Jump to content

Απόψεις: Πρόβλημα λήψης, πωλήσεις του iPhone 4 και η εικόνα της Apple...


TN97
 Κοινοποίηση

Θα επηρεάσει το πρόβλημα λήψης το iPhone 4 και την εικόνα της Apple;  

555 members have voted

  1. 1. Θα επηρεάσει το πρόβλημα λήψης το iPhone 4 και την εικόνα της Apple;

    • Ναι
      375
    • Όχι
      165
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      15


Recommended Posts

Eγώ θα ήθελα να ευχαριστήσω το forum που "τόλμησε" και έβαλε αυτό το θέμα καθώς και όλους τους "προλαλήσαντες" που πραγματικά ο καθένας με τον τρόπο του το κρατάει σε ένα επίπεδο υγιούς συζήτησης με διαφορετικές μεν απόψεις αλλά πάντως απόψεις και όχι άναρθρες κραυγές.

 

Το θέμα της κεραίας φαίνεται ότι έχει κοπάσει κατά ένα παράδοξο τρόπο κάπου εκεί μετά την επιστολή που κυκλοφόρησε η apple χωρίς να υπάρχει προφανής λόγος σε σχέση με την ένταση που υπήρχε πριν λίγες εβδομάδες όπως και σε σχέση με το ότι το πρόβλημα αναφερόταν ως τέτοιο όχι μόνο από apple haters αλλά και από χρήστες που θα είχαν κάθε λόγο να μην το αναδείξουν σε τόσο μείζον ζήτημα. Το συμπέρασμα επί του παρόντος αυτής της ιστορίας είναι ότι το θέμα θα έλθει στις πραγματικές διαστάσεις του καθώς το τηλέφωνο θα βρεθεί προοδευτικά στα χέρια περισσότερων χρηστών σε περισσότερες χώρες και θα φανεί αν πρόκειται για υπερβολή ή για ουσία.

 

Στο μεταξύ νομίζω ότι η πιο ψύχραιμη αντίδραση είναι να περιμένει κανείς να έλθει επίσημα στην Ελλάδα για να έχει περάσει το πρώτο "tsunami" παραγωγής, να έχουν συγκεντρωθεί περισσότερες εμπειρίες πραγματικής χρήσης και όχι "επιστημονικοφανή πειράματα" και να υπάρχει και εύκολος τρόπος επιστροφής σε οποιονδήποτε δεν μείνει ευχαριστημένος από τη συσκευή.

 

Και ένα υστερόγραφο εγκυκλοπαιδικού χαρακτήρα για να αποφύγουμε την κακή χρήση της γλώσσας: ο όρος fan boys και όχι fun boys αναφέρεται στα μικρά ντόπια παιδιά που χρησιμοποιούσαν οι αποικιοκράτες για να τους κάνουν αέρα με τη βεντάλια (fan) στα ζεστά κλίματα, επομένως κακώς συνδέεται με οπαδούς μιας εταιρίας (και τέτοιους οπαδούς βρίσκουμε σε όλα τα επιχειρηματικά μήκη και πλάτη και όχι μόνο σε μία εταιρία) αφού ο ρόλος των πραγματικών fan boys κάθε άλλο παρά οικειοθελής αλλά περισσότερο εξαναγκαστικός ήταν ...

εκ παραδρομης το εγραψα με a αντι με u,οσον αφορα την εταιρεια δεν αναφερθηκα στην συγκεκριμενη αλλα γενικα για τον τροπο που αγοραζουν καποιοι καποιο προιον.

αλλωστε σημερα μπορει να ειναι η apple,αυριο καποια αλλη,γιαυτο ειπα οτι ειναι κακο να ειμαστε αγγελη στην αγορα των προιοντων πριν τσεκαρουμε εαν αυτα που λεει οντως ισχυουν και πανω απο ολα εαν παιρνουμε καποιο προιον γιατι πραγματικα εχει αυτα που εχουμε ως στανταρ και οχι γιατι το πλασσαρει ο ταδε.

αυτο βεβαια ειναι παγκοσμιο φαινομενο και οχι μονο εδω.

αυτα τα λεω γιατι εχω φαει πικρες κατα καιρους απο αγορες που εκανα χωρις να το ψαξω.

Edited by xolloth
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 199
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ο όρος fanboy και όχι fan boy είναι παγκοσμίως αποδεκτός όρος που χρησιμοποιείται από το 1919 για να περιγράψει κάποιον που είναι εξαιρετικά αφοσιωμένος ως μεροληπτικός αναφορικά με την άποψη του προς ένα μεμονωμένο αντικείμενο ή χόμπι μέσα σε ένα δεδομένο τομέα.

 

http://www.merriam-webster.com/dictionary/fanboy

http://en.wikipedia.org/wiki/Fan_%28person%29

 

Πιστεύω ότι θα βρεις αυτό εδώ το άρθρο διαφωτιστικό. Στο μεταξύ απολογούμαι για το off topic και προσφέρομαι για όποιον ενδιαφέρεται να το συνεχίσουμε μέσω pm!

 

εκ παραδρομης το εγραψα με a αντι με u,οσον αφορα την εταιρεια δεν αναφερθηκα στην συγκεκριμενη αλλα γενικα για τον τροπο που αγοραζουν καποιοι καποιο προιον.

αλλωστε σημερα μπορει να ειναι η apple,αυριο καποια αλλη,γιαυτο ειπα οτι ειναι κακο να ειμαστε αγγελη στην αγορα των προιοντων πριν τσεκαρουμε εαν αυτα που λεει οντως ισχυουν και πανω απο ολα εαν παιρνουμε καποιο προιον γιατι πραγματικα εχει αυτα που εχουμε ως στανταρ και οχι γιατι το πλασσαρει ο ταδε.

αυτο βεβαια ειναι παγκοσμιο φαινομενο και οχι μονο εδω.

αυτα τα λεω γιατι εχω φαει πικρες κατα καιρους απο αγορες που εκανα χωρις να το ψαξω.

 

Δεν αναφέρθηκα προσωπικά σε κανένα post, απλώς βρήκα την ευκαιρία για αυτή την διευκρίνιση επειδή τον τελευταίο καιρό χρησιμοποιείται πολύ ο όρος και όχι μόνο στο δικό μας forum :)

 

Αλλά και πάλι ζητάω συγγνώμη για το off topic, και αν κρίνεται σκόπιμο παρακαλώ να διαγραφεί!

Edited by TN97

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Να καταθεσω και γω την ταπεινη μου αποψη...μιας και ειμαι κατοχος εδω και 2μερες.

 

Το προβλημα ληψης υφισταται και δεν ειναι θεμα σσοφτγουερ το οποιο μπορει να επιλυθει με μια αναβαθμιση. Ειναι καθαρα θεμα "φυσικης" και χαρντγουερ= το ανθρωπινο δερμα ειναι καλος αγωγος για την μεταφορα του σηματος απο την κεραια του wifi/ rf και οταν το κρατας απο αυτο το σημειο το μετατρεπει σε θερμοτητα με αποτελεσμα να χανεται η ληψη... (η καπως ετσι τελοσπαντων) . Το δοκιμασα το κινητο και με 2 διαφορετικους παροχους σε περιοχη καλυψης με δυνατο σημα, και οταν κρατας απο την "ευαισθητη" περιοχη του, το σημα πεφτει απο 5 μπαρες στην 1α μπαρα (το τεσταρα και σε σχεση με το 3GS.)

 

Το προβλημα το γνωριζα εξ αρχης αλλα δεν με διστασε να παω να το αγορασω. Λογοι ? Διαφοροι αλλα πρωτο και καλυτερο: κατασκευαστικα το κινητο ειναι αψογο- γνωριζουν οι περισσοτεροι πανω κατω περι retina display, ανθεκτικοτητα γυαλινης επιφανειας κτλ, το "ipod" ειναι το καλυτερο music player σε κινητο για μενα, και το iOS4 ειναι ενα απο τα καλυτερα σοφτγουερ για κινητα....--για web browsing, email, social networking apps (κατα την αποψη μου) ....και εχουν περασει απο τα χερια μου διαφορα σμαρτφοουν, απο series60, winmob, android etc etc.

 

(παρεπιμπτοντως περιμενω την θηκη/ bumper που θα του προστατευει τις γωνιες και την αδυναμια σηματος...)

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sorry και από μένα για το offtopic,

να διευκρινίσω ότι αναγνωρίζω το ευφάνταστο και ψυχαγωγικό του δημοσιεύματος που παραθέσατε, απέναντι στην επιστημονική εργασία των μεγάλων λεξικών. Επίσης να προσθέσω ότι θεωρώ προφανή την ετυμολογία του χαρακτηρισμού από τις λέξεις fanatic και fancy, και όχι από τη λέξη ανεμιστήρας.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

σημασια εχει η απαντηση του φιλου kolabrou ο οποιος ηδη ειναι κατοχος του και ο οποιος διαπιστωσε με τα ιδια του τα ματια οτι οντως υφισταται προβλημα.

αυτο πιστευω ειναι πληγμα για την υστεροφημια της apple και θα το σκεφθουν οσοι εχουν σκοπο να το αγορασουν και συγκαταλεγονται μεσα σε αυτο το φορουμ η σε καποιο αλλο.

το ζητημα ειναι οτι σχεδον ολες οι εταιρειες βγαζουν πλεον τα ακριβα και πολυπλοκα προιοντα τους με προβληματα που υποσχονται οτι θα τα διορθωσουν στο μελλον[εαν ειναι θεμα software],δηλαδη με μια κουβεντα ειμαστε ολοι beta testers παροτι χρυσοπληρωνουμε τα προιοντα τους.

λυση για μενα ειναι μονο μια,αυτο που ειπαν και αλλα παιδια παραπανω,να μην αγοραζουμε εαν δεν δοκιμασθει ενα προιον.

σε αυτες τις περιπτωσεις η υπομονη κανει καλο.

Link to comment
Share on other sites

Να καταθεσω και γω την ταπεινη μου αποψη...μιας και ειμαι κατοχος εδω και 2μερες.

 

Το προβλημα ληψης υφισταται και δεν ειναι θεμα σσοφτγουερ το οποιο μπορει να επιλυθει με μια αναβαθμιση. Ειναι καθαρα θεμα "φυσικης" και χαρντγουερ= το ανθρωπινο δερμα ειναι καλος αγωγος για την μεταφορα του σηματος απο την κεραια του wifi/ rf και οταν το κρατας απο αυτο το σημειο το μετατρεπει σε θερμοτητα με αποτελεσμα να χανεται η ληψη... (η καπως ετσι τελοσπαντων) . Το δοκιμασα το κινητο και με 2 διαφορετικους παροχους σε περιοχη καλυψης με δυνατο σημα, και οταν κρατας απο την "ευαισθητη" περιοχη του, το σημα πεφτει απο 5 μπαρες στην 1α μπαρα (το τεσταρα και σε σχεση με το 3GS.)

 

Το προβλημα το γνωριζα εξ αρχης αλλα δεν με διστασε να παω να το αγορασω. Λογοι ? Διαφοροι αλλα πρωτο και καλυτερο: κατασκευαστικα το κινητο ειναι αψογο- γνωριζουν οι περισσοτεροι πανω κατω περι retina display, ανθεκτικοτητα γυαλινης επιφανειας κτλ, το "ipod" ειναι το καλυτερο music player σε κινητο για μενα, και το iOS4 ειναι ενα απο τα καλυτερα σοφτγουερ για κινητα....--για web browsing, email, social networking apps (κατα την αποψη μου) ....και εχουν περασει απο τα χερια μου διαφορα σμαρτφοουν, απο series60, winmob, android etc etc.

 

(παρεπιμπτοντως περιμενω την θηκη/ bumper που θα του προστατευει τις γωνιες και την αδυναμια σηματος...)

 

Ακριβως ετσι ειναι τα πραγματα , προκειται γαι ενα πολυ καλο κινητο με πολυ κανες δυνατοτητες ... τωρα για το σημα τι να πω θα δουμε , στην αναγκη ναι οκ θα δεχθω να παρω μια θηκη , η θα το κραταω αλλιως , απο το να αγορασω ενα αλλο κινητο που θα θελω μετα απο λιγο καιρο να το πεταξω η να προσπαθω να το φερω στα μετρα μου διαβαζοντας ωρες και ωρες σε xda ...

βεβαια θα προτιμουσα η apple να κατεβασει ΑΜΕΣΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ .....

οσο για την δημοσκοπηση , ναι θα επηρεασει σιγουρα

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω ...

την μπροστινή κάμερα γιατί την βάλανε ?

για να υιοθετήσουν στυλ ρετρό???:lol::lol::lol::lol:

ετσι για να την βλεπεις εσυ και να ρωτας

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

λυση για μενα ειναι μονο μια,αυτο που ειπαν και αλλα παιδια παραπανω,να μην αγοραζουμε εαν δεν δοκιμασθει ενα προιον

 

Σωστό αλλά νομίζω οι περισσότεροι εδώ έχουμε ούτως ή άλλως ως ένα βαθμό το μικρόβιο του beta tester μέσα μας και θέλουμε να ψαχνόμαστε με νέες συσκευές, νέες τεχνολογίες, νέα λειτουργικά κοκ. :p

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ετσι ειναι τα πραγματα , προκειται γαι ενα πολυ καλο κινητο με πολυ κανες δυνατοτητες ... τωρα για το σημα τι να πω θα δουμε

 

Σόρυ, τίποτα προσωπικό αλλά...: :lol:

Link to comment
Share on other sites

εγω ψηφισα οχι διοτι αυτο ειναι μια προπαγανδα με το σημα επειδη πουλαει τρελα πρεπει να βρουμε ενα ψεγαδι για να παρουμε και εμεις μεριδιο βλεπε νοκια ερικσον samsung κτλ κτλ.
Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας ότι ήδη μερικά άτομα το έχουν αγοράσει,γνωρίζοντας το πρόβλημα,πιστεύω ότι δεν θα επηρεάσει την πορεία του iPhone 4 στην αγορά!Επίσης αρκετοί κάτοχοι iphone το πήρανε χωρίς να έχουν αρκετές γνώσεις σε θεματα hardware-software οπώτε ούτε καν θα γνωρίζουν το θεματάκι με την λήψη σήματος που έχει το iphone4.Εγώ προσωπικά εάν είχα το iphone3g δεν θα αγόραζα το 4 για πολλούς και διάφορους λόγους.
Link to comment
Share on other sites

ετσι για να την βλεπεις εσυ και να ρωτας

πω πω τσαντίλα!!!:lol::lol::lol:

που να ελλεγα και τιποτα για mms

εγώ φταίω που είπα να αλλάξω την συζήτηση για να μην :(

 

Εγώ δεν μπορώ να το πιστέψω ότι υπάρχει αυτό το πρόβλημα,δεν είναι δυνατόν .

Tούς έχω για πολύ ψείρες εκεί στην apple

πιο πολύ για μαύρη διαφήμιση μου κάνει χωρίς να ξέρω γιατί

Link to comment
Share on other sites

Μαύρη ή άσπρη, ανεξαρτήτως του μέλλοντος και της πορείας της συσκευής, πιστεύω ειλικρινά ότι η περίφημη ανακοίνωση θα βρει μία θέση στα συγγράμματα των πανεπιστημιακών σχολών για το Μarketing στα επόμενα χρόνια. :happy:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψήφισα ΔΞ/ΔΑ καθώς απ'ότι φαίνεται το πρόβλημα ναι μεν υφίσταται αλλά περισσότερο έχει διαφημιστεί από τους αντίπαλους της Apple παρά από τους ειδικούς.

Μην ξεχνάτε πως στα πρώτα review που είχαν βγει δεν αναφερόταν ούτε καν υπόνοια για τέτοιου είδους πρόβλημα. Όταν το δοκίμαζαν κανένας δεν πήρε τηλέφωνο;!!!!! Και ξαφνικά με το που το "σφύριξε" το gizmodo έγινε χαμός στο youtube με τα βίντεο που έδειχναν πτώση σήματος.

Ακόμα και το Consumer Reports που υποτίθεται ότι είναι αξιόπιστο, στο αρχικό review της συσκευής έλεγε πως είναι "minor" πρόβλημα ενώ μετά από όλο το θόρυβο έκανε κολοτούμπα και λέει πως το πρόβλημα είναι σοβαρό και πως δεν μπορεί να πρωτείνει το iPhone 4 για αγορά.

Προσωπικά δεν ξέρω τι να πιστέψω, αν δεν το δω μόνος μου δεν μπορώ να έχω γνώμη αλλά αν όντος ισχύει ότι αν έχει θήκη δεν έχει πρόβλημα τότε δεν θα με αποτρέψει να το αγοράσω καθώς και το iPhone 2G και το iPhone 3G που χρησιμοποιώ τα έχω σε θήκη οπότε...κανένα πρόβλημα.

 

Υ.Γ.: Πραγματικά μου τι σπάει όταν βγαίνουν μερικοί και λένε πως οι "fanboys" θα το αγοράσουν οποιοδήποτε πρόβλημα και να έχει. Τόσα δεκάδες εκκατομύρια άτομα που έχουν iPhone είναι "fanboys"; ή όλοι δεν θέλουν τηλέφωνο αλλά ένα "fashion symbol"; Προφανώς όλοι αυτοί δεν χρειάζονται τηλέφωνο.

Αλήθεια υπάρχουν και "fangirls" ή μόνο "fanboys"!!!!!!:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

«Οι προπάτορες ημών ήσαν Ηπειρώτες , εκ των οποίων ηγέρθη εκείνος ο Πύρρος».

Γεώργιος Καστριώτης

Link to comment
Share on other sites

Επίσης είναι της άποψης ότι το κινητό σου πρέπει να επιτελεί τις βασικες του λειτουργίες χωρίς να χρειαστεί να το ψάξεις ιδιατιερα, μια φιλοσοφία που διέπει και τους υπολογιστες της ίδιας εταιρείας.

Αυτό το κάνουν και τα κινητά των 100€... ;)

 

εγω ψηφισα οχι διοτι αυτο ειναι μια προπαγανδα με το σημα επειδη πουλαει τρελα πρεπει να βρουμε ενα ψεγαδι για να παρουμε και εμεις μεριδιο βλεπε νοκια ερικσον samsung κτλ κτλ.

Παραπάνω λέει το παλικάρι ότι το πρόβλημα υπάρχει και ότι παρόλα αυτά θα το κρατήσει (άρα δεν είναι κακόβουλος)... Τι άλλο θες;

 

@unbreakable83: Κι όμως, τα reviews δεν είναι πάντα αξιόπιστα... Ιδίως στα βίντεο έχω προσέξει ότι οι περισσότεροι δεν κάνουν τα βασικά και απλώς δοκιμάζουν-επιδεικνύουν τα δυνατά σημεία ενός κινητού! Δεν έχω κάτσει να δω ποτέ review του iPhone, αλλά στα άλλα κινητά, ας πούμε, θα δεις σπάνια κάποιο review που θα σχολιαστούν βασικές λειτουργίες, θέματα ρυθμίσεων και πράγματα που αφορούν κλήσεις, μηνύματα και τέτοιες βασικές λειτουργίες... Όλοι θα δείξουν browsing, το κεντρικό UI, πως λειτουργούν τα accelerometer κλπ., αλλά για τα βασικά δε λένε κουβέντα...

Link to comment
Share on other sites

Να καταθεσω και γω την ταπεινη μου αποψη...μιας και ειμαι κατοχος εδω και 2μερες.

 

Το προβλημα ληψης υφισταται και δεν ειναι θεμα σσοφτγουερ το οποιο μπορει να επιλυθει με μια αναβαθμιση. Ειναι καθαρα θεμα "φυσικης" και χαρντγουερ= το ανθρωπινο δερμα ειναι καλος αγωγος για την μεταφορα του σηματος απο την κεραια του wifi/ rf και οταν το κρατας απο αυτο το σημειο το μετατρεπει σε θερμοτητα με αποτελεσμα να χανεται η ληψη... (η καπως ετσι τελοσπαντων) . Το δοκιμασα το κινητο και με 2 διαφορετικους παροχους σε περιοχη καλυψης με δυνατο σημα, και οταν κρατας απο την "ευαισθητη" περιοχη του, το σημα πεφτει απο 5 μπαρες στην 1α μπαρα (το τεσταρα και σε σχεση με το 3GS.)

 

Το προβλημα το γνωριζα εξ αρχης αλλα δεν με διστασε να παω να το αγορασω. Λογοι ? Διαφοροι αλλα πρωτο και καλυτερο: κατασκευαστικα το κινητο ειναι αψογο- γνωριζουν οι περισσοτεροι πανω κατω περι retina display, ανθεκτικοτητα γυαλινης επιφανειας κτλ, το "ipod" ειναι το καλυτερο music player σε κινητο για μενα, και το iOS4 ειναι ενα απο τα καλυτερα σοφτγουερ για κινητα....--για web browsing, email, social networking apps (κατα την αποψη μου) ....και εχουν περασει απο τα χερια μου διαφορα σμαρτφοουν, απο series60, winmob, android etc etc.

 

(παρεπιμπτοντως περιμενω την θηκη/ bumper που θα του προστατευει τις γωνιες και την αδυναμια σηματος...)

 

Φιλε μου θα θελαμε καποιες παραπανω διευκρινισεις.

Απ οτι ειδα ζεις στο Λονδινο, να υποθεσω οτι οι δοκιμες σου εγιναν καπου εκει και κατα συνεπεια με αρκετα καλο σημα.

Δευτερον οταν πεφτει στην μια γραμμη πραγματοποιουνται κλησεις κανονικα η συχνα χανεις την κληση;

Η ροη των δεδομενων απο 3G συνδεση ειναι κανονικη οταν πεφτει στην μια γραμμη;

Ανοιγουν φυσιολογικα οι σελιδες η χρειαζονται πολυ περισσοτερο χρονο;

 

Πως συμπεριφερεται το wifi οταν κρατας την συσκευη οπως όλος ο κοσμος οταν σερφαρει (με το αριστερο χερι για να εχει το δεξι ελευθερο ωστε να πληκτρολογει η να επιλεγει σελιδες κλπ);

 

Αυτες τις απαντησεις θεωρω πολυ σημαντικες σαν κριτηριο αγορας η μη του iphone 4.

 

Γιατι αν χανει κλησεις τοσο συχνα και για να το αποφυγεις πρεπει να κρατας την συσκευη σαν χρησιμοποιημενη σερβιετα, τα παραγματα ειναι πολυ σοβαρα.

Θελω να πιστευω οτι δεν συμβαινει τοσο ευκολα το χασιμο κλησεων γιατι αν η απαντηση ειναι θετικη, σημαινει κατι δεν παει καλα με εκατονταδες χιλιαδες αγοραστες.

Εκτος και αν ολοι αυτοι, ειναι του «πονάω αλλα μ αρεσει»

 

Γραφω απο mac και εχω διπλα μου ενα ipad, ομως δεν αισθανομαι fan η fun κανενός.

Οχι οτι δεν υπαρχουν τετοιοι. Καθε αλλο θα ελεγα.

Οπως αρισαν να υπάρχουν fan και για τα android.

Ανεκαθεν οι ανθρωποι αρεσκονταν να εντασονται σε ομαδες. Μια συνηθεια που παντα προξενει κακα αποτελεσματα.

 

Ξαναλεω: και η καλυτερη συσκευη που βγηκε ποτε να ειναι, αν οντως ειναι πραγματικοτητα οτι κινδυνευω ανα πασα στιγμη να μην μπορω να πραγματοποιησω κληση επειδη βρισκομαι σε καποιο κτηριο, με συνεπεια να χασω κατι σημαντικο για την δουλεια μου, να στρεσαρομαι κλπ, τοτε ναι πρεπει κανεις να ειναι μαζοχιστης για να το αγορασει.

 

Βαζω ομως την προυποθεση αν οντως ειναι ετσι, γιατι δεν πιστευω οτι 2 εκατομυρια ανθρωποι εχουν μαζοχιστικες τασεις. Θα ειχε βουηξει ο τοπος αν εχαναν 2-3 κλησεις την ημερα αδικαιολογητα.

 

Επίσης θα ηθελα να τονισω οτι αυτοι που δεν ασχολουνται με φορουμ και blogs βλεπουν τα πραγματα πιο ψυχραιμα και ειναι πιο απαιτητικοι απο εμας. Εδω μπορεις να βρεις αρκετους που θα το αγορασουν κι ας πρεπει να το βαλουν σε παμπερ, babylino η δεν ξερω τι. Ομως κανεις απ αυτους που δεν ασχολουνται και απλα θελουν μια αξιοπιστη συσκευη με πολυ καλα χαρακτηριστικα, δεν θα την αγοραζε αν δεν μπορει να κανει σωστα το βασικοτερο ολων: τηλεφωνικες κλήσεις.

 

Αναμενουμε λοιπον γιατι η αληθεια ειναι οτι εχουμε κρουσματα με εντονο προβλημα μεταξυ των λιγων που το αγορασαν και γραφουν στα 2-3 γνωστα Ελληνικα φορουμ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να μεινουμε με το 3GS δοκιμασμενο και σιγουρο οταν και αμα γινει κατι καλυτερο στο 4 τοτε το συζηταμε οι καιροι ειναι δυσκολοι για δοκιμες με κινητα τοσο ακριβα:ninja:
Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να επηρεασει τοσο αρνητικα τις πωλησεις τα υποτειθεμενα η υπαρχωντα προβληματα που υπαρχουν.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να κρατας την συσκευη σαν χρησιμοποιημενη σερβιετα

 

Te_salat απολαυστική γραφή γενικά

αλλά αυτή πρέπει να είναι η ατάκα της ημέρας :lol:

Link to comment
Share on other sites

Να επηρεάσουν τα υπάρχοντα προβλήματα τις πωλήσεις και την εικόνα της Apple?Χα,χα.Εδώ γελάμε...Καλά αυτό το πράγμα δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί.Το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε?Έτσι και αλλιώς λίγη υπομονή χρειάζεται.Σε λίγο καιρό ο Steve Jobs θα "ανακαλύψει" το Iphone 4G ή 4GS και φυσικά θα επαναφέρει την κεραιά εκεί που ήταν ή θα "ξαναεφεύρει" τον τροχό τοποθετώντας την σε νέο μέρος.Αφού ότι και αν κάνει πουλάει,τότε έχει την ευχέρεια να δοκιμάσει ό,τι θέλει...
Link to comment
Share on other sites

εγω λεω πως θα επηρεαστει σιγουρα.μενω σε επαρχια (το σημα ιδιως της wind ειναι ψιλοχαλι)και δεν ρισκαρω 700 περιπου ευρωπουλα για ενα κινητο ..κοσμημα πραγματι αλλα μονο για να παιζω και οποτε του ερθει να κανει και καμια κληση!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σίγουρα θα επηρεάσει αλλά όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό. Συμφωνώ ότι υπάρχουν άτομα (υποστηρικτές - fanboys - κτλ., όπως θέλετε πείτε τους) που θα το πάρουν όπως και να έχει, αλλά μην λέμε ότι και το 100% των κατόχων του είναι έτσι. Είναι γελοίο αυτό και χωρίς ίχνος λογικής. Δεν μπορείς να υποβαθμίζεις κάποια άτομα, επειδή δεν σου αρέσει ένα κινητό και να λες όσοι το παίρνετε είστε έτσι και έτσι. Ας συνέλθουμε λίγο! ;) :)

 

Τώρα όσο αφορά το πρόβλημα με το νέο iPhone 4 έχω δώσει ξανά τις απόψεις μου, σε πολλά άλλα θέματα αλλά και αλλού. Πρώτα απ' όλα αν όντως το πρόβλημα υπάρχει λόγω της λανθασμένης τοποθέτησης της κεραίας σε ένα σημείο που το ανθρώπινο σώμα έρχεται σε επαφή, πως γίνεται να μην έχουν όλοι το πρόβλημα; Επιπλέον, η Apple, όπως και κάθε άλλη εταιρία του είδους, έχει ένα τμήμα R&D (Research and Development) όπου γίνονται οι έρευνες, ο σχεδιασμός και όλα τα συναφή για το νέο iPhone. Πως γίνεται λοιπόν, να έκαναν εκεί ένα τόσο μοιραίο λάθος, με τόσους επανασχεδιασμούς και δοκιμές του νέου iPhone; Ή πιστεύετε πως είναι χαζοί οι άνθρωποι που δουλεύουν εκεί; Δεν υπάρχει περίπτωση να έγινε κάτι τέτοιο, εκτός και αν έγινε εσκεμμένα. Η προσωπική μου άποψη είναι πως το πρόβλημα οφείλεται στο Hardware και όχι στην τοποθέτηση της κεραίας εξωτερικά. Συμφωνώ πως με επαφή με το σώμα μπορεί να επηρεάσει το σήμα, ωστόσο σε όλα τα κινητά μπορεί να γίνει αυτό. Καλύπτοντας το σημείο που βρίσκεται η κεραία το σήμα μειώνεται, αλλού δραματικά άλλου πάλι όχι. Βέβαια στο iPhone είναι πολύ εμφανές το πρόβλημα, όμως γιατί δεν είναι εμφανές σε όλες τις συσκευές;

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

για καποιον που σκεφτεται, το iphone4 στην παρουσα κατασταση ειναι αποτυχια. για τους gadgetakides που παντα υποστηριζαν το iphone και ποτε δεν εδωσαν σημασια στην ουσια, το iphone και να μην αναβει θα ειναι παντα πρωτο....επειδη οι fanboys και ασχετοι ειναι πολλοι και το πιο χοντρο προβλημα(απ τα πολλα που εχει..φθηνιαρικα ευθραυστα υλικα κατασκευης, κλειδωμενα bluetooth, ελλειπη browser) λυνεται κερνοντας αλλες 30 λιρες(45 ευρω στην ελλαδα?) την apple, δεν προκεται να εχει ουσιαστικο προβλημα..παρολα αυτα ειναι το χειροτερο iphone στην ιστορια και βαζει σε σκεψεις το ποσο σοβαρα και ουσιαστικα ασχολειται η apple με τους πελατες της....σου λεει και μπουρδες τους πουλαμε, αυτοι τα παιρνουν..και πραγματικα απορω γιατι η apple αν εκανε 2-3 σοβαρες κινησεις(με τα προαναφερθεντα προβληματα) με το ρημαδι το τηλεφωνο της, μπορουσε να εχει το πιο καλο τηλεφωνο και ουσιαστικα να παρει μονοπωλειο ολη την αγορα smartphones.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...