Jump to content

Microsoft Windows 8


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδια,

εχω windows 7 και θελω να βαλω τα 8. Σε αυτη την σελιδα http://windows.microsoft.com/el-GR/windows/buy με 30 ευρω λεει πως κανεις upgrade απο τα 7 στα 8. Το θεμα μου ειναι οτι θελω να κανω φορματ τα 7 και να μπουνε καθαρα τα 8 (εχω ιο στο λαπτοπ). Θα μπορει να γινει αυτο?

Επισης αν αγορασω αυτο, και μετα απο καποιο διαστημα χρειαστει να κανω φορματ, θα μπορω να ξαναβαλω αυτα τα windows 8 pro upgrade που αγορασα?

Επισης, αυτη η εκδοση ειναι ολοκληρομενη?

 

Ευχαριστω

 

Προχώρα ελεύθερα, θα επιλέξεις να κάνεις clean install και καθάρισες. Κατέβασε το αρχείο σε iso καψτο σε ένα δισκάκι και το περνάς όποτε θές ξανά.

Επίσης για το μέλλον που είπες... πλέον τα 8άρια έχουν επιλογή clean install από τα general settings.... δηλαδή πλέον θα μπορεί να το κάνει οποιοσδήποτε εύκολα και γρήγορα.

Τέλος.. ναι είναι ολοκληρωμένη έκδοση... δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 968
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

α τελεια!σε ευχαριστω για την απαντηση σου.

πρεπει να το καψω σε cd η σε dvd?σε καποιο συγκεκριμενο τυπο?

Link to comment
Share on other sites

α τελεια!σε ευχαριστω για την απαντηση σου.

πρεπει να το καψω σε cd η σε dvd?σε καποιο συγκεκριμενο τυπο?

 

Το καίς σε dvd ή σε USB φλασάκι από 4gb και πάνω.

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και παλι:)

Αλλη μια ερωτηση. Ο σκληρος μου εχει ενα recovery partition με τα windows 7(φτιαγμενο απο τον κατασκευαστη). Αν κανω αυτην την αναβαθμιση και βαλω τα 8, το recovery partition μου θα πειραχτει? Θα μπορω να γυρισω στα 7 αν κατι παει στραβα ή δεν θα υπαρχει πλεον αυτο το recovery?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και παλι:)

Αλλη μια ερωτηση. Ο σκληρος μου εχει ενα recovery partition με τα windows 7(φτιαγμενο απο τον κατασκευαστη). Αν κανω αυτην την αναβαθμιση και βαλω τα 8, το recovery partition μου θα πειραχτει? Θα μπορω να γυρισω στα 7 αν κατι παει στραβα ή δεν θα υπαρχει πλεον αυτο το recovery?

 

Θεωρητικά δεν θα το πειράξει, γιατί δεν πάυει να είναι ένα ξεχωριστό partition. Οπότε λογικά θα μπορείς να γυρίσεις στα 7άρια... αν και δεν νομίζω να θες...

Τα πέρασα σε υπολογιστή 3ετίας - 4ετίας (Fujitsu Lifebook T900) χωρίς φορμάτ (clean install) και λειτουργεί άψογα. Και μάλιστα οι τελευταίοι drivers που βγήκαν για το hardware του ήταν το 2010... και πάλι δουλεύουν όλα.

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις χωρις φορματ?τι διαφορα εχει απο το clean install?

εγω δεν θελω να μεταφερω τιποτα, ουτε αρχεια ουτε εφαρμογες στα 8. θελω να καθαρισει ο σκληρος και να μπουνε τα windows 8.το clean install δεν ειναι φορματ?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά δεν θα το πειράξει, γιατί δεν πάυει να είναι ένα ξεχωριστό partition. Οπότε λογικά θα μπορείς να γυρίσεις στα 7άρια... αν και δεν νομίζω να θες...

Τα πέρασα σε υπολογιστή 3ετίας - 4ετίας (Fujitsu Lifebook T900) χωρίς φορμάτ (clean install) και λειτουργεί άψογα. Και μάλιστα οι τελευταίοι drivers που βγήκαν για το hardware του ήταν το 2010... και πάλι δουλεύουν όλα.

Clean install εννοείς σε partition που είχες από παλιότερα αχρησιμοποίητο (χωρίς λειτουργικό μέσα);

Γιατί αλλιώς δεν γίνεται το Clean install χωρίς να γίνει format πρώτα.

ONEPLUS 12 16/512gb: rooted

Blackview Tab 11 tablet 8/128gb

Amazon Fire stick 4k max

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις χωρις φορματ?τι διαφορα εχει απο το clean install?

εγω δεν θελω να μεταφερω τιποτα, ουτε αρχεια ουτε εφαρμογες στα 8. θελω να καθαρισει ο σκληρος και να μπουνε τα windows 8.το clean install δεν ειναι φορματ?

 

Clean install εννοείς σε partition που είχες από παλιότερα αχρησιμοποίητο (χωρίς λειτουργικό μέσα);

Γιατί αλλιώς δεν γίνεται το Clean install χωρίς να γίνει format πρώτα.

 

 

Sorry... Μάλλον το διατύπωσα λάθος... Εννοώ πως τα πέρασα πάνω από τα 7άρια... χωρίς clean install που συνεπάγεται φορμάτ.

Στον desktop τα πέρασα με clean install και λειτουργούν και εκεί τέλεια... να σκεφτείς πως από τότε που τα εγκατέστησα τον κλείνω μόνο σε hybernation και δεν μου έχει βγάλει το παραμικρό... στα 7άρια δεν τολμούσα να τον βάλω σε hybernation γιατί τα κρασαρίσματα πήγαιναν σύννεφο.

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εγω που θελω να γινει ουσιαστικα φορματ στον δισκο που εχει τα windows 7 και να αφησω απειραχτο το recovery partition με τα windows 7 τι πρεπει να επιλεξω? ειναι καποια συγκεκριμενη επιλογη? εχω μπερδευτει λιγακι

 

σημειωση: θα καψω το iso δεν θα το κανω upgrade εκεινη την ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Clean install εννοείς σε partition που είχες από παλιότερα αχρησιμοποίητο (χωρίς λειτουργικό μέσα);

Γιατί αλλιώς δεν γίνεται το Clean install χωρίς να γίνει format πρώτα.

 

Η καθαρή εγκατάσταση μπορεί να γίνει και χωρίς φορμάτ. Απλώς, όλα τα αρχεία (τόσο τα έγγραφά σου (π.χ μουσική, εικόνες, βίντεο κτλ), όσο και τα αρχεία προγραμμάτων (π.χ steam)), θα είναι αποθηκευμένα στο σκληρό δίσκο και θα μπορέσεις να διαγράψεις είτε μερικά είτε όλα.

Θα σου συνιστούσα να μην κάνεις φορμάτ εκτός κι αν έχεις ιούς, γιατί με αυτό τον τρόπο μειώνεται η απόδοση του σκληρού δίσκου (και ειδικά αν είναι παλιός, θα δεις αρκετή διαφορά), ενώ αν δεν κάνεις, δεν θα γίνει και τόσο μεγάλη ζημιά (το "τόσο μεγάλη" το γράφω γιατί κάθε φορά που εγκαθιστάς ένα πρόγραμμα ή αφαιρείς, μειώνεται η απόδοση του σκληρού, αλλά δεν μπορείς να κάνεις κάτι εκτός από το να εγκαθιστάς στο μηχάνημά σου τα απολύτως απαραίτητα),

 

Δηλαδη εγω που θελω να γινει ουσιαστικα φορματ στον δισκο που εχει τα windows 7 και να αφησω απειραχτο το recovery partition με τα windows 7 τι πρεπει να επιλεξω? ειναι καποια συγκεκριμενη επιλογη? εχω μπερδευτει λιγακι

 

σημειωση: θα καψω το iso δεν θα το κανω upgrade εκεινη την ωρα.

 

 

Όταν τα Windows αντιγράψουν αρχεία, ζητήσουν κλειδί προϊόντος κτλ, στο τελευταίο στάδιο πριν αρχίσει η εγκατάσταση, θα σου ζητήσει να διαλέξεις σε ποιο "διαμέρισμα" (partition) θες να εγκαταστήσεις τα Windows. Αν διαλέξεις το C που εκεί έχεις τώρα τα 7 και δεν πειράξεις το άλλο, θα έχεις ανά πάσα στιγμή διαθέσιμο το "διαμέρισμα" ανάκτησης του παλιού σου λειτουργικού. :)

Link to comment
Share on other sites

οκιε!ξεμπερδευτηκα λιγακι τωρα, θα το κανω μια απο αυτες τις μερες.ελπιζω να αξιζει.

ευχαριστω παρα πολυ!:)))

 

edit: αλλη μια ερωτηση. :P η προσφορα με 30 ευρω και η προσφορα με τα 15 ευρω ειναι για τα windows 8 pro ή για τα windows 8?

Edited by IRONMAIDEN
Link to comment
Share on other sites

οκιε!ξεμπερδευτηκα λιγακι τωρα, θα το κανω μια απο αυτες τις μερες.ελπιζω να αξιζει.

ευχαριστω παρα πολυ!:)))

 

edit: αλλη μια ερωτηση. :P η προσφορα με 30 ευρω και η προσφορα με τα 15 ευρω ειναι για τα windows 8 pro ή για τα windows 8?

 

Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για την διαδικασία εγκατάστασης καθώς είναι πολλή απλή. Όταν βάλεις το δισκάκι και αφού περάσεις τα στάδια της αντιγραφής, της εισαγωγής του κλειδιού κτλ, θα δεις τη συγκεκριμένη οθόνη. Μπορεί να υπάρχουν ονομασίες στα "διαμερίσματα", μπορεί και όχι. Εσύ επίλεξε αυτό με τα περισσότερα gb που είναι το τμήμα του σκληρού που περιέχει τα 7 και μόλις τελειώσει θα είσαι έτοιμος. :)

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση: υπάρχει κανένας που δοκίμασε τα 8άρια και χαλάστηκε στο τέλος, ώστε να ξαναγυρίσει στα 7? :worry:

ετοιμάζω νέο υπολογιστή και δεδομένου ότι τα 7 ultimate στον παρόντα δουλεύουν άψογα, έχω τις αμφιβολίες μου...:)

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση: υπάρχει κανένας που δοκίμασε τα 8άρια και χαλάστηκε στο τέλος, ώστε να ξαναγυρίσει στα 7? :worry:

ετοιμάζω νέο υπολογιστή και δεδομένου ότι τα 7 ultimate στον παρόντα δουλεύουν άψογα, έχω τις αμφιβολίες μου...:)

 

Εγώ ψιλοχαλάστηκα που πέρασα τα Windows 8 Pro σε λάπτοπ Sony Vaio. Και αυτό επειδή η Sony έχει ένα δικό της Control Center μέσα από το οποίο ελέγχεις κάποιες εξτρα λειτουργίες του λάπτοπ (όπως το backlight του πληκτρολογίου, την έξτρα προστασία της μπαταρίας όπου κόβει τη φόρτιση στο 50% ή στο 80%, κάποια επιπλέον πλήκτρα στο πληκτρολόγιο, κλπ κλπ). Και δεν παίζει σωστά σε Windows 8, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να πειράξω τίποτα από τα παραπάνω.

Κατά τα άλλα δεν τα βρίσκω άσχημα. Σίγουρα το μηχάνημα φορτώνει στον μισό χρόνο απ'ότι με τα Windows 7. Σκέφτομαι όμως σοβαρά να περάσω image με τα Windows 7 πάλι, μέχρι να ωριμάσουν λίγο περισσότερο οι drivers και τα utilities για windows 8.

Link to comment
Share on other sites

να φανταστω οτι αναβαθμιζοντας τον σταθερο υπολογιστη μου απο win 7 σε 8 θα πρεπει να αλλαξω και την 23αρα οθονη για να παρω μια με touch?
Link to comment
Share on other sites

να φανταστω οτι αναβαθμιζοντας τον σταθερο υπολογιστη μου απο win 7 σε 8 θα πρεπει να αλλαξω και την 23αρα οθονη για να παρω μια με touch?

 

Αυτό δεν είναι υποχρεωτικό, αναλόγως πως σου αρέσει να χρησιμοποιείς τον υπολογιστή σου. Για παράδειγμα, δοκίμασα τα Windows 8 σ'ένα λάπτοπ και μου άρεσαν αρκετά αν και η οθόνη με τις μικροεφαρμογές ήταν λίγο "κάπως" με το ποντίκι, αλλά από τη στιγμή που όλα τ'άλλα είναι ίδια με τα 7, δεν υπάρχει λόγος να δώσω επιπλέον χρήματα για νέα οθόνη αφής. Αλλά και πάλι, η αγορά ή μη μιας οθόνης αφής είναι κάτι υποκειμενικό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι υποχρεωτικό, αναλόγως πως σου αρέσει να χρησιμοποιείς τον υπολογιστή σου. Για παράδειγμα, δοκίμασα τα Windows 8 σ'ένα λάπτοπ και μου άρεσαν αρκετά αν και η οθόνη με τις μικροεφαρμογές ήταν λίγο "κάπως" με το ποντίκι, αλλά από τη στιγμή που όλα τ'άλλα είναι ίδια με τα 7, δεν υπάρχει λόγος να δώσω επιπλέον χρήματα για νέα οθόνη αφής. Αλλά και πάλι, η αγορά ή μη μιας οθόνης αφής είναι κάτι υποκειμενικό.
οκ κατατοπιστικοτατος ευχαριστω :)
Link to comment
Share on other sites

να φανταστω οτι αναβαθμιζοντας τον σταθερο υπολογιστη μου απο win 7 σε 8 θα πρεπει να αλλαξω και την 23αρα οθονη για να παρω μια με touch?

Λες να απαιτείται τέτοιο έξοδο για να τα βάλεις;

Τότε δεν θα έβαζε κανείς.

 

ερώτηση: υπάρχει κανένας που δοκίμασε τα 8άρια και χαλάστηκε στο τέλος, ώστε να ξαναγυρίσει στα 7? :worry:

ετοιμάζω νέο υπολογιστή και δεδομένου ότι τα 7 ultimate στον παρόντα δουλεύουν άψογα, έχω τις αμφιβολίες μου...:)

Και εγώ από 7 ultimate πήγα στο laptop 4ετίας σε 8pro και πραγματικά είναι πανάλαφρα.

Μην το σκέφτεσαι.

ONEPLUS 12 16/512gb: rooted

Blackview Tab 11 tablet 8/128gb

Amazon Fire stick 4k max

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση: υπάρχει κανένας που δοκίμασε τα 8άρια και χαλάστηκε στο τέλος, ώστε να ξαναγυρίσει στα 7? :worry:

ετοιμάζω νέο υπολογιστή και δεδομένου ότι τα 7 ultimate στον παρόντα δουλεύουν άψογα, έχω τις αμφιβολίες μου...:)

 

Και εγώ απο windows 7 ultimate πήγα σε 8ρια και δε σκέφτομαι και να ξαναβάλω 7.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψιλοχαλάστηκα που πέρασα τα Windows 8 Pro σε λάπτοπ Sony Vaio. Και αυτό επειδή η Sony έχει ένα δικό της Control Center μέσα από το οποίο ελέγχεις κάποιες εξτρα λειτουργίες του λάπτοπ (όπως το backlight του πληκτρολογίου, την έξτρα προστασία της μπαταρίας όπου κόβει τη φόρτιση στο 50% ή στο 80%, κάποια επιπλέον πλήκτρα στο πληκτρολόγιο, κλπ κλπ). Και δεν παίζει σωστά σε Windows 8, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να πειράξω τίποτα από τα παραπάνω.

Κατά τα άλλα δεν τα βρίσκω άσχημα. Σίγουρα το μηχάνημα φορτώνει στον μισό χρόνο απ'ότι με τα Windows 7. Σκέφτομαι όμως σοβαρά να περάσω image με τα Windows 7 πάλι, μέχρι να ωριμάσουν λίγο περισσότερο οι drivers και τα utilities για windows 8.

 

ποιο vaio εχεις?απο ποια σειρα? και εγω vaio εχω, δεν θελω να αφαιρεθουν αυτες οι λειτουργιες.

δεν υπαρχει τροπος να δουλευουν στα 8?

Link to comment
Share on other sites

ποιο vaio εχεις?απο ποια σειρα? και εγω vaio εχω, δεν θελω να αφαιρεθουν αυτες οι λειτουργιες.

δεν υπαρχει τροπος να δουλευουν στα 8?

Παιδιά αυτά που ζητάτε είναι προγράμματα που βγάζει η εκάστοτε εταιρεία (Sony, Dell) κλπ για τα μηχανήματά της.

Αυτό που μπορείτε να κάνετε είναι να πάτε στο site της εταιρείας του κατασκευαστή σας και να δείτε αν έχει τα προγράμματα αυτά διαθέσιμα για έκδοση Win 8.

Με μια μικρή επιφύλαξη, μπορεί να δουλεύουν και αυτά που υπάρχουν για Win 7, αλλά μόνο μια δοκιμή θα δώσει την απάντηση.

ONEPLUS 12 16/512gb: rooted

Blackview Tab 11 tablet 8/128gb

Amazon Fire stick 4k max

Link to comment
Share on other sites

ποιο vaio εχεις?απο ποια σειρα? και εγω vaio εχω, δεν θελω να αφαιρεθουν αυτες οι λειτουργιες.

δεν υπαρχει τροπος να δουλευουν στα 8?

 

Καλημέρα,

Έχω το VPCC B3P1E. Παρακολουθώ καθημερινά στο site της Sony για drivers για Windows 8. Έβγαλε πρόσφατα (6/11) νέους για windows 8, παρόλαυτά στο Control Center έχει απενεργοποιημένες όλες τις λειτουργίες, και το μόνο που δείχνει είναι πληροφορίες του λαπτοπ (hardware,serial number,service tag)... Οι υπόλοιποι drivers και προγράμματα που έχει στο site, φαίνονται να παίζουν κανονικά.

Οπότε περιμένω μέχρι να βγεί νέα έκδοση του control center.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια , πηρα τα windows 8 δωρεαν απο το πανεπιστημιο μου και με καιει να τα περασω στο λαπτοπ.. Αξιζει λετε σε σχεση με τα 7αρια ? Το νεο ui ειναι που μου κεντριζει πιο πολυ το ενδιαφερον .. Για πειτε εντυπωσεις οσοι τα εχετε :D
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Παιδια , πηρα τα windows 8 δωρεαν απο το πανεπιστημιο μου και με καιει να τα περασω στο λαπτοπ.. Αξιζει λετε σε σχεση με τα 7αρια ? Το νεο ui ειναι που μου κεντριζει πιο πολυ το ενδιαφερον .. Για πειτε εντυπωσεις οσοι τα εχετε :D

 

Εγώ τα εγκατέστησα σε έναν παλιό εξωτερικό σκληρό πρώτα και είμαι αρκετά ικανοποιημένος ώστε να ψάχνω τρόπο να μεταφέρω την εγκατάσταση στον εσωτερικό χωρίς να κάνω ζημιά και να τρέχω με backup/format και τα ρέστα.

 

Επιβάλλεται να τα δοκιμάσεις όμως πριν εγκαταστήσεις. Το νέο UI έχει ιδιαιτερότητες και δεν αρέσει σε όλους (όχι με την πρώτη επαφή τουλάχιστον)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...