Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά έχει φίλη το X8 το οποίο της έπεσε και μαύρισε μέρος της οθόνης. Αν και είναι λειτουργικό ακόμα θέλει να την αλλάξει. Ξέρει κανείς πόσο πάει; Αν δε συμφέρει, υπάρχει άλλος τρόπος να διορθωθεί το πρόβλημα;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε παιδια σας παρακαλω απαντηστε μου ....και ξαναρωταω υπαρχει προγραμμα που να αναγνωριζει κινουμενες εικονες....οχι σαν αυτες που βαζουμε στην ταπετσαρια αλλα αλλες που τις βαζουμε μαζιμε τις αλλες εικονες σας παρακαλω πειτε μου αν υπαρχει και αν ξερετε.......ευχαριστω:cry:
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή το ZTE Blade και αν ανέβεις σε χρήματα το optimus one. Γενικά κατα τη γνώμη μου δεν αξίζει κάποιος να αγοράσει το χ8 τώρα. Ειδικά με τα νέα μοντέλα που αναμένουμε από όλες τις εταιρίες.

 

Και εγώ με την σειρά βλέπω καλύτερο mid range το optimus one μετά το ZTE blade και μετά το Χ8. Αλλά νομίζω για μη απαιτητικό χρήστη το Χ8 δεν είναι κακό. 200 μόνο κάνει τώρα. ΕΕξαλλου το ΖΤΕ είναι μόνο wind και το optimu πάει λίγο παραπάνω. Eπίσης εγώ παιδιά τα πρότεινα και τα τρία στην αδελφή μου και προτιμά το Χ8 ... :D (παίζει και η εμφάνιση ρόλο μερικές φορές...). Λοιπόν να ρωτήσω κάτι πριν το πάρει. Όταν έχεις wifi ανοιχτό το τηλέφωνο απενεργοποιεί αυτόματα το 3G? Και όταν φύγεις εκτός wifi ανοίγει αντίστοιχα το 3G ή πρέπει να τα κάνεις manual. Γιατί HTC το κάνουν αυτό και δεν χρεώνεσαι ούτε μισό ΚΒ κατά λάθος ...

 

Ευχαριστώ

One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με την σειρά βλέπω καλύτερο mid range το optimus one μετά το ZTE blade και μετά το Χ8. Αλλά νομίζω για μη απαιτητικό χρήστη το Χ8 δεν είναι κακό. 200 μόνο κάνει τώρα. ΕΕξαλλου το ΖΤΕ είναι μόνο wind και το optimu πάει λίγο παραπάνω. Eπίσης εγώ παιδιά τα πρότεινα και τα τρία στην αδελφή μου και προτιμά το Χ8 ... :D (παίζει και η εμφάνιση ρόλο μερικές φορές...). Λοιπόν να ρωτήσω κάτι πριν το πάρει. Όταν έχεις wifi ανοιχτό το τηλέφωνο απενεργοποιεί αυτόματα το 3G? Και όταν φύγεις εκτός wifi ανοίγει αντίστοιχα το 3G ή πρέπει να τα κάνεις manual. Γιατί HTC το κάνουν αυτό και δεν χρεώνεσαι ούτε μισό ΚΒ κατά λάθος ...

 

Ευχαριστώ

 

εγω χρησιμοποιω 3g εκτος σπιτιου και wifi εντος.

εχω το wifibuddy που κανει την δουλεια που λες. με το μπαινω σπιτι αναγνωριζει το ονομα του wifi μου και συνδεεται απο μονο του και μολις απομακρυνομαι απο αυτο γυρναει σε 3g,εγω δεν πειραζω τιποτα.φυσικα αν δεν θελεις καθολου wifi η καθολου 3g η και τα δυο κλειστα υπαρχει επιλογη, επισης με το netcounter μετραει τα δεδομενα ξεχωριστα απο 3g και ξεχωριστα απο wifi . με μετρησεις ημεριησιες εβδομαδιαιες και μηνιαιες.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια σας παρακαλω απαντηστε μου ....και ξαναρωταω υπαρχει προγραμμα που να αναγνωριζει κινουμενες εικονες....οχι σαν αυτες που βαζουμε στην ταπετσαρια αλλα αλλες που τις βαζουμε μαζιμε τις αλλες εικονες σας παρακαλω πειτε μου αν υπαρχει και αν ξερετε.......ευχαριστω:cry:

 

φιλε δεν καταλαβαινω την ερωτηση σου . εγω για ταπετσαρια εχω κατι σαν ενυδρειο κινουμενα ψαρακια κλπ. λεγετε aquarium free.

αν πατησεις το αριστερο πληκτρο θα σε βγαλει σε ενα μενου,πατα εκει αλλαγη ταπετσαρ. εκει κανεις οτι θελεις με ταπετσαριες.

 

επισης απο το αλμπουμ στο αρχικο μενου εχεις προσβαση σε οποια φωτο θελεις και αν παησεις το κεντρικο πληκτρο σου βγαζει επιλογη να κανεις την φωτο φοντο.

Link to comment
Share on other sites

εγω χρησιμοποιω 3g εκτος σπιτιου και wifi εντος.

εχω το wifibuddy που κανει την δουλεια που λες. με το μπαινω σπιτι αναγνωριζει το ονομα του wifi μου και συνδεεται απο μονο του και μολις απομακρυνομαι απο αυτο γυρναει σε 3g,εγω δεν πειραζω τιποτα.φυσικα αν δεν θελεις καθολου wifi η καθολου 3g η και τα δυο κλειστα υπαρχει επιλογη, επισης με το netcounter μετραει τα δεδομενα ξεχωριστα απο 3g και ξεχωριστα απο wifi . με μετρησεις ημεριησιες εβδομαδιαιες και μηνιαιες.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν την ήξερα την εφαρμογή wifibuddy γιατί εγώ έχω ένα HTC Desire και το κάνει ακριβώς αυτό μόνο του. Δοκίμασε και το 3G Watchdog για να μετράς data, πού καλό. Αυτό και με τα δύο κλειστά, κατά την γνώμη μου δεν είναι επιλογή καν ... :). Έχω ακούσει από πολύ κόσο να έχει android και να μην έχει νετ και τους το τονίζω πάντα ότι πετάξαν τα λεφτά τους. Αυτά τα κινητά χωρίς νετ 24/7 δεν αξίζουν μία ...

One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα κινητά χωρίς νετ 24/7 δεν αξίζουν μία ...

 

συμφωνω.

εχω ενα προγραμμα 5e με 100mb και βγαζω τον μηνα μια χαρα δεν κλεινει ποτε το 3g.αλλα εαν καποιος δεν εχει ακομα προγραμμα καλο ειναι να το εχει off μεχρι να το ενερ/σει μιας και το 1μβ εχει 8ευρω στον δικο μου παροχο εκτος προγραμματος data.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω.

εχω ενα προγραμμα 5e με 100mb και βγαζω τον μηνα μια χαρα δεν κλεινει ποτε το 3g.αλλα εαν καποιος δεν εχει ακομα προγραμμα καλο ειναι να το εχει off μεχρι να το ενερ/σει μιας και το 1μβ εχει 8ευρω στον δικο μου παροχο εκτος προγραμματος data.

 

Που να δείτε λογαριασμό τα data από blackberry που είχα και έναν μήνα μου κάνανε λάθος και δεν μου υπολογίσανε το πακέτο μου των 100ΜΒ του προγράμματος άλλα το βάλανε ανά ΜΒ .... 24 ευρώ το ΜΒ!!! ΣΥΓΚΟΠΗ τότε :P. Sorry για το off topic.

One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχει βάλει κανείς καμιά custom rom? εγώ έβαλα την hackdroid 2.2.1 CM HACKDROID v0.12 και μπορώ να πω πολύ καλή και σταθερή και γρήγορη..
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθεια πηρε η φιλη μου το x8 και εχει προβλημα με το πληκτρολογιο qwerty ειναι πολυ μικρο μηπως υπαρχει καμια εφαρμογη για αλφαριθμιτικο πληκτρολογιο;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθεια πηρε η φιλη μου το x8 και εχει προβλημα με το πληκτρολογιο qwerty ειναι πολυ μικρο μηπως υπαρχει καμια εφαρμογη για αλφαριθμιτικο πληκτρολογιο;

Κι εμένα μου φαίνεται μικρό.

Το γυρίζω σε οριζόντιο προσανατολισμό και βολεύομαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθεια πηρε η φιλη μου το x8 και εχει προβλημα με το πληκτρολογιο qwerty ειναι πολυ μικρο μηπως υπαρχει καμια εφαρμογη για αλφαριθμιτικο πληκτρολογιο;

HTC IME το λένε αν θυμάμαι καλά.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς πώς μπορώ να βάλω screensaver με ρολόι στο Χ8; Θέλω να εμφανίζεται το ρολόι αυτόματα απο μόνο του, όταν η οθόνη σβήνει για την εξοικονόμιση μπαταρίας. Όσα screensaver και αν δοκίμασα δεν τρέχουν έτσι αυτόματα, υπάρχει ρύθμιση για αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

 

Έχω ένα πρόβλημα

όποτε πάω να συνδέσω το κινητό μου (xperia x8) στον Η/Υ τότε το κινητό κάνει επανακήνιση ή κλείνη και έτσι δεν μπορώ να κάνω τίποτα!!!

Αν κάποιος ξέρει να μου πεί τον λόγο που το κάνει αυτό!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς πώς μπορώ να βάλω screensaver με ρολόι στο Χ8; Θέλω να εμφανίζεται το ρολόι αυτόματα απο μόνο του, όταν η οθόνη σβήνει για την εξοικονόμιση μπαταρίας. Όσα screensaver και αν δοκίμασα δεν τρέχουν έτσι αυτόματα, υπάρχει ρύθμιση για αυτό?

 

μα τοτε δεν θα λεγεται εξοικονομηση μπαταριας γιατι η οθονη θα συνεχιζει να ειναι αναμμενη, με αποτελεσμα η μπαταρια να σου κραταει λιγες ωρες...

Edited by dspug7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! μόλις πήραμε και εμείς ενα Χ8... το πρόβλημα που έχω ειναι με την σύνδεση μεσω wifi..

Ενώ επιλέγω "ενεργοποιήση" wifi εμφανίζει τα διαθέσιμα δίκτυα... πληκτρολογώ τον κωδικό πρόσβασης για το δικό μου δίκτυο.. και μετα δεν κανει τίποτα :(

μετα απο λίγα δευτερόλεπτα απο μόνο του κάνει απεργοποιηση και δεν συνδεεται ποτε... :mad:

 

υπάρχει κατι που μπορω να κάνω ή δεν κανω κατι σωστα.. :!:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! μόλις πήραμε και εμείς ενα Χ8... το πρόβλημα που έχω ειναι με την σύνδεση μεσω wifi..

Ενώ επιλέγω "ενεργοποιήση" wifi εμφανίζει τα διαθέσιμα δίκτυα... πληκτρολογώ τον κωδικό πρόσβασης για το δικό μου δίκτυο.. και μετα δεν κανει τίποτα :(

μετα απο λίγα δευτερόλεπτα απο μόνο του κάνει απεργοποιηση και δεν συνδεεται ποτε... :mad:

υπάρχει κατι που μπορω να κάνω ή δεν κανω κατι σωστα.. :!:

 

Είχα το ίδιο πρόβλημα μέχρι που έβαλα νέους κωδικούς στο router μου και έκανα register το κινητό για σύνδεση με το router. Επίσης είχα αλλάξει το κανάλι στο 11 και ο κωδικός που έβαλα στο modem ήταν άνω των 8 χαρακτήρων.

Link to comment
Share on other sites

μα τοτε δεν θα λεγεται εξοικονομηση μπαταριας γιατι η οθονη θα συνεχιζει να ειναι αναμμενη, με αποτελεσμα η μπαταρια να σου κραταει λιγες ωρες...

 

Ναι το ξέρω αυτό! Δεν κατάλαβες όμως τι εννοώ. Θέλω να εμφανίζεται η ώρα και η οθόνη να είναι σβηστή, δηλαδή όταν η οθόνη είναι απενεργοποιημένη (και χωρίς φωτισμό) να φαίνεται μόνο η ώρα. Όσοι είχαν κινητό sony-ericsson θα ξέρουν τί εννοώ, στα περισσότερα υπήρχε σε screensaver. Λογικά θα υπάρχει κάτι αντίστοιχο και για τα xperia.

Link to comment
Share on other sites

μου ηρθε σε δυο χ8 ενημερωση το απογευμα για αναβαθμηση. ξερει κανεις κατι ?

 

Υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση στην 2.1.1.Α.0.6. Δες στις προηγούμενες σελίδες του θέματος...

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Διαβάζω το thread εδώ και πολύ καιρό (από τότε που πήρα το κινητό) και έχω διαβάσει αρκετά χρήσιμα πράγματα. Έχω όμως μία απορία.

 

Έχω στο X8 μου: Αριθμός έκδοσης 2.0.1.Α.0.47

Και βλέπω ότι υπάρχουν πολλές καινούργιες εκδόσεις μέσα στο 2011. Όταν όμως πάω

Σχετικά με το τηλέφωνο -> Ενημ. λογισμικού -> Ενημέρωση τώρα

μου εμφανίζει μήνυμα "Το τηλέφωνό σας διαθέτει ήδη το νεότερο λογισμικό".

 

Δεν έχω δοκιμάσει μέσω του pc companion για δύο λόγους.

1ον γιατί δεν είναι διαθέσιμο σε linux και 2ον γιατί δεν θέλω να κάνω φορμάτ το κινητό μου παρά μόνο να το κάνω αναβάθμιση.

 

Στα nokia ξέρω γίνεται αναβάθμιση χωρίς format. Κάτι τέτοιο γίνετε στο x8; και αν ναι, πως;

Ελπίζω να μην χρειάζεται κάθε φορά να κάνουμε format γιατί κάτι τέτοιο είναι πραγματικά άσχημο και ασύμφορο.

Edited by camou
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Διαβάζω το thread εδώ και πολύ καιρό (από τότε που πήρα το κινητό) και έχω διαβάσει αρκετά χρήσιμα πράγματα. Έχω όμως μία απορία.

 

Έχω στο X8 μου: Αριθμός έκδοσης 2.0.1.Α.0.47

Και βλέπω ότι υπάρχουν πολλές καινούργιες εκδόσεις μέσα στο 2011. Όταν όμως πάω

Σχετικά με το τηλέφωνο -> Ενημ. λογισμικού -> Ενημέρωση τώρα

μου εμφανίζει μήνυμα "Το τηλέφωνό σας διαθέτει ήδη το νεότερο λογισμικό".

 

Δεν έχω δοκιμάσει μέσω του pc companion για δύο λόγους.

1ον γιατί δεν είναι διαθέσιμο σε linux και 2ον γιατί δεν θέλω να κάνω φορμάτ το κινητό μου παρά μόνο να το κάνω αναβάθμιση.

 

Στα nokia ξέρω γίνεται αναβάθμιση χωρίς format. Κάτι τέτοιο γίνετε στο x8; και αν ναι, πως;

Ελπίζω να μην χρειάζεται κάθε φορά να κάνουμε format γιατί κάτι τέτοιο είναι πραγματικά άσχημο και ασύμφορο.

 

Καλησπέρα, Η έκδοση που έχεις είναι στην ουσία η προηγούμενη ενημέρωση. Η τελευταία διαθέσιμη είναι η 2.1.1.Α.0.6. Όλες οι άλλες που βλέπεις κατά καιρούς είναι εσωτερικές της SE που δεν βγάινουν σε κυκλοφορία (ενσωματώνονται σε επόμενες γιατί αλλιώς κάθε εβδομάδα αναβάθμιση θα κάναμε).

Τώρα όσον αφορά την μετάβαση στην τελευταία έκδοση, απ' όσο γνωρίζω δεν είναι διαθέσιμη "over the air", οπότε μόνο μέσω windows pc. Για να εγκατασταθεί πρέπει να γίνει αντικατάσταση της υπάρχουσας - σε ελεύθερη μετάφραση format. Όμως, με την εφαρμογή "Backup και επαναφορά" δεν θα έχεις κανένα θέμα. Το κινητό σου θα επαναφέρει όλες τις ρυθμίσεις που είχες, μέχρι και τη λίστα με τις κλήσεις και τις εφαρμογές πό το market. Ουσιαστική διαφορά δεν θα δεις... Θα αποκτήσεις το "officesuite" και το "postcard" δύο demo εφαρμογές. Οι υπόλοιπες αλλαγές της αναβάθμισης αφορούν εσωτερικές λειτουργίες - κομμάτια κώδικα, που δεν γίνονται αντιληπτά από το χρήστη.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Που να δείτε λογαριασμό τα data από blackberry που είχα και έναν μήνα μου κάνανε λάθος και δεν μου υπολογίσανε το πακέτο μου των 100ΜΒ του προγράμματος άλλα το βάλανε ανά ΜΒ .... 24 ευρώ το ΜΒ!!! ΣΥΓΚΟΠΗ τότε :P. Sorry για το off topic.

 

Έβγαλε η what's up προχτές, πακέτο προπληρωμένο με 5 ευρώ 500 mb για ένα μήνα.απλώς το λέω αναφορικά για όσους ενδιαφέρονται..

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει εφαρμογη που να ρυθμιζει και να αλλαζει το χρωμα του led διπλα απο το ακουστικο που ειναι για τις κλησεις και τα μηνυματα..?? :confused:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...