Jump to content

Nokia N900 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπαταρία έχω ήδη δεύτερη αλλά δεν φόρτιζε καμία από τις 2 στον εξωτερικό φορτιστή. Υπόψιν ότι οι μπαταρίες δουλεύουν κανονικά. Έδωσα το κινητό να το δούνε από εκεί που το είχα πάρει (ήταν παλιά nokia club). Τελικά μου είπε να το στείλει Αθήνα για να το δούνε. Να το στείλω ή τζάμπα θα πληρώνω πάλι? Υπάρχει πιθανότητα να φτιαχτεί?
Link to comment
Share on other sites

το πιο πιθανο ειναι να το κρατησουν , να σου πουν πως δεν υπαρχουν ανταλλακτικα για Ν900 πλεον και να σου δωσουν πισω ενα Ε7.

 

true story

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να μου το κάνουν αντικατάσταση. Mάλλον έχω χάσει την εγγύηση επειδή θα δουν ότι κάποιος το έχει "πειράξει" ήδη. Tελικά με αυτόν που το ένωσε με 2 καλώδια τι έγινε?
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταφέραμε κάτι με το Ν900 :( Κρίμα και κάναμε αρκετές δοκιμές, κοντεύω τους 3 μήνες χωρίς συσκευή! Καλώδια τραβήξαμε.. μέχρι και μικρό βύσμα nokia βάλαμε για να το φορτίζω από εκεί (δεν έκλειναν τα πλαστικά) τελικά θα προσπαθήσουμε να βάλουμε το παλιό και ελπίζω να στρώσει θα φανεί τις επόμενες ημέρες. Σε περίπτωση που βρεθεί κάποια λύση θα ενημερώσω αλλιώς θα πάρω μια δεύτερη μπαταρία να ξεμπερδεύω :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Tελικά το κινητό μου δεν φτιάχνεται, ούτε η φωτογραφική που μου χάλασαν στο προηγούμενο κατάστημα. Oπότε τι κάνουμε τώρα? Bρήκα το ίδιο κινητο με 230 ευρώ. Nα πάρω το ίδιο ή να πάρω iphone (μεταχειρισμένο φυσικά)?
Link to comment
Share on other sites

εμεις θα σου πουμε τι απο τα δυο να παρεις?

 

εσυ ξερεις ποιο σε καλυπτει και τι ειναι αυτο που θελεις να κανεις με την συσκευη σου.

 

iphone/n900 παντως ειναι 2 εκ διαμετρου αντιθετες συσκευες

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι εσεις θα μου πειτε τι να παρω. Aπλά ήθελα γνώμες από άτομα που εχουν χρησιμοποιήσει και τις 2 συσκευές.

Nα ρωτήσω και κάτι άλλο. Yπάρχει κανεις που να θελει να μου δωσει το χαλασμενο του n900 για ανταλλακτικά?

Link to comment
Share on other sites

Έχει αγοράσει κανείς από το mobile4cash.com.cy ? Eιναι αξιόπιστο?

 

Sorry παιδια σας ζαλισα. Bρήκα αυτό http://www.totobay.com/pcb-board-without-spareparts-compatible-for-nokia-n900_p25084.html. Eπειδη ειμαι λίγο άσχετη, θα μπορουσε να χρησιμοποιηθεί για να αλλαξω την πλακετα και να δουλευει κανονικά το κινητο ή θα χρειαστω ακομη πολλά έξτρα που πρεπει να μπουν πανω στην πλακετα?

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Sorry παιδια σας ζαλισα. Bρήκα αυτό http://www.totobay.com/pcb-board-without-spareparts-compatible-for-nokia-n900_p25084.html. Eπειδη ειμαι λίγο άσχετη, θα μπορουσε να χρησιμοποιηθεί για να αλλαξω την πλακετα και να δουλευει κανονικά το κινητο ή θα χρειαστω ακομη πολλά έξτρα που πρεπει να μπουν πανω στην πλακετα?

Όχι .. θέλει πολύ δουλεία , γνώσεις και τα κατάλληλα εργαλεία ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοω να το φτιαξω εγω. Θα το παω στον τεχνικο που το πηγα τελευταια. Aπό τη NOKIA μου ειχαν πει οτι μια πλακετα κοστιζει γυρω στα 270 ευρω. Mε αυτο θα ληθει το προβλημα ή τελικά δεν θα μπορεσω να κανω τιποτα. Nευριάζω γιατι το κινητο μου το χαλασε ο προηγουμενος τεχνικος και δεν μπορω να βρω το δικιο μου.
Link to comment
Share on other sites

"All telephony functions, including emergency calls, are disabled due to a communication error. To recover, you might have to reboot the device"

 

Έφαγε λίγα νερά φαίνεται σήμερα το λατρεμένο με την (censored)βροχή και μου πετάει αυτό το μήνυμα... Το έβαλα σε ρύζι και θα το αφήσω εκεί καμιά βδομάδα. Το σώζουμε λέτε ή το κλαίμε από τώρα; Έβαλα την sim σε άλλο κινητό και η sim δουλεύει.

 

edit: χωρίς την sim ανοίγει η συσκευή, πάλι βγάζει το μήνυμα, αλλά μπαίνει στις λειτουργίες πλην τηλεφώνου, bluetooth, wifi, και ζεσταίνεται πολύ πίσω από την οθόνη.

Edited by Nognir
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Δεν είμαι τακτικός στο forum, μπαίνω μόνο για να ζητήσω τη βοήθεια της κοινότητας.

Πάμε λοιπόν!

 

Έχω ένα N900 στο οποίο έχει πάθει ζημιά το micro-USB με αποτέλεσμα η φόρτιση να μην είναι αδύνατη (ευτυχώς) αλλά όμως να χρειάζεται τάμα για να ξεκινήσει και να μη σταματήσει στην πορεία.

 

Είναι σαφές (με ένα κατσαβιδάκι του ωρολογοποιού) ότι έχει σπάσει αυτό το πλαστικό μέσα που φέρει τους 4 αγωγούς (Vcc, D+, D-, GND) το οποίο κουνιέται πάνω-κάτω και κάποια στιγμή θα αποκολληθεί τελείως.

 

Το τηλέφωνό μου έληξε από την εγγύηση.

 

Ξέρετε που να το πάω, πόσο θα μου κοστίσει, πόσο θα κάνουν να μου το φτιάξουν, αν γίνεται κ.τ.λ.;

Εγώ πάντως σε τόσο μικρό scale δεν μπορώ να βάλω χέρι με το κολλητήρι μου για να αλλάξω το micro-USB.

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε το στη ΝΟΚΙΑ πριν ξεκολλησει τελειως και φυγουν και οι ινες τις πλακετας μαζι. Πιθανον να σου κοστισει γυρω στα 30 ευρω. Αυτο βεβαια σε περιπτωση που μπορεσουν να στο φτιαξουν ενω ειναι πολυ πιθανον να σου ξαναχαλασει. Το ιδιο προβλημα ειχα κι εγω, το εφτιαξα μια φορα και μετα απο 2 βδομαδες εφυγε μαζι με τις ινες χωρις καν να παω το βγαλω. Επειδη το εψαξα αρκετα διαπιστωσα οτι ειναι γενικα ελλατωματικη η κατασκευη του usb. Εαν μπορεις φορτιζε εξωτερικα την μπαταρια για να μην "κουραζεις" συνεχεια το usb. Mηπως ετσι σου κρατησει λιγο περισσοτερο
Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοω να το φτιαξω εγω. Θα το παω στον τεχνικο που το πηγα τελευταια. Aπό τη NOKIA μου ειχαν πει οτι μια πλακετα κοστιζει γυρω στα 270 ευρω. Mε αυτο θα ληθει το προβλημα ή τελικά δεν θα μπορεσω να κανω τιποτα. Nευριάζω γιατι το κινητο μου το χαλασε ο προηγουμενος τεχνικος και δεν μπορω να βρω το δικιο μου.

Πως το χάλασε ο προηγούμενος τεχνικός ?

Το είχες πάει σε Νοκια care-less ?

 

Γεια σας.

Δεν είμαι τακτικός στο forum, μπαίνω μόνο για να ζητήσω τη βοήθεια της κοινότητας.

Πάμε λοιπόν!

 

Έχω ένα N900 στο οποίο έχει πάθει ζημιά το micro-USB με αποτέλεσμα η φόρτιση να μην είναι αδύνατη (ευτυχώς) αλλά όμως να χρειάζεται τάμα για να ξεκινήσει και να μη σταματήσει στην πορεία.

 

Είναι σαφές (με ένα κατσαβιδάκι του ωρολογοποιού) ότι έχει σπάσει αυτό το πλαστικό μέσα που φέρει τους 4 αγωγούς (Vcc, D+, D-, GND) το οποίο κουνιέται πάνω-κάτω και κάποια στιγμή θα αποκολληθεί τελείως.

 

Το τηλέφωνό μου έληξε από την εγγύηση.

 

Ξέρετε που να το πάω, πόσο θα μου κοστίσει, πόσο θα κάνουν να μου το φτιάξουν, αν γίνεται κ.τ.λ.;

Εγώ πάντως σε τόσο μικρό scale δεν μπορώ να βάλω χέρι με το κολλητήρι μου για να αλλάξω το micro-USB.

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

Κάποιος έχει αναφέρει ο το 9volto του έχει επισκευάσει το usb δεν είμαι 100% σίγουρος .. κάνε ένα τηλεφώνημα και ρώτα ..

Edited by Yasuo
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, το σώσαμε εδώ...

 

Open back cover take out battery and sim

press sim jacket slightly

then insert sim with small hard piece of paper

insert battery and then open

your problem will be solve

 

Πηγή

Link to comment
Share on other sites

Πως το χάλασε ο προηγούμενος τεχνικός ?

Το είχες πάει σε Νοκια care-less ?

 

Κάποιος έχει αναφέρει ο το 9volto του έχει επισκευάσει το usb δεν είμαι 100% σίγουρος .. κάνε ένα τηλεφώνημα και ρώτα ..

 

Μου ελιωσε την πλακετα και εννοειται οτι δεν μπορω να κανω τιποτα τωρα

Link to comment
Share on other sites

Μου ελιωσε την πλακετα και εννοειται οτι δεν μπορω να κανω τιποτα τωρα

 

Αν την δουλειά στην έκαναν σε νοκια careless σίγουρα μπορείς να διεκδικήσεις κάτι..

Link to comment
Share on other sites

Πηγα, εκανα φασαρια αλλα τελικα δεν εγινε τιποτα. Αντε να αποδειξεις οτι δεν το εκανες εσυ. Δεν θελω να ασχοληθω αλλο. Θα προσπαθησω να βρω ενα ιδιο μεταχειρισμενο. Μηπως το πουλαει κανεις? :)
Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα: ενώ έκανα ρυθμίσεις στο θέμα του κινητού με το Theme Customizer, έφαγα reboot και από τότε έχουν χαλάσει οι ρυθμίσεις των γραφικών. Ως αποτέλεσμα δεν μπορώ να ανοίξω τις ρυθμίσεις του κινητού, και επειδή μου έχει ξεκολλήσει το usb δεν μπορώ να κάνω και φλασάρισμα. Καμιά συμβουλή;

 

Βλέπω να το ανοίγω και να επιχειρώ να το φτιάξω μιας και δεν δίνω 60Ε στο 9volto να μου το φτιάξει. Ξέρει κανείς τι μέγεθος κεφαλής σε κολλητήρι χρειάζεται για τέτοια λεπτοδουλειά;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ξερεις απο κολλητηρι μην το επιχειρησεις. Μπορει να σου "καψει" την καμερα. Ειναι πολυ κοντα το κυκλωμα.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ξερεις απο κολλητηρι μην το επιχειρησεις. Μπορει να σου "καψει" την καμερα. Ειναι πολυ κοντα το κυκλωμα.

 

+1 Εκτός από αυτό θα πρέπει να το λύσεις και να το ξαναδέσεις , και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα κάνεις ζημία .. όποτε για μένα καλύτερα να δόσεις τα 60 που σου ζήτησαν .. εκτός και αν έχεις της γνώσεις και τα εργαλεία ..

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη δώσει:

80Ε για οθόνη, digitizer και εργαλεία ανοίγματος

20Ε νέα μπαταρία

30E στην nokia για τοποθέτησή τους (φαγωμένη βίδα που δεν άνοιγε)

30Ε μεταφορικά κύπρο για να φτιαχτεί το usb που μου χάλασαν στην Nokia

10Ε Νέος φορτιστής

10Ε φορτιστής μπαταρίας (αφού ξαναχάλασε το usb)

Σύνολο: 180Ε

 

Πόσα να δώσω πια;

 

Εκτός απ'το 9volto το φτιάχνει κανείς άλλος; Και μέσα απ'το forum αν ξέρει κανείς να το κάνει...

Edited by Nognir
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...