Jump to content

iGO Primo


odytsak
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ρωτήσει παντού και απάντηση δεν έχω πάρει οπότε...μια προσπάθεια ακόμη.

Πρόβλημα πρώτο:Προσπαθώ να αλλάξω τα εικονίδια των poi των εταιριών.Έχω τα εικονίδια στον φάκελο content\userdata\usericon.

Ανοίγω τα εικονίδια (κυρίως τα βενζινάδικα με ενδιαφέρουν) και επιλέγω την εικόνα του κάθε ενός βενζινάδικου που θέλω να αλλάξω.Όταν γυρίζω στον χάρτη όλα είναι αλλαγμένα έτσι όπως θέλω.Στην συνέχεια σβήνω το poi_visibilities.txt απο τον φάκελο save και βγαίνω απο το πρόγραμμα.Στην επόμενη εκκίνηση τα εικονίδια είναι πάλι τα default.

 

Πρόβλημα δεύτερο:Χρησιμοποιώ μέσα απο τον φάκελο utilities για skin gj 3.9.1 το mapchanger αλλά και το bacup αυτόματα με το κλέισιμο του προγράμματος.

Όλα δουλεύουν κανονικότατα,οι αλλαγές χάρτη ,τα backup (έχω ορίσει συγκεκριμένο φάκελο και αριθμό 3) κλπ.Επίσης θέλω μαζί με την εναλλαγή χάρτη να αλλάζουν και τα poi ,και έβαλα στην εντολή swpoi=1.Όλα καλά μέχρι εδώ εκτός απο το ότι όταν αλλάζω σε χάρη TA τα poi του ΤΑ δεν εμφανίζονται!Αυτό όμως συμβαίνει ΜΟΝΟ με τον χάρτη ΤΑ.Σε navteq και Epsilon όλα αλλάζουν κανονικά ,χάρτες και poi.

Οχι όμως σε ΤΑ!!!.Ο χάρτης που χρησιμοποιώ (είναι λιγο παλιός) είναι ό Greece_83_TA_2010.09_101119.fbl και τα poi Greece_TA-2010.06-100716.fbl.

 

Έχει κάποιος κάποια ιδέα για τα παραπάνω;

 

edit:Το ''πρόβλημα'' 2 λύθηκε παρακαλώ για το πρώτο.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 483
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μου χαμηλωνει συνεχεια η ενταση ηχου στις φωνητικες οδηγιες!υπαρχει τροπος να διορθωθει το προβλημα?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
μου χαμηλωνει συνεχεια η ενταση ηχου στις φωνητικες οδηγιες!υπαρχει τροπος να διορθωθει το προβλημα?

 

Στo sys.txt πρόσθεσε το παρακάτω:

[sound]
use_method=1

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στo sys.txt πρόσθεσε το παρακάτω:

[sound]
use_method=1

γιαννη εχω αλλαξει το sys ψαχνοντας να λυσω το θεμα με τον ηχο,και εγραψα οτι υποδεικνυε ενας γιαπωνεζος,αλλα δεν ειχε λυθει το προβλημα.

τωρα προσθετοντας αυτο που μου ειπες,φαινεται ετσι

¨[sound]

queue_length=200

ding=0 ;

sound_volume=255

voice_volume=255

sound_muted=0

voice_muted=0

use_method=1

να το κρατησω ετσι,η εχει λαθη?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. έχω το primo 1.1 και δε μου εκφωνεί τούνελ, διόδια κλπ. έχω περάσει το αρχείο για τα τούνελ. επίσης στην εκφώνηση ήχου (skin dimka) δεν ακούγεται τίποτα. παρατηρώ ότι στο ui_igo9, στο φάκελλο audio δεν υπάρχει αρχείο wav για τέτοια εκφώνηση. μήπως φταίει αυτό κι αν ναι που μπορώ να βρω τις εκφωνήσεις;

επίσης στις ρυθμίσεις φωνής βάζω ultra sound (igo8) voice το φυσική φωνή για να ακούγονται οι προειδοποιήσεις στα ελληνικά και μου βγάζει την επιλογή voice language όπου επιλέγω Greek θηλυκό αλλά δεν έχει ήχο για όλες. αν βάλω φωνητικό tts χάνεται η επιλογή voice language και στο voice warming (additional phrases) μου λέει τις προειδοποιήσεις όλες αλλά στα αγγικά. τι μπορώ να κάνω;

ευχαριστώ

Edited by senos
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
γιαννη εχω αλλαξει το sys ψαχνοντας να λυσω το θεμα με τον ηχο,και εγραψα οτι υποδεικνυε ενας γιαπωνεζος,αλλα δεν ειχε λυθει το προβλημα.

τωρα προσθετοντας αυτο που μου ειπες,φαινεται ετσι

¨[sound]

queue_length=200

ding=0 ;

sound_volume=255

voice_volume=255

sound_muted=0

voice_muted=0

use_method=1

να το κρατησω ετσι,η εχει λαθη?

 

Στο δικό μου sys.txt έχω αυτά...

[sound]
csv_voice_enabled=1
sound_q_length=200
queue_length=200
ding=0
sound_volume=255
use_os_volume=0

 

...και δεν έχω πρόβλημα. Δοκίμασε τα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τελικά στο 2100max τα TTS έπαιξαν?

 

Έχω ακολουθήσει όλες τις οδηγίες στα προηγούμενα posts αλλά τίποτα...

Edited by vprasinos
Link to comment
Share on other sites

Το έχω δοκιμάσει σε σχέση με άλλα ....και να δουλέψει ,αυτό θα είναι για λίγο γιατί γονατίζει από την μικρή εσωτερική μνήμη :)

Ενώ χωρίς ΤΤS πάει σφαίρα:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Μπα έχω δοκιμάσει τα πάντα. Ούτε καν παίζει και στο maxακι το iGO 8.3.4 πάει ακόμη πολύ καλύτερα σε θέματα ταχύτητας. Εκτός και αν υπάρχουν τίποτα tips για να επιταχυνθεί το primo..
Link to comment
Share on other sites

Για το primo στο max .

Dοκίμασε να βάλεις το αρχείο igo.exe και το sys. στο φάκελο resident και να μην έχεις παράλληλα το Ιgo 8 και τα αρχεία του στην κάρτα σου, μέχρι να ξεκινήσεις και να σετάρεις το Primo.:)

Link to comment
Share on other sites

Μόνο στην flash τρέχει το Primo έτσι κιαλλιώς! Στην storage card δεν παίζει...

 

Αλλά γιατί να μην έχω το igo 8 στην storage card αφού δεν πειράζω καθόλου τα αρχεία του igo 8 ενώ σετάρω το sys.txt του primo...

Link to comment
Share on other sites

Στην flash κολλά πολλές φορές ,όπως επίσης όταν είναι παράλληλα με ότι αφορά igo, στην αρχή της εγκατάστασης.

Πρέπει να κάνεις δοκιμες να δείς:)

Link to comment
Share on other sites

έβαλα το primo 1.2 σε PNA με ανάλυση 800*480 και ενώ όλα είναι μια χαρά, τα alerts εμφανίζονται πολύ μικρά (λες και είναι σε ανάλυση 470*272).

(δε νομίζω να παίζει ρόλο, αλλά έχω βάλει και το gj_ak_branding_v0.4.1)

τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Aν βγάλεις το gj_ak_branding_v0.4.1 ;

 

αποτέλεσμα 0.

 

δε μπορώ να καταλάβω τι φταίει. από το data.zip έσβησα ό,τι έχει να κάνει με άλλες αναλύσεις εκτός της 800*480.

το πρόβλημα παραμένει. και αυτό που με τρελαίνει είναι ότι όλα τα άλλα δουλεύουν μια χαρά. μόνο αυτό είναι το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

δε μπορώ να καταλάβω τι φταίει. από το data.zip έσβησα ό,τι έχει να κάνει με άλλες αναλύσεις εκτός της 800*480.

το πρόβλημα παραμένει. και αυτό που με τρελαίνει είναι ότι όλα τα άλλα δουλεύουν μια χαρά. μόνο αυτό είναι το πρόβλημα

Όταν λες μικρά τι εννοείς;

Μικρά τα εικονίδια που εμφανίζονται στο χάρτη ή μικρά τα speedwarns που εμφανίζονται κάτω αριστερά όταν είσαι σε πλοήγηση.

Μήπως έχεις περάσει κάποιο skin που δεν είναι για την ανάλυση της συσκευής σου;

Υπάρχει η δυνατότητα να ανεβάσεις κάποιο screenshot του προβλήματος έτσι όπως εμφανίζεται;

Link to comment
Share on other sites

κοίτα τα alerts σε σχέση με το εικονίδιο για το βενζινάδικο. είναι πολύ μικρό.

λες και τα alerts είναι για ανάλυση 470*272.

 

και χωρίς το branding που έβαλα πάλι τα ίδια.

το data.zip που έχω είναι για όλες τις αναλύσεις.

να σημειώσω πως δεν έχω δοκιμάσει σε κατάσταση πλοήγησης να δω πως θα είναι.

 

επειδή βαρέθηκα να το ψάχνω κατέβασα πάλι το primo με data.zip μονο για 800*480 και δουλεύει μια χαρά.

τώρα τι έφταιγε ποιος ξέρει...

Edited by nif
προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις WVGA συσκευή μπορείς να δοκιμάσεις κάτι που έχω φτιάξει:

iGO Primo 1.2 - KasteL's Edition 2.2.0 (800_480)

Η τελευταία έκδοση είναι η 2.5.0 και θα τη βρεις εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις WVGA συσκευή μπορείς να δοκιμάσεις κάτι που έχω φτιάξει:

iGO Primo 1.2 - KasteL's Edition 2.2.0 (800_480)

Η τελευταία έκδοση είναι η 2.5.0 και θα τη βρεις εδώ.

 

εντυπωσιακή η δουλειά σου.

θα το δοκιμάσω σίγουρα.

 

πάντως τώρα βρήκα άλλο πρόβλημα. η εκφώνηση των καμερών.

το sys.txt είναι σε μοφή ansi και όμως λέει κινέζικα. τόσες φορές το δοκιμασα. θα με τρελάνει.

και μου τι σπάει γιατί πρέπει να βγω στο δρόμο να δω αν δουλεύει.

υπάρχει περίπτωση να φταίει κάτι άλλο και οχι το sys.txt; οι άλλες εκφωνήσεις είναι ok.

χρησιμοποιώ το TTS με τον αλέξανδρο.

 

αν μπορεί ρε παιδιά να ανεβάσει κάποιος ένα sys.txt που να του δουλεύουν οι εκφωνήσεις. μονο τις εκφωνήσεις θέλω.

 

Υ.Γ καλά ήμουν με το primo 1.1 σε ανάλυση 470*272. τι τις θέλω τις αλλαγές

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θυμάται μήπως κανείς ποιά εντολή γράφουμε στο sys.txt για να μας απευθύνει χαιρετισμό η Αφροδίτη;Εννοώ με το που ανοίγουμε το πρόγραμμα να λέει π.χ. "Γειά σου Νίκο, είμαι η Αφροδίτη"

Είμαι σίγουρος ότι γίνεται, πριν καααάτι χρόνια το είχε αναφέρει ο Odytsak αλλά δεν μπόρεσα να το βρω με τπτ...

Link to comment
Share on other sites

σου απάντησα στο άλλο φόρουμ :)

Ανδρεας

χ500- htc cruise - htc diamond-htc hd-htc hd2-Htc one

destinator 7 & 8 - iGO PrimoAndroid

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά...

Έως πριν ένα μήνα, ήμουν κάτοχος ΟΜΝΙΑ ι900 και "έπαιζα" με D7 - αφού το iGo8 "σερνόταν" στο ΟΜΝΙΑκι...

 

Τώρα, έχω ένα T-Mobile USA HD2 Leo. Ψάχνω να βρω ΤΙ Navigator να βάλω - και βλέπω, ότι οι περισσότεροι "παίζουν" με το Primo.

Μπορείτε να με καθοδηγήσετε τι πρέπει να κάνω, αφού βρω και κατεβάσω το Primo; Εννοώ, ΜΕΤΑ, για να 'χω ελληνικές φωνητικές εντολές και χάρτες Ελλάδος updated;

 

Ευχαριστώ πολύ. (Να ΜΗ δοκιμάσω με το Destinator; Δεν το προτείνετε; )

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος μου έφερε ένα NaviGT r 435 που έχει περάσει μια έκδοση του igo 8.Μπορώ να περάσω το primo 1.1 ή 1.2 αλλάζοντας μόνο το data για την δική του ανάλυση; (480 x 272 ).Βλέπω επίσης πως έχει διαθέσιμη ram 64MB ,μπορεί να παίξει και TTS φωνές???.

Βλέπω οτι στην έχει ένα αρχείο txt στην my flash igopath.Αυτό αναφέρεται ,στο παλιό igo 6 που είχε ή στο igo 8 που (ενας θεός ξέρει πως ) πέρασε;.Υπάρχει κάπου ένας οδηγός για διάβασμα ή κάποιος που έχει την συγκεκριμένη συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Υπάρχει κάπου ένας οδηγός για διάβασμα ή κάποιος που έχει την συγκεκριμένη συσκευή;

 

Ρίξε μια ματιά εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...