι είναι οκ θα το δοκιμάσω

Link to comment
Share on other sites

Εργαλεία - Εφαρμογές - Υπηρεσίες που εκτελούνται και δες ποιες εφαρμογές εκτός από τις τελείως απαραίτητες είναι ανοιχτές. Επίσης, εκτός από αυτό, γενικά ισχύει ότι όσο πιο πολλά widgets έχεις στις αρχικές οθόνες τόσο μεγαλύτερη είναι η κατανάλωση της μπαταρίας. Συνήθως οι περισσότεροι έχουν πρόβλημα με το SetCpu και το LED Me Know καταναλώνουν πολλή μπαταρία γιατί είναι ανοιχτά συνεχώς. Γι' αυτό είναι απαραίτητο κάποιο power save profile για screen off στο set cpu και άλλο ένα power save profile για battery 25% (ή και λιγότερο) με min 245 και max κάπου 600MHz. Επίσης, έχω πάντα κλειστό WiFi, Bluetooth, 3G, Mobile Data, Auto Sync (εκτός αν θέλω να τα χρησιμοποιήσω) και φωτεινότητα κάπου στο 15%. Τώρα ας πούμε έχω uptime από την τελευταία φόρτιση 2 μέρες και 2 ώρες και είμαι με 9% μπαταρία.

 

To system info widget δείχνει το Uptime (πόσες ώρες είναι ανοιχτό το κινητό) ενώ η χρήση μπαταρίας πόση ώρα έχει κρατήσει η μπαταρία του τηλεφώνου αφού βγάλεις το καλώδιο της φόρτισης.

 

Ευχαριστω για την βοηθεια,

για αρχη εβγαλα ολα τα widget και το παρακολουθώ.

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!Επειδή είμαι καινούριος στο Android χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθειά σας.

1. Γίνεται τις εφαρμογές που κατεβάζω από market ή βάζω εγώ να επιλέγω που θα τις εγκαθιστά σε κάρτα μνήμης ή μνήμη τηλεφώνου και αν ναι, πώς;

2. Όταν μου στέλνουν μήνυμα ή αναπάντητη δεν ανάβει το Led όπως στα windows mobile.

3. Γίνεται οι επαφές να περαστούν στα ελληνικά;

4. Γίνεται να βελτιώσω την ποιότητα της φωτογραφικής;

Έχω την NexusHD2-Froyo V1.9b NAND. Ευχαριστώ πολύ!

Bill
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μια βοήθεια γιατί δεν βγάζω άκρη. Στο δικό μου hd2 με spl 3.01 και rom 3.14.405.2, ποιό hspl μπορώ να περάσω;

 

Θα χρειαστεί να βάλεις την 1.66 rom για να περάσεις μετά το HSPL2.08.

 

1. Γίνεται τις εφαρμογές που κατεβάζω από market ή βάζω εγώ να επιλέγω που θα τις εγκαθιστά σε κάρτα μνήμης ή μνήμη τηλεφώνου και αν ναι, πώς;

2. Όταν μου στέλνουν μήνυμα ή αναπάντητη δεν ανάβει το Led όπως στα windows mobile.

3. Γίνεται οι επαφές να περαστούν στα ελληνικά;

4. Γίνεται να βελτιώσω την ποιότητα της φωτογραφικής;

Έχω την NexusHD2-Froyo V1.9b NAND. Ευχαριστώ πολύ!

 

1. Πρέπει να το υποστηρίζει η ROM. Δεν είναι απλό εν ολίγοις.

2. Επίσης.

3. Φυσικά.

4. Όχι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να δοκιμάσω και γω τελικά κάποια nand rom.τα windows δεν τα χρησιμοποιώ καθόλου οπότε δε θα μου λείψουν.προς το παρών έχω τη super ram froyo.πολύ καλή αλλά βαρέθηκα να έχω το κιν μόνιμα στη φόρτιση. Οι πιο ψαγμένοι εδώ ποια μου προτείνετε; θέλω βέβαια να αποθηκεύω πολλά προγράμματα...
Link to comment
Share on other sites

Αν και οι περισσότεροι χρησιμοποιούν την Cyanogen mod, εγώ την βρήκα λίγο πίσω σε smooth και με αρκετά λαγκαρίσματα. Θα σου προτείνω να δοκιμάσεις την Markinux HD Extra Clean. Έχει όλες τις ευκολίες των HD Builds και χωρίς Sense.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ρε παιδια εχει φορτωσει κανεις αυτη?????????????

HD2 CoreDroid DHD V1

προσπαθησα να τη βαλω γιατι εχει πολυ ωραια εικονιδια αλλα μου κολαει στο τελος σε μια μαυρη οθονη που γραφει HTC με πρασινα γραμματα,καθεται εκει κανα 10 λεπτο και μετα βαριεμαι και το κλεινω.τι συμβαινει μηπως πρεπει να τ αφησω ποιο πολυ ωρα???????????ποση ωρα κανει να τη φορτωσει??????????

 

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=926507

Link to comment
Share on other sites

Αν και οι περισσότεροι χρησιμοποιούν την Cyanogen mod, εγώ την βρήκα λίγο πίσω σε smooth και με αρκετά λαγκαρίσματα. Θα σου προτείνω να δοκιμάσεις την Markinux HD Extra Clean. Έχει όλες τις ευκολίες των HD Builds και χωρίς Sense.

 

Σε ευχαριστώ πολύ.το σενς δε με πολυενδιαφέρει.έχεις δοκιμάσει το τζιπιες; δουλεύει καλά; γιατί όλοι έχουν κολλήσει με την κυανο αφού κάνει λαγκαρισματα;

Link to comment
Share on other sites

γιατί όλοι έχουν κολλήσει με την κυανο αφού κάνει λαγκαρισματα;

 

Είναι μια απορία που την έχω κι εγώ αλλά το αποδίδω στο γεγονός οτι φοράει την 2.3 Gingerbread. Έπειτα, οι περισσότεροι μπορεί να την βρήκαν καλή και να τους εξυπηρετεί αλλά εμένα προσωπικά δεν με βόλεψε. Γενικότερα είμαι τύπος που θέλω το κινητό μου να είναι πολύ smooth και η αλήθεια να λέγεται..κανένα build έως τώρα δεν μου άφησε την τέλεια αίσθηση που μου άφησαν τα Windows Phone 7.

Κατα τ'άλλα δοκίμασε και τις 2 ή όποια νομίζεις οτι είναι καλή και στο τέλος κράτησε όποια σε εξυπηρετεί καλύτερα για daily use.

 

@ haritos14, έχω στο πρόγραμμα να την δοκιμάσω σε λίγο.;)

Link to comment
Share on other sites

Αν και οι περισσότεροι χρησιμοποιούν την Cyanogen mod, εγώ την βρήκα λίγο πίσω σε smooth και με αρκετά λαγκαρίσματα. Θα σου προτείνω να δοκιμάσεις την Markinux HD Extra Clean. Έχει όλες τις ευκολίες των HD Builds και χωρίς Sense.

Διαβάζω ότι έχει κάποιο πρόβλημα με το camcorder η τελευταία έκδοση.Η 1.1 που είχα δοκιμάσει ήταν πολύ καλή.Τώρα έχω την 2.6 του mdj λόγω cyanogen.Τα cyagonen mods δίνουν κάποιες επιπλέον ευκολίες στο κινητό.π.χ. στις android rom χωρίς sense στον internet browser,στο multitouch δεν προσαρμόζει το μέγεθος του κειμένου στην οθόνη και πρέπει να κάνεις δεξιά-αριστερά για να το διαβάσεις

και φυσικά τα εκπληκτικά lock screen gestures,όπου μπορείς από την οθόνη κλειδώματος να σχεδιάζεις και να ανοίγει άμεσα όποια εφαρμογή θέλεις

και στην 2.3 μου αρέσει πάρα πολύ ο κέρσορας επιλογής κειμένου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εχω την mdj 4.6 και οταν παταω να δω τα προσωπα, δηλαδη τις επαφες μου, μου λεει φορτωση αλλα μενει στη φορτωση κ οση ωρα κ αν το αφησα συνεχισε να λεει το ιδιο. Ξερει κανεις τι φταει; ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Κατι ασχετο παιδια οταν το τηλ ειναι σε αναμονη τα ma ειναι 2-3 οταν κανω κληση η με παρουν και αφου τελειωσει η κληση κοιταω τα ma βαρανε απο 350-450 και μετα οταν στελνω κανα μηνυμα η χαζευω στο τηλεφωνο πεφτουν στα 120-50 και τελος παλι στα 2-3 ma σε αναμονη αλλαξα και ραδιο και απο 2.15 κατεβηκα στο 2.12 αλλα βλεπω παλι το ιδιο μονο οταν μιλαω στο τηλεφωνο γινεται αυτο με τα ma, συμβαινει και σε αλλους αυτο η μονο στο δικο μου το βλεπω?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια θελω να κανω μια ερωτηση πριν λιγες ημερες φλασαρα στην nand την MDJ FroYo Revolution v.2.3 [A2SD+][RMNET][Kernel: MDJ S10.2 OC]. Θελω να εγκαταστησω τον πιο καινουριο kernel (10.3)που βρηκα αλλα δεν ξερω πως. Εψαξα αλλα δεν βρήκα καποια οδηγια καπου. Θα ήθελα πολύ τα φωτα σας…..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ρε παιδια εχει φορτωσει κανεις αυτη?????????????

HD2 CoreDroid DHD V1

προσπαθησα να τη βαλω γιατι εχει πολυ ωραια εικονιδια αλλα μου κολαει στο τελος σε μια μαυρη οθονη που γραφει HTC με πρασινα γραμματα,καθεται εκει κανα 10 λεπτο και μετα βαριεμαι και το κλεινω.τι συμβαινει μηπως πρεπει να τ αφησω ποιο πολυ ωρα???????????ποση ωρα κανει να τη φορτωσει??????????

 

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=926507

 

με μενα τιποτα................κανεις δε ξερει??????????

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας υπαρχει τροπος να μεταφερω bookmarks απο firefox η opera desktop σε οpera mini και mobile;
Samsung Galaxy A50
Link to comment
Share on other sites

με την Markinux HD Extra Clean η μπαταρια ποσο σου κραταει γιατι με την nand andoid του desire που εχω εγω δεν κραταει ουτε μιση μερα
Link to comment
Share on other sites

με την Markinux HD Extra Clean η μπαταρια ποσο σου κραταει γιατι με την nand andoid του desire που εχω εγω δεν κραταει ουτε μιση μερα

 

σε standby εχω 3ma αλλα εχω extended battery 2600mah κλεινω και της εφαρμογες με advanced task killer και η μπαταρια ειναι οτι καλυτερο

Samsung Galaxy A50
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας υπαρχει τροπος να μεταφερω bookmarks απο firefox η opera desktop σε οpera mini και mobile;

Εχω φτιαξει εναν οδηγο για να μεταφερουμε τα bookmark απο υπολογιστη στο galaxy s. παιζει για ολα τα android. ριξε μια ματια στο blog μου, ισως σου κανει.

υπαρχουν κι'αλλοι τροποι απ'οσο εχω διαβασει αλλα πιστευω οτι θα κανεις την δουλεια σου μια χαρα με τον οδηγο. Αν χρειαστεις κατι στειλε μου μηνυμα.

http://antonis-news.blogspot.com/2010/11/bookmarks-samsung-galaxy-s.html

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Κατι ασχετο παιδια οταν το τηλ ειναι σε αναμονη τα ma ειναι 2-3 οταν κανω κληση η με παρουν και αφου τελειωσει η κληση κοιταω τα ma βαρανε απο 350-450 και μετα οταν στελνω κανα μηνυμα η χαζευω στο τηλεφωνο πεφτουν στα 120-50 και τελος παλι στα 2-3 ma σε αναμονη αλλαξα και ραδιο και απο 2.15 κατεβηκα στο 2.12 αλλα βλεπω παλι το ιδιο μονο οταν μιλαω στο τηλεφωνο γινεται αυτο με τα ma, συμβαινει και σε αλλους αυτο η μονο στο δικο μου το βλεπω?

Κανεις δεν ξερει αυτο που ρωταω παιδια;

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν συνονόματε Γιώργο επειδή ήταν από τα αρχικά προβλήματα με τα android .Βάλε καρφωτά στις χειροκίνητες ρυθμίσεις φτιάξε εκ νέου τον λογαριασμό (εγώ έχω 2 yahoo):

διακομιστής imap : imap.mail.yahoo.com

προστασία : ssl

θύρα διακομ. : 993

διακομ. smtp : smtp.mail.yahoo.com

ssl

465

 

edit : κάποιος mod να διαγράψει το προηγούμενο

 

Γιωργο καλησπερα,δεν μου δουλεψε ουτε ετσι,κατι γινεται με τον λογαριασμο μου.εχω εναν ο οποιος λειτουργει και ως .gr και ως com.απο το κινητο δεν με βαζει ουτε μεσω broswer.πρεπει να.μπω στο.com για να με βαλει και αν πατησω πχ επαφες μου ζηταει παλι κωδικο και δεν τον δεχετε.ουτε στο flirkr μπορεσα να μπω ποτε μεσω android.μεσω της εφαρμογης yahoo mail ολα καλα.αν δεν ειχα να ενημερωσω ενα καρο site θα εκανα ενα νεο.απο το pc μπαινω κανονικα και flirkr και mail.

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν ξερει αυτο που ρωταω παιδια;

έτσι γίνεται και σε μένα.ειναι φυσιολογικό κατά την χρήση να ανεβαίνουν τα ma και να πέφτουν κατά την αναμονή.αν ήταν συνεχώς στα 2-3ma ανεξαρτήτως τι κάνουμε στο κινητό,η μπαταρία θα μας έβγαζε μια εβδομάδα με σκληρή χρήση.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω βάλει την MDJ CM 7 v. 2.6, παρα πολυ καλή, αλλα δυστυχώς δε μου δεχεται την γνησια extended battery που έχω. Μπορει να μου προτείνει κανεις καμια αλλη nand rom καλη και γρηγορη με support για extended battery.

Επίσης , θελω να παραγγείλω απο ebay μια θήκη ωστε να χωράει μαζι με την extended battery, εχεις κανεις τιποτα υπόψην του να μου στειλει κανενα link?

ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...