Jump to content

Samsung Galaxy 3 (Ι5800)


paschos76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.samsung.com/gr/consumer/mobile-phone/mobile-phone/smart-phones/GT-I5800DKAEUR/index.idx?pagetype=prd_detail&tab=support

Ειδα αυτο και αναρωτιεμαι βγηκε επισημη 2.2 απο την sam?

Kyrillos' Rom 10
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

2-3 ερωτησουλες ??????

5. χρησιμοποιώ το anysoftkeabord αλλα τα ελλληνικα σε sms εμφανιζονται ως ????????? στους ληπτες. Μπορω να κανω κατι γιατι στο default Πληκτρολογιο δε εχει ελληνικα

ευχαριστω:)

 

Πήγαινε στα μηνύματα, πάτα το αριστερό πλήκτρο, στο μενού που εμφανιστεί πάτησε ρυθμίσεις, στην οθόνη που θα εμφανιστεί πάτησε την γραμμή 'εισαγωγή λειτουργίας' και επέλεξε Αυτόματο.

 

Ελπίζω το παραπάνω να λύσει το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.samsung.com/gr/consumer/mobile-phone/mobile-phone/smart-phones/GT-I5800DKAEUR/index.idx?pagetype=prd_detail&tab=support

Ειδα αυτο και αναρωτιεμαι βγηκε επισημη 2.2 απο την sam?

 

Κατεβάστε από το http://www.samfirmware.com/WEBPROTECT-i5800.htm την τελευταία έκδοση I5800XWJPF και τότε το KIES(τελευταία έκδοση) λέει "This is the latest firmware"

ΠΡΟΣΟΧΗ την πρώτη φορά που θα ξεκινήσει το τηλέφωνο μπορεί να είναι στα ρώσικα!!! πηγαίνετε στο εικονίδιο των ρυθμίσεων (το γρανάζι) , στο εικονίδιο τοπικές ρυθμίσεις (ένα άσπρο πλήκτρο με το κεφαλαίο γράμμα Α στο κέντρο) , επιλέξτε την πρώτη σειρά και θα εμφανιστεί η λίστα όλων των διαθέσιμων γλωσσών από όπου μπορείτε να επιλέξετε Ελληνικά ή Αγγλικά.

 

Την έκδοση αυτή τη χρησιμοποιώ πάνω από ένα μήνα και είναι πλήρης, χωρίς πρόβλημα, και σύμφωνη με το νέο manual.

Edited by viron
Link to comment
Share on other sites

1)Παιδιά μήπως γνωρίζετε κάποιο πρόγραμμα πλοήγησης που να είναι δωρεάν??.. (το κιν μου δεν είναι root).

2)Το navigon απο το μάρκετ είναι Trial???

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάστε από το http://www.samfirmware.com/WEBPROTECT-i5800.htm την τελευταία έκδοση I5800XWJPF και τότε το KIES(τελευταία έκδοση) λέει "This is the latest firmware"

ΠΡΟΣΟΧΗ την πρώτη φορά που θα ξεκινήσει το τηλέφωνο μπορεί να είναι στα ρώσικα!!! πηγαίνετε στο εικονίδιο των ρυθμίσεων (το γρανάζι) , στο εικονίδιο τοπικές ρυθμίσεις (ένα άσπρο πλήκτρο με το κεφαλαίο γράμμα Α στο κέντρο) , επιλέξτε την πρώτη σειρά και θα εμφανιστεί η λίστα όλων των διαθέσιμων γλωσσών από όπου μπορείτε να επιλέξετε Ελληνικά ή Αγγλικά.

 

Την έκδοση αυτή τη χρησιμοποιώ πάνω από ένα μήνα και είναι πλήρης, χωρίς πρόβλημα, και σύμφωνη με το νέο manual.

Ειναι official η εκδοση αυτη? Την εγκαθιστας στο κivητο χωρις flash?

Link to comment
Share on other sites

1)Παιδιά μήπως γνωρίζετε κάποιο πρόγραμμα πλοήγησης που να είναι δωρεάν??.. (το κιν μου δεν είναι root).

2)Το navigon απο το μάρκετ είναι Trial???

 

ψαξε στα τορρενταδικα για το ndrive 10 τα σπαει! :D:D

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχουμε απάντηση με το delay στα SMS? Κάποιος άλλος που είχε το ίδιο πρόβλημα?

Δεν έκανα factory reset. Μπορεί αυτο να λύσει πτρόβλημα αλλά θέλω να το αποφύγω. Άλλη πιθανή εξήγηση?

Link to comment
Share on other sites

ψαξε στα τορρενταδικα για το ndrive 10 τα σπαει! :D:D

Σε ευχαριστώ πολύ φιλε.

για το ndrive θα βρώ ελληνικούς χάρτες???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε, δοκίμασε τις παρακάτω ρυθμίσεις (για android 2.1)

 

 

From your phone dialer type *#*#1472365#*#*- This will bring up the secret GPSSetup2 application.

 

Settings\Parameter Settings\Address\Server Type: 1x MPC

 

Settings\Parameter Settings\Position mode: option3

 

Settings\Fix Request Settings\Session Operation: Standalone

 

Settings\Fix Request Settings\Server Option: Local

 

gpsOne XTRA\Xtra Enable: Enable

 

 

After the following steps: Save the settings by exiting and then turn off and on your phone.

 

After this: use*#*#1472365#*#* and again enter GPSSetup2 application.

 

Enter: Commands/TTFF test and press start test. It will run the test 5 times. Exit the application.

 

 

Καλησπέρα.

Να υποθέσω Κύριλλε οτι αυτό πρέπει να γίνει σε ανοιχτό πεδίο ?????????

Αν γνωρίζεις πόση ώρα θέλει για να γίνουν και τα 5 βήματα θα βοηθήσεις περισσότερο !!!!!!!!!!!!

Το έχω στο μπαλκόνι του σπιτιού και εδω και μισή ώρα είναι στο πρώτο βήμα........

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπερα.αποκτησα ενα θεματακι....δεν μου βγαζεi τις επιλογες για επιλογη interface παρα μονο το launcher pro.δεν εχει δηλαδη επιλογη αρχικης οθονης και τις επιλογες τη 4.0 του κυριλλου.τι κανω για επιδιορθωση?
Link to comment
Share on other sites

(Γειά σας, ο πατέρας μου πήρε το κινητό για να το χρησιμοποιεί για το Skype μόνο μέσω WiFi, χωρίς καν SIM. Θέλει να έχει ξεχωριστά για κλήσεις [ένα απλό κινητό πάλι Samsung των 20€ ] και ένα με δυνατότητα Skype και WiFi. Εγώ δεν το έχω πάρει στα χέρια μου ακόμα, αλλά μέχρι αύριο το μεσημέρι θα το έχω μάθει απ'έξω και ανακατωτά)

Για να κατανοήσω...

1.Το κινητό έχει μια Ελληνική Version του Android 2.1. Μπορώ εγώ να βάλω την Official Android 2.1 στα Αγγλικά? (υπάρχει μήπως και η 2.2 στα Αγγλικά Official?), αν ναι, τότε μήπως θα έχει πρόβλημα το κινητό στο να γράφει στα Ελληνικά (π.χ. στο Skype, ή στον Browser)?

2.Υπάρχει λειτουργία-προγραμματάκι που να λειτουργεί σαν των widnows τα αντίγραφα ασφαλείας, ώστε πριν κάνω Root-άρισμα ή Flash-άρω να σώσω ΑΚΡΙΒΩΣ όπως ήταν το κινητό, με στόχο άμα κάνω κάτι λάθος να το επαναφέρω. Και δεν μένω εκεί. Πες ότι κάνω το Flash-άρισμα, και μου αρέσει όπως το έκανα το κινητό, να το σώσω σε αυτήν την κατάσταση. Μήπως αυτό που λέω εγώ είναι η δημιουργία ROM από το κινητό? Διαφωτίστε με παρακαλώ οι Προγραμματιστές (Κύριλλος και λοιποί)

 

3.ΠΑΙΔΙΑ! Διαβάστε πρώτα ΑΥΤΟ πριν ρωτήσετε οτιδήποτε!

Samsung Galaxy 3, Nokia 6220 Classic, Samsung 360 M1, Nokia 6263, Sony Ericsson K700i, Sony Ericsson T316, Ericsson T28, Ericsson GH388
Link to comment
Share on other sites

(Γειά σας, ο πατέρας μου πήρε το κινητό για να το χρησιμοποιεί για το Skype μόνο μέσω WiFi, χωρίς καν SIM. Θέλει να έχει ξεχωριστά για κλήσεις [ένα απλό κινητό πάλι Samsung των 20€ ] και ένα με δυνατότητα Skype και WiFi. Εγώ δεν το έχω πάρει στα χέρια μου ακόμα, αλλά μέχρι αύριο το μεσημέρι θα το έχω μάθει απ'έξω και ανακατωτά)

Για να κατανοήσω...

1.Το κινητό έχει μια Ελληνική Version του Android 2.1. Μπορώ εγώ να βάλω την Official Android 2.1 στα Αγγλικά? (υπάρχει μήπως και η 2.2 στα Αγγλικά Official?), αν ναι, τότε μήπως θα έχει πρόβλημα το κινητό στο να γράφει στα Ελληνικά (π.χ. στο Skype, ή στον Browser)?

2.Υπάρχει λειτουργία-προγραμματάκι που να λειτουργεί σαν των widnows τα αντίγραφα ασφαλείας, ώστε πριν κάνω Root-άρισμα ή Flash-άρω να σώσω ΑΚΡΙΒΩΣ όπως ήταν το κινητό, με στόχο άμα κάνω κάτι λάθος να το επαναφέρω. Και δεν μένω εκεί. Πες ότι κάνω το Flash-άρισμα, και μου αρέσει όπως το έκανα το κινητό, να το σώσω σε αυτήν την κατάσταση. Μήπως αυτό που λέω εγώ είναι η δημιουργία ROM από το κινητό? Διαφωτίστε με παρακαλώ οι Προγραμματιστές (Κύριλλος και λοιποί)

 

3.ΠΑΙΔΙΑ! Διαβάστε πρώτα ΑΥΤΟ πριν ρωτήσετε οτιδήποτε!

 

Λοιπόν απότι ξέρω από προσωπική εμπειρία το skype δεν λειτουργούσε καλά. Ευκαιρία να το ξαναδοκιμάσω.

Μπορείς να αλλάξεις γλώσσα σε οποιαδήποτε έκδοση θες. (2,1 & 2,2). Δεν θα έχεις πρόβλημα να γράφεις ελληνικά.

Γίνεται να σώσεις το τωρινό λογισμικό του κινητού αλλά δεν χρειάζεται. Το ροοταρισμα είναι ακίνδυνο, όπως και το φλασάρισμα χρησιμοποιώντας την 2.2 του πρώτου ποστ (περίμενε να το ανανεώσω όμως.) Αν δεν σου αρέσει κάτι, υπάρχει και η παλιά αν θες να φλασάρεις :P Ότι άλλο θες πες μου.

 

Καλησπέρα.

Να υποθέσω Κύριλλε οτι αυτό πρέπει να γίνει σε ανοιχτό πεδίο ?????????

Αν γνωρίζεις πόση ώρα θέλει για να γίνουν και τα 5 βήματα θα βοηθήσεις περισσότερο !!!!!!!!!!!!

Το έχω στο μπαλκόνι του σπιτιού και εδω και μισή ώρα είναι στο πρώτο βήμα........

 

 

Μέσα σε 10 λεπτά γίνονται όλα. κάνε ένα reboot.

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπερα.αποκτησα ενα θεματακι....δεν μου βγαζεi τις επιλογες για επιλογη interface παρα μονο το launcher pro.δεν εχει δηλαδη επιλογη αρχικης οθονης και τις επιλογες τη 4.0 του κυριλλου.τι κανω για επιδιορθωση?

 

Ρυθμίσεις εφαρμογές διαχείριση εφαρμογών βρεs το launcher pro πάτησε πάνω του και πατά διαγραφή προεπιλογών

Υπάρχει και μια εφαρμογή στο market αλλά δεν θυμάμαι πως τι λένε. Home switcher νομίζω η κάπως έτσι

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν απότι ξέρω από προσωπική εμπειρία το skype δεν λειτουργούσε καλά. Ευκαιρία να το ξαναδοκιμάσω.

Μπορείς να αλλάξεις γλώσσα σε οποιαδήποτε έκδοση θες. (2,1 & 2,2). Δεν θα έχεις πρόβλημα να γράφεις ελληνικά.

Γίνεται να σώσεις το τωρινό λογισμικό του κινητού αλλά δεν χρειάζεται. Το ροοταρισμα είναι ακίνδυνο, όπως και το φλασάρισμα χρησιμοποιώντας την 2.2 του πρώτου ποστ (περίμενε να το ανανεώσω όμως.) Αν δεν σου αρέσει κάτι, υπάρχει και η παλιά αν θες να φλασάρεις :P Ότι άλλο θες πες μου.

 

Για να βάλω την δική σου (5.5) χρειάζεται Root-άρισμα?

Τώρα για την δική σου ROM προτείνεις να έχω βάλει πρώτα την I5800XXJPF/JPM/JPN. Η I5800XWJPF που είναι και η πιο πρόσφατη είναι δοκιμασμένο οτι δουλεύει ή να βάλω πρώτα I5800XXJPF/JPM/JPN? Από Flash-άρισμα έχω μια εμπειρία με το αναθεματισμένο το LiMo. οπότε θα το κάνω αυριο και θα επιστρέψω με τα αποτελέσματα!

Samsung Galaxy 3, Nokia 6220 Classic, Samsung 360 M1, Nokia 6263, Sony Ericsson K700i, Sony Ericsson T316, Ericsson T28, Ericsson GH388
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φιλε.

για το ndrive θα βρώ ελληνικούς χάρτες???

 

φυσικα! κατευασε αυτο http://www.demonoid.me/files/details/2527116/38611770/

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας χαιρετώ όλους.Είμαι νέο εγγεγραμμένο μέλος αν και παρακολουθώ χρόνια το site.Υπάρχουν πολλά άτομα που είναι γνώστες σε θέματα και γενικά είναι πολύ αξιόλογος ιστότοπος.Ας μπούμε στο ψητό...Αγόρασα πριν μερικές μέρες το Galaxy 3.πολύ καλό κινητό το μενού του μοιάζει πολυ με το iphone αλλα με περισσότερες δυνατότητες και γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος...Αντιμετωπίζω όμως ένα πρόβλημα.φορτίζω κανονικά το κινητό και η μπαταρία λέει 100%.γενικά η μπαταρία κρατάει περίπου 3 μερες να πω την αλήθεια χωρίς ιδιαίτερη χρήση.Όμως όταν είναι γύρο στο 50% μπορεί ξαφνικά να μου πει να το συνδέσω με το φορτιστή η και να σβήσει...μόλις το κλείσω και το ξανά ανοίξω επανέρχεται στα φυσιολογικά επίπεδα(εκεί που ήταν πριν δηλ στο 50%)τι γίνεται;;;ξέρει κανείς να με βοηθήσει;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
φυσικα! κατευασε αυτο http://www.demonoid.me/files/details/2527116/38611770/

 

Αν δεν απατώμαι αυτό που δίνεις είναι μόνο οι γλώσσες, σωστά;

 

Να θυμίσω ότι οι χάρτες είναι εμπορικό λογισμικό και δεν μας επιτρέπεται εδώ η παράνομη διακίνησή τους.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

φυσικα! κατευασε αυτο http://www.demonoid.me/files/details/2527116/38611770/

Σε ευχαριστώ πολύ φιλε μου αλλα το αρχείο αυτό μήπως εχει μόνο Voices???

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σε ευχαριστώ πολύ φιλε μου αλλα το αρχείο αυτό μήπως εχει μόνο Voices???

 

Αν είχε κάτι άλλο, θα είχε ήδη αφαιρεθεί το link. Επαναλαμβάνω... απαγορεύεται διακίνηση "σπασμένου" εμπορικού λογισμικού δημόσια στο forum.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα Το τελευταίο Firmware (I5800XWJPF) και ακολούθησα τις οδηγίες του Αστροναύτη με μόνη διαφορά ότι εγώ τικάρισα το "One Package". Μου έβγαλε το μπλέ PASS στην οθόνη αλλά το κινητό έχει κολλήσει στο Boot στην φάση που λέει SAMSUNG μετά το βιντεάκι. Περίμενα 10 λεπτά και το αποσύνδεσα από το PC και το έκλεισα και το ξανάβαλα μπρός, αλλά το ίδιο πράγμα πάλι... το έκλεισα έβγαλα την κάρτα SD και πάλι τπτ (να σημειώσω ότι δεν έχει κάρτα SIM μέσα) ΒΟΗΘΕΙΑ!
Samsung Galaxy 3, Nokia 6220 Classic, Samsung 360 M1, Nokia 6263, Sony Ericsson K700i, Sony Ericsson T316, Ericsson T28, Ericsson GH388
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στα μηνύματα, πάτα το αριστερό πλήκτρο, στο μενού που εμφανιστεί πάτησε ρυθμίσεις, στην οθόνη που θα εμφανιστεί πάτησε την γραμμή 'εισαγωγή λειτουργίας' και επέλεξε Αυτόματο.

 

Ελπίζω το παραπάνω να λύσει το πρόβλημα.

Ευχαριστώ πολυ λυθηκε το θεμα

 

ψαξε στα τορρενταδικα για το ndrive 10 τα σπαει! :D:D

 

 

παιδια παιζει σιγουρα το ndrive στο g3 λογω αναλυσης???

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

παιδια παιζει σιγουρα το ndrive στο g3 λογω αναλυσης???

 

Ναι μια χαρά δουλεύει!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας χαιρετώ όλους.Είμαι νέο εγγεγραμμένο μέλος αν και παρακολουθώ χρόνια το site.Υπάρχουν πολλά άτομα που είναι γνώστες σε θέματα και γενικά είναι πολύ αξιόλογος ιστότοπος.Ας μπούμε στο ψητό...Αγόρασα πριν μερικές μέρες το Galaxy 3.πολύ καλό κινητό το μενού του μοιάζει πολυ με το iphone αλλα με περισσότερες δυνατότητες και γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος...Αντιμετωπίζω όμως ένα πρόβλημα.φορτίζω κανονικά το κινητό και η μπαταρία λέει 100%.γενικά η μπαταρία κρατάει περίπου 3 μερες να πω την αλήθεια χωρίς ιδιαίτερη χρήση.Όμως όταν είναι γύρο στο 50% μπορεί ξαφνικά να μου πει να το συνδέσω με το φορτιστή η και να σβήσει...μόλις το κλείσω και το ξανά ανοίξω επανέρχεται στα φυσιολογικά επίπεδα(εκεί που ήταν πριν δηλ στο 50%)τι γίνεται;;;ξέρει κανείς να με βοηθήσει;

Μην ανησυχεις , αυτο που περιγραφεις συμβαινει σχεδον σε ολους στην αρχη. Μετα απο μερικες φορτισεις θα στρωσει καπως , αν και οχι 100% . Παντως το να σου κραταει η μπαταρια 3 μερες ειναι ενα καλο νουμερο

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy 3 (Ι5800)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...