Jump to content

iPhone 4


avid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. κάτοχος Iphone 4 εδω και έχω κάποια προβληματάκια που πεσαν τελευταία ολα μαζί.

1. το Home button μάλλον έχει χαλάσει και για να πιάσει χρειάζεται να το πατησω πολύ έντονα. μερικές φορές επανειλλημένα. Ξέρετε που μπορώ να το φτιάξω φτηνά? στο Pc Express Γλυφάδα, θέλουν 55€.

2. Χθες ξαφνικά και το power button είπε να απόσχει της λειτουργίας του. Σαν να εχει κολλήσει μέσα το πατας αλλα δε κανει το χαρακτηριστικό κλικ. Χρειάζεται δυο τρια πατηματα για να πιάσει...Φτιάχνεται αυτό?

3. έχω βάλει μια ζελατίνα και δε μπορώ να τη βγάλω τώρα. έχετε να προτείνετε κάποιο ευκολο τρόπο?

 

Ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για σας μπορείτε να μου πείτε αν υπάρχει κάπου δωρεαν η εφαρμογη Doublecheck?

Ακόμα ξέρετε αν υπάρχει τρόπος να κάνω το κινητό μου iphone4 iOS 5 να δέχεται 2 sim?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλημέρα!

 

Μετά από σχεδόν 15 χρόνια ενασχόλησης μου με τα κινητά αποφάσισα τώρα τελευταία να αλλάξω στρατόπεδο και να μεταφερθώ σε ένα iphone 4, αφήνοντας έτσι πίσω μου την πολυαγαπημένη μου ΝΟΚΙΑ που επί σειρά ετών με είχε βολέψει με το Symbian, ξεκινώντας τις αναμνήσεις μου από το 5110 με το φιδάκι, 3210, 3330, Ν7 (απο τα πρωτα smartphone) , 5800, C6 και Ε7.... Έτσι αποφάσισα να πουλήσω στο μέλλον το Ε7 μου και να πάρω ένα μεταχειρισμένο iphone4... άλλωστε στα ίδια μου βγαίνει η αγορά - πώληση (250€).

 

Η αλήθεια είναι ότι με το Ε7 και το Symbian Belle είχα βολευτεί αρκετά σε κάποια σημεία και με ενδιαφέρει αν το iphone κάνει το ίδια (τουλαχιστο το ιδιο ευκολα). Το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν εχει πτυσσομενο πληκτρολογιο (ξερω οτι υπαρχει με bluetooth αλλα θα μου πεθαινει την μπαταρια). Θα προχωρήσω λοιπον στις ερωτήσεις που έχω να σας θέσω αφού διάβασα κάποια ποστ και κάποιους newbie οδηγούς +βιντεο απο youtube, ομολογουμένως κάπως βιαστικά λόγω περιορισμένου ελευθερου χρόνου, επομένως μην με κράξετε για κάποια χιλιοειπωμένη ερώτηση και αντ'αυτου χρησιμοποιείστε την ενέργεια σας για να με βοηθήσετε.... Πάμε λοιπόν:

 

1. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως μόντεμ? Δλδ μέσω του Itunes (λογικα) να συνδεω το laptop μου με το κινητο και να εχω ιντερνετ στο λαπτοπ απο το δικτυο παροχου του κινητου?

2. Συνδεεται με το Windows PC (Windows 7) και ειναι 100% λειτουργικο? Ή μηπως με ενα macbook εχεις καλυτερες δυνατοτητες?

3. Η μπαταρια φορτιζει οταν συνδεεται μεσω USB με εναν υπολογιστη?

4. Μπορει να συνυπαρχει το jailbreak με το Appstore και τι περιορισμους δινει το jailbreak στο κινητο σε σχεση με ενα "αυθεντικο"?

5. Ποιο ειναι το τελευταιο iOS για το Iphone 4 και υπαρχει jailbreak για αυτο?

6. Το jailbreak γινεται μεσω PC Windows?

7. To GPS του κινητου ειναι αυτονομο? Δλδ λειτουργει με ενσωματωμενη συσκευη ή χρειαζεται να ειναι συνεχεια συνδεδεμενο στο ιντερνετ για να το χρησιμοποιω? Επισης οι χαρτες ειναι καλοι και ενημερωμενοι? Ειστε ικανοποιημενοι απο τις επιλογες σχεδιασης διαδρομης και απο τον τροπο που επιλεγει την καλυτερη διαδρομη (πλοηγος)? Υπαρχει μονο ενα προγραμμα πλοηγησης για το Iphone (και δωρεαν) ή και αλλα ... πχ. Sygic, Garmin κλπ?

8. Υπαρχει καποια καταγραφη ΜΒ που μπορω ευκολα να βλεπω για το ιντερνετ που καταναλωνω, ΑΛΛΑ μονο για τα ΜΒ που αφορουν τον παροχο (3G) και οχι για τα ΜΒ του WiFi καθοτι αυτα δεν με χρεωνουν!

9. Το Siri και αλλες εφαρμογες αποκλειστικες του 4S και του 5, πλεον λειτουργουν και στο 4αρι με καποιες "διαδικασίες"?

10. Με διαχειριση Gmail λογαριασμου συνεργαζεται καλα?

11. Ποσο κοστιζει η μετατροπη της καρτας μου σε microsim, που μπορω να την κανω και ποση ωρα παιρνει?

12. Η τιμη γυρω στα 250 που το βρισκω μεταχειρισμενο ειναι καλα?

13. 16GB μονο για φουλ εφαρμογες και παιχνιδια φτανουν? (Δλδ χωρις εικονες και μουσικες καθοτι δεν με ενδιαφερουν να τα εχω εκει μεσα). Η μνημη του κινητου ειναι εσωτερικη και οχι σε Card? Μπορω να δω το περιεχομενο της μεσω υπολογιστη ή να ανακτησω δεδομενα που εχω διαγραψει κατα λαθος οπως γινεται με τις κοινες καρτες μεσω Windows PC?

14. Η μπαταρια με μια μεση χρηση τηλεφωνων, 30 λεπτα ιντερνετ την ημερα και 10 μηνυματα ποσο περιπου κρατα?

15. Οταν το παρω μεταχειρισμενο, πώς μπορω να μεταφερω το register στο δικο μου ονομα και να εχω το κινητο πλεον υπο την κυριοτητα μου? Γιατι απο οτι θυμαμαι το καθε Iphone εχει και τον κυριο του, σωστα?

16. To θεμα με το προβλημα στην κεραια που βλεπω σε μερικα βιντεο, διορθώθηκε?

 

Απο οτι καταλαβατε ειναι πολλες οι ερωτησεις, αλλα ειναι σημαντικες καθοτι θελω να δω καποιες λειτουργιες του σε σχεση με το Ε7... Ευχαριστω ρε παιδια για τον χρονο σας!

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα!

 

Μετά από σχεδόν 15 χρόνια ενασχόλησης μου με τα κινητά αποφάσισα τώρα τελευταία να αλλάξω στρατόπεδο και να μεταφερθώ σε ένα iphone 4, αφήνοντας έτσι πίσω μου την πολυαγαπημένη μου ΝΟΚΙΑ που επί σειρά ετών με είχε βολέψει με το Symbian, ξεκινώντας τις αναμνήσεις μου από το 5110 με το φιδάκι, 3210, 3330, Ν7 (απο τα πρωτα smartphone) , 5800, C6 και Ε7.... Έτσι αποφάσισα να πουλήσω στο μέλλον το Ε7 μου και να πάρω ένα μεταχειρισμένο iphone4... άλλωστε στα ίδια μου βγαίνει η αγορά - πώληση (250€).

 

Η αλήθεια είναι ότι με το Ε7 και το Symbian Belle είχα βολευτεί αρκετά σε κάποια σημεία και με ενδιαφέρει αν το iphone κάνει το ίδια (τουλαχιστο το ιδιο ευκολα). Το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν εχει πτυσσομενο πληκτρολογιο (ξερω οτι υπαρχει με bluetooth αλλα θα μου πεθαινει την μπαταρια). Θα προχωρήσω λοιπον στις ερωτήσεις που έχω να σας θέσω αφού διάβασα κάποια ποστ και κάποιους newbie οδηγούς +βιντεο απο youtube, ομολογουμένως κάπως βιαστικά λόγω περιορισμένου ελευθερου χρόνου, επομένως μην με κράξετε για κάποια χιλιοειπωμένη ερώτηση και αντ'αυτου χρησιμοποιείστε την ενέργεια σας για να με βοηθήσετε.... Πάμε λοιπόν:

 

1. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως μόντεμ? Δλδ μέσω του Itunes (λογικα) να συνδεω το laptop μου με το κινητο και να εχω ιντερνετ στο λαπτοπ απο το δικτυο παροχου του κινητου?

2. Συνδεεται με το Windows PC (Windows 7) και ειναι 100% λειτουργικο? Ή μηπως με ενα macbook εχεις καλυτερες δυνατοτητες?

3. Η μπαταρια φορτιζει οταν συνδεεται μεσω USB με εναν υπολογιστη?

4. Μπορει να συνυπαρχει το jailbreak με το Appstore και τι περιορισμους δινει το jailbreak στο κινητο σε σχεση με ενα "αυθεντικο"?

5. Ποιο ειναι το τελευταιο iOS για το Iphone 4 και υπαρχει jailbreak για αυτο?

6. Το jailbreak γινεται μεσω PC Windows?

7. To GPS του κινητου ειναι αυτονομο? Δλδ λειτουργει με ενσωματωμενη συσκευη ή χρειαζεται να ειναι συνεχεια συνδεδεμενο στο ιντερνετ για να το χρησιμοποιω? Επισης οι χαρτες ειναι καλοι και ενημερωμενοι? Ειστε ικανοποιημενοι απο τις επιλογες σχεδιασης διαδρομης και απο τον τροπο που επιλεγει την καλυτερη διαδρομη (πλοηγος)? Υπαρχει μονο ενα προγραμμα πλοηγησης για το Iphone (και δωρεαν) ή και αλλα ... πχ. Sygic, Garmin κλπ?

8. Υπαρχει καποια καταγραφη ΜΒ που μπορω ευκολα να βλεπω για το ιντερνετ που καταναλωνω, ΑΛΛΑ μονο για τα ΜΒ που αφορουν τον παροχο (3G) και οχι για τα ΜΒ του WiFi καθοτι αυτα δεν με χρεωνουν!

9. Το Siri και αλλες εφαρμογες αποκλειστικες του 4S και του 5, πλεον λειτουργουν και στο 4αρι με καποιες "διαδικασίες"?

10. Με διαχειριση Gmail λογαριασμου συνεργαζεται καλα?

11. Ποσο κοστιζει η μετατροπη της καρτας μου σε microsim, που μπορω να την κανω και ποση ωρα παιρνει?

12. Η τιμη γυρω στα 250 που το βρισκω μεταχειρισμενο ειναι καλα?

13. 16GB μονο για φουλ εφαρμογες και παιχνιδια φτανουν? (Δλδ χωρις εικονες και μουσικες καθοτι δεν με ενδιαφερουν να τα εχω εκει μεσα). Η μνημη του κινητου ειναι εσωτερικη και οχι σε Card? Μπορω να δω το περιεχομενο της μεσω υπολογιστη ή να ανακτησω δεδομενα που εχω διαγραψει κατα λαθος οπως γινεται με τις κοινες καρτες μεσω Windows PC?

14. Η μπαταρια με μια μεση χρηση τηλεφωνων, 30 λεπτα ιντερνετ την ημερα και 10 μηνυματα ποσο περιπου κρατα?

15. Οταν το παρω μεταχειρισμενο, πώς μπορω να μεταφερω το register στο δικο μου ονομα και να εχω το κινητο πλεον υπο την κυριοτητα μου? Γιατι απο οτι θυμαμαι το καθε Iphone εχει και τον κυριο του, σωστα?

16. To θεμα με το προβλημα στην κεραια που βλεπω σε μερικα βιντεο, διορθώθηκε?

 

Απο οτι καταλαβατε ειναι πολλες οι ερωτησεις, αλλα ειναι σημαντικες καθοτι θελω να δω καποιες λειτουργιες του σε σχεση με το Ε7... Ευχαριστω ρε παιδια για τον χρονο σας!

 

 

1. Ναι και ασύρματα(wifi,bt).

2. Ναι είναι 100% λειτουργικό, για macbook δεν γνωρίζω(αν και δεν πιστεύω να προσφέρει κάτι παραπάνω).

3. Ναι φορτίζει.

4. Ναι μπορούν να συνυπάρξουν. Τι είναι το jailbreak και σε τι χρειάζεται;

5. Apple iOS 6 , νομίζω πως ακόμα δεν γίνετε jailbreak.

6. Ναι.

7. Ναι είναι αυτόνομο, προγράμματα υπάρχουν πάρα πολλά και για την σχεδίαση διαδρομής κ.τ.λ. ευθύνεται το πρόγραμμα και όχι η συσκευή.

8. Υπάρχουν εφαρμογές στο Appstore που κάνουν αυτή τη δουλειά.

9. Νομίζω πως όχι.

10. Ναι μια χαρά, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

11. Θα πας σε ένα κατάστημα του παροχου σου και με 5€ (αν θυμάμαι καλά) θα σου δώσουν μια καινούρια επιτόπου.

12. Προσωπικά μια χαρά μου φαίνεται, γύρω στα 300 το πουλάνε, για 250 πρόσεξε μην έχει κανένα πρόβλημα.

13. Σου φτάνει για εφαρμογές άνετα. Ναι είναι εσωτερική και από PC μπορείς να δεις μόνο φωτογραφίες και βίντεο.

14. 2-3 μέρες ίσως και παραπάνω, ανάλογα με το πόσο ταλαιπωρημένη μπαταρία έχει.

15. Θα σε καθοδηγήσει η συσκευή όταν την ενεργοποιήσεις.

16. Δεν άλλαξε κάτι, προσωπικά δεν είχα πουθενά πρόβλημα με το σήμα.

Edited by makis21
Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα τα ειπε ο makis21:)

αν το παρεις μεταχειρισμενο και θες jailbreak, ρωτα τον κατοχο αν εχει κρατημενα shsh της 5.1.1

και στην τελευταια εκδοση (6.0.1) υπαρχει, αλλα ειναι tethered-δεν ειναι ολοκληρωμενο δηλαδη και θα πρεπει να το συνδεεις στον υπολογιστη για να ενεργοποιηθει αν μεινεις απο μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ρε παιδια! κατι αλλο... αν μπλεξει καποιος με jailbreak κλπ, υπαρχει περιπτωση απο κατι λαθος να γινει το τηλεφωνο τουβλο? αν ναι, γινεται ποτε η επαναφορα του?

 

15. Θα σε καθοδηγήσει η συσκευή όταν την ενεργοποιήσεις.

 

Δεν ειναι ομως ηδη ενεργοποιημενη η συσκευη απο τον προηγουμενο κατοχο? Δηλώνω καπως την "μεταφορα" απο τον εναν στον αλλον (δλδ εμενα)?

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ρε παιδια! κατι αλλο... αν μπλεξει καποιος με jailbreak κλπ, υπαρχει περιπτωση απο κατι λαθος να γινει το τηλεφωνο τουβλο? αν ναι, γινεται ποτε η επαναφορα του?

 

 

 

Δεν ειναι ομως ηδη ενεργοποιημενη η συσκευη απο τον προηγουμενο κατοχο? Δηλώνω καπως την "μεταφορα" απο τον εναν στον αλλον (δλδ εμενα)?

Για να γίνει τούβλο θα πρέπει να πειράξεις πολλά αρχεία του συστήματος αλλά και πάλι θα υπάρξει τρόπος για να το επαναφέρεις. Πάντως όσα χρόνια ασχολούμαι με iPhone και iOS δεν έχω διαβάσει ποτέ κάποιος να τουβλάρει το iPhone του.

 

Αυτός που θα σου δώσει το iPhone θα έχει κάνει restore, θα έχει αφαιρέσει την κάρτα sim και θα είναι σαν να το αγοράζεις καινούργιο από κατάστημα. Θα το ενεργοποιήσεις εφόσον βάλεις πρώτα την sim μέσα. Θα σου εμφανίζει ένα ένα τα βήματα και θα φτάσεις σε ένα σημείο που θα σε ενημερώνει ότι τώρα μπορείς να χρησιμοποιήσεις την συσκευή. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο ούτε να δηλώσεις καμία μεταφορά.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που θα σου δώσει το iPhone θα έχει κάνει restore, θα έχει αφαιρέσει την κάρτα sim και θα είναι σαν να το αγοράζεις καινούργιο από κατάστημα. Θα το ενεργοποιήσεις εφόσον βάλεις πρώτα την sim μέσα. Θα σου εμφανίζει ένα ένα τα βήματα και θα φτάσεις σε ένα σημείο που θα σε ενημερώνει ότι τώρα μπορείς να χρησιμοποιήσεις την συσκευή. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο ούτε να δηλώσεις καμία μεταφορά.

 

Το ατομο απο το οποιο θα το αγορασω ειναι γνωστος μου. Αυτη την στιγμη το εχει jailbreak το κινητο. Αρα αυτος πρεπει να κανει restore το κινητο, να βγαλει την sim του (λογικο) και μετα το παιρνω εγω οπως το αγορασε στην ουσια. Σωστά? Καθε φορα που βγαζεις την καρτα Sim σου ζητα ενεργοποιηση δλδ το Iphone?

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Το ατομο απο το οποιο θα το αγορασω ειναι γνωστος μου. Αυτη την στιγμη το εχει jailbreak το κινητο. Αρα αυτος πρεπει να κανει restore το κινητο, να βγαλει την sim του (λογικο) και μετα το παιρνω εγω οπως το αγορασε στην ουσια. Σωστά? Καθε φορα που βγαζεις την καρτα Sim σου ζητα ενεργοποιηση δλδ το Iphone?

Ναι μόλις κάνει restore και βγάλει την sim από μέσα το κινητό θα είναι όπως όταν το αγόρασε. Το iphone το ενεργοποιείς μόνο όταν κάνεις restore, είτε αλλάξεις sim είτε όχι. Από την στιγμή που το ενεργοποιήσεις μετά από εκεί και πέρα βγάζεις όσες φορές θες την sim.

 

Στα προηγούμενα ios έπρεπε να το ενεργοποιήσεις μέσω itunes μόνο και με την χρήση υπολογιστή, τώρα πια το ενεργοποίεις χωρίς την χρήση itunes και υπολογιστή.

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις jb και κάνεις αυτό που λες, τότε το μόνο που θα καταφέρεις είναι να δημιουργήσεις ένα τουβλένιο iPhone 4. Για να κάνεις σωστό restore και να "φύγει" το jb θα πρέπει να το κάνεις μέσω του itunes.

 

Καπου διαβασα αυτο το ποστ σου σε προηγουμενες σελιδες. Λογικα θα πρεπει να κανει restore ο γνωστος μου μεσω pc να μην συμβει κανα κακο (brick). Και κατι τελευταιο!: Οταν λες οτι δεν χρειαζεται πλεον pc για την ενεργοποιηση, γινεται δλδ on the air μεσω Wifi απο το κινητο? Επισης χρειαζεται να εχω φτιαξει καπου λογαριασμο στην Apple, γιατι εχω ακουσει οτι ενας χρηστης ο,τι αγοραζει το εχει για παντα στον λογαριασμο του... αρα πρεπει να φτιαξω και εγω ως νεος χρηστης για να μην γινει "συγκρουση" με εκεινα του προηγουμενου και να δηλωσω το κινητο στο account μου?... Αυτο το σημειο λιγο με μπερδευει με τα iphone γμτ!

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Καπου διαβασα αυτο το ποστ σου σε προηγουμενες σελιδες. Λογικα θα πρεπει να κανει restore ο γνωστος μου μεσω pc να μην συμβει κανα κακο (brick). Και κατι τελευταιο!: Οταν λες οτι δεν χρειαζεται πλεον pc για την ενεργοποιηση, γινεται δλδ on the air μεσω Wifi απο το κινητο? Επισης χρειαζεται να εχω φτιαξει καπου λογαριασμο στην Apple, γιατι εχω ακουσει οτι ενας χρηστης ο,τι αγοραζει το εχει για παντα στον λογαριασμο του... αρα πρεπει να φτιαξω και εγω ως νεος χρηστης για να μην γινει "συγκρουση" με εκεινα του προηγουμενου και να δηλωσω το κινητο στο account μου?... Αυτο το σημειο λιγο με μπερδευει με τα iphone γμτ!

Ο φίλος σου θα κάνει restore ΜΟΝΟ μέσω iTunes γιατί έχει κάνει jb. Αν κάνει επαναφορά μέσα από το κινητό τότε θα γίνει τούβλο και θα χρειάζεται άλλη διαδικασία για να επανέρθει.

 

Ναι γίνεται μέσω wifi η ενεργοποίηση.

 

Φυσικά και θα δημιουργήσεις apple id αλλιώς δεν θα μπορείς να κατεβάσεις εφαρμογές από το appstore ούτε να χρησιμοποιήσεις τις υπηρεσίες της apple όπως icloud, game center, κτλ. Το κινητό θα συνδεθεί με το apple id αμέσως μόλις γίνει ενεργοποίηση της συσκευής και κάνεις sign in με το apple id σου.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

7. Ναι είναι αυτόνομο, προγράμματα υπάρχουν πάρα πολλά και για την σχεδίαση διαδρομής κ.τ.λ. ευθύνεται το πρόγραμμα και όχι η συσκευή.

 

2 ακομα ερωτησεις και με καλυψατε πληρως! Το default προγραμμα χαρτων του Iphone 4 (δωρεαν) εχει και πλοηγηση (πληρης λειτουργεια GPS) οπως το αντιστοιχο Sygic που εχω στο Ε7 μου, ή πρεπει να αγορασω τετοιο προγραμμα για να κανω αυτην την δουλεια? Δλδ δεν με ενδιαφερει να εχει μονο τους χαρτες αλλα να εχει και δωρεαν και χωρις ιτνερνετ πλοηγηση ΑΠΟ ΤΟ DEFAULT ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ του Iphone και οχι να χρειαστει να αγορασω αλλο! Επισης οι χαρτες που εχει το προγραμμα ειναι μονο για Ελλαδα? Μπορω να κατεβαζω "πακετα" χαρτων και για αλλες χωρες ή ειναι κλειδωμενες; Γιατι επισης τιθεται και θεμα χωρητικοτητας.

 

και τελος, μπορεις να μου πειτε αν σας φορτωνει απο το Safari σας το παρακατω site (ειναι flash player) το οποιο μου ανοιγει απο το E7 μου... Αν δεν μπορειτε με το Safari, το κανει καποιο αλλο προγραμμα πλοηγησης? Το site ειναι:

http://www.buzzerbeater.com/match/52230473/reportmatch.aspx?realtime=1

 

και πρεπει να δειχνει καπως ετσι:

http://img401.imageshack.us/img401/3140/28360854.jpg

 

ενα screenshot θα ηταν οτι πρεπει να εβλεπα και τα γραφικα!

 

Thanks ρε παιδια!

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

2 ακομα ερωτησεις και με καλυψατε πληρως! Το default προγραμμα χαρτων του Iphone 4 (δωρεαν) εχει και πλοηγηση (πληρης λειτουργεια GPS) οπως το αντιστοιχο Sygic που εχω στο Ε7 μου, ή πρεπει να αγορασω τετοιο προγραμμα για να κανω αυτην την δουλεια? Δλδ δεν με ενδιαφερει να εχει μονο τους χαρτες αλλα να εχει και δωρεαν και χωρις ιτνερνετ πλοηγηση ΑΠΟ ΤΟ DEFAULT ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ του Iphone και οχι να χρειαστει να αγορασω αλλο! Επισης οι χαρτες που εχει το προγραμμα ειναι μονο για Ελλαδα? Μπορω να κατεβαζω "πακετα" χαρτων και για αλλες χωρες ή ειναι κλειδωμενες; Γιατι επισης τιθεται και θεμα χωρητικοτητας.

 

και τελος, μπορεις να μου πειτε αν σας φορτωνει απο το Safari σας το παρακατω site (ειναι flash player) το οποιο μου ανοιγει απο το E7 μου... Αν δεν μπορειτε με το Safari, το κανει καποιο αλλο προγραμμα πλοηγησης? Το site ειναι:

http://www.buzzerbeater.com/match/52230473/reportmatch.aspx?realtime=1

 

και πρεπει να δειχνει καπως ετσι:

 

 

ενα screenshot θα ηταν οτι πρεπει να εβλεπα και τα γραφικα!

 

Thanks ρε παιδια!

Οι χάρτες του iOS λειτουργούν όπως και το Google maps, δηλαδή χρειάζεται δεδομένα για να εμφανίσει τον χάρτη. Υπάρχουν όλες οι χώρες, δεν κατεβάζεις τίποτα από πουθενά. Για να έχεις πλοήγηση χωρίς σύνδεση στο ίντερνετ θα πρέπει να κατεβάσεις δωρεάν ή να αγοράσεις κάποια από τα προγράμματα gps που υπάρχουν στο appstore. Το ποιους χάρτες θα έχει το πρόγραμμα εξαρτάται από το πρόγραμμα. Υπάρχουν προγράμματα που έχουν χάρτες Ευρώπης, χάρτες Ελλάδας - Κύπρου, χάρτες Αμερικής. Ρίξε μια ματιά στην ενότητα navigation στο itunes και θα καταλάβεις πως είναι.

 

Flash player και ios δεν πάνε μαζί. Ο μόνος web browser που δείχνει flash περιεχόμενο, δεν θυμάμαι κάποιον άλλον αυτή την στιγμή, είναι ο skyfire https://itunes.apple.com/gr/app/skyfire-web-browser-your-path/id384941497?mt=8. Αλλά αν θες να παρακολουθείς live αγώνες, δηλαδή να παρακολουθείς το σκορ των αγώνων, μπορείς να κατεβάσεις εφαρμογές όπως το betscores ή livescore ή futbol24. Και πάλι μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο appstore μέσα από το itunes, είναι όλα σε κατηγορίες και μπορείς να βρεις τα πάντα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

το ψαξα λιγο μονος το θεμα και στα φορουμ του site που με απασχολει... η λυση ειναι το προγραμμα Puffin... ανοιγει κανονικα το flash. Αρα την αλλη εβδομαδα καλως μου ηρθες iphonακι μου!
Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα τα ειπε ο makis21:)

αν το παρεις μεταχειρισμενο και θες jailbreak, ρωτα τον κατοχο αν εχει κρατημενα shsh της 5.1.1

και στην τελευταια εκδοση (6.0.1) υπαρχει, αλλα ειναι tethered-δεν ειναι ολοκληρωμενο δηλαδη και θα πρεπει να το συνδεεις στον υπολογιστη για να ενεργοποιηθει αν μεινεις απο μπαταρια.

 

εαν καποιος δεν τα κρατησει, δεν μπορει να τα βρει ξανα απο καποιο forum ή απο την apple? Δλδ ειναι αρχεια διαφορετικα για το καθε iphone?

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

εαν καποιος δεν τα κρατησει, δεν μπορει να τα βρει ξανα απο καποιο forum ή απο την apple? Δλδ ειναι αρχεια διαφορετικα για το καθε iphone?

 

Έτσι ακριβώς, είναι διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με την μπαταρία του κινητού... Υπάρχει κάποια εφαρμογή που να μπορεί να μας ενημερώνει κατα πόσο η μπαταρία βρίσκεται σε καλή ή κακή κατάσταση; Δηλαδή να 'μετράει' την 'υγεία' της μπαταρίας!!! Ευχαριστώ πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας!εχει κανεις δοκιμασει αυτο?http://www.ebw.gr/el/product/11028/Triple-SIM-3-Sim-Card-Adapter-(Q-SIM)-Back-black-Case-Cover-For-APPLE-iPhone-4-Antaptoras-Metatropea.θελω να ξερω γιατι εχω τρεις καρτες απο καθε δικτυο!το ερωτημα μου ειναι αν εχω στο αυτοματο ενεργοποιημενο την wind πχ οταν καποιος με καλεσει στην voda θα χτυπησει η θα μου ερθει μυνημα?ευχαριστω!!
Link to comment
Share on other sites

τα κινητα πλεον iphone 4 και 4S ειναι κλειδωμενα? Δλδ αν αγοραστουν απο vodafone μαγαζι, παιρνουν καρτα Cosmote? Γιατι θα αποκτησω (μεταχειρα) ενα 4S απο vodafone αγορασμενο αλλα εχω cosmote καρτα...
Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

τα κινητα πλεον iphone 4 και 4S ειναι κλειδωμενα? Δλδ αν αγοραστουν απο vodafone μαγαζι, παιρνουν καρτα Cosmote? Γιατι θα αποκτησω (μεταχειρα) ενα 4S απο vodafone αγορασμενο αλλα εχω cosmote καρτα...

 

Ξεκλείδωτο είναι, βάζεις ότι κάρτα θες.

Link to comment
Share on other sites

Στο κέντρο γνωστοποιήσεων μου εμφανίζονται τα γενέθλια αλλα μια μέρα πριν.. Δηλαδή αν έχει γενέθλια κάποιος στις 20 απτις 18 βγάζει γενέθλια τάδε αύριο κ στις 19 γενέθλια σήμερα.. Πως γίνεται να το αλλάξω αυτο;
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Στο κέντρο γνωστοποιήσεων μου εμφανίζονται τα γενέθλια αλλα μια μέρα πριν.. Δηλαδή αν έχει γενέθλια κάποιος στις 20 απτις 18 βγάζει γενέθλια τάδε αύριο κ στις 19 γενέθλια σήμερα.. Πως γίνεται να το αλλάξω αυτο;

Απλά έχεις ρυθμίσει να σε ειδοποιεί 2 μέρες πριν την ημέρα που είναι τα γενέθλια. Πήγαινε στις καταχωρήσεις γενεθλίων και δες τις επιλογές για την ειδοποίηση. Όπως δείχνει το screenshot στην επιλογή alerts.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα το πηρα αλλα ακομα χαμενος ειμαι... δεν εχω και καθολου χρονο... πολυ δυνατο παντως... το χα αδικησει... παρολαυτα... ποιες εφαρμογες ΠΛΟΗΓΗΣΗΣ με χαρτες (και οχι με χρηση WiFi ή δικτυου 3G) θεωρείτε καλύτερες; Κατεβασα μια δωρεαν CoDriver καπως ετσι, αλλα απογοητευση...
Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο.

Αφού απέκτησες το 4S γιατί γράφεις στο θέμα του 4;

Καλύτερα να απευθύνεσαι εδώ για ό,τι έχει να κάνει με το hardware στο μέλλον.

 

Για εφαρμογές μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια καλημερα . καινουργιος σχεδον στο iphone 4 απο iphone 2g ! ημουν αρκετο καιρο στο android κ ειπα να αλλαξω για λιγο . ετσι πριν λιγο καιρο πηρα ενα iphone 4 μεταχειρισμενο το οποιο το αναβαθμισα σε 5.1.1 κ μετα δεν αναγνωριζε την σιμ ετσι εκανα jailbrake μπας και βρω κανενα τροπο να το κανω αλλα δεν ...ετσι εκανα restore κ αναβαθμισα σε 6.1.1 αλλα παλι δεν αναγνωριζει την σιμ . τι να κανω μπορει να με βοηθησει καποιος ?δεν υπαρχει κ jailbrake για να το δουλευω ταυτοχρονα
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...