Jump to content

LG Optimus (GT540)


Spidey
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιας και αναφερθηκε η 2.2 Cyanogen εχω βρει τις παρακατω οδηγιες:

 

"http://goo.gl/WZAa5 That's a link to a zip file I created with all the files needed to flash V20B with fastboot, the instructions are inside the readme file inside the zip folder. Note that the V20B with fastboot in the zip folder is the Carphone Warehouse 2.1 version, if you want a different version, click the link I posted above (though it won't really matter what version because you'll be flashing CyanogenMod onto the phone afterwards :P )

 

http://goo.gl/Um4pw That's a link to another zip file I created with all the files needed to flash CyanogenMod to your phone. If you don't flash the phone with it now, the files will most likely become outdated, when Quarx and ankuch update their CyanogenMod ROM, I'll update the files inside the zip folder so it's always up to date. Again the instructions are inside the zip folder

 

Make sure you follow the instructions exactly as they're written. As always, with flashing your phone, there's always the risk of bricking your phone. I'm not responsible for anything that happens to your phone because of flashing custom firmware.

 

Hope this helps!

 

EDIT: 3/1/11 2:12pm CyanogenMod link updated to v4.3"

 

 

Αλλα στο πρωτο βημα μου πεταει σφαλμα PHONE NOT FOUND. Δοκιμασα σε 2 υπολογιστες με windows 7 και το ενα φρεσκοεγκατεστημενο. Εχει κανεις καμμια ιδεα τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

1.Κατοσταρισαμε!! :D

 

2.@KostasVs6

 

δοκιμασε με εκτελεση ως διαχειριστης.. Και στο update για την 2.1 αυτο ηθελε.. :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιποοοοον..... Ανοιξα το link http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=882590 (thanks to Jalouk) και ακολουθησα τις οδηγιες.... Η μονη διαφορα οτι ακολουθησα τον τροπο με τον windows enabler και το KDZ στα ρωσικα....Μολις τελειωσε, τοποθετησα ξανα τα παντα (SIM, SD(αυτην που ειχα τελικα ξαναεβαλα), μπαταρια) και εκκινηση.... το κινητο δεν το ειχα βγαλει ακομα απο το USB οταν κατεβασα το προγραμμα 1clickroot for gt540 (δειτε σελ.98). Ετρεξα το root.bat και εκανε επανεκκινηση.... Στις εφαρμογες μου ειχε ενα ρομποτακι android πειρατη με ονομα superuser... Kατεβασα τι titanium backup απο το market και το ετρεξα.... Μου εγραψε οτι *ΔEN* εχω δικαιωματα root και πως η εφαρμογη δεν θα λειτουργησει.Πατησα οκ και εγκατεστησε απο μονο του ενα deadboxer (δεν καταλαβα και πολλα), μετα εψαξα λιγο και πηραξα το superuser και εδω εχω κενα μνημης (παταγα λιγο οτι να ναι-σκεφτηκα "και να χαλασει θα το παω στην LG").... :p ... Ανοιγοντας λοιπον ξανα την εφαρμογη titanium backup, εκανε ενα update και μου ανοιξε μια καρτελα Αντιγραφα ασφαλειας.... Απο εκει εβγαζε λιστα οοοοοολες τις εφαρμογες που τρεχει το κινητο! Επελεξα ποιες δεν ηθελα και εκανα απεγκατασταση μια μια ξεχωριστα! Αφου τελειωσα, απεγκατεστησα το titanium backup, και ετρεξα το unroot.bat. (Kαθ'ολη τη διαρκεια το κινητο το ειχα συνδεδεμενο στο pc- δεν εχει σημασια απλα το τονιζω :p) Εκανε επανεκκινηση και απο εκεινη τη στιγμη ολα λειτουργουν ρολοι! Ειμαι πολυ ευχαριστημενος πραγματικα!:lol: Ελπιζω να βοηθησα αρκετα οσους θελουν να ακολουθησουν τη διαδικασια - εκτος ισως απο τις ενεργειες στο Superuser που πραγματικα δεν θυμαμαι :( .....

 

Φιλικα, Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Αλλα στο πρωτο βημα μου πεταει σφαλμα PHONE NOT FOUND. Δοκιμασα σε 2 υπολογιστες με windows 7 και το ενα φρεσκοεγκατεστημενο. Εχει κανεις καμμια ιδεα τι παιζει?

 

Έχεις κάποιο θέμα με τους drivers σου. Πρέπει να βλέπεις ένα "LGE Android Platform USB Serial Port (COM3)" στην διαχείριση συσκευών σου (το νούμερο του COM δεν έχει σημασία.) Αν δεν το βλέπεις, ο driver δε μπήκε σωστά. Αυτή η COM θύρα χρησιμοποιείτε από το πρόγραμμα αναβάθμισης.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Ωχ παιδια βλακεια ειχα κανει, ειχα αφησει ενεργοποιημενο το mass storage mode. Ενταξει δουλεψε τωρα. Πολυ καλο γενικα αλλα μου λειπυν καποια πραγματα οως το Τ9 και το ελληνικο πληκρολογιο.Επισης Δεν μπορω να εμφανιζω μονο τις εποαφες με τηλεφωνα και μερικες φορες τα τρωει τα κολληματακια του (οχι οπως πριν ομως) Γενικα ικανοποιημενος , δεν αλλαζω πισω στη παλια (ασε που με το που το ανοιγεις εχεις 30 περρισοτερα mb αποτι πριν που με το να μπορεις να τα βαζεις στη καρτα μπορεις να βαλεις ουσιαστικα τριπλασιες εφαρμογες...)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά είμαι καινούριος εδώ στο forum . .. μόλις έγινα και εγώ κάτοχος του gt540.Θα ήθελα να μάθω τι παραπάνω έχει η αναβάθμιση 2.1 από την 1.6 πως γίνεται και αν έχει τίποτα συνέπειες . . ακόμα τι είναι το root που διαβαζω στο forum πως γίνεται και αν έχει και αυτό συνέπειες .. . Ευχαριστώ πολύ παιδιά!:D
Link to comment
Share on other sites

H 2.1 ειναι απλα ταχυτερη απο την 1.6.. Γινεται απο το επισημο προγραμμα της lg ή δες εδω

 

το Root σου δινει δικαιωματα διαχειριστη στο κινητο.. Δες πως γινεται στο ποστ του Gepapadopoulos..

 

Καλως ηρθες :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ φίλε μου jalouk. .. αλλά λύσε μου μια ακόμα απορία. .τ pc suite τι είναι? και που το εγκαθιστώ?
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εγω θελω να ρωτησω κατι σχετικα με την οθονη του κινητου.οταν το πηρα εβγαλα φυσικα το προστατευτικο καλλυμα απο την οθονη(αυτο που εξεχει ενα κομματακι πλαστικο για να το πιασεις) και δεν πηγα να αγορασω μια ζελατινα που βαζουμε εξτρα για προστασια απο τις γρατζουνιες.το θεμα ειναι οτι το αγορασε και η κοπελα μου τωρα και με την ευκαιρια πηραμε και ζελατινες.ναι ομως εμενα μου εχουν διμηουργηθει κατι παρα πολυ ψιλα σημαδακια(σαν γρατζουνιες)οχι ομως τοσο εντονα.προτου βαλω τη ζελατινα το κοιταξα προσεκτικα και φαινεται σαν να εχει μια επανω προφανως απο τη μαμα lg.κανει να τη βγαλω και να βαλω αυτη που αγορασα η δεν πρεπει και θα κανω μ@λ@κι@;
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ φίλε μου jalouk. .. αλλά λύσε μου μια ακόμα απορία. .τ pc suite τι είναι? και που το εγκαθιστώ?

 

Eιναι για τον η/υ και ειναι για να συγχρονιζεις μουσικη,εικονες,επαφες κτλπ.. Βαλτο ειναι βολικο... :)

Link to comment
Share on other sites

Eιναι για τον η/υ και ειναι για να συγχρονιζεις μουσικη,εικονες,επαφες κτλπ.. Βαλτο ειναι βολικο... :)

μπορείς να μου βρεις ένα link γιατί δεν βρίσκω? :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πρόβλημα που δεν διορθώνεται με τιποτα

 

έχω στο κινητό την 2.1 από τις οδηγείας από το modaco πολύ καιρό τώρα χωρίς προβλήματα

Το κινητό άρχισε να εμφανίζει το πρόβλημα με το μαρκετ κατα το οποίο κολάει εκεί που λέει εκκίνηση λήψης και δεν μου κατεβάζει τίποτα από το μαρκετ

1. Έκανα hard reset και τίποτα

2. Άλλαξα λογαριασμό στο gmail και πάλι τιποτα

3. Έσβησα τα update του μαρκετ και τα cache και πάλι τίποτα

 

Αν κάποιος έχει λύσει το συγκεκριμένο πρόβλημα να το πει παρακαλώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πρόβλημα που δεν διορθώνεται με τιποτα

 

έχω στο κινητό την 2.1 από τις οδηγείας από το modaco πολύ καιρό τώρα χωρίς προβλήματα

Το κινητό άρχισε να εμφανίζει το πρόβλημα με το μαρκετ κατα το οποίο κολάει εκεί που λέει εκκίνηση λήψης και δεν μου κατεβάζει τίποτα από το μαρκετ

1. Έκανα hard reset και τίποτα

2. Άλλαξα λογαριασμό στο gmail και πάλι τιποτα

3. Έσβησα τα update του μαρκετ και τα cache και πάλι τίποτα

 

Αν κάποιος έχει λύσει το συγκεκριμένο πρόβλημα να το πει παρακαλώ

 

Aν ολα αυτα τα εκανες σε μια μερα περιμενε λιγο....εχει τυχει και σε μενα αλλα και σε αλλους να μη μπορουμε να κατεβασουμε απο το μαρκετ για καποιο διαστημα.(1-2 μερες).Πιθανον ειναι προσωρινο προβλημα του Μαρκετ.:happy:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ειχα βρει ένα pc suite κάπου ανάμεσα σε αυτές τις 100 σελιδες,και τώρα δεν μπορώ να το ξαναβρώ..το εγκατέστησα στο pc,και τώρα στο laptop έβαλα 2-3 suite απο το google και όλα είναι ΜΟΥΦΕΣ..καμια βοήθεια;
Link to comment
Share on other sites

Μοdaco is here to help.. again.. :D:p

 

http://android.modaco.com/content/lg-gt540-optimus-gt540-modaco-com/315433/tutorial-getting-the-gt540-working-with-lg-pc-suite/

 

Aκολουθηστε τις οδηγιες,το εχω δοκιμασει.. :)

Link to comment
Share on other sites

Μοdaco is here to help.. again.. :D:p

 

http://android.modaco.com/content/lg-gt540-optimus-gt540-modaco-com/315433/tutorial-getting-the-gt540-working-with-lg-pc-suite/

 

Aκολουθηστε τις οδηγιες,το εχω δοκιμασει.. :)

οταν παταω download για το support tool (λεει οτι ειναι αναγκαιο για το pc suite) μου βγαζει

 

Η ιστοσελίδα δεν είναι διαθέσιμη.

 

Η ιστοσελίδα στη διεύθυνση http://csmg.lgmobile.com:9002/client/app/B2CAppSetup.exe μπορεί να βρίσκεται προσωρινά εκτός λειτουργίας ή ίσως έχει μεταφερθεί μόνιμα σε νέα διεύθυνση ιστού.

Link to comment
Share on other sites

ενταξει το βρηκα . . .εχω μια αλλη απορια . .μπορω να βαλω παιχνιδια απο το pc στο κινητο?γιατι βλεπω σε βιντεακια καποια παιχνιδια που δεν τα εχουν κατευασει απο το market
Link to comment
Share on other sites

εγώ προ καιρού ειχα εγκαταστήσει μια 2.1 έκδοση που είχα βρει στο νετ από κάποιο λίνκ και τώρα στις γιορτές είπα να σκαλίσω πάλι..

 

το σύνδεσα στον υπολογιστή και βρήκε αναβάθμιση 20β και την κατέβασα και την έστησα..

μετά είπα να σκαλίσω λίγο παραπάνω με z4root & app2sd και πέτυχε πολύ εύκολα..

τώρα κάνω εγκατάσταση στην sd και είμαι οκ...

 

εχω μια απορία ..

μου είπε ενας φίλος μου για ενα απ σαν το μάρκετ από το οποίο κατεβάζεις άλλες εφαρμογές σπασμένες ή κάτι τέτοιο αν κατάλαβα καλά..

γνωρίζει καποιος περισσότερα??

 

επίσης υπάρχει μια λίστα με τη μνήμη που τρώνε κάποιες εφαρμογές ώστε να ξέρουμε και μια λίστα που μπορούμε να πετάξουμε έξω με το τιτάνιουμ χωρίς πρόβλημα (είμαι παθών αφού πριν κάνω όλα τα παραπάνω σκάλισα με το τιτάνιουμ και κατέληξα να μην κατεβάζει τπτ από μάρκετ και να πετά μήνυμα com.google.process.gapps)

Huawei Honor 6 (H60-L04) - Samsung_Galaxy_Nexus (I9250) - Samsung_Galaxy_S - Lg_GT540_Optimus - LG Cookie KP500 - ETEN_X800_glofiish - Nokia_6310 - Nokia_3210
Link to comment
Share on other sites

εγώ προ καιρού ειχα εγκαταστήσει μια 2.1 έκδοση που είχα βρει στο νετ από κάποιο λίνκ και τώρα στις γιορτές είπα να σκαλίσω πάλι..

 

το σύνδεσα στον υπολογιστή και βρήκε αναβάθμιση 20β και την κατέβασα και την έστησα..

μετά είπα να σκαλίσω λίγο παραπάνω με z4root & app2sd και πέτυχε πολύ εύκολα..

τώρα κάνω εγκατάσταση στην sd και είμαι οκ...

 

εχω μια απορία ..

μου είπε ενας φίλος μου για ενα απ σαν το μάρκετ από το οποίο κατεβάζεις άλλες εφαρμογές σπασμένες ή κάτι τέτοιο αν κατάλαβα καλά..

γνωρίζει καποιος περισσότερα??

 

επίσης υπάρχει μια λίστα με τη μνήμη που τρώνε κάποιες εφαρμογές ώστε να ξέρουμε και μια λίστα που μπορούμε να πετάξουμε έξω με το τιτάνιουμ χωρίς πρόβλημα (είμαι παθών αφού πριν κάνω όλα τα παραπάνω σκάλισα με το τιτάνιουμ και κατέληξα να μην κατεβάζει τπτ από μάρκετ και να πετά μήνυμα com.google.process.gapps)

 

Ψαξε στο μαρκετ το APKtor και επειτα οτι χρειαζεσαι θα το βρεις εδω ;)

http://www.eddiedover.net/projects-page/apktor-aptoide-repository-list/

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αγόρασα μια 8αρα κάρτα μνήμης την έβαλα κανονικά δεν γέμισα ΟΥΤΕ ΚΑΝ τα 2 gigabyte και με το παραμικρό βγάζει ειδοποίηση στο κινητό:

έχει αφαιρεθεί η κάρτα μνήμης

και μετά απο 2 δευτερόλεπτα λέει οτι φορτίζει η κάρτα μνήμης και μου την δείχνει κανονικά...

αυτό,δεν το είχε κάνει καθόλου στη μανησια του που χρησιμοποιούσα για 2 βδομάδες..η κάρτα είναι sandisc. υπάρχει καποιο πρόβλημα με το δικό μου κινητο να το στείλω πίσω,η γενικά έχει αυτό το πρόβλημα;

ΔΕΝ εχω πειράξει τίποτα εντελώς μεσα απο το κινητό,ειχε την 2,1 μανήσια android έκδοση απο vodafone.

Κανείς να με βοηθήσει; :S

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και στο νήμα με το P500, έχουν παρόμοια προβλήματα με τις κάρτες μνήμης. Δείτε και σχετικό bug στον bug tracker τις Google: http://code.google.com/p/android/issues/detail?id=9736

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αγόρασα μια 8αρα κάρτα μνήμης την έβαλα κανονικά δεν γέμισα ΟΥΤΕ ΚΑΝ τα 2 gigabyte και με το παραμικρό βγάζει ειδοποίηση στο κινητό:

έχει αφαιρεθεί η κάρτα μνήμης

και μετά απο 2 δευτερόλεπτα λέει οτι φορτίζει η κάρτα μνήμης και μου την δείχνει κανονικά...

αυτό,δεν το είχε κάνει καθόλου στη μανησια του που χρησιμοποιούσα για 2 βδομάδες..η κάρτα είναι sandisc. υπάρχει καποιο πρόβλημα με το δικό μου κινητο να το στείλω πίσω,η γενικά έχει αυτό το πρόβλημα;

ΔΕΝ εχω πειράξει τίποτα εντελώς μεσα απο το κινητό,ειχε την 2,1 μανήσια android έκδοση απο vodafone.

Κανείς να με βοηθήσει; :S

 

 

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με μια 8gb της kingstone.

Μονό που μετά έκανε για κανένα 5 λεπτό έλεγχο σφαλμάτων

Το έχω βάλει και παλιότερα εδώ χωρίς αποτέλεσμα!

Αυτό που έχω κάνει και έχω ησυχάσει είναι να έχω ανοικτό το wifi πάντα και στη πολιτική αδράνειας wifi έχω βάλει : Ποτέ όταν είναι συνδεδεμένο!

Έτσι ΔΕΝ το κάνει κάθε φορά που ανοίγει η οθόνη!!

Το κάνει μόνο όταν το αποσυνδέω από την usb.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχει δοκιμάσει κανείς την CyanogenMod 2.2.1 ; Απ'όσο διάβασα στο modaco λέγεται ότι έχει ελάχιστα bugs . Συγκεκριμέμα τα εξής:

 

1. If the flash drive, for whatever reason, does not mount, then through the ADB, give the command: "mount-t vfat-o utf8, umask = 000, rw / dev/block/mmcblk0p1 / sdcard" and then "Settings / Memory / SD-Connect card .

2. Posle use USB-drive, flash drive does not automatically mount: a solution to in paragraph 1, or simply restart the device.

3. Reboot in Recovery menu does not work.

4. Synchronise with PC Suite will not work

5. Adobe Flash Player does not work! only FlashLite works!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus (GT540)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...