Jump to content

Samsung Galaxy 3 (Ι5800)


paschos76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, μου δίνει η Wind το Galaxy 3 δωρεάν λόγω νέας σύνδεσης all in one, το τσιμπάω;

 

Επίσης, αξίζει ή να το δώσω και να πάρω κάτι άλλο; Η μικρή ανάλυση της οθόνης με χαλάει περισσότερο.

 

Google market πρέπει να τρέξεις hack για να έχεις πρόσβαση;

 

η οθόνη είναι γαμάτη, ούτε πιξέλιασμα ούτε τίποτα. !!!

 

στο google market μια χαρά μπαίνεις και κατεβάζεις χιλίαδες δωρεάν εφαρμογές, απλά δεν γίνετε να αγοράσεις ακόμα εφαρμογές γιατί δεν υποστηρίζεται από την google στην Ελλάδα.

 

Αξίζει το κινητό :)

 

Υ.Γ: Για να αγοράσεις εφαρμογές τρέχεις μία εφαρμογή "market enabler" και σου εμφανίζει και τις μη-δωρεάν εφαρμογές.

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

η οθόνη είναι γαμάτη, ούτε πιξέλιασμα ούτε τίποτα. !!!

 

στο google market μια χαρά μπαίνεις και κατεβάζεις χιλίαδες δωρεάν εφαρμογές, απλά δεν γίνετε να αγοράσεις ακόμα εφαρμογές γιατί δεν υποστηρίζεται από την google στην Ελλάδα.

 

Αξίζει το κινητό :)

 

Υ.Γ: Για να αγοράσεις εφαρμογές τρέχεις μία εφαρμογή "market enabler" και σου εμφανίζει και τις μη-δωρεάν εφαρμογές.

 

+1 και από εμένα για την συσκευή!!!

 

Να την αγοράσεις και δεν θα το μετανοιώσεις! Είναι από τις καλύτερες συσκευές για εισαγωγή στον κόσμο του Android και όχι μόνο από την στιγμή που είναι Froyo upgradeable!!!

 

Αυτή δε την φήμη για την κακή οθόνη (π.χ. πιξέλιασμα, κ.λ.π.) δεν ξέρω ποιός 'γκαβός' (αστειεύομαι με την έκφραση και δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν, απλά το βρίσκω τουλάχιστον υπερβολικό) την έχει βγάλει, δεδομένου ότι κι εγώ είχα ενδοιασμούς πριν την αγοράσω λόγω αυτής της φήμης!! Προφανώς οι AMOLED οθόνες είναι αρκετά καλύτερες (και πιθανόν πολύ καλύτερες από πλευράς θέασης σε εξωτερικές συνθήκες, ή αλλιώς direct sunlight) αλλά εκτιμώ ότι συνήθως οι περισσότεροι δεν χρησιμοποιούμε τις συσκευές μας στον ντάλα ήλιο!

 

Το μόνο 'μείον' αυτής της συσκευής είναι η διαχείριση της μπαταρίας η οποία δεν είναι τόσο ότι κρατάει λίγο (σε εμένα τουλάχιστον) δηλαδή 2+ 24ωρα (αφού συζητάμε για χρήση mini laptop σε αυτήν την συσκευή) αλλά ότι η ένδειξη φόρτισης/αποφόρτισης 'παίζει' ανάλογα με τα κέφια του software (κλείνεις την συσκευή και την ξαναανοίγεις και στανιάρει)!

 

Με άλλα λόγια, αν θες μια αξιόπιστη, ποιοτική Android συσκευή χωρίς να χρειαστείς να δώσεις μια περιουσία και αν μπορείς να αντιμετωπίσεις τα τερτίπια της μπαταρίας (πίστεψέ με ότι μπορείς) μέχρι να βγει η έκδοση Froyo, που ελπίζω ότι θα λύσει τα προβλήματα, τότε go for it και δεν θα το μετανοιώσεις! Από τότε που αγόρασα την συσκευή ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΕΙ το HTC Wildfire που ήθελα να αγοράσω στην αρχή!

 

Έχε δε υπόψη ότι όλα τα smartphones τα ίδια θέματα έχουν με τις μπαταρίες τους, .....εκτός από μερικές Nokia (Symbian) περιπτώσεις!

 

Αυτά!!

 

Βασίλης

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!!! Έχω το εξής πρόβλημα κ αν μπορεί κάποιος,ας βοηθήσει γιατί τα νεύρα μου.... Χθες 1η μέρα λειτουργίας της συσκευής, όλα καλά... Το πρωί που ξύπνησα τη βρήκα κλειστή κ την έβαλα να φορτιστεί! Όταν την άνοιξα, είδα ότι δεν μπορώ να δω τις επαφές μου.... Καθόλου..... Από εκείνη τη στιγμή κ μετά δεν μπορώ να δω την κάρτα sim...Όλες οι επαφές είναι εκεί.... Την έβαλα κ στην παλιά συσκευή κ τις βλέπω κανονικα...Αν μπορεί ας βοηθήσει καποιος γιατί..... Ευχαριστώ προκαταβολικά Μπάμπης

 

Φίλε μου δωκίμασε το εξής: 1) άνοιξε τις επαφές 2) πάτησε το αριστερό κουμπί 3) στην οθόνη που θα σου βγάλει πάτα επιλογές οθόνης 4)τσεκάρισε την κάρτα sim 5) με το το δεξί της επιστροφής γύρισε στις επαφές και θα τα βρής όλα

Link to comment
Share on other sites

Ωραίοι παιδιά, για την οθόνη δεν έλεγα για την ποιότητα της, έλεγα για την ανάλυση ότι είναι σχετικά χαμηλή ^^

 

Δε θα την αγοράσω, μου τη δίνει δωρεάν η Wind λόγω σύνδεσης σε Wind all in one (κινητό-σταθερό-ίντερνετ). Απλώς σκεφτόμουν αν θα την πουλήσω όπως είναι σφραγισμένη ή αν θα την κρατήσω για βασική συσκευή ( το galaxy tab είναι τζάμι για δουλειά, αλλά για βόλτα και καφέ..δεν :p )

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Θέλω να ρωτησω δυο πραματάκια:

 

1) Στις επαφές τα γράμματα Δεξιά για γρήγορη αναζήτηση είναι στα Αγγλικά. Αυτό πώς αλλάζει?

 

2) Στο πληκτρολόγιο υπάρχει γρήγορος τρόπος να αλλάζω τις γλώσσες από αγγλικα σε ελληνικα (το κόλπο με το γρήγορο κύλισμα στου δακτύλου πάνω στο Space bar δεν μου πιάνει) ή τουλάχιστον να διαγράψω όλες τις υπόλοιπες γλώσσες στη επιλογή της γλωσσας ?

 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια εναλλαγή στις γλώσσες από ελληνικά σε αγγλικά από τις ρυθμίσεις και ξαναδοκίμασε το σύρσιμο.. δουλεύει για τις δύο τελευταίες γλώσσες που έχεις βάλει.

Δοκίμασε να σύρεις οριζόντια το δάχτυλο, αλλάζει από γράμματα σε αριθμητικό πληκτρολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να σύρεις οριζόντια το δάχτυλο, αλλάζει από γράμματα σε αριθμητικό πληκτρολόγιο.

 

Αυτό μου το κάνει. Εγώ όμως θέλω εναλλαγή στις γλώσσες

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου το κάνει. Εγώ όμως θέλω εναλλαγή στις γλώσσες

Σου εξήγησε στην πρώτη σειρά του post του ο kokorets ότι λειτουργεί μόνο για τις δύο τελευταίες αλλαγές που έχεις κάνει, οπότε κάντο μια φόρα χειροκίνητα και μετά δοκίμασε το σύρσιμο.

 

Όσοι δεν μπορείτε να βρείτε το gpsopt κάντε αναζήτηση στο market “octy”

Link to comment
Share on other sites

Όσοι δεν μπορείτε να βρείτε το gpsopt κάντε αναζήτηση στο market “octy”

 

+1

 

έτσι το είχα βρεί κ γω.

 

Δυστυχώς λοκάρει μόνο μακρυά απο τα κτήρια.. Κοντά σε κτήρια δυσκολεύεται αρκετά.

 

Εγώ που έβαλα και Gsp opt και gsp booster lite, πειράζει;

(το δεύτερο είναι free μόνο για τις τρεις πρώτες προσπάθειες/συνδέσεις)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι απο μένα. Έκανα την αναβάθμιση firmware μη βγάζοντας την sd. Από τότε δεν μου βρισκει την συσκευή στο kies και δεν συνδέεται παρα μόνο οταν βγάλω την κάρτα. Αυτό διορθώνεται κάπως? Δεν πιάνει ούτε το κολπάκι με το *#7284#.
Σωτήρης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι απο μένα. Έκανα την αναβάθμιση firmware μη βγάζοντας την sd. Από τότε δεν μου βρισκει την συσκευή στο kies και δεν συνδέεται παρα μόνο οταν βγάλω την κάρτα. Αυτό διορθώνεται κάπως? Δεν πιάνει ούτε το κολπάκι με το *#7284#.

 

Δοκίμασε να απεγκαταστήσεις τους usb drivers της samsung και να εγκαταστήσεις αυτούς ανάλογα με τι windows έχεις (64 ή 32 bit)

 

http://drivers.softpedia.com/downloadTag/Galaxy+S

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

2) Στο πληκτρολόγιο υπάρχει γρήγορος τρόπος να αλλάζω τις γλώσσες από αγγλικα σε ελληνικα (το κόλπο με το γρήγορο κύλισμα στου δακτύλου πάνω στο Space bar δεν μου πιάνει) ή τουλάχιστον να διαγράψω όλες τις υπόλοιπες γλώσσες στη επιλογή της γλωσσας ?

 

Σας ευχαριστώ!

 

Φίλε mantsat,

 

η αλλαγή γλώσσας με το σύρσιμο δαχτύλου επάνω στο εικονικό πληκτρολόγιο έχει να κάνει με το σύρσιμο του δαχτύλου με φορά από κάτω προς τα επάνω καλύπτοντας την επιφάνεια από την κάτω σειρά γραμμάτων του εικονικού πληκτρολογίου, ή ακόμα και το spacebar, εως την επάνω σειρά του εικονικού πληκτρολογίου.

 

Βασίλης

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να απεγκαταστήσεις τους usb drivers της samsung και να εγκαταστήσεις αυτούς ανάλογα με τι windows έχεις (64 ή 32 bit)

 

http://drivers.softpedia.com/downloadTag/Galaxy+S

 

Αυτό λειτούργησε σε μένα μια χαρά. Ευχαριστώ για την πληροφορία. :happy:

Link to comment
Share on other sites

"While we are still waiting for the Galaxy S FroYo update to reach everywhere, Samsung has hinted that it will start the update process of Galaxy 3 aka Galaxy Apollo once Galaxy S updation completes.

 

Samsung has been insisting that it will complete the roll out of Galaxy S Android 2.2 update in November, so that means we can expect Galaxy update in December.

 

Samsung UK was spotted replying to various users on Twitter in this regard. Samsung Galaxy 3 and Apollo are the same smartphones, which are currently running on Android 2.1 with Touchwiz on the top."

 

από http://androidos.in/2010/11/samsung-galaxy-apollo3-to-get-android-2-2-update-after-galaxy-s/

Link to comment
Share on other sites

Φίλε mantsat,

 

η αλλαγή γλώσσας με το σύρσιμο δαχτύλου επάνω στο εικονικό πληκτρολόγιο έχει να κάνει με το σύρσιμο του δαχτύλου με φορά από κάτω προς τα επάνω καλύπτοντας την επιφάνεια από την κάτω σειρά γραμμάτων του εικονικού πληκτρολογίου, ή ακόμα και το spacebar, εως την επάνω σειρά του εικονικού πληκτρολογίου.

 

Βασίλης

 

Βασίλη δούλεψε ! Σε ευχαριστώ!! Πρέπει να περιλαμβάνονται όλες οι γραμμες στο σύρσιμο...

 

Στην αναζήτηση επαφών πώς αλλάζουν τα λατινικά γράμματα δεξιά σε ελληνικά ?

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη δούλεψε ! Σε ευχαριστώ!! Πρέπει να περιλαμβάνονται όλες οι γραμμες στο σύρσιμο...

 

Στην αναζήτηση επαφών πώς αλλάζουν τα λατινικά γράμματα δεξιά σε ελληνικά ?

:up:

...είπα κι εγώ..!

 

Βασίλης

 

Παρόλα αυτά, αγαπητοί φίλοι, από προχθές αντιμετωπίζω τρελλό πρόβλημα με ένδειξη φόρτισης (και εννοείται την ίδια την διάρκεια ζωής) της μπαταρίας του Galaxy 3!!!!:(

 

Μίλησα με Samsung και μου είπαν ότι σε περίπτωση αλλαγής της μπαταρίας δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί η μπαταρία έχει εγγύηση 6 μήνες! Από την άλλη πλευρά, μιλώντας με εξουσιοδοτημένο service της Samsung μου είπαν ότι θα πρέπει (και μάλλον λογικό ακούγεται) πριν από οτιδήποτε να εξετάσουν πακέτο το κινητό/μπαταρία δεδομένου ότι υπάρχουν οι εξής δυο περιπτώσεις: α) κακή 'συννενόηση' λογισμικού/μπαταρίας, οπότε μπορεί να έχεις μπαταρία αλλά δεν την βλέπει το κινητό ή β) χαλασμένη μπαταρία!!!

 

Ίδωμεν!!!

 

Βασίλης

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση αν θέλουμε να απαντήσουμε σε περισσότερα μηνύματα χρηστών

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη δούλεψε ! Σε ευχαριστώ!! Πρέπει να περιλαμβάνονται όλες οι γραμμες στο σύρσιμο...

 

Στην αναζήτηση επαφών πώς αλλάζουν τα λατινικά γράμματα δεξιά σε ελληνικά ?

Διαβάζοντας το Οδηγοί για νέους χρήστες του Galaxy S του Tyxerakias βρήκα αυτό:

 

- Η μπάρα στα δεξιά του μενού δεν έχει ελληνικούς χαρακτήρες.

 

Ναι, δεν έχει. Ίσως σε κάποιο επόμενο firmware. Μπορείς κρατώντας το menu αριστερά να ψάξεις τις επαφές με το google search, ή απλά να αλλάξεις dialer, ο πιο διαδεδομένος είναι ο Dialer One που υποστηρίζει ελληνικά (στο market), και υπάρχει και ο smart dialer εδώ. http://www.xda-developers.com/androi...r-for-android/

Μπορείς φυσικά να βάλεις και τις επαφές σε λατινικούς χαρακτήρες...

Link to comment
Share on other sites

"While we are still waiting for the Galaxy S FroYo update to reach everywhere, Samsung has hinted that it will start the update process of Galaxy 3 aka Galaxy Apollo once Galaxy S updation completes.

 

Samsung has been insisting that it will complete the roll out of Galaxy S Android 2.2 update in November, so that means we can expect Galaxy update in December.

 

Samsung UK was spotted replying to various users on Twitter in this regard. Samsung Galaxy 3 and Apollo are the same smartphones, which are currently running on Android 2.1 with Touchwiz on the top."

 

από http://androidos.in/2010/11/samsung-galaxy-apollo3-to-get-android-2-2-update-after-galaxy-s/

 

Αμήν και πότε. :confused:

Περιμένουμε...

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό μου χρησιμοποιώ είτε 3g είτε gprs για internet (wifi καθόλου). Κάποιες φορές ενώ δέχομαι κλήσεις και sms δεν μπαίνει στο internet (δεν συνδέει ούτε ο browser ούτε το market). Ξέρετε να είναι θέμα δικτύου (wind) ή τηλεφώνου;
Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Απ’ ότι θυμάμαι πολλοί ρώταγαν σε παλαιότερα post πως επιλέγεις για ήχο ειδοποίησης μηνύματος κάποιον δικό σου ήχο και όχι από αυτούς που είναι προεπιλεγμένοι από την εταιρία.

 

Η εφαρμογή ονομάζεται Tone Picker και μπορείτε να την κατεβάσετε από το market

Have fun:up:

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό μου χρησιμοποιώ είτε 3g είτε gprs για internet (wifi καθόλου). Κάποιες φορές ενώ δέχομαι κλήσεις και sms δεν μπαίνει στο internet (δεν συνδέει ούτε ο browser ούτε το market). Ξέρετε να είναι θέμα δικτύου (wind) ή τηλεφώνου;

 

ΠΡΟΣΟΧΗ-ΠΡΟΣΟΧΗ (Κατά το ΑΚΟΥΣΑΤΕ_ΑΚΟΥΣΑΤΕΕΕΕΕ) !! :))

 

Η εφαρμογή NetCounter δίνει διαφορετικές μετρήσεις κατανάλωσης Mb στο mobile internet από την εφαρμογή 3g Watchdog, οπότε αν είστε πρωτάρηδες στο Android (όπως εγώ) ας έχετε/έχουμε το νου μας μην μας κάτσει καμμιά υπερχρέωση στην χρήση του mobile internet και μετά το φυσάμε και δεν κρυώνει!!

 

ΥΓ. Εγώ ήδη 'ανέβασα' τα δωρεάν ΜΒ αυτού του μήνα για να μην την πατήσω!!! Σκεφτείτε το!

 

Βασίλης

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

γειά σας πάλι λεβέντες μήπως κανείς έχει καταφέρει να λειτουργήσει το wifi tethering

με κάποια από τις παρακάτω εφαρμογές και αν ναι να μας κάνει λίγα δωρεάν μαθήματα, ευχαριστώ.

http://www.gadgetsdna.com/android-wifi-tether/572/

 

http://www.gadgetsdna.com/download-barnacle-wifi-tether-app-for-android-phone/1907/

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κανείς να μας πει τι σημαίνει αυτό το phone PDA και CSC στο version section?Επίσης, ποια είναι τα τελευταία firmware?

visit my photostream

Vaggelis Skoulaxenos

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy 3 (Ι5800)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...