Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια επειδη εχω μπερδευτει μπορειτε να βοηθησετε

 

εχω βαλει wp7 sto hd2 (2_HD2 Pdaimatejam Rom Wp7.8 OS.7.10.8862.144 v8.9) και θελω να βαλω android μια σταθερη ρομ γιατι θελω να το δωσω στη κοπελα μου με ελληνικα, απο εδω και περα τη βαζω? nand ή nativesd? θα προτημησω την nand για να μην καθετε να επιλεγει!

μεσα στις ρομ στο xda γραφουν

 

Installation

★ Partition Tool

★ HD2 Tool

★ Recovery for SD

★ task29

★ instal super wipe via CWM

★ make full wipe via CWM

★ install your bootloader magldr or clk

★ install Recovery with 360 MB System and 5 MB Cache

★ 2 GB EXT4 cluster default / SWAP 256 MB / the rest FAT32 cluster default

★ install the Rom via CWM

★ after the first boot make reboot to recovery

 

τι ειναι τα πρωτα 4

 

η αληθεια ειναι οτι και εγω εχω περασει 2 ρομ και λενε αυτα στο installation τα οποια δεν ξερω τι ειναι.

δεν τα εκανα τα 4 πρωτα αλλα η ρομ εγκαταστηθηκε σωστα.. ας μας πει καποιος ειδικος!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κοιτάξτε τον οδηγό της υπογραφής του bbbb

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

To hd2 tool και το partition tool ειναι 2 προγραμματα για pc windows που "αυτοματοποιούν" την διαδικασία για το πέρασμα magldr,φλασάρισμα partition,recovery.Μπορει η διαδικασία να γίνει ειτε με αυτά,ειτε με τον χειροκίνητο τρόπο που γράφω στον οδηγό.Το recovery sd ειναι ένα recovery που τρέχει απο την κάρτα και χρησιμεύει κυρίως για όταν έχουμε στην nand μνήμη wm ή wp ώστε να μπορέσουμε να φορτώσουμε nativesd roms.Αν έχουμε nand android δε χρειάζεται γιατι το recovery ειναι ήδη περασμένο.

Το task29 ειναι μια διαδικασία που κάνουμε για να καθαρίσει τελειως η μνήμη του κινητού.Ουσιαστικά αυτή η διαδικασία φορμάρει την nand μνήμη,την αφήνει άδεια απο os και φλασάρει μόνο το radio.Επειτα ανάλογα το λειτουργικό που θέλουμε να βάλουμε,φλασάρουμε wm,magldr,clk.Στo hd2 μου ποτέ δεν χρειάστηκε να το κάνω αυτό μέχρι τώρα και λειτουργεί προς το παρόν κανονικά.Aπο ρομ τωρα εγώ θα έλεγα να βάλεις nand + data on ext.Για να τρέχεις ήδη wp7 σημαίνει ότι η κάρτα μνήμης σου ειναι αρκετά καλή οπότε λογικά δε θα έχεις θέμα με το android

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

To hd2 tool και το partition tool ειναι 2 προγραμματα για pc windows που "αυτοματοποιούν" την διαδικασία για το πέρασμα magldr,φλασάρισμα partition,recovery.Μπορει η διαδικασία να γίνει ειτε με αυτά,ειτε με τον χειροκίνητο τρόπο που γράφω στον οδηγό.Το recovery sd ειναι ένα recovery που τρέχει απο την κάρτα και χρησιμεύει κυρίως για όταν έχουμε στην nand μνήμη wm ή wp ώστε να μπορέσουμε να φορτώσουμε nativesd roms.Αν έχουμε nand android δε χρειάζεται γιατι το recovery ειναι ήδη περασμένο.

Το task29 ειναι μια διαδικασία που κάνουμε για να καθαρίσει τελειως η μνήμη του κινητού.Ουσιαστικά αυτή η διαδικασία φορμάρει την nand μνήμη,την αφήνει άδεια απο os και φλασάρει μόνο το radio.Επειτα ανάλογα το λειτουργικό που θέλουμε να βάλουμε,φλασάρουμε wm,magldr,clk.Στo hd2 μου ποτέ δεν χρειάστηκε να το κάνω αυτό μέχρι τώρα και λειτουργεί προς το παρόν κανονικά.Aπο ρομ τωρα εγώ θα έλεγα να βάλεις nand + data on ext.Για να τρέχεις ήδη wp7 σημαίνει ότι η κάρτα μνήμης σου ειναι αρκετά καλή οπότε λογικά δε θα έχεις θέμα με το android

 

τα καταφερα μετα απο πολλα πειραματα... απλα να ρωτησω δεν εκανα SWAP 256 MB για την ρομ pixeldroid carbon nand.. πειραζει?? στο αρωμα δεν πατησα την επιλογη για swap... αμα το ξανακανω και το βαλω αυτο τι θα κερδισω???

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν έχεις σκοπό να κάνεις έντονο multitasking δε χρειάζεταιτο swap.

 

στην εναλλαγή εφαρμογών θ χει διαφορα? δλδ κλείνω μια ανοιγω καπακι αλλη...???????????

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά είναι ότι μπορείς να έχεις περισσότερες εφαρμογές ανοιχτές.Επίσης επειδή το swap γίνεται στην sd θα χρειαστεί πάλι να φορμαρεις την sd σου και αυτή την φορά να επιλέξεις και swap και να εγκαταστήσεις πάλι την ρομ με χρήση swap.

Ακόμη επειδή η sd δεν έχει την ταχύτητα της ραμ όταν μια εφαρμογή έχει πάει εκεί και την καλέσεις πάλι έχει κάποια μικρή καθυστέρηση μέχρι να φορτώσει αλλά συνήθως θα φορτώσει στο σημείο που την άφησες και όχι πάλι από την αρχή

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά είναι ότι μπορείς να έχεις περισσότερες εφαρμογές ανοιχτές.Επίσης επειδή το swap γίνεται στην sd θα χρειαστεί πάλι να φορμαρεις την sd σου και αυτή την φορά να επιλέξεις και swap και να εγκαταστήσεις πάλι την ρομ με χρήση swap.

Ακόμη επειδή η sd δεν έχει την ταχύτητα της ραμ όταν μια εφαρμογή έχει πάει εκεί και την καλέσεις πάλι έχει κάποια μικρή καθυστέρηση μέχρι να φορτώσει αλλά συνήθως θα φορτώσει στο σημείο που την άφησες και όχι πάλι από την αρχή

 

οκ σ ευχαριστω παρα πολυ.. επειδη κανω τεστακι ακομα κ δεν εχω αρχεια στην sd θα το κανω και με swap να δω διαφορες. παντως σαν ρομ η carbon ειναι αρκετα καλη και εχει κ ελληνικα.. οι miuvu εχουν ελληνικα?

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη εχω μπερδευτει μπορειτε να βοηθησετε

 

εχω βαλει wp7 sto hd2 (2_HD2 Pdaimatejam Rom Wp7.8 OS.7.10.8862.144 v8.9) και θελω να βαλω android μια σταθερη ρομ γιατι θελω να το δωσω στη κοπελα μου με ελληνικα, απο εδω και περα τη βαζω? nand ή nativesd? θα προτημησω την nand για να μην καθετε να επιλεγει!

μεσα στις ρομ στο xda γραφουν

 

Installation

★ Partition Tool

★ HD2 Tool

★ Recovery for SD

★ task29

★ instal super wipe via CWM

★ make full wipe via CWM

★ install your bootloader magldr or clk

★ install Recovery with 360 MB System and 5 MB Cache

★ 2 GB EXT4 cluster default / SWAP 256 MB / the rest FAT32 cluster default

★ install the Rom via CWM

★ after the first boot make reboot to recovery

 

τι ειναι τα πρωτα 4

 

Καλησπερα και απο μενα μετα απο πολυ καιρο!

Επειδη χρειαζεται να αποχωριστω το One μου για μια εβδομαδα, στις διακοπες μου πρεπει να με κανει παρεα το HD2 που ξεκουραζοταν στο συρταρι τον τελευταιο χρονο σχεδον, με περασμενη την παραπανω wp7 rom (καλη συμπτωση και αυτη!)

Θελω να περασω μια nativesd android rom ωστε να μην ειμαι εξω απο τα νερα μου, αλλα μετα απο τοση αδρανεια εχω ξεχασει τα κολπα του HD2, και δυστυχως αναχωρω αυριο.

Συμφωνα με τον οδηγο του sso, στην περιπτωση μου (υπενθυμιζω nand wp7) πρεπει να κανω μονο τα 5 βηματα που περιγραφονται στο "ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΝΑΤIVESD ROM ME WINDOWS PHONE 7 ΣΤΟ ΗD2"?

Αν ναι, δυστυχως δε μπορω να βρω το αρχειο 4extrecoverysd.zip, καθως το link πλεον δειχνει 2 καταλογους που περιεχουν αρχεια με διαφορετικα ονοματα.

Επισης θα ηθελα να μου προτεινετε μια σταθερη και δοκιμασμενη nativesd rom, ωστε να εχω οσο το δυνατον λιγοτερες εκπληξεις αυτη την εβδομαδα χρησης του HD2.

 

Παιδια πραγματικα ευχαριστω προκαταβολικα για τη βοηθεια και ευχομαι καλο κουραγιο σε οσους εχουν επιστρεψει, και καλες διακοπες σε οσους φευγουν το Σεπτεμβρη!

Link to comment
Share on other sites

Στο λινκ για τα recovery που λες με τους 2 φακέλους http://goo.im/devs/Xylograph/Various/Recoveries/SD πατας στο sd και κατεβάζεις το http://goo.im/devs/Xylograph/Various/Recoveries/SD/recovery_4EXT2.2.7_leo_sd.zip και ακολουθείς τις οδηγίες για nativesd

Αυτα αν θες να κρατήσεις και την εγκατάσταση των wp7.Θα χρησιμοποιήσεις όμως και μια άλλη sd card γιατι αυτή που έβαλες για τα wp7 φορμάρεται σε ένα συστημα αρχειων που αναγνωρίζουν μόνο τα wp7 και αν την σβήσεις (εύκολα γίνεται αυτό) θα πρέπει να ξαναφλασάρεις τα wp.Αν τώρα θες να σβήσεις εντελώς τα wp,μπορεις να φλασάρεις μέσω του magldr nand android rom

Aπο ρομ γιαυτες τις λιγες ημέρες πιστεύω θα σε καλύψει ειτε του pixelfreak http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2235043

ειτε του tytung http://androidforum.tytung.com/nexushd2-jellybean-cm10-1-t1.html

Yπόψιν αν σκοπεύεις να κάνεις από το hd2 και wifi hotspot για να δώσεις το data internet σε άλλες συσκευές, να ξέρεις ότι στου Pixelfreak δε λειτουργεί το hotspot απο τις ρυθμίσεις του android αλλά μόνο με πρόγραμμα που φτιάχνει adhoc δίκτυο το οποίο όμως δεν το βλέπουν όλες οι συσκευές.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Επομενως σε περιπτωση που δε θελω να κρατησω την εγκατασταση των wp7 προχωραω κανονικα στην εγκατασταση της nativesd rom χωρις δευτερη καρτα, σωστα? Και μια προταση rom θα ηθελα και ειμαι ετοιμος για φλασαρισματα!
Link to comment
Share on other sites

Σου έχω γράψει 2 στο προηγούμενο μου ποστ.Την κάρτα μπορεις να την κάνεις fat32/ext4 που χρειάζεται στο android και με βάση το βιντεάκι που υπάρχει στον οδηγό με το mini tool partition wizard Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι με τη σειρά μου... έχω τη γνωστή κόκκινη-γκρι 16άρα καρτούλα και παίζω με την παλιά 2.3.7 ginger στη Nand (την οποία όμως δεν χρησιμοποιώ) και την 4.2 nexushd ως nativesd την οποία και χρησιμοποιώ. Στην κάρτα φυσικά έχω fat32 και ext4 partitions.

 

Θέλω να πειραματιστώ και με wp7 στο κινητό, αλλά έχω μπερδευτεί σχετικά με το τι θα πρέπει να γίνει στην κάρτα μου. Θα πρέπει να ξαναφορμαριστεί για να περάσω τα wp7 ; Να έχω κρατήσει backup πρώτα την 4.2 ; Την gingerbread δεν με νοιάζει να την κρατήσω, αλλά την 4.2 τη θέλω να παίζει παράλληλα με τα wp7.

 

Τέλος, έχοντας το γνωστό πρόβλημα με τα κουμπιά του hd2, χρησιμοποιώ πλέον το button savior για να μη χρησιμοποιώ καθόλου τα buttons. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα στα wp7 ή πρέπει να προβώ σε επισκευή του τηλεφώνου πρώτα ;

 

Συγνώμη ζητώ αν είμαι off-topic, δεν ήξερα αν πρέπει να ποστάρω εδώ αλλά το ρίσκαρα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει δυνατότητα να χρησιμοποιείς τα wp7 χωρίς τα πλήκτρα.Yπάρχουν κάποιοι τρόποι φορμαρίσματος της κάρτας στο xda ώστε να την χρησιμοποιείς και για android. Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα έπαψε να λειτουργεί το lmt launcher . Χρησιμοποιώ και το button savior και δεν το κατάλαβα άμεσα . Κοιτάω στον su ,σβήνω την χορήγηση άδειας και δεν ξαναεδωσε . Έβαλα την 1.99 από την 1.96 που είχα ,τίποτα . Έβαλα τον su (clockworkmod) από το market ,τίποτα , έβαλα και τον άλλο τον παλιό ,τίποτα . Με άλλες εφαρμογές δεν έχω πρόβλημα (πχ titanium ) ακόμα τουλάχιστον .

Κάνω την εφαρμογή start και τίποτα παραπέρα δεν ζητάει άδεια . Την κάνω stop και γράφει πάλι started ...

Τελευταία έβαλα τέσσερεις mind map apps. Τις έβγαλα ,τίποτα . Δεν ρώτησα στο xda ακόμα .

 

Υγ : εννοείται clear data ,reboot , /install etc

Υγ2: με την 4.2.2 tytung

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο και μένα μου το έκανε μια φορά αυτό.έκανα μια καθαρή εγκατάσταση του apk και δούλεψε πάλι κανονικά
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο και μένα μου το έκανε μια φορά αυτό.έκανα μια καθαρή εγκατάσταση του apk και δούλεψε πάλι κανονικά

 

Τώρα λοιπόν το titanium δεν βρίσκει root , ενώ πριν έβρισκε και το savior δεν κάνει back που σημαίνει ότι και αυτό δεν λειτουργεί ... Την κατσαμε την βάρκα ...

 

 

Υ.Γ. Έβαλα ξανά τον cwm su (ταυτοχρονα με τον default ) και έδωσε άδεια και στο titanium και στο savior και στο lmt αλλα το τελευταίο αρνείται να δουλέψει . Θα βάλω ξανά το apk να δω ...

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Περίεργα πράγματα.Κάποιο backup της ρομ δεν έχεις να δοκιμάσεις,ωστε να δεις αν φταίει κάτι που άλλαξες πρόσφατα;
Link to comment
Share on other sites

Τι κόλπα κάνει αυτός ο άνθρωπος ρε παιδιά;;; :rolleyes:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2235043

Με ~90 εφαρμογές, χωρίς greenify, είμαι συνέχεια με 200+ free Ram (NativeSD):)

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Κραταει ομως καμια εφαρμογη ανοιχτη?

Εγω οταν την ειχα φορτωσει με εφαρμογες την συγκεκριμένη ρομ ειχε αρχισει να σέρνεται ασχετα με την ελευθερη ραμ που ειχα ~120-150mb

Link to comment
Share on other sites

Τι κόλπα κάνει αυτός ο άνθρωπος ρε παιδιά;;; :rolleyes:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2235043

Με ~90 εφαρμογές, χωρίς greenify, είμαι συνέχεια με 200+ free Ram (NativeSD):)

Ίσως η καλύτερη ρομ όλων το εποχών. αν κάνεις τις ρυθμίσεις από το βιντεακι απογειώνεται και σε ταχύτητα και σε ήχο.μιλαμε πάντα για nativesd.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.Εγώ τώρα για την δουλειά που το θέλω πλέον το κινητό δηλαδή ως τηλεκοντρόλ :lol: για το dlna στικάκι μου και καμμιά φορά για φακό και gps,είμαι ικανοποιημένος απο την 4.3 του tytung σε nativesd
Link to comment
Share on other sites

Εχετε να προτείνετε κάποιο τρόπο έμμεσο (κόλπο) ή άμεσο (εφαρμογή) για να διαπιστώνουμε αν ,πόσες φορές και πότε συνέβησαν reboots στην συσκευη μας εν αναμονή ; Το ποια ηταν η αιτία είναι κάπως περίπλοκο να βρεθεί , ε;

Με το better battery stats δεν έβγαλα και πολλή άκρη , επίσης και ούτε με το current widget που έχει log αν θες ...

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να θυμηθώ πότε η συσκευή μου έκανε τελευταία φορά επανεκκίνηση.

Εσύ αντιμετωπίζεις συχνά αυτό το πρόβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...