Jump to content

Samsung Galaxy 3 (Ι5800)


paschos76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε με το που συνδέεται το Samsung apps μου βγάζει κατευθείαν αυτό το μήνυμα .

Επίσης δεν έχει και το μοντέλο στην λίστα με τα τηλέφωνα .

Για να καταλάβω εσύ έτσι απλά σύνδεσες το κινητό στον υπολογιστή μπήκες μέσω Samsung apps και κατέβασες εμένα δεν το κάνει .

Μέσω kies δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για το λόγο ότι δεν υποστηρίζονται από το κινητό, εκτός από 2 όπως είπα παραπάνω με την μορφή widget, το history και ένα ακόμα με κάτι κρασιά αν κατάλαβα καλά, τα οποία τα κατεβάζεις από το κινητό μέσω wifi ή γενικά μέσω νετ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπεερα σε ολη την παρεα ... ειμαι πλεον και εγω κατοχου του galaxy 3 η αλλιως i5800.. ερωτηση ... ποσες ωρες χρειαζεται να το αφησω να φορτιζει ;; το εχω στο ρευμα απο τις 4 το απογευμα.... εχει φορτισει τελειως να το βγαλω να το χρησιμοποιησω η να το αφησω κι αλλο ;; παρακαλω απαντηστε μου...με τρωνε τα χερια μου...αχαχαχα :)
Link to comment
Share on other sites

καλησπεερα σε ολη την παρεα ... ειμαι πλεον και εγω κατοχου του galaxy 3 η αλλιως i5800.. ερωτηση ... ποσες ωρες χρειαζεται να το αφησω να φορτιζει ;; το εχω στο ρευμα απο τις 4 το απογευμα.... εχει φορτισει τελειως να το βγαλω να το χρησιμοποιησω η να το αφησω κι αλλο ;; παρακαλω απαντηστε μου...με τρωνε τα χερια μου...αχαχαχα :)

 

Βγάλτο. Οπωσδήποτε.

Μεγιά σου... :happy:

Link to comment
Share on other sites

Βγάλτο. Οπωσδήποτε.

Μεγιά σου... :happy:

 

λοιπον πηρα ενα τηλεφωνακι και μου ειπαν να το φορτισω την τριπλασια ωρα που φορτιζει το τηλ δλδ 2*3=6ωρες ... σε κανα τριωρακι θα παιζω με το κινητο μου...χαααχααχ... (η ερωτηση ηταν σε τεχνικο αν βοθησει καποιον που ξαναρωτησει γι αυτο να παρει μια σωστη απαντηση).... (σαν πρωτη φορτιση θελει το 3πλασιο χρονο που χρειαζεται να φορτισει το τηλ...)

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, πήρα σήμερα το κινητό μου από το service. από τι κατάλαβα μου ξαναπέρασαν το φιρμγουερ και μαλλον καινουρια μπαταρια. έκανα root αλλά δεν μου εμφανίζει το superuser app, και όταν πατάω το usb debuging δεν μου βγαζει το πορτοκαλί σηματακι. κατι πατησα turn off usb storage notification μου φενεται αν παιζει ρολο...

 

edit: οκα το εψαξα λιγο και το έκανα τελικα Root.. :)

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

λοιπον πηρα ενα τηλεφωνακι και μου ειπαν να το φορτισω την τριπλασια ωρα που φορτιζει το τηλ δλδ 2*3=6ωρες ... σε κανα τριωρακι θα παιζω με το κινητο μου...χαααχααχ... (η ερωτηση ηταν σε τεχνικο αν βοθησει καποιον που ξαναρωτησει γι αυτο να παρει μια σωστη απαντηση).... (σαν πρωτη φορτιση θελει το 3πλασιο χρονο που χρειαζεται να φορτισει το τηλ...)

 

Κανονικά θέλει να το χρησιμοποιήσεις χωρίς να το φορτίσεις την πρώτη φορά, μέχρι να σβήσει και μετά να το φορτίσεις όσο διαρκεί μια απλή φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους,

 

έχω το τηλέφωνο εδώ και 15 μέρες και γενικά είμαι αρκετά ικανοποιημένος (εκτός από την κάμερα).

 

Αυτό που πρέπει να προσέξετε είναι το εξής, μην τυχόν και την πατήσετε:

 

πρόσθεσα email accounts με σκοπό να λαμβάνω τα emails στο σπίτι και το γραφείο από τα ασυρματα δίκτυα που έχω, αλλά ο πανέξυπνος κατασκευαστής του τηλεφώνου / λειτουργικού, έχει προεπιλογή να συγχρονίζουν τα accounts συνεχώς. Αυτό λοιπόν σημαίνει ότι όταν χαθεί το ασύρματο δίκτυο ή απενεργοποιηθεί από το κινητό, τότε θα χρησιμοποιήσει 3G/GPRS ....

 

Αποτέλεσμα, όταν το κατάλαβα να έχω ήδη μέσα σε 15 μέρες κατεβάσει από 3G δεδομένα 30MB, και ο λογαριασμός να έρθει με τεράστιο ποσό.

 

Κι όλα αυτά γιατί ήθελα να αντικαστήσω το Blackberry.... :mad:

In the flat field :ninja:
Link to comment
Share on other sites

κατεβασε το quick settings απο το android market με αυτο μπορεισ να κοβεις το 3g/gprs οποτε θελεις,επισεις καλο ειναι και το 3g watchdog που μετρα τα δεδομενα που κατεβαζεις οταν ειναι ανοικτο το 3g
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους,

 

έχω το τηλέφωνο εδώ και 15 μέρες και γενικά είμαι αρκετά ικανοποιημένος (εκτός από την κάμερα).

 

Αυτό που πρέπει να προσέξετε είναι το εξής, μην τυχόν και την πατήσετε:

 

πρόσθεσα email accounts με σκοπό να λαμβάνω τα emails στο σπίτι και το γραφείο από τα ασυρματα δίκτυα που έχω, αλλά ο πανέξυπνος κατασκευαστής του τηλεφώνου / λειτουργικού, έχει προεπιλογή να συγχρονίζουν τα accounts συνεχώς. Αυτό λοιπόν σημαίνει ότι όταν χαθεί το ασύρματο δίκτυο ή απενεργοποιηθεί από το κινητό, τότε θα χρησιμοποιήσει 3G/GPRS ....

 

Αποτέλεσμα, όταν το κατάλαβα να έχω ήδη μέσα σε 15 μέρες κατεβάσει από 3G δεδομένα 30MB, και ο λογαριασμός να έρθει με τεράστιο ποσό.

 

Κι όλα αυτά γιατί ήθελα να αντικαστήσω το Blackberry.... :mad:

 

βασικά εγώ σου προτείνω να κατεβάσεις το mobile data controller οπου ενεργοποιεις και απενεργοποιεις το να κατεβαζει απο 3g όποτε θέλεις. είναι πολυ χρησιμο

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να περασω ξανα το "μαμα" firmware ??????( γιατι εκανα μια βλακεια και εσβησα καποια πραγματα μεσο titanium backup )

 

μπορείς να κάνεις factory reset :P

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, πήρα σήμερα το κινητό μου από το service. από τι κατάλαβα μου ξαναπέρασαν το φιρμγουερ και μαλλον καινουρια μπαταρια. έκανα root αλλά δεν μου εμφανίζει το superuser app, και όταν πατάω το usb debuging δεν μου βγαζει το πορτοκαλί σηματακι. κατι πατησα turn off usb storage notification μου φενεται αν παιζει ρολο...

 

edit: οκα το εψαξα λιγο και το έκανα τελικα Root.. :)

Ειδες καθολου διαφορα στην αυτονομια; Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με την μπαταρια κι εγω, συν το προβλημα με το ραδιοφωνο που κανει εναν ενοχλητικο μικροθορυβο στο παρασκηνιο και καποια αλλα θεματακια :/

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους,

 

έχω το τηλέφωνο εδώ και 15 μέρες και γενικά είμαι αρκετά ικανοποιημένος (εκτός από την κάμερα).

 

Αυτό που πρέπει να προσέξετε είναι το εξής, μην τυχόν και την πατήσετε:

 

πρόσθεσα email accounts με σκοπό να λαμβάνω τα emails στο σπίτι και το γραφείο από τα ασυρματα δίκτυα που έχω, αλλά ο πανέξυπνος κατασκευαστής του τηλεφώνου / λειτουργικού, έχει προεπιλογή να συγχρονίζουν τα accounts συνεχώς. Αυτό λοιπόν σημαίνει ότι όταν χαθεί το ασύρματο δίκτυο ή απενεργοποιηθεί από το κινητό, τότε θα χρησιμοποιήσει 3G/GPRS ....

 

Αποτέλεσμα, όταν το κατάλαβα να έχω ήδη μέσα σε 15 μέρες κατεβάσει από 3G δεδομένα 30MB, και ο λογαριασμός να έρθει με τεράστιο ποσό.

 

Κι όλα αυτά γιατί ήθελα να αντικαστήσω το Blackberry.... :mad:

 

Το είχα βρει κάπου δεν θυμάμαι μάλλον android forums..

 

Dial *#*#4636#*#* to open “Testing” screen.

Tap on Phone Information.

Press the Menu key or button.

Tap on More.

Tap on Disable data connection to disconnect and make inactive any data connection immediately.

Tap on Disable data on boot to disable data connection on next boot up.

 

Νομίζω ότι είναι ότι ποιο σίγουρο διότι με το quick settings αν έχεις κάνει dettach το 3G, μετά από ένα reboot κάνει attach πάλι.

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο μένα! Πήρα το galaxy 3 πριν καμια βδομάδα και αποφάσισα να προσθέσω κάποιες applications για να το κάνω πιο ευχάριστο.

Κατέβασα το KIES, έκανα download τις apps στο pc μου αλλά δεν μου τις περνάει στο κινητό. Η επιλογή install είναι αχνή. Το κινητό μου δείχνει συνδεδεμένο στο kies (εμφανίζεται το σύμβολο δεξιά στην επιφάνεια εργασίας) αλλά έχω κολλήσει.. Πριν με μαλώσετε, να σας πω πως έχω διαβάσει τόσες φορές τα σχετικά μηνύματα και τις απαντήσεις που έχουν δοθεί που έχω μπερδευτεί περισσότερο από πριν.

Απορία: πρέπει να το κάνω root? Διότι είχα καταλάβει πως αυτό ισχύει μόνο αν θες να κατεβάσεις paid applications.

Παίζει να έχω απενεργοποιήσει κάτι??

Link to comment
Share on other sites

Με factory reset , σβηνεις επαφες , ρυθμησεις , και προγραμματα/Games , ΔΕΝ επαναφερετε στην αρχικη κατασταση !!!(στην περιπτωση που εχετε σβησει "μαμα" προγραμματα/συστηματα)

 

Την λυση την βρηκα , πρεπει να ξαναπερασεις το firmware απο πανω ξανα !

 

Ειναι παλουκι γιαυτο οσοι τα εχετε root προσεχετε με το titanium back τι σβηνετε και τι τροποποιητε

 

επαναφέρεται στην αρχική του κατάσταση γιατί το έχω κάνει ήδη 2 φορες !!! και με το firmware 1ον ειναι πολυ πιο δυσκολο και επικυνδυνο και παλι διαγραφονται ολες οι εφαρμογες

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε ποιες απο τις εφαρμογες που ειναι εγκατεστημένες στο κινητό μπορούμε να αφαιρέσουμε (πχ daily briefing, talk)?

 

εγω εχω αφαιρέσει daily briefing, talk και layar

 

Ειδες καθολου διαφορα στην αυτονομια; Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με την μπαταρια κι εγω, συν το προβλημα με το ραδιοφωνο που κανει εναν ενοχλητικο μικροθορυβο στο παρασκηνιο και καποια αλλα θεματακια :/

 

παρολο που μου άλλαξαν την μπαταρία και ξαναπέρασαν το firmware δεν εγινε τιποτα... ελπίζω να διορθωθεί στο 2.2 froyo update

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση αν θέλουμε να απαντήσουμε σε περισσότερα μηνύματα χρηστών
Link to comment
Share on other sites

Το είχα βρει κάπου δεν θυμάμαι μάλλον android forums..

 

Dial *#*#4636#*#* to open “Testing” screen.

Tap on Phone Information.

Press the Menu key or button.

Tap on More.

Tap on Disable data connection to disconnect and make inactive any data connection immediately.

Tap on Disable data on boot to disable data connection on next boot up.

 

Νομίζω ότι είναι ότι ποιο σίγουρο διότι με το quick settings αν έχεις κάνει dettach το 3G, μετά από ένα reboot κάνει attach πάλι.

 

thank you γείτονα ;)

 

από τα νεύρα μου το έβαλα στο κουτί και στην ντουλάπα...

In the flat field :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν στην οθόνη των επαφών, δεξιά που έχει την αγγλική ΑΒ και πατώντας πάνω σε κάποιο γράμμα σου εμφανίζει τις επαφές από το συγκεκριμένο γράμμα, μπορεί να αλλάξει στα Ελληνικά...(ουφ).

Είδα το έχουν ξαναρωτήσει αλλά δεν βρήκα καμιά απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

Τραβα και σβησε π.χ. το market και κανε factory reset να δουμε εναν το ξανα εμφανισει .

 

μπαα. μολις το πήρα δεν ξανακάνω factory reset. πάντως απότι θυμάμαι επαναφέρονταν οι εφαρμογες οπως το talk.. τι να πω. μπορει να κανω και λαθος. παντως ειναι δυσκολο να ξαναπερασεις το firmware. και κατι αλλο. η μπαταρία πόσο σου κρατάει?

Link to comment
Share on other sites

@fantom

@kyrillos13

@RadiactiveToy

 

Thanks για τις απαντήσεις σας ;)

 

δοκίμασα και τις 3 λύσεις και τώρα πια μπορώ να πω ότι είμαι οκ :)

In the flat field :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Έχουμε κανένα νέο σχετικά με το πότε θα γίνει αναβάθμιση στο android 2.2 froyo??

 

όχι δυστυχώς, ακόμα περιμένουμε... :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Έχουμε κανένα νέο σχετικά με το πότε θα γίνει αναβάθμιση στο android 2.2 froyo??

 

Σε κάποια ξένα forum αναφέρεται ότι θα βγει αμέσως μετά το 2.2 για το Galaxy S.

Προς το παρόν περιμένουμε... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας.

Δηλώνω τελείως άσχετος με τα smartphones, κτλ (γι' αυτό άλλωστε δεν καταλαβαίνω τις περισσότερες απο τις ωρολογίες απου αναφέρετε). Διάβασα τα περισότερα απο τα σχόλιά σας για το συγκεκριμένο τηλέφωνο και θέλω να αγοράσω την εν λόγω συσκευή κυρίως για χρήση GPS στο εξωτερικό (κυρίως για εθνικούς δρόμους και οχι μέσα στις πόλεις που εκεί πολλοί λένε πως χάνεται το σήμα).

Καθώς όπως είπα και στην αρχή, παντελώς άσχετος, θα ήθελα να με βοηθήσετε δίνοντάς μου απαντήσεις στα εξης ερωτήματά μου:

 

1. Το συγκεκριμένο τηλέφωνο έχει εγκατεστημένο δέκτη GPS;

2. Θα χρεώνομαι με τη χρήση του GPS; Κανείς βέβαια δεν θέλει να χρεώνεται.

3. Μπορώ στο συγκεκριμένο τηλέφωνο να βάλω το πρόγραμμα πλοήγησης iGO το οποίο με βάση τις οδηγίες ενός φίλου μου θεωρείται αυθεντία στην Ευρώπη; Αν ναι, πως; Θα δουλεύει κανονικά;

4. Ποιά είναι η διαφορά του GPS και A-GPS που βλέπουμε στα χαρακτηριστικά διαφόρων τηλεφώνων;

5. Τέλος, διάβασα πολλές κριτικές για την μπαταρία του. Άλλοι λένε οτι κρατάει μια μέρα και κάτι και άλλοι λένε οτι κρατάει 4-5 μέρες. Που βρίσκεται η αλήθεια; Δεν είναι δυνατόν να υπάρχει τέτοια απόκλιση.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας.

Δηλώνω τελείως άσχετος με τα smartphones, κτλ (γι' αυτό άλλωστε δεν καταλαβαίνω τις περισσότερες απο τις ωρολογίες απου αναφέρετε). Διάβασα τα περισότερα απο τα σχόλιά σας για το συγκεκριμένο τηλέφωνο και θέλω να αγοράσω την εν λόγω συσκευή κυρίως για χρήση GPS στο εξωτερικό (κυρίως για εθνικούς δρόμους και οχι μέσα στις πόλεις που εκεί πολλοί λένε πως χάνεται το σήμα).

Καθώς όπως είπα και στην αρχή, παντελώς άσχετος, θα ήθελα να με βοηθήσετε δίνοντάς μου απαντήσεις στα εξης ερωτήματά μου:

 

1. Το συγκεκριμένο τηλέφωνο έχει εγκατεστημένο δέκτη GPS;

2. Θα χρεώνομαι με τη χρήση του GPS; Κανείς βέβαια δεν θέλει να χρεώνεται.

3. Μπορώ στο συγκεκριμένο τηλέφωνο να βάλω το πρόγραμμα πλοήγησης iGO το οποίο με βάση τις οδηγίες ενός φίλου μου θεωρείται αυθεντία στην Ευρώπη; Αν ναι, πως; Θα δουλεύει κανονικά;

4. Ποιά είναι η διαφορά του GPS και A-GPS που βλέπουμε στα χαρακτηριστικά διαφόρων τηλεφώνων;

5. Τέλος, διάβασα πολλές κριτικές για την μπαταρία του. Άλλοι λένε οτι κρατάει μια μέρα και κάτι και άλλοι λένε οτι κρατάει 4-5 μέρες. Που βρίσκεται η αλήθεια; Δεν είναι δυνατόν να υπάρχει τέτοια απόκλιση.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

1. Ναι το τηλέφωνο έχει εγκατεστημένο δέκτη GPS.

2. Όχι δεν χρεώνεσαι.

3. Ναι μπορείς να βάλεις το iGO

4. To GPS λειτουργεί όπως μια αυτόνομη συσκευή GPS, ενώ το A-GPS χρησιμοποιεί τις κεραίες της κινητής τηλεφωνίας για να βρει το στίγμα σου. Εδώ πληρώνεις.

5. Η μπαταρία όντως ποικίλει αρκετά και δεν μπορούμε να κατανοήσουμε το γιατί. Εμένα προσωπικά κρατάει 4 μέρες τουλάχιστον. Σε άλλους όχι. Ίσως είναι θέμα των ρυθμίσεων του δικτύου. Εγώ το αγόρασα από κατάστημα VODAFON αλλά είμαι στο δίκτυο της WIND. Ίσως να παίζει κάποιο ρόλο, ίσως κι όχι.

Γενικά είναι μια καλή συσκευή που αξίζει τα λεφτά της.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy 3 (Ι5800)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...