Jump to content

Student Guide: Καρτοκινητό στην Αγγλία


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η μανούρα με τα συμβόλαια γενικότερα είναι όταν μένεις σε Halls of Residence γιατί πολλές φορές στο δωμάτιο που μένεις τώρα έμενε κάποιος που είχε κακό credit score. Συν του ότι αν δεν έχεις σταθερό τηλεφώνο με μη γεωγραφικό αριθμό (0870) στραβώνουν άσχημα. Ενίοτε μπορεί και η εξυπηρέτηση πελατών να έχει "μπουμπούκια" που δεν καταλαβαίνουν και πολλά πράγματα (δες Ο2).
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 422
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://www.yourcallworld.com/

 

Καλω 07744 654 000 το οποιο περιλαμβανεται στα δωρεαν λεπτα μου με την Orange, και εχω δωρεαν κλησεις προς Ελληνικα σταθερα 24/7 ενω προς Ελληνικα κινητα Δευτερα-Παρασκευη 8:00-18:00, απιστευτο?? :w00t:

 

Ελενξτε μονο αν περιλαμβανεται στα δωρεαν λεπτα σας, γιατι κατα καιρους αλλαζουν. Αν κανετε μια ερευνα στο ιντερνετ θα βρειτε πολλα τετοια νουμερα, enjoy :)

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να φύγω απο την Orange (pay as you go) και να πάω τελικά στην easy mobile.

Οι χρεώσεις για Ελλαδα είναι ιδιες αλλά οι τιμές για UK σε ομιλία και μήνυμα τουλάχιστον 50% κάτω!

 

Χώρια του οτι η Orange κάνει πόλεμο στην easy επειδή χρησιμοποιεί το... χρώμα της :lol:

 

https://www.easymobile.com/selfcare/competition/index.html

Link to comment
Share on other sites

Η μανούρα με τα συμβόλαια γενικότερα είναι όταν μένεις σε Halls of Residence γιατί πολλές φορές στο δωμάτιο που μένεις τώρα έμενε κάποιος που είχε κακό credit score. Συν του ότι αν δεν έχεις σταθερό τηλεφώνο με μη γεωγραφικό αριθμό (0870) στραβώνουν άσχημα. Ενίοτε μπορεί και η εξυπηρέτηση πελατών να έχει "μπουμπούκια" που δεν καταλαβαίνουν και πολλά πράγματα (δες Ο2).

 

Οταν κανουν credit score, δε κανουν συμφωνα με τα δωματια αλλα συμφωνα με το ονομα του κτιριου και τον ταχυδρομικο κωδικα.

Εαν εξοφλεις τους λογαριασμους σου μεσω πιστωτικης, ολα λυνονται. Το θεμα ειναι παρεις μια πιστωτικη στην Αγγλια!

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να φύγω απο την Orange (pay as you go) και να πάω τελικά στην easy mobile.

Οι χρεώσεις για Ελλαδα είναι ιδιες αλλά οι τιμές για UK σε ομιλία και μήνυμα τουλάχιστον 50% κάτω!

 

Πολύ καλά θα κάνεις. Για καρτοκινητό νομίζω δεν υπάρχε τίποτα καλύτερο. Άσε που ενεργοποιείς το Auto Refill και το κάνεις αυτόματα "συμβόλαιο" (χωρίς μηνιαία πάγια, απλά δεν ασχολείσαι με την ανανέωση ούτε πληρώνεις προμήθεια).

 

Μπορείς και να κρατήσεις τον αριθμό σου (φορητότητα) χωρίς επιπλέον επιβάρυνση...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά θα κάνεις. Για καρτοκινητό νομίζω δεν υπάρχε τίποτα καλύτερο. Άσε που ενεργοποιείς το Auto Refill και το κάνεις αυτόματα "συμβόλαιο" (χωρίς μηνιαία πάγια, απλά δεν ασχολείσαι με την ανανέωση ούτε πληρώνεις προμήθεια).

 

Μπορείς και να κρατήσεις τον αριθμό σου (φορητότητα) χωρίς επιπλέον επιβάρυνση...

 

Αν σου πω οτι το auto refill είναι το μοναδικό σημείο που κολλάω... :(

Link to comment
Share on other sites

Αν σου πω οτι το auto refill είναι το μοναδικό σημείο που κολλάω... :(

 

Δεν ειναι υποχρεωτικο να κανεις auto refill. Αλλα ετσι δεν θα μπορεις να κανεις διεθνεις κλησεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι υποχρεωτικο να κανεις auto refill. Αλλα ετσι δεν θα μπορεις να κανεις διεθνεις κλησεις.

 

Αρα για εμένα είναι υποχρεωτικό.... :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις Visa ή Mastercard?

 

Εχω και VISA και SWITCH.

Εννοώ οτι δεν θέλω να βάλω auto refill και παράλληλα θέλω να κάνω διεθνής κλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οταν κανουν credit score, δε κανουν συμφωνα με τα δωματια αλλα συμφωνα με το ονομα του κτιριου και τον ταχυδρομικο κωδικα.

Εαν εξοφλεις τους λογαριασμους σου μεσω πιστωτικης, ολα λυνονται. Το θεμα ειναι παρεις μια πιστωτικη στην Αγγλια!

Μόλις πρόσφατα έκανα συμβόλαιο με την Ο2 και δεν είχα πρόβλημα. Πέρυσι είχα πρόβλημα (βλακεία της εταιρείας που κανει το σκόρινγκ γιατί με orange & vvodafone δεν είχα προβλημα) στο να μου ενεργοποιήσουνε τις διεθνείς κλήσεις κι αντί για 02 διάλεξα υποχρεωτκά βόντα (οποία και έδιωξα μόλις την περασμένη παρασκευή :grin: ). Αλλά φέτος, πήγαν όλα ρολόι. Έχω και το καρτοκινητό της ο2 και παίρνω τηλέφωνο μόνο με 7p.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Προστέθηκαν σήμερα στο αρχικό ποστ, πληροφορίες και για την easy mobile. Τα credits ανήκουν στον ariadgr. Ευχαριστούμε :)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Εχω και VISA και SWITCH.

Εννοώ οτι δεν θέλω να βάλω auto refill και παράλληλα θέλω να κάνω διεθνής κλήσεις.

Μια ερωτηση μονο. H Switch ειναι debit card, ε; Ποιας τραπεζας;

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση μονο. H Switch ειναι debit card, ε; Ποιας τραπεζας;

είναι άσχετο με το θέμα μας! Είναι σύστημα debit card και μάλιστα υπό κατάργηση (θα γίνει maestro). Δεν είναι μιας τράπεζας μόνο!

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Τα ξερω ολα αυτα, ηθελα απλως να μαθω σε ποια τραπεζα πηγε και του εδωσαν Switch. Συγνωμη κιολας.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω μόνο, για όσους δεν το γνωρίζουν, πως και η Ο2 και η βόντα προσφέρουν πλέον ειδοποίηση κλήσεων: η μεν Ο2 έχει το O2 Call Alert η δε Vodafone Call Catcher. Η ειδοποίηση κλήσεων για την Ο2 μπορεί να ενεργοποιηθεί μια δωρεάν κλήση στο 1710 (το έχω κάνει, οπότε είναι καρατσεκαρισμένο). Πρέπει να ακούσετε ΟΛΟ το μήνυμα και μετά να τερματίσετε την κλήση. Για την βόντα, κοιτάξτε στο σάιτ τους.

Προσοχή-προσοχή: αν επιλέξετε να έχετε ειδοποίηση κλήσεων τότε δεν θα έχετε την δυνατότητα να χρησιμοποιήσετε τον τηλεφωνητή! (δεν είμαι σίγουρος για την βόντα, για την Ο2 είμαι 100%).

Link to comment
Share on other sites

Για την Orange ξερεις;

 

how to switch alerts on and off

You can switch the service on or off by accessing Answer Phone and selecting option 3 - change your personal options - then option 7 to manage the missed call alerts service.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι στην περιπτωση που εχεις τηλεφωνητη. Στην περιπτωση που δεν εχεις; Επισης, φανταζομαι θα ξερεις, οτι η Orange εβαλε Calling Tunes.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Για την Orange ξερεις;

Μα νομίζω πως την υπηρεσία την προσφέρει και με τηλεφωνητή και χωρίς! Στο παλιό Orange καρτοκινητό μου, που έχει και τηλεφωνητή έτσι γινόταν και γίνεται, χωρίς να σε αναγκάσει να τον απενεργοποιήσεις! Στις περιπτώσεις των Ο2 & Orange οι ειδοποιήσεις έρχονται ΑΜΕΣΑ ενώ στη Vodafone παρατηρούσα πάντα σημαντική καθυστέρηση! Ξέχασα να γράψω πως για να ενεργοποιήσεις την υπηρεσία στην βόντα πρέπει να δώσεις την εξής εντολή στο τηλέφωνο *148# και μετά πατάς το κουμπί send.

YΓ. Α ρε Orange, λίγο καλύτερο δίκτυο να είχες και δεν θα σε μετακόμιζα ΠΟΤΕ σε άλλο δίκτυο!

Link to comment
Share on other sites

Τελοςπαντων, ουτως η αλλως δε σκοπευω να απενεργοποιησω τον τηλεφωνητη μου. Αληθεια, γιατι αλλαξες δικτυο; Εγω εχω Orange απο την αρχη και με καλυπτει πληρως. Περαν των προσφορων που κανει συνεχως (τωρα εχω free evenings calls σε Orange και το λιγοτερο 300 sms μηνα, εαν κανεις top-up £10), ειμαι πολυ ικανοποιημενος και απο την καλυψη. Για την ακριβεια, δεν εχω παρατηρησει ποτε να ειναι εκτος δικτυου, εκτος απο μια αιθουσα στο πανεπιστημιο, στην οποια κανενα κινητο δε πιανει γιατι η αιθουσα ειναι στο -2 οροφο!

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι στην περιπτωση που εχεις τηλεφωνητη. Στην περιπτωση που δεν εχεις; Επισης, φανταζομαι θα ξερεις, οτι η Orange εβαλε Calling Tunes.

 

 

Οχι δεν το ηξερα! Και εχουν και καλη τιμη, 2.5 λιρες και φυσικα οχι παγια και βλακειες οπως στην Ελλαδα :lol:

 

edit: Για να τα ακουσεις καλεις 477 και η κληση χρεωνεται 10p (οχι ανα λεπτο ανα κληση) οποτε μια χαρα ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Τελοςπαντων, ουτως η αλλως δε σκοπευω να απενεργοποιησω τον τηλεφωνητη μου.

Δεν χρειάζεται να το κάνεις. Η απενεργοποίηση ισχύει για τις Ο2 και βόντα - εσύ είσαι καλυμμένος και θα έχεις λογικά ΚΑΙ τηλεφωνητή ΚΑΙ ειδοποίηση κλήσεων.

Αληθεια, γιατι αλλαξες δικτυο; Εγω εχω Orange απο την αρχη και με καλυπτει πληρως.

Θέλησα κάτι καλύτερα από άποψης χρόνου ομιλίας και φθηνότερων χρεώσεων για μηνύματα και κλήσεις προς την Ελλάδα, τα οποία προσφέρει όντως η Ο2 (σε σύγκριση με την Οrange).

Αρχικά έκανα συμβόλαιο πέρσι με την Ο2 μέσω καταστήματος, του phones4u. Όλα καλά κι όλα ωραία αλλά από διεθνείς κλήσεις το τηλέφωνο ήταν μπλοκαρισμένο! Και δώστου τηλέφωνα στην εξυπηρέτηση πελατών, σήμερα θα γίνει, αύριο θα γίνει αλλά δεν γινότανε ποτέ! Εντός έξι ημερών πήγα πίσω στο κατάστημα, ακύρωσα το συμβόλαιο αλλά όταν θέλησα να γυρίσω στην Orange η διαδικασία φορητότητας είχε ήδη αρχίσει :mad: .

Ε, μετά η μόνη μου επιλογή ήταν η βόντα, την οποία και χρυσοπλήρωσα και μόλις τον περασμένο Δεκέμβρη την έστειλα για τις τραγικές χρεώσεις της στα διεθνή μηνύματα και κλήσεις (στα υπόψιν ότι χρεώνει το μήνυμα 24 πέννες, δηλ. το διπλάσιο από συμβόλαιο της Ο2 με την δωρεάν υπηρεσία - λόγω παγίου - International Traveller Service, και σχεδόν 1,5 φορά ακριβότερο από το καρτοκινητό της Ο2με το International Caller Bolt-On!). Συν του ότι πρέπει να πληρώσεις το νταβατζιλίκι των 2,5 στερλινών το μήνυμα για να έχεις "έκπτωση" (:X ) σε φαινομενικά απαράδεκτες χρεώσεις για διεθνή τηλεφωνήματα από μια εταιρία που έχει δίκτυα σε όλη την Ευρώπη. Άκου 25 πέννες το λεπτό το τηλεφώνημα όταν το συμβόλαιο της Ο2 το χρεώνει 17!

Link to comment
Share on other sites

Συν του ότι πρέπει να πληρώσεις το νταβατζιλίκι των 2,5 στερλινών το μήνυμα για να έχεις "έκπτωση" (:X ) σε φαινομενικά απαράδεκτες χρεώσεις για διεθνή τηλεφωνήματα από μια εταιρία που έχει δίκτυα σε όλη την Ευρώπη. Άκου 25 πέννες το λεπτό το τηλεφώνημα όταν το συμβόλαιο της Ο2 το χρεώνει 17!

 

Το μηνα βρε :blink: :D Θα σε ακουσει κανεις οτι διαμαρτυρεσαι επειδη πληρωνεις 0.37 ευρω τη διεθνη κληση και θα του πεσουν τα μαλια :lol:

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν το ηξερα! Και εχουν και καλη τιμη, 2.5 λιρες και φυσικα οχι παγια και βλακειες οπως στην Ελλαδα :lol:

 

edit: Για να τα ακουσεις καλεις 477 και η κληση χρεωνεται 10p (οχι ανα λεπτο ανα κληση) οποτε μια χαρα ειναι!

Εγω το αγορασα μεσω του Orange World, καθως μου δινει 1ΜΒ δωρεαν καθε μηνα.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...