Jump to content

Dual SIM + Android


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Mε την υποσημείωση ότι τα coolpad και elephone έχουν 2gb ram αντι 1 του w200s

Ενα ακομα + στο coolpad ειναι το 3G στα 900 MHz, οσοι εχουν vodafone θα το εκτημισουν :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ που έχω vodafone δηλαδή μπορώ να το πάρω ή θα έχω πρόβλημα.

H vodafone εχει το WCDMA (3G) 900/2100MHz, προχθες ημουν εξω με εναν φιλο μου, και οι δυο εχουμε vodafone.

Εγω με το huawei 3c που δουλευει και στα δυο (900/2100MHz) και ειχα 3G με Η - Η+.

Ο φιλος μου με το thl w100 που δουλευει το 3G μονο στο 2100ΜΗz δεν εβλεπε 3G (Η) με τιποτα, κολλησε στο 2G.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=382256

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

H vodafone εχει το WCDMA (3G) 900/2100MHz, προχθες ημουν εξω με εναν φιλο μου, και οι δυο εχουμε vodafone.

Εγω με το huawei 3c που δουλευει και στα δυο (900/2100MHz) και ειχα 3G με Η - Η+.

Ο φιλος μου με το thl w100 που δουλευει το 3G μονο στο 2100ΜΗz δεν εβλεπε 3G (Η) με τιποτα, κολλησε στο 2G.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=382256

 

Ήρθα από wind μετά από πολλααααα χρόνια.λέγαμε για το σήμα της wind που είχε γίνει ανέκδοτο αλλά αυτό που βλέπω στην βοντα είναι περισσότερο εκνευριστικό! Πρώτον δεν έχω ξαναδεί τόσο fake 3g σήμα! Σε τρία κινητά παρά πολλές φορές ενώ δείχνει ότι έχει σήμα είναι αδύνατον να σερφάρω στο ίντερνετ! Και δεύτερον ΌΤΑΝ όλα είναι καλά έχει ένα χαρακτηριστικό που αργεί στην εκκίνηση του ανοίγματος μιας σελίδας γιατί αργεί να φανεί και το + δίπλα από το Η όταν και αρχίζει επιτέλους να κατεβάζει δεδομένα! Τι φταίει δεν ξέρω!

Link to comment
Share on other sites

Το Η με το Η+ ειναι η διαφορα στην ταχυτητα, και με 3G να ησουν που ειναι χαμηλοτερης ταχύτητας απο Η και Η+ παλι δεν θα ειχες κανενα προβλημα http://en.wikipedia.org/wiki/3G προφανως εχει τιγκαρει η βοντα και σερνεται....μονο με τα δικτυα 2G (GPRS και EDGE) θα επρεπε να σερνεται. Εγω εχω τωρα και cosmote W.U στο Zopo 980 και εχω μονο πακετο ιντερνετ και μια χαρα ειναι απο ταχυτητες ακομα και με 3G, επισης μεσω VPN+asterisk που εχω σπιτι+linphone βγαζω μια χαρα κλησεις VOIP απο το σταθερο μου (εχω 720λεπτα σε ολα τα κινητα με 5 ευρω τον μηνα).
Link to comment
Share on other sites

Zopo zp980+ vs Coolpad F1 ποιό από τα δύο και γιατί ;

Το 2, γιατι ειναι σοβαρό (επώνυμο) κινέζικο και μάλλον ολοκληρωμένο (για την τιμή του)

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Από φωτογραφίες τι λέει το ZOPO 980 που έχεις , είσαι ευχαριστημένος

 

Σαν φωτογραφιες αναλυση κτλ ναι, αλλα με το φλας βγαζει σκοτεινες, με αλλη rom εφτιαξε γιατι ηταν προβλημα συχρονισμου βασικα αλλα δεν ειναι πολυ δυνατο δλδ, αν θες σοβαρες φωτος με φλας πρεπει να παιξεις με μηχανη δλδ εγω με την DSLR μου. Γενικα ομως βγαζω πολλες με το κινητο ειναι αρκετα καλες.

 

Και το Zopo επωνυμη μαρκα ειναι....το αλλο κινητο δεν το ξερω ειναι γνωστο? μια ματια που εριξα τωρα εκτος τα 500mah παραπανω μπαταριας σε αλλα χαρακτηριστικα ειναι κατωτερα απο τα αντιστοιχα Zopo οποτε δεν θα το επαιρνα εγω, αν τωρα καποιος δεν μπορει να δωσει τα παραπανω χρηματα να παρει ενα zopo 980+ και θελει με λιγοτερα χαρακτηριστικα ok....Βεβαια Σταυρο δεν μας λες ποιο 980 γιατι εχει πολλα φανταζομαι 8πυρηνο ε?

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλη την παρέα.

Λόγω της απόκτησης ενός φοιτητικού πακέτου F2G, βρίσκομαι στην αναζήτηση ενός δίκαρτου τηλεφώνου, αλλά δηλώνω από την αρχή ψιλοάσχετος στην αξιολόγησή τους. Επίσης λέω να δοκιμάσω για πρώτη φορά παραγγελία από Κίνα.

Θέλω να κινηθώ σε μέγεθος 4.5 έως 5' και το μπάτζετ είναι βαριά 200 δολάρια. Με ενδιαφέρει κυρίως η ποιότητα ώστε να με καλύψει για τα επόμενα 2-3 χρόνια. Η χρήση που κάνω είναι συντηρητική, δηλ κυρίως κλήσεις, sms, πολύ Viber, λίγο σερφάρισμα και αρκετή χρήση gps. Από παιχνίδια καθόλου, ενώ από πολυμέσα με ενδιαφέρει κυρίως η υποστήριξη ραδιοφώνου και η αναπαραγωγή μουσικής. Δευτερευόντως η λήψη καλών φωτογραφιών και βίντεο θα με βόλευε. Επιπλέον δεν θα ήθελα να ψάχνω κάθε λίγο δεξιά και αριστερά για customized ROMs για να λύνω προβλήματα.

Επομένως τα βασικά κριτήρια είναι ποιότητα κατασκευής, σωστό σετάρισμα λειτουργικού, διάρκεια μπαταρίας, wifi, gps.

Με μια πρώτη ματιά ξεχώρισα το Lenovo P780 (λόγω ονόματος, εξαιρετικής μπαταρίας, καλές κριτικές), ενώ ενδιαφέρον φαίνεται και το πιο "φρέσκο" S660 (πιο μαζεμένο αν και με μικρότερη μπαταρία). Επίσης εντύπωση μου έκανε και το CoolpadF1 λόγω πυρήνων, επιδόσεων και καλών κριτικών.

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας για να καταλήξω κάπου. Ποια η γνώμη σας για τις παραπάνω συσκευές; Έχετε να μου προτείνεται κάτι διαφορετικό;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα.

Λόγω της απόκτησης ενός φοιτητικού πακέτου F2G, βρίσκομαι στην αναζήτηση ενός δίκαρτου τηλεφώνου, αλλά δηλώνω από την αρχή ψιλοάσχετος στην αξιολόγησή τους. Επίσης λέω να δοκιμάσω για πρώτη φορά παραγγελία από Κίνα.

Θέλω να κινηθώ σε μέγεθος 4.5 έως 5' και το μπάτζετ είναι βαριά 200 δολάρια. Με ενδιαφέρει κυρίως η ποιότητα ώστε να με καλύψει για τα επόμενα 2-3 χρόνια. Η χρήση που κάνω είναι συντηρητική, δηλ κυρίως κλήσεις, sms, πολύ Viber, λίγο σερφάρισμα και αρκετή χρήση gps. Από παιχνίδια καθόλου, ενώ από πολυμέσα με ενδιαφέρει κυρίως η υποστήριξη ραδιοφώνου και η αναπαραγωγή μουσικής. Δευτερευόντως η λήψη καλών φωτογραφιών και βίντεο θα με βόλευε. Επιπλέον δεν θα ήθελα να ψάχνω κάθε λίγο δεξιά και αριστερά για customized ROMs για να λύνω προβλήματα.

Επομένως τα βασικά κριτήρια είναι ποιότητα κατασκευής, σωστό σετάρισμα λειτουργικού, διάρκεια μπαταρίας, wifi, gps.

Με μια πρώτη ματιά ξεχώρισα το Lenovo P780 (λόγω ονόματος, εξαιρετικής μπαταρίας, καλές κριτικές), ενώ ενδιαφέρον φαίνεται και το πιο "φρέσκο" S660 (πιο μαζεμένο αν και με μικρότερη μπαταρία). Επίσης εντύπωση μου έκανε και το CoolpadF1 λόγω πυρήνων, επιδόσεων και καλών κριτικών.

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας για να καταλήξω κάπου. Ποια η γνώμη σας για τις παραπάνω συσκευές; Έχετε να μου προτείνεται κάτι διαφορετικό;

 

Ευχαριστώ.

 

Είχα και εγώ αυτό το ερώτημα το Γενάρη όταν πήρα το φοιτητικό και έπεσα πάνω σε μια προσφορά του γερμανικού Amazon για το Wiko Darkmoon που δεν γνώριζα καθόλου. Το παράγγειλα, το έψαξα, έγραψα και ένα review εδώ και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος στους 6 μήνες που το έχω.

 

Η Wiko είναι μια γαλλική εταιρεία που έχει κυκλοφορήσει πολλά μοντέλα, βασικά, στην Ευρώπη (Γαλλία, Γερμανία, Αυστρία, Ισπανία, Ιταλία κλπ). Βρήκα πολλά fora που ασχολούνται με τα κινητά αυτά και κυκλοφορούν και διαδικασίες root που εγώ δεν έχω κάνει. Φοράει την 4.2.2 και μέχρι τώρα έχει στείλει 3 αναβαθμίσεις του λογισμικού. Σημειωτέον ότι οι περισσότερες stock εφαρμογές λειτουργούν άψογα αν και έχω προσθέσει μερικές, απλά, από περιέργεια ή καλλίτερη εξυπηρέτηση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου για την άμεση απάντηση.

Στα υπόψιν και αυτό, απλά με προβληματίζει λίγο η μικρή μπαταρία (1800 mAh) και η τιμή του (στα 210 δολάρια) για αυτά που προσφέρει (σε σύγκριση πάντα με τα κινέζικα βέβαια).

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κινηθώ σε μέγεθος 4.5 έως 5' και το μπάτζετ είναι βαριά 200 δολάρια. Με ενδιαφέρει κυρίως η ποιότητα ώστε να με καλύψει για τα επόμενα 2-3 χρόνια. Η χρήση που κάνω είναι συντηρητική, δηλ κυρίως κλήσεις, sms, πολύ Viber, λίγο σερφάρισμα και αρκετή χρήση gps. Από παιχνίδια καθόλου, ενώ από πολυμέσα με ενδιαφέρει κυρίως η υποστήριξη ραδιοφώνου και η αναπαραγωγή μουσικής. Δευτερευόντως η λήψη καλών φωτογραφιών και βίντεο θα με βόλευε. Επιπλέον δεν θα ήθελα να ψάχνω κάθε λίγο δεξιά και αριστερά για customized ROMs για να λύνω προβλήματα.

Επομένως τα βασικά κριτήρια είναι ποιότητα κατασκευής, σωστό σετάρισμα λειτουργικού, διάρκεια μπαταρίας, wifi, gps.

Με μια πρώτη ματιά ξεχώρισα το Lenovo P780 (λόγω ονόματος, εξαιρετικής μπαταρίας, καλές κριτικές), ενώ ενδιαφέρον φαίνεται και το πιο "φρέσκο" S660 (πιο μαζεμένο αν και με μικρότερη μπαταρία). Επίσης εντύπωση μου έκανε και το CoolpadF1 λόγω πυρήνων, επιδόσεων και καλών κριτικών.

Στα $200, παίρνεις εξαιρετικό τηλέφωνο.-

Δες τα σχετικα νήματα από τα ακόλουθα

Huawei Honor 3C

Coolpad F1

Jiayu G4S

 

To 1o γιατί είναι ολοκληρωμένο και απροβλημάτιστο (5", 2Gb ram και με Kitkat)

Το 2ο και 3ο γιατί ειναι οκταπύρηνα υψηλών επιδόσεων (5" & 4.7" αντίστοιχα, με 2Gb ram), ομως (στο F1) θα χρειαστεί ένα μικρό ψάξιμο για rom...

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ψάχνω για φίλη ένα φθηνό dual SIM. Στην ελληνική αφορά κοιτούσε το Alcatel C1 (63€) και το Archos 40 Titanium (69€ eshop crazy sundays). Ψάχνοντας για κάτι κινέζικο μέχρι περίπου $75, βρήκα τα παρακάτω. Έχει κανείς να προτείνει κάποια από αυτά;

1) Doogee DG110, $69

2) Jiayu F1, $70 λευκό, $75 μαύρο

3) JIAKE F1W, $71

4) JIAKE JK13, $73

5) JIAKE C1000, $73

6) Coolpad 7236, $74

7) ZTE V889S, $75

Από προδιαγραφές όλα καλύπτουν την απλή χρήση (τηλεφωνία, sms, email, περιστασιακό browsing) που θέλει. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με είχε βάλει ένας φίλος να ψάξω για κινητό μέχρι 50 ευρώ, (<68$), του είχα προτείνει το DG110. Εφόσον προτίθεσαι να πας λίγο παραπάνω, θα σου πρότεινα το JiaYu F1, λόγω συνδυασμού επεξεργαστή/ μπαταρίας/ ψιλογνωστής μάρκας, απλά πρόσεξε να είναι η WCDMA έκδοση εάν θες να σου δουλεύει το 3G στην Ευρώπη... Edited by kuruki
Link to comment
Share on other sites

Επειδή με είχε βάλει ένας φίλος να ψάξω για κινητό μέχρι 50 ευρώ, (<68$), του είχα προτείνει το DG110. Εφόσον προτίθεσαι να πας λίγο παραπάνω, θα σου πρότεινα είτε το JiaYu F1, λόγω συνδυασμού επεξεργαστή/ μπαταρίας/ ψιλογνωστής μάρκας, απλά πρόσεξε να είναι η WCDMA έκδοση εάν θες να σου δουλεύει το 3G στην Ευρώπη...

 

Σωστή πρόταση

NHMA Jiayu F1

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα λεφτά, το μόνο που παίζει τζετ ακόμη και για διπύρηνο, έχει proximity και light sensor και είναι στιβαρό, είναι μόνο το Jiayu F1. Όλα τα άλλα υπολείπονται τραγικά.

 

Σε λίγες μέρες θα έχουμε δει και τι ψάρια πιάνει το Coolpad 7236, στα ίδια λεφτά, τετραπύρηνο, 4.5" οθόνη, αλλά χωρίς μπροστινή κάμερα, χειρότερη πίσω και με μικρότερη μπαταρία από το F1. Διαλέγετε και παίρνετε...

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι και γω μάλλον μεταξύ των δύο αυτών είμαι. Το Jiayu είναι δοκιμασμένο, αλλά και το Coolpad δελεαστικό με μεγαλύτερη οθόνη και ανάλυση. Αλλά και πολύ μικρότερη μπαταρία. Νομίζω ότι και τα δύο μια χαρά θα κάνουν για την υποψήφια χρήστρια, απλά σκέφτομαι ποιο θα είναι καλύτερο, πιο απροβλημάτιστο. Το ότι το CoolPad έχει android 4.3 αντί για 4.2 έχει καμία ιδιαίτερη διαφορά;
Link to comment
Share on other sites

Για τον κοινο χρήστη όχι, δεν έχουν ιδιαιτερες διάφορες. Επισης, μονο για αύριο σύμφωνα με το newsletter του pandawill θα έχουν το jiayu f1 στα 68$. Δε διευκρινίζει ποια εκδοση, αλλά εικαζω πως θα είναι η WCDMA.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα

εχω κανει προωθηση απο τη μια καρτα στην αλλη και εχει βγαλει ενα εικονιδιο (προωθηση κλησης )

πανω στη μπαρα και δε λεει να φυγει με τιποτε, ξερει κανεις πως να το βγαλω απο κει?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
ποια κινέζικα και γιαπωνέζικα εδώ έχουμε

ελληνικότατο κτήνος :lol:

 

just trolling :p

Καλά έκανες και το ανέφερες μήπως σώσουμε κάποιον .

Τύπος Μπαταρίας1600 mAh

Αν δεν είναι λάθος , τότε δεν νομίζω να βγάζει μέρα.

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω δει κάποια κινέζικα τηλέφωνα dual sim στο everbuying που με ενδιαφέρουν:

1) V6 Discovery Android 4.2 Smartphone

2) V5+ Discovery Android 4.2 3GSmartphone

3) DOOGEE DG150 3G και

4) 4.7 inch DOOGEE Hotwind DG200 Android 4.2 3G

 

Αν ξέρει κάποιος αυτά τα τηλέφωνα, θα ήθελα να μου πει αν όντως λειτουργούν οι δύο κάρτες ταυτόχρονα

και αν τα 3 πρώτα είναι όντως αδιάβροχα

Edited by s_vaik
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο το έχω μπροστά μου αυτή τη στιγμή.

Λειτουργούν και οι 2 κανονικότατα.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Dual SIM + Android

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...