Jump to content

Samsung Galaxy 3 (Ι5800)


paschos76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λιγότερη ram, 3.15 camera χωρίς φλας και πλαστικούρα σαν το Galaxy. Γούστα είναι αυτά... ;)

 

Παρότι διαφωνούμε στη συσκευή συμφωνούμε στην τελευταία σου πρόταση. Το wildfire είναι πολύ καλή συσκευή με + και - από το galaxy αλλά είπα σε αυτα τα χρήματα. Μην ξεχνάς στην τιμή 250 ευρώ έχει και το destinator.

 

Απο Samsung Galaxy S με Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μίλησα με αντικειμενικά κριτήρια. Για κάποιους η κάμερα μπορεί να μην αποτελεί πρόβλημα. Θα συμφωνήσω για τη RAM. Τέλος, για την ποιότητα κατασκευής δεν μπορώ να πω κάτι γιατί δεν έχω δει ούτε το wildfire, ούτε το galaxy.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το είδα από κοντά σε ένα κατάστημα Multirama. Στα 245 ευρώ, με τους χάρτες MLS μέσα. Καθόλου δεν είδα pixel-ιασμα στην οθόνη αλλά επειδή δεν είχε wireless στο κατάστημα, δεν μπόρεσα να δω live τις δυνατότες του browser. Φαίνεται πολύ καλό πάντως και είναι πολύ πιθανό να το πάρω σύντομα. Κανένας που να το έχει ήδη αγοράσει να μας πει κι άλλες πληροφορίες (διάρκεια ζωής μπαταρίας, browsing κτλ);
Link to comment
Share on other sites

Το είδα και εγώ live, σχετικά με την οθόνη που με ενδιέφερε μπορώ να πώ ότι είναι σχετικά καλή. Από άποψη pixelιάσματος δεν είναι έντονο, είναι σε καλύτερη μοίρα από το wildfire αλλά σε λίγο χειρότερη από το legend. Κάτι που δε μου άρεσε στην οθόνη του ωστόσο είναι ότι δεν έχει δυνατό contrast με αποτέλεσμα να φαίνονται όλα ελαφρώς "ξεπλυμένα". Αυτά για την οθόνη λοιπόν. Edited by TheGuru
Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εγώ το έχω εδώ και μια βδομάδα. Είναι πολύ δυνατό τηλέφωνο, η οθόνη του είναι μια χαρά και τρέχει το android πολύ γρήγορα. Αυτό που ήθελα ήταν ένα τηλέφωνο που να κρατάει πολύ η μπαταρία του. Με την πρώτη φόρτιση την Κυριακή το πρωί που μας πέρασε και με χρήση ατελείωτη - τηλέφωνα, wifi, internet κλπ, σήμερα Τρίτη η μπαταρία του είναι ακόμα στο 60%. Πολύ γρήγορο internet browsing, ωραίες εφαρμογές, πλήρως παραμετροποιήσιμο interface. Μόνο ένα αρνητικό έχει, ότι φαίνονται έντονα οι δαχτυλιές.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα, είναι νομίζω το καλύτερο τηλέφωνο για τα λεφτά του.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εγώ το έχω εδώ και μια βδομάδα. Είναι πολύ δυνατό τηλέφωνο, η οθόνη του είναι μια χαρά και τρέχει το android πολύ γρήγορα. Αυτό που ήθελα ήταν ένα τηλέφωνο που να κρατάει πολύ η μπαταρία του. Με την πρώτη φόρτιση την Κυριακή το πρωί που μας πέρασε και με χρήση ατελείωτη - τηλέφωνα, wifi, internet κλπ, σήμερα Τρίτη η μπαταρία του είναι ακόμα στο 60%. Πολύ γρήγορο internet browsing, ωραίες εφαρμογές, πλήρως παραμετροποιήσιμο interface. Μόνο ένα αρνητικό έχει, ότι φαίνονται έντονα οι δαχτυλιές.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα, είναι νομίζω το καλύτερο τηλέφωνο για τα λεφτά του.

 

Με τη χρήση σε εξωτερικό περιβάλλον με ήλιο πώς τα πάει;

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, η φωτεινότητά του σε συνθήκες έντονης ηλιοφάνειας δεν είναι ότι καλύτερο. Πόσο συχνά όμως χρησιμοποιείς τηλέφωνο κόντρα στον ήλιο; Το συγκεκριμένο τηλέφωνο σου παρέχει ότι και τα μεγαλύτερα αλλά ακριβότερα τηλέφωνα σε μια μικρή σχετικά τιμή, λογικό είναι να υπάρχουν και κάποιες υποχωρήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Στο XDA υπαρχει σχετικο thread? για αναβαθμισεις rom κλπ?

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το παρέλαβα χθες το μεσημέρι..Άριστη πρώτη εντύπωση, ίσως και γιατί δεν είχα κάποιο προηγούμενο μέτρο σύγκρισης.Όντως το ιντερνετ μου φάνηκε αρκετά γρήγορο, χάνεσαι με τα android apps και γενικά είναι ένα πλήρες κινήτο...Άποψη μου ειναι οτι έχει τέλεια σχέση τιμής αξίας..

 

Υ.Γ.Περισσότερα θα σας πω σε καμιά βδομάδα που θα έχω ανακαλύψει και τα μυστικά του..

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, η φωτεινότητά του σε συνθήκες έντονης ηλιοφάνειας δεν είναι ότι καλύτερο. Πόσο συχνά όμως χρησιμοποιείς τηλέφωνο κόντρα στον ήλιο; Το συγκεκριμένο τηλέφωνο σου παρέχει ότι και τα μεγαλύτερα αλλά ακριβότερα τηλέφωνα σε μια μικρή σχετικά τιμή, λογικό είναι να υπάρχουν και κάποιες υποχωρήσεις.

Καλό είναι να το συγκρίνεις στον ήλιο με κάποιο άλλο κινητό με οθόνη αφής (κατά προτίμηση παρόμοιας τιμής) που έχει κάποιος φίλος σου, για να έχουμε μέτρο σύγκρισης.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να το συγκρίνεις στον ήλιο με κάποιο άλλο κινητό με οθόνη αφής (κατά προτίμηση παρόμοιας τιμής) που έχει κάποιος φίλος σου, για να έχουμε μέτρο σύγκρισης.

 

 

Σε σχέση με το HTC Wildfire, είναι πολύ καλύτερο στον ήλιο. Γενικώς είναι καλύτερο και ποιο γρήγορο. Το έχει γνωστός μου και βάζοντάς τα δίπλα δίπλα στο φως, το Samsung ήταν πολύ καλύτερο. Βέβαια, το HTC Sence είναι πολύ καλό σαν περιβάλλον, όπως επίσης και το σασί του. Το HTC μοιάζει με στοιβαρή κατασκευή, γεροδεμένη, ενώ το samsung είναι σαφώς υποδυέστερο. Έχω δει και το LG GT540 αλλά κι αυτό είναι χειρότερο στον ήλιο. Άλλα τηλέφωνα αυτής της τιμής δεν έχω δει για να συγκρίνω.

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το HTC Wildfire, είναι πολύ καλύτερο στον ήλιο. Γενικώς είναι καλύτερο και ποιο γρήγορο. Το έχει γνωστός μου και βάζοντάς τα δίπλα δίπλα στο φως, το Samsung ήταν πολύ καλύτερο. Βέβαια, το HTC Sence είναι πολύ καλό σαν περιβάλλον, όπως επίσης και το σασί του. Το HTC μοιάζει με στοιβαρή κατασκευή, γεροδεμένη, ενώ το samsung είναι σαφώς υποδυέστερο. Έχω δει και το LG GT540 αλλά κι αυτό είναι χειρότερο στον ήλιο. Άλλα τηλέφωνα αυτής της τιμής δεν έχω δει για να συγκρίνω.

Πολύ καλές οι συγκρίσεις σου.. ευχαριστούμε.

Αν μπορέσεις σύγκρινε το και με κανένα νόκια και με ότι άλλο σου είναι πρόχειρο.. :)

Link to comment
Share on other sites

Λιγα λόγια για που το έχω στα χέρια μου,

 

1ον. Δε "χτυπάει" το ξυπνητήρι εαν είναι απενεργοποιημένη η συσκευή.

2ον. Στο site του "ΓΕΡΜΑΝΟΥ" κάνει αναφορά στα χαρακτηριστικά για videoκλήση...ΔΕΝ ΕΧΕΙ.

3ον. Δε μπορείς να κάνεις εναλλαγή από Ελληνικά σε Αγγλικά από το εικονικό πληκρολόγιο (πρέπει να το κάνεις πριν από τις ρυθμίσεις).

4ον. Με το ασύρματο ακουστικό (ΗΜ-1500) παραμορφώνει η χρειά της φωνής απο το καλόυντα (αρκετά ενοχλητικό).

5ον. Δε μου άρεσε το στίγμα του GPS (με έβγαλε 1 τετράγωνο δίπλα ενώ άλλο κινητο που είχα δίπλα μου έδειξε σωστό στίγμα).

6ον. ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλή μπαταρία!!

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Λιγα λόγια για που το έχω στα χέρια μου,

 

1ον. Δε "χτυπάει" το ξυπνητήρι εαν είναι απενεργοποιημένη η συσκευή.

2ον. Στο site του "ΓΕΡΜΑΝΟΥ" κάνει αναφορά στα χαρακτηριστικά για videoκλήση...ΔΕΝ ΕΧΕΙ.

3ον. Δε μπορείς να κάνεις εναλλαγή από Ελληνικά σε Αγγλικά από το εικονικό πληκρολόγιο (πρέπει να το κάνεις πριν από τις ρυθμίσεις).

4ον. Με το ασύρματο ακουστικό (ΗΜ-1500) παραμορφώνει η χρειά της φωνής απο το καλόυντα (αρκετά ενοχλητικό).

5ον. Δε μου άρεσε το στίγμα του GPS (με έβγαλε 1 τετράγωνο δίπλα ενώ άλλο κινητο που είχα δίπλα μου έδειξε σωστό στίγμα).

6ον. ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλή μπαταρία!!

 

 

 

Επειδή κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με το πληκτρολόγιο και είπα μέσα μου πόσο χοντρό λάθος έχουν κάνει, σου λέω το εξής: Πάτα παρατεταμένα το εικονίδιο που κάνει τις ρυθμίσεις του πληκτρολογίου, αυτό αριστερά από το space bar. Θα σου ανοίξει το μενού για το πληκτρολόγιο κι από εκεί εύκολα θα αλλάξεις γλώσσα και μετά με το κουμπί πίσω, θα γυρίσεις στο πεδίο που θες να εισάγεις το κείμενο.

 

Συμφωνώ με την μπαταρία. Έχω πάθει πλάκα. Με την πρώτη του μόνο φόρτιση την Κυριακή το πρωί έχει κρατήσει μέχρι σήμερα (είναι στο 30%) και μιλάμε για ατελείωτη χρήση. Internet, wifi, φωτογραφίες, λίγο μουσική, πολλά install και uninstall προγραμμάτων και βέβαια αρκετά τηλέφωνα (σχεδόν 1 ώρα και 40 λεπτά εισερχόμενα - εξερχόμενα!!!)

 

Ποιό πρόγραμμα πλοήγησης χρησιμοποιείς; Είσαι ευχαριστημένος;

Link to comment
Share on other sites

avi,xvid,dvix παιζει το τηλεφωνο?

 

edit:τωρα ειδα οτι παιζει...

 

απο μπαταρια πως παει?

 

Η μπαταρία του είναι ΑΤΕΛΕΙΩΤΗ!!!

Δεν το αφήνω ήσυχο, μιας και τώρα το πήρα και κρατάει 5 γεμάτες μέρες.:D

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ δυο λογία.

1.μπαταρία καλή

2."TheGuru"η φωτεινότητά του σε συνθήκες έντονης ηλιοφάνειας...Μέτρια έως χάλια

3."theta" φαίνονται έντονα οι δαχτυλιές...έβαλα μεμβράνη οθόνης(Κοντά στα 3 ευρώ η τιμή) ελπίζω να μην μου κάνει καμιά πατατιά στην οθόνη,παντός λειτουργεί τέλεια.

 

4.Χρησιμοποιείτε κάποιο πρόγραμμα για απεγκατάσταση Apps?πιο?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο μένα. Το εχω εδώ και δύο μέρες. Δηλώνω ''άσχετος'' του είδους (smartphone) και αρχιζω από το μηδέν. Κατ' αρχην για να μην συνδέεται συνέχεια με το internet (λογαριασμός gmail και άλλες εφαρμογές)μεσω 3G περνάω κάποια εφαρμογή ή κάνω κάτι στις ρυθμίσεις; Ευχαριστώ.
Σωτήρης
Link to comment
Share on other sites

Το έχω παραγγείλει κι εγώ και το περιμένω το Σάββατο.

Έχει χαρτες εγκατεστημένους μέσα ή πρέπει να κατεβασω απο το ιντερνετ κάποιο πρόγραμμα πλοήγησης?

Το 3G τι ακριβώς κάνει? Δεν είχα κινητό ποτέ με αυτό.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το έχω παραγγείλει κι εγώ και το περιμένω το Σάββατο.

Έχει χαρτες εγκατεστημένους μέσα ή πρέπει να κατεβασω απο το ιντερνετ κάποιο πρόγραμμα πλοήγησης?

Το 3G τι ακριβώς κάνει? Δεν είχα κινητό ποτέ με αυτό.

Ευχαριστώ

 

Από Γερμανό που το πήρα εγώ είχε στο πακέτο και το πρόγραμμα τo Mls Destinator. Λογικά και από άλλες αλυσιδες καταστημάτων έτσι θα είναι...

Σωτήρης
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο μένα. Το εχω εδώ και δύο μέρες. Δηλώνω ''άσχετος'' του είδους (smartphone) και αρχιζω από το μηδέν. Κατ' αρχην για να μην συνδέεται συνέχεια με το internet (λογαριασμός gmail και άλλες εφαρμογές)μεσω 3G περνάω κάποια εφαρμογή ή κάνω κάτι στις ρυθμίσεις; Ευχαριστώ.

 

 

Για να μη συνδέεται συνέχεια με το internet πρέπει να πας στις Ρυθμίσεις - Λογαριασμοί και συγχρονισμός και να το απενεργοποιήσεις.

 

Από το Android market μπορείς να κατεβάσεις δωρεάν το 3G watchdog που σου δείχνει το ποσό των KB/MB/GB (!) που έχεις κατεβάσει από το διαδίκτυο στο κινητό σου για να προσέχεις μη χρεώνεσαι.

 

Επίσης υπάρχει, δωρεάν, το Mobile Data Controller, το οποίο κόβει εντελώς τη διακίνηση Data κι έτσι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Μπαίνει και σαν widget και με ένα κλικ ανοιγοκλείνεις τα Data.

 

Η συμβουλή μου είναι, αφού δε θες να πολυχρησιμοποιείς το intrenet να ρυθμίσεις το τηλέφωνό σου μόνο σε GSM (Ρυθμίσεις - Ασύρματη επικοινωνία - Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας - Λειτουργία δικτύου - Μόνο GSM). Έτσι αυξάνεται και η αυτονομία της μπαταρίας.

 

Τέλος ένα καλό και δωρεάν πρόγραμμα για να κλείνεις τις εφαρμογές που δε θες και να αδειάζεις τη μνήμη είναι το Advanced Task Killer.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

edit...

Αν απενεργοποιήσεις το συγχρονισμό, όπως σου γράφω στην αρχή, κάποια προγράμματα ενδεχομένως να συνεχίζουν να συνδέονται στο internet και να κατεβάζουν.

Edited by theta
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy 3 (Ι5800)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...