Jump to content

[Επίσημο] HTC Wildfire


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω, έχω το Navigon με τους χάρτες Ελλάδας που πιάνουν γύρω στα 45mb οπότε είναι κομπλέ. Αλλά είναι ένας φάκελος του Navigon με όνομα data και μέσα έχει αρχεία όπως:

Advisor.nfs

Phoneme_EU.nfs

CountryProfiles.nfs

 

και πολλά άλλα. Αυτά όλα μαζί πιάνουν 460mb στην SD μου.

 

Ξέρουμε πια απο αυτά μπορώ να σβήσω που να μου είναι αχρείαστα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πρεπει να εχει σχέση με την ενταση του video player. Βαλε να δεις ενα video, δυναμωσε την ενταση του ηχου και βγες απο τον player . Μετα δοκιμασε τον ηχο πληκτρολογιου. Εμενα μου το κανει αυτο με τον ηχο αλλαγης μενου ή σελιδας.Οταν χαμηλωνω τον ηχο του player χαμηλωνει κι αυτος

Ok. Θα το δοκιμάσω.

 

Καλησπέρα φίλε μου και καλώς ήρθες στο forum (μεταξύ μας αλλά μάλλον οι περισσότεροι γραφτήκαμε στο forum αρχικά για να ζητήσουμε και μετά για να παρέχουμε βοήθεια :ninja: ;) )!

Για το πρόβλημά σου τώρα...

Κι εγώ θα σου πρότεινα να καθαρίσεις δεδομένα και προσωρινή μνήμη σε σε sense, browser, καιρό και μετά να κάνεις μια επανεκκίνηση στο κινητό σου ;)

Ελπίζω ότι θα λυθεί το πρόβλημα έτσι...

Αν και είμαι από 2007 με σχεδόν τπτ posts λόγω χρόνου μακάρι στο μέλλον να βρίσκω χρόνο να βοηθάω.. Anyway thnx για την απάντηση αλλά ο καθαρισμός πως θα γίνει;

 

Να σημειώσω ότι το κιν δεν είναι δικό μου, δεν το έχω εγώ γι'αυτό ρωτάω πράγματα που ίσως να είναι απλά.

"Το λογικό πολλές φορές μας απατά,η συνείδηση όμως ποτέ" - Jean Jacques Rousseau
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θα ήθελα να ρωτήσω, έχω το Navigon με τους χάρτες Ελλάδας που πιάνουν γύρω στα 45mb οπότε είναι κομπλέ. Αλλά είναι ένας φάκελος του Navigon με όνομα data και μέσα έχει αρχεία όπως:

Advisor.nfs

Phoneme_EU.nfs

CountryProfiles.nfs

 

και πολλά άλλα. Αυτά όλα μαζί πιάνουν 460mb στην SD μου.

 

Ξέρουμε πια απο αυτά μπορώ να σβήσω που να μου είναι αχρείαστα?

 

Απευθύνσου εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271530

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ και κάποιες μέρες έχω πρόβλημα με την "κάρτα επαφής μου", που περιγράφει τον εαυτό μου (τηλ, avatar κτλ) με αποτέλεσμα να μην μπορώ να την επεξεργαστώ. Όποτε πατάω πάνω της το κινητό κολλάει γράφοντας "φόρτωση"..

 

Από που δημιουργείται/διαγράφεται "η κάρτα επαφής μου", ξέρει κανείς?

Aν δεν πατήσεις πάνω της να μπεις αλλά πατήσεις παρατεταμένα για να τη σβήσεις; :confused:

 

Θα ήθελα να ρωτήσω, έχω το Navigon με τους χάρτες Ελλάδας που πιάνουν γύρω στα 45mb οπότε είναι κομπλέ. Αλλά είναι ένας φάκελος του Navigon με όνομα data και μέσα έχει αρχεία όπως:

Advisor.nfs

Phoneme_EU.nfs

CountryProfiles.nfs

 

και πολλά άλλα. Αυτά όλα μαζί πιάνουν 460mb στην SD μου.

 

Ξέρουμε πια απο αυτά μπορώ να σβήσω που να μου είναι αχρείαστα?

Δεν υπάρχει λόγος να τα πειράξεις, γιατί όλα αυτά είναι αρχεία με τους χάρτες και τα POIS ;)

 

Αν και είμαι από 2007 με σχεδόν τπτ posts λόγω χρόνου μακάρι στο μέλλον να βρίσκω χρόνο να βοηθάω.. Anyway thnx για την απάντηση αλλά ο καθαρισμός πως θα γίνει;

 

Να σημειώσω ότι το κιν δεν είναι δικό μου, δεν το έχω εγώ γι'αυτό ρωτάω πράγματα που ίσως να είναι απλά.

Βασικά η απάντησή μου που παρέθεσες πήγαινε σε άλλον φίλο :p... Ωστόσο για να καθαρίσεις cache, πήγαινε ρυθμίσεις->εφαρμογές->διαχείριση εφαρμογών και βρες τις εφαρμογές που σου είπα και κάνε εκκαθάριση προσωρινής μνήμης ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Aν δεν πατήσεις πάνω της να μπεις αλλά πατήσεις παρατεταμένα για να τη σβήσεις; :confused:

 

 

 

Δυστυχώς καμία ανταπόκριση..Η επαφή αυτή προυπάρχει απο το android? Επομένως, μόνο με επανεγκατάσταση της έκδοσης που φοράω λέτε να λυθεί?

Link to comment
Share on other sites

Απαντώ μόνος μου στον εαυτό μου, ευτυχώς γλίτωσα το hard-reset!

 

Η απάντηση δόθηκε απο τον παλίκαρο εδώ και λέει εν' ολίγοις το εξής:

 

"You have to go to Settings->Application->Managed Application->"All" tab->Contacts Storage

And then click Clear Data.

After that you can sync your contacts again from your backup."

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και καλώς ήρθες στο forum (μεταξύ μας αλλά μάλλον οι περισσότεροι γραφτήκαμε στο forum αρχικά για να ζητήσουμε και μετά για να παρέχουμε βοήθεια :ninja: ;) )!

Για το πρόβλημά σου τώρα...

Κι εγώ θα σου πρότεινα να καθαρίσεις δεδομένα και προσωρινή μνήμη σε σε sense, browser, καιρό και μετά να κάνεις μια επανεκκίνηση στο κινητό σου ;)

Ελπίζω ότι θα λυθεί το πρόβλημα έτσι...

 

Σε ευχαριστώ Villis ! Το πρόβλημα μου, λύθηκε !

 

Ακολουθώντας την οδηγία σου, ξεκίνησα από τον καιρό. Και παρατήρησα ότι το συγκεκριμένο μύνημα βλάβης μου το εμφάνιζε σε ένα συγκεκριμένο σημείο (πόλη) την ώρα που scrollara και ειδικότερα στην πόλη του Σακραμέντο..

Αυτό μου έκανε εντύπωση και "μπήκα" μέσα στον καιρό και "έσβησα" την Πόλη του Σακραμέντο... μπακαλίστικος τρόπος αλλά το πρόβλημα μου λύθηκε.

Φαντάζομαι το συγκεκριμένο πρόβλημε προέκυψε επειδή ίσως την ώρα που γινόταν ενημέρωση στον καιρό και συγκεκριμένα στο Σακραμέντο βγήκα από την σύνδεση του wifi.

 

υγ. συγκεκριμένο!!!1

Link to comment
Share on other sites

εχω την εκδοση 2.1 θελω να κανω root ποια εκδοση προτεινεται που ειναι δοκιμασμενη και δουλευουν ολα τελεια και που μπορω να τη βρω? ευχαριστω Edited by mse
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
τελικα παιδια ποια ειναι η καλυτερη κ πρακτικη θηκη για το κινητο μας?

 

Μια gel από ebay πάμφθηνη αποτελεί την καλύτερη λύση κατά τη γνώμη μου χωρίς να δίνει όγκο στη συσκευή την προστατεύει άριστα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα.Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε με το πως θα περάσω τους χάρτες στο wildfire?

 

Ποιους χάρτες; Δεν είναι free.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

 

Καθόλου πρακτικό αυτό το βάλε/βγάλε! Άσε που έχουν αναφερθεί περιπτώσεις μετά από καιρό που χαλαρώνει να φεύγει η συσκευή από μέσα σε απότομες κινήσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα σας παρακαλούσα αν υπάρχει κάποιος να μου πει πως θα μπορούσα να καταχωρήσω τις επαφές μου με το επώνυμο πρώτα και αν υπάρχει η δυνατότητα να γράφω 160 χαρακτήρες στα ελληνικά με Τ9
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θα σας παρακαλούσα αν υπάρχει κάποιος να μου πει πως θα μπορούσα να καταχωρήσω τις επαφές μου με το επώνυμο πρώτα

 

http://www.companionlink.com/blog/2010/01/sort-order-for-names-on-android-phones/

 

και αν υπάρχει η δυνατότητα να γράφω 160 χαρακτήρες στα ελληνικά με Τ9

 

Βάλε το HTC_IME mod.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ποιους χάρτες; Δεν είναι free.

Κατέβασα το maverik από το market και δεν μπορώ να καταλάβω την διαδικασία πως περνάς τους χάρτες,καθ'ολίιγον άσχετος.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κατέβασα το maverik από το market και δεν μπορώ να καταλάβω την διαδικασία πως περνάς τους χάρτες,καθ'ολίιγον άσχετος.Ευχαριστώ.

 

Θα χρειαστεί να βάλεις κάποιο από τα γνωστά προγράμματα πλοήγησης... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271530

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

 

Επειδη είμαι n00bas και εχω 3 μερες το κινητο, εξηγήστε μου κάτι παρακαλώ.

Πως γίνεται να περάσουμε εφαρμογές, απο το pc ? Χωρις δλδ να πάμε στο market ? Πχ αυτο το πρόγραμμα το HTC_IME mod, τι κάνω για να το περάσω ?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πως γίνεται να περάσουμε εφαρμογές, απο το pc ? Χωρις δλδ να πάμε στο market ? Πχ αυτο το πρόγραμμα το HTC_IME mod, τι κάνω για να το περάσω ?

 

To market δεν το γλυτώνεις. Πρέπει τουλάχιστον από εκεί να εγκαταστήσεις έναν file manager για να πας στο path που έχεις βάλει τα προγράμματά σου, δηλαδή τα apk αρχεία σου, δηλαδή τα εγκαταστήσιμα αρχεία για το android. Προτείνω ανεπιφύλακτα τον ES File Manager.

 

Για να περάσεις τώρα τις επαφές από το PC στη συσκευή θα χρειαστεί να έχεις εγκαταστήσει το HTC Sync για να μπορεί να συνδεθεί συσκευή-PC και να δει τη συσκευή σαν usb stick και να περάσεις μέσα τα αρχεία σου.

 

Για γενικότερες απορίες πάνω στο android, υπάρχει και αυτό... Android FAQ - απορίες "αρχάριων" (noob topic).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

To market δεν το γλυτώνεις. Πρέπει τουλάχιστον από εκεί να εγκαταστήσεις έναν file manager για να πας στο path που έχεις βάλει τα προγράμματά σου, δηλαδή τα apk αρχεία σου, δηλαδή τα εγκαταστήσιμα αρχεία για το android. Προτείνω ανεπιφύλακτα τον ES File Manager.

 

Για να περάσεις τώρα τις επαφές από το PC στη συσκευή θα χρειαστεί να έχεις εγκαταστήσει το HTC Sync για να μπορεί να συνδεθεί συσκευή-PC και να δει τη συσκευή σαν usb stick και να περάσεις μέσα τα αρχεία σου.

 

Για γενικότερες απορίες πάνω στο android, υπάρχει και αυτό... Android FAQ - απορίες "αρχάριων" (noob topic).

 

ευχαριστώ πολύ :) Καταλαβα πως γίνεται.

 

 

Και κάτι ακόμα :

υπάρχει τρόπος να γραφουμε sms σε μικρά ελληνικά τονιζόμενα, με 160χ?

όχι ε ?

παντως να πω ενα παραπονο για το wildfire, χάνει πολύ συχνά το wi-fi. Του έδωσα σταθερή ip και dns (καλα τα dns βοηθητικά είναι), αλλα απο τότε μου το έκανε αλλη 1 φορά!!!

Edited by Hierophant
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Και κάτι ακόμα :

υπάρχει τρόπος να γραφουμε sms σε μικρά ελληνικά τονιζόμενα, με 160χ?

όχι ε ?

 

Δεν υπάρχει λόγος. Το πρωτόκολλο των sms υποστηρίζει αποκλειστικά κεφαλαία ελληνικά στην περίπτωση των 160 χαρακτήρων/sms. Δεν είναι θέμα συσκευής αλλά κωδικοποίησης.

 

Μην ξεγελιέσαι από άλλες περιπτώσεις που στέλνουν/λαμβάνουν πεζά μιας και τα μηνύματα πάντα κεφαλαία στέλνονται και κάνουν εσωτερικά οι συσκευές τη μετατροπή σε πεζά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...