Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτα προς το παρον. Οποιος θελει κατι ας ρωτησει. Μην με ρωτησετε για την μπαταρια γιατι μονο μετα απο κανενα 10 ημερο θα μπορω να εκφερω μια πρωτη γνωμη.

 

Φιλε η συσκευη εχει καποια μεμβρανη προστασιας απο γρατζουνιες κλπ; Επισης, απο ποιο καταστημα το αγορασες και σε ποσες μερες σου ηρθε, ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω φίλε sakiss,

 

Αυτό που δεν κατάλαβες είναι πως αν ήθελα κινητό στις διαστάσεις του X8 θα προτιμούσα το wildfire λόγω καλύτερων specs. Το Wildfire φυσικά και δεν ανήκει στην ίδια κατηγορία με το mini οπότε ανάμεσα τους μόνο επιλεκτική σύγκριση μπορεί να γίνει.

Επίσης, όπως λες και ο ίδιος, δεν μπορείς να συγκρίνεις το wildfire με το X8 σε καμία περίπτωση.

Μόνο ώς προς το μέγεθος.

 

Τέλος θα ήθελα να προσθέσω οτι είσαι πολύ απόλυτος στο:

 

 

Μην βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα για τα υπερ και τα κατά ενός κινητού αν δεν έχεις "συμβιώσει" μαζί του για λίγο καιρό.

Και τα specs οπως και να το κάνουμε δεν είναι τα ίδια. Ακόμα και έστω αν μιλάμε για 3mp έναντι 5mp Af.

 

Φιλικά πάντα, Γιώργος. :)

 

Εννοειται φιλικα...για το θεμα με τα mpx ξερεις και εσυ οτι παιζουν ρολο κυριως στην εκτυπωση.....εχω δουλεψει το mini και το κινητο ειναι super αλλα στο θεμα browsing με κουρασε.Το wildfire το ειχα για 2 ημερες και το πουλησα στα καπακια...προφανως ειναι καλυτερο σαν smartphone απο x8 και mini αλλα επειδη εχω το pc για να σερφαρω και δεν πολυασχολουμε με εφαρμογες απο android market δεν με βολεψε σε θεμα πρακτικοτητας...δλδ με το mini κανεις τα βασικα πιο γρηγορα και απλα....με εντυπωσιασε η ακριβεια και η ευκολια του πληκτρολογιου αφης οταν γραφεις μηνυμα και γενικα η λειτουργια και η αποκριση του θυμιζει συμβατικο κινητο.To mini παραειναι mini και με το x8 βολευεσαι μια χαρα σε θεμα διαστασεων.....δεν βρισκω λογο να δωσω 50 ευρω παραπανω για το ιδιο κινητο.:)

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Το πηρα χτες το βραδυ. Δεν εχω προλαβει να δω πολλα πραγματα. Μεχρι στιγμης ομως ειμαι ενθουσιασμενος. Ο κυριοτερος λογος ειναι γιατι επιτελους βρηκα μια συσκευη με ιδανικο (για τα δικα μου δεδομενα-αναγκες) μεγεθος οθονης και χαρακτηριστικα. Η οθονη του ειναι πολυ καλη με πολυ καλη αναλυση. Η αποκριση στα ιδια επιπεδα με του μινι. Ραδιοφωνο που προλαβα να δοκιμασω επισης σαν του μινι. Δεν παιρνει το χρυσο βραβειο στην ποιοτητα ληψης (σε σχεση με τα συμβατικα SE) αλλα δεν αντιμετωπιζει κανενα προβλημα. Εχει QWERTY πληκτρολογιο που ειναι πολυ ευχρηστο ειδικα σε landscape. Καμερα δεν εχω προλαβει να δοκιμασω αν και δεν περιμενω τιποτα ιδιαιτερο (χωρις AF).

Ποιοτητα κατασκευης οπως του μινι. Καλης υφης πλαστικα. Στο πακετο περιλαμβανει μονο μια πλατη (ενω σε reviews του εξωτερικου φαινεται να εχει τεσσερις...), καρτα 2GB, ακουστικα (τελειως απλα χωρις κουμπι απαντησης πληκτρων οπως στα μινι αλλα με πολυ ικανοποιητικη αποδοση) και φορτιστη-usb cable.

 

Αυτα προς το παρον. Οποιος θελει κατι ας ρωτησει. Μην με ρωτησετε για την μπαταρια γιατι μονο μετα απο κανενα 10 ημερο θα μπορω να εκφερω μια πρωτη γνωμη.

 

οποτε μπορεσεις,πες μας αν δουλευει το bluetooth ή πρεπει να το κατεβασουμε παλι απο το market οπως το mini.

Link to comment
Share on other sites

Hμουν στο πλαισιο τωρα και το κινητο το πουλανε 219 ευρω.

Δεν μου φανηκαν τοσο καλα τα πλαστικα του και η οθονη του σαν να μην ''ακουγε'' τοσο καλα οσο το x10 mini στα αγγιγματα, μου φανηκε οτι ηθελε περισσοτερη δυναμη.

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται φιλικα...για το θεμα με τα mpx ξερεις και εσυ οτι παιζουν ρολο κυριως στην εκτυπωση.....εχω δουλεψει το mini και το κινητο ειναι super αλλα στο θεμα browsing με κουρασε.Το wildfire το ειχα για 2 ημερες και το πουλησα στα καπακια...προφανως ειναι καλυτερο σαν smartphone απο x8 και mini αλλα επειδη εχω το pc για να σερφαρω και δεν πολυασχολουμε με εφαρμογες απο android market δεν με βολεψε σε θεμα πρακτικοτητας...δλδ με το mini κανεις τα βασικα πιο γρηγορα και απλα....με εντυπωσιασε η ακριβεια και η ευκολια του πληκτρολογιου αφης οταν γραφεις μηνυμα και γενικα η λειτουργια και η αποκριση του θυμιζει συμβατικο κινητο.To mini παραειναι mini και με το x8 βολευεσαι μια χαρα σε θεμα διαστασεων.....δεν βρισκω λογο να δωσω 50 ευρω παραπανω για το ιδιο κινητο.:)

 

Συμφωνω μαζι σου!

I fly with ASICS DynaFlyte 2
Link to comment
Share on other sites

Φιλε η συσκευη εχει καποια μεμβρανη προστασιας απο γρατζουνιες κλπ; Επισης, απο ποιο καταστημα το αγορασες και σε ποσες μερες σου ηρθε, ευχαριστω

Μεμβρανη προστασιας στο κουτι δεν εχει. Εχει μονο την μαμισια μεμβρανη που εχει απο το εργοστασιο. Εγω δεν την εχω βγαλει ακομα μεχρι να παρω μια κανονικη μεμβρανη.

οποτε μπορεσεις,πες μας αν δουλευει το bluetooth ή πρεπει να το κατεβασουμε παλι απο το market οπως το mini.

Πρεπει να κατεβασεις παλι απο το μαρκετ. Το Bluetooth θα ερθει με την 2.1

 

Και κατι ακομα σχετικα με την συγκριση με το wildfire. Το ειδα το wildfire απο κοντα πρινλιγες μερες και το δουλεψα. Η οθονη με αυτη την αναλυση ειναι απλα αθλια. ΟΚ μπορει η καμερα να ειναι καλυτερη αλλα εγω προσωπικα προτιμω την καλυτερη οθονη απο την καμερα.

 

@sakiss Συμφωνω απολυτα με το θεμα της ευχρηστια του Χ8 (αλλα και των μινι). Η SE μπορει να εχει πολλα κουσουρια (οπως οτι ακομα τα κιντα της εχουν 1.6 Android) αλλα παντα καταφερνει να φτιαχνει ενα μενου πολυ ευχρηστο και ευκολο.

Edited by asikis
Link to comment
Share on other sites

@sakiss Συμφωνω απολυτα με το θεμα της ευχρηστια του Χ8 (αλλα και των μινι). Η SE μπορει να εχει πολλα κουσουρια (οπως οτι ακομα τα κιντα της εχουν 1.6 Android) αλλα παντα καταφερνει να φτιαχνει ενα μενου πολυ ευχρηστο και ευκολο.

Ακριβως γιαυτο και πουλησα το wildfire....οχι οτι δεν ειναι καλυτερο και πιο πληρες αλλα εμενα σε καθημερινη χρηση δεν με βολευει.....στο mini εγραφα sms στον μισο χρονο σε σχεση με το wildfire και η ευρεση και κληση επαφης ηταν πολυ πιο γρηγορη....θα μου πειτε λεπτομερειες αλλα η ευχρηστια και η απλοτητα του mini ειναι σα να εχεις συμβατικο κινητο.....και ελπιζω να παραμεινουν ετσι και με την αναβαθμιση σε 2.1.

 

Οποιος το εχει ας επιβεβαιωσει η οχι τα λεγομενα του BMW116i σε σχεση με το mini....αν οντως ειναι πιο αργο ;)

 

Στο skroutz γινεται κουρσα μειωσης τιμης ανα 10 λεπτα :lol:...συντομα θα το δουμε στα 200 ευρω.

http://www.skroutz.gr/s/285617/Sony-Ericsson-Xperia-X8.html

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ.

Θα ήταν πολύ χρήσιμη για επίδοξους αγοραστές μια μινι παρουσίαση όσο αφορά τις επιδόσεις του κινητού σε διάρκεια μπαταρίας,ποιότητα ακουστικού,ένταση ηχείου και απόκριση οθόνης.:)

Only a nation that dare not speak its name

Nor can ever shed its pain

Just give me one thing to live or die for..

Link to comment
Share on other sites

αυριο το πρωι θα εχω στα χερια μου το χ8 της κολλητης μου για να το παραμετροποιήσω. για να δουμε τι λεει! ελπιζω να βγει καλό γτ εγω της το προτεινα! :P
Link to comment
Share on other sites

αυριο το πρωι θα εχω στα χερια μου το χ8 της κολλητης μου για να το παραμετροποιήσω. για να δουμε τι λεει! ελπιζω να βγει καλό γτ εγω της το προτεινα! :P
Ωραια περιμενουμε συγκριτικο με mini :)
Link to comment
Share on other sites

Ωραια περιμενουμε συγκριτικο με mini :)

 

δεν θα είναι δίκαιη η σύγκριση γιατι εντελώς τυχαια θα μεροληψισω υπερ του κινητού που είμαι κάτοχος! :PPPP περα απ την πλάκα δεν ξέρω αν θα μου αρεσει και πολύ το x8 μιας και θα είναι σαν το x10 mini το απλό και όχι το pro που έχω εγώ. εαν ένα κινητό δεν έχει φυσικό πληκτρολόγιο qwerty, δεν μ αρέσει!!

Link to comment
Share on other sites

δεν θα είναι δίκαιη η σύγκριση γιατι εντελώς τυχαια θα μεροληψισω υπερ του κινητού που είμαι κάτοχος! :PPPP περα απ την πλάκα δεν ξέρω αν θα μου αρεσει και πολύ το x8 μιας και θα είναι σαν το x10 mini το απλό και όχι το pro που έχω εγώ. εαν ένα κινητό δεν έχει φυσικό πληκτρολόγιο qwerty, δεν μ αρέσει!!
Tα βασικα μας ενδιαφερουν....καταρχην εαν ειναι εξισου γρηγορο με το mini και μπαταρια αν και γιαυτο πρεπει να περιμενουμε μερικες μερες να το δουλεψουν οι χρηστες.
Link to comment
Share on other sites

για το μενου και τα λοιπα θα μπορώ να κάνω μια μικρή σίγκριση μιας και θα τα εχω διπλα διπλα. για την διαρκεια της μπαταριας δεν θα μπορώ να κάνω και πολλά μιας και το κινητό θα το έχω το πολυ μια μερα στα χέρια μου που θα το παραμετροποιήσω και θα το δώσω στην κολλητη μου έτοιμο για χρήση.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ξερω για το χ10 για να σας κανω συγκριση, αλλα απο το πρωι που το εχω στα χερια μου: Πολυ καλη και καθαρη οθονη και οι 3ιντσες φτανουν για να σερφαρεις ανετα ή να εισαγεις χαρακτήρες, και ανταποκρινετε πολυ καλα αλλα θελει εξοικιωση. με την καμερα δεν ασχοληθηκα πολυ αν κ εβγαλα κανα δυο κακοτραβηγμενες. Την μπαταρια οταν την εβαλα στο τηλ ειχε περιπου 20-30% ειναι λογικο αυτο; την αδιασα τελειως και το αφησα τα φορτισει για περιπου 1μιση ωρα μεχρι να φουλαρει, ακομα δεν εχει αδειασει.. το μικροφωνο/ακουστικο ειναι κοπλε δεν παραμορφωνε τη φωνη μου ουτε του άλλου. οσον αφορα το android το εχω καταφερει αλλα εχω καποια θεματακια :wacko: κ οποιος μπορει να βοηθησει!
Link to comment
Share on other sites

Οποιος το εχει ας επιβεβαιωσει η οχι τα λεγομενα του BMW116i σε σχεση με το mini....αν οντως ειναι πιο αργο ;)

 

Αφού εχει τα ίδια χαρακτηριστικά με το mini και χρειάζεται να υπολογίσει τα διπλά εικονοστοιχεία νομίζω πως είναι λογικό να είναι λίγο πιο βαρύ.

Απο την άλλη ομως η αναλυσή του ρίχνει και στο mini και στα Wildfire, Galaxy 3.:)

Link to comment
Share on other sites

μια γρήγορη πρώτη επαφή με το κινητό που ειχα μέχρι τώρα, με εχει αφήσει με την καλύτερη των εντυπώσεων. αν είχε και qwerty φυσικό πληκτρολόγιο, θα ειχα πουλήσει το mini pro και 8α το είχα παρει!
Link to comment
Share on other sites

απο την wind μου ειπαν σημερα οτι θα το εχουν το δευτερο 15μερο του μηνα.

Δεν τους το εχει προωθησει ακομα η SE.

 

Βεβαια εγω δεν το βιαζομαι, αντιθετα θα ελεγα θα πεσει και η τιμη και θα ανεβει η επιδοτηση,

οποτε ας το παρω και τον αλλο μηνα.

Link to comment
Share on other sites

παντως και το πλαισιο το εφερε στα 219....

φαινεται ενδιαφερον και θελω να το δω απο κοντα να δω ποσο βολευει στο χερι γιατι το μικρο καλο αλλα οταν το ειχα στη χουφτα μου και το δοκιμαζα ηταν καπως αβολο...

Link to comment
Share on other sites

Αφού εχει τα ίδια χαρακτηριστικά με το mini και χρειάζεται να υπολογίσει τα διπλά εικονοστοιχεία νομίζω πως είναι λογικό να είναι λίγο πιο βαρύ.

Απο την άλλη ομως η αναλυσή του ρίχνει και στο mini και στα Wildfire, Galaxy 3.:)

Δεν ειπα οτι ειναι αργο το κινητο,καθε αλλο. Ειπα σαν να μου φανηκε οτι χρειαζεται λιιιγο παραπανω δυναμη στο πατημα της οθονης.;)
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι ειναι αργο το κινητο,καθε αλλο. Ειπα σαν να μου φανηκε οτι χρειαζεται λιιιγο παραπανω δυναμη στο πατημα της οθονης.;)

Το εχω παρατηρησει κ εγω αυτο με την οθονη, κατι φορες θελει περισσοτερη πιεση αλλα ανταποκρίνεται τελεια στις κινησεις των δαχτυλων. κατεβασα και ενα παιχνδι το paper toss κ εντυπωσιαστηκα

Link to comment
Share on other sites

Το διαβασαμε και αυτο. Το htc wildfire εχει καλη βιντεοκαμερα. Στην πραγματικοτητα εχει περιπου την ιδια ποιοτητα με το αρχαιο μου κ800ι

 

Το SE x8 φαινεται να εχει τουλαχιστον μια ψιλοκαλη βιντεοκαμερα

Link to comment
Share on other sites

παιδια πειτε μου οτι ειμαι χαζος και δεν βρισκω το φλας! ειναι δυνατον το κινητο να μην του εχουν βαλει φλας;!;!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...