Jump to content

[ROM] Omega ~ Leo ROM series [HD2+TMOBILE HD2][ELL+WWE+GER]


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειχα περασει την Omega v22.23151 ELL XT with CHTv2.0 απ οτι ειδα. Τωρα βλεπω στην σελιδα υπαρχει και η v22.5 και θα δοκιμασω και με αυτη να δω.. Ποια να περασω? Την Build 23152 η την Build 29007?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Ποια να περασω? Την Build 23152 η την Build 29007?

 

Είναι και οι δύο εξίσου καλές. Πολλοί είναι ενθουσιασμένοι με την 29007, από εκεί και πέρα η επιλογή είναι δική σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Λογικα η Build 29007 ειναι και η ποιο νεα οποτε λεω να βαλω αυτη να δω αν πανε ολα καλα. Ευχαριστω για την βοηθεια.

 

Δεν είναι πιο νέα σε σχέση με την άλλη, απλά προέρχεται από διαφορετικό developing branch της Microsoft.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τωρα με προβληματισες Λιγο. Δηλαδη αφου ειναι νεες και οι 2 τοτε ποια ειναι η ουσιαστικη διαφορα τους σε λειτουργιες και μενου? Ρωταω για να μην ειμαι συνεχεια στο βαλε βγαλε ρομ.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τωρα με προβληματισες Λιγο. Δηλαδη αφου ειναι νεες και οι 2 τοτε ποια ειναι η ουσιαστικη διαφορα τους σε λειτουργιες και μενου? Ρωταω για να μην ειμαι συνεχεια στο βαλε βγαλε ρομ.

 

Ανά τον κόσμο υπάρχουν διάφορα development branches της Microsoft από τα οποία κατά καιρούς γίνονται leaked νέα builds. Ο Γιάννης παίρνει τα καλύτερα από αυτά και πατώντας σε αυτά μαγειρεύει τις ROM του. Εν ολίγοις αυτά τα δύο δεν έχουν ουσιαστικές διαφορές μεταξύ τους και οι δύο rom είναι πανομοιότυπες. Κατά συνέπεια όποιο και να διαλέξεις το ίδιο πράγμα είναι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχθές εβαλα την omega xt 22.5 και είμαι πολύ ικανοποιημένος! Πάρα πολύ καλη δουλειά! Μπράβο! Το μόνο πρόβλημα που έχω μέχρι στιγμής έιναι στον καιρό που δεν εντοπίζει την θέση που είμαι με αποτέλεσμα να μην μου κάνει update καιρού! Επίσης δεν βρίσκει το στίγμα μου και στο google maps αν και έχω ενεργοποιήσει τον εντοπισμό θέσης! Καμιά ιδέα τι να κάνω? Ευχαριστώ

 

Κανένας που να του παρουσιάζεται το ίδιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κανένας που να του παρουσιάζεται το ίδιο πρόβλημα?

 

Στο tab του καιρού έχεις ενεργοποιήσει το My Location; Για να συνδεθεί και να κατεβάσει δεδομένα;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

29007 βάλε. μέχρι στιγμής είμαι καλύτερα με αυτή προς το παρόν

 

και ΝΑΙ!!! μόλις "έφαγα" και το 6 hard reset. Θα αρχίσω να ρίχνω καντήλια απο στιγμή σε στιγμή.

 

Ήθελα να βάλω το theme (tsk) του HD Mini, ώστε να βγάλω τα πολλά χρώματα με το κεφάλι απο το λιονταράκι, και το τεράστιο κόκκινο Χ που είναι κάτω δεξιά.

Μόλις το έκανα τον "πήρα", εξαφανίστηκαν τα softkeys, και απο εκεί και πέρα δεν μπορούσα να το γυρίσω πίσω.

 

Μήπως έχει κάποιος, ένα άλλο τρόπο ο οποίος δεν είναι τόσο επώδυνος? (τα skin μου μέσα)

Edited by WebViRuS
Link to comment
Share on other sites

29007 βάλε. μέχρι στιγμής είμαι καλύτερα με αυτή προς το παρόν

 

και ΝΑΙ!!! μόλις "έφαγα" και το 6 hard reset. Θα αρχίσω να ρίχνω καντήλια απο στιγμή σε στιγμή.

 

Ήθελα να βάλω το theme (tsk) του HD Mini, ώστε να βγάλω τα πολλά χρώματα με το κεφάλι απο το λιονταράκι, και το τεράστιο κόκκινο Χ που είναι κάτω δεξιά.

Μόλις το έκανα τον "πήρα", εξαφανίστηκαν τα softkeys, και απο εκεί και πέρα δεν μπορούσα να το γυρίσω πίσω.

 

Μήπως έχει κάποιος, ένα άλλο τρόπο ο οποίος δεν είναι τόσο επώδυνος? (τα skin μου μέσα)

 

WebViRuS καλορίζικη η νεα σου συσκευή.

 

Διαβαζοντας το προηγουμενο post σου νομιζα οτι θα εβαζες την απλη Omega.

Να σ' ενημερώσω (αν και το εχω γράψει πολλες φορες εδω) οτι αν αλλάξουμε theme (tsk) δεν μπορουμε να επαναφέρουμε παλι το θεμα της Omega παρα μονο με hard reset ή restore απο backup.

Σε συμβουλευω καθε φορα που περνας κατι νεο να κανεις backup για να μπορεις να επαναφερεις.

Εδω http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=535

θα βρεις πολλα skin κτλ να δοκιμασεις. Ολες οι Omega skinable και μπορεις οτι ειναι συμβατο με HD2 - WM 6.5.x και Manila 2019 να το δοκιμασεις.

Στην μνημη της συσκευης στον φακελο Omega Files θα βρεις το windows start icon, δοκιμασε το αν σου αρεσει.

Να ξερεις οτι δεν μπορεις σε λιγες μερες να τα ανακαλυψεις ολα, εγω εχω την συσκευη 1 χρονο και ακομα δοκιμαζω νεα προγραμματα κτλ.

 

Η Omega σου προσφέρει: Ελληνικά - ολα τα νεα WM build - ταχύτητα - σταθερότητα - φιλικότητα, ολα οσα χρειαζεται ενας χρηστης. Τα εικονιδια - μενου - taskbar και γενικα ολα τα σχετικα με την εμφανιση αλλαζουν ευκολα απο εναν έμπειρο χρηστη.

 

Ότι θελεις είμαι εδώ να σε βοηθήσω με την νέα σου συσκευή.

Edited by ioathe

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη σε ευχαριστώ για την βοήθεια, το cab με το εικονίδιο των windows το είχα βρεί, απλώς ήθελα να αλλάξω και το ΟK button. Δεν βαριέσαι όμως μικρό το κακό.

 

Αυτή τη στιγμή είμαι ΠΟΛΥ κοντά στο να φτάσω την συσκευή σε ένα αξιοπρεπές σημείο.

Backup δεν κρατάω φυσικά ακόμα μιάς και δεν έχω φτάσει σε ένα σημείο που να αξίζει για να κάνω backup.

 

Το κυρίως πρόβλημά μου αυτή τη στιγμή, είναι η κατανάλωση της μπαταρίας. Νομίζω ότι πέφτει πολύ γρήγορα. Δεν έχω βάλει sim card ακόμα μέσα, έχω κλείσει το Phone, to Advanced Data κτλ. Είμαι 100% σίγουρος ότι κανένα πρόγραμμα απο αυτά που έχω βάλει δεν τρώει μπαταρία. Μήπως φταίει η Radio και ο συνδιασμός ότι δεν έχω βάλει sim ακόμα?

 

ποια Radio προτείνεται? και άλλη μια ερώτηση. Γιατί μερικές συσκευές έχουν 1gb rom ενώ αυτή η ευρωπαϊκή έχει την μισή?

 

και σημείωση γιατί τώρα το διάβασα... δεν έβρισα ούτε εσένα (όχι ότι είπες κάτι τέτοιο), ούτε την ρομ. Αν δεν μου άρεσε η ρομ, πολύ απλά δεν θα ασχολιόμουν τόσες ώρες. Επειδή έχω δεί αρκετές ρομ στην ζωή μου, καταλαβαίνω αμέσως αν μια ρομ είναι καλή, και αυτός είναι ο λόγος που με έπιασε το πείσμα μου, για να φέρω την omega στα μέτρα μου. Όπως είπα, είμαι πολύ κοντά στο να την ολοκληρώσω.

 

Φιλικά

Θοδωρής

Edited by WebViRuS
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη σε ευχαριστώ για την βοήθεια, το cab με το εικονίδιο των windows το είχα βρεί, απλώς ήθελα να αλλάξω και το ΟK button. Δεν βαριέσαι όμως μικρό το κακό.

 

Αυτή τη στιγμή είμαι ΠΟΛΥ κοντά στο να φτάσω την συσκευή σε ένα αξιοπρεπές σημείο.

Backup δεν κρατάω φυσικά ακόμα μιάς και δεν έχω φτάσει σε ένα σημείο που να αξίζει για να κάνω backup.

 

Το κυρίως πρόβλημά μου αυτή τη στιγμή, είναι η κατανάλωση της μπαταρίας. Νομίζω ότι πέφτει πολύ γρήγορα. Δεν έχω βάλει sim card ακόμα μέσα, έχω κλείσει το Phone, to Advanced Data κτλ. Είμαι 100% σίγουρος ότι κανένα πρόγραμμα απο αυτά που έχω βάλει δεν τρώει μπαταρία. Μήπως φταίει η Radio και ο συνδιασμός ότι δεν έχω βάλει sim ακόμα?

 

ποια Radio προτείνεται? και άλλη μια ερώτηση. Γιατί μερικές συσκευές έχουν 1gb rom ενώ αυτή η ευρωπαϊκή έχει την μισή?

 

και σημείωση γιατί τώρα το διάβασα... δεν έβρισα ούτε εσένα (όχι ότι είπες κάτι τέτοιο), ούτε την ρομ. Αν δεν μου άρεσε η ρομ, πολύ απλά δεν θα ασχολιόμουν τόσες ώρες. Επειδή έχω δεί αρκετές ρομ στην ζωή μου, καταλαβαίνω αμέσως αν μια ρομ είναι καλή, και αυτός είναι ο λόγος που με έπιασε το πείσμα μου, για να φέρω την omega στα μέτρα μου. Όπως είπα, είμαι πολύ κοντά στο να την ολοκληρώσω.

 

Φιλικά

Θοδωρής

 

Θοδωρη η καταναλωση της μπαταριας ειναι περιπου 3 ωρες με βαρια χρηση και 1,5 μερα με κανονικη.

Ραδιο βαλε το 2,14 ή το 2,15 (εγω εχω το 2,15)

Αυτα τα καλα εχει η αμερικάνικη αγορα και 1gb μνημη και 200 ευρω φθηνότερα η συσκευη!

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

πολύ λίγο ρε συ γιάννη. 1,5 μέρα? :(

 

τώρα το φορτίζω να το παω προς 100%. Θέλω να το αδειάσω πάλι μέχρι το βράδυ, και μετά να βάλω την μπαταρία να κάνει ένα calibrate.

 

υπόψιν εγώ είχα βάλει 2.15.50.14, θα δοκιμάσω τώρα και την 15 που λες εσύ.

 

όπα, μάλλον την ίδια έχουμε όπως μου τα λές

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γιάννη σε ευχαριστώ για την βοήθεια, το cab με το εικονίδιο των windows το είχα βρεί, απλώς ήθελα να αλλάξω και το ΟK button. Δεν βαριέσαι όμως μικρό το κακό.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=6357550

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κανένας που να του παρουσιάζεται το ίδιο πρόβλημα?

 

Μην αγχώνεσαι... :p

Άβυσσος η ψυχή της ενημέρωσης του καιρού....βρε τι soft reset το κινητό, βρε τι τεμενάδες, βρε τι επανεκκινηση το pc και το ρουτερ....τίποτα...αν μουλαρώσει δεν κάνει ενημέρωση που να χυπιέσαι κάτω! :wacko:

Τις περισσότερες φορές δεν κάνει ενημέρωση μέσω του pc την πρώτη φορά μετά από φλασάρισμα. :blink:

Ομοίως και μέσω wi-fi. :blink:

Μέσω vodafone web μόνο κάνει πάντα ενημέρωση. Και συγκεκριμένα την πρώτη φορά μετά από φλασάρισμα καινούριας ρομ. Τις επόμενες κάνει κανονικά μέσω pc ή wi-fi. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα καλα εχει η αμερικάνικη αγορα και 1gb μνημη και 200 ευρω φθηνότερα η συσκευη!

 

Μην ξεχνάς και την 16GB κάρτα μνήμης μέσα στη συσκευασία! :D

Link to comment
Share on other sites

πλάκα κάνετε. Δίνουν όλα αυτά στην αμερικάνικη έκδοση? Τι ρατσισμός είναι αυτός ρε συ
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
πλάκα κάνετε. Δίνουν όλα αυτά στην αμερικάνικη έκδοση?

 

Έτσι είναι Θοδωρή, δοκιμασμένα πράγματα. ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Ειμαι στην φαση να φλασαρω, περασα HSPL και προσπαθω να περασω την Omega v22.29007 ELL XT with CHTv2.0 αλλα δεν την περανει με τιποτα. Συνεχεια μου βγαζει σφαλμα επικοινωνιας. Το εχω προσπαθησει 5 φορες, με restart στο pc με restart στο τηλεφωνο, με αλλη Usb, αλλα τιποτα, αρνειται. Μενει στο 0% για καποια ωρα και με μετα πετασει σφαλμα. Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Μπες σε bootloader και δες αν έχει περαστεί σωστά το HSPL.

 

Μαλλον δεν ειχε περαστει και το ξαναπερασα. Τωρα θα τρεξω την rom να δω τι θα γινει.

Ευχαριστω!

 

Μολις περναει!!!!!

Edited by derizio
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γενικώς να δίνετε βάση στις οδηγίες που υπάρχουν στα πρώτα post. Είναι σημαντικό να ακολουθούνται τα βήματα πιστά για να μην βρεθείτε προ δυσάρεστων εκπλήξεων.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Με τα πολλά έβαλα και εγώ την Omega XT με Co0kie's Home Tab.

Πολύ καλή δουλειά και πραγματικά γρήγορη.

Την εγκατάσταση την έκανα χθες με τον σωστό τρόπο. Task29, εγκατάσταση rom, hard reset, ενώ το radio είναι το 2.14

Δυστυχώς σήμερα το πρωί το ξυπνητήρι δεν δούλεψε παρόλο που έκανα την ρύθμιση από (Control Panel -> Clocks & Alarms) όπως σημειώνεται στην αρχή.

Και η πλάκα είναι ότι ήθελα να φύγω από την στοκ έκδοση αφενώς γιατί άρχισε τα περίεργα κολλήματα (και πήγαινα για hard reset) και αφετέρου γιατί το ξυπνητήρι δούλευε όποτε του κάπνιζε :wacko:

Μια άλλη ερώτηση : Στην επεξεργασία των quick links όταν θέλω να σβήσω ένα εικονίδιο απλά πατάω στο Χ που βγάζει? Όσο και να το πατάω δεν βλέπω να φεύγουν κάποια που δεν θέλω να υπάρχουν. Θέση μπορώ να τα αλλάξω, αλλά να τα σβήσω δεν μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...