Jump to content

[Προς κυκλοφορία] HTC Desire HD


tron13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συγνώμη ρε παιδιά... δεν μπορούμε να βγάλουμε την μπαταρία του απλού desire να την βάλουμε στο hd? Λογικά το ίδιο μέγεθος μπαταρίας θα έχουν...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξέχασες μια SLCD οθόνη μεγαλύτερη κατά 0.6" Όλοι ξέρουν ότι στη κατανάλωση ενέργειας κατά κύριο λόγο υπεύθυνη είναι η οθόνη.

 

 

Όλοι όσοι είχαν Desire έλεγαν ότι έχουν ζητηματάκι με τη μπαταρία... τώρα τι θα γίνεται πρακτικά με το νέο HD που έχει και μικρότερη μπαταρία και μεγαλύτερη οθόνη, είναι απορίας άξιον.

 

Ωραία! Ας περιμένουμε να δούμε....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ωραία! Ας περιμένουμε να δούμε....

 

 

Αν κάνω εγώ μια πρόβλεψη και πέσω μέσα, κερδίζω κάτι; :p:lol:

 

 

Πάντως ειλικρινά αναρωτιέμαι, σε μια τέτοια τεράστια συσκευή είχαν τόσο μεγάλο πρόβλημα οι μηχανικοί να χωρέσουν μια λίγο μεγαλύτερη μπαταρία; Έπρεπε να μειώσουν δηλαδή τη μπαταρία για να εξοικονομήσουν χώρο;

Link to comment
Share on other sites

 

Πάντως ειλικρινά αναρωτιέμαι, σε μια τέτοια τεράστια συσκευή είχαν τόσο μεγάλο πρόβλημα οι μηχανικοί να χωρέσουν μια λίγο μεγαλύτερη μπαταρία; Έπρεπε να μειώσουν δηλαδή τη μπαταρία για να εξοικονομήσουν χώρο;

 

Ενώ, αν του έβαζαν μια 1500άρα, θα ξέχναγες πότε το φόρτισες...

Η αυτονομία των κινητών αυτης της κατηγορίας είναι τόσο κακή, που η λίγο μικρότερη μπαταρία δεν κάνει καμία διαφορά, όπως και η λίγο μεγαλύτερη.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το μέγεθος της οθόνης δεν έχει να κάνει με την μπαταρία. Ο αριθμός των πιξελς είναι αυτός που κάνει την διαφορά. Αν υπάρχει ο ίδιος αριθμός πιξελς σε μια οθόνη 3,7’’ και ο ίδιος σε μια οθόνη 4,3’’ γιατί στην 4,3΄΄ να καταναλώνει περισσότερη ενέργεια δηλαδή;
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ειλικρινά αναρωτιέμαι, σε μια τέτοια τεράστια συσκευή είχαν τόσο μεγάλο πρόβλημα οι μηχανικοί να χωρέσουν μια λίγο μεγαλύτερη μπαταρία; Έπρεπε να μειώσουν δηλαδή τη μπαταρία για να εξοικονομήσουν χώρο;

Πόσοι άραγε σκεφτόμαστε ακριβώς το ίδιο..

Αλλά η μεγαλύτερη μπαταρία προφανώς θα μπει στο desire hd2 και θα προβληθεί ως η μέγιστη επανάσταση...

Καταραμένο μαρκετινγ που για να πουλάνε συσκευές καθε 6 μήνες δε θα βγάλουν ποτέ μια ολοκληρωμένη...

Link to comment
Share on other sites

Ενώ, αν του έβαζαν μια 1500άρα, θα ξέχναγες πότε το φόρτισες...

Η αυτονομία των κινητών αυτης της κατηγορίας είναι τόσο κακή, που η λίγο μικρότερη μπαταρία δεν κάνει καμία διαφορά, όπως και η λίγο μεγαλύτερη.

 

 

Ότι η αυτονομία γενικά όλων αυτών των συσκευών είναι επιεικώς για τα πανηγύρια συμφωνώ. Αλλά ότι μια 1500 ή 1800 μπαταρία δεν κάνει τη διαφορά δε με βρισκεις σύμφωνο. Γιατί δηλαδή να μη μπορεί κάποιος να εξασφαλίσει 2-3-4 ώρες παραπάνω καλής χρήσης που ίσως κάνουν τη διαφορά; Δηλαδή πολύ απλά να προλάβει να φύγει από το σπίτι του το πρωί και να το βάλει μια και καλή το βράδυ να φορτίσει χωρίς να αγχώνεται αν θα τον βγάλει η συσκευή ολόκληρη την ημέρα. Γιατί γι' αυτό μιλάμε εδώ... Δεν ψάχνουμε και την 2η μέρα αυτονομίας... Οκ ότι πρέπει να το φορτίζω μια φορά το βράδυ κάθε βράδυ έτσι όπως πλένω τα δόντια μου άντε να το δεχτώ. Το ότι όμως πρέπει να είμαι αγχωμένος αν θα με βγάλει έστω και αυτή τη μια όλοκληρη μέρα με λίγο παραπάνω χρήση, ε αυτό πάει πολύ για μένα...

 

 

 

Πάντως το μέγεθος της οθόνης δεν έχει να κάνει με την μπαταρία. Ο αριθμός των πιξελς είναι αυτός που κάνει την διαφορά. Αν υπάρχει ο ίδιος αριθμός πιξελς σε μια οθόνη 3,7’’ και ο ίδιος σε μια οθόνη 4,3’’ γιατί στην 4,3΄΄ να καταναλώνει περισσότερη ενέργεια δηλαδή;

 

Κάνεις λάθος. Να στο πω πολύ απλοικά. Αν ο αριθμός εικονοστοιχείων είναι ο ίδιος σε μια μεγαλύτερη οθόνη τότε μιλάμε για μεγαλύτερα εικονοστοιχεία. Μεγαλύτερη φωτεινή επιφάνεια δηλαδή μεγαλύτερα εικονοστοιχεία σημαίνει ανάγκη για περισσότερη ενέργεια για να τα φωτίσεις.

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Ότι η αυτονομία γενικά όλων αυτών των συσκευών είναι επιεικώς για τα πανηγύρια συμφωνώ. Αλλά ότι μια 1500 ή 1800 μπαταρία δεν κάνει τη διαφορά δε με βρισκεις σύμφωνο. Γιατί δηλαδή να μη μπορεί κάποιος να εξασφαλίσει 2-3-4 ώρες παραπάνω καλής χρήσης που ίσως κάνουν τη διαφορά; Δηλαδή πολύ απλά να προλάβει να φύγει από το σπίτι του το πρωί και να το βάλει μια και καλή το βράδυ να φορτίσει χωρίς να αγχώνεται αν θα τον βγάλει η συσκευή ολόκληρη την ημέρα. Γιατί γι' αυτό μιλάμε εδώ... Δεν ψάχνουμε και την 2η μέρα αυτονομίας... Οκ ότι πρέπει να το φορτίζω μια φορά το βράδυ κάθε βράδυ έτσι όπως πλένω τα δόντια μου άντε να το δεχτώ. Το ότι όμως πρέπει να είμαι αγχωμένος αν θα με βγάλει έστω και αυτή τη μια όλοκληρη μέρα με λίγο παραπάνω χρήση, ε αυτό πάει πολύ για μένα...

 

Φίλε μου εγω πιστεύω πολύ απλά ότι, χάρη στην εξοικονόμηση ενέργειας από τον επεξεργαστή, το hd με την μικρότερη μπαταρία του θα έχει την ίδια αυτονομια με τα υπόλοιπα κινητά.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Για την μπαταρία ας περιμένουμε να δούμε πριν βγάλουμε τελικά συμπεράσματα μιας και που ο 8255 που φοράει το HD (αν και δυνατότερος) είναι στα 45nm σε σχέση με τον 8250 του Desire που είναι στα 65nm. Η HTC ανακοινώνει μικρότερο talk time, αλλά μεγαλύτερο standby από το Desire...

 

 

Εγώ από την άλλη, μεγαλύτερο φόβο έχω για την χρωματική απόδοση της οθόνης, σε σχέση με το desire....

 

BTW ποιος μας είπε ότι το HD θα φοράει SLCD...?

Link to comment
Share on other sites

Για την μπαταρία ας περιμένουμε να δούμε πριν βγάλουμε τελικά συμπεράσματα μιας και που ο 8255 που φοράει το HD (αν και δυνατότερος) είναι στα 45nm σε σχέση με τον 8250 του Desire που είναι στα 65nm. Η HTC ανακοινώνει μικρότερο talk time, αλλά μεγαλύτερο standby από το Desire...

 

 

Εγώ από την άλλη, μεγαλύτερο φόβο έχω για την χρωματική απόδοση της οθόνης, σε σχέση με το desire....

 

BTW ποιος μας είπε ότι το HD θα φοράει SLCD...?

Μάλλον μια απλή tft θα έχει , που είναι και το καλύτερο κατά τη δική μου γνώμη.

Καλή συμπεριφορά παντου. Από την οθόνη του μιλεστονε, δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το τηλέφωνο είναι τέλειο, το λάτρεψα προσωπικά
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μια απλή tft θα έχει , που είναι και το καλύτερο κατά τη δική μου γνώμη.

Καλή συμπεριφορά παντου. Από την οθόνη του μιλεστονε, δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο

 

Αυτό ήξερα και εγώ, ότι μιλάμε για απλή TFT, απλά άκουσα εδώ για SLCD και παραξενεύτηκα...

 

Γιατί λες ότι καλύτερα που έχει tft? Εγώ επειδή είμαι πλασματάκιας, θεωρώ ότι η amoled του desire είναι κορυφαία, βασικά λόγω της πολύ καλής απεικόνισης του μαύρου...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήξερα και εγώ, ότι μιλάμε για απλή TFT, απλά άκουσα εδώ για SLCD και παραξενεύτηκα...

 

Γιατί λες ότι καλύτερα που έχει tft? Εγώ επειδή είμαι πλασματάκιας, θεωρώ ότι η amoled του desire είναι κορυφαία, βασικά λόγω της πολύ καλής απεικόνισης του μαύρου...

 

Μαζι σου για το μαυρο (και τη σωστη αποδοση του λευκου επισης) αλλα δυστυχως με amoled θα ειχες μικροτερη πραγματικη αναλυση και ολα θα φαινονταν... τεραστια σε 4.3 ιντσες οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Μαζι σου για το μαυρο (και τη σωστη αποδοση του λευκου επισης) αλλα δυστυχως με amoled θα ειχες μικροτερη πραγματικη αναλυση και ολα θα φαινονταν... τεραστια σε 4.3 ιντσες οθονη.

Στο θέμα της αναλυσης δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω... Αν και για εμένα στις 4.3" πρέπει να δούμε μεγαλύτερες αναλύσεις από 800Χ480...

 

Θα περιμένω να δω τα συγκριτικά, που σίγουρα θα βγουν, μεταξύ των οθονών των δύο κινητών...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί λες ότι καλύτερα που έχει tft? Εγώ επειδή είμαι πλασματάκιας, θεωρώ ότι η amoled του desire είναι κορυφαία, βασικά λόγω της πολύ καλής απεικόνισης του μαύρου...

Γιατι τη θεωρω μια ισορροπημενη λυση, με πολυ καλη αποδοση κατω απο τον ηλιο.

Παντως και τα υπερκορεσμενα χρωματα της s amoled ειναι μεν χαζεμα, αλλα παιζει και αυτο με την αναλυση που λεει ο Βαγγελης.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Γιατι τη θεωρω μια ισορροπημενη λυση, με πολυ καλη αποδοση κατω απο τον ηλιο.

Παντως και τα υπερκορεσμενα χρωματα της s amoled ειναι μεν χαζεμα, αλλα παιζει και αυτο με την αναλυση που λεει ο Βαγγελης.

Δεν ξέρω είμαι επιφυλακτικός... Ολίγον τι... :lol:

Link to comment
Share on other sites

 

Η οθόνη τελικά είναι SLCD μάλλον της Sony.Γιατί ρε παιδιά τέτοιο σκάλωμα με την ανάλυση?τι να πούνε και τα καινούρια symbian (N8) που έχουν 640X360?Μέχρι πρίν απο ενα μήνα τα iphone (3gs) στην ελλάδα είχαν 320x480 και κανείς δεν είχε παράπονο.Όταν είχα το HD2 θυμάμαι πως για να δώ pixel έπρεπε να κολλήσω την οθόνη στο μάτι μου και προσωπικά έχω καταλήξει πως σε touch συσκευές καλύτερα να έχεις μεγάλη οθόνη γιατί όταν βάζεις τα δάχτυλα σου απάνω σε λίγες ίντσες χάνεται η μισή..

Link to comment
Share on other sites

 

Η οθόνη τελικά είναι SLCD μάλλον της Sony.Γιατί ρε παιδιά τέτοιο σκάλωμα με την ανάλυση?τι να πούνε και τα καινούρια symbian (N8) που έχουν 640X360?Μέχρι πρίν απο ενα μήνα τα iphone (3gs) στην ελλάδα είχαν 320x480 και κανείς δεν είχε παράπονο.Όταν είχα το HD2 θυμάμαι πως για να δώ pixel έπρεπε να κολλήσω την οθόνη στο μάτι μου και προσωπικά έχω καταλήξει πως σε touch συσκευές καλύτερα να έχεις μεγάλη οθόνη γιατί όταν βάζεις τα δάχτυλα σου απάνω σε λίγες ίντσες χάνεται η μισή..

 

α γεια σου:)

Link to comment
Share on other sites

 

Η οθόνη τελικά είναι SLCD μάλλον της Sony.Γιατί ρε παιδιά τέτοιο σκάλωμα με την ανάλυση?τι να πούνε και τα καινούρια symbian (N8) που έχουν 640X360?Μέχρι πρίν απο ενα μήνα τα iphone (3gs) στην ελλάδα είχαν 320x480 και κανείς δεν είχε παράπονο.Όταν είχα το HD2 θυμάμαι πως για να δώ pixel έπρεπε να κολλήσω την οθόνη στο μάτι μου και προσωπικά έχω καταλήξει πως σε touch συσκευές καλύτερα να έχεις μεγάλη οθόνη γιατί όταν βάζεις τα δάχτυλα σου απάνω σε λίγες ίντσες χάνεται η μισή..

 

Τα εχουμε πει εδω και μηνες, η sony θα δινει slcd στα νεα high end της htc, δεν ξερω πως πηγε η κουβεντα σε απλες tft κλπ.

Αναφορικα με την αναλυση και το... σκλαλωμα μας:

1) Το πρωτο... μελημα ειναι το γεγονος πως η πραγματικη αναλυση της pentile τεχνολογιας της amoled του desire ειναι 392 x 653. Σαφως λιγοτερα απο τα πραγματικα 800Χ480 μιας slcd οθονης, που ειναι και πιο moderate και ισορροπημενη (εστω και λιγοτερο φαντεζι) στα χρωματα της. Το hd2 ειχε μια καλη lcd, για αυτο δεν ειχες προβλημα. Αν εβλεπες το evo με 800Χ480 (amoled) θα καταλαβαινες το προβλημα.

2) Για το μεγεθος συμφωνω. Οι 3.5 ιντσες του iphone 4 που χρησιμοποιω ειναι eye candy (με τα 960Χ640) αλλα καμια σχεση η εμπειρια θεασης με τις 4.3 του hd2 η και του Dell Streak με την αψογη 5αρα οθονη του...

Link to comment
Share on other sites

:) Τελικά βλέπω την πλάστιγα να γέρνει υπέρ του HD και στους έχοντας αμφιβολίες.Το μόνο που μένει να δούμε τώρα είναι η αυτονομία του, άν και η ίδια η HTC ανακοινώνει περίπου 20% μεγαλύτερο χρόνο standby σε σχέση με το προηγούμενο Desire
Link to comment
Share on other sites

Αναφορικα με την αναλυση και το... σκλαλωμα μας:

1) Το πρωτο... μελημα ειναι το γεγονος πως η πραγματικη αναλυση της pentile τεχνολογιας της amoled του desire ειναι 392 x 653. Σαφως λιγοτερα απο τα πραγματικα 800Χ480 μιας slcd οθονης, που ειναι και πιο moderate και ισορροπημενη (εστω και λιγοτερο φαντεζι) στα χρωματα της. Το hd2 ειχε μια καλη lcd, για αυτο δεν ειχες προβλημα. Αν εβλεπες το evo με 800Χ480 (amoled) θα καταλαβαινες το προβλημα.

 

Δέν ξέρω αν το κατάλαβες, αναφερόμουν σε αυτούς που απαιτούν το Desire HD να έχει μεγαλύτερη ανάλυση απο αυτή που ήδη έχει με την υπάρχουσα οθόνη του

Link to comment
Share on other sites

 

Η οθόνη τελικά είναι SLCD μάλλον της Sony.Γιατί ρε παιδιά τέτοιο σκάλωμα με την ανάλυση?τι να πούνε και τα καινούρια symbian (N8) που έχουν 640X360?Μέχρι πρίν απο ενα μήνα τα iphone (3gs) στην ελλάδα είχαν 320x480 και κανείς δεν είχε παράπονο.Όταν είχα το HD2 θυμάμαι πως για να δώ pixel έπρεπε να κολλήσω την οθόνη στο μάτι μου και προσωπικά έχω καταλήξει πως σε touch συσκευές καλύτερα να έχεις μεγάλη οθόνη γιατί όταν βάζεις τα δάχτυλα σου απάνω σε λίγες ίντσες χάνεται η μισή..

 

Παιδια απιστευτο βιντεο!!!!!:D

Και μονο που το βλεπεις σε κανει να το θελεις!!!!!!!Εκανα ηδη την προπαραγγελια!!!!!(ετσι Βασιλη???!!!;):D)

 

παιδια και οσον αφορα το θεμα της μπαταριας,και το HD2 την ιδια μπαταρια δεν εχει????(1230)

αυτο πως παει απο αυτονομια???

Edited by Nikos_s3

Κωνσταντινος..

-nokia 8800 special edition-XDA Flame-htc shift-nokia 8910i-htc touch HD-Blackberry Bold-Htc touch Pro 2-Qtek 9000-Nokia N900-BB Bold 9700-Htc Desire-Htc Desire HD-iphone 4 32gb...4s 64GB..Samsung Note 3-4-9-10+..iPhone 7 Plus..iPhone X 256..iPhone XS Max 512..iPhone 11 Pro Max 512

Link to comment
Share on other sites

παιδια και οσον αφορα το θεμα της μπαταριας,και το HD2 την ιδια μπαταρια δεν εχει????(1230)

αυτο πως παει απο αυτονομια???

 

πολυ καλα εξαρταται παντα απο τον χρηστη παιδια

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απιστευτο βιντεο!!!!!:D

Και μονο που το βλεπεις σε κανει να το θελεις!!!!!!!Εκανα ηδη την προπαραγγελια!!!!!(ετσι Βασιλη???!!!;):D)

 

παιδια και οσον αφορα το θεμα της μπαταριας,και το HD2 την ιδια μπαταρια δεν εχει????(1230)

αυτο πως παει απο αυτονομια???

 

Εχει γινει η προπαραγγελια δευτέρα θα εχουμε και επιβεβαίωση ! γεια σου ρε Κωστάκη πάντα απο τους πρώτους θα τα χτυπάμε ε ? :lol:

πολυ καλο φαίνεται πάντως και αλουμίνιο κατασκευή οχι πλαστικά ποια ....

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...