Jump to content

[Επίσημο] HTC Wildfire


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για να μην δω τπτ χρεώσεις στον λογαριασμό μου αυτό που κάνω είναι να απενεργοποιήσω το ασύρματα δίκτυα το δίκτυα κινητής τηλεφωνίας σωστά ? (και το G πλέον στην οθόνη του κινητού δεν θα φαίνεται)

έτσι και αλλιώς όταν χρειάζεται κάποια ενήμερωση το κάνω μέσω wifi.

αυτό είναι μόνο έτσι ? ή εχουμε και κάτι ακόμα ?

Στην πρώτη εκκίνηση του κινητού, ρωτούσε πως θα μπαίνεις στο ίντερνετ-μέσω wifi ή 3g. Από εκεί εγώ διάλεξα wifi και τελείωσα. Όταν θέλω να μπω από 3g, το ανοίγω χειροκίνητα. Φαντάζομαι απενεργοποιώντας το δικτυα κινητής τηλεφωνίας, είσαι οκ. Εγώ έβαλα και αυτό το πρόγραμμα ώστε να μετράει τα δεδομένα που διακινώ μέσω 3g, για να ελέγχω λίγο ώστε να μη βγώ εκτός των δωρεάν mb που μου δίνει η vodafone :)

παίδες τα αρχεία της sd για παράδειγμα που τα βρίσκω ? γιατί εγώ δεν την βλέπω πουθενά ... !

το κινητό χωρίς να έχω περάσει κάτι παραπάνω εκτός απο 2 mp3 έχει μνήμη στο τηλέφωνο 155mb...

δλδ οι υπόλοιπες εφαρμογές πιάνουν

Ενσωματωμένη Μνήμη

512 MB - εφαρμογές = 155 mb ???

Aπό τα 512 mb, δεν είναι όλα διαθέσιμα. Σκέψου ότι και το ίδιο το android καταλαμβάνει χώρο, οπότε από τα 512 πολύ λιγότερα είναι διαθέσιμα. Τα .mp3 φαντάζομαι τα πέρασες μέσω καλωδίου, οπότε επίσης φαντάζομαι ότι τα πέρασες στην κάρτα μνήμης. Για να δεις τα περιεχόμενα της sd, πέρνα έναν file manager στο κινητό. Εγώ χρησιμοποιώ τον astro file manager-θα τον βρεις δωρεάν στο market.

επίσης custom ringtone πώς περνάς ? εννοώ κάποιο mp3 για ήχο κλήσης... (έχω χάσει την μπάλα)

Δημιούργησε στην κάρτα μνήμης ένα φάκελο με όνομα "media" και μέσα σ'αυτόν ένα φάκελο με όνομα "audio" και μέσα στον audio, κάνε άλλους 3 φακέλους με ονόματα "alarms", "notifications" και "ringtones". Σε αυτούς τους φακέλους πέρνα τα mp3 που θες και είσαι έτοιμος. Πηγαίνοντας να αλλάξεις ήχο (κλήσης, ξυπνητηριού ή ειδοποιήσεων) από τις ρυθμίσεις, θα βρεις και αυτά τα mp3 που έβαλες εσύ :)

διέγραψα όπως κάνουμε scroll προς τα δεξιά το add contacts... http://1.bp.blogspot.com/_qix_uBP9u-8/TCdBUHg7RuI/AAAAAAAAAWQ/LIyoaQOKTaM/s1600/htc-wildfire-review-7-580x362.jpg (αυτό εννοώ...) πώς το εμφανίζω ξανά ?

Παρατεταμένο κλίκ σε ένα κενό σημείο πάνω στην οθόνη και μετά επέλεξε "στοιχείο ελέγχου"... και μετά επέλεξε το "πρόσωπα" :)

Γεία σας παιδιά μπορώ να πω οτι είμαι κι εγώ ένας νέος κάτοχος της συσκευής.Δύο ερωτήσεις (καλά πολλές έχω αλλά....θα τις βρω) 1.το κινητό υποστηρίζει φωνητική κλήση?2.με το quickoffice που υπάρχει μέσα δεν μπορώ να επεξεργαστώ αρχεία?υπάρχει κάτι αλλό?Ευχαριστώ πολύ

1. δε γνωρίζω :(

2. μόνο να δείς τα αρχεία μπορείς και όχι να τα επεξεργαστείς. Υπάρχουν εφαρμογές που σου επιτρέπουν να επεξεργαστείς, αλλά δεν είναι δωρεάν..

 

Επίσης για όσους θέλουν το optimus, κανένα πρόβλημα. Το θέμα του optimus είναι αλλού, κι όχι εδώ. Ας μείνουμε εδώ, μόνο εμείς "τα κορόιδα" και ας πάνε οι άλλοι στο optimus...

Edited by Villis
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φίλε villis ήσουν κατατοπιστικότατος!!!!!!!Προσωπικά σ'ευχαριστώ πολύ μου έλυσες αρκετές απορίες :respect:
Link to comment
Share on other sites

Ας πως και εγώ την απορία μου τώρα.:)

 

Πως μπορώ να στείλω αρχεία μέσω Bluetooth; Προς το παρών έχω κατεβάσει ένα πρόγραμμα αλλά θέλω του Android.

 

Ξέρει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Μέσω κάποιου file manager. Με τον astro που χρησιμοποιώ εγώ, πατάς παρατεταμένα πάνω στο αρχείο που θες να στείλεις και μετά πατάς send :)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Μέσω κάποιου file manager. Με τον astro που χρησιμοποιώ εγώ, πατάς παρατεταμένα πάνω στο αρχείο που θες να στείλεις και μετά πατάς send :)

 

Δηλαδή δεν γίνεται μέσω του Android;

 

Τέλος πάντων, ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τι αρχείο θέλεις να στείλεις.Αν πχ είναι φωτογραφίες από την εφαρμογή που τις βλέπεις πατάς το εικονίδιο με τα 2 βελακια κ τον κύκλο (κοινή χρήση) κ διαλέγεις bluetooth.Αν είναι mp3 στην εφαρμογή μουσική πατάς μενού κ κοινή χρήση κ διαλέγεις πάλι Bluetooth (έτσι τουλάχιστον γίνεται στο desire και δεν νομίζω να έχει διαφορά)

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τι αρχείο θέλεις να στείλεις.Αν πχ είναι φωτογραφίες από την εφαρμογή που τις βλέπεις πατάς το εικονίδιο με τα 2 βελακια κ τον κύκλο (κοινή χρήση) κ διαλέγεις bluetooth.Αν είναι mp3 στην εφαρμογή μουσική πατάς μενού κ κοινή χρήση κ διαλέγεις πάλι Bluetooth (έτσι τουλάχιστον γίνεται στο desire και δεν νομίζω να έχει διαφορά)

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Ευχαριστώ πολύ! :) Γίνεται αυτό που λες. :)

Μα, τι μανία είναι αυτή της HTC, να λέει κοινή χρήση κάτι που θες να στείλεις σε άλλον. Και το Retweet κοινή χρήση το έχει!:X

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τι αρχείο θέλεις να στείλεις.Αν πχ είναι φωτογραφίες από την εφαρμογή που τις βλέπεις πατάς το εικονίδιο με τα 2 βελακια κ τον κύκλο (κοινή χρήση) κ διαλέγεις bluetooth.Αν είναι mp3 στην εφαρμογή μουσική πατάς μενού κ κοινή χρήση κ διαλέγεις πάλι Bluetooth (έτσι τουλάχιστον γίνεται στο desire και δεν νομίζω να έχει διαφορά)

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Δεν το ήξερα αυτό. Όντως πολύ βλακεία το κοινή χρήση σαν όρος. Καλύτερα ίσως να ήταν στα αγγλικά βέβαια. Όπως και να'χει πάντως, επιμένω να χρησιμοποιώ file manager ;) :D

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για την απάντηση.

μου έλυσες τα χέρια...χΔ

λοιπόν όσον αφορά την ερώτηση του bluetooth όταν παραλάβω κάτι που το βρίσκω ? με την custom εφαρμογή του κινητού μιλάω...

γιατί με κόβω να βάζω αυτό το astro bluetooth...

 

ps. μπορεί κάποιος να αναφέρει αξιόλογες εφαρμογές που "αξίζουνε" να υπάρχουνε μέσα στο κινητό ???

ps2. επειδή πριν το αγοράσω είχα καθίσει και διάβασα και τις 33 σελίδες μία προς μία και τονίζανε το πρόβλημα της ανάλυσης... να πω

προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα και είναι καθαρά στο άτομο....

και πιστεύω ότι για τα λεφτά του η αγορά αξίζει με κλειστά τα μάτια.

αυτά...

villis και γενικότερα members forum και χρήστες του wildfire παρακαλώ να αναφέρετε εφαρμογές και κανένα παιχνίδι γρίφου σπαζοκεφαλιές και έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Nα'σαι καλά φίλε μου :happy:

Δεν έτυχε να μου έχουν στείλει κάτι στο κινητό για να δώ, εκτός απο μια φορά που έστελνα κάτι εγώ και το βρήκα στον φάκελο downloads στην κάρτα μνήμης. Αν πχ στείλεις μια εικόνα και δεν εμφανίζεται μαζί με τις άλλες, τότε μάλλον θα είναι σε φάκελο download στην κάρτα μνήμης. Αυτό το astro bluetooth δε νομίζω να το χρειάζεσαι, αλλά έναν file manager χρειάζεσαι, εκτός αν θες να συνδέεσαι στον υπολογιστή με καλώδιο και να τα μεταφέρεις έτσι. Τώρα βέβαια δεν ξέρω μήπως μεταφέρονται αυτόματα στον φάκελο που πρέπει, οπότε πρέπει να δοκιμάσεις μάλλον.

ps. Είναι καθαρά υποκειμενικό τι χρειάζεται το κινητό. Άλλα θα θες εσύ, άλλα εγώ κ.ο.κ. Πάντως όλο και κάτι θα βρείς εδώ, εδώ κι εδώ. Για παιχνίδια κοίτα εδώ :)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν όσον αφορά την ερώτηση του bluetooth όταν παραλάβω κάτι που το βρίσκω ? με την custom εφαρμογή του κινητού μιλάω...

γιατί με κόβω να βάζω αυτό το astro bluetooth...

Τι είδους αρχείο θα είναι αυτό που θα παραλάβεις;Αν είναι mp3 θα το βρεις όταν ανοίξεις την εφαρμογή της μουσικής,αν είναι εικόνα την εφαρμογή για τις εικονες,αν είναι pdf την εφαρμογή που διαβάζεις pdf κ αν είναι αρχείο του office αν ανοίξεις το quickoffice.Όπως κ να έχει ένας file manager είναι καλό να υπάρχει.Προσωπικά προτιμώ τον ES File Explorer

 

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση ακόμη.Έχω φτιάξει ομάδες για τις επαφές μου (οικογένεια,συνάδελφοι κλπ) θα ήθελα να ορίσω έναν ήχο κλήσης για την κάθε μια.δεν έχω καταφέρει κάτι.Πρέπει να το κάνω σε μια-μια τις επαφές?την πάτησα εαν είναι έτσι.......:(
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...

Πηρα το htc wildfire πριν 1 εβδομαδα κ ειμαι γενικα πολυ ευχαριστημενη αλλα οχι κ τοσο με την μπαταρια ... θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα κ αν θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει :O

 

1. πως κ αν μπορει να δημιουργηθει νεος φακελος στο μενου

2. πως μπορουμε να χρησιμοποιησουμε δικο μας ηχος mp3 στα μνμ κ στο ξυπνητηρι

3. στα μνμ να αφαιρεθει η εμφανιση των επαφων κ απο τη σιμ κ απ'του τηλεφωνου(εχω επιλεξει απ'το μενου εμφανιση μονο των επαφων που ειναι αποθηκευμενες στο τηλ. αλλα μου τις εμφανιζει κ απ'τις δυο)

 

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων...:)

Link to comment
Share on other sites

για ηχο κλησης στις επαφες το μονο που εχω ανακαλυψει μεχρι στιγμης ειναι απ'το mp3player->menu->ορισμος ως κουδουνισμα ->κουδουνισμα επαφης κ επιλεγεις τις επαφες σου εφοσον εχεις ηδη επιλεξει το τραγουδι που θελεις ...

σορρυ αλλα δε γνωριζω αλλο τροπο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...

Πηρα το htc wildfire πριν 1 εβδομαδα κ ειμαι γενικα πολυ ευχαριστημενη αλλα οχι κ τοσο με την μπαταρια ... θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα κ αν θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει :O

 

1. πως κ αν μπορει να δημιουργηθει νεος φακελος στο μενου

2. πως μπορουμε να χρησιμοποιησουμε δικο μας ηχος mp3 στα μνμ κ στο ξυπνητηρι

3. στα μνμ να αφαιρεθει η εμφανιση των επαφων κ απο τη σιμ κ απ'του τηλεφωνου(εχω επιλεξει απ'το μενου εμφανιση μονο των επαφων που ειναι αποθηκευμενες στο τηλ. αλλα μου τις εμφανιζει κ απ'τις δυο)

 

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων...:)

Καλησπέρα :happy:

1. Απ'όσο γνωρίζω δε γίνεται να δημιουργηθεί κάποιος φάκελος στο μενού, αλλά μόνο στις 7 "αρχικές" οθόνες...

2. Δημιούργησε στην κάρτα μνήμης ένα φάκελο με όνομα "media" και μέσα σ'αυτόν ένα φάκελο με όνομα "audio" και μέσα στον audio, κάνε άλλους 3 φακέλους με ονόματα "alarms", "notifications" και "ringtones". Σε αυτούς τους φακέλους πέρνα τα mp3 που θες και τέλος. Πηγαίνοντας να αλλάξεις ήχο (κλήσης, ξυπνητηριού ή ειδοποιήσεων) από τις ρυθμίσεις, θα βρεις και αυτά τα mp3 που έβαλες εσύ στους παραπάνω φακέλους.

3. Το μόνο που ξέρω είναι από τις επαφές (πρόσωπα) να πατήσεις το πλήκτρο menu και μετά να διαλέξεις προβολή και μετά να διαλέξεις αυτές που θες να φαίνονται. Απ'ότι έχω καταλάβει αυτό το έκανες, οπότε δε γνωρίζω δυστυχώς :(

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Άλλα μια ερώτηση. Η τελευταία για σήμερα.

Πως μπορώ να αφαιρέσω τις επαφές από το Facebook στα μηνύματα και στις κλήσεις;

 

Όσοι έχετε το Wildfire θα έχετε δει ότι εμφανίζει τους φίλους και τους "φίλους" με τα τηλ. από στο Facebook. Εγώ θέλω να εμφανίζει ΜΌΝΟ αυτούς που είναι στη μνήμη του τηλεφώνου.

Edited by isidorosr20595
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ενδιαφέρεται ένας φίλος μου να αγοράσει την συγκεκριμένη συσκευή, προσωπικά πιστεύω πως αξίζει να το αγοράσει για τα λεφτά που έχει, απλά τελευταία διαβάζω ότι η ανάλυση τις οθόνης δεν είναι καθόλου καλή, ισχύει κάτι τέτοιο?
My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ενδιαφέρεται ένας φίλος μου να αγοράσει την συγκεκριμένη συσκευή, προσωπικά πιστεύω πως αξίζει να το αγοράσει για τα λεφτά που έχει, απλά τελευταία διαβάζω ότι η ανάλυση τις οθόνης δεν είναι καθόλου καλή, ισχύει κάτι τέτοιο?

 

Οι γνώμες διίστανται! :p Αν έχει συνηθίσει σε μεγαλύτερες αναλύσεις (στα κινητά) τότε δεν θα του φανεί καλή.

Αν για παράδειγμα έχει το LG GT505 (που έχουν σχεδόν την ίδια ανάλυση) δεν θα του φανεί κακή. Αν όμως έχει το iPhone, HTC Desire, Samsung Wave και άλλα τέτοια που έχουν πολύ καλή ανάλυση τότε θα του φανεί χάλια. Είναι και αυτό θέμα, θέμα συνήθειας.:) Μερικοί λένε ότι είναι χάλια.

Εμένα ευτυχώς ή δυστυχώς μου φαίνεται εντάξει!:p

 

Πάντως με αυτή την ανάλυση πολλά παιχνίδια/εφαρμογές στο*Market δεν εμφανίζονται! :( :cry:

 

Το καλύτερο που έχει να κάνει ο φίλος σου είναι να πάει σε κάποιο κατάστημα Vodafone, Πλαίσιο ή Saturn (το τελευταίο άκουσα πως το έφερε!) και να το δει μόνος του.

 

Και μην ξεχνάτε, αν θέλετε να ανεβάσω καμιά φωτογραφία του κινητού πείτε το μου.:)

Edited by isidorosr20595
Link to comment
Share on other sites

@isidore. Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση σου, κι εγώ αυτό πιστεύω πως ο καθένας έχει και την δικιά του γνώμη πάνω σε καποιο θέμα.

Το κινητό που έχει είναι το samsung beat dj, δηλ θα του φανεί καλή η ανάλυση του?

My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

@isidore. Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση σου, κι εγώ αυτό πιστεύω πως ο καθένας έχει και την δικιά του γνώμη πάνω σε καποιο θέμα.

Το κινητό που έχει είναι το samsung beat dj, δηλ θα του φανεί καλή η ανάλυση του?

 

Σχεδόν την ίδια ανάλυση έχουν. Λογικά δεν θα του φανεί άσχημη αφού έχει συνηθίσει σε αυτή.:)

Link to comment
Share on other sites

Παρακάτω θα ακολουθήσουν κάποιες πληροφορίες, για το πώς μπορούμε να κάνουμε κάποια πράγματα στο κινητό, με απλά λόγια, ώστε να καλυφθούνε όχι μόνο οι γνώστες του αντικειμένου, αλλά και όλοι εμείς οι υπόλοιποι. Θα αναφερθούμε μόνο σε λύσεις που δεν απαιτούν root ή κάτι τέτοιο, μιας και μέχρι τώρα (09/08/2010) δεν έχει βρεθεί τρόπος για να γίνει rooted η συσκευή μας. Τα σημεία που καλύπτω έχουν συζητηθεί ίσως εκτεταμένα εδώ πέρα, αλλά καλό είναι να υπάρχουν συγκεντρωμένα, ώστε κάποιος εύκολα να μπορεί να τα αναζητήσει. Να τονίσω σε αυτό το σημείο, ότι τα περισσότερα πράγματα που αναφέρονται εδώ πέρα, έχουν αναφερθεί αλλού-ακόμα και στο manual, απλά εγώ κάθισα να τα γράψω (ή και μεταφράσω) όσο πιο απλά μπορώ και όπως τα κατάλαβα εγώ καθώς επίσης έβαλα και μερικές πληροφορίες που ανακάλυψα μόνος μου. Κάποια βέβαια (κυρίως από τον panosha αλλά και από το manual) έγιναν και copy-paste :p Τα εύσημα πάνε στον Πάνο από το navimania.gr (panosha) για τους πολύ καλούς οδηγούς του για το htc desire, και σε όλα τα παιδιά από το xda-developers αλλά και από διάφορα άλλα site. Να τονίσω επίσης ότι αν κάτι πάει στραβά κάνοντας τα παρακάτω, ΔΕ φέρω καμία ευθύνη-do it at your own risk! Πάμε λοιπόν:

Τεχνικά χαρακτηριστικά:

http://img401.imageshack.us/img401/5254/wildfire.th.jpg

Οδηγός γρήγορης εκκίνησης

Εγχειρίδιο χρήσης

 

Για να διαλέξετε ένα τραγούδι ως ήχο κλήσης μπορείτε να κάνετε τα εξής

1ος τρόπος: Πηγαίνετε στην εφαρμογή “μουσική”. Πιέστε το κάτω-αριστερό πλήκτρο (με τις 3 παύλες) για να μεταβείτε στη βιβλιοθήκη και επιλέξτε εκεί το τραγούδι που θέλετε να χρησιμοποιήσετε ως κουδούνισμα. Πατήστε αναπαραγωγή και την ώρα που παίζει το τραγούδι πατήστε το touch πλήκτρο menu και μετά “ορισμός ως κουδούνισμα”. Μπορείτε να διαλέξετε ανάμεσα σε κουδούνισμα τηλεφώνου, κουδούνισμα επαφής ή και περικοπή τραγουδιού (να κόψετε δηλαδή ένα κομμάτι από ολόκληρο τραγούδι για να το κάνετε ringtone).

2ος τρόπος (γενικότερος): Δημιουργήστε στην κάρτα μνήμης ένα φάκελο με όνομα "media" και μέσα σ'αυτόν ένα φάκελο με όνομα "audio". Μέσα στο φάκελο “audio”, δημιουργήστε άλλους 3 υποφακέλους με ονόματα "alarms", "notifications" και "ringtones". Σε αυτούς τους φακέλους, αναλόγως με το αν θέλετε ήχο ξυπνητηριού, ειδοποιήσεων, ή ήχο κλήσης αντίστοιχα, περνάτε τα .mp3 που θέλετε και μπορείτε στη συνέχεια να τα επιλέξετε ως ήχο κλήσης από τις ρυθμίσεις.

 

Εγκατάσταση εφαρμογών εκτός market

Για την εγκατάσταση εφαρμογών από το market, δε χρειάζονται και πολλά. Αναζητάτε την εφαρμογή που θέλετε και στη συνέχεια πατήστε εγκατάσταση. Αυτό ήταν.

Για εφαρμογές που κατεβάσατε στον υπολογιστή από το internet (κι έχουν κατάληξη αρχείου .apk), τα πράγματα είναι διαφορετικά. Αρχικά, πάμε στις ρυθμίσεις και επιλέγουμε εφαρμογές και στη συνέχεια ενεργοποιούμε το “άγνωστες πηγές”. Στη συνέχεια μπορείτε να περάσετε τις εφαρμογές που κατεβάσατε πρίν, στην κάρτα μνήμης (σε οποιονδήποτε φάκελο επιθυμείτε) μέσω καλωδίου usb (ή και με οποιονδήποτε άλλον τρόπο επιθυμείτε όπως αποστολή σε email ως συνημμένο και άνοιγμα του email από το κινητό [για την αποθήκευση του συνημμένου απαιτούνται επιπλέον εφαρμογές όπως το apkatcher ή το blackmoon attachsave. Από το market, κατεβάστε μετά κάποιον file manager-προσωπικά χρησιμοποιώ τον astro file manager, αλλά η ίδια δουλειά γίνεται από όλους τους file managers. Αφού εγκαταστήσετε τον file manager, ανοίξτε τον και πηγαίνετε στο φάκελο που βάλατε τα αρχεία των εφαρμογών (με την κατάληξη .apk). Πατώντας πάνω στο αρχείο της εφαρμογής που θέλετε και επιλέγοντας “Open App Manager” ξεκινάει η εγκατάσταση και ακολουθήστε τις οδηγίες που δίνονται στην οθόνη.

 

Εγκατάσταση εφαρμογών μη διαθέσιμων στο market λόγω ανάλυσης:

Υπάρχουν εφαρμογές που δεν εμφανίζονται στο market του wildfire, καθώς δεν είναι συμβατές με την ανάλυση του κινητού (qvga). Στην πραγματικότητα, οι περισσότερες εφαρμογές που δεν εμφανίζονται στο market, κάνουν αυτόματα μετατροπή στην ανάλυσή του κινητού και παίζουν απροβλημάτιστα, αλλά στα χαρτιά δεν είναι συμβατές και δεν εμφανίζονται. Κάποιες βέβαια είναι όντως ασύμβατες και δεν εμφανίζονται σωστά, αλλά μέχρι τώρα ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού όσες έτυχα.

1ος τρόπος: βρείτε τις εφαρμογές (τα αρχεία *.apk) που θέλετε (και δεν υπάρχουν στο market) στο ίντερνετ σε κάποιο site και κατεβάστε τες και περάστε τες στο κινητό με τον τρόπο που αναγράφεται παραπάνω (βλ. εγκατάσταση εφαρμογών εκτός market).

2ος τρόπος: Γραφτείτε στην ιστοσελίδα appbrain.com χρησιμοποιώντας το gmail σας και στη συνέχεια εγκαταστήστε από το market την εφαρμογή “appbrain”. Μετά εγκαταστήστε την εφαρμογή “fast web installer” (παλι από το market). Ανοίξτε πρώτα την εφαρμογή “appbrain” στο κινητό και πατήστε “manage my apps” και μετά “sync with appbrain”. Ανοίξτε στη συνέχεια την εφαρμογή “fast web installer” και θα σας ζητήσει αν της επιτρέπεται να αποκτήσει πρόσβαση στο λογαριασμό σας στο appbrain. Αφήστε την να αποκτήσει δικαιώματα στο λογαριασμό και αυτό ήταν. Πηγαίνοντας πλέον στην ιστοσελίδα appbrain.com, μπορείτε να διαλέξετε κάποια εφαρμογή, να διαβάσετε περιγραφή και πάνω αριστερά υπάρχει ένα κουμπί “install”. Πατώντας το και έχοντας ανοιχτή την εφαρμογή “appbrain” στο κινητό καθώς και πρόσβαση στο internet από το κινητό (wifi ή 3g), μπορείτε να εγκαταστήσετε πολλές εφαρμογές, που δεν εμφανίζονται στο market του κινητού.

 

Κατάργηση εγκατάστασης εφαρμογών τρίτων

Δεν μπορείτε να απεγκαταστήσετε εφαρμογές που είναι προεγκατεστημένες στο τηλέφωνο. Για τις εφαρμογές τρίτων, που έχετε εγκαταστήσει στο τηλέφωνο, ακολουθείστε την εξής διαδικασία: Από την Αρχική οθόνη πατήστε MENU και μετά πιέστε Ρυθμίσεις. Μετακινηθείτε με κύλιση προς τα κάτω στην οθόνη και πιέστε Εφαρμογές -> Διαχείριση εφαρμογών. Πατήστε MENU και μετά πιέστε Φίλτρο > Λήφθηκαν. Στην οθόνη Διαχείριση εφαρμογών, πατήστε την εφαρμογή που θέλετε να απεγκαταστήσετε. Στην οθόνη Πληροφορίες εφαρμογής, πιέστε Κατάργηση εγκατάστασης.

 

Πώς να μπλοκάρετε τη χρήση Internet (data) μέσω κινητής τηλεφωνίας

1ος τρόπος: Ρυθμίσεις->Ασύρματα δίκτυα->Δίκτυο κινητής τηλεφωνίας (απενεργοποίηση).

2ος τρόπος: Χρησιμοποιήστε κάποια εφαρμογή από το market (γνωρίζω μόνο την APNdroid που αλλάζει τις ρυθμίσεις του internet μέσω της εκάστοτε εταιρίας και δεν μπορείτε να συνδεθείτε μέσω 3g. Σε περίπτωση που κάποιος θέλει να απεγκαταστήσει την εφαρμογή, να επανεενεργοποιήσει πριν το internet μέσω της εφαρμογής, γιατί αλλιώς θα χάσει τις ρυθμίσεις internet της εταιρίας κινητής του.

 

Βαθμονόμηση πληκτρολογίου

Η βαθμονόμηση του πληκτρολογίου, μπορεί να βοηθήσει στην καλύτερη λειτουργία του. Η βαθμονόμηση γίνεται ως εξής: ρυθμίσεις-> γλώσσα και πληκτρολόγια-> touch input->εισαγωγή κειμένου->εργαλείο βαθμονόμησης.

 

Επανεκκίνηση του τηλεφώνου (soft reset)

Αν το τηλέφωνό σας λειτουργεί πιο αργά απ’ότι συνήθως, αν μια εφαρμογή δεν λειτουργεί σωστά ή αν το τηλέφωνό σας πάψει να ανταποκρίνεται, επιχειρήστε να το επανεκκινήσετε για να δείτε αν κάτι τέτοιο θα συμβάλει στην επίλυση του προβλήματος. Για να επανεκκινήσετε το τηλέφωνό σας, απλά απενεργοποιήστε και επανενεργοποιήστε το. Αν το παρατεταμένο πάτημα του κουμπιού ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ δεν λειτουργεί, αφαιρέστε την μπαταρία, περιμένετε μερικά δευτερόλεπτα, επανατοποθετήστε την μπαταρία και ενεργοποιήστε το τηλέφωνο.

 

Εκτέλεση επαναφοράς εργοστασιακών ρυθμίσεων (hard reset)

Αν δώσετε το τηλέφωνό σας σε κάποιον άλλο (και συνεπώς θέλετε να σβήσετε τα δεδομένα σας) ή αν το τηλέφωνό σας έχει επίμονο πρόβλημα που δεν διορθώνεται, μπορείτε να εκτελέσετε επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων (ονομάζεται και hard reset). Αυτή επαναφέρει το τηλέφωνό σας στην κατάσταση που βρισκόταν την πρώτη φορά που το ενεργοποιήσατε. Η επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων δε διαγράφει τα δεδομένα και τα αρχεία που βρίσκονται στην κάρτα microSD του τηλεφώνου σας. Σκεφτείτε το καλά όμως πριν κάνετε επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων. Θα διαγράψει μόνιμα όλα τα δεδομένα και τις προσαρμοσμένες ρυθμίσεις σας, καθώς και οιαδήποτε εφαρμογή έχετε λάβει και εγκαταστήσει. Δημιουργήστε οπωσδήποτε αντίγραφο ασφαλείας με τα δεδομένα και τα αρχεία που θέλετε να κρατήσετε πριν εκτελέσετε επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Εκτέλεση επαναφοράς εργοστασιακών ρυθμίσεων μέσω των ρυθμίσεων

Ο πιο πρακτικός τρόπος επαναφοράς των εργοστασιακών ρυθμίσεων είναι μέσω των ρυθμίσεων του τηλεφώνου. Από την Αρχική οθόνη πατήστε MENU και μετά πιέστε Ρυθμίσεις. Μετακινηθείτε με κύλιση προς τα κάτω στην οθόνη και πιέστε Απόρρητο->Εργοστασ. ρυθμίσεις. Στην οθόνη Εργοστασ. ρυθμίσεις, πιέστε Επαναφορά τηλεφώνου, και μετά πιέστε Διαγραφή όλων.

Εκτέλεση επαναφοράς εργοστασιακών ρυθμίσεων από τα κουμπιά του τηλεφώνου

Ακόμα και αν δεν μπορείτε να ενεργοποιήσετε το τηλέφωνό σας ή να αποκτήσετε πρόσβαση στις ρυθμίσεις του, μπορείτε να εκτελέσετε επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων χρησιμοποιώντας τα κουμπιά του τηλεφώνου. Με το τηλέφωνο απενεργοποιημένο, πατήστε παρατεταμένα το κουμπί ΜΕΙΩΣΗ ΕΝΤΑΣΗΣ και, στη συνέχεια, πατήστε σύντομα το κουμπί ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ. Περιμένετε να εμφανιστεί η οθόνη με τις τρεις εικόνες Android και μετά αφήστε το κουμπί ΜΕΙΩΣΗ ΕΝΤΑΣΗΣ. Πατήστε ΜΕΙΩΣΗ ΕΝΤΑΣΗΣ για να επιλέξετε ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΧΩΡΟΥ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗΣ και μετά πατήστε ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ. Πατήστε ΑΥΞΗΣΗ ΕΝΤΑΣΗΣ για να ξεκινήσει η επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων.

3ος τρόπος: Δεν τον έχω δοκιμάσει και τον μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη. Πληκτρολογήστε *#*#7780#*#* και θα σας ρωτήσει αν όντως θέλετε να κάνετε hard reset.

 

Έλεγχος για ενημερώσεις λογισμικού συστήματος

Το κινητό αν έχει σύνδεση στο internet ενεργή (μέσω wifi ή 3g), κάνει αυτόματα έλεγχο για νέες ενημερώσεις του λογισμικού (της rom). Ανάλογα με τον τύπο ενημέρωσης, η ενημέρωση ενδέχεται να διαγράψει όλα τα προσωπικά δεδομένα και προσαρμοσμένες ρυθμίσεις σας, καθώς και να απεγκαταστήσει τυχόν εφαρμογές που έχετε εγκαταστήσει. Δημιουργήστε οπωσδήποτε ένα αντίγραφο ασφαλείας των πληροφοριών και των αρχείων που θέλετε να κρατήσετε.

Αν θέλετε να ελέγξετε χειροκίνητα για την ύπαρξη ή όχι κάποιας αναβάθμισης του λογισμικού, κάντε τα εξής: Από την Αρχική οθόνη πατήστε MENU και μετά πιέστε Ρυθμίσεις. Μετακινηθείτε με κύλιση προς τα κάτω στην οθόνη και πιέστε Σχετικά με το τηλέφωνο->Ενημερώσεις λογισμικού συστήματος. Στην οθόνη Ενημέρωση λογισμικού συστήματος πιέστε έλεγχος τώρα. Απαιτείται wifi σύνδεση, καθώς αν υπάρχει ενημέρωση, θα είναι ίσως μεγάλη σε μέγεθος, οπότε μπορεί να σας χρεώσει αν γίνει μέσω 3g, ενώ μπορεί επίσης ν’ αργήσει να κατέβει.

 

Έλεγχος διαθέσιμου χώρου στη μνήμη του κινητού ή στην κάρτα αποθήκευσης

Από την Αρχική οθόνη πατήστε MENU και μετά πιέστε Ρυθμίσεις.Μετακινηθείτε με κύλιση προς τα κάτω στην οθόνη και πιέστε κάρτα SD & αποθηκευτικός ψώρος τηλεφώνου. Εδώ θα δείτε το συνολικό και τον ελεύθερο χώρο στην κάρτα μνήμης καθώς και στη μνήμη του κινητου (αν κάνετε scroll λίγο πιο κάτω).

 

Διαγραφή δεδομένων και προσωρινής μνήμης εφαρμογής (cache)

Από την Αρχική οθόνη πατήστε MENU και μετά πιέστε Ρυθμίσεις. Μετακινηθείτε με κύλιση της τα κάτω στην οθόνη και πιέστε Εφαρμογές -> Διαχείριση εφαρμογών. Στην οθόνη Διαχείριση εφαρμογών, επιλέξτε την εφαρμογή της οποίας την προσωρινή μνήμη και/ή τα δεδομένα θέλετε να διαγράψετε. Στην οθόνη πληροφοριών εφαρμογής, πατήστε Εκκαθάριση δεδομένων ή/και Διαγραφή προσωρινής μνήμης.

 

Αποδέσμευση περισσότερης μνήμης τηλεφώνου ή χώρου στην κάρτα αποθήκευσης

Αν το τηλέφωνό σας έχει χαμηλό επίπεδο μνήμης, δοκιμάστε τα ακόλουθα:

Στο πρόγραμμα περιήγησης στο Web διαγράψτε όλα τα προσωρινά αρχεία Internet και τις πληροφορίες ιστορικού (όταν είστε μέσα στον browser, πατήστε το touch πλήκτρο μενού->περισσότερα->ρυθμισεις και από εκει διαλέγετε τι θέλετε να σβήσετε). Μπορείτε επιπλέον να απεγκαταστήστε τα προγράμματα που έχετε λάβει από το Android Market και δεν χρησιμοποιείτε πλέον με τον τρόπο που αναφέρεται παραπάνω (βλ. κατάργηση εγκατάστασης εφαρμογών τρίτων).

 

Δεν ανάβει το φλας (είτε στην κάμερα είτε σαν φακός μέσω της εφαρμογής φλάς)

Η χρήση του φλας καταναλώνει πολλή ενέργεια της μπαταρίας. Για λόγους εξοικονόμησης της ενέργειας της μπαταρίας, η κάμερα απενεργοποιεί το φλας (ακόμα και αν έχετε ρυθμίσει την κάμερα στη λειτουργία Αυτόματο φλας ή Φλας αναμμένο) όταν συμβεί κάτι από τα παρακάτω:

Έχετε εισερχόμενη κλήση: Το φλας απενεργοποιείται προσωρινά στην περίπτωση εισερχόμενης κλήσης. Μετά τον τερματισμό της κλήσης, θα μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε ξανά.

Το επίπεδο ενέργειας της μπαταρίας του τηλεφώνου σας δεν υπερβαίνει το 15 %: Επαναφορτίστε την μπαταρία, έτσι ώστε η κάμερα να έχει αρκετή ενέργεια για να χρησιμοποιήσει το φλας.

Ο ψυχρός καιρός ενδέχεται να μειώσει την απόδοση της μπαταρίας, που επηρεάζει αρνητικά το φλας: Για να είστε βέβαιοι ότι η κάμερα έχει αρκετή ενέργεια ώστε να ανάψει το φλας, να διατηρείτε το τηλέφωνό σας ζεστό. Όταν δεν χρησιμοποιείτε το τηλέφωνο, βάλτε το μέσα στο σακάκι σας για να διατηρηθεί ζεστό και αποφύγετε τις απότομες θερμοκρασιακές μεταβολές που ενδέχεται να επηρεάσουν αρνητικά την απόδοση της μπαταρίας.

 

Μπαταρία

Ελέγχουμε από ρυθμίσεις->σχετικά με το τηλέφωνο->μπαταρία->χρήση μπαταρίας, το που ξοδεύτηκε η μπαταρία μας.

Για την καλύτερη απόδοση της μπαταρίας, το καλύτερο που βρήκα ήταν το post του φίλου panosha στο navimania.gr, και από το να κάνω ένα copy paste, αποφάσισα απλά να σας δώσω το link, ώστε να τα δείτε και μόνοι σας. Δεν έχω βρεί πιο αναλυτικό οδηγό και πιο απλογραμμένο, οπότε απλά κοιτάξτε εδώ.

 

Απόκρυψη ανεπιθύμητων αρχείων πολυμέσων

Μπορεί να έχετε κάποιες φωτογραφίες ή γενικότερα αρχεία πολυμέσων (βίντεο, μουσική), τα οποία δε θέλετε να εμφανίζονται μαζί με τα άλλα (στη γκαλερί, στη μουσική ή στα βίντεο). Αυτά μπορεί να είναι τίποτα προσωπικά αρχεία ή αρχεία που προέρχονται από κάποια εφαρμογή (όπως πχ κάποιο navigator). Υπάρχουν διάφορες λύσεις που μπορούν να εφαρμοστούν.

1η λύση: Μετονομάστε το φάκελο με τις φωτογραφίες (έστω “newimages” το όνομα του φακέλου), βάζοντας μια τελεία πρίν το όνομα του φακέλου (δηλαδή να γίνει .newimages). Η λύση αυτή, ισχύει για φακέλους με φωτογραφίες (μουσική ή βίντεο), αλλά δεν έχω δοκιμάσει αν μπορούμε να την εφαρμόσουμε σε φάκελο κάποιου navigator, ώστε να κρυφτούν οι φωτογραφίες που περνάνε στην έκθεση, καθώς δεν ξέρω αν μετά θα μπορεί να “διαβαστεί” ο φάκελος από το ίδιο το navigator πρόγραμμα. Για να δείτε τις μετά τις φωτογραφίες (ή για ότι άλλο είδος αρχείου πρόκειται), θα μπορείτε πλέον μόνο μέσω κάποιου file manager.

2η λύση: Αυτή η λύση, δεν υπάρχει περίπτωση να προκαλέσει κάποιο πρόβλημα σε κάποια εφαρμογή (επειδή δεν αλλάζει το όνομα κάποιου φακέλου). Ανοίξτε στον υπολογιστή σας το σημειωματάριο. Χωρίς να γράψετε κάτι, πατήστε “αποθήκευση ως” και μετά βάλτε για όνομα αρχείου .nomedia και διαλέξτε κάτω “αποθήκευση ως: όλα τα αρχεία”. Αντιγράψτε το αρχείο αυτό σε κάθε φάκελο στην κάρτα μνήμης, ο οποίος περιέχει αρχεία που δε θέλετε να εμφανίζονται στην γκαλερί (ή βίντεο/μουσική). Κάντε επανεκίννηση στο τηλέφωνο και τα αρχεία δε θα φαίνονται πλέον!

 

Τελειώνοντας, θα ήθελα για άλλη μια φορά να ευχαριστήσω τον panosha από το navimania.gr και τα παιδιά από τους xda-developers.com, αλλά και οποιονδήποτε άλλον παρείχε τις πληροφορίες που συγκέντρωσα μέσω ίντερνετ :)

Παρακαλώ κάποιον moderator αν μπορεί να το βάλει στο πρώτο post :)

Edited by Villis
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά -Άγιε:p- Βασίλη!! :)

 

Εγκατέστησα το Paper Toss (δεν υπάρχει στο Market) και τώρα κατάλαβα γιατί δεν υπάρχουν οι εφαρμογές στο κατάστημα λόγο της ανάλυσης.

Πραγματικά φαίνεται ΑΠΑΊΣΙΑ το Paper toss! Το χαρτί δεν πετάγεται smootly, τα γραφικά είναι χάλια και πάνω-πάνω "κόβεται" ένα μέρος! Δεν το περίμενα τόσο χάλια.:X

 

Πάλι καλά έχω το iPod touch και παίζω εκεί παιχνίδια. Αν κάποιος θέλει κινητό-κονσόλα παιχνιδιών να περιμένει λίγους μήνες παραπάνω για να βρει λεφτά και να πάρει το iPhone. Όποιος το θέλει σαν ένα "κινητό" (χωρίς να τον νοιάζει τα παιχνίδια και οι εφαρμογές) ας το πάρει.

Δεν το λέω επειδή είναι iPhone αλλά έχει τα καλύτερα παιχνίδια. :)

Link to comment
Share on other sites

Για παιχνίδια, εννοείται ότι το wildfire δεν κανει. Τα 3d παιχνίδια του αντρόιντ, θέλουν μεγαλύτερη ισχύ, οπότε πάμε για desire ή κάτι παρόμοιο. Για εφαρμογές μια χαρά είναι και το wildfire ;)

Aντί για το paper toss, χρησιμοποίησε το toss it. Είναι το ίδιο και παίζει μια χαρά στο κινητό μας :)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστούμε τον φίλο Villis για το πολύ χρήσιμο FAQ, που προστέθηκε στο πρώτο ποστ του παρόντος τόπικ...:)

well done..:)

Link to comment
Share on other sites

Λιγη βοηθεια θα χρειαστω..Δεν μπορω να κανω το HTC Sync να δει το κινητο μου σε Windows 7 (Sync v3.0.5387). Οποιος γνωριζει κατι ες μου πει τι να κανω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...