Jump to content

[Επίσημο] HTC Wildfire


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θυμήθηκα οτι το έχω περάσει...μπα δεν διορθώνεται το θέμα θα ξαναγυρίσω στην official...σ ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου...ποιον launcher προτείνεις??
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...
Γεια σε ολους,εχω εγκατεστημενη μια ρομ 2.3.7 ultrabeam GB v7.Την εχω πολυ καιρο ομως τωρα μου παρουσιασε καποιο bug.Σχετικα με το home key δεν μου κανει προεπισκοπηση οθονης και ενεργοποιει μια εφαρμογη την news&weather.Πιστευω οτι οποιος εχει 2.3.7 ρομ καταλαβαινει το τι λεω.Εκτος του οτι κανει αυτο με την εφαρμογη που ειπα κατα την φωρτιση μενει η οθονη ανοιχτη και κρασαρει.Επανερχεται μονο με επανατοποθετηση μπαταριας.Μιλησα με τον κατασκευαστη της ρομ,ομως δεν μπορεσε να με βοηθησει.Εβαλα και αλλες ρομ ομως το προβλημα εξακολουθει να υπαρχει.Τωρα σκεφτομε να περασω την official rom 2.2.1.Ξερει κανεις αν την περασω θα μπορω να κανω ρουτ και επαναφορα σε 2.3.7?Βεβαια δεν ξερω αν θα λυθει το προβλημα μου,αλλα δεν εχω αλλη επιλογη,εκτος αν καποιος ξερει να κανω κατι αλλο εκτος(wipe data,cache,dalvik cache κτλ).Αν μπορει καποιος να με βοηθησει ευχαριστω εκ των προτερων
Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Την εβαλα και αυτη,ομως τιποτα
Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλημερα.. μια ερωτηση θελω να κανω.. εχω καιρο να χρησιμοποιήσω το κινιτο και δεν ανοιγει τωρα.. το βαζω στον φορτιστη και αναβει πορτοκαλι λαμπακι επανω στο ακουστικο δεν bootarei ομως με τιποτα.. μπορω να κανω κατι ή χρειαζεται αλλη μπαταρια??

ευχαριστω πολυ..

The quieter you become, the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες πρώτα να το αφήσεις λίγη ώρα να φορτίσει και να προσπαθήσεις να το ανοίξεις μετά; Γιατί κάποιες φορές θέλει να φορτίσει για λίγο πρωτού να είναι σε θέσει να bootάρει ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα.. τωρα που το ειδα ειχε αναψει πρασονο το λαπακι αλλα παλι δεν ανοιγει..
The quieter you become, the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

Αν πατήσεις παρατέταμένα το κουμπί δηλαδή δεν κάνει τίποτα; Δοκίμασες να το ανοίξεις με το συνδυασμό πλήκτρων για να μπεις στη recovery (volume down + power button) ;
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Γεία σας αγαπητοί φίλοι και φίλες...Είμαι σε μια ελαφρά απόγνωση μπορώ να πω με το wildfire μου.Λοιπόν, του έκανα ενάμισυ χρόνο πριν s-off(οχι ρουτ) με τη μέθοδο htcdev με σκόπο να περάσω κάποια cm στο μέλλον.Αυτό είχε ως συνέπεια να αναβαθμιστεί το hboot σε 1.02.0000:mad:Πριν απο κανά εξάμηνο το έκανα ρουτ(μάλλον) με το ουανκλικρουτ.κομ.Με την εγκατάσταση του link2sd πήρα φόρα και άρχισα να απεγκαθιστώ google maps,internet browser της συσκευής και άλλα πολλά τα οποία βέβαια μου χάρισαν αρκετό χώρο και μπορώ να πω οτι η συσκευή λειτουργούσε άψογα.Επίσης άρχισα να μεταφέρω εφαρμογές στην κάρτα χωρις προβλήματα.Τώρα τελευταία όμως δεν μπορω να μπώ στο google play με τίποτα αλλά ούτε και να πλοηγηθώ με τον οπερα που έχω βάλει.Τέλος πάντων χάλια η κατάσταση και το θέμα είναι οτι ενώ θέλω πάρα πολύ δεν μπορώ να φλασάρω νεα ρομ.Δεν μπορώ να μπω στο recovery απο το fastboot και ούτε να υποβαθμίσω το hboot (έχω ψάξει χρυσές κάρτες και τέτοια αλλά τζίφος).Καμιά βοήθεια;Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για την πολυλογία:):)
Link to comment
Share on other sites

Γεία σας αγαπητοί φίλοι και φίλες...Είμαι σε μια ελαφρά απόγνωση μπορώ να πω με το wildfire μου.Λοιπόν, του έκανα ενάμισυ χρόνο πριν s-off(οχι ρουτ) με τη μέθοδο htcdev με σκόπο να περάσω κάποια cm στο μέλλον.Αυτό είχε ως συνέπεια να αναβαθμιστεί το hboot σε 1.02.0000:mad:Πριν απο κανά εξάμηνο το έκανα ρουτ(μάλλον) με το ουανκλικρουτ.κομ.Με την εγκατάσταση του link2sd πήρα φόρα και άρχισα να απεγκαθιστώ google maps,internet browser της συσκευής και άλλα πολλά τα οποία βέβαια μου χάρισαν αρκετό χώρο και μπορώ να πω οτι η συσκευή λειτουργούσε άψογα.Επίσης άρχισα να μεταφέρω εφαρμογές στην κάρτα χωρις προβλήματα.Τώρα τελευταία όμως δεν μπορω να μπώ στο google play με τίποτα αλλά ούτε και να πλοηγηθώ με τον οπερα που έχω βάλει.Τέλος πάντων χάλια η κατάσταση και το θέμα είναι οτι ενώ θέλω πάρα πολύ δεν μπορώ να φλασάρω νεα ρομ.Δεν μπορώ να μπω στο recovery απο το fastboot και ούτε να υποβαθμίσω το hboot (έχω ψάξει χρυσές κάρτες και τέτοια αλλά τζίφος).Καμιά βοήθεια;Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για την πολυλογία:):)

 

Γεια σου φιλε μου,για αρχη πες μου αν εχεις φλασαρει recovery,για να μπορει να σε παει σε recovery mode.Και μετα βλεπουμε

Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου,για αρχη πες μου αν εχεις φλασαρει recovery,για να μπορει να σε παει σε recovery mode.Και μετα βλεπουμε

 

Γειά σου και σένα καλέ μου φίλε όχι και δεν ξέρω κιόλας να το κάνω αυτό.....

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου και σένα καλέ μου φίλε όχι και δεν ξέρω κιόλας να το κάνω αυτό.....

Λοιπον πρωτα πρεπει να εγκαταστησεις τους drivers στο pc απο εδω (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2383477).Μετα θα μπεις εδω (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1193915)και κανεις την διαδικασια για να εγκαταστησεις recovery.Κατεβαζεις το δευτερο zip.Recovery θα βρεις εδω (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2411944) η 4.0.1.4 απο οτι λενε ειναι η καλητερη,διαβαζεις και λιγο σχετικα και συνεχιζεις για καποια ρομ.Καλη επιτυχια ελπιζω να βοηθησα καπως.Για οποια απορια εδω ειμαι και παλι.Να εισαι καλα.

Υ.Γ.Ενοειται ολα αυτα με δικη σου ευθυνη,ετσι?

Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πρωτα πρεπει να εγκαταστησεις τους drivers στο pc απο εδω (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2383477).Μετα θα μπεις εδω (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1193915)και κανεις την διαδικασια για να εγκαταστησεις recovery.Κατεβαζεις το δευτερο zip.Recovery θα βρεις εδω (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2411944) η 4.0.1.4 απο οτι λενε ειναι η καλητερη,διαβαζεις και λιγο σχετικα και συνεχιζεις για καποια ρομ.Καλη επιτυχια ελπιζω να βοηθησα καπως.Για οποια απορια εδω ειμαι και παλι.Να εισαι καλα.

Υ.Γ.Ενοειται ολα αυτα με δικη σου ευθυνη,ετσι?

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την αμεσότητα, θα δοκιμάσω και...πάλι εδώ είμαστε :):)

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέψτε μου να εκφράσω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον dantspet για τη μεγάλη βοήθεια που μου προσέφερε στο να εγκαταστήσω μια cn rom στη συσκευή μου.Thanks mate!!!!! :D:D
Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλα φιλε μου,πιστευω οτι για αυτο ειναι τα φορουμ ουτως ωστε να λυνουμε τα προβληματα μας και να αλληλοβοηθειομαστε.Οτι αλλο χρειαστεις και μπορω να βοηθησω ειμαι εδω παρων.
Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

σε ασχετες σιγμες το τηλεφωνο εμφανιζει ενα αμαξι και ενεργοποιητε η ανοικτη ακροαση στις κλησεις και η καμερα δεν αποθηκευει τις φοτος στην καρτα μνημης.

μπορει καποιος να βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

σε ασχετες σιγμες το τηλεφωνο εμφανιζει ενα αμαξι και ενεργοποιητε η ανοικτη ακροαση στις κλησεις και η καμερα δεν αποθηκευει τις φοτος στην καρτα μνημης.

μπορει καποιος να βοηθησει?

Θα μπορουσες να μου πεις τι ρομ φορας?

Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Έχεις ενεργοποιήσει το car mode. Βρες το car home στη λίστα των εφαρμογών και επέλεξε την απενεργοποίησή του :)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή κάπου χάθηκα με το πολύ διάβασμα μιας και το Wildfire είναι κάπως παλιό, θα ήθελα λίγη βοήθεια!!! Ο επίσημος τρόπος για να κάνω το s-off είναι από εδώ;;

http://www.htcdev.com/bootloader/

Και έπειτα για να το κάνω root ακολουθώ αυτό, από το 4 και μετά μιας και δεν θέλω να αλλάξω ρομ;;

Διαδικασία για root μετά το s-off

Εμφανίστηκαν πάρα πολλές λύσεις (βασικά διαφορετικοί τρόποι για να κάνουμε το ίδιο πράγμα). Ακολούθησα αυτόν τον οδηγό και όλα πήγαν καλά! Tα παρακάτω αποτελούν μετάφραση του οδηγού αυτού:

1) Κατεβάστε το αρχείο PC49IMG.zip από εδώ και περάστε το στην κάρτα μνήμης σας (όχι όμως σε κάποιον συγκεκριμένο φάκελο).

2) Κλείστε το τηλέφωνό σας και επανεκκινήστε το πατώντας όμως πρώτα παρατεταμένα το πλήκτρο volume down και μετά το power button μέχρι να δείτε κάποιες επιλογές στην οθόνη όπως fastboot, recovery κλπ.

3) Το τηλέφωνο θα σας ρωτήσει αν θέλετε να κάνετε update το αρχείο PC49IMG.zip πατώντας το volume up. Κάντε το και στη συνέχεια πατήστε το power button για να κάνετε restart. Ουσιαστικά αυτό ήταν όλο. Περάσατε πλέον τη recovery και μπορείτε να εγκαταστήσετε custom roms. Η διαδικασία για να περάσετε κάποια custom rom αναφέρεται στην πρώτη σελίδα. Προσοχή ωστόσο καθώς πρέπει να διαγράψετε το αρχείο αρχείο PC49IMG.zip από την κάρτα μνήμης καθώς διαφορετικά κάθε φορά που θα προσπαθείτε να μπείτε στη recovery θα σας ζητάει update!

4) Αν ωστόσο θέλετε να συνεχίσετε με την stock rom απλά rootαρισμένη, κατεβάστε το αρχείο από εδώ και περάστε το στην κάρτα μνήμης.

6) Επανεκκινήστε το τηλέφωνο σε hboot mode (με πατημένο το πλήκτρο volume down). Πλοηγηθείτε με τα πλήκτρα volume up/down και μεταβείτε στο πλήκτρο recovery και πατήστε το power button. Αφού μπείτε στη recovery μπορείτε να κάνετε install το αρχείο που κατεβάσατε στο βήμα 4 πηγαίνοντας στο install zip from sd card -> choose zip from sd card και επιλέγοντας το αρχείο αυτό. Τώρα έχετε την εφαρμογή superuser στον app drawer!

Για τη διαδικασία του rooting τα credits πάνε στο παιδί που τα έγραψε. Εγώ απλώς τα μετέφρασα :p

 

Οι οδηγοί θα περαστούν σύντομα και στο πρώτο post που θα ανανεωθεί :)

Καλό απόγευμα!

Με αυτή τη διαδικασία χάνω δεδομένα, επαφές, εφαρμογές από το κινητό ή όχι;;; Επίσης υπάρχει κάποιο link που να έχει το zip αρχείο και να δουλεύει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Η διαδικασία αυτή είναι αρκετά παλιά και νομίζω πως είχε βγει άλλη μέθοδος αργότερα. Πραγματικά όμως δεν έχω καμία σχέση πλέον με τη συσκευή και δε γνωρίζω να σου απαντήσω. Όσο για το αν θα χάσεις δεδομένα ή όχι, κάνε ένα backup καλού κακού και προχώρα ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Με αυτή τη διαδικασία χάνω δεδομένα, επαφές, εφαρμογές από το κινητό ή όχι;;; Επίσης υπάρχει κάποιο link που να έχει το zip αρχείο και να δουλεύει;

 

Δες λιγο και εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=788776

Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Ο πιο ξεκούραστος τρόπος για να ξεκλειδώσεις το Wildfire με ΗΒΟΟΤ 1.02.0000 και να αποκτήσεις δικαιώματα superuser ή να περάσεις άλλη ROM είναι αυτός http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2262345 και δουλεύει! Μόνο που έπρεπε να θυμηθώ εντολές DOS. Στο ξεκλείδωμα με το HTCdev το κινητό κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και χάνεις εφαρμογές, τηλ. και γενικά τα πάντα, οπότε κάντε απαραίτητα backup! Επίσης όταν μπαίνεις στην Recovery αντί να επιλέγεις με το Power θα πρέπει να χρησιμοποιείς το trackball. Edited by gzik
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια κ χαρα σας,

 

Μου ειχατε δωσει καποιες οδηγιες για να κανω root την συσκευη μας, εβαλα της CyanogenMod 7.1.0.1

 

θελω να του κανω μια επαναφορα οσον αφορα την Διαγραφη απο οτι υπαρχει μεσα στο κινητο οχι της Rom

 

η επιλογη Reset ADW clear ADW.Launcher settings and restart ή θα τα κανει ολα μπαχαλο ?

 

θελω να την πουλησω και θελω να σβηστουν τα δεδομενα μου απο μεσα απο την συσκευη για να το κανω πιο κατανοητο.

 

 

* Το βρηκα μεσα απο την καρτελα Απορρητο το εκανα κ ολα καλα.

Edited by Cannibal
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων γίνεται από το απόρρητο. Αυτό που ανέφερες θα έσβηνε τις ρυθμίσεις του launcher και τίποτα παραπάνω. Σβήσε και τα περιεχόμενα της κάρτας μνήμης και είσαι έτοιμος!
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...