Jump to content

LG Optimus (GT540)


Spidey
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε γιωργο δες εδω

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=882590

 

Αυτο με τα μηνυματα πραγματι ειναι προβλημα... Χρειαζεται το handcent sms για να μπορεις να αλλαξεις κατι. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Nαι αλλα δεν χαλαει ετσι τσαμπα μπαταρια?

 

Μπαταρια ξοδευουν τα widjets που εχουμε ανοιχτα και αν ειναι και πολλα το κινητο καποιες φορες μπορει να δειχνει οτι σερνετε.Το ιδιο ισχυει και με bluetooth/wifi αν ειναι ανοιχτα.

Το κινητακι ΟΠΩΣ ειναι δουλευει μια χαρα.Υποψην εχω δοκιμασει το task killer γιαυτο το λεω και εχει παρατηρηθει απο αρκετους εχουν γραφτει και εδω καποια σχολια σε προηγουμενες σελιδες.:)

Με την 2.1 εχει οντος καποια διαφορα στην ταχητυτα (προς το καλυτερο) και οσοι φιλοι εχετε καποιο αντιθετο αποτελεσμα κατι δεν εχει γινει σωστα σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε γιωργο δες εδω

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=882590

 

Αυτο με τα μηνυματα πραγματι ειναι προβλημα... Χρειαζεται το handcent sms για να μπορεις να αλλαξεις κατι. :)

Φιλε Jalouk, σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου:lol:. Δυο ακομα ερωτησεις:

1) Το link που μου εστειλες περιγραφει το πως θα ξαναπερασω την 2.1 απο την αρχη, ετσι?(ξανα μπλε οθονη και απο την αρχη)

2)Επίσης υπαρχει περιπτωση να εχει καποιο προβλημα στην καρτα SD σχετικα με αυτο που ανεφερα πιο πανω? Το προβλημα το ειχα οταν ειχε και τα 1.6. Δεν ανταποκρινεται και μετα λεει οτι η SD απεγκαταστηθηκε και μετα την ξανασυνδεει. Ειχαν κι αλλοι το ιδιο προβλημα η να παω για καρτα καινουρια? Υπ' οψιν οτι χωρίς την SD επανω δεν εχει κωλησει ουτε μια φορα!

 

Φιλικα, Γιωργος

Edited by Gepapadopoulos
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Jalouk, σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου:lol:. Δυο ακομα ερωτησεις:

1) Το link που μου εστειλες περιγραφει το πως θα ξαναπερασω την 2.1 απο την αρχη, ετσι?(ξανα μπλε οθονη και απο την αρχη)

2)Επίσης υπαρχει περιπτωση να εχει καποιο προβλημα στην καρτα SD σχετικα με αυτο που ανεφερα πιο πανω? Το προβλημα το ειχα οταν ειχε και τα 1.6. Δεν ανταποκρινεται και μετα λεει οτι η SD απεγκαταστηθηκε και μετα την ξανασυνδεει. Ειχαν κι αλλοι το ιδιο προβλημα η να παω για καρτα καινουρια? Υπ' οψιν οτι χωρίς την SD επανω δεν εχει κωλησει ουτε μια φορα!

 

Φιλικα, Γιωργος

Γιατι το γελακι? :lol::p

 

1. Ναι.. Ακολουθα το πρεπει να δουλεψει.

2. Δεν εχει πει καποιος αλλος κατι για την sd.. Αν εχεις προχειρη καποια αλλη δοκιμασε και με εκεινη...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το γελακι? :lol::p

 

1. Ναι.. Ακολουθα το πρεπει να δουλεψει.

2. Δεν εχει πει καποιος αλλος κατι για την sd.. Αν εχεις προχειρη καποια αλλη δοκιμασε και με εκεινη...

 

Παντως δεν ηταν ειρωνικο! Πραγματικα σε ευχαριστω πολυ! Θα βαλω μια καινουρια, θα κανω τα πειραματα μου και θα δειξει πως θα παει! Περιμενετε νεα μου! Ευχαριστω και παλι! :)

 

Φιλικα , Γιωργος!

Link to comment
Share on other sites

Παντως δεν ηταν ειρωνικο! Πραγματικα σε ευχαριστω πολυ! Θα βαλω μια καινουρια, θα κανω τα πειραματα μου και θα δειξει πως θα παει! Περιμενετε νεα μου! Ευχαριστω και παλι! :)

 

Φιλικα , Γιωργος!

 

Τπτ για αυτο ειναι τα forums..

 

Περιμενουμε νεα σου... Το πολυ πολυ το στελνεις στην lg σου αλλαζουν πλακετα περνανε την 2.1 και εισαι ετοιμος:)

 

Καλη χρονια σε ολους :):)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εχω το κινητο LG Optimus Gt540 και του εχω βαλει μια καρτα μνυμης με χωρο 8GB.Αυτην την στιγμη,ο διαθεσιμος χωρος στην καρτα μνυμης ειναι 6,99GB ενω στο τηλεφωνο ειναι 9,72MB,ενω εγω προσπαθω να κατεβασω καποια application τα οποια ποιανουν μεγαλητερο χωρο απο τα 9,72MB που εχει το τηλεφωνο δεν κατεβαινουν γιατι λεει δεν υπαρχει διαθεσιμος χωρος για να καταιβει αυτο το αρχειο.Κανονικα δεν θα επρεπε να αποθηκευονται στην καρτα μνυμης και να μπορω να κατευασω οσα θελω ακομα μεχρι να γεμισουν και τα 6,99GB της καρτας μνυμης?

 

Οποιος ξερει θα τον παρακαλουσα να μου απαντισει και να μου εξηγησει τι ακριβως πρεπει να κανω!!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Από ό,τι φαίνεται δεν έχεις διαβάσει τι κάνει το κινητό που πήρες και τι όχι.

Το κινητό δεν αποθηκεύει τις εφαρμογές στην κάρτα μνήμης. Μόνο τα αρχεία που δημιουργούν

κάποιες εφαρμογές σαν output.

ψάξε στο φόρουμ του 540 δiάφορα ποστ που λένε για αναβάθμιση σε android 2.1, για root του κινητού και για το app2sd. Έχει λίγο ψάξιμο αλλά θα βγάλεις κάποια άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα χρόνια πολλά και καλή χρονιά . Έστειλα e-mail στην Lg 1) για το εκνευριστικό κατ' εμέ που στέλνεις μήνυμα με μικρά ελληνικά και το λαμβάνει ο παραλήπτης με κεφαλαία και 2)Κλασικά για το εάν και πότε αναμένεται η 2.2

 

Η απάντηση του 1) είναι ότι έτσι έχει κατασκευαστεί έτσι και δεν μπορεί να αλλάξει και η απάντηση του 2) είναι

 

"Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι προς το παρών η τελευταία αναβάθμιση για τη συγκεκριμένη συσκευή είναι η 2.1 και δεν υπάρχει πρόβλεψη για 2.2"

 

Οπότε waiting for mama Russia

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα καινούργιο δε σου είπαν απο την LG, αυτό με τα μηνύματα γίνεται γιατί αλλιώς αντί για 160 χαρακτήρες θα μπορείς να στείλεις μόνο 60! Αν παρόλα αυτά το θέλεις, βάλε το Handcent SMS και απενεργοποίησε την ειδική υποστήριξη ελληνικών.

 

Για την αναβάθμιση το έχουμε πει επίσης πάμπολες φορές, η LG δε θα δώσει άλλη αναβάθμιση γιατί απλά δε την συμφέρει να πληρώνει προγραμματιστές για ένα τηλέφωνο που δεν έχει μέλλον όσον αφορά τις πωλήσεις. Περιμένεις τους ρώσους, η προγραμματίζεις αγορά νεου τηλεφώνου κάποια στιγμή αργότερα (τώρα δεν αξίζει, η αγορά των Android κινητών κινείτε ταχύτατα).

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα καινούργιο δε σου είπαν απο την LG, αυτό με τα μηνύματα γίνεται γιατί αλλιώς αντί για 160 χαρακτήρες θα μπορείς να στείλεις μόνο 60! Αν παρόλα αυτά το θέλεις, βάλε το Handcent SMS και απενεργοποίησε την ειδική υποστήριξη ελληνικών.

 

Για την αναβάθμιση το έχουμε πει επίσης πάμπολες φορές, η LG δε θα δώσει άλλη αναβάθμιση γιατί απλά δε την συμφέρει να πληρώνει προγραμματιστές για ένα τηλέφωνο που δεν έχει μέλλον όσον αφορά τις πωλήσεις. Περιμένεις τους ρώσους, η προγραμματίζεις αγορά νεου τηλεφώνου κάποια στιγμή αργότερα (τώρα δεν αξίζει, η αγορά των Android κινητών κινείτε ταχύτατα).

 

Aκριβως.. Εχει ηδη βγει εξαλλου το optimus p500 για το οποιο δεσμευτηκε η lg για gingerbread.. Oποτε 2.1 σκριπτακι για app2sd ή xda 2.2.. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια!

Επειδη δεν γνωριζω πολλα απο κινητα, γραφτηκα μηπως μπορει κανενας να με φωτισει.. :p

Πριν λιγες μερες πηρα το LG GT540. Σπιτι μου δεν ειναι ασυρματο το internet. Ανοιγω το wifi και βρισκω καποια δικτυα, αλλα ειναι κλειδωμενα.. Υπαρχει μηπως κανενας τροπος, πχ να βρω κωδικο (λεω εγω τωρα..), για να συνδεθω??

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια και χρονια πολλα και απο μενα! Λοιποοοοοοον....... Εκανα οτι μου ειπες φιλε Jalouk, ακουσα και τον φιλο στο link που μου εστειλες, παλι μαυρη οθονη να μου γραφει download mode μου εβγαλε..... τελος δεν θα ασχολhθω αλλο.... Θα κατεβασω και το task killer να διαγραψω οτι μ.... εχουν τα 2.1..... Kαι θα δειξει..... Εκανα τις κινησεις και δεν θα το ανοιξω μεχρι να παρω καρτα καινουρια (αυριο).

 

Φιλικα, Γιωργος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια!

Επειδη δεν γνωριζω πολλα απο κινητα, γραφτηκα μηπως μπορει κανενας να με φωτισει.. :p

Πριν λιγες μερες πηρα το LG GT540. Σπιτι μου δεν ειναι ασυρματο το internet. Ανοιγω το wifi και βρισκω καποια δικτυα, αλλα ειναι κλειδωμενα.. Υπαρχει μηπως κανενας τροπος, πχ να βρω κωδικο (λεω εγω τωρα..), για να συνδεθω??

 

Δυστυχως πλεον δεν παιζει να βρεις κωδικο για να μπεις.... Παλια τα modem του ΟΤΕ ειχαν εναν στανταρ (1234567890123). Τωρα πλεον σχεδον ολα εχουν WPA και WPA-2 πρωτοκολλα που ειναι αδυνατον να τα σπασεις... Aν βρεις κανενα WEP και εχεις φιλο προγραμματιστη κατι γινεται....

 

Φιλικα, Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Επισης θα ηθελα να μου επισημανετε την διαφορα μεταξυ του να γινω root για να διαγραψω εφαρμογες και task killer.... Το δευτερο απλα τις παγωνει χωρις να τις διαγραφει ενω αν γινω root θα τις διαγραψω για παντα? Και αντε και εκανα root! Xρειαζομαι καποια αππλιψατιον μετα για να τις διαγραψω? Παρακαλω διαφωτιστε με!

Ευχαριστω εκ των προτερων....

 

Φιλικα, Γιωργος

Edited by Gepapadopoulos
Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια και χρονια πολλα και απο μενα! Λοιποοοοοοον....... Εκανα οτι μου ειπες φιλε Jalouk, ακουσα και τον φιλο στο link που μου εστειλες, παλι μαυρη οθονη να μου γραφει download mode μου εβγαλε..... τελος δεν θα ασχολhθω αλλο.... Θα κατεβασω και το task killer να διαγραψω οτι μ.... εχουν τα 2.1..... Kαι θα δειξει..... Εκανα τις κινησεις και δεν θα το ανοιξω μεχρι να παρω καρτα καινουρια (αυριο).

 

Φιλικα, Γιωργος.

 

Mην το κουραζεις.. Προσωπικα θα το εστελνα στην lg με courier για να τελειωνω.. Δεν αξιζει να σπαταλας το χρονο σου.. Καμια βδομαδα να στο κρατησουν εκει.. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια!

Επειδη δεν γνωριζω πολλα απο κινητα, γραφτηκα μηπως μπορει κανενας να με φωτισει.. :p

Πριν λιγες μερες πηρα το LG GT540. Σπιτι μου δεν ειναι ασυρματο το internet. Ανοιγω το wifi και βρισκω καποια δικτυα, αλλα ειναι κλειδωμενα.. Υπαρχει μηπως κανενας τροπος, πχ να βρω κωδικο (λεω εγω τωρα..), για να συνδεθω??

 

Αν εχεις κουραγιο και χρονο διαβασε εδω

 

Δεν αξιζει.. Προτιμοτερο να κανεις ενα data plan για το κινητο σου ή να βαλεις δικο σου δικτυο..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες και καλη χρονια.Ηρθε και μενα στα χερια μου το κινητο για το οποιο μιλαμε και μου φανηκε πολυ καλο.Απο αποψη διαφορετικοτητας απο το Nokia 5800 που εχω(Ταχυτητα,επεκτασιμοτητα,εφαρμογεσ κλπ).Εκανα και update σε 2.1 το λογισμικο του.Αλλα αυτο που μου την σπαει ειναι οτι θελω κατα καποιο τροπο να τακτοποιησω το κινητο και την μνημη του δηλαδη.Κατεβασα εναν explorer για να βλεπω τα μεσα του κινητου και της καρτας μνημης.Το θεμα ειναι οτι δε ξερω τι χρειαζεται και τι οχι απο την μνημη του κινητου.Γιατι το λεω αυτο....Το λεω γιατι οτι και να κατεβασω παει στην μνημη του κινητου και εγκαθισταται εκει πραγμα που σημαινει οτι γεμιζει την μνημη του κινητου που σημαινει οτι οσο γεμιζει τοσο και ποιο αργα θα ανταποκρινεται με τον καιρο.Εψαξα απο δω απο κει δε βρηκα πουθενα να λεει εγκατασταση εφαρμογων-παιχνιδιων στην καρτα μνημης.Ρωταω εγω.Γινεται αυτο?Και αν ναι πως?Απο που?Η μνημη του κινητου ειναι 150MB.Δεν γινεται να τα δρομολογησω αλλου?Ευχαριστω πολυ.Δεν ξερω πολλα απο android-linux κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες και καλη χρονια.Ηρθε και μενα στα χερια μου το κινητο για το οποιο μιλαμε και μου φανηκε πολυ καλο.Απο αποψη διαφορετικοτητας απο το Nokia 5800 που εχω(Ταχυτητα,επεκτασιμοτητα,εφαρμογεσ κλπ).Εκανα και update σε 2.1 το λογισμικο του.Αλλα αυτο που μου την σπαει ειναι οτι θελω κατα καποιο τροπο να τακτοποιησω το κινητο και την μνημη του δηλαδη.Κατεβασα εναν explorer για να βλεπω τα μεσα του κινητου και της καρτας μνημης.Το θεμα ειναι οτι δε ξερω τι χρειαζεται και τι οχι απο την μνημη του κινητου.Γιατι το λεω αυτο....Το λεω γιατι οτι και να κατεβασω παει στην μνημη του κινητου και εγκαθισταται εκει πραγμα που σημαινει οτι γεμιζει την μνημη του κινητου που σημαινει οτι οσο γεμιζει τοσο και ποιο αργα θα ανταποκρινεται με τον καιρο.Εψαξα απο δω απο κει δε βρηκα πουθενα να λεει εγκατασταση εφαρμογων-παιχνιδιων στην καρτα μνημης.Ρωταω εγω.Γινεται αυτο?Και αν ναι πως?Απο που?Η μνημη του κινητου ειναι 150MB.Δεν γινεται να τα δρομολογησω αλλου?Ευχαριστω πολυ.Δεν ξερω πολλα απο android-linux κλπ.

Η εκδοση 2.1 του android εχει ακριβως αυτο το περιορισμο.. Δεν μπορεις να κανεις εγκατασταση εφαρμογων στην καρτα sd.. Στην 2.2 υπαρχει το λεγομενο App2SD που σου δινει την επιλογη να εγκαθιστας την εφαρμογη οπου θες.. Υπαρχει τροπος να βαλεις το Αpp2sd στο κινητο σου με την 2.1 αλλα χρηστες εχουν παραπονεθει οτι δεν δουλευει...

 

Κατα τα αλλα welcome :)

Link to comment
Share on other sites

οκ..ευχαριστω..

α, κ΄για να μπορω να εχω ηχο sms, εκτος αυτων του κινητου, μονο με το handcent sms γινεται??(οπως διαβασα..)

το κατεβαζεις απο το market 'η μπορω και μεσω η/υ??

Edited by georginafnrt
Link to comment
Share on other sites

οκ..ευχαριστω..

α, κ΄για να μπορω να εχω ηχο sms, εκτος αυτων του κινητου, μονο με το handcent sms γινεται??(οπως διαβασα..)

το κατεβαζεις απο το market 'η μπορω και μεσω η/υ??

 

απο το μαρκετ :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τόνους σε λέξεις πως βάζουμε; Π.χ. σε μια επαφή.

 

edit: το βρήκα, με παρατεταμένο πάτημα του φωνήεντος.

Edited by doros_antoniadis

Δώρος Αντωνιάδης

 

www.tradeordonate.com

Link to comment
Share on other sites

Mην το κουραζεις.. Προσωπικα θα το εστελνα στην lg με courier για να τελειωνω.. Δεν αξιζει να σπαταλας το χρονο σου.. Καμια βδομαδα να στο κρατησουν εκει.. :)

 

Μπααα προτιμησα να ασχοληθω μονος μου και οταν δεν θα ειχα αλλη επιλογη θα το εστελνα στην αντιπροσωπεια.... (Σε κουρασα και εσενα βεβαια και ευχαριστω πολυ) :)

Αλλαααα! Το εφτιαξα και πραγματικα πεταει! Εσβησα και οτι εφαρμογη δεν μου χρειαζοταν (titanium backup), και τωρα κομπλε!:lol:

 

Φιλικα, Γιωργος!

Link to comment
Share on other sites

Μπααα προτιμησα να ασχοληθω μονος μου και οταν δεν θα ειχα αλλη επιλογη θα το εστελνα στην αντιπροσωπεια.... (Σε κουρασα και εσενα βεβαια και ευχαριστω πολυ) :)

Αλλαααα! Το εφτιαξα και πραγματικα πεταει! Εσβησα και οτι εφαρμογη δεν μου χρειαζοταν (titanium backup), και τωρα κομπλε!:lol:

 

Φιλικα, Γιωργος!

 

Φυσικα και δεν με κουρασες φιλε μου....

 

Για δωσε λιγο info για το τι εκανες ακριβως.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus (GT540)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...