Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ έβαλα το autokiller memory optimizer. Απλά αλλάζει μια ρύθμιση στο λειτουργικό, και ουσιαστικά του λέει πόση μνήμη θες ελεύθερη. Κανονικά κρατάει 25mb ελεύθερα. Το έβαλα στα 50 και είναι μια χαρά. Στην ουσία δεν τερματίζει άλλα προγράμματα για να ελευθερώσει μνήμη, αλλά "λέει" στο λειτουργικό ότι αντί να κρατάει 25mb ελεύθερα, να κρατάει 50. Πιο ουσιαστικό και καλύτερο από τους παραδοσιακούς task killers αφού το android αποφασίζει τι δε χρειάζεται.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

παιδια υπαρχη καμια ιστοσελιδα που μπορω να παραγκειλω μονο καπακια για το χ8 απο πισω??? σε διαφορα χρωματα??
Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχη καμια ιστοσελιδα που μπορω να παραγκειλω μονο καπακια για το χ8 απο πισω??? σε διαφορα χρωματα??

Δεν ξέρω αν εννοείς καπάκι μπαταρίας, αλλά εγώ έχω πάρει αυτό:

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=110619237412&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

σε μαύρο, και είμαι πολύ ευχαριστημένος... (δεν θυμάμαι αν το είχα πάρει από αυτόν τον πωλητή...). Πάντως βγαίνει σε πολλά χρώματα. Το κινητό δείχνει ακριβώς όπως το βλέπεις στην φωτογραφία.

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχη καμια ιστοσελιδα που μπορω να παραγκειλω μονο καπακια για το χ8 απο πισω??? σε διαφορα χρωματα??

Google is your friend! Και στην προκειμένη περίπτωση: Ebay is your friend!!

Link to comment
Share on other sites

Hey jim! δοκίμασες το moultiboot; διάβασα, ότι πιάνουν 1500+ στο quadrant..!

Θέλει 6 class και άνω..

Εχω lexar 16g 6 class! 2 περιπτώσεις υπάρχουν, ή θα το κάψω ή θα το απογειώσω:grin:

Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχη καμια ιστοσελιδα που μπορω να παραγκειλω μονο καπακια για το χ8 απο πισω??? σε διαφορα χρωματα??

Για δες εδω...

http://www.skroutz.gr/c/583/antallaktika-kinhtwn-tilefwnwn.html?keyphrase=xperia+x8

Link to comment
Share on other sites

@superuser χαχα περιμένω αποτελέσματα! Διάβασα κάτι αλλά δεν ασχοληθηκα γιατί θα λείπω από αύριο και δεν θέλω να βγάλει προβλήματα το κινητό γιατί δεν θα μπορώ να τα λύσω στη θάλασσα χαχα. Μετά από καμιά εβδομάδα θα το προσπαθήσω. Θα περιμένω και τα αποτελέσματα από εσένα! Καλη επιτυχία :-D

 

Sent from my X8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά,

Λοιπόν έχω την εξής ερώτηση θελω να βάλω το Cypress για να εχω multitouch στο κινητό και το ερώτημα μου είναι πρέπει να εγκαταστησω αναγκάστηκα και το τονίζω αυτό και το busybox η απλώς θα πρέπει να κάνω root το κινητό να κατεβασω το αρχείο ax8mt.ko και το terminal emulator και να πατησω su enter (το κουμπί εννοώ όχι να γράψω enter) και να συνεχίσω την διαδικασία όπως λέει το xda;;; Για να μην πολυλογώ θα πρέπει να εγκαταστησω το busybox σε αυτή την διαδικασία η όχι;; Δεν το εχω χρειαστει ακόμα εκτός και ναι πρέπει να το βάλω για να εχω multitouch!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν εννοείς καπάκι μπαταρίας, αλλά εγώ έχω πάρει αυτό:

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=110619237412&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

σε μαύρο, και είμαι πολύ ευχαριστημένος... (δεν θυμάμαι αν το είχα πάρει από αυτόν τον πωλητή...). Πάντως βγαίνει σε πολλά χρώματα. Το κινητό δείχνει ακριβώς όπως το βλέπεις στην φωτογραφία.

 

ναι το καπακι ενοω. . . αυτο που πηρες εσυ απο τι καταλαβα ειναι θηκη για το κινητο μονο απο πισω . . . . κατι σχετικο με αυτες του iphone. . . σε ευχαριστω παντως. . .

 

 

σε ευχαριστω. . . αυτο ακριβως εψαχνα και το εχει. . . . http://www.mobilehellas.com/index.php?dispatch=products.view&product_id=7338 να σε καλα. ..

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά,

Λοιπόν έχω την εξής ερώτηση θελω να βάλω το Cypress για να εχω multitouch στο κινητό και το ερώτημα μου είναι πρέπει να εγκαταστησω αναγκάστηκα και το τονίζω αυτό και το busybox η απλώς θα πρέπει να κάνω root το κινητό να κατεβασω το αρχείο ax8mt.ko και το terminal emulator και να πατησω su enter (το κουμπί εννοώ όχι να γράψω enter) και να συνεχίσω την διαδικασία όπως λέει το xda;;; Για να μην πολυλογώ θα πρέπει να εγκαταστησω το busybox σε αυτή την διαδικασία η όχι;; Δεν το εχω χρειαστει ακόμα εκτός και ναι πρέπει να το βάλω για να εχω multitouch!!

 

Δεν νομίζω να χρειάζεσαι busybox.δεν αναφέρει κάτι o δημιουργός στην σελίδα.απλώς θα χρειαστείς root explorer για να κάνεις paste το module στην συγκεκριμένη θέση.

 

Manual installation: - push ax8mt.ko to /system/lib/modules - run the following command

 

Code: insmod /system/lib/modules/ax8mt.ko

 

- run dmesg in shell, must contains following lines:

 

Code: ax8mt: module v005 loaded input: cyttsp-spi as /devices/platform/i2c-adapter/i2c-0/0-0024/input/input3 cyttsp-i2c 0-0024: ax8mt_cyttsp_setup_input_dev: Registered input device cyttsp-sp ax8mt: Enjoy dual touch now :) ax8mt_init: Mode set to: andyx

 

Thats all - dual touch should works now.

 

If system reboot happens, get last kernel messages (get it using adb command:

 

Code: adb pull /proc/last_kmesg

 

) and share

 

Check in Multitouch Visualiser - if it works correctly.

 

U

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να χρειάζεσαι busybox.δεν αναφέρει κάτι o δημιουργός στην σελίδα.απλώς θα χρειαστείς root explorer για να κάνεις paste το module στην συγκεκριμένη θέση.

 

Manual installation: - push ax8mt.ko to /system/lib/modules - run the following command

 

Code: insmod /system/lib/modules/ax8mt.ko

 

- run dmesg in shell, must contains following lines:

 

Code: ax8mt: module v005 loaded input: cyttsp-spi as /devices/platform/i2c-adapter/i2c-0/0-0024/input/input3 cyttsp-i2c 0-0024: ax8mt_cyttsp_setup_input_dev: Registered input device cyttsp-sp ax8mt: Enjoy dual touch now :) ax8mt_init: Mode set to: andyx

 

Thats all - dual touch should works now.

 

If system reboot happens, get last kernel messages (get it using adb command:

 

Code: adb pull /proc/last_kmesg

 

) and share

 

Check in Multitouch Visualiser - if it works correctly.

 

U

 

Πηγα να το βαλω εδω -> /system/lib/modules και μου λεει warning you cannot paste here because the file system is read-only τι να κανω??

ενταξη το βρηκα το εβαλα!!! αλλα μου βγαζει insmod: init_module '/system/lib/modules/ax8mt.ko' failed (Operation not permitted) ειμαι απο του παλιους η κανω κατι λαθος;;; Παντως το κινητο το εχω εδω και 1μιση μηνα!! Μηπως κανω κατι λαθος;;

Edited by Giannis_Dal
Link to comment
Share on other sites

Πηγα να το βαλω εδω -> /system/lib/modules και μου λεει warning you cannot paste here because the file system is read-only τι να κανω??

ενταξη το βρηκα το εβαλα!!! αλλα μου βγαζει insmod: init_module '/system/lib/modules/ax8mt.ko' failed (Operation not permitted) ειμαι απο του παλιους η κανω κατι λαθος;;; Παντως το κινητο το εχω εδω και 1μιση μηνα!! Μηπως κανω κατι λαθος;;

 

Έκανες την επαλήθευση πριν κάνεις την διαδικασία;

Έχεις Cypress panel;

Κάνε ένα reboot το κινητό σου πρώτα, άνοιξε το terminal και γράψε:

Su (enter)

dmesg | grep cyttsp-i2c(enter)

Και αν σου βγάλει:

cyttsp_i2c_probe:Successful registration cyttsp-i2c

Το κινητό σου υποστηρίζει.αν σου βγάλει οτιδήποτε άλλο δεν υποστηρίζει (αλλά μπορείς να βάλεις fake)

Οι εντολές πάντα πρέπει να γράφονται ακριβώς και όχι στο περίπο

Δοκίμασε πάλι..

Edited by superuser_78
Link to comment
Share on other sites

Έκανες την επαλήθευση πριν κάνεις την διαδικασία;

Έχεις Cypress panel;

Κάνε ένα reboot το κινητό σου πρώτα, άνοιξε το terminal και γράψε:

Su (enter)

dmesg | grep cyttsp-i2c(enter)

Και αν σου βγάλει:

cyttsp_i2c_probe:Successful registration cyttsp-i2c

Το κινητό σου υποστηρίζει.αν σου βγάλει οτιδήποτε άλλο δεν υποστηρίζει (αλλά μπορείς να βάλεις fake)

Οι εντολές πάντα πρέπει να γράφονται ακριβώς και όχι στο περίπο

Δοκίμασε πάλι..

 

Δοκιμασα κι αυτο που μου ειπες εκανα reboot το κινητο και εβαλα αυτες τις εντολες ακριβως οπως μου τις εγραψες με το κενο οπου εχει και αυτη η καθετη παβλιτσα | ειναι εκει που που εχει τα νουμερα και τα συμβολα αλλα στην δευτερη σελιδα πανω δεξια ετσι;; ρωταω μην κανω κανενα λαθος σε αυτο!!

Εβαλα αυτες τις εντολες

Su (enter)

dmesg | grep cyttsp-i2c(enter)

και μου εβγαλε ->grep: not found δεν εχω δηλαση ε;;;

το fake μπορω να το βαλω μηπως κανει τιποτα στο κινητο ;; αν δεν κανω λαθος φυσικα στον προηγουμενο οδηγο που σηζηταμε τωρα;;

Αλλα σκευτομαι να βαλω και custom rom δεν ξερω εχω την 2.1 και θελω να αλλαξω να παω σε 2.2 στην 2.2 ομως θα μπορω να κατεβασω περισσοτερες εφαρμογες και να εχω και fake pinch to zoom;; Σκευτομαι να βαλω απο αυτον τον οδηγο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=296063 την 2.2.9 CM Floyo v0.30 η Gingerbread 2.3.4/Cyanogenmod 7.0.4 ποια μου προτεινετε;; Θελω να ειναι καλη να μπορω να εχω fake pinch to zoom και apps2sd φυσικα;;; Εβαλα και σημερα και λειτουργη κανονικα το link2sd!! εσεις τι λετε ποια να βαλω;;

Edited by Giannis_Dal
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας

εχω το χ8 και ξεχασα το μοτιβο που ειχα βαλει.πως μπορω να το επαναφερω?????

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας

εχω το χ8 και ξεχασα το μοτιβο που ειχα βαλει.πως μπορω να το επαναφερω?????

Σου εχει μια επιλογη "ξεχασατε" κατω απο το μοτιβο πατα εκει και θα σου βγαλει την ερωτηση που ειχες απαντηση η συνδεσου με τον λογαριασμο που εχεις στο market (δεν το εχω δοκιμαση αυτο) αλλα για την ερωτηση ισχυει δωσε την απαντηση που ειχες και θα ξεκληδωση!! Αλλιωςαν δεν θυμασε κανενα απο τα 2 δεν ειμαι σιγουρος οτι φευγει κανε επανεγκατασταση το 2.1!!

Edited by Giannis_Dal
Link to comment
Share on other sites

Αλλα σκευτομαι να βαλω και custom rom δεν ξερω εχω την 2.1 και θελω να αλλαξω να παω σε 2.2 στην 2.2 ομως θα μπορω να κατεβασω περισσοτερες εφαρμογες και να εχω και fake pinch to zoom;; Σκευτομαι να βαλω απο αυτον τον οδηγο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=296063 την 2.2.9 CM Floyo v0.30 η Gingerbread 2.3.4/Cyanogenmod 7.0.4 ποια μου προτεινετε;; Θελω να ειναι καλη να μπορω να εχω fake pinch to zoom και apps2sd φυσικα;;; Εβαλα και σημερα και λειτουργη κανονικα το link2sd!! εσεις τι λετε ποια να βαλω;;

 

Xrecovery έβαλες; το τελευταίο επίσημο 0.6 το έχεις;

Αν ναι, σου προτείνω την froyobread για αρχή (οι 2.3 έχουν κάποια bugs προς το παρόν).

Δοκίμασε και επέλεξε όποια θες.αλλά για αρχή βάλε μία 2.2 να εξοικειωθείς πρώτα και μετά, εδώ είμαστε

Το πρώτο που θα κάνεις όμως είναι ένα backup την 2.1 με xrecovery, γιατί αν δεν πάει κάτι καλά ή δεν σου αρέσει καμία custom, να μπορέσεις να ξαναγυρίσεις πίσω απλά με ένα restore μέσο xrecovery πάλι..

 

welcome to the club..!

Link to comment
Share on other sites

¨Οταν βάλω την 2.2.9 CM Floyo v0.30 και κάνω reboot. Ξεκινάει, βγάζει το logo hackdroid και μετά restar, και πάλι restart και πάει λέγοντας.t. Υπάρχει καμία ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

¨Οταν βάλω την 2.2.9 CM Floyo v0.30 και κάνω reboot. Ξεκινάει, βγάζει το logo hackdroid και μετά restar, και πάλι restart και πάει λέγοντας.t. Υπάρχει καμία ιδέα?

 

ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα και εγω στο κινητο μου. . . .!!! ενω τις περνουσα κανονικα με εκανε συνεχεια restart. . . . αυτο που πρεπει να κανεις ειναι μια ενημερωση το κινητο σοου και να τα ξαναπερασεις απο την αρχη και εισαι comple. . . .

Link to comment
Share on other sites

¨Οταν βάλω την 2.2.9 CM Floyo v0.30 και κάνω reboot. Ξεκινάει, βγάζει το logo hackdroid και μετά restar, και πάλι restart και πάει λέγοντας.t. Υπάρχει καμία ιδέα?

 

Έκανες full wipe μετά την εγκατασταση? Έχεις την πιο πρόσφατη official έκδοση?

 

Sent from my X8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα αυτες τις εντολες

Su (enter)

dmesg | grep cyttsp-i2c(enter)

και μου εβγαλε ->grep: not found δεν εχω δηλαση ε;;;

 

το είχα και εγώ το ίδιο error

αν περάσεις το busybox από το market μετά δεν θα σου βγάλει το "grep: not found"

Samsung Galaxy Watch 4 classic 46mm - Samsung Galaxy S21 Ultra 512 - Samsung Galaxy S10+ 1ΤΒ - Samsung Galaxy Watch - Samsung S8+ - Gear S3 - Xperia M2 - NEO V Xperia Ultimate HD 4.0 + ROOT+CMW5

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Μόλις χθες πήρα αυτό το κινητό και είμαι πολύ ενθουσιασμένη! έχει πολλές λειτουργίες και είναι το πρώτο μου smartphone! Έχω όμως ένα προβληματάκι, ενώ το έχω συνδέσει με το wifi του σπιτιού μου έχει τύχει μετά από ώρα που δεν το χρησιμοποιώ να διακοπεί και να μην ξανασυνδέεται παρά μόνο άμα κλείσω και ανοίξω το κινητό.....:wacko: Λίγο περίεργο... απλά ρωτάω μήπως ξέρει κανείς αν μπορώ να το φτιάξω με κάποια ρύθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Μόλις χθες πήρα αυτό το κινητό και είμαι πολύ ενθουσιασμένη! έχει πολλές λειτουργίες και είναι το πρώτο μου smartphone! Έχω όμως ένα προβληματάκι, ενώ το έχω συνδέσει με το wifi του σπιτιού μου έχει τύχει μετά από ώρα που δεν το χρησιμοποιώ να διακοπεί και να μην ξανασυνδέεται παρά μόνο άμα κλείσω και ανοίξω το κινητό.....:wacko: Λίγο περίεργο... απλά ρωτάω μήπως ξέρει κανείς αν μπορώ να το φτιάξω με κάποια ρύθμιση.

 

Το ζόρισες..όταν δεν χρειάζεσαι το wifi, απενεργοποιήσε το.Εδώ στην ελλάδα έχουμε περισσότερα „κολλήματα"αυτή την εποχή λόγω θερμοκρασίας..

Και ειδικά τώρα το καλοκαίρι όταν φορτίζει το κινητό, καλό είναι να μην το πολυεπεξεργαζόμαστε..

Edited by superuser_78
Link to comment
Share on other sites

το είχα και εγώ το ίδιο error

αν περάσεις το busybox από το market μετά δεν θα σου βγάλει το "grep: not found"

 

Δηλαδή αν περάσω το busybox μπορεί να εχω real dualtouch;; Εσυ τώρα έχεις real dualtouch η όχι;;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Μόλις χθες πήρα αυτό το κινητό και είμαι πολύ ενθουσιασμένη! έχει πολλές λειτουργίες και είναι το πρώτο μου smartphone! Έχω όμως ένα προβληματάκι, ενώ το έχω συνδέσει με το wifi του σπιτιού μου έχει τύχει μετά από ώρα που δεν το χρησιμοποιώ να διακοπεί και να μην ξανασυνδέεται παρά μόνο άμα κλείσω και ανοίξω το κινητό.....:wacko: Λίγο περίεργο... απλά ρωτάω μήπως ξέρει κανείς αν μπορώ να το φτιάξω με κάποια ρύθμιση.

 

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με την άποψη σου φίλε superuser!

 

Καλωσηρθες salerosa :-) Αυτό γίνεται για εξοικονόμηση ενέργειας. Αν θες το wifi να είναι πάντα ενεργοποιημένο, θα πας στις ρυθμίσεις, ασύρματο και δίκτυα, ρυθμίσεις wifi και εκεί στη λίστα με τα δίκτυα θα πατήσεις το κουμπί menu της συσκευής σου (τέρμα αριστερά!) Και θα επιλέξεις σύνθετα. Τέλος, εκεί που λέει πολιτική αδράνειας, θα επιλέξεις "ποτέ" και είσαι έτοιμη ;-) Ίσως κάπου σκαλώνει και δεν επανασυνδέεται όποτε κανε αυτή τη ρύθμιση να είσαι οκ

 

Sent from my X8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις που μου δώσατε! ΔΟκίμασα αυτό με τις ρυθμίσεις και την πολιτική αδράνειας αλλά θα πω σίγουρα μάλλον αύριο γιατί τώρα νυστάζωωω και δεν μπορώ να το τσεκάρω για κάμποση ωρίτσα!!! χιχι:lol:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...