Jump to content

Απόψεις: Πως κρίνετε το iPhone 4;


TN97
 Κοινοποίηση

Το iPhone 4 ανακοινώθηκε. Ποια η γνώμη σας γι'αυτό;  

694 members have voted

  1. 1. Το iPhone 4 ανακοινώθηκε. Ποια η γνώμη σας γι'αυτό;

    • Εξαιρετικό, ενδεχομένως το επόμενό μου τηλέφωνο
      256
    • Καλύτερο από το αναμενόμενο...
      109
    • Μέτριο...
      146
    • Κάτω του μετρίου
      25
    • Με αφήνει ολοκληρωτικά αδιάφορο...
      158


Recommended Posts

4 ίντσες όμως είναι και λιγάκι μεγάλο. Γενικά δεν μαρέσει αυτή η τάση να βγαίνουν κινητά- παντόφλες (βλέπε HD2) Αν και σε μερικούς φαντάζομαι θα αρέσει η τόσο μεγάλη οθόνη.

Χε Χε...Μολις βρηκες καποιον που ο μεγαλυτερος προβληματισμος του ειναι ΠΩΣ θα συνηθισει την οθονη "μινιατουρα" του Iphone!

Γιατι το HD2,ειναι ελαχιστα μεγαλυτερο σε μεγεθος απο το Iphone,αλλα εχει 4.3 οθονη γιατι εκμεταλευεται καλυτερα τον "ογκο"...Και δυστυχως,το Iphone 4,παροτι μεγαλωσε (ειναι πιο μακρυ),ειναι τετοιο το design του που δεν του επιτρεπει να εχει πιο μεγαλη απο 3.5 ιντσες...:(

Anyway..Επειδη δε θελω να μετατρεψω το τοπικ σε Iphone 4 vs Samsung Galaxy,θα ηθελα οποιος απο εσας θελει ,να με βοηθησει στην επιλογη συσκευης...:)

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 187
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το ιδιο ακριβως πιστευα με σενα...Σαν την ευχρηστια του Iphone,δεν υπηρχε...Μεχρι που ειδα τη παρουσιαση του Samsung Galaxy S....Νομιζω οτι ειναι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ κινητο,που μπορει να "κοιταξει στα ματια" το Iphone...Τωρα θα μου πεις "αλλο λειτουργικο"...Αλλα απο αποκριση οθονης,αλλα και την ιδια την οθονη,"σκιζει"...Super AMOLED...Καμμια σχεση με τις απλες AMOLED...

Και ειλικρινα εκει που ειχα "ψηθει" για Iphone 4,ειμαι σε μεγαλο διλλημα...

Γιατι το αξεπεραστο μεχρι στιγμης scrolling της οθονης του Iphone,βρηκε αντιπαλο..

Ειλικρινα ποια ειναι η αποψη σου?

 

Επειδή το Galaxy δεν το έχω δει από κοντά, παρά μόνο βιντεάκια από το internet δεν μπορώ να σου πω κάτι όσον αφορά την επιλογή σου. Αν πάντος είναι τόσο καλό όσο δείχνουν τα βίντεο και τα reviews σίγουρα θα κάνει ζημιά στο iPhone. Απλά για να μπορέσει να φτάσει το iPhone θα πρέπει η Samsung να φτιάξει ένα πολύ καλό και εύκολο μενού γιατί γενικά το Android δεν έχει και τόσο εύκολο μενού ώστε να γίνει αποδεκτό από τη μεγάλη μάζα των καταναλωτών και όχι μόνο από τους gadgetάκηδες!!!

«Οι προπάτορες ημών ήσαν Ηπειρώτες , εκ των οποίων ηγέρθη εκείνος ο Πύρρος».

Γεώργιος Καστριώτης

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο ακριβως πιστευα με σενα...Σαν την ευχρηστια του Iphone,δεν υπηρχε...Μεχρι που ειδα τη παρουσιαση του Samsung Galaxy S....Νομιζω οτι ειναι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ κινητο,που μπορει να "κοιταξει στα ματια" το Iphone...Τωρα θα μου πεις "αλλο λειτουργικο"...Αλλα απο αποκριση οθονης,αλλα και την ιδια την οθονη,"σκιζει"...Super AMOLED...Καμμια σχεση με τις απλες AMOLED...

Και ειλικρινα εκει που ειχα "ψηθει" για Iphone 4,ειμαι σε μεγαλο διλλημα...Γιατι το αξεπεραστο μεχρι στιγμης scrolling της οθονης του Iphone,βρηκε αντιπαλο..

Ειλικρινα ποια ειναι η αποψη σου?

 

Κοίτα να δεις στο ίδιο ακριβώς δίλλημα έπεσα και εγώ....:cry:

Το μόνο για το οποίο όμως είμαι βέβαιος είναι για το θέμα της υποστήριξης...Η Samsung σε αυτό το θέμα είναι πολύ πίσω....Έχω τώρα το omnia hd που όταν πρωτοβγήκε ήταν πολλά υποσχόμενο αλλά....:(

Edited by tonysac
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Απλά για να μπορέσει να φτάσει το iPhone θα πρέπει η Samsung να φτιάξει ένα πολύ καλό και εύκολο μενού γιατί γενικά το Android δεν έχει και τόσο εύκολο μενού ώστε να γίνει αποδεκτό από τη μεγάλη μάζα των καταναλωτών και όχι μόνο από τους gadgetάκηδες!!!

Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου...Το Iphone ειναι ενα smartphone "plug and play"...Ουτε ιδιαιτερο "ψαξιμο" θελει,ουτε θα προβληματισει ιδιαιτερα τον απλο χρηστη,που ειχε "ξερω γω" ενα symbian πριν...Του παρεχει με το "καλημερα",ενα πληθος λειτουργιων,απειρο software και υποδειγματικη ευκολια χρησης.

Ελλειψεις,βεβαια υπαρχουν αρκετες...ΚΑΝΕΝΑ ομως κινητο δεν ειναι τελειο...Σε ολα "κατι" λειπει...Και οπως ειπε και ενα παιδι πιο πανω,δε μπορει να ειναι "ηλιθιοι" τα εκατομμυρια των αγοραστων που το επελεξαν...

Απο την αλλη ομως,πιστευω πως οσοι εχουν "καλομαθει" στα Windows mobile,και εχουν σα "χομπυ" να "πειραζουν" και να παραμετροποιουν τα παντα σχεδον στο κινητο τους,τα πολλα ΜΗΝ και ΔΕΝ του Iphone,ειναι λιγο "ξενερωμα"...

Και οποιος εχει τη πολυτελεια,να αφιερωνει εστω και 2-3 ωρες την εβδομαδα για να "βγαζει τα ματακια" της συσκευης του,πιο ευκολα θα παει προς Android (γιατι τα WM τα εχουν ψιλοπαρατησει οι developers εφαρμογων),παρα προς Iphone...

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για συγκρίσεις/επιλογές συσκευών υπάρχουν οι Διαξιφισμοί: http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=34

Ανοίξτε εκεί ένα θέμα να τα πείτε καλύτερα :)

 

Επίσης το trolling απαγορεύεται. Ο συγκεκριμένος που το έχει σαν hobby εδώ και καιρό, να ξέρει πως σιγά-σιγά εκτός από σβήσιμο των post, θα αρχίσουν να πέφτουν ποινές...

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορα ο steve πρέπει να πούμε ότι κοντεύουμε 2011 και δεν ζούμε όλοι σε σπηλιές η στην USA που ότι βγαίνει από Apple είναι γαμάτο! Δυστυχώς ψήφισα μέτριο σαν πρώην κάτοχος 3gs νομίζω ότι πέρασα από την Apple και είδα ότι είναι πολύ πίσω ..;) Edited by TN97
Αφαίρεση αχρείαστης τροποποίησης κειμένου.
GIVE ME YOUR MIND AND I'M A OPEN IT,NAME A LAW AND I'VE ALREADY BROKEN IT,CAUSE I DON'T GIVE A FUCK ABOUT THE SYSTEM-----By_Fidel
Link to comment
Share on other sites

Οθονη,αποκρισημοτητα,ποιοτητα κατασκευης,εφαρμογες,επεξεργαστης,διαχειρηση μνημης,ταχυτητα προσβασης στα δεδομενα ,διαχειρηση εφαρμογων ...2 βηματα μπροστα απο οτιδηποτε αλλο.... περιμενα να παρω το Nexus το πηρα....το πουλησα πηγα Htc ....καλο ...αλλα το πουλησα....Iphone 4 σου ερχομαι!!! Αν τα δινεις τα χρηματα ξερεις τι παιρνεις αν οχι..κλαιγεσε και λες οτι ειναι ακριβο ...κτλ...

Μια χαρα κινηταρα ειναι οπως ξερει η apple ανοιγει ξανα νεους δρομους.... και ολοι θα πασχιζουν για το επομενο iphone killer....εχει γελιο ολη η υποθεση!:D

iphone happy owner
Link to comment
Share on other sites

Απο την αλλη ομως,πιστευω πως οσοι εχουν "καλομαθει" στα Windows mobile,και εχουν σα "χομπυ" να "πειραζουν" και να παραμετροποιουν τα παντα σχεδον στο κινητο τους,τα πολλα ΜΗΝ και ΔΕΝ του Iphone,ειναι λιγο "ξενερωμα"...

 

Και ποιός είπε ότι το iPhone δεν είναι παραμετροποιήσιμο; Αν ασχοληθείς λίγο και το κάνεις jailbreak (το οποίο δεν είναι κάτι το ιδιαίτερα δύσκολο) μπορείς να παραμετροποιήσεις τα πάντα, και φακέλους να βάλεις, και τη μεταφορά αρχείων μέσω bluetooth να ενεργοποιήσεις, και αναπαραγωγή αρχείων βίντεο που δεν υποστηρίζει από μόνο του και το μενού μπορείς να αλλάξεις αν δεν σου αρέσει και πάρα πολλά άλλα τα οποία ο πολύς ο κόσμος δεν τα γνωρίζει...απλά η Apple δεν έχει σαν στόχο την κατηγορία αγοραστών οι οποίοι θέλουν να "πειράζουν" και να "παραμετροποιούν" το κινητό τους αλλά θέλει την πλατιά μάζα που θέλει ακριβώς αυτό που είπες, ένα κινητό plug&play. Πιστεύω πως αν οι εταιρίες που υποστηρίζουν το Android πάνε προς την κατεύθυνση αντίθετη με το iPhone είναι χαμένοι από χέρι, στόχος τους πρέπει να οι μεγάλη μάζα και όχι μια μικρή μερίδα που προτιμούν να χαλάνε ατελείωτες ώρες να "πειράξουν" το κινητό τους.

 

Για αυτούς τους λόγους πιστεύω πως η Apple είναι κορυφαία και δεν πρόκειται το iPhone να πέσει από την κορυφή όσο οι υπόλοιποι προσπαθούν να φτιάξουν ένα "iPhone killer" και όχι κάτι νέο. Θα πάθουν το ίδιο που έγινε και με το iPod το οποίο αρκετά χρόνια μετά είναι ακόμα κορυφή και δεν το ακουμπάει κανένας.

«Οι προπάτορες ημών ήσαν Ηπειρώτες , εκ των οποίων ηγέρθη εκείνος ο Πύρρος».

Γεώργιος Καστριώτης

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέτε ότι το iOS 4 δεν είναι παραμετροποιήσημο τι ακριβώς εννοείτε;

Τι παραμέτρους θέλετε να αλλάξετε και δεν σας αφήνει το λειτουργικό;

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορα ο steve πρέπει να πούμε ότι κοντεύουμε 2011 και δεν ζούμε όλοι σε σπηλιές η στην USA που ότι βγαίνει από Apple είναι γαμάτο! Δυστυχώς ψήφισα μέτριο σαν πρώην κάτοχος 3gs νομίζω ότι πέρασα από την Apple και είδα ότι είναι πολύ πίσω ..;)

 

το να μην προτιμας το iphone εναντι καποιου αλλου ειναι λογικο αλλα δεν μπορεις να πεις οτι ειναι πισω..

Κινητό Τηλέφωνο το Τερματικό του Μέλλοντος
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το Galaxy δεν το έχω δει από κοντά, παρά μόνο βιντεάκια από το internet δεν μπορώ να σου πω κάτι όσον αφορά την επιλογή σου. Αν πάντος είναι τόσο καλό όσο δείχνουν τα βίντεο και τα reviews σίγουρα θα κάνει ζημιά στο iPhone. Απλά για να μπορέσει να φτάσει το iPhone θα πρέπει η Samsung να φτιάξει ένα πολύ καλό και εύκολο μενού γιατί γενικά το Android δεν έχει και τόσο εύκολο μενού ώστε να γίνει αποδεκτό από τη μεγάλη μάζα των καταναλωτών και όχι μόνο από τους gadgetάκηδες!!!

Καμια ζημια δεν προκειται να κανει στο iphone το galaxy, οπως καμια ζημια δεν εκαναν τοσες αλλες συσκευες πυ εχουν βγει μεχρι τωρα.

Στο youtube θα βρειτε πολλα βιντεακια που συγκρινουν πχ το milestone με το 3gs και βγαζουν το πρωτο ισαξιο ή και καλυτερο σε θεματα ταχυτητας και scrollinng. Ομως, αυτοι που θα αγοραζαν αιφον, θα παρουν αιφον αδιαφορωντας για οτιδηποτε αλλο.

Οπως αδιαφορουν τοσα χρονια για τις βασικες του ελλειψεις, ετσι αδιαφορουν και για οποιαδηοτε συγκριση. Αυτοι ειναι οι φανατικοι.

Κοντα σε αυτους αγοραζουν το αιφον και πολλοι πολλοι αλλοι, που ειναι εντελως ασχετοι με το χωρο. Που παντα αγοραζαν μοδατα κινητα μονο για κλησεις και sms. Και τωρα το αιφιν τους φαινεται..... διαστημικο, χωρις ομως να ξερουν τον ανταγωνισμο.

 

Σε αυτους απευθυνεται το αιφον και γι αυτο ττο λογο καμια σοβαρη συσκευη δεν προκειται να του κανει ζημια.

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καμια ζημια δεν προκειται να κανει στο iphone το galaxy, οπως καμια ζημια δεν εκαναν τοσες αλλες συσκευες πυ εχουν βγει μεχρι τωρα.

Στο youtube θα βρειτε πολλα βιντεακια που συγκρινουν πχ το milestone με το 3gs και βγαζουν το πρωτο ισαξιο ή και καλυτερο σε θεματα ταχυτητας και scrollinng. Ομως, αυτοι που θα αγοραζαν αιφον, θα παρουν αιφον αδιαφορωντας για οτιδηποτε αλλο.

Οπως αδιαφορουν τοσα χρονια για τις βασικες του ελλειψεις, ετσι αδιαφορουν και για οποιαδηοτε συγκριση. Αυτοι ειναι οι φανατικοι.

Κοντα σε αυτους αγοραζουν το αιφον και πολλοι πολλοι αλλοι, που ειναι εντελως ασχετοι με το χωρο. Που παντα αγοραζαν μοδατα κινητα μονο για κλησεις και sms. Και τωρα το αιφιν τους φαινεται..... διαστημικο, χωρις ομως να ξερουν τον ανταγωνισμο.

 

Σε αυτους απευθυνεται το αιφον και γι αυτο ττο λογο καμια σοβαρη συσκευη δεν προκειται να του κανει ζημια.

 

Και αφού όλοι όσοι αγοράζουν iPhone είναι "φανατικοί" και είναι πολλά εκατομμύρια αυτοί, γιατί τόσα χρόνια καμία εταιρία δεν έβγαλε μια τέτοια συσκευή που να κάνει τον κόσμο "φανατικό" με το τηλέφωνό του; Ούτε η Nokia που είναι η Αυτοκράτειρα όσον αφορά την κινητή τηλεφωνία, ούτε η SonyEricsson η οποία είναι κολοσσός με τη συνεργασία δύο παντοδύναμων εταιριών, ούτε η Κορέα (Samsung - LG) οι οποίες βγάζουν νέα μοντέλα κάθε 4μηνο και τα βαφτίζουν iPhone killer, ούτε βέβαια ο αμερικάνικος κολοσσός της Motorola η οποία είχε σβήσει από την κινητή τηλεφωνία και την ανέστησε το Android. Ακόμα και η Google έπρεπε να βγει το iPhone για να μπορέσουν να έχουν κάτι να αντιγράψουν γιατί αλλιώς από δημιουργικότητα 0 (μηδέν).

Αυτός είναι ο λόγος που το iPhone είναι Νο1 και όχι το ότι όσοι το έχουν είναι "φανατικοί", εγώ προσωπικά δεν έχω τίποτα άλλο από την Apple εκτός του iPhone, υπολογιστή χρησιμοποιώ Windows, browser έχω Firefox, και αν με ρωτούσες πριν μερικά χρόνια ποιος είναι ο Steve Jobs ή ποια είναι η Apple θα σου έλεγα πως δεν έχω ιδέα.

Παράδειγμα τα αυτοκίνητα, αν ρωτήσεις 100 άτομα αν προτιμούν Ferrari ή Toyota νομίζω πως και οι 100 θα σου απαντήσουν Ferrari. Πόσες Ferrari όμως κυκλοφορούν στο δρόμο; Και μη μου πεις πως είναι λόγω τιμής γιατί ακόμα και ίδια τιμή να είχαν ποιος θα έπαιρνε ένα αμάξι 6.000κ.ε. για να πάει στη δουλειά του, και για να πας στη δουλειά σου δεν χρειάζεται να έχεις 600 άλογα. Έτσι και το iPhone, για να πουλήσει δεν χρειαζόταν να έχει τα υπέρτατα χαρακτηριστικά.

«Οι προπάτορες ημών ήσαν Ηπειρώτες , εκ των οποίων ηγέρθη εκείνος ο Πύρρος».

Γεώργιος Καστριώτης

Link to comment
Share on other sites

Και αφού όλοι όσοι αγοράζουν iPhone είναι "φανατικοί" και είναι πολλά εκατομμύρια αυτοί, γιατί τόσα χρόνια καμία εταιρία δεν έβγαλε μια τέτοια συσκευή που να κάνει τον κόσμο "φανατικό" με το τηλέφωνό του; Ούτε η Nokia που είναι η Αυτοκράτειρα όσον αφορά την κινητή τηλεφωνία, ούτε η SonyEricsson η οποία είναι κολοσσός με τη συνεργασία δύο παντοδύναμων εταιριών, ούτε η Κορέα (Samsung - LG) οι οποίες βγάζουν νέα μοντέλα κάθε 4μηνο και τα βαφτίζουν iPhone killer, ούτε βέβαια ο αμερικάνικος κολοσσός της Motorola η οποία είχε σβήσει από την κινητή τηλεφωνία και την ανέστησε το Android. Ακόμα και η Google έπρεπε να βγει το iPhone για να μπορέσουν να έχουν κάτι να αντιγράψουν γιατί αλλιώς από δημιουργικότητα 0 (μηδέν).

Αυτός είναι ο λόγος που το iPhone είναι Νο1 και όχι το ότι όσοι το έχουν είναι "φανατικοί", εγώ προσωπικά δεν έχω τίποτα άλλο από την Apple εκτός του iPhone, υπολογιστή χρησιμοποιώ Windows, browser έχω Firefox, και αν με ρωτούσες πριν μερικά χρόνια ποιος είναι ο Steve Jobs ή ποια είναι η Apple θα σου έλεγα πως δεν έχω ιδέα.

Παράδειγμα τα αυτοκίνητα, αν ρωτήσεις 100 άτομα αν προτιμούν Ferrari ή Toyota νομίζω πως και οι 100 θα σου απαντήσουν Ferrari. Πόσες Ferrari όμως κυκλοφορούν στο δρόμο; Και μη μου πεις πως είναι λόγω τιμής γιατί ακόμα και ίδια τιμή να είχαν ποιος θα έπαιρνε ένα αμάξι 6.000κ.ε. για να πάει στη δουλειά του, και για να πας στη δουλειά σου δεν χρειάζεται να έχεις 600 άλογα. Έτσι και το iPhone, για να πουλήσει δεν χρειαζόταν να έχει τα υπέρτατα χαρακτηριστικά.

Να πω το άκυρο μου σχόλιο...Η ferrari έχει περιορισμένη παραγωγή για αυτό και δεν βλέπεις πολλά μοντέλα της πέραν του κόστους τους και ότι στην Ελλάδα πιο πολύ στα νυχτερινά μαγαζιά τα αράζουν. Εγώ προσωπικά αν δεν ζούσα Ελλάδα να κινδυνεύω να με κάψουν και είχα την δυνατότητα να έχω Ferrari, με αυτή θα πήγαινα....

 

Όσο για να φανατικούς, αν σκεφτείς ότι η nokia βγάζει αρκετά μοντέλα, έχει αρκετά αφοσιωμένους αγοραστές αλλά το brand loyalty άρχισε να πέφτει την στιγμή που άρχισαν οι ίδιοι να ρίχνουν την ποιότητα και όχι και την τιμή των προϊόντων τους.

Link to comment
Share on other sites

Και αφού όλοι όσοι αγοράζουν iPhone είναι "φανατικοί" και είναι πολλά εκατομμύρια αυτοί, γιατί τόσα χρόνια καμία εταιρία δεν έβγαλε μια τέτοια συσκευή που να κάνει τον κόσμο "φανατικό" με το τηλέφωνό του; Ούτε η Nokia που είναι η Αυτοκράτειρα όσον αφορά την κινητή τηλεφωνία, ούτε η SonyEricsson η οποία είναι κολοσσός με τη συνεργασία δύο παντοδύναμων εταιριών, ούτε η Κορέα (Samsung - LG) οι οποίες βγάζουν νέα μοντέλα κάθε 4μηνο και τα βαφτίζουν iPhone killer, ούτε βέβαια ο αμερικάνικος κολοσσός της Motorola η οποία είχε σβήσει από την κινητή τηλεφωνία και την ανέστησε το Android. Ακόμα και η Google έπρεπε να βγει το iPhone για να μπορέσουν να έχουν κάτι να αντιγράψουν γιατί αλλιώς από δημιουργικότητα 0 (μηδέν).

Αυτός είναι ο λόγος που το iPhone είναι Νο1 και όχι το ότι όσοι το έχουν είναι "φανατικοί", εγώ προσωπικά δεν έχω τίποτα άλλο από την Apple εκτός του iPhone, υπολογιστή χρησιμοποιώ Windows, browser έχω Firefox, και αν με ρωτούσες πριν μερικά χρόνια ποιος είναι ο Steve Jobs ή ποια είναι η Apple θα σου έλεγα πως δεν έχω ιδέα.

Παράδειγμα τα αυτοκίνητα, αν ρωτήσεις 100 άτομα αν προτιμούν Ferrari ή Toyota νομίζω πως και οι 100 θα σου απαντήσουν Ferrari. Πόσες Ferrari όμως κυκλοφορούν στο δρόμο; Και μη μου πεις πως είναι λόγω τιμής γιατί ακόμα και ίδια τιμή να είχαν ποιος θα έπαιρνε ένα αμάξι 6.000κ.ε. για να πάει στη δουλειά του, και για να πας στη δουλειά σου δεν χρειάζεται να έχεις 600 άλογα. Έτσι και το iPhone, για να πουλήσει δεν χρειαζόταν να έχει τα υπέρτατα χαρακτηριστικά.

 

Κατ αρχας ξεχασες να αναφερεις την HTC,που ειναι ο πραγματικος κολοσσος στα Smartphone. Οταν η HTC (πρωην Qtek),εβγαζε Pocket PC Phones,οι αλλοι "ηταν στα δεντρα" ακομα...

Βεβαια,οταν βγηκε το Iphone,αλλαξε ριζικα την ιστορια και ολοι ΜΑ ΟΛΟΙ,προσπαθουν να το αντιγραψουν.

Με την ελευση δε του Iphone 4,που εκτος του οτι ειναι μια πανεμορφη συσκευη και εχει μια υπεροχη οθονη,το iOS4 εχει προσθεσει αρκετα καινουρια χαρακτηριστικα και εχει ανεβασει τον πηχυ ακομα πιο ψηλα.

Αυτο που δε μπορω ομως να καταλαβω και χωρις να ξεφευγω απο το θεμα,ειναι γιατι οταν κανετε τις δηθεν "συγκρισεις" με τις διαφορες συσκευες που εχουν προσπαθησει να παρουν τη πρωτοκαθεδρια,αποφευγετε να αναφερεστε στο επερχομενενο Galaxy S...Ο Mythozz,που εκανε το review και που πιστευω οτι χαιρει του σεβασμου και της εκτιμησης ΟΛΩΝ μας,εγραψε στην εισαγωγη του "Αυτό το συναίσθημα είχα αρκετά χρόνια να το νιώσω. Περίπου τρία νομίζω, από τότε που πήρα στα χέρια μου το πρώτο iPhone 2G και εντυπωσιάστηκα από την ποιότητα κατασκευής, την οθόνη, το λειτουργικό, τις νέες δυνατότητες που εισήγαγε στην αγορά και άλλα πολλά που θα έπρεπε να είχα γράψει στην παρουσίασή του τότε. Το Galaxy S κατάφερε μετά από 3 χρόνια λοιπόν, να αποτελέσει το πρώτο κινητό που μπορεί – με άνεση- να πάρει τη θέση του iPhone 3GS μου χωρίς να μου λείψει το τελευταίο, ή να αισθανθώ ότι... κάτι πλέον θα είναι διαφορετικό. Μεγάλη επιτυχία κατά τη γνώμη μου αποτελεί το συγκεκριμένο ευτυχές γεγονός, επιτυχία που δείχνει δύο πράγματα ξεκάθαρα: 1. Ότι όλα αλλάζουν και κάποια στιγμή έρχεται η ώρα τους και 2. Ότι το Galaxy S αξίζει με το παραπάνω όσα διαβάσετε στο... υπόλοιπο ελληνικό Internet, μετά από αυτή την αναλυτική παρουσίασή του..."

Μηπως δηλαδη βρεθηκε τελικα η "Iphone-Killer" συσκευη?

Γιατι ειλικρινα θεωρω μεγαλη ΜΙΖΕΡΙΑ,να αποδεχομαστε "A priori" οτι το Iphone 4,και η Apple,θα ειναι ΠΑΝΤΑ οι νικητες σε αυτη τη κουρσα της τεχνολογιας...

Anyway...Αν το ποστ μου ειναι εκτος θεματος.να το σβησουν οι διαχειριστες...Απλα εξεθεσα καποιες σκεψεις μου,χωρις καμμια διαθεση να εμπλακω σε καποιο διαξιφισμο.

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι η πρώτη φορά που η apple βγάζει ένα προϊόν που προσπαθούν όλοι να το αντιγράψουν και στο τέλος δεν τα καταφέρνουν...

ipod!

Ξέρετε για πόσο καιρό έλεγαν ότι έχει μετρημένα χρόνια ζωής επειδή είναι ακριβό και επειδή υπάρχουν άλλες συσκευές που δίνουν περισσότερα; Έγινε ποτέ αυτό... Όχι...

Και προσπάθησαν εταιρίες κολοσσοί, sony και microsoft.

H sony που είχε το γήπεδο δικό της για δεκαετίες δεν κατάφερε ποτέ να βγάλει ένα ipod killer! Ποτέ δεν ήταν το ipod η συσκευή που ήταν πιο μπροστά τεχνολογικά, είχε όμως άλλα πράγματα που το έκαναν ακαταμάχητο.

Το itunes ξέρετε πόσο καιρό προσπαθούν να βγάλουν μια άλλη itunes-killer εφαρμογή; Το έχετε δει να γίνεται;

 

iphone killer συσκευή δύσκολο να υπάρξει για το 2010-2011. Έχει ρεύμα και "σεξ-απιλ" και αυτό δεν ανατρέπεται έτσι απλά.

Ούτε και ipad-killer.

Η apple έχει μια δικιά της φιλοσοφία για τα πράγματα που όσο και να μην την αποδέχονται ορισμένοι, δεν μπορούν παρά να συμφωνήσουν ότι είναι αποτελεσματική.

 

Τρέχει τώρα το Galaxy S , μετά από 3 χρόνια ορμής της apple, να φτάσει το iphone! ΔΕΝ γίνεται. Θα το μάθουν όσοι ασχολούνται με τα τεχνολογικά, και μετά θα ξεχαστεί από την μάζα. Τώρα το iphone το ξέρουν και οι πέτρες. Το ξέρει η μάζα!

Link to comment
Share on other sites

Ο,τι και να βγαλουν οι υπολοιποι, την ευχρηστια του iPhone δεν νομιζω να την ξανασυναντησω σε touch κινητο. Ειναι ενα ενιαιο συνολο που δουλευει εξαιρετικα καλα αν και σε ξενερωνουν λιγο οι περιορισμοι της Apple. Ωστοσο, ειναι τετοιο το ρευμα που συγκεντρωνει που να δειτε σιγουρα θα σπασει ρεκορ πωλησεων και παλι το καινουριο. Η Apple επιασε το νοημα:μονο αν ελεγχεις ολη την αλυσιδα hardware-λειτουργικο-software και επικεντρωνεσαι 100% σε μια και μονη συσκευη μπορεις να εχεις αυτο το αποτελεσμα. Δεν αρεσει σε ολους, αν και πολλοι που αντιδρουν φανατικα στη λογικη του iPhone πιστευω πως το κανουν απλα για να εχουν κατι να πουνε. Οσο καιρο το χρησιμοποιησα το λατρεψα (εγω, ενας ορκισμενος γκατζετακιας), ποσο μαλλον οι περισσοτεροι που το αγοραζουν και δεν ξερουν τι θα πει tethering,kernel και αλλα κινεζικα. Απο..ανια αλλαζω πλατφορμα. iPhone killer δεν θα υπαρξει ποτε γιατι κανενας δε θα καταφερει να νικησει τον Jobs εντος εδρας σε ενα παιχνιδι που ξερει καλα και εχει συμπαρασυρει το μισο πλανητη μαζι του. Το iPhone4, οπως και τα προηγουμενα απο αυτο θα συνεχισουν να ικανοποιουν οσους το επιλεξουν. Οι υπολοιποι μπορουμε να φωναζουμε iSheep και τα σχετικα-αλλα ποιον ενδιαφερει?
"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Ο,τι και να βγαλουν οι υπολοιποι, την ευχρηστια του iPhone δεν νομιζω να την ξανασυναντησω σε touch κινητο.....κλπ κλπ

Αυτο ακριβως εννοω μιζερια...

Δηλαδη,"κλεινουμε" τα ματια και παροτι μπορει οι αλλες εταιριες,να εχουν βγαλει 1000 συσκευες που δεν ξεπερασαν το iphone,αυτο σημαινει οτι τον αιωνα τον απαντα,ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να το ξεπερασουν...

Anyway...Μια ερωτηση...Ποιο προγραμμα επιτρεπει στο jailbroken Iphone να παιζει Divx,Xvid,H.263.H.264 και mkv αρχεια?

Edited by djdog

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλυτερη πλειοψηφια κατοχων αιφον ειναι ειτε γενικα φανατικοι της απλ, ειτε ασχετοι απο κινητα. Ειναι οι ιδιοι που πριν 5 χρονια αγοραζαν το rarz1, επειδη αυτο ηταν της μοδας.

Οι απαιτητικοι χρηστες δεν μπορουν να συμβιβαστουν με τις ελλειψεις του αιφον.

 

Και αφού όλοι όσοι αγοράζουν iPhone είναι "φανατικοί" και είναι πολλά εκατομμύρια αυτοί, γιατί τόσα χρόνια καμία εταιρία δεν έβγαλε μια τέτοια συσκευή που να κάνει τον κόσμο "φανατικό" με το τηλέφωνό του; Ούτε η Nokia που είναι η Αυτοκράτειρα όσον αφορά την κινητή τηλεφωνία, ούτε η SonyEricsson η οποία είναι κολοσσός με τη συνεργασία δύο παντοδύναμων εταιριών, ούτε η Κορέα (Samsung - LG) οι οποίες βγάζουν νέα μοντέλα κάθε 4μηνο και τα βαφτίζουν iPhone killer, ούτε βέβαια ο αμερικάνικος κολοσσός της Motorola η οποία είχε σβήσει από την κινητή τηλεφωνία και την ανέστησε το Android. Ακόμα και η Google έπρεπε να βγει το iPhone για να μπορέσουν να έχουν κάτι να αντιγράψουν γιατί αλλιώς από δημιουργικότητα 0 (μηδέν).

Αυτός είναι ο λόγος που το iPhone είναι Νο1 και όχι το ότι όσοι το έχουν είναι "φανατικοί", εγώ προσωπικά δεν έχω τίποτα άλλο από την Apple εκτός του iPhone, υπολογιστή χρησιμοποιώ Windows, browser έχω Firefox, και αν με ρωτούσες πριν μερικά χρόνια ποιος είναι ο Steve Jobs ή ποια είναι η Apple θα σου έλεγα πως δεν έχω ιδέα.

Παράδειγμα τα αυτοκίνητα, αν ρωτήσεις 100 άτομα αν προτιμούν Ferrari ή Toyota νομίζω πως και οι 100 θα σου απαντήσουν Ferrari. Πόσες Ferrari όμως κυκλοφορούν στο δρόμο; Και μη μου πεις πως είναι λόγω τιμής γιατί ακόμα και ίδια τιμή να είχαν ποιος θα έπαιρνε ένα αμάξι 6.000κ.ε. για να πάει στη δουλειά του, και για να πας στη δουλειά σου δεν χρειάζεται να έχεις 600 άλογα. Έτσι και το iPhone, για να πουλήσει δεν χρειαζόταν να έχει τα υπέρτατα χαρακτηριστικά.

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως εννοω μιζερια...

Δηλαδη,"κλεινουμε" τα ματια και παροτι μπορει οι αλλες εταιριες,να εχουν βγαλει 1000 συσκευες που δεν ξεπερασαν το iphone,αυτο σημαινει οτι τον αιωνα τον απαντα,ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να το ξεπερασουν...

 

Νομιζω οτι ημουν σαφης..οσο οι αλλοι δεν ελεγχουν ολη την αλυσιδα hardware-OS-software ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ σε ευχρηστια. Ενα ενιαιο συνολο που απαρτιζεται απο επιμερους τμηματα custom φτιαγμενα το ενα για το αλλο και ενα φτιαγμενο με "off-the-shelf" απο διαφορους κατασκευαστες μπορει να εχουν τον ιδιο βαθμο ολοκληρωσης? Αν η κοινη λογικη λεγεται μιζερια, τι να πω..Και επαναλαμβανω, δεν ειμαι πια κατοχος iPhone.

 

Οι απαιτητικοι χρηστες δεν μπορουν να συμβιβαστουν με τις ελλειψεις του αιφον.

 

Σε πληροφορω οτι στη δουλεια μου (γιατι ουτε ταινιες εβαζα στο τηλεφωνο, ουτε τραγουδια ουτε και παιχνιδια επαιζα ποτε) ,μεχρι πριν απο ενα διμηνο, τις εφαρμογες που μου προσεφερε το iPhone δεν υπηρχαν σε καμμια αλλη πλατφορμα. Ακομα και τωρα που εχω φυγει απο την Apple, ενα 5% των εφαρμογων αυτων δεν υπαρχουν πουθενα αλλου αλλα μπορω να κανω τη δουλεια μου και χωρις αυτες (με περισσοτερο κοπο ομως) μεχρι να γινουν ported καποια στιγμη. Το τι θεωρει ο καθενας σοβαρη χρηση ειναι καθαρα προσωπικο θεμα. :rolleyes:

Edited by gkr41
Δεν γράφουμε συνεχόμενα μηνύματα. Κάνε χρήση του κουμπιού "Τροποποίηση" ή "Πολλαπλή παράθεση"
"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Σε πληροφορω οτι στη δουλεια μου (γιατι ουτε ταινιες εβαζα στο τηλεφωνο, ουτε τραγουδια ουτε και παιχνιδια επαιζα ποτε) ,μεχρι πριν απο ενα διμηνο, τις εφαρμογες που μου προσεφερε το iPhone δεν υπηρχαν σε καμμια αλλη πλατφορμα. Ακομα και τωρα που εχω φυγει απο την Apple, ενα 5% των εφαρμογων αυτων δεν υπαρχουν πουθενα αλλου αλλα μπορω να κανω τη δουλεια μου και χωρις αυτες (με περισσοτερο κοπο ομως) μεχρι να γινουν ported καποια στιγμη. Το τι θεωρει ο καθενας σοβαρη χρηση ειναι καθαρα προσωπικο θεμα. :rolleyes:

 

Όπως για παράδειγμα? τι είδους εφαρμογές?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Lexi-Comp,Osirix. Η πρωτη ειναι ακομα πολυ πισω απο την αντιστοιχη του iPhone και η δευτερη απλα δεν υπαρχει (ουτε καποια αντιστοιχη). Οι υπολοιπες που χρησιμοποιουσα εχουν γινει ported σε Android αλλα με φτωχοτερο UI (πραγμα που δεν πολυενοχλει).
"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Lexi-Comp,Osirix. Η πρωτη ειναι ακομα πολυ πισω απο την αντιστοιχη του iPhone και η δευτερη απλα δεν υπαρχει (ουτε καποια αντιστοιχη). Οι υπολοιπες που χρησιμοποιουσα εχουν γινει ported σε Android αλλα με φτωχοτερο UI (πραγμα που δεν πολυενοχλει).

Την πρώτη, δεν την ξέρω. Η δεύτερη είναι για επεξεργασία φωτογραφιών αν κατάλαβα καλά?

Πάντως, όλες αυτές οι εφαρμογές είναι για εξειδικευμένες ανάγκες.

Δεν χαίρεσαι που το κινητό σου τώρα έχει κάρτα μνήμης και δεν χρειάζεται itunes?

Δεν χαίρεσαιπου μπορείς να στείλεις μια φωτογραφία με bt σε κάποιον που δεν έχει σούπερ ντούπερ κινητό με email?

Μιλάω για απλά καθημερινά πράγματα...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως ειναι το θεμα, καθε ενας εχει αλλες αναγκες και οσον αφορα τις δικες μου τις καλυπτε μεχρι τωρα μονο το iphone γιατι εχει τη μεγαλυτερη υποστηριξη σε λογισμικο για καθε απαιτηση. Το bluetooth τι να το εκανα αν δεν μπορουσα να κανω τη δουλεια μου? Το android εχει βελτιωθει πολυ αλλα ακομα τρεχει πισω απο την apple σε ευρος εφαρμογων. Πολυ πισω..
"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλυτερη πλειοψηφια κατοχων αιφον ειναι ειτε γενικα φανατικοι της απλ, ειτε ασχετοι απο κινητα. Ειναι οι ιδιοι που πριν 5 χρονια αγοραζαν το rarz1, επειδη αυτο ηταν της μοδας.

 

Με απλά λόγια και έτσι για να έχουμε να λέμε, εγώ για παράδειγμα που δεν αλλάζω τις συσκευές σαν πουκάμισα, που απεχθάνομαι τα trendy gadgets και κάθε τι σχετικό, που πριν 5 χρόνια δεν αγόραζα razr1 (το θεωρούσα ένα σκουπίδι και μισό), που δεν είμαι φανατικός της Apple (στην πραγματικότητα απεχθάνομαι τόσο τα προϊόντα της όσο και την ίδια ως πολιτική), και ταυτόχρονα θέλω να πιστεύω πως δεν είμαι άσχετος ούτε με τα κινητά ούτε με το χώρο του computing μια και ασχολούμαι επαγγελματικά με αυτόν 30 χρόνια, γιατί άραγε έχω iPhone και πρόκειται να αγοράσω και το 4; :rolleyes:

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Με απλά λόγια και έτσι για να έχουμε να λέμε, εγώ για παράδειγμα που δεν αλλάζω τις συσκευές σαν πουκάμισα, που απεχθάνομαι τα trendy gadgets και κάθε τι σχετικό, που πριν 5 χρόνια δεν αγόραζα razr1 (το θεωρούσα ένα σκουπίδι και μισό), που δεν είμαι φανατικός της Apple (στην πραγματικότητα απεχθάνομαι τόσο τα προϊόντα της όσο και την ίδια ως πολιτική), και ταυτόχρονα θέλω να πιστεύω πως δεν είμαι άσχετος ούτε με τα κινητά ούτε με το χώρο του computing μια και ασχολούμαι επαγγελματικά με αυτόν 30 χρόνια, γιατί άραγε έχω iPhone και πρόκειται να αγοράσω και το 4; :rolleyes:

 

Ναι, και εγώ πολύ θα ήθελα να το μάθω.

Γιατί θέλεις να πάρεις το προιόν μιας εταιρίας που απεχθάνεσαι, όπως λες.

Και κάνε μου μια χάρη. Πριν αγοράσεις το πρώτο σου άιφον, τι κινητό είχες??

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...