Jump to content

Nokia N900 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αποκλειεται να μην σου βγαζει εστω cut-copy-paste και διπλα μια γλωσσα...τουλαχιστον τα αγγλικα! Αν σου βγαζει για γλωσσα αγγλικα και δεν εχει δευτερη τοτε θα κανεις αυτο που σου εξηγησα στα settings!;)

παταω συνεχομενα το κουμπι με την #*+@ αλλα δεν βγαζει κατι σοβαρα μιλαω.....

Edited by MAKFRI
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το εχω εδω και 4 μερες και ακομα δεν εχω στειλει ουτε ενα μηνυμα.... :(:(:(:(:(:(:(

 

Αποκλειεται να μην σου βγαζει εστω cut-copy-paste και διπλα μια γλωσσα...τουλαχιστον τα αγγλικα! Αν σου βγαζει για γλωσσα αγγλικα και δεν εχει δευτερη τοτε θα κανεις αυτο που σου εξηγησα στα settings!;)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=261041

 

πρεπει να κανω και αυτα?????

Edited by stendor
Συνεχόμενα μηνύματα - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

@MAKFRI

 

Θα εγκαταστήσεις την εφαρμογή ukeyboard, θα πας στις ρυθμίσεις στο Ν900 settings->text input και θα επιλέξεις τα ελληνικά σαν 2η γλώσσα(θα σκρολάρεις προς τα κάτω για να δεις τις επιλογές). Στο hardware keyboard η γλώσσα αλλάζει με ctrl+space και στο virtual με ένα συγκεκριμένο κουμπί(δεν σου είπε κανένας ότι είναι κάποιο από τα ειδικά σύμβολα &$@ κτλ). Είναι το κάτω κάτω αριστερά δίπλα από το space.

 

Δεν χρειάζεται να μπερδεύεσαι και να κάνεις ανούσια posts. Κάτσε διάβασε τα θέματα που έχουμε, ψάξε και να είσαι σίγουρος ότι θα βρεις τα πάντα.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

@MAKFRI

 

Θα εγκαταστήσεις την εφαρμογή ukeyboard, θα πας στις ρυθμίσεις στο Ν900 settings->text input και θα επιλέξεις τα ελληνικά σαν 2η γλώσσα(θα σκρολάρεις προς τα κάτω για να δεις τις επιλογές). Στο hardware keyboard η γλώσσα αλλάζει με ctrl+space και στο virtual με ένα συγκεκριμένο κουμπί(δεν σου είπε κανένας ότι είναι κάποιο από τα ειδικά σύμβολα &$@ κτλ). Είναι το κάτω κάτω αριστερά δίπλα από το space.

 

Δεν χρειάζεται να μπερδεύεσαι και να κάνεις ανούσια posts. Κάτσε διάβασε τα θέματα που έχουμε, ψάξε και να είσαι σίγουρος ότι θα βρεις τα πάντα.

Εχω κανει εγκατασταση το ukeyboard και εχω βαλει σαν δευτερη γλωσσα τα ελληνικα....παταω και το ctrl+space και οταν εχω το virtual το κουμπι αριστερα απο το 0 αλλα δεν μου βγαζει καμια επιλογη για αλλαγης γλωσσας τι φταει????

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει εγκατασταση το ukeyboard και εχω βαλει σαν δευτερη γλωσσα τα ελληνικα....παταω και το ctrl+space και οταν εχω το virtual το κουμπι αριστερα απο το 0 αλλα δεν μου βγαζει καμια επιλογη για αλλαγης γλωσσας τι φταει????

 

πανε στα Settings-Text input και βαλε στο Hard keyboard layout Ελληνικα και τσεκαρε ξανα τη δευτερη γλωσσα

Link to comment
Share on other sites

πανε στα Settings-Text input και βαλε στο Hard keyboard layout Ελληνικα και τσεκαρε ξανα τη δευτερη γλωσσα

πω πω μαγκα μου εισαι αρχηγος....ευχαριστω παρα μα παρα πολυ.....μπορεις να μου πεις και πως να κανω τους χαρακτηρες 160 οταν εχω τα ελληνικα σε παρακαλω?????

Link to comment
Share on other sites

πω πω μαγκα μου εισαι αρχηγος....ευχαριστω παρα μα παρα πολυ.....μπορεις να μου πεις και πως να κανω τους χαρακτηρες 160 οταν εχω τα ελληνικα σε παρακαλω?????

 

φιλε ειναι φασαρια η διαδικασια για να βαλεις 160 γραμματα στο hard keyboard εγω δεν το εχω κανει και δεν σκοπευω :happy: αν θες γραφε το μνμ συνεχιζοντας και μετα τα 70 γραμματα η με virtual keyboard :)

Edited by artzas
Link to comment
Share on other sites

πω πω μαγκα μου εισαι αρχηγος....ευχαριστω παρα μα παρα πολυ.....μπορεις να μου πεις και πως να κανω τους χαρακτηρες 160 οταν εχω τα ελληνικα σε παρακαλω?????

Για να έχεις 160 χαρακτήρες ανά μήνυμα ακολούθησε τον παρακάτω οδηγό Διάθεση 160 χαρακτήρων ανά μήνυμα χρησιμοποιώντας το εικονικό πληκτρολόγιο.

 

Για το hardware πληκτρολόγιο δεν υπάρχει ακόμα κάποια λύση.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

παιδια συγγνωμη αλλα εχω μια απορια. εψαχνα να φλασαρω το ν900 μου και βρηκα κατι για vanilla.. τι ειναι αυτο??
The quieter you become, the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

παιδια συγγνωμη αλλα εχω μια απορια. εψαχνα να φλασαρω το ν900 μου και βρηκα κατι για vanilla.. τι ειναι αυτο??

 

Ειναι το αρχειο με το οποιο κανεις Hard Reset το Nokia N900 σου , για να το εχεις ετσι ακριβως οπως ηταν στο κουτι του !! Να και το link που θα σε βοηθησει (http://theunlockr.com/2010/04/02/how-to-hard-reset-your-nokia-n900-get-it-back-to-out-of-box-state/)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες πριν λιγες ωρες μου φαγανε το κινητο ... δεν ειχα κανενα προγραμμα εντοπισμου οποτε το κλαιω. Και τωρα τα σημαντικοτερα... το κινητο αυτο ειναι επικυνδινο αμα το χασεις γιατι εχει καταντησει σα φορητο pc. Το ειχα κλειδωσει μ ενα πιν σε περιπτωση αλλαγης καρτας αλλα με προστατευει αυτο απο κατι ? Δε σπαει ο κωδικος αυτος ? εστω και flash να κανει οποιος το πηρε εχω back up στη καρτα του κινητου (ο,τι σε αφηνει να επιλεξεις οταν κανεισ back up) , χωρια που η καρτα του κινητου δε θα σβησει με οτι εχει ... Ο σκληρος του κινητου με flash σβηνει ? με καινε οι φωτο που χα μεσα, notes στο ημερολογιο (usernames pass κλπ) μαιλ (παω ν αλλαξω pass sta mail τωρα) και facebook. ειδικα με το συνδιασμο φωτο και facebook με λουζει ενας κρυος ιδρωτας ...

 

κατι ακομα , να παρω παλι ν900 η βγαινει κανενα πιο καινoυριο με ιδιο os ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες πριν λιγες ωρες μου φαγανε το κινητο ... δεν ειχα κανενα προγραμμα εντοπισμου οποτε το κλαιω. Και τωρα τα σημαντικοτερα... το κινητο αυτο ειναι επικυνδινο αμα το χασεις γιατι εχει καταντησει σα φορητο pc. Το ειχα κλειδωσει μ ενα πιν σε περιπτωση αλλαγης καρτας αλλα με προστατευει αυτο απο κατι ? Δε σπαει ο κωδικος αυτος ? εστω και flash να κανει οποιος το πηρε εχω back up στη καρτα του κινητου (ο,τι σε αφηνει να επιλεξεις οταν κανεισ back up) , χωρια που η καρτα του κινητου δε θα σβησει με οτι εχει ... Ο σκληρος του κινητου με flash σβηνει ? με καινε οι φωτο που χα μεσα, notes στο ημερολογιο (usernames pass κλπ) μαιλ (παω ν αλλαξω pass sta mail τωρα) και facebook. ειδικα με το συνδιασμο φωτο και facebook με λουζει ενας κρυος ιδρωτας ...

 

κατι ακομα , να παρω παλι ν900 η βγαινει κανενα πιο καινoυριο με ιδιο os ?

 

Κρίμα φίλε. Πραγματικά όταν βλέπω κάτι τέτοια τα παίρνω κανονικά με τα κωλοπαίδια που κυκλοφορούν ανάμεσα μας.

 

Στις ερωτήσεις σου τώρα. Αν καταλήξει σε κάποιον που να ξέρει, θα το φλασάρει, θα βάλει τη δικιά του sim και θα το ανοίξει κανονικά. Με "απλό" flash τα αρχεία σου δεν θα σβηστούν οπότε μπορούν να τα δούνε κανονικά. Δυστυχώς αυτή είναι η κατάσταση. Άλλαξε όπως είπες κωδικούς κτλ γιατί είναι το μόνο που μπορείς να κάνεις. Να ξέρεις πάντως ότι είναι περίεργο "κινητό" κι έτσι δεν θα είναι εύκολη υπόθεση γι αυτούς, αν υποθέσουμε ότι στο έφαγε ένα απ αυτά τα γνωστά κλεφτρόνια.

 

Αν είχες στήσει πάντως αυτή την εφαρμογή θα σε είχε σώσει.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα φίλε. Πραγματικά όταν βλέπω κάτι τέτοια τα παίρνω κανονικά με τα κωλοπαίδια που κυκλοφορούν ανάμεσα μας.

 

Στις ερωτήσεις σου τώρα. Αν καταλήξει σε κάποιον που να ξέρει, θα το φλασάρει, θα βάλει τη δικιά του sim και θα το ανοίξει κανονικά. Με "απλό" flash τα αρχεία σου δεν θα σβηστούν οπότε μπορούν να τα δούνε κανονικά. Δυστυχώς αυτή είναι η κατάσταση. Άλλαξε όπως είπες κωδικούς κτλ γιατί είναι το μόνο που μπορείς να κάνεις. Να ξέρεις πάντως ότι είναι περίεργο "κινητό" κι έτσι δεν θα είναι εύκολη υπόθεση γι αυτούς, αν υποθέσουμε ότι στο έφαγε ένα απ αυτά τα γνωστά κλεφτρόνια.

 

Αν είχες στήσει πάντως αυτή την εφαρμογή θα σε είχε σώσει.

 

ειχα το i am here παλιοτερα αλλα το παρατησε ο developer με μια bugiasmenh εκδοση και μου βγηκε και η παναγια να το ξεφορτωθω. το ειχα δει το smscon αλλα δε μπηκα στο κοπο :S . εκτος απο απλο flash πως αλλιως μπορουν να το ανοιξουν ? το vanilla θεωρειται hard reset ? απο κιν, του ν900 βγαινει αντικαταστατης του? (γιατι αν βγαινει μεχρι τις 3 το μεσημερι θα περιμενω αλλιως στις 8 το πρωι θα παρω ν900)

 

πσ: μολις διαβασα ξανα feutures απο smscon. ειναι must app και να το βαλετε (η γνωμη μου). κριμα και παλι κριμα

Edited by lucifsg
Link to comment
Share on other sites

Το Ν9 δεν το περιμένουμε νωρίτερα από τον Απρίλιο του 2011. Περισσότερα στο αντίστοιχο θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας παρακαλώ πολύ, επειδή έχω καιρό να το κάνω κ δε θυμάμαι...

Πρώτα φλασάρω το firmware κ μετά φλασάρω το vanilla. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας παρακαλώ πολύ, επειδή έχω καιρό να το κάνω κ δε θυμάμαι...

Πρώτα φλασάρω το firmware κ μετά φλασάρω το vanilla. Σωστά;

yeap :) !!!

Link to comment
Share on other sites

αρνητε πισματικα να μου ανοικσει το εικονικο πληκτρολογιο γνοριζει κανεις γιατι
Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

αρνητε πισματικα να μου ανοικσει το εικονικο πληκτρολογιο γνοριζει κανεις γιατι

και μενα μου το κανει συχνα.κλεινω ολες τις ανοιχτες εφαρμογες παω αναμονη και ξαναδοκιμαζω.αν δεν ανοιξει κανω επανεκκινηση κι ειναι ενταξει.εχει καποιες ιδιοτροπιες το κινητακι τι να κανουμε

Link to comment
Share on other sites

παιδες πηρα καινουριο κιν απο συνφορουμιτη και ειμαι στη φαση που περναω εφαρμογες. πως περναω ελληνικα στο hardware πληκτρολογιο θα σκασω.... κανω οτι λεει στο guide αλλα τιποτα...
Link to comment
Share on other sites

παιδες πηρα καινουριο κιν απο συνφορουμιτη και ειμαι στη φαση που περναω εφαρμογες. πως περναω ελληνικα στο hardware πληκτρολογιο θα σκασω.... κανω οτι λεει στο guide αλλα τιποτα...

εκανες εγκατασταση το ukeyboard?

αν ναι μετα αποτις ρυθμισεις τις συσκευης θα επιλεξεις ελληνικα και θα κανεις επανεκκινηση

Link to comment
Share on other sites

παιδες πηρα καινουριο κιν απο συνφορουμιτη και ειμαι στη φαση που περναω εφαρμογες. πως περναω ελληνικα στο hardware πληκτρολογιο θα σκασω.... κανω οτι λεει στο guide αλλα τιποτα...

 

http://maemo.org/downloads/product/Maemo5/ukeyboard/

 

Βάλε αυτή την εφαρμογή και ακουλούθησε αυτό:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3388725#post3388725

το post είναι στη προηγούμενη σελήδα...

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω τι να πω ρε παιδια... το ειχα το ukeybord. το εκανα απεγκατασταση και εγκατασταση παταω ctrl+ space , τιποτα ξαναγραφει αγγλικα ... ε και εκει που λεω αυτο ηταν δε θα βγαλω ακρη εχω κολησει και εντελως μηχανικα "spamaro" ctrl+space και παταω το j... και βγαινει ξ. δε μπορω να το εξηγησω. κατι ακομα στην αλλαγη γλωσσας στο hardware με ctrl+space εβγαινε κιτρινη μπαρα στο πανω μερος της οθονης η το θυμαμαι λαθος ?
Link to comment
Share on other sites

Όταν ανοίγω το ημερολόγιο το δουλεύω κανονικά αλλά με το που επιλέγω go to notes, κρασάρει και κλείνει η εφαρμογή. Έχω δοκιμάσει αρκετές επανεκκινήσεις αλλά πάλι τα ίδια. Οπότε, δεν έχω καθόλου πρόσβαση στις σημειώσεις μου (αυτές του ημερολογίου - στις άλλες από την εφαρμογή σημειώσεις μπαίνω κανονικά). Κάποια λύση;
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι... Δεν είμαι κάτοχος αυτού του SMARTPHONE (με κεφαλαία γιατί είναι το πιο χαρακτηριστικό πιστεύω) αλλά έχω μια απλή λειτουργική απορία:

 

Η έλλειψη multitouch είναι απώλεια σε σχέση με τα υπόλοιπα της κατηγορίας; Σε web/3d κλπ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...