Jump to content

iPhone 4


avid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χμμμ οχι και τόσο τραγικά για τόσο μεγάλη διάφορα στην αυτονομία... Να αρχίσω να σκέφτομαι το ενδεχόμενο να εχει πρόβλημα η μπαταρία μου;;

Δεν νομίζω πως έχει πρόβλημα η μπαταρία χωρίς βέβαια να μπορεί κανείς να το αποκλείσει. Ωστόσο θα μου επιτρέψεις να επιμείνω στο θέμα της χρήσης. Μπορεί όπως είπες να μην χρησιμοποιείς "τραγικά" της συσκευή, όμως το "τραγικά" είναι όπως καταλαβαίνεις κάτι το εντελώς σχετικό. Για παράδειγμα, μία ώρα web surfing ακόμα και σε ιδανικές συνθήκες λήψης επιφέρει αντίστοιχη κατανάλωση με περίπου 8 ώρες αναμονής ενώ μια ώρα gaming ή navigation μπορεί να ξεπερνά κατ' αντιστοιχία τις 12. Σε συνθήκες μάλιστα ασθενούς σήματος, τα νούμερα αυτά αυξάνουν εκθετικά.

 

Αν τώρα σε όλα αυτά συνυπολογίσεις πως σε περιοχές με ασθενές 3G (συνηθισμένο στα Ελληνικά δίκτυα) και υπό συνθήκες διαρκούς connection λόγω push η αυτονομία υποδεκαπλασιάζεται, τότε καταλαβαίνεις γιατί τα νούμερα είναι πάντοτε σχετικά. Για να σου δώσω ένα στατιστικό παράδειγμα, πολύ συχνά το iPhone 4 μου, χωρίς άλλη χρήση πλην mail fetching και τηλεφωνημάτων, φτάνει τις τρεις - τέσσερεις ημέρες (και νύχτες). Σε περιοχές όμως με ασθενές ή ασταθές 3G και υπό τις ίδιες συνθήκες χρήσης μετά βίας φτάνει τις δύο ημέρες. Πρόσθεσε τώρα σε αυτό και καναδύο ώρες web surfing και οι χρόνοι δεν θα είναι μακρυά από αυτούς που παρατήρησες και εσύ.

 

Τέλος αν μου επιτρέπεις μια χρηστική συμβουλή, δοκίμασε να αντικαταστήσεις το push με δεκαπεντάλεπτο fetch αν όχι μόνιμα τουλάχιστον μέχρι να βγάλεις κάποιο ασφαλές συμπέρασμα σχετικά με την αυτονομία. Είναι γνωστό πως τα persistent connections υπό καθεστώς χαμηλού και ασταθούς 3G πραγματικά σκοτώνουν την αυτονομία, οπότε καλό είναι να διαπιστώσεις την επίπτωση που έχουν στην συγκεκριμένη περιοχή και τις συνθήκες όπου κινείσαι.

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για τη χρηση συσκευης και αυτονομιας που προβληματιζει τον φιλο Manospalin, να προσθεσω και εγω ενα προηγουμενο και πλεον κλασσικο ποστ μου. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Για τη χρηση συσκευης και αυτονομιας που προβληματιζει τον φιλο Manospalin, να προσθεσω και εγω ενα προηγουμενο και πλεον κλασσικο ποστ μου. :)

 

Ωραιο το post energetic ! Vote energetic for mod!! :p

ΥΓ. το θεμα με τον προσανατολισμο το βρηκα! ευχαριστω και παλι! :)

Link to comment
Share on other sites

πως περναω την 4.1 ; Το i tunes δεν βγαζει τιποτα.Απο το iphone γινετε;

 

Αν το iTunes δεν σου ανοιξει το παραθυρο αυτοματα που σε ενημερωνει για νεο update, τοτε πηγαινε στο Help > Check for updates και θα γινει ελεγχος για το λογισμικο του iTunes και του iPhone 4. Μη ξεχασεις να συνδεσεις τη συσκευη με το USB του υπολογιστη σου. Ενημερωτικα, απο το iPhone δεν γινεται η αναβαθμιση λογισμικου του.

 

@P_A, απλα με ευχαριστει που προσφερω οποιαδηποτε βοηθεια. Σε ευχαριστω κι εγω. :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

To GPS από μόνο του δεν λειτουργεί; Xρειάζεται να πέρνει δεδομένα μέσω δικτύου ή wifi;

Πως το ενεργοποιώ;

Θα πας ρυθμίσεις και θα ενεργοποιήσεις τον διακόπτη Location services. Είναι στο Ρυθμίσεις > Γενικά > Υπηρεσίες τοποθεσίας. Όταν το έχεις ανοιχτό βρίσκει την θέση σου, όταν το έχεις κλειστό δεν βρίσκει τίποτα. :)

Δεδομένα από το δίκτυο κατεβάζει μόνο το Maps. Αν έχεις άλλο πρόγραμμα πλοήγησης δεν κατεβάζει δεδομένα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Θα πας ρυθμίσεις και θα ενεργοποιήσεις τον διακόπτη Location services. Είναι στο Ρυθμίσεις > Γενικά > Υπηρεσίες τοποθεσίας. Όταν το έχεις ανοιχτό βρίσκει την θέση σου, όταν το έχεις κλειστό δεν βρίσκει τίποτα. :)

Δεδομένα από το δίκτυο κατεβάζει μόνο το Maps. Αν έχεις άλλο πρόγραμμα πλοήγησης δεν κατεβάζει δεδομένα.

 

Όταν ανοίξω με πιο τρόπο βρίσκει την θέση;

 

Mόλις το ενεργοποιήσω, έχει παρακάτω άλλες τρεις επιλογές για ενεργοποίηση: Κάμερα, Πυξίδα, Χάρτες. Πρέπει να είναι ενεργά όλα;

 

Tην πρώτη φορά που άνοιξα τους Χάρτες είχε μέσα τοποθεσία, τώρα είναι κενό, δείχνει στίγμα, αλλά χωρίς τοποθεσία, γιατί; Μάλλον θέλει να ενεργοποιήσω τα δεδομένα;

 

Xίλια ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανοίξω με πιο τρόπο βρίσκει την θέση;

 

Mόλις το ενεργοποιήσω, έχει παρακάτω άλλες τρεις επιλογές για ενεργοποίηση: Κάμερα, Πυξίδα, Χάρτες. Πρέπει να είναι ενεργά όλα;

 

Tην πρώτη φορά που άνοιξα τους Χάρτες είχε μέσα τοποθεσία, τώρα είναι κενό, δείχνει στίγμα, αλλά χωρίς τοποθεσία, γιατί; Μάλλον θέλει να ενεργοποιήσω τα δεδομένα;

 

Xίλια ευχαριστώ!

Μόλις ενεργοποιήσεις τις υπηρεσίες τοποθεσίας τότε σου εμφανίζει από κάτω τις εφαρμογές οι οποίες τις τελευταίες 24 ώρες έχουν χρησιμοποιήσει το GPS για να εντοπίσουν την τοποθεσία σου. Αυτά δεν χρειάζονται να είναι ανοιχτά για να λειτουργήσει το GPS. Αυτά έχουν να κάνουν με τις ίδιες εφαρμογές. Αν π.χ. είσαι Ιταλία και θες να βγάλεις μια φωτογραφία και παράλληλα να αποθηκεύσεις την θέση σου τότε χρειάζεται να είναι ενεργοποιημένος αυτός ο διακόπτης. Το ίδιο ισχύει και για τα υπόλοιπα.

 

Για να δεις την τοποθεσία σου στο Maps θα πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει είτε το wifi είτε τα δεδομένα από τον πάροχο σου για να μπορέσει να κατεβάσει τον χάρτη της περιοχής που βρίσκεσαι και να σου εμφανίσει την τοποθεσία σου. Αν έχει κλειστό είτε το wifi είτε τα δεδομένα από το πάροχο σου το μόνο που θα σου δείξει είναι μια μπλε κουκίδα στο πουθενά, γιατί δεν θα μπορεί να κατεβάσει τον χάρτη για να σου εμφανίσει σε ποιο δρόμο βρίσκεσαι.

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ενεργοποιήσεις τις υπηρεσίες τοποθεσίας τότε σου εμφανίζει από κάτω τις εφαρμογές οι οποίες τις τελευταίες 24 ώρες έχουν χρησιμοποιήσει το GPS για να εντοπίσουν την τοποθεσία σου. Αυτά δεν χρειάζονται να είναι ανοιχτά για να λειτουργήσει το GPS. Αυτά έχουν να κάνουν με τις ίδιες εφαρμογές. Αν π.χ. είσαι Ιταλία και θες να βγάλεις μια φωτογραφία και παράλληλα να αποθηκεύσεις την θέση σου τότε χρειάζεται να είναι ενεργοποιημένος αυτός ο διακόπτης. Το ίδιο ισχύει και για τα υπόλοιπα.

 

Για να δεις την τοποθεσία σου στο Maps θα πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει είτε το wifi είτε τα δεδομένα από τον πάροχο σου για να μπορέσει να κατεβάσει τον χάρτη της περιοχής που βρίσκεσαι και να σου εμφανίσει την τοποθεσία σου. Αν έχει κλειστό είτε το wifi είτε τα δεδομένα από το πάροχο σου το μόνο που θα σου δείξει είναι μια μπλε κουκίδα στο πουθενά, γιατί δεν θα μπορεί να κατεβάσει τον χάρτη για να σου εμφανίσει σε ποιο δρόμο βρίσκεσαι.

 

Εφόσον έχω ενεργοποιήσει τις Υπηρεσίες τοποθεσίας μόνο, χωρίς να έχω ενεργές τις τρεις παρακάτω επιλογές, πως θα ενεργοποιηθεί το GPS, για να λειτουργήσει θέλει πρόγραμμα; Ευχαριστώ πάρα πολύ ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχω ενεργοποιήσει τις Υπηρεσίες τοποθεσίας μόνο, χωρίς να έχω ενεργές τις τρεις παρακάτω επιλογές, πως θα ενεργοποιηθεί το GPS, για να λειτουργήσει θέλει πρόγραμμα; Ευχαριστώ πάρα πολύ ξανά.

Μα αυτό είναι το GPS, ο διακόπτης που σου επιτρέπει να διαλέξεις αν θες οι εφαρμογές που έχεις να κάνουν χρήση της τοποθεσίας σου δηλαδή αν θα χρησιμοποιούν τον δέκτη του GPS. Αν περάσεις για παράδειγμα το Navigon μόλις το ανοίξεις θα σε ρωτήσει αν θέλεις να του επιτρέψεις να χρησιμοποιήσει τις υπηρεσίες τοποθεσίας, δηλ. αν θες να του επιτρέψεις να χρησιμοποιήσει το GPS.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Tην πρώτη φορά που άνοιξα τους Χάρτες είχε μέσα τοποθεσία, τώρα είναι κενό, δείχνει στίγμα, αλλά χωρίς τοποθεσία, γιατί; Μάλλον θέλει να ενεργοποιήσω τα δεδομένα;

 

Βλέπεις το στίγμα αλλα δεν βλέπεις χάρτη ?

 

Δοκίμασε να κάνεις zoom out. Προφανώς δεν έχει κατεβάσει τα data για την περιοχή στην οποία βρίσκεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετώπισα ένα περίεργο πρόβλημα, εκεί που ήμουν μέσα σε μια εφαρμογή κ ενημερωνόμουν για κάτι ξαφνικά με πετάει από την εφαρμογή κ διαπιστώνω ότι μου διαγράφηκαν τα πάντα από τα προγράμματα που είχα περάσει, κ αναγκάστηκα να τα ξαναεγκαταστησω όλα, η συσκευή μου έχει την 4,0,1 κ έχω κ είναι jailbreaker, ξέρει κανείς τι μπορεί να έγινε?
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετώπισα ένα περίεργο πρόβλημα, εκεί που ήμουν μέσα σε μια εφαρμογή κ ενημερωνόμουν για κάτι ξαφνικά με πετάει από την εφαρμογή κ διαπιστώνω ότι μου διαγράφηκαν τα πάντα από τα προγράμματα που είχα περάσει, κ αναγκάστηκα να τα ξαναεγκαταστησω όλα, η συσκευή μου έχει την 4,0,1 κ έχω κ είναι jailbreaker, ξέρει κανείς τι μπορεί να έγινε?

 

Αυτά είχα κι εγώ με την 4.01 και JB, αφότου έβαλα την 4.1 δεν έχω κανένα πρόβλημα. Το πρόβλημα το εστιάζω στο JB αφού ο κολλητός μου χωρίς JB με την 4.01 δεν έχει προβλήματα.

Samsung Omnia ► HTC Topaz ► HTC HD2 ► HTC Desire ► iPhone 4
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετώπισα ένα περίεργο πρόβλημα, εκεί που ήμουν μέσα σε μια εφαρμογή κ ενημερωνόμουν για κάτι ξαφνικά με πετάει από την εφαρμογή κ διαπιστώνω ότι μου διαγράφηκαν τα πάντα από τα προγράμματα που είχα περάσει, κ αναγκάστηκα να τα ξαναεγκαταστησω όλα, η συσκευή μου έχει την 4,0,1 κ έχω κ είναι jailbreaker, ξέρει κανείς τι μπορεί να έγινε?

 

Οταν επεμβαινει καποιος στο λειτουργικο αυτα ειναι φυσιολογικα.

Μενεις με το επισημο λογισμικο και ηρεμεις ἠ jb με οτι αυτο μπορει να προκαλεσει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν έχουν iPhone και θέλουν να αποκτήσουν χεχε :) Άλλος ένας διαγωνισμός που εντόπισα με iphone 4.
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετώπισα ένα περίεργο πρόβλημα, εκεί που ήμουν μέσα σε μια εφαρμογή κ ενημερωνόμουν για κάτι ξαφνικά με πετάει από την εφαρμογή κ διαπιστώνω ότι μου διαγράφηκαν τα πάντα από τα προγράμματα που είχα περάσει, κ αναγκάστηκα να τα ξαναεγκαταστησω όλα, η συσκευή μου έχει την 4,0,1 κ έχω κ είναι jailbreaker, ξέρει κανείς τι μπορεί να έγινε?

 

Πιστευω οτι ο ιδιος απαντησες μεσα στην ερωτηση σου. :O

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Οταν επεμβαινει καποιος στο λειτουργικο αυτα ειναι φυσιολογικα.

Μενεις με το επισημο λογισμικο και ηρεμεις ἠ jb με οτι αυτο μπορει να προκαλεσει.

Εντελώς ακυρη απάντηση με το συμπάθιο...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οταν επεμβαινει καποιος στο λειτουργικο αυτα ειναι φυσιολογικα.

Μενεις με το επισημο λογισμικο και ηρεμεις ἠ jb με οτι αυτο μπορει να προκαλεσει.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, σε όλα τα smartphone που είχα πάντα τα φλασάριζα με custom ROMs με συνέπεια τα ασταθή λειτουργικά γεμάτα bugs.

Με το iPhone έκανα το ίδιο και δοκίμασα το JB για μια βδομάδα με τα ίδια προβλήματα. Έβαλα την 4.1 και έχω ησυχάσει.

Samsung Omnia ► HTC Topaz ► HTC HD2 ► HTC Desire ► iPhone 4
Link to comment
Share on other sites

8 μηνες με 2G, 1 χρονο με 3G, αλλο ενα χρονο με το 3GS και τωρα

μερικες εβδομαδες με το 4. Ολα μα ολα απο την πρωτη μερα με jailbreak

δεν συναντησα το παραμικρο προβλημα ποτε, μηδεν, τιποτα. :D

Τυχαιο, δεν νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα από Vodafone το δικό μου.

 

Φορούσε την 4.0.2 πάνω και είναι 36ή εβδομάδα κατασκευής. Κανένα θέμα με το σήμα 3G όπως και να το πιάσω. Δεν μειώνεται καθόλου. Είδωμεν και στην πορεία.

Καλό ταξίδι Αλέξανδρε...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχει κανείς πρόβλημα με τα mail; Εμένα, 9 στις 10 φορές αφού μπω και κατεβάσω τα e-mails μου, με πετάει έξω στη home screen και πρέπει να ξαναμπώ για να τα διαβάσω. Έχω τη μαμά 4.1.
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχει κανείς πρόβλημα με τα mail; Εμένα, 9 στις 10 φορές αφού μπω και κατεβάσω τα e-mails μου, με πετάει έξω στη home screen και πρέπει να ξαναμπώ για να τα διαβάσω. Έχω τη μαμά 4.1.

 

Δεν έχω τέτοιο πρόβλημα.

Samsung Omnia ► HTC Topaz ► HTC HD2 ► HTC Desire ► iPhone 4
Link to comment
Share on other sites

8 μηνες με 2G, 1 χρονο με 3G, αλλο ενα χρονο με το 3GS και τωρα

μερικες εβδομαδες με το 4. Ολα μα ολα απο την πρωτη μερα με jailbreak

δεν συναντησα το παραμικρο προβλημα ποτε, μηδεν, τιποτα. :D

Τυχαιο, δεν νομιζω.

 

+1 .... . . .:p

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...