Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

zxr μπορεις σε παρακαλω να με βοηθησεις και μενα. . . . εχω αναφερει και το προβλημα παραπανω αλλα δν εχω παρει απαντηση. . . σε ευχαριστω πολυ!!!

ειναι σχετικα με το android market. . . . .!!!

Edited by kostashark
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Mου έβγαλε και μένα προχθες να κανω update το λογισμικο αλλα απ'οτι ειδα σε πολλους τους δημιουργησε προβλημα..Αυτο το update ειναι απο το 2.1.1. σε 2.1.2?

Πειράζει και να μην το κανω?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. έκανα αναβάθμιση σε 2.1 αλλά εχω ένα σημαντικό πρόβλημα

 

δεν μπορώ να μπω στο android market. μου λεει οτι δεν ειναι διαθέσιμη η εφαρμογή.

 

πριν λειτουργούσε μια χαρά αλλά τώρα παρέδωσε πνεύμα.

 

είχε κανείς το ιδιο πρόβλημα η είμαι ο τυχερός?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

 

Δεν περνάς άλλη μια φορά το update μήπως και πήγε τίποτα στραβά;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω μια ερώτηση. Πόσο "ασφαλές" είναι να απενεργοποιήσω απο το "Λογαριασμοί & Συγχρονισμός" τα "Δεδομένα φόντου"; Τί ακριβώς κάνουν αυτά τα "δεδομένα"; Να σημειώσω ότι έχω off το Wi-Fi και το 3G και τα ανοίγω μόνο για να συνδεθω.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

παιδια αξιζη να το παρω τωρα αυτο κινητο η εχει βγει καποιο καλητερο μεχρι 200 ευρο;;;

δεν εχω βρει καποιο αλλο καλητερο κινητο android μεχρι 200 ευρο...

απαντηστε μου αν υπαρχει και ποιο κινητο ειναι αυτο και τι καλητερο εχει απο αυτο...

μην μου πειτε μονο το x10 mini γιατι ειναι πολυ μικρο και δεν με βολευει...

συγνωμη αν γινομαι κουραστικος αλλα πρεπει να παω να παρω με την επιδοτηση μεσα στην εβδομαδα...

ευχαριστω προκαταβολικα και αν γινεται να απαντηστε μου γρηγορα θα το εκτιμουσα...

Edited by Xperia1990
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα πρώτη φορά γράφω καταρχάς μπράβο όσα έχετε πει εδώ είναι πραγματικά απίστευτα χρήσιμα.

θα πάρω αυτό το κινητό ( κατά 95% σίγουρα λόγο τιμής ) απλά μια ερώτηση τώρα είναι στο 2.1 η έκδοση θα υπάρξει αναβάθμιση στην 2.2 ή στην 2.3 αργότερα ή σταματάει να βγάζει αναβαθμίσεις λόγο παλαιότητας ;

 

( δεν είμαι σχετικός για αυτό αν είναι χαζό δείξτε επιείκεια)

ευχαριστώ πολύ

 

ΥΓ: και το αντίστοιχο jb του iphone είναι το roote

Link to comment
Share on other sites

Για επίσημη αναβάθμιση δεν ξέρουμε ακόμα (τουλάχιστον για το Χ8). 2.2 μπορείς να βάλεις στο κινητό. Δες το forum των οδηγών.

Ναι, το root είναι το αντίστοιχο του jb.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Για επίσημη αναβάθμιση δεν ξέρουμε ακόμα (τουλάχιστον για το Χ8). 2.2 μπορείς να βάλεις στο κινητό. Δες το forum των οδηγών.

Ναι, το root είναι το αντίστοιχο του jb.

 

ειναι ευκολο να μου πεις σε ποιο σημειο βρισκεται,γιατι δεν μπορω να το βρω? 2.2 για xperia x8.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

παιδια αξιζη να το παρω τωρα αυτο κινητο η εχει βγει καποιο καλητερο μεχρι 200 ευρο;;;

δεν εχω βρει καποιο αλλο καλητερο κινητο android μεχρι 200 ευρο...

απαντηστε μου αν υπαρχει και ποιο κινητο ειναι αυτο και τι καλητερο εχει απο αυτο...

μην μου πειτε μονο το x10 mini γιατι ειναι πολυ μικρο και δεν με βολευει...

συγνωμη αν γινομαι κουραστικος αλλα πρεπει να παω να παρω με την επιδοτηση μεσα στην εβδομαδα...

ευχαριστω προκαταβολικα και αν γινεται να απαντηστε μου γρηγορα θα το εκτιμουσα...

Φιλε τωρα εχει βγει καποιο samsung (δεν θυμαμαι το μοντελο) που αξιζει καλυτερα να το παρεις απο το χ8 γιατι εχει 2.2 εκδοση ενω το χ8 εχουν μεινει στην 2.1 και πιστεψε εχει διαφορα.μονο και μονο που με την 2.2(froyo) εγκαθιστας flash player αξιζει το samsung.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να ζητήσω σηγνώμη αν τα όσα θα ρωτήσω έχουν απαντηθεί και δεν τα βρήκα στις προηγούμενες σελίδες.

 

Δεν έχω κλείσει μέρα που έχω το κινητό, έχω ομως ηδη καποια ζητηματα να λυσω.

 

Η πρώτη μοιυ απορία έχει να κάνει με το wi-fi του κινητού. Όταν είμαι συνδεδεμένη στο ιντερνετ μεσω wi-fi υποθέτω βγαίνει πάνω αριστερά το αντιστοιχο εικονίδιο, ετσι? Είδα σε προηγούμενες σελίδες ότι μπορει να υπάρχει ασυμβατότητα με ορισμένα ρουτερ. Εχει οντως διαπιστωθεί κάτι τέτοιο? To ρουτερ μου ειναι ενα netfaster iad 2. Σαν δίκτυο το βρίσκει (αυτό του σπιτιου μου), αλλα λογικα δεν κανει συνδεση! (αφου δεν εμφανιζει το εικονιδιο πανω αριστερα.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Edited by kate_u2
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να ζητήσω σηγνώμη αν τα όσα θα ρωτήσω έχουν απαντηθεί και δεν τα βρήκα στις προηγούμενες σελίδες.

 

Δεν έχω κλείσει μέρα που έχω το κινητό, έχω ομως ηδη καποια ζητηματα να λυσω.

 

Η πρώτη μοιυ απορία έχει να κάνει με το wi-fi του κινητού. Όταν είμαι συνδεδεμένη στο ιντερνετ μεσω wi-fi υποθέτω βγαίνει πάνω αριστερά το αντιστοιχο εικονίδιο, ετσι? Είδα σε προηγούμενες σελίδες ότι μπορει να υπάρχει ασυμβατότητα με ορισμένα ρουτερ. Εχει οντως διαπιστωθεί κάτι τέτοιο? To ρουτερ μου ειναι ενα netfaster iad 2. Σαν δίκτυο το βρίσκει (αυτό του σπιτιου μου), αλλα λογικα δεν κανει συνδεση! (αφου δεν εμφανιζει το εικονιδιο πανω αριστερα.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Λογικα αν συνδεεσαι πρωτη φορα στο router αυτο πρεπει να πας στις ρυθμισεις να βρεις το wifi να βρεις το ονομα του router σου και να πατησεις συνδεση! αν δεν συνδεεται κατι παιζει με τα καναλια και κατι πρεπει να αλλαξεις αλλα δεν το ξερω.(κοιτα τις προηγουμενες σελιδες,καπου ειναι απαντημενο)

Link to comment
Share on other sites

Mου έβγαλε και μένα προχθες να κανω update το λογισμικο αλλα απ'οτι ειδα σε πολλους τους δημιουργησε προβλημα..Αυτο το update ειναι απο το 2.1.1. σε 2.1.2?

Πειράζει και να μην το κανω?

Δεν ειναι απαραιτητο να κανεις το update.δεν εχει και πολυ διαφορα! 2.1 ειναι ουτως ηαλλος! προβληματα υπαρχουν μ'αυτες τις ενημερωσεις αλλα πρεπει να τις ξανακανεις αν υπαρχει κατι τετοιο.Η ουσια ειναι να βγει η 2.2 για τα χ8 που οντως εχει διαφορα.μεχρι τοτε ειναι καλο να μενουμε στη αρχικη 2.1

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη μοιυ απορία έχει να κάνει με το wi-fi του κινητού. Όταν είμαι συνδεδεμένη στο ιντερνετ μεσω wi-fi υποθέτω βγαίνει πάνω αριστερά το αντιστοιχο εικονίδιο, ετσι?

Όχι. Αριστερά (όπως κοιτάς την οθόνη) επάνω βγαίνει το σήμα του wifi όταν απλά έχει βρει διαθέσιμα δίκτυα.

Όταν συνδεθεί με κάποιο δίκτυο τότε το σήμα του wi fi είναι στο κέντρο προς τα δεξιά δίπλα στο δείκτη σήματος και τη μπαταρία.

Είδα σε προηγούμενες σελίδες ότι μπορει να υπάρχει ασυμβατότητα με ορισμένα ρουτερ. Εχει οντως διαπιστωθεί κάτι τέτοιο? To ρουτερ μου ειναι ενα netfaster iad 2. Σαν δίκτυο το βρίσκει (αυτό του σπιτιου μου), αλλα λογικα δεν κανει συνδεση! (αφου δεν εμφανιζει το εικονιδιο πανω αριστερα.

Γενικά έχουν αναφερθεί κάποια προβλήματα με τη σύνδεση με wi fi κατα καιρούς αλλά εγώ δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Βεβαιώσου ότι βάζεις το σωστό κωδικό και ότι είναι ξεκλείδωτο το δίκτυο και αν και πάλι έχεις πρόβλημα βλέπουμε.

 

 

Δεν ειναι απαραιτητο να κανεις το update.δεν εχει και πολυ διαφορα! 2.1 ειναι ουτως ηαλλος! προβληματα υπαρχουν μ'αυτες τις ενημερωσεις αλλα πρεπει να τις ξανακανεις αν υπαρχει κατι τετοιο.Η ουσια ειναι να βγει η 2.2 για τα χ8 που οντως εχει διαφορα.μεχρι τοτε ειναι καλο να μενουμε στη αρχικη 2.1

 

Τα update αυτά καλό είναι να γίνονται. Γι αυτό υπάρχουν για να επιλύουν υπάρχοντα προβλήματα. Απλά ακριβώς επειδή δεν είναι κάποιο τόσο σημαντικό update όπως από 1,6 σε 2,1 μπορεί κάποιος που δεν το ενδιαφέρει και τόσο να περιμένει και να κάνει πολλά update μαζί. Το κινητό μου πάντως είναι πιο γρήγορο μετά το τελευταίο update σε ότι αφορά το μενού της sony ericsson (κλήσεις επαφές κ.ο.κ.).

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Αριστερά (όπως κοιτάς την οθόνη) επάνω βγαίνει το σήμα του wifi όταν απλά έχει βρει διαθέσιμα δίκτυα.

Όταν συνδεθεί με κάποιο δίκτυο τότε το σήμα του wi fi είναι στο κέντρο προς τα δεξιά δίπλα στο δείκτη σήματος και τη μπαταρία.

 

Γενικά έχουν αναφερθεί κάποια προβλήματα με τη σύνδεση με wi fi κατα καιρούς αλλά εγώ δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Βεβαιώσου ότι βάζεις το σωστό κωδικό και ότι είναι ξεκλείδωτο το δίκτυο και αν και πάλι έχεις πρόβλημα βλέπουμε.

 

Καταρχήν ευχαριστώ για τη διευκρινηση!

Εχεις απολυτο δικιο με τα εικονίδια, μολις πριν λιγο ετυχε να βρεθω σε χωρο με ξεκλειδωτο δικτυο και το διαπιστωσα κ εγω!

 

Οσον αφορά το οικιακο μου δίκτυο, πιστευω πως δεν δινω λαθος κωδικο, αν κ ειναι ευκολο αυτο να το ελεγξω και παλι.

 

Αυτό που μου φαινεται περιεργο ειναι οτι το βρισκει -το δικτυο- για καποια δευτερολεπτα (αριστερο εικονιδιο) και μεχρι να παω να συνδεθω εξαφανιζεται.

Οταν παω στις ρυθμίσεις του wi-fi υπάρχει στη λίστα μου. Χωρις να μετακινησω το κινητο μου βγαζει καποιες φορες το μηνυμα "Εκτος εμβελειας, διατηρηθηκε" και κάποιες άλλες "διατηρηθηκε, ασφαλισμενο με WPA/WPA2 PSK".

:(:(:(

 

Να σημειώσω ότι το εχω σε αποσταση μισου μετρου απο το ρουτερ.

 

Συγνώμη για την πιθανη μου πολυλογία δεν ξέρω που να απευθνυθω αλλου ομως! :wacko::wacko::wacko:

 

Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά το οικιακο μου δίκτυο, πιστευω πως δεν δινω λαθος κωδικο, αν κ ειναι ευκολο αυτο να το ελεγξω και παλι.

Αυτό που μου φαινεται περιεργο ειναι οτι το βρισκει -το δικτυο- για καποια δευτερολεπτα (αριστερο εικονιδιο) και μεχρι να παω να συνδεθω εξαφανιζεται.

Οταν παω στις ρυθμίσεις του wi-fi υπάρχει στη λίστα μου. Χωρις να μετακινησω το κινητο μου βγαζει καποιες φορες το μηνυμα "Εκτος εμβελειας, διατηρηθηκε" και κάποιες άλλες "διατηρηθηκε, ασφαλισμενο με WPA/WPA2 PSK".

Για κάποιο λόγο προσπαθεί να συνδεθεί αλλά δεν τα καταφέρνει. Όταν σου βγάζει τέτοιο μήνυμα να ξαναπροσπαθείς αρκετές φορές γιατί και σε μένα έχει τύχει να πιάσει με τη δεύτερη.

Το "ασφαλισμενο με WPA/WPA2 PSK" δηλώνει ότι είναι κλειδωμένο και συγκεκριμένα το πρωτόκολλο κρυπτογράφησης. Θα πρέπει να κοιτάξεις στις ρυθμίσεις του router σου αν είναι ελεύθερη η πρόσβαση στο δίκτυο όταν δίνεις τον σωστό κωδικό. Δεν γνωρίζω το router σου αλλά εμένα γράφει: Allow New Devices: New stations are allowed (πάντα με κωδικό όμως). Αν δεν είναι άλλαξέ το. Επίσης στο configure του wireless ίσως χρειαστεί να επιλέξεις manually το channel και να βάλεις για channel 11. Αυτά είναι πράγματα που είχα κάνει όταν είχα ένα θεματάκι με το wi fi κι εγώ στις αρχές - δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσουν γιατί κι εγώ στο internet τα βρήκα αλλά εμένα δούλεψαν.

Επίσης ρίξε μια ματιά και σε αυτό: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3335895#post3335895

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα το Xperia x8 και βλέπω διάφορα apps είδα 2 τα οποία μπορούν να βάλουυν φακό στο κινητό ..

 

απο την φοτογραφική να ωγαίνει φως , σαν φλασ ..

 

 

Λέγονται Torchbutton και Xperia Flashlight . Είδα σε ένα σχόλιο στο youtube ότι αυτά είναι επικίνδυνα και χαλάνε την κάμερα ..

ισχύει ?

 

Και επίσης θα ήθελα να μου πείτε γιατί δεν μπορεί να συνδεθεί το κινητό μου με τον υπολογιστή μέσω bluetooth , έχω ένα adaptor bluetooth που χρησιμοποιούσα στο παλιό μου κινητό ( SE T700) αλλα΄όταν κάνω προσθήκη συσκευής το xperia μου βγάζει σφάλμα ..

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια !

Edited by kontos123
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα ερωτημα να κανω, στην 2.1 εκδοση που σου δινει η sony ericsson μπορω να περασω τις εφαρμογες στην καρτα μνημης η εστω με καποιο προγραμματακι π.χ. apps2sd που εχω διαβασει η απο την 2.2 εκδοση και πανω γινετε;;; Edited by Antrikos1990
Sony Ericsson Xperia X8 με Custom Rom Ginger-DX 2.3.7 και overclock στα 787MHz
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα το Xperia x8 και βλέπω διάφορα apps είδα 2 τα οποία μπορούν να βάλουυν φακό στο κινητό ..

 

απο την φοτογραφική να ωγαίνει φως , σαν φλασ ..

 

 

Λέγονται Torchbutton και Xperia Flashlight . Είδα σε ένα σχόλιο στο youtube ότι αυτά είναι επικίνδυνα και χαλάνε την κάμερα ..

ισχύει ?

 

 

Καταλαβαίνεις πως αυτό που λες δεν γίνεται.:p

Αυτό που κάνουν οι συγκεκριμένες εφαρμογές είναι να κρατάνε σε όσες συσκευές εχουν led για την φωτογραφική, το led αυτό ανοιχτό για να χρησιμοποιείς το κινητό σου σαν φακό.

Το x8 και όλα τα κινητά που δεν εχουν φλας απλά δεν εχουν φλάς, τέλος...:p

Οπότε και οι συγκεκριμένες εφαρμογές οπως αυτές που λες και το ledlight (ξέρω και άλλες, ενα σωρό αν θες να σου πω...) είναι άχρηστες για το κινητό σου.

Edited by yiannis_1
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνεις πως αυτό που λες δεν γίνεται.:p

Αυτό που κάνουν οι συγκεκριμένες εφαρμογές είναι να κρατάνε σε όσες συσκευές εχουν led για την φωτογραφική, το led αυτό ανοιχτό για να χρησιμοποιείς το κινητό σου σαν φακό.

Το x8 και όλα τα κινητά που δεν εχουν φλας απλά δεν εχουν φλάς, τέλος...:p

Οπότε και οι συγκεκριμένες εφαρμογές οπως αυτές που λες και το ledlight (ξέρω και άλλες, ενα σωρό αν θες να σου πω...) είναι άχρηστες για το κινητό σου.

 

αχα .. οκ φίλος ..

 

Ενα άλλο πρόβλημα που δημιουργήθηκε εδώ και μερικές ώρες.

 

Δεν έχω ίντερνετ στο κινητό ούτε και ενεργοποιημένο wi-fi αλλά εχθές μπήκα στο market και έβλεπα διάφορες εφαρμογές , σήμερα που ξανα μπήκα μου βγάζει αυτό το μήνυμα "Παρουσιάστικε ένα σφάλμα δικτύου/ Προσπαθήστε ξανά ή ακυρώστε και επιστρέψτε στην προηγούμενη οθόνη"

 

 

Επίσης χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει κάτι συγκεκριμένο με χρέωσε 5 ευρώ .. βοηθείστε λίγο ρε παιδιά ..

 

Οταν πατάω προσπάθησε ξα΄να βγάζει το ίδιο μήνυμα .

 

Εχω διαβάσει το μισό επίσημο θέμα για το συγκεκριμένο κινητό και δεν βρήκα απάντιση σε αυτό .. καμιά βοήθεια ??

Edited by kontos123
Πρόσθεση πληροφοριών
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...