Jump to content

[Επίσημο] HTC Wildfire


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά έχω ένα μικρό πρόβλημα με το κινητό και θέλω βοήθεια.

Ψάχνω να βρω τον file browser του κινητού και δεν υπάρχει.

Το κινητό είναι φίλου τελείως μαμά και δεν έχει πρόσβαση σε net με τίποτα οποτε τα ξεχνάμε τα market.

Έχω πρόσβαση από pc και έβαλα κάποια προγράμματα sthn SD *.apk αλλα από εκεί και πέρα δεν μπορώ να τα βρω στην κάρτα.

 

Πως μπορώ να κάνω εγκατάσταση το filer/es/astra/root explorer η δεν ξέρω και εγώ τι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εάν εγκαταστήσεις το androidsdk στο PC, μπορείς να εγκαταστήσεις όποια εφαρμογή θέλεις με την εξής εντολή:

adb install name.apk

 

όπου name.apk το όνομα του αρχείου της εφαρμογής που θέλεις να εγκαταστήσεις.

 

Θα πρέπει στο κινητό να έχεις ενεργοποιήσει το USB debugging και τη δυνατότητα για εγκατάσταση ανεπίσημων εφαρμογών (ρυθμίσεις > εφαρμογές).

Link to comment
Share on other sites

Εάν εγκαταστήσεις το androidsdk στο PC, μπορείς να εγκαταστήσεις όποια εφαρμογή θέλεις με την εξής εντολή:

adb install name.apk

 

όπου name.apk το όνομα του αρχείου της εφαρμογής που θέλεις να εγκαταστήσεις.

 

Θα πρέπει στο κινητό να έχεις ενεργοποιήσει το USB debugging και τη δυνατότητα για εγκατάσταση ανεπίσημων εφαρμογών (ρυθμίσεις > εφαρμογές).

 

Δύσκολο να το κάνω αυτό στο pc της δουλειάς.

Στο σπίτι τα έχω όλα αυτά αλλα να σου πω την αλήθεια δεν την ήξερα την εντολή.

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο να το κάνω αυτό στο pc της δουλειάς.

Στο σπίτι τα έχω όλα αυτά αλλα να σου πω την αλήθεια δεν την ήξερα την εντολή.

 

Δε χρειάζεται εγκατάσταση. Κατέβασε τη zip έκδοση και ακολούθησε τις παρακάτω οδηγίες, για να εγκαταστήσεις το adb:

The adb tool has moved to platform-tools/

 

If you don't see this directory in your SDK,

launch the SDK and AVD Manager (execute the android tool)

and install "Android SDK Platform-tools"

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά έχω ένα μικρό πρόβλημα με το κινητό και θέλω βοήθεια.

Ψάχνω να βρω τον file browser του κινητού και δεν υπάρχει.

Το κινητό είναι φίλου τελείως μαμά και δεν έχει πρόσβαση σε net με τίποτα οποτε τα ξεχνάμε τα market.

Έχω πρόσβαση από pc και έβαλα κάποια προγράμματα sthn SD *.apk αλλα από εκεί και πέρα δεν μπορώ να τα βρω στην κάρτα.

 

Πως μπορώ να κάνω εγκατάσταση το filer/es/astra/root explorer η δεν ξέρω και εγώ τι?

αφού δεν έχεις net και είναι τελείως "μαμά" το κιν για να βάλεις έναν file explorer και από κει να κάνεις την δουλειά σου (να βρίσκεις ότι .apk βάζεις και να τα εγκαθιστάς) θα κατεβάσεις το HTC sync και θα το εγκαταστήσεις στο pc σου διαβάζοντας τις οδηγίες από το site.

Αφού συνδεθεί το sync με το κιν σου και το αναγνωρίσει, θα κλικάρεις την επιλογή "πρόγραμμα εγκατάστασης" (ή εγκατάσταση είναι δεν θυμάμαι δεν το χρησιμοποιώ πλέον). Από εδώ εγκαθιστάς στο κιν σου εφαρμογές που έχεις κατεβάσει και αποθηκεύσει στο pc σου. Τις κάνεις browse (τις εφαρμογές .apk), τις βρίσκεις και τις "περνάς" στο wildfire. Άρα προϋπόθεση είναι να έχεις κατεβάσει & αποθηκεύσει το astro file manager. Και είτε περνάς τις υπόλοιπες εφαρμογές από το πρόγραμμα το HTC sync είτε μετέπειτα από το astro file manager που έχει την δυνατότητα εγκατάστασης εφαρμογών αποθηκευμένων στην sd.

 

edit: με πρόλαβαν :p

Edited by kampinas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,μετά από μια μικρή περίοδο με το HTC touch pro αποφάσισα να περάσω στο Wildfire και είμαι παρα πολύ ευχαριστημένος εκτος από το μελανό του σημείο, την ανάλυση τις οθόνης!κατά τα αλλα το κινητό είναι πολύ γρήγορο σταθερότατο και ένιωσα σαν να το χρησιμοποιώ χρονια από την πρωτη στιγμή (βεβαια χρησιμοποιούσα λίγο το android και στο htc touch προ).Στο προηγούμενο κινητό επειδή το market του android δεν δούλευε είχα βάλει ένα άλλο το οποιο δεν μπορώ να θυμηθώ ο όνομα του για να τα ξανακατεβασω.Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε?Έμοιαζε πολύ με το Android market αλλα ήταν πιο πολύ σαν την αγορά του aλ χαλίλι!! ;)
:)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,μετά από μια μικρή περίοδο με το HTC touch pro αποφάσισα να περάσω στο Wildfire και είμαι παρα πολύ ευχαριστημένος εκτος από το μελανό του σημείο, την ανάλυση τις οθόνης!κατά τα αλλα το κινητό είναι πολύ γρήγορο σταθερότατο και ένιωσα σαν να το χρησιμοποιώ χρονια από την πρωτη στιγμή (βεβαια χρησιμοποιούσα λίγο το android και στο htc touch προ).Στο προηγούμενο κινητό επειδή το market του android δεν δούλευε είχα βάλει ένα άλλο το οποιο δεν μπορώ να θυμηθώ ο όνομα του για να τα ξανακατεβασω.Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε?Έμοιαζε πολύ με το Android market αλλα ήταν πιο πολύ σαν την αγορά του aλ χαλίλι!! ;)

μήπως εννοείς το app brain;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Από navigation παιδιά πιο πρόγραμμα χρησιμοποιείτε;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271530

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=291854

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμφανίστηκε custom sense rom για το κινητάκι μας με 2.3.3. Βέβαια πολλά δε λειτουργούνε, αλλά μετά τη wildpuzzle με την οποία ασχολούνται αρκετά παιδιά απ'το xda αλλά δεν είναι διαθέσιμη για εμάς, εμφανίστηκε πλέον και κάποια άλλη. Περισσότερα εδώ!
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα τι κανουμε χρονια πολλα και στις μητερες γενικα,

προς villis,μπορεις να μου εξηγησεις τις εντολες που βλεπουμε στο recovery mode και αν καμια απο αυτες

θεωρειτε σαν hard reset του κινητου σε official 2.2.1. αυτο καλημερα και ευχαριστω

Edited by tolios32
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις αυτό εδώ!

Εξηγεί με λεπτομέρεια όλες τις επιλογές. Αλλά το θέμα είναι ότι μιλάς για την κανονική recovery, οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω, μιας κι εγώ έχω το cwm που είναι custom recovery...

 

Hard reset μπορείς να κάνεις και μέσα από τις ρυθμίσεις του κινητού ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις αυτό εδώ!

Εξηγεί με λεπτομέρεια όλες τις επιλογές. Αλλά το θέμα είναι ότι μιλάς για την κανονική recovery, οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω, μιας κι εγώ έχω το cwm που είναι custom recovery...

 

Hard reset μπορείς να κάνεις και μέσα από τις ρυθμίσεις του κινητού ;)

 

βρηκα αυτο που ηθελα hard reset κανεις απο clear storage

 

Please note that all data will be deleted from the HTC Wildfire as a result of this procedure. This process does NOT delete data stored on the microSD card. We recommend backing up all of your personal data before proceeding.

 

Turn the power off. If your HTC Wildfire is frozen, pull the battery out and reinsert it

Hold the Volume Down button

Press and release the Power button

You are now presented with a menu that allows for Fastbook, Recovery, Clear Storage, and Simlock

Select Clear Storage by pressing the Volume Down button

Press and release the Power button

Now simply confirm your decision: Volume Up for YES and Volume Down for NO

 

If you selected YES, all data including third-party applications will be deleted from the HTC Wildfire.

 

Once the wipe is complete, the phone will reboot to its factory fresh state.http://www.handcellphone.com/mobile/how-hard-reset-htc-wildfire

Link to comment
Share on other sites

βρηκα αυτο που ηθελα hard reset κανεις απο clear storage

 

Please note that all data will be deleted from the HTC Wildfire as a result of this procedure. This process does NOT delete data stored on the microSD card. We recommend backing up all of your personal data before proceeding.

 

Turn the power off. If your HTC Wildfire is frozen, pull the battery out and reinsert it

Hold the Volume Down button

Press and release the Power button

You are now presented with a menu that allows for Fastbook, Recovery, Clear Storage, and Simlock

Select Clear Storage by pressing the Volume Down button

Press and release the Power button

Now simply confirm your decision: Volume Up for YES and Volume Down for NO

 

If you selected YES, all data including third-party applications will be deleted from the HTC Wildfire.

 

Once the wipe is complete, the phone will reboot to its factory fresh state.http://www.handcellphone.com/mobile/how-hard-reset-htc-wildfire

ετσι ομως δε προκειται να παει σε official 2.2.1 νομιζω.για να γινει αυτο πρεπει να φλασαρεις μια official 2.2.1 ruu rom

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 7 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

ετσι ομως δε προκειται να παει σε official 2.2.1 νομιζω.για να γινει αυτο πρεπει να φλασαρεις μια official 2.2.1 ruu rom

 

για official μιλουσα και πιο πανω .

Link to comment
Share on other sites

Εμφανίστηκε custom sense rom για το κινητάκι μας με 2.3.3. Βέβαια πολλά δε λειτουργούνε, αλλά μετά τη wildpuzzle με την οποία ασχολούνται αρκετά παιδιά απ'το xda αλλά δεν είναι διαθέσιμη για εμάς, εμφανίστηκε πλέον και κάποια άλλη. Περισσότερα εδώ!

*What doesn't work (or work properly):

- camera

- all sensors

- bluetooth

- gps

- video playback

- live wallpaper

- htc wallpaper

- hibernation

- POWER OFF(!!)

απορώ γιατί την κάναν release κάτι που δεν είναι ασφαλή :blink:

Link to comment
Share on other sites

Και η cm7 όταν βγήκε είχε προβλήματα. Έγινε release μετά και από παράκληση χρηστών, ώστε να δουλεύουν όλοι πάνω σε μια βάση. Αυτός είναι κι ο λόγος που αναφέρονται όλα αυτά που έκανες quote, ώστε να μην την "πατήσει" κάποιος και την εγκαταστήσει στο κινητό του!
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει Release 7.0.3 CM. Την εγκατέστησα χθες χωρίς πρόβλημα.

Ψάχνω να βρω changelog, σε σχέση με την 7.0.2 χωρίς επιτυχία.

Κάποιος που ξέρει τι επιδιορθώνει?

 

Edit:

Found it: http://www.androidpolice.com/2011/05/05/cyanogenmod-7-0-3-goes-live-download-it-now/

Edited by Phoinix

Phoinix is i686 optimized: archlinux.org

He bursts into flames and is reborn from his ashes…

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά δεν είναι changelog αυτό αλλά κάποιες αναφορές για το τι αλλάζει στο περίπου... Την πέρασα κι εγώ. Το σημαντικό του update ήταν κλείσιμο ενός σημαντικού κενού ασφαλείας αλλά δεν υπάρχει ακριβής αναφορά. Αναμένεται το changelog πάντως από τον ίδιο τον cyanogen μες στη βδομάδα ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

:( Υπάρχει κάποιος στην Αθήνα που να μπορεί να βοηθήσει?? :cry: :( :cry:

θελω να κάνω root το κινητό μου αλλά είμαι σε S-ON .

Ευχαριστώ

 

Ή μηπως ξέρετε κάποιο μαγαζί που να κάνει αυτό???? :cry: :cry:

Edited by Villis
Συνένωση συνεχόμενων post!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα σας... Παρακολουθώ τακτικά το forum σας και ενημερώνομαι σε ό,τι με αφορά.

 

Διαθέτω περί τα 200 Ευρώ συνολικά για να αγοράσω κινητό, το οποίο θέλω να είναι Android! Μετά από μια βόλτα στη Vodafone, στην οποία έχω επιδότηση 130 Ευρώ, κατέληξα σε 2 smartphones. Βασικά στο συγκεκριμένο (Wildfire), απλά με προβληματίζει το γεγονός ότι έχει ήδη κυκλοφορήσει ο αντικαταστάτης του και αυτό θεωρείται παλιό μοντέλο. Αξίζει τον κόπο να το αγοράσω τώρα που έπεσε και η τιμή του στα 199Ε ή να στραφώ κατευθείαν στο X10 mini pro, το οποίο αισίως κοστίζει 159; Τι θα με συμβουλεύατε;

 

Έχω διαβάσει πολλά εγκωμιαστικά σχόλια για το κινητό αυτό και γενικά για την htc, αλλά κάποια πράγματα είναι κάπως αποθαρρυντικά, όπως για παράδειγμα η ταχύτητα του επεξεργαστή του ή η ανάλυση της οθόνης και δεν ξέρω αν αξίζει τα 40 Ευρώ παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου!

Για τέτοια ζητήματα-συγκρίσεις μεταξύ συσκευών- αναφερόμαστε αποκλειστικά εδώ! :)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

:( Υπάρχει κάποιος στην Αθήνα που να μπορεί να βοηθήσει?? :cry: :( :cry:

θελω να κάνω root το κινητό μου αλλά είμαι σε S-ON .

Ευχαριστώ

 

Ή μηπως ξέρετε κάποιο μαγαζί που να κάνει αυτό???? :cry: :cry:

 

Στειλε π.μ. στον gkaipale.Εχει xtc clip ο φιλος και σημερα εκανε root και το δικο μου.Μοναχα συννενοησου μαζι του γιατι εγω δεν ξερω να σου απαντησω σε οτιδηποτε με ρωτησεις που εχει σχεση με αυτο περα του οτι ειμαι ευχαριστημενος! :)

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...