Jump to content

iPhone 4


avid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ελεύθερη οικονομία και ο κάθε μίζερος μικροκερδοσκόπος προσπαθεί να βγάλει το κατιτίς του. Γελοιότητες πραγματικά... :mad:

 

ο καθενας κανει αυτο που θελει ας μην το παρει καποιος εφοσον ειναι ακριβο.. και να του μεινει μεχρι να βαλει κανονικη τιμη

μπορει ο πολιτης να ειναι καποιους απο αυτους που ειχαν κατασκηνωσει εξω απο την apple οποτε τα αξιζει τα λεφτα του για καποιον που το θελει εδω και τωρα.. αν και πλεον σιγα σιγα υπαρχει και σε περισοτερα μαγαζια.. οποτε ουτε αυτος ο καποιος δεν θα το παρει τοσα..

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Άσχετο: είδα στο buy&sell iphone 4 16gb προς 1400 ευρώ ή κάνουν πουλάκια τα μάτια μου???

:p

 

Το είδα κι εγώ το πρωί και μου έφτιαξε τη μέρα !

Ο άνθρωπος είναι ανεκδιήγητος... :X

Device(s): iPhone 7 Plus 128GB JET BLACK

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

για όσους το εχουνε, ειναι πραγματικα καλυτερη η οθονη του απο του wave?

 

Επειδή τα αντικειμενικά, τεχνικά και απολύτως τεκμηριωμένα κριτήρια σε ένα forum όπως αυτό δεν έχουν και πολύ αξία, εξαρτάται ποιός το βλέπει. :rolleyes:

 

Έτσι αν σου αρέσουν τα υπερκορεσμένα αλλά φασματικά λάθος παραγόμενα χρώματα και αδιαφορείς για τα θολά fonts μικρού μεγέθους, το banding ή το μετριότατο antialias λόγω RGBG και το κόκκινο tint τότε ίσως προτιμήσεις το wave. Αν πάλι θέλεις ρεαλιστική παραγωγή χρώματος, τέλεια "τυπογραφική" απεικόνιση των fonts κάθε μεγέθους, πραγματική υψηλή ανάλυση, την κορυφαία πυκνότητα pixels (dpi), καλή αναγνωσιμότητα στο φως της ημέρας συν το κορυφαίο touch interface της αγοράς τότε μάλλον θέλεις την οθόνη του iPhone 4.

 

Πάντως για να είμαι ειλικρινής, με τόσες θεμελιώδεις αρχιτεκτονικά διαφορές μεταξύ των δύο συσκευών, του wave και του iPhone 4, θεωρώ την οθόνη το τελευταίο ίσως πράγμα που θα μπορούσε να αποτελέσει κριτήριο αγοράς μιας από τις δύο. :)

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα αντικειμενικά, τεχνικά και απολύτως τεκμηριωμένα κριτήρια σε ένα forum όπως αυτό δεν έχουν και πολύ αξία, εξαρτάται ποιός το βλέπει. :rolleyes:

 

Έτσι αν σου αρέσουν τα υπερκορεσμένα αλλά φασματικά λάθος παραγόμενα χρώματα και αδιαφορείς για τα θολά fonts μικρού μεγέθους, το banding ή το μετριότατο antialias λόγω RGBG και το κόκκινο tint τότε ίσως προτιμήσεις το wave. Αν πάλι θέλεις ρεαλιστική παραγωγή χρώματος, τέλεια "τυπογραφική" απεικόνιση των fonts κάθε μεγέθους, πραγματική υψηλή ανάλυση, την κορυφαία πυκνότητα pixels (dpi), καλή αναγνωσιμότητα στο φως της ημέρας συν το κορυφαίο touch interface της αγοράς τότε μάλλον θέλεις την οθόνη του iPhone 4.

 

Πάντως για να είμαι ειλικρινής, με τόσες θεμελιώδεις αρχιτεκτονικά διαφορές μεταξύ των δύο συσκευών, του wave και του iPhone 4, θεωρώ την οθόνη το τελευταίο ίσως πράγμα που θα μπορούσε να αποτελέσει κριτήριο αγοράς μιας από τις δύο. :)

 

Πολλή λάσπη ρε φίλε ρίχνεις στις οθόνες της samsung.Σε παρακολουθώ που γυρνάς απο thread σε thread και δεν χάνεις ευκαιρία να θάψεις τις amoled και ευλαβικά να αποθεώνεις την υπέροχη ευκρινέστατη οθονάρα του iphone.Ήθελα να ήξερα τι θα μας έλεγες αν είχαν βάλει amoled και οχι lcd;

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ήξερα τι θα μας έλεγες αν είχαν βάλει amoled και οχι lcd;

 

Ευτυχώς για τους κατόχους iPhone 4 θα μείνεις με την απορία. :lol:

 

Όσο για την άποψή μου, αυτή δεν έχει σχέση με την Samsung ή την τεχνολογία OLED αυτή - καθεαυτή, αλλά με τις επιλογές τόσο της HTC όσο και της ίδιας της Samsung οι οποίες αντί να υιοθετήσουν εξ'ολοκλήρου την τεχνολογία αυτή προτίμησαν μια κουτσουρεμένη μορφή της (βλέπε pentile) με τα γνωστά επακόλουθα. Να υποθέσω πως αφού "παρακολουθείς" τα posts μου δεν χρειάζεται να επαναλάβω γνωστές τεχνικές λεπτομέρειες, έτσι δεν είναι; :rolleyes:

Αν πάντως έχεις κάποια αντίρρηση σε συγκεκριμένο μου επιχείρημα, εδώ είμαι να το αναλύσουμε όσο θέλεις.

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Σημερα τα εφερε η τυχη και ειδα και επιασα ενα Samsung Galaxy S, η οθονη του εχει ενα Ουαου factor που κρατησε 5'' μετα οκ μου περασε , η οθονη του iPhone 4 ειναι πολυ πιο καλη στο ματι και στην αισθηση και τελος εχει και το καταλληλο μεγεθος γιατι η οθονη του S ηταν πολυ μεγαλη κατα την γνωμη μου και δεν βολευε για φορητη συσκευη-τηλεφωνο.
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Το Τελευταιο Firmware του Galaxy S αντιγραφη απο iOS?

http://techtacy.blogspot.com/2010/07/galaxy-s-i9000xxjp3-here-is-latest-ios.html

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

απο σημερα αρχιζει η διαθεση στην ιταλια θα παω αυριο μια βολτα στα μαγαζια και θα σας πω τιμες και εντυπωσεις!

 

Πες και τιμες για unlocked συσκευες.

Thanks

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το Τελευταιο Firmware του Galaxy S αντιγραφη απο iOS?

http://techtacy.blogspot.com/2010/07/galaxy-s-i9000xxjp3-here-is-latest-ios.html

 

Sorry βρε Κωνσταντίνε αλλά γιατί κάθε τόσο μας πασσάρεις και μια άσχετη με τη συζήτηση αναδημοσίευση του blog σου; Δικαίωμά σου δεν λέω, αλλά είναι λίγο εκνευριστικό εκεί που εξελίσσεται μια κουβέντα τσουπ και μια ξεκάρφωτη είδηση αναδημοσιευμένη από τον b16b. Και από ότι είδα το ίδιο κάνεις σε διάφορα topics του forum χωρίς καν να συμμετέχεις στην ροή της συζήτησης.

Και πάλι συγγνώμη αδελφέ αλλά στο λεω εντελώς φιλικά, δεν νομίζω πως αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος να προμοτάρεις το blog σου, ούτε και νομίζω πως ενδιαφέρουν πολλούς οι αναδημοσιεύσεις "κονσέρβα". Μπες τουλάχιστον στον κόπο να μεταφράσεις έστω το κείμενο αν μη τι άλλο έτσι για να φαίνεται πως έκανες και κάτι παραπάνω από ένα απλό copy-paste. :p

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Πολλή λάσπη ρε φίλε ρίχνεις στις οθόνες της samsung.Σε παρακολουθώ που γυρνάς απο thread σε thread και δεν χάνεις ευκαιρία να θάψεις τις amoled και ευλαβικά να αποθεώνεις την υπέροχη ευκρινέστατη οθονάρα του iphone.

 

Φίλε μου,αυτό που κάνει ο foxx σε αρκετά του posts,σχετικά με τις AMOLED οθόνες,είναι να παραθέτει τεκμηριωμένες απόψεις που στηρίζονται σε επίσημα και μετρήσιμα/συγκρίσιμα τεχνικά στοιχεία.Είναι απόψεις δε,που φιλοξενούνται σε πολλά sites,σχετικά με τις οθόνες AMOLED της Samsung.

 

Ενδεικτικά,

 

http://www.displaymate.com/Nexus_Droid_ShootOut.htm

 

http://arstechnica.com/gadgets/news/2010/03/secrets-of-the-nexus-ones-screen-science-color-and-hacks.ars/

 

http://recessioncone.blogspot.com/2010/06/amoled.html

 

http://www.anandtech.com/show/3764/two-omap-3430-phones-nokia-n900-and-motorola-droid/18

 

Φυσικά η τεχνολογία πάνω στην οποία στηρίζονται οι οθόνες της Samsung είναι πολλά υποσχόμενη,ενώ διαθέτει κι αδιαμφισβήτητα προτερήματα.Αυτό δεν αλλάζει όμως το οτι οι επιλογές και οι τρέχουσες υλοποιήσεις κατ'επέκταση,της Samsung,πάσχουν.

 

Οπότε τελικά αυτό που κάνει ο foxx δεν έχει καμμία σχέση την έννοια του "θαψίματος",όπως δυστυχώς και το ύφος της δημοσίευσής σου δεν θέτει τις βάσεις για έναν γόνιμο διάλογο.

 

 

Ήθελα να ήξερα τι θα μας έλεγες αν είχαν βάλει amoled και οχι lcd;

 

Αυτό δε θα το μάθουμε ποτέ διότι αποδείχτηκε οτι οι δυνατότητες παραγωγής της Samsung δε θα επαρκούσαν.

Edited by NTROPIC
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου,αυτό που κάνει ο foxx σε αρκετά του posts,σχετικά με τις AMOLED οθόνες,είναι να παραθέτει τεκμηριωμένες απόψεις που στηρίζονται σε επίσημα και μετρήσιμα/συγκρίσιμα τεχνικά στοιχεία.

 

Το πολύ hype Οδυσσέα κάνει συχνά ακόμα και οθόνες να φαντάζουν καλύτερες από ότι πραγματικά είναι. Καμμιά φορά με αυτά που ακούμε θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε. Άλλος σου λέει δεν είναι απλή OLED είναι amOLED. Του απαντάς τώρα "χαίρω πολύ" το ξέρω πως δεν αγόρασα ένα ...σακουλάκι εικονοστοιχεία αλλά μια active matrix οθόνη με OLED pixels. Με την ίδια λογική που και οι οθόνες LCD θα μπορούσαν κάλιστα να ονομάζονται amLCD καθώς εδώ και δύο δεκαετίες όλες τους είναι active matrix;

 

Άλλος πάλι σου πετάει το ωραίο περί "super amOLED" και αναρωτιέσαι αν καταλαβαίνει πως η μόνη διαφορά που υπονοεί το "super" είναι η ενσωμάτωση του touch tracking pad μέσα στο ίδιο flex αντί σε δύο ξεχωριστά, και όχι πως υπάρχει κάποια διαφορά στο οπτικό μέρος του panel. Με την ίδια λογική θα πρέπει οι συμπαθούντες το iPhone να γυρνούν καμαρώνοντας ως "γύφτικα σκεπάρνια" και να λένε στους HTC/Samsung users: "Retina όμως οθόνη έχετε; Δεν έχετε". :lol:

Οι ανοησίες και το hype των κατασκευαστών που πίσω από buzz words πλασσάρουν καλές ή κακές αλλά πάντως πασίγνωστες τεχνολογίες ως το μάννα εξ ουρανού, το Άγιο Δισκοπότηρο και την μεγάλη τους εφεύρεση. Και μόλις πεις τι retina ή super amoled και κουραφέξαλα, ένα high res/density IPS LCD είναι στην μια περίπτωση και ένα κοινό OLED matrix panel στην άλλη, τότε οι χρήστες σφάζονται να αποδείξουν πως εκτοξεύεις λάσπη υποτιμώντας τα ιερά status symbols τους.

 

Που να επιχειρήσει δηλαδή κάποιος να εξηγήσει σε αυτούς τους χρήστες, πως τα υπερκορεσμένα χρώματα των OLED όχι απλά δεν είναι σωστά αλλά μαζί με την κατά 300-400% (!!!) αυξημένη κατανάλωση όταν δεν εμφανίζουν μαύρο background, τον πολύ μικρό χρόνο ζωής των οθονών και του φαινομένου burn-in είναι τα θεμελιώδη μειονεκτήματα αυτής της τεχνολογίας και οι λόγοι που αυτή δεν γίνεται ευρέως αποδεκτή. Και αυτά μιλώντας για "γνήσιες" RGB OLED όχι τις κουτσουρεμένες της Samsung που προσθέτουν και τα ουκ ολίγα μειονεκτήματα του PenTile στην παραπάνω λίστα. :lol:

 

Αλλά δεν βαριέσαι εϊπαμε, ο καθένας μας περιμένει να ακούσει μόνο αυτά που θέλει να ακούσει...

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Κι εδώ τίθεται το θεμελιώδες ερώτημα Θάνο:Να σπαταλήσει κανείς χρόνο,προσπαθώντας να μοιραστεί τις ειδικές του γνώσεις με κάποιον layman,με κίνδυνο να βρεθεί αντιμέτωπος με την όποια προκατάληψη και να κατηγορηθεί (αδίκως) για υστεροβουλία,ή να τον αφήσει στην άγνοια του?

 

Ρητορικό είναι φυσικά το ερώτημα,οπότε ας μην πούμε στο κόπο να το απαντήσουμε-ήδη είμαστε off-topic ;)

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

659 iphone 4 16GB,779 iphone 4 32GB,539 iphone 3GS 8GB ειναι η επισημες τιμες της apple και αυτες των παροχων

 

Tιμές Ελλάδας εννοείς φίλε?

Το 539ε για 3GS 8άρι ισχύει,τα άλλα πού τα βρήκες?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ο τίτλος του θέματος αυτού στο forum λέγεται ''iphone4''. Που σημαίνει οτι εδώ συζητάμε για το iphone 4 και μόνο. Άν η samsung εβγαλε κινητό με 4 η με 14 η με plasma 72 ιντσων δεν μας ενδιαφέρει, η τουλάχιστον συζητιέται σε άλλο forum. Οπότε οποιανού του αρέσει η samsung υπάρχει το κατάλληλο θέμα στο forum. Ολα αυτά κατα την ταπεινή μου άποψη φυσικά (iphone for ever and ever and ever) Οποτε ας ρωτήσω κάτι ON TOPIC. Εχουμε κανένα νέο απο τις αυτού μεγαλειώτητες (που δεν την εχουν δει καθόόόόόόλου ντιβες) για το πότε θα βγει το unlock-j/b για το 4άρι μας?
Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα από τα μαγαζιά,μου είπαν να ξαναπαω στις 16:00,θα το πάρω μάλλον με συμβόλαιο γιατι είναι σαν να το παίρνω με δόσεις μου βγαίνει 62 ευρώ το μήνα το 32gb με 500 λεπτά ομιλίας 1 gb data και 200 μυνηματα αρκετά καλό μου φένεται αν σκεφτώ ότι τώρα χαλαω 40-50 ευρώ σε κάρτες το μήνα.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα από τα μαγαζιά,μου είπαν να ξαναπαω στις 16:00,θα το πάρω μάλλον με συμβόλαιο γιατι είναι σαν να το παίρνω με δόσεις μου βγαίνει 62 ευρώ το μήνα το 32gb με 500 λεπτά ομιλίας 1 gb data και 200 μυνηματα αρκετά καλό μου φένεται αν σκεφτώ ότι τώρα χαλαω 40-50 ευρώ σε κάρτες το μήνα.

 

Μια χαρά είσαι φίλε μου! Με το καλό λοιπόν!:happy:

Link to comment
Share on other sites

Οι εκτός θέματος ή/και προκλητικές δημοσιεύσεις,αφαιρέθηκαν απο το παρόν θέμα.

 

Κατανοώ οτι το θέμα του Iphone 4 προσελκύει πληθώρα διαφορετικών απόψεων αλλα ας προσπαθήσουμε οι απόψεις αυτές να εκφράζονται κόσμια,και να επιτρέπουν την εξαγωγή χρήσιμων συμπερασμάτων.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

 

Άσχετο: είδα στο buy&sell iphone 4 16gb προς 1400 ευρώ ή κάνουν πουλάκια τα μάτια μου???

:p

 

το ανησυχητικο ειναι οτι κλειδωθηκε πολυ γρηγορα η αγγελια..αν το πηρε καποιος τοσο τι να πω..απλα ελεος..:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάτι αγγελίες στην Αμερική που χαρίζουν iPhone 4 αλλά μόνο σε κοριτσάκια!

 

Ναι το διαβασα στο τοπικ που ανοιξες το πρωι. Λεω να το γυρισω στο diesel, μηπως και με παρουν στα υποψην τους. Ειναι και trendy τελευταια. Οπως και να το κανουμε θα πρεπει να καλυψουν και το g@y κοινο, ευκαιρια λοιπον να βγω απο τη ντουλαπα! :D

 

Στο μεταξυ ψαχνω να βρω ακομα iPhone 4 στην Ελλαδα και τιποτα δεν υπαρχει. Αυτοι που τα εχουν φερει πηγαν ολοι διακοπες μαλλον. :this:

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το διαβασα στο τοπικ που ανοιξες το πρωι. Λεω να το γυρισω στο diesel, μηπως και με παρουν στα υποψην τους. Ειναι και trendy τελευταια. Οπως και να το κανουμε θα πρεπει να καλυψουν και το g@y κοινο, ευκαιρια λοιπον να βγω απο τη ντουλαπα! :D

:lol::lol::lol:

 

Έχει να γίνει χαμός. Δεν λένε αν πρέπει μετά το τέλος της... "σύμβασης" να επιστρέψεις το iPhone 4. Δεν θα με χάλαγε ένα συμβόλαιο 1(!!!) ημέρας!:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

iAppsHellas.gr : Νέα και εφαρμογές για το iOS από Έλληνες για Έλληνες και… όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...